Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка8. Міський транспорт Види транспорту та його особливості в єдиній системі міста Загальні положення

Скачати 1.63 Mb.

8. Міський транспорт Види транспорту та його особливості в єдиній системі міста Загальні положення
Скачати 1.63 Mb.
Сторінка 1/10
Дата конвертації 11.05.2017
Розмір 1.63 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

8. Міський транспорт
8.1.

Грома́дський тра́нспорт - мережа пасажирського транспорту, яка обслуговує широкий загал на противагу приватному транспорту, наприклад, приватним автомобілям або автомобілям на прокат. За рідкісним винятком, послуги громадського транспорту надаються за певну плату через придбання спеціалізованих одноразових (на одну поїздку) квитків або проїзних (проїзних документів, карток) на визначений термін (1 місяць, 3 місяці, 6 місяців, рік).

Види транспорту та його особливості в єдиній системі міста
Загальні положення

Двадцяте століття було століттям урбанізації, тобто безпрецендентного зростання населення міст. Якщо на початку нашого століття населення міст складало біля 13%, то тепер вже більше 50%. Разом з зростом населення міст повинно розвиватися і транспортне забезпечення переміщень пасажирів і вантажів.

У наш час міський транспорт великих міст може об'єднувати всі види відомого нам транспорту, але сюди ще добавляються чисто міські види - метро, фунікулер, підвісні та спеціальні дороги.

Слід врахувати, що за останній час велику роль у міському транспорті почав відігравати і автомобільний транспорт індивідуального користування.

Автомобі́ль, авто́ (від грец. αὐτός - сам і лат. mobilis - той, що рухається) - самохідна колісна машина, яка приводиться в рух встановленим на ній двигуном і призначена для перевезення людей, вантажу, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт та перевезення спеціального устаткування безрейковими дорогами.

Рухомий склад міського транспорту має такі види:

1) автомобільні – автобуси, таксі, легкові та вантажно-пасажирські;

2) електричні – трамваї, тролейбуси, метро, фунікулери, підвісні та спеціальні колійні дороги;

3) водні – теплоходи, пороми, катери, моторні човни.Сучасні міські автобуси це високо комфортабельні пасажирські автомобілі, які можуть вміщувати біля 200 пасажирів.

Автобус - вид комерційного транспорту з кількістю місць для сидіння (більше дев'яти з місцем водія включно), який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.Таксі це звичайні автомобілі, пристосовані спеціально для перевезень як пасажирів, так і вантажу здебільшого на коротку дистанцію.

Трамваї це транспортні засоби з електричними двигунами, які рухаються по залізничній колії, як електровози, і мають свою електричну мережу з високою напругою.

Тролейбуси транспортні засоби з електричними двигунами, які не потребують залізничної колії, але повинні мати свою електричну систему живлення.

Електрична мережа (мережа живлення, електромережа) - взаємозв'язана мережа, призначена для постачання та розподілу електричної енергії від постачальників до кінцевих споживачів. Вона складається з генеруючих станцій, високовольтних ліній електропередач та розподільчих ліній, які доставляють енергію до розподільчих пристроїв підстанцій, ввідних пристроїв, ввідно-розподільчих пристроїв, та головних розподільчих щитів.

Тра́нспортний за́сіб - пристрій, призначений для перевезення людей і вантажу.

Залізнична колія (англ. railway track; нім. Gleis n) - комплекс інженерних споруд та пристроїв, що утворюють дорогу із рейковою колією, призначених пропускати залізничний рухомий склад із установленою швидкістю.

Залізни́чний тра́нспорт (залізни́ця) - вид рейкового транспорту, що здійснює перевезення пасажирів та вантажів в колісних екіпажах, що рухаються залізничною колією. Залізничний транспорт є галуззю промисловості, частиною транспортної мережі логістичних ланцюгів, які сприяють міжнародній торгівлі і економічному зростанню.Метро це транспортні засоби-електропоїзди залізничного типу, які рухаються здебільшого під землею.

Фунікулери, підвісні дороги і спеціалізовані колійні дороги це теж електротранспортні засоби, які потребують спеціальних залізничних колій та електромереж.

Сучасні тролейбуси забезпечують перевезення до 200 пасажирів в одному транспортному засобі.

Метро – наймолодший вид міського транспорту. Перше метро в колишньому СРСР збудовано в Москві у 1935 році. Зараз метро діє в Києві, Дніпропетровську, Харкові.

