Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка«Адміністрування світової системи доменних імен. Тенденції розвитку»

Скачати 266.77 Kb.

«Адміністрування світової системи доменних імен. Тенденції розвитку»
Скачати 266.77 Kb.
Дата конвертації13.06.2017
Розмір266.77 Kb.

Міністерство освіти і науки України

Київський Університет Права

Національної Академії Наук України

Залікова робота з інформатики на тему:

«Адміністрування світової системи доменних імен. Тенденції розвитку».

Виконали студентки

Групи МП-11

Булка Марія

Рязанцева Ксенія
Київ-2011

План:


 1. Історія виникнення доменів.

 2. Адміністрування домену .UA, їх регістрація.

 3. Адміністрування доменів верхнього рівня ccTLD.
  До́менна систе́ма іме́н (англ. Domain Name System, DNS) - ієрархічна розподілена система перетворення імені хоста (комп'ютера або іншого мережевого пристрою) в IP-адресу.
  Доме́н верхнього рівня - домен найвищого рівня у ієрархічній доменній системі імен. Для всіх інших доменів є останньою частиною доменного імені. Наприклад, для домену www.example.com доменом верхнього рівня є домен .com.


 4. Створення власних піддоменів.

 5. Тенденції розвитку доменних імен в Україні.
  Доме́нне ім'я (англ. Domain name) або Доме́н (англ. Domain, від лат. dominium - володіння) - частина простору ієрархічних імен мережі Інтернет, що обслуговується групою серверів системи доме́нних імен (DNS-серверів) та централізовано адмініструється.


 6. Висновок

1. Історія виникнення доменів

Сьогодні штаб-квартира корпорації ICCANN, що займається розподілом доменних імен і номерів в інтернеті, розташовується в США, штат Каліфорнія.

Каліфо́рнія (англ. California) - штат, що охоплює південну половину західного узбережжя Сполучених Штатів. З населенням 39 мільйонів і площею 410 тис. квадратних кілометрів, Каліфорнія - найбільший американський штат за населенням і третій за площею.
На даний громадська інституція покладені всі основні адміністративні обов'язки щодо управління та регулювання системою доменних імен.

Загалом, всі її функції можна звести до двох основних:


• це розподіл діапазонів IP адрес і регулювання прав на володіння
• обслуговування доменних імен верхнього рівня.

Домени поділяються на два типи: географічні (національні домени держав) і загальносвітові. Географічні домени прив'язані до якої-небудь країни, наприклад: .Ru - Росія, . Kz - Казахстан, . Us - США, . Ua - України, тощо. А загальні домени покликані визначати тематичну спрямованість ресурсів, розташованих в їх зоні, наприклад:. Com - комерційні, . Net - сайти, що забезпечують роботу мережі, . Biz - ресурси, пов'язані з бізнесом, . Info - інформаційні ресурси, а так само безліч інших .

Інформаці́йні ресу́рси (Information resources) - документи і масиви документів в інформаційних системах (бібліотеках, архівах, фондах, банках даних, депозитаріях, музейних сховищах і т.і.). Розрізняють інформаційні ресурси державні та недержавні.