Залежно від зростання міст, різко ускладнюються і проблеми транспорту. Наприклад, у місті Києві відчувається недостатня кількість мостових сполучень, а з цим пов'язана і необхідність розширення метро.

Проблема загострюється і тим, що поряд із збільшенням обсягів перевезень зростає їх дальність, а це означає, що збільшується час доставки пасажирів і вантажів, тому потрібні високошвидкісні лінії транспорту. В даному разі транспортники значно обмежуються вимогами безпеки руху.

Безпе́ка доро́жнього ру́ху - це комплекс та система правил, заходів і засобів, що забезпечують умови безпечного дорожнього руху, які спрямовані на захист і збереження життя і здоров'я активним та пасивним учасникам дорожнього руху, а також, захист і збереження довкілля та майна.

Середні швидкості руху різних видів міського транспорту наведені в таблиці.
Види транспорту

Швидкість, км/год

Максимальна
конструктивна

середня
по місту

на приміських
лініях


Автобус

Трамвай


Таксі

70-100

60-75


100-140


16-23

16-23


21-28


25-30

30-35


45-50


Метро

Електропоїзд80-100

100-130


45-50

40-50


45-50

40-50

Підвищити швидкість можна тільки завдяки новим швидкісним лініям трамваю, метро або підвісним дорогам.

Збільшення провізної спроможності міського транспорту в основному залежить від конструкції доріг. Сучасні дороги дозволяють проїзд автомобільного транспорту з навантаженням на одну колісну вісь до 10 т, а в деяких випадках до 13 т. Ці умови дуже обмежують конструкторів автомобілів та тролейбусів, бо у трьохосьовому транспортному засобі можна перевезти не більше 180 пасажирів, а якщо хочемо більше 180, то треба уже ставити більше чотирьох вісей, а це дуже складно з точки зору забезпечення безпечного керування та гальмування засобу.

Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядаєтьсяНижче наведена провізна спроможність сучасного міського транспорту.

Вид транспорту


Місткість, пас.


Провізна спроможність,
пас./годину


всього


сидячих


Теоретично


реально


Автобус серед.


60


32


9000-10000


6000


Автобус вел. вм.


90


35
7200


Тролейбус вел. вм.


68


35
4100


Тролейбус ос. вел.


180


110


8000-9000


5300


Трамвай один вагон


85


37


13500-18000


5100


Трамвай два вагона


300


100
12000


Метро 6 ваг.


720


276


40000


28000


Метро 8 ваг.


960


368
38400


Ел. поїзд 10 ваг.


1600


1056


60000


48000

Велику небезпеку для міста становлять викиди в атмосферу шкідливих речовин двигунами транспортних засобів. Найбільшу небезпеку становлять гази як бензинових, так і дизельних двигунів :(С О), (НС), (NО) та (SО), а також викиди сажі і свинцю.

В 1895 році відбулися автомобільні перегони за маршрутом Париж-Бордо-Париж на відстань 1150 кілометрів. З-поміж учасників першим прибув на фініш через 48 годин і 47 хвилин двомісний «Папар-Лавассор» (3,5 к.с.). За кермом сидів його конструктор Еміль Лавассор. Коли він виліз із машини, то вигукнув: «Яке то було божевілля! Я летів із швидкістю 30 кілометрів за годину!».

Ди́зельний двигу́н - двигун внутрішнього згорання, у якому використовується легке нафтове пальне. Це поршневий двигун типу бензинового, але тільки повітря (а не пально-повітряна суміш) заходить у циліндр при першому такті поршня.

Тому в даний час у всіх державах світу зросли вимоги до автомобільних двигунів, до встановлення на них спеціальних пристроїв нейтралізації газів.

Крім того, велика увага приділяється електромобілям та автомобілям, які можуть працювати на альтернативних видах палива, наприклад, водневих автомобілях, у яких газові викиди – це водяний пар.

На сьогоднішній день так звані «маршрутки» є досить серйозною проблемою:

 вони витісняють трамваї, тролейбуси, автобуси;

 перевезення здійснюються приватними підприємствами, вказуючи на те, що велика кількість пасажирів відмовляється від послуг державного транспорту;

 дуже велика ступінь забруднення навколишнього середовища .

Забруднення довкілля - процес зміни складу і властивостей однієї або декількох сфер Землі внаслідок діяльності людини. Приводить до погіршення якості атмосфери, гідросфери, літосфери та біосфери. Допустима міра забруднення довкілля в різних країнах регламентується відповідними стандартами, нормативами, законами.