Підрахувати кількість людей, що знаходяться в даний момент часу в інтернет неможливо. З кожною хвилиною це число збільшується, з'являються нові сайти, портали та домени, мільярди віртуальних грошей перетікають з одних рахунків на інші, відкриваються ринки різних товарів і послуг. Інтернет настільки щільно увійшов в наше життя, що зараз багато хто просто не уявляє себе поза мережею, а для деяких вона стала основним джерелом доходу.
У Сполучених Штатах Америки, майже 50 років тому було створено Агентство передових дослідницьких проектів (ARPA), основним завданням якого було управління дослідженнями в галузі інформатики.
Момент часу - точка на часовій осі. Про події, що відповідають одному моменту часу, говорять як про одночасні.
Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».
Сполучені Штати Америки Сполу́чені Шта́ти Аме́рики, також США, Сполу́чені Шта́ти, Шта́ти, Аме́рика (англ. United States of America, USA, U.S., the USA, the States, America) - конституційна федеративна республіка в Північній Америці, що складається з 50 штатів: Аляски, Гаваїв, 48 штатів на території між Атлантичним і Тихим океанами і між Канадою і Мексикою та федерального (столичного) округу Колумбія.
В результаті досліджень, в 1963 році була отримана перша концепція комп'ютерної мережі, яка була втілена в життя 6 років по тому і була названа ARPAnet. Крім того, що ARPAnet була єдиною мережею, що дозволяє об'єднувати комп'ютери, вона ще й була найшвидшим засобом комунікації на той момент часу. Через кілька років в інших країнах так само були винайдені мережі подібні ARPAnet, але всі вони використовували власні протоколи обміну даними і не могли бути пов'язані один з одним. У 1972 році була запущена перша система електронної пошти з використанням символу @ для вказівки адреси.
Електронна пошта Електро́нна по́шта або е-пошта (англ. e-mail, або email, скорочення від electronic mail) - спосіб обміну цифровими повідомленнями між людьми використовуючи цифрові пристрої, такі як комп'ютери та мобільні телефони, що робить можливим пересилання даних будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-, відеофайли, архіви, програми).
Рівно через два роки на світ з'являється перший віртуальний міст між мережами і новий протокол, який отримав назву Internet Protocol або як його тепер коротко називають IP.
Internet Protocol IP-протокол (від англ. Internet Protocol; тж «інтернет протокол», «міжмережевий протокол») - протокол мережевого рівня для передавання датаграм між мережами.
Дані винаходи фактично поклали початок сучасному інтернету, який почав свій стрімкий розвиток.
Становлення інтернету таким, яким ми знаємо його зараз відбулося в 1982 році, коли в рамках агентства ARPA був розроблений протокол TCP / IP і саме ця дата вважається роком народження сучасного Інтернету. На початку, вся інформація про адреси комп'ютерів, що входять до мережі зберігалася на кожній з машин у файлі etc / hosts. Наприкінці в кінці 1983 року, кількість знаходяться в мережі машин перевищила 1000, після чого з'явилися перші проблеми, пов'язані з недостатньою пропускною здатністю тодішніх ліній зв'язку, які насилу справлялися з великими обсягами інформації, що передається. Через 6 років, в 1989 році Тімом Барнеслі була запропонована ідея, в якій пропонувалося зв'язати існуючі дані мережі за допомогою гіперпосилань, що вбудовуються в гіпертекстові документи, і дав своїй ідеї назву «World Wide Web» або «Світова павутина».
Саме винахід всесвітньої павутини і поклав початок існування системи доменних імен, в якій замість складно запам'ятовуваних IP адрес пропонувалося використовувати прості та зручні для людського розуміння посилання.
Всесві́тня мережа (англ. World Wide Web, скорочено: WWW; також: всемережжя, веб або тене́та) - найбільше всесвітнє багатомовне сховище інформації в електронному вигляді: десятки мільйонів пов'язаних між собою документів, що розташовані на комп'ютерах, розміщених на всій земній кулі.
А на початку дев'яностих років на світ з'явилася ієрархічна система доменних імен або Domain Name System, DNS скорочено.
На території колишнього СРСР інтернет з'явився 19 вересня 1990 року, коли був зареєстрований перший домен з ім'ям .Su, створений спеціально для використання в цій країні. Через два роки Російська національна мережа «Релком» була включена в мережу Eunet і стала найбільшою мережею Європи.
Незабаром виникла необхідність у створенні спеціальної організації, яка змогла б розробити необхідні правила і стандарти із створення обслуговування регіональних доменів з підтримкою ресурсів на різних мовах, і сталося це в 1999 році, а організація отримала назву Internationalized Domain Name (IDN). В результаті роботи IDN була розроблена і реалізована система багатомовних доменів, яка відкрила можливість реєстрації в доменах . Pl - Польща, . De - Німеччина, . Tw - Тайвань, . Jp - Японія, . Cn - Китай. Перше доменне ім'я з використанням символів кирилиці було зареєстровано в зоні . Com і. Net. Але найбільше уваги до себе привертає доменне ім'я. Ru, в якому перебуває більшість російськомовних ресурсів. В даний час вже розроблено правила реєстрації та використання символів кирилиці в даній зоні. У 2004 році реєстрація доменних імен в зоні. Ru стала набувати масових характер і до справжнього моменту кількість зайнятих доменних імен становить близько ста мільйонів.

На першому місці за популярністю зараз знаходиться домен. Com, після якого йдуть національні домени, а на третьому місці розташувався домен . Net, далі слідують. Org, . Biz, . Name і . Info. Одним з останніх запущених доменів, є домен . Eu, в якому дозволено реєструвати ресурси організаціям, розташованим на території Європи. Таким чином, жителям Росії доступ до реєстрації в зоні. Eu закритий і виключення може бути зроблено лише для організацій відповідають європейським правилам і мають представництво на території Європи.
За загальну координацію та управління DNS, делегування доменів верхнього рівня та встановлення параметрів протоколів Інтернет тривалий час відповідала IANA (Internet Assigned Numbers Authority, Адміністрація адресного простору Інтернет, а зокрема — призначена нею Служба реєстрації (Internet Network Information Center, InterNIC). IANA не є організацією в повному розумінні цього слова, це тільки назва контракту між Університетом Південної Каліфорнії та урядом США.
Південна Каліфорнія (англ. Southern California) - район штату Каліфорнія. Визначення його території варіюються, але зазвичай містять область навколо Лос-Анджелеса і Сан-Дієго, а також «Внутрішню імперію» округів Сан-Бернардіно і Ріверсайд.

Безпосереднє керівництво IANA здійснював доктор Джон Постел. Зокрема, йому належить авторство RFC, створених під егідою IANA (RFC — Request for Comments, Запит коментаріїв — серія документів, які описують різні технічні аспекти Інтернет).

В основу влади і повноважень IANA було покладено не закон або зобов’язання, а згоду провайдерів Інтернет на добровільну співпрацю. Збільшення та комерціалізація Інтернет, конкурентна боротьба за її простір, поява нових зацікавлених осіб, виникнення багатьох нетехнічних проблем (зокрема, юридичних) зумовили появу в 1999 році нової організації, відповідальної за розподіл адресного простору, управління системою доменних імен і адміністрування системи кореневого сервера — ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, Інтернет-корпорація з присвоєння імен і номерів.

Для розробки та реалізації програми розвитку системи родових доменів верхнього рівня спільним рішенням IANA та ISOC було утворено International Ad Hoc Committee (IAHC, Міжнародний спеціальний комітет). Сьогодні в рамках Меморандуму розуміння щодо gTLD (gTLD-MоU, The Generic Top Level Domain Memorandum of Understanding) працює Наглядовий комітет з політики (Policy Oversight Committee, POC). До складу POC входять представники IANA, ISOC, IAB, ITU, CORE (Council of Registrars, Рада Інтернет-реєстраторів), INTA (International Trademark Association, Міжнародна організація з торгових марок), WIPO (World Intellectual Property Organization, Всесвітня організація з охорони інтелектуальної власності).