Швидкими темпами розвивається перевезення пасажирів тролейбусами, що складають близько 30 % загального обсягу міських перевезень, організований в Україні у Києві (1935) і Харкові (1939) році. Протяжність тролейбусних ліній становить 4,2 тис.

Троле́йбус - безрейковий транспортний засіб контактного типу з електродвигуном (переважно пасажирський, хоча трапляються тролейбуси вантажні і спеціального призначення), що живиться електричним струмом від зовнішнього джерела (тягових підстанцій) через дводротову контактну мережу за допомогою штангового струмоприймача і поєднує в собі переваги трамваю та автобусу.

км ( у 1995 році перевезено 2,5 млрд. пасажирів в 46 містах ).

На 1990 рік більшість міст України мала автобусне сполучення, 45 міст –тролейбусне і 24 – трамвайне.

У 1995 році у 24 містах України функціонував трамвайний транспорт. Загальна протяжність трамвайних колій у містах України становить 2,2 тис.

Трамва́й (англ. tramway, від tram - вагон, візок, і way - шлях) - наземний рейковий вид міського транспорту, переважно вуличний.

км. У 1995 році трамвайним транспортом перевезено понад 1,5 млрд. чоловік.

Наприкінці 70-х р.р. впроваджено швидкісні трамваї. Перші колії відкрито у Києві (1987), у Кривому Розі. Загальна довжина колій швидкісного трамваю в 1995 році становила 41,8 км.

Швидкісний трамвай - це різновид легкорейкового транспорту, регулярний швидкісний позавуличний, переважно наземний рейковий вид міського транспорту; це лінії трамваю, повністю, на всій своїй протяжності, відділені від проїжджої частини.

Найбільш молодим міським видом транспорту є метро, будівництво якого було розпочато в м. Києві в 1949 році управлінням Київметробуд, а перша лінія вступила до ладу в 1960 році (" Вокзальна -Дніпро"). Другим містом в Україні, де збудовано метро, став Харків (1978 рік). Експлуатаційна довжина шляхів (у двоколійному обчисленні) у 1995 році становила 78,8 км . Цим видом транспорту в цьому самому році перевезено більше як 700 млн. пасажирів.

Суттєву роль у міських перевезеннях відіграють автомобілі індивідуальних власників. За різновидами перевезень міський транспорт поділяється на вантажний та пасажирський. Досить часто в містах пасажирський транспорт виконує більші обсяги перевезень, ніж вантажний. Головними видами міського транспорту є сухопутний рейковий та сухопутний безрейковий. Якщо є умови, то в містах застосовується і водний транспорт.

Пасажирський транспорт проектують залежно від пасажиропотоку в години, коли він сягає своєі найбільшої величини. Такі всплески інтенсивності пасажиропотоку спостерігаються звичайно вранці та ввечері, коли люди йдуть на роботу і повертаються з роботи.

Зараз великі міста Европи мають такий рухомий склад міського транспорту:

 метрополітени;

Судноплавство - використання водних шляхів (морів, річок, озер, каналів та інше) для руху суден.

Рухо́мий скла́д - транспортні одиниці автомобільного, залізничного, метротранспорту, трамвая, тролейбуси.

 трамваї;

 автобуси;

 приміські залізниці;

 таксі.


Для запрошення пасажирів на громадський транспорт застосовуються пільгові тарифи у вигляді спеціальних карток. Однак транспорт загального користування поки що в більшості міст не встигає за потребами перевезень, тому що інтенсивно зростають потоки пасажирів приміських районів, котрі швидко розвиваються.

Швидко також зростають приміські зони. В зв'язку з великим ростом кількості пасажирів прилеглих до міст областей, потрібна реконструкція всієї системи міського транспорту.Міський пасажирський транспорт України

До цього виду транспорту Належать метрополітени, трамваї, тролейбуси, автобуси, таксі. Метрополітени споруджені в Києві (розпочалося будівництво у 1940 р., першу лінію "Вокзальна – Дніпро" здано в експлуатацію у І960 р.), а також у Харкові в 1978 р. Експлуатаційна довжина шляхів двоколійному обчисленні) у 1995 р. становила 78,8 км. Цим видом транспорту в цьому самому році перевезено більше як 700 тис. пасажирів.

У 1995 р. у 24 містах України функціонував трамвайний тран­спорт. Перші трамвайні колії на території України прокладено у Києві (1892 р.

Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.

), Львові (1894 р.), Дніпропетровську (1897 р.). Загальна про­тяжність трамвайних колій у містах України становить 2,2 тис.