Знак для товарів і послуг, також товарний знак, торгова марка, торговельна марка, англ. trademark - позначення, знак за яким товари та послуги одних осіб відрізняються від товарів та послуг інших осіб.
Міжнародні міжурядові організації (англ. International Intergovernmental Organization (IIGO's)), найчастіше асоціюються із терміном Міжнародні організації - об'єднання трьох або більше незалежних держав, їхніх урядів, інших міжурядових організацій, спрямоване на вирішення певних спільних питань чи організації проектів.
У своїй діяльності POC тісно взаємодіє з громадськістю, зокрема через опрацювання RFC.

Найбільші повноваження з адміністрування доменних імен у Європі належать Мережному координаційному центрові RIPE — RIPE NCC (The RIPE Network Coordination Centre). RIPE NCC працює як Регіональний регістр Інтернет у Європі — реєструє локальні (національні) регістри Інтернет, які фактично фінансують його послуги; розподіляє для них блоки адресного простору IP, одержані від IANA; виконує інші обов’язки із забезпечення роботи Інтернет-провайдерів у Європі.

RIPE (Reseaux IP Europeens) — це організація вільної співпраці щодо європейських мереж, які діють за протоколом TCP/IP. Більшість робіт з адміністративної та технічної координації виконується у різноманітних робочих групах. Одним із проектів RIPE є CENTR (Council of European National Top level domain Registries, Рада європейських національних регістрів верхнього рівня), який з 1999 р. оформлено як незалежну організацію.

Права з безпосереднього адміністрування окремого домену (верхнього рівня) — управління простором імен у ньому — делегуються спеціально призначеному адміністраторові (координаторові), який, у свою чергу, може делегувати права з адміністрування доменів нижнього рівня третім особам. При цьому делегування публічних доменів третього та нижчих рівнів не рекомендоване.

Основною вимогою до адміністратора домену є його здатність виконувати необхідні обов’язки рівноправно, чесно і компетентно. Він повинен мати доступ до Інтернет, його персонал — бути доступним за електронною поштою. Призначений адміністратор домену верхнього рівня відповідає за управління доменом перед країною, якщо йдеться про домен країни, і перед співтовариством Інтернет. Сторони, вельми зацікавлені в домені, мають погодитись, що призначений адміністратор (вибраний за їхньою участю) їх задовольняє. IANA (ICANN) виступає арбітром з питань адресного простору Інтернет у випадках, коли сторони не можуть дійти згоди. Для піддоменів не висуваються додаткові вимоги, крім тих, що існують для доменів верхнього рівня.

2. Адміністрування домену .UA

Домен .UA було створено та делеговано керівником комітету IANA п. Дж.Постелем у грудні 1992 року, без здійснення відповідних формальностей,  приватному Товариству з обмеженою відповідальністю “Комунікаційні Системи”, співробітниками якого були І. Свиридов, Волощук та Д. Кохманюк. Спочатку Волощук, а пізніше І. Свиридов був зазначений як адміністратор домену .UA, а Д. Кохманюк відповідальним за технічну підтримку домену. На сьогодні організація ТОВ “Комунікаційні Системи” не існує, та частково була реорганізована у компанію Інтернет сервіс провайдер (оператор Інтернет) “Моноліт”.

Постачальник послуг Інтернету (англ. Internet Service Provider, ISP), також провайдер послуг Інтернету, надавач послуг Інтернету, Інтернет-провайдер (від англ. to provide - забезпечувати, надавати доступ) - організація, яка надає послуги доступу та передачі (інформації) певними інформаційними каналами.
Використання мереж, що були зареєстровані за ТОВ “Комунікаційні Системи” переключено на компанію “Моноліт”, але функцій переделегування домену .UA здійснені не були та втрачено  контроль з боку українських операторів Інтернет. Вказані адміністратори – громадяни України на протязі декількох років (з 1995 року було здійснено заміну у функціях адміністрування – адміністратором домену .UA був визначений Д.Кохманюк) проживають та мають постійне місце роботи у США. За не підтвердженими даними у США ними було зареєстроване приватне підприємство Communication System, Ltd (Додаток №21 – запис у базі даних IANA/ICANN).
Приватне підприємство, також приватна компанія, фірма - підприємство, створене приватними особами, засноване на приватній власності, і що оперує приватним капіталом. Приватна компанія має обмежене число членів з лімітованим правом на передачу своїх акцій і не має права повідомляти публічну підписку на свої акції.

Для спрощення системи технічної підтримки та адміністрування домен .UA був розподілений на домени загального використання, такі як com.ua, net.ua, org.ua, gov.ua, mil.ua, та домени географічного призначення, такі як kiev.ua, lviv.ua, dnepropetrovsk.ua (й відповідні двох літерні скорочення, наприклад, dp.ua) (Додаток №17). Кожний з таких доменів загального використання початково був делегований конкретним компаніям – операторам Інтернет (Інтернет сервіс провайдерам), які були володарями  власних мереж та технічних засобів, функції адміністрування здійснювались призначеним персоналом в цих компаніях, але з часом, так як і у випадку з доменом верхнього рівня .UA, поняття делегування та визначення функцій адміністратора було замінено. Тепер всі головні домени загального використання знаходяться у розпорядженні (знаходяться під владою) приватних осіб.

Фізи́чна осо́ба - у цивільному та інших галузях права термінологія, що використовується для позначення людини (громадянина, особи без громадянства) як учасника правових відносин. Фізична особа також підпорядковується певним нормам та правилам поведінки.