Найстаріші трамвайні вагони, які все ще використовуються в нормальній експлуатації - вагони №№ 1 й 2 трамваї острова Мен (Manx Electric Railway). Вони були побудовані в 1893 році й працюють на заміській лінії Douglas en Ramsey завдовжки 28,5 км.

км. У 1995 р. трамвайним транспортом перевезено понад 1,5 млрд. чол.

Наприкінці 70-х років впроваджено швидкісні трамваї. Перші колії відкрито в Києві (1987 р.), у Кривому Розі. Загальна довжина колій швидкісного трамваю в 1995 р. становила 41,8 км.

Одним з найбільш масових видів внутрішньоміського транспорту є тролейбусний, вперше організований в Україні у Києві (1935 р.) і Харкові
(1939 р.). Протяжність тролейбусних ліній становить 4,2 тис км. У 1995 р. тролейбусами перевезено 2,5 млрд. пасажирів в 46 містах.

В Україні понад 400 міст і селищ міського типу мають автобуси загального користування для внутрішньоміських перевезень. У 1970–1990 рр.

Се́лище місько́го ти́пу - міське поселення (місте́чко), яке за функціональним призначенням у загальній системі адміністративно-територіального устрою України посідає проміжне місце між сільським населеним пунктом і містом, але в обліку населення належить до міського.

перевезення цим транспортом збільшилися на 40 %.

У 164 міських поселеннях України працюють легкові таксі за­гального користування.

У майбутньому транспорт розвиватиметься за рахунок інтен­сивних чинників, удосконалення структури вантажообігу і пасажирообороту, скорочення матеріальних ресурсів, питомих витрат на пе­ревезення, поліпшення всіх основних техніко-економічних показ­ників роботи транспорту і підвищення якості розподілу вантажів між окремими його видами.


    
8.2. Стан міського пасажирського транспорту України
на прикладі
м. Києва та перспективи його розвитку

Стратегія розвитку міського пасажирського транспорту України типова і наочна на прикладі Києва. Вона має враховувати загальноєвропейські вимоги якісних характеристик. Ця галузь міського господарства повинна бути безпечною, надійною, швидкісною та зручною у користуванні, діючою за єдиними тарифами та правилами. Справжнього успіху у справі подолання транспортних проблем буде досягнуто, коли громадяни переконаються, що користуватися громадським транспортом дешевше, безпечніше і комфортніше, ніж власним.

З урахуванням світових тенденцій дорожчання рідкого пального та структури енергетика України собівартість перевезення одного пасажира електротранспортом в місті Києві прогнозується нижчою, ніж автотранспортом.

Густи, з високою інтенсивністю транспортні потоки на центральних міських магістралях не дають змоги повністю задовольняти потреби населення в пасажирських перевезеннях. Традиційний громадський транспорт якісно не справляється із зростаючими пасажиропотоками. Зростає потреба в розвитку позавуличного швидкісного транспорту з високою провізною спроможністю.

У Києві традиційно таким видом транспорту є метрополітен, але його будівництво вимагає значних затрат. Тому необхідно вести активні пошуки альтернативних транспортних систем для міста.

Транспортний потік - це впорядкований транспортною мережею рух транспортних засобів. Переміщення пасажирів називається пасажиропотоком, переміщення вантажів - вантажопотоком, рух пішоходів - пішохідним потоком.

Транспортна система - це система взаємопов’язаних складових (людей, які задіяні в транспортному процесі; інфраструктури; транспортних засобів тощо), яка призначена для транспортування будь-кого (будь-чого).

(табл. 8.1)

Таблиця 8.1. Порівняльна характеристика техніко-економічних параметрів метрополітену і трамвая


Види транспорту

Вартість будівництва 1 км. лінії, млн. грн.

Провізна спроможність лінії, тис. пас./год.

Середня швидкість сполучення, км/год.

Метрополітен:

 

 

 

глибокого залягання

100,0

20-45

40

мілкого залягання

20,0

 

 

Трамвай:

 

 

 

швидкісний

3,0-5,0

10-25

25-30

звичайний

1,5

6-12

15-17

Генеральним планом розвитку міста до 2020 року передбачено інтенсивне будівництво тролейбусних ліній для заміни автобусних маршрутів та реконструкцію окремих трамвайних ліній для швидкісного та прискореного руху.

Приско́рення - векторна фізична величина, похідна швидкості по часу і за величиною дорівнює зміні швидкості тіла за одиницю часу.