Фактично, на сьогодні функції розпорядження національним доменом верхнього рівня .UA також здійснюються двома приватними особами, що без згоди держави та Інтернет співтовариства передали частину своїх повноважень приватній компанії ТОВ „Хостмайстер”, співзасновниками якої вони є самі. Головний кореневий сервер домену верхнього рівня .UA розташований на території США (ns.kolo.net/ns-ua.colo.net). Жодні дії цих адміністраторів та визначеного ними підрядного підприємства не відповідають загальним принципам співпраці із Інтернет співтовариством, урядом, та колегіальної згоди на їх повноваження. Спроби цими адміністраторами та їх підрядною компанією отримати сепаратні згоди окремих частин співтовариства призводять лише до загострення існуючого стану.

Вирішення цих та інших проблем у процедурах реєстрацій доменних назв, захисту інтересів різних верств Інтернет співтовариства, рівних прав користувачів з дотриманням положень про захист інтелектуальної власності щодо використання доменів може бути здійснено за умови підпорядкування системи адміністрування домену .UA відкритому підприємству, керівництво яким має здійснюватись Координаційною Радою домену .UA – відкритим органом управління політикою домену .UA, за участю представників професійних Інтернет асоціацій та органів державного управління України, введення єдиних нормативно визначених Правил реєстрацій та використання доменів, вирішення конфліктів при реєстраціях доменних назв, впровадженням інституту конкурентного надання послуг реєстрації незалежними реєстраторами - приватними компаніями – юридичними особами й забезпечення їх рівних прав.

Держа́вне управлі́ння (публічне управління, англ. public administration) - є видом діяльності держави, здійснення управлінського організуючого впливу шляхом використання повноважень виконавчої влади через організацію виконання законів, здійснення управлінських функцій з метою комплексного соціально-економічного та культурного розвитку держави, її окремих територій, а також забезпечення реалізації державної політики у відповідних сферах суспільного життя, створення умов для реалізації громадянами їх прав і свобод. Державне управління є складовою політичного управління, тобто є процесом реалізації державної виконавчої влади як засобу функціонування будь-якої соціальної спільноти. У деяких країнах (наприклад, у Хорватії) цією діяльністю держави відає окреме міністерство.
Юриди́чна осо́ба - організація, суб'єкт права, здатний від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов'язки та самостійно брати участь у правовідносинах, бути позивачем та відповідачем у суді.
Аналогія з існуючою системою послуг – здійснення функцій незалежних реєстраторів - операторів реєстрів акціонерів на фондовому ринку.

На протязі трьох років за ініціативою найбільших операторів Інтернет проводились спроби вирішення проблем реорганізації адміністрування домену верхнього рівня .UA та спроби створення Технічного мережевого центру в Україні, але гуртування за явними економічними інтересами та відсутність консолідації не призвели до результатів.

Економі́чний інтере́с - реальний, зумовлений відносинами власності та принципом економічної вигоди мотив і стимул соціальних дій щодо задоволення динамічних систем індивідуальних потреб суб'єктів господарської діяльності.

З середини 2000 року, з появою відповідних Указів та доручень Президента України, почався процес спільних консультацій державних органів та учасників ринку Інтернет в Україні.

Відповідні документи та інформація про існуючі події наводяться на Інтернет-сайті (http://ua-nic.net) Робочої Групи з реформування системи управління доменом .UA та створення вповноваженого підприємства „Український Мережевий Інформаційний Центр” (UANIC).

В грудні 2000 року в місті Києві зареєстровані дві Асоціації.

Система керування, також Система управління (англ. control system) - систематизований набір засобів впливу на підконтрольний об'єкт для досягнення цим об'єктом певної мети. Об'єктом системи керування можуть бути як технічні об'єкти так і люди.
Ки́їв (МФА: [ˈkɪjiw]опис файлу) - столиця України, місто-герой, одне з найбільших і найстаріших міст Європи. Розташований у середній течії Дніпра, у північній Наддніпрянщині. Політичний, соціально-економічний, транспортний та освітньо-науковий центр країни.
Асоціація Інтернет України (ІнАУ) та Асоціація Учасників ринку Інтернет України (АУРІУ) (відповідно Статути – Додаток №22, №23)

З 15 вересня 2001 року приватним товариством „Хостмайстер” запроваджено нові Правила домену .UA (Додаток 27),  згідно із якими вводиться новий порядок реєстрації та використання доменів.

Новий порядок - політичний режим, який Третій Рейх хотів встановити на окупованих територіях. Встановлення Нового Порядку почалося задовго до початку Другої світової війни,але було публічно проголошено Адольфом Гітлером в 1941.
Згідно із цими Правилами можлива реєстрація доменів другого рівня (firma.ua) лише за умов наявності зареєстрованого знаку для товарів та послуг (товарного знаку) але без дотримання класифікації елементів, що підлягають захисту , що обмежує права понад 95% інших потенційних користувачів щодо домену .UA. В цілому ефект введення Правил є позитивним, але повністю відсутня функція контролю за діяльністю адміністрації та підтвердження законності їх дій з боку уряду. За цими Правилами ТОВ „Хостмайстер”, що наголошує себе законним адміністратором домену .UA, вводить умови не рівності вже діючих на ринку компаній реєстраторів (операторів послуг), запроваджуючи скритий режим ліцензування компаній, що надають послуги з реєстрацій, без відповідного погодження із Антимонопольним Комітетом.
Антимонопо́льний коміте́т - офіційна урядова організація, яка регулює ринки з метою підтримання вільної конкуренції у виробництві та продажі товарів та послуг, та недопущення встановлення монополії на ринку.
Так, із компаніями які підтримують діяльність ТОВ „Хостмайстер” підписує договори, а компанії, що не визнають законності їх діяльності, ТОВ „Хостмайстер” не допускає до надання таких послуг не зважаючи на існуючі договори з користувачами послуг в цих компаніях. Прикладом такої діяльності товариства „Хостмайстер” є те, що на сьогодні повністю відмовлено без будь-яких пояснень існуючій на ринку послуг реєстрації з 1998 року ТОВ „ДіМедіа” (Register.UA™), м. Київ та не залучено за іншими ознаками компанію, яка також надавала послуги з реєстрації українських доменів ПП „Фоліо” (Ukrname.com), м. Запоріжжя.