Мережа міського пасажирського транспорту в м. Києві складна і розгалужена. Маршрутну мережу наземного пасажирського транспорту в звичайному режимі руху, яку обслуговує комунальне підприємство "Київпастранс", становлять 90 автобусних, 41 тролейбусний, 23 трамвайних маршрути та фунікулер.

Комуна́льне підприє́мство - юридична особа, заснована на власності відповідної громади.

Щорічно підприємство забезпечує щоденний випуск у години "пік" близько 1270 одиниць наземного транспорту (в тому числі: 540 автобусів, 320 трамваїв та 415 тролейбусів), якими користується понад 1,5 млн. громадян.

Зберігається позитивна тенденція утримання високого рівня пасажирських перевезень екологічними видами транспорту – тролейбусом та трамваєм. За 2003 рік питома вага пасажирських перевезень зазначеними видами транспорту становила 71,8 % від обсягу перевезених пасажирів транспортом, що працює у звичайному режимі руху (табл. 8.2).

Таблиця 8.2. Структура міських пасажирських перевезень за видами


транспорту за 2003 рік

Види пасажирського транспорту

Перевезено пасажирів, млн.осіб

Частка перевезених пасажирів у загальному обсязі перевезень, %

Всього пасажирів

у т.ч. платних пасажирів

платних, %

Наземний електротранспорт

508,4

284,0

55,9

71,8

Автотранспорт загального користування, що працює у звичайному режимі

199,8

111,6

55,9

28,2

Разом

708,2

395,6

55,9

100,0

Маршрутна мережа трамвайного сполучення міста довжиною 112,7 км пасажирських ліній (у двоколійному обчисленні) складається із двох окремих систем: лівобережної і правобережної, де історично домінує трамвайне сполучення. На лівобережжі це – Дарниця, а на правобережжі – Поділ.

Інвентарний парк електротранспорту станом на 01.08.2004 року становить:

 562 трамвайні вагони довжиною 15 м двох модифікацій, середній термін експлуатації яких близько 20 років, з них 483 (85,9%) працюють понад нормативний термін;

Найдовша і найбільша за кількістю трамваїв мережа розташована в Санкт-Петербурзі. У 2002 році її загальна довжина становила 691 км, 64 маршрути . обслуговувало 2402 трамвая. Колись рекордсменом з довжини трамвайної мережі був Відень.

Експлуатація - використання. Використовувати можна що завгодно - знаряддя праці, людей, чи корисні копалини.

 576 тролейбусів, з них 161 – довжиною 18 метрів та 415 – довжиною до 12 метрів.

 Система електроживлення трамвайного і тролейбусного руху складається із 1189,6 км контактної мережі в однопровідному обчисленні, 1073,8 км живильних і кабелів відведення, 89 тягових перетворюючих підстанцій загальною потужністю 283,5 тисяч кВт.

Конта́ктна мере́жа - технічна споруда електрифікованих залізниць та інших видів транспорту (метро, трамваю, тролейбусу, фунікулера), що служить для передачі електроенергії з тягових підстанцій на рухомий склад.

Аналіз стану рухомого складу показує, що він потребує докорінного оновлення як за рахунок придбання і виготовлення нового, так і ремонту та модернізації наявного.

Крім того, стан колійного господарства не дає змоги повною мірою використовувати сучасний рухомий склад іноземного виробництва до його поетапної реконструкції за новими технологіями.

Проведені розрахунки показують, що повна модернізація трамвайного сполучення в Україні і м. Києві потребує значного фінансування.

Зважаючи на наявність більш актуальних проблем в транспортній галузі міста, зокрема будівництво мостів та розв'язок, оновлення шляхового господарства, при забезпеченні відповідних обсягів фінансування реальні терміни виконання робіт становитимуть 7-9 років.

Враховуючи високу вартість новітніх трамвайних вагонів іноземного виробництва, реальний стан колійного господарства та наявність значного парку ремонтопридатного рухомого складу трамваїв, найбільш обґрунтованим, з позиції сумарного соціально-економічно ефекту, буде базування на максимально повному використанні наявного рухомого складу шляхом виконання капітально-відновлювальних ремонтів із застосуванням нових технологій як альтернативи придбання нового рухомого складу.