Головними ознаками діяльності ТОВ „Хостмайстер” стали брутальність, образи опонентів та дратливість до започаткованого процесу створення Координаційної Ради домену .UA, хоча згідно із ними же визначеними принципами (п.9  Основних положень Концепції розвитку системи доменних імен в домені .UA - http://hostmaster.net.ua/news/concept.html ) визначається необхідність створення такої спостережної ради.  ТОВ „Хостмайстер” досі не визнає та не звернулось до учасників процесу реформування, як представників Інтернет спільноти, для участі в загальному процесі, тим самим протиставляючи себе проти Інтернет співтовариства.

Згідно з Правилами домену .UA адміністратор публічного домену має бути суб’єктом підприємницької діяльності, зареєстрованим в Україні.

Підприє́мництво, підприє́мницька дія́льність - самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність із метою досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку.
У процесі делегування доменного імені в публічному домені крім адміністратора беруть участь реєстрант — особа, що бажає користуватися та розпоряджатися певним доменним іменем в публічному домені, та реєстратор — зареєстрований в Україні суб’єкт підприємницької діяльності, який надає реєстрантові послуги, необхідні для технічного забезпечення делегування та функціонування доменного імені. Адміністраторові публічного домену забороняється виступати водночас реєстратором імен в цьому самому домені. Відносини між учасниками процесу делегування доменного імені будуються виключно на договірній основі. При цьому інтереси всіх членів української Інтернет-спільноти щодо системи доменних імен є рівними настільки, наскільки це не зачіпає законних інтересів інших членів української Інтернет-спільноти і/або будь-яких третіх осіб. Доменні спори розв’язуються компетентними судами в порядку, установленому чинним законодавством України.
Інтере́с (у праві) - прагнення особи повніше задовольняти свої потреби і бажання, що прямо не формалізовано в конкретному суб'єктивному праві, проте не суперечить праву як такому. Конституційний Суд України дав визначення поняттю «охоронюваний законом інтерес»: це - прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного права і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам. У структурі законного інтересу виділяють два елемента: прагнення суб'єкта користуватися конкретним соціальним благом; звернення в деяких випадках за захистом до компетентних органів.
Зако́нода́вство Украї́ни - сукупність чинних в Україні нормативно-правових актів.Розпорядження Кабінету Мінімтрів України «Про адміністрування домену .UA»

Концепція розвитку домену .UA

Правила домену .UA

Реєстрація доменів DN.UA


Загальні принципи та положення:
1. Публічні домени другого рівня в домені. UA (P2LD.UA) є складовою частиною домену верхнього рівня. UA.
2. Справжні "Правила публічних доменів" (далі - Правила) розроблені групою адміністраторів публічних доменів. UA на базі "Правил домену. UA" та з урахуванням поточних правил ICANN (RFC # 1591, ICP-1) і останніх рекомендацій ICANN, CENTR, US DoC , WIPO, а також українського та міжнародного досвіду і досвіду адміністрування публічних доменів.
3. Метою даних Правил є визначення такої системи взаємовідносин та процедур стосовно делегування доменних імен в публічних доменах. UA, яка:
1. задовольняє потреби суспільства та підприємництва;
2. відповідає чинному законодавству України;
3. сприяє розвитку в Україні системи доменних імен та Інтернет в цілому;
4. відповідає інтересам світової Інтернет-спільноти.
4. Термін "Інтернет-спільнота України" ("українська Інтернет-спільнота") в межах цих Правил означає спільноту всіх громадян та / або резидентів України, фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та управління України, органів місцевого самоврядування, які використовують мережу Інтернет та інтернет-технології, незалежно від мети та способів такого використання.
Органи державної влади - це ланка (елемент) механізму держави, що бере участь у виконанні функцій держави й наділений при цьому владними повноваженнями.
Місце́ве самоврядува́ння - право та змога органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання й управління суттєвою часткою суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах місцевого населення.

5. Термін "особа" в межах цих Правил охоплює як фізичних, так і юридичних осіб. Фізичні та юридичні особи мають рівні права по відношенню до системи доменних імен.
6. Термін "делегування" в межах цих Правил використовується згідно визначень "Правил домену. UA" та відповідно до визначень п.4.2.2 чинного стандарту Інтернет STD0013 (RFC # 1034, див.п. 8.2), і ICP-1 (див. п. 8.7).
7. Інтереси всіх членів української Інтернет-спільноти щодо системи доменних імен є рівними настільки, наскільки це не зачіпає інших законних інтересів членів української Інтернет-спільноти та / або будь-яких третіх осіб.
8. Доменне ім'я не є об'єктом власності. Терміни та умови делегування доменних імен визначаються на договірній основі.
9. Доменні імена третього рівня, делегованих в межах цих Правил, відносяться до категорії приватних (приватних), тобто адмініструються реєстрантом у своїх власних інтересах.
10. Адміністратори публічних доменів у своїй діяльності повинні грунтуватися на поняттях "обов'язки" і "служіння суспільству". Діяльність адміністраторів публічних доменів оцінюється з точки зору ефективності здійснення ними своїх функцій та ступеню задоволення потреб української та всесвітньої інтернет-громадськості.
Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядається

Вартість домену DN.UA: 8 у.е./63.20 грн.