Найдовшу поїздку на трамваї можна здійснити в Німеччині, проїхавши з Крефельда (нім. Krefeld), вірніше його передмістя St Tönis, в Віттен (нім. Witten). Довжина поїздки складе 105,5 км, на подолання цієї відстані піде приблизно п'ять з половиною годин, при цьому доведеться вісім разів пересідати

Техноло́гія (від грец. τεχνολογια, що походить від грец. τεχνολογος; грец. τεχνη - майстерність, техніка; грец. λογος - (тут) передавати) - наука («корпус знань») про способи (набір і послідовність операцій, їх режими) забезпечення потреб людства за допомогою (шляхом застосування) технічних засобів (знарядь праці).Перший етап розвитку (термін реалізації – 3-4 роки) – реконструкція та модернізація діючих швидкісних та напівшвидкісних трамвайних ліній, їх оснащення сучасним рухомим складом вітчизняного виробництва (трисекційними трамвайними вагонами з низькопідлоговою секцією на базі кузовів та ходової частини вагонів Т-3, модернізованими трамваями Т-3 та Т-3М), приладами автоматичного контролю та регулювання руху у швидкісному та прискореному режимах руху, будівництво комфортабельних і безпечних зупинкових пунктів, пішохідних переходів.

Автомати́чний контро́ль - контроль роботи машин, механізмів, апаратів та іншого устаткування за допомогою приладів і пристроїв без безпосередньої участі людини. Забезпечує швидке й точне реагування органів керування та регулювання машин і апаратів на зміну параметрів технологічних процесів.

Пішохі́дний перехі́д - ділянка проїзної частини або інженерна споруда, призначена для руху пішоходів через дорогу. Пішохідні переходи позначаються дорожніми знаками 5.35.1 - 5.35.2, дорожньою розміткою 1.14.Наступний етап – модернізація рейкового та енергетичного господарств.

Проведені розрахунки дають підстави стверджувати, що реальний строк модернізації усієї трамвайної мережі, що повинен базуватися на скоординованому розвитку всіх основних складових, зокрема рухомого складу, колійного господарства та енергогосподарства, може бути визначений у 10-15 років. За цей термін можуть бути закладена фінансова та техніко-технологічна основа для впровадження найсучасніших систем електротранспорту.

Таким чином, можна сформулювати основні засади перехідного періоду модернізації та розвитку трамвайного сполучення в Україні.

По-перше, пріоритетний розвиток швидкісного та прискореного режимів руху переважно на відокремлених ділянках.

По-друге, створення комбінованих ліній трамвайного сполучення, в межах яких мають місце як відокремлені ділянки, де перевезення здійснюються у швидкісному та прискореному режимах руху, так і побудовані за новітніми технологіями однорівневі відрізки вулично-шляхової мережі, що дають змогу здійснювати сумісний автомобільно-трамвайний рух. Для підвищення пропускної спроможності вулично-шляхової мережі на особливо напружених ділянках (перехрестях, перетинах) доцільно спорудження (“вкраплення”) однорівневих ділянок на традиційних трамвайних лініях.

Окремі ділянки трамвайних маршрутів, які прокладено у історичних районах міста, мало пристосовані до трамвайного сполучення, з низьким пасажиронавантаженням, не відокремлені від загального автотранспортного потоку, можуть бути ліквідовані з одночасним збільшенням тролейбусного або автобусного сполучення.

     
8.3. Виготовлення та ремонту трамваїв і тролейбусів
Досвід ряду країн Європи свідчить, що термін використання трамвайних вагонів, за умови проведення необхідних ремонтно-відновлювальних робіт, може становити 30-35 років.

Найдовший трамвайний маршрут без пересадок - Береговий трамвай (нід. Kusttram) знаходиться у Бельгії. На цій лінії довжиною 67 км є 60 зупинок. Також існує лінія, що використовує як трамвайні, так і залізничні колії, з Ойтінґена-ім-Ґой до Ерингена через Фройденштадт, Карлсруе й Хайльбронн довжиною 215 км. Найдовші внутрішньоміські маршрути - зустрічні кільцеві маршрути в Казані, що мають довжину 32 км, 46 зупинок, час проїзду 2 години 10 хвилин.

Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.

Їх виготовлення, ремонт і модернізацію можна якісно проводити на виробничих площах комунальних підприємств, наприклад, КП "Київпастранс" із залученням потенціалу промислових підприємств України.

Зважаючи на технічний стан, рухомий склад поділено на придатний для відновлення і такий, що утримується в робочому стані до списання.

Техні́чний стан об'є́кта - стан, який характеризується в певний момент часу, за певних умов зовнішнього середовища значеннями параметрів, установлених технічною документацією на об'єкт.

Ремонтопридатність визначається залишковим ресурсом кузовів, тягових систем, надійністю конструкції в експлуатації та можливістю подальшого використання уніфікованого обладнання. За цими критеріями найбільш ремонтопридатними серед трамваїв визнано вагони Т-3.

Виготовлення трисекційних трамваїв на власній виробничій базі з використанням кузовів наявних вагонів, замість придбання нових вагонів (ціна нового трамвая, виготовленого в країнах Євросоюзу становить 1,3 млн. євро) дасть змогу зберегти для міського бюджету у 2005 році 126,6 млн. грн. при річному обсязі в 20 трамваїв, а за три роки — 379,7 млн. грн.

Трамвайний парк КП "Київпастранс" налічує 562 одиниці двох модифікацій. Усі трамваї чотиривісні довжиною 15 м, середній термін експлуатації трамваїв близько 20 років.

Трамваї "Татра" Т-3М – 92 одиниці, експлуатуються близько 15 років, їх оновлення передбачається виконанням капітальних ремонтів з частковою модернізацією кузова та систем.

Місце́вий бюдже́т - бюджет адміністративно-територіальної одиниці - області, району, міста, селища, села, затверджений відповідною радою. Місцевий бюджет області об'єднує обласний бюджет, бюджет районів і міст обласного підпорядкування.

Капіта́льний ремо́нт або ка́премонт (рос. капитальный ремонт; англ. overhaul; нім. Generalreparatur f, Generalüberholung f) - ремонт, що виконується для відновлення справності та повного або близького до повного ресурсу виробу з заміною або відновленням будь-яких його частин, включаючи базові.

Трамваї "Татра" Т-3 – 470 одиниць, експлуатуються понад 15 років. Конструктивні особливості та досвід країн Європи свідчать про можливість подовження терміну експлуатації значної частини з них ще на 10 років шляхом капітально-відновлювальних ремонтів кузовів, модернізації функціональних систем та поліпшення дизайну.

КП "Київпастранс" на своїх потужностях вже напрацювало нові технологи оновлення трамвая. При цьому ремонти трамвайних вагонів чеського виробництва типу Т-3 виконуються двома варіантами: із заміною системи управління тяговими двигунами на транзисторну та без заміни.

Найпівнічніша трамвайна система у світі розташована в Тронхеймі. Раніше найпівнічнішим трамваєм був архангельський, але він припинив своє існування в 2004 році.

Головною технічною характеристикою транзисторної системи є її практична безвідмовність та суттєве зниження витрат електричної енергії на тягу (до 45 %) за рахунок використання енергозберігаючої системи керування тяговими двигунами.

Система керування, також Система управління (англ. control system) - систематизований набір засобів впливу на підконтрольний об'єкт для досягнення цим об'єктом певної мети. Об'єктом системи керування можуть бути як технічні об'єкти так і люди.

Еле́ктрика (від грец. ήλεκτρον - бурштин; раніше також громови́на ) - розділ фізики, що вивчає електричні явища: взаємодію між зарядженими тілами, явища поляризації та проходження електричного струму.

Крім того, застосування цього обладнання дає можливість:

 підвищити надійність роботи електричного обладнання трамвая за рахунок заміни електромеханічних апаратів на електронні;

 знизити машинний шум трамвая за рахунок заміни електричних машин (мотора-генератора) на статичний перетворювач;

Електр́ична маш́ина - електромеханічний пристрій для перетворення механічної енергії на електричну чи електричної на механічну, або електричної енергії одного роду чи з одними параметрами на електричну енергію іншого роду або з іншими параметрами.

 підвищити комфортність поїздки за рахунок підвищення плавності набору швидкості та гальмування;

 знизити рівень зношування механічного обладнання за рахунок можливості автоматичного регулювання режимів роботи.

У комплексі з виконанням капітального ремонту кузова – гарантоване відновлення ресурсу трамвайних вагонів становитиме ще 10 років.

Трамвай селища Молочне - можливо, найменша трамвайна система у світі.

Обсяги капітального ремонту передбачають відновлення ресурсу обладнання із поліпшенням зовнішнього дизайну кузова та інтер'єру салону. Найбільш повний варіант капітального ремонту кузова передбачає:

  Повне відновлення ресурсу візків вагонів та гальмівних систем.

Автома́тика (грец. αύτόματος - самодіючий) - галузь науки і техніки, яка розробляє технічні засоби і методи для здійснення технологічних процесів без безпосередньої участі людини.