З метою захисту законних інтересів членів Інтернет-спільноти України щодо їхньої інтелектуальної власності в домені .UA приватні доменні імена 2-го рівня делегуються виключно в разі, якщо відповідне доменне ім’я повністю або його компонент 2-го рівня (до знака «.», але без нього) за написанням або вимовою збігається із зареєстрованим в Україні словесним знаком для товарів та послуг (торговою маркою), права на використання якого на території України належать відповідному реєстранту. Таке делегування відбувається незалежно від класів Міжнародної класифікації товарів і послуг, за якими зареєстровано торгову марку. Делегування відбувається виключно за умови надання належним чином завірених копій таких документів:

 • Свідоцтва України на знак для товарів та послуг, виданого центральним органом виконавчої влади з питань правової охорони інтелектуальної власності;
  Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.
  Ві́домство (від «відати») - установа виконавчої влади держави або самоврядної території, яка відає певною галуззю або сферою суспільного життя і здійснює державне управління в цій сфері.


 • договору про передачу права власності на знак або ліцензійного договору (у разі, якщо реєстрант не є власником Свідоцтва);
  Ліце́нзія (лат. licentia - дозвіл) - у загальному значенні - це документ, що демонструє певний дозвіл. Документ державного зразка, що засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов.
  Пра́во вла́сності (в об'єктивному розумінні) - це сукупність правових норм, які регулюють відносини, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням власником належним йому майном на свій розсуд і у своїх інтересах, усуненням усіх третіх осіб від протиправного втручання у сферу його володіння цим майном, а також обов'язки власника не порушувати прав та законних інтересів інших осіб.


 • довідки бюро перекладів про те, що заявлене доменне ім’я або його частина за своїм написанням або вимовою збігається з відповідною торговою маркою.

Публічні домени 2-го рівня в домені .UA делегуються за власною ініціативою адміністратора домену .UA з метою побудови системи публічних доменів, організованої за принципом задоволення інтересів різних спільнот користувачів. Коли йдеться про вибір імен публічних доменів 2-го рівня в домені .UA, адміністратор домену .UA насамперед бере до уваги думки й пропозиції реєстраторів та української Інтернет-спільноти.

3. Адміністрування доменів верхнього рівня ccTLDАдміністратор домену – особа (спеціаліст – фізична особа, чи компанія – юридична особа), яка за дорученням користувача лише виконує функції обслуговування домену, контролю його працездатності, відповідності певних технічних записів в домені т.і.. За певних умов та достатньої кваліфікації адміністратором домену може бути сам користувач (розпорядник – володар права користування).
Користува́ння - добування з речей їхніх корисних властивостей (наприклад, збирати врожай, вживати продукти харчування, носити одяг і взуття). Одна з трьох класичних правомочностей власника (нарівні з володінням і розпорядженням).
Адміністраторів домену може бути декілька.
Національних доменів - 243, по числу двобуквений кодів країн і територій відповідно до міжнародного стандарту ISO 3166-1 (RU - для Росії, DE - для Німеччини, UK - для Великобританії і т.д.). Повноваження з управління національними доменами передаються організацією IANA (Internet Assigned Numbers Authority) за погодженням з Інтернет-спільнотами країн.

Національні домени залежно від наявності обмежень при реєстрації діляться на відкриті і закриті. Найбільш активно розвиваються саме відкриті домени. На сьогоднішній день найчисленніша національна доменна зона - DE, яка належить Німеччині. У домені DE зареєстровано близько 6 млн. доменних імен другого рівня. Слідом йде Великобританія з доменом UK, який об'єднує 4 млн., правда, доменів третього рівня, розподілених по шести доменних зонах другого рівня.

У деяких країнах - так звані умовно відкриті домени, для яких існують обмеження при реєстрації доменів другого рівня, наприклад, встановлюється максимальне число доменів на одну особу або пред'являється вимога до користувача доменного імені бути резидентом країни реєстрації домена. (До речі, в Італії, де обмеження для юридичних осіб були зняті, кількість реєстрації за один рік зросла втричі.) Закриті національні домени (у Китаї, Швеції, Ірландії), як правило, розвиваються дуже повільно. Кількість реєстрації в них обмежена декількома тисячами або десятками тисяч. Складність цієї процедури викликає несхвалення національних Інтернет-спільнот і призводить до прохань переглянути правила реєстрації.

Ціни на послуги з реєстрації доменних імен дуже сильно відрізняються один від одного в різних країнах. Як правило, це пов'язано з формою власності реєструючого органу, з кількістю зареєстрованих доменів, із загальною маркетинговою політикою і, зокрема, з участю в реєстраційному процесі провайдерів послуг Інтернету (ISP) або реєстраторів.

Форма власності - це стійка система економічних відносин і господарських зв'язків, що зумовлює відповідний спосіб та механізм поєднання працівника і засобів виробництва.
Так, у Хорватії до сих пір реєстрація доменів проводиться безкоштовно, що пов'язано з невеликою кількістю реєстрованих доменних імен, з низьким рівнем розвитку Інтернету в країні. Проте в більшості національних доменів реєстрація проводиться на платній основі.

Переважна більшість реєстратур (адміністраторів національних доменів) є некомерційні організації, частина яких заснована на членстві (у Німеччині, Великобританії), інші утворені у вигляді фондів (Бельгія, Швейцарія), деякі - у вигляді асоціацій (Франція, Ізраїль, Японія), є домени, які обслуговуються освітніми або науковими організаціями (Італія, Литва, Румунія).

Науково-дослідна установа - установа, для якої наукова або науково-технічна діяльність є основою і становить понад 70 % загального річного обсягу виконаних робіт. Діє на підставі статуту, що затверджується у встановленому порядку.
У Європі реєстрація, як правило, здійснюється через реєстраторів (Бельгія, Німеччина, Італія, Великобританія), у ряді країн реєстрація проводиться тільки через них (Франція, Нідерланди, Швеція). У невеликих або менш розвинених доменах реєстрація зазвичай проводиться тільки через адміністратора національного домена (Швейцарія, Угорщина, Хорватія).
При виробленні правил реєстрації доменних імен більшість реєстратур консультуються з Інтернет-спільнотою. У багатьох з них є консультаційні і наглядові комітети (як правило, обираються на певний строк), які розробляють правила або впливають на їх розробку. У такі комітети входять представники операторів, уряду, патентних відомств, бізнес-спільноти, незалежні юристи.

90% національних реєстратур у світі працюють на основі заявного порядку (першому звернувшомуся) без яких-небудь обмежень. У Чилі надійшовшу заявку на домен виставляють на сервер на 30 днів, при надходженні заявки на той же домен від іншої особи питання розглядається арбітром. Майже така ж схема діє в Угорщині (термін - 14 днів), а також існує список пріоритетів при виникненні спірної ситуації. В Італії та Єгипті попередньо звіряють доменні імена з переліком всесвітньо відомих товарних знаків. Однак у разі збігу або схожості доменного імені з товарним знаком, як правило, лише видається попередження про те, що заявник самостійно несе відповідальність за порушення прав третіх осіб. У білоруському домені BY діє дозвільний порядок реєстрації. Домени дозволено реєструвати лише юридичним особам, розподілом доменів займається Державний Центр Безпеки Інформації при республіканській Раді безпеки. При наявності кількох претендентів на один домен, конфлікт вирішується шляхом очікування зняття заявок, поки не залишиться одна.

У національних доменах поки не розроблено якої-небудь політики запобігання кіберсквотингу ("доменного піратства"). Позасудових процедур вирішення спорів, як правило, не є (за винятком Великої Британії та Ізраїлю). У Португалії існує консультаційний комітет, що видає консультативні висновки, якими можуть скористатися сторони. При виникненні спору практично всі реєстратури "заморожують" доменне ім'я до вирішення спору судом.

Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ розробила політику вирішення суперечок по доменних іменах UDRP, проте поки її застосовують лише 23 реєстратури. В інших національних доменах правилами UDRP не користуються в основному через наявних протиріч із законодавством країн.

У Німеччині за місяць реєструється більше 200 тис. доменних імен. Спочатку реєстрація в домені DE проводилася університетами Дортмунда і Карлсруе, з 1999 р. - некомерційною організацією DENIC eG (Франкфурт-на-Майні).

Неприбуткова організація (непідприємницька організація, некомерційна організація), скорочено НПО - юридична особа, метою діяльності якої не є отримання прибутку для його наступного розподілу між учасниками цієї організації.
Членами цієї організації є 129 німецьких операторів послуг доступу в Інтернет. Держава не входить до складу компанії DENIC і не здійснює спеціального контролю над її діяльністю. Реєстрація доменів в 99,5% випадків здійснюється через членів організації (реєстраторів), останні самостійно здійснюють супровід клієнтів. Зареєструвати домен можна безпосередньо через DENIC. Вартість реєстрації домена для клієнтів DENIC складає 116 євро, її продовження - 58 євро. Вартість реєстрації і її продовження, які DENIC встановлює для регістраторов істотно нижче, проте ці тарифи є комерційною таємницею компанії.
Комерці́йна таємни́ця - інформація, яка є секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв'язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію.
Правила реєстрації не передбачають жодних попередніх перевірок, єдина умова - доменні імена повинні задовольнити технічні вимоги. Крім того, необхідна присутність на території Німеччини контактної особи по домену. DENIC не надає своїм клієнтам послуг з вирішення суперечок щодо доменних імен. Такі спори між адміністраторами доменів і власниками товарних знаків, інших об'єктів виняткових прав вирішуються в судах.

У Великобританії реєстраціями в домені UK спочатку відав Комітет по іменах, створений декількома крупними провайдерами, з 1996 р. - некомерційна організація Nominet UK, в якій понад 2000 учасників. Всі рішення приймає керівник раду компанії. На щорічних загальних зборах обраних членами Nominet UK, обирають виконавчих директорів управляючої ради та членів консультаційної ради з політики, які готують рекомендації для керуючої ради, а також беруть участь в дискусіях на сервері або в списках розсилки Nominet.

Список розсилки (англ. mailing list, англ. mail-list) - сервіс Інтернет, що надає можливість об'єднати певну кількість людей в єдину закриту групу розсилки. Це практично єдиний сервіс, який не має власного протоколу та програми-клієнта і працює винятково через електронну пошту.
Різні міністерства і відомства знаходяться в постійному контакті з Nominet, визнаючи систему доменних імен істотною складовою комерційної інфраструктури країни. У той же час будь-яких спеціальних документів, які формально визначали б стосунки держави і конкретної компанії, немає.