Гальмова́ систе́ма автомобі́ля - одна із найголовніших систем автомобіля, яка призначена для зниження швидкості руху автомобіля, його зупинки та утримання на місці при стоянці.

(Використовується тільки одноступеневий редуктор, який майже виключає можливість витікання мастила з картерів.)

  Повне відновлення ресурсу тягових двигунів та допоміжного електричного обладнання.

 Забезпечення якісного очищення рами та елементів кузова від корозії з застосуванням дробоструминого пристрою.

  Дефектацію силових та каркасних елементів кузова з вимірюванням товщини металу та подальшою заміною непридатних конструкцій.

 Якісну антикорозійну обробку.

 Заміну обшивки бортів та стелі.

 Заміну передньої та задньої частин кузова вагона з поліпшеним дизайном.

 Заміну дверних підніжок з використанням нержавіючої сталі.

Ста́ль чи кри́ця (рос. Сталь; англ. Steel; нім. Stahl) - сплав заліза з вуглецем, який містить до 2,14 % вуглецю і домішок (кремній, марганець, сірка, фосфор та гази).

 Заміну приводу дверей (двері автоматично відчиняються, при наявності перешкоди у проймі дверей — забезпечено запобігання травматизму).

  Впровадження електронного маршрутного покажчика.

 Поліпшення умов роботи водія за рахунок розширення кабіни, зменшення "мертвої зони" огляду, зміни конструкції пульта, обладнання кабіни сонцезахисними шторами, впровадження безпедального принципу органів керування (ручний пристрій керування винесено на приладову панель водія).

 Обладнання кабіни водія кондиціонером (змонтовано на даху вагона).

  Обладнання салону сидіннями нової конструкції, що дає змогу проводити механізоване прибирання салону.

 Обладнання салону калориферами опалення.

 Заміну системи освітлення салону з використанням ліхтарів, що живляться від електричної мережі 24 В.

 Використання сучасних матеріалів в оформленні інтер'єру салону (сучасні пластикові матеріали облицювання стелі та бокових панелей, вкриті полімерним матеріалом поручні, стійкий до стирання лінолеум з абразивними домішками, шліфований алюміній планок кріплення облицювання).

 Обладнання верхніх овалів салону лайтблоками.

 Використання сучасних матеріалів для фарбування вагонів.

Залежно від терміну експлуатації трамваїв застосовуються вже відпрацьовані технології відновлення трамвайних вагонів Т- 3, а саме:

 капітально-відновлювальний ремонт систем управління тягою з модернізацією на транзисторну. Відновлений ресурс експлуатації – більше 12 років, можливість виробництва – 25-30 ремонтів на рік;

 капітально-відновлювальний ремонт без модернізації систем управління тягою. Вартість такого ремонту – 350 тис. грн., відновлений ресурс експлуатації – більше 8 років, можливість виробництва – 40-70 ремонтів на рік.

Окремо розглядається можливість виробництва нового низькопідлогового в середній частині, трисекційного вагона з використанням наявних кузовів трамваїв Т-3 з відновленням ресурсу експлуатації до 20 років. Можливість виготовлення – 20-30 одиниць на рік. Такі трамваї мають підвищену місткість, покращену комфортність, електронне інформаційне забезпечення, сучасну надійну та економічну систему управління тягою.

Економі́чна систе́ма - сукупність усіх видів економічної діяльності людей у процесі їх взаємодії, спрямованої на

За рахунок низького рівня підлоги в середній частині створено умови перевезення пасажирів з обмеженою рухомістю.

За критеріями ремонтопридатності кращими визнано тролейбуси Шкода 14Тр та Шкода 15Тр. Пропонується продовжити їх ремонт із відновленням ресурсу кузова та поліпшенням елементів дизайну, інформаційного забезпечення.

В КП "Київпастранс" розроблено нові технології капітального ремонту тролейбусів Шкода 14 Тр. Можливість виробництва – 40-50 ремонтів на рік.

Планується освоїти виконання капітальних ремонтів тролейбусів 15 Тр в умовах КП "Київпастранс" вартістю по 350 тис. гри. з щорічним обсягом 10-20 ремонтів.

Передбачено створення резерву з трамваїв Т-3 і Т-3М для забезпечення можливості подальшого виготовлення трисекційних трамваїв у разі прийняття рішення щодо додаткового розширення швидкісного та прискореного трамвайного сполучення, а також для забезпечення потреби у швидкісних трисекційних вагонах за замовленням інших міст України.


    

8.4. Метрополітен

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


Скачати 1.63 Mb.

2021