Слід відзначити особливість реєстрації в домені UK: вона проводиться тільки в доменах другого рівня. Загальний відкритий для реєстрації домен - CO.UK (аналог COM). Також можна зареєструвати домен в одному з наступних доменів: ORG.UK, NET.UK, LTD.UK, PLC.UK або SCH.UK, а недавно відкрилася реєстрація в новому домені. ME.UK. Основна частка реєстрації проводиться в тому ж порядку, що і в домені DE: через реєстраторів - членів Nominet UK. Реєстратори взаємодіють з цією організацією шляхом обміну повідомлень електронною поштою (з використанням засобів захисту інформації).
Обмін повідомленнями - в програмуванні, є способом координації в конкурентних, паралельних, та об'єктно-орієнтованих системах, та організації взаємодії між процесами. Координація робиться шляхом відсилання повідомлень отримувачу.
Зáхист інформáції (англ. Data protection) - сукупність методів і засобів, що забезпечують цілісність, конфіденційність і доступність інформації за умов впливу на неї загроз природного або штучного характеру, реалізація яких може призвести до завдання шкоди власникам і користувачам інформації.
Клієнти отримують сертифікат Nominet про реєстрацію доменного імені. Ціна доменів для членів Nominet UK - 5 англійських фунтів, що істотно нижче, ніж для користувачів. Nominet як посередник бере участь у вирішенні спорів своїх клієнтів по доменних іменах. Послуги ці платні. Якщо згода сторін досягнута, вона оформлюється у вигляді документа, якщо ж ні, то сторони самостійно звертаються до суду. Існує також процедура "заморожування" домена в разі отримання повідомлення про початок судового процесу, в результаті якого забороняється передача домену до закінчення розгляду.
Правосуддя - самостійна галузь державної діяльності, яку здійснює суд шляхом розгляду і вирішення у судових засіданнях в особливій, встановленій законом, процесуальній формі цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ.

У нідерландському домені NL зареєстровано більше 700 тис. імен. З лютого 1996 р. адміністратор домену - некомерційний фонд SIDN. Реєстрація доменного імені можлива тільки через учасників Фонду, якими можуть стати будь-які організації, зареєстровані та перебувають на території Європейського Союзу. Правила реєстрації доменних імен досить ліберальні, проте відносно користувача є обмеження: він може перебувати тільки на території Нідерландів, а також фізична особа може зареєструвати лише одне доменне ім'я. Якщо це правило якимсь чином порушується, SIDN негайно анулює всі реєстрації доменних імен, окрім першого.

Існує цілий ряд національних доменів, які позиціонуються на ринку не як національні, а швидше виходячи з асоціативного сприйняття двохбуквенного коду. До таких доменів відносяться: TV (Тувалу), який позиціонується як домен для телевізійних компаній; TM (Туркменістан), в якому пропонувалися домени для власників товарних знаків; аналогічна ситуація складалася з доменом MD (Молдова), який позиціонувався, в основному, як домен для медичних установ, а Філіппіни активно просувають свій домен PH як телефонний довідник.

Окрім адміністративних існує ряд технічних обмежень, які практично однакові у всіх національних доменах. Так, дозволяється реєстрація доменів довжиною до 63 символів (в деяких країнах - до 127), при цьому кількість символів в доменному імені повинно бути більше або дорівнює трьом (деякі реєстратури допускають реєстрацію 2-х символьних доменів), доменне ім'я не може починатися з дефіса . Деякі реєстратури не допускають реєстрацію доменів, які складаються тільки з цифр.

Загальні тенденції в розвитку національних доменів такі: по-перше, перехід національних доменів з академічних мереж в об'єднання операторів (провайдерів), а також участь у розробці правил реєстрації Інтернет-громадськості країни: професійних учасників ринку, споживачів, громадських (іноді урядових) організацій; по-друге, посилення уваги до адміністративних процедур, розробка комерційних схем участі операторів в реєстрації доменних імен. По-третє, поступовий перехід до відкритих правил реєстрації доменів, зняття обмежень.

Система доменних імен являє лише основу системи адресації. Кожен розміщений в Інтернеті документ має власну адресу, що позначається як URL (Uniform Resource Locator) - єдиний покажчик ресурсу. URL, крім вказівки доменного імені, включає також і вказівку ​​шляху до конкретної сторінки. Сайти мають дуже розгалужену ієрархічну структуру.

Ієра́рхія (грец. ίεράρχίά, від ίερσς - священний, та άρχή - влада) - поділ на вищі й нижчі посади, чини; суворий порядок підлеглості нижчих щодо посади або чину осіб вищим. В ієрархії між її членами діють вертикальні зв'язки - відносини субординації.


Список безкоштовних DNS хостингів:

netbreeze.net/dns


pdd.yandex.ru/help/section9/
ypdns.com
cloudns.net
freedns.ws
freedns.afraid.org
everydns.com
zoneedit.com
editdns.net
xname.org
ns2.trifle.net

4. Створення власних піддоменів

Процедура створення піддомену аналогічна процедурі створення домену другого рівня - за винятком того, що центральний орган тепер локальний (точніше, знаходиться в межах Вашої організації). Цей процес передбачає наступні етапи:

-вибір імені, унікального для даного піддомену;


-призначення двох або більше машин серверами нового домену;
-узгодження всього зробленого з адміністратором «батьківського» домену.

У просторі імен DNS домени виступають в ролі контейнерів або вузлів дерева. Листям є конкретні хости, що належать тому чи іншому домену. Кожен хост має власне ім'я, унікальне в межах того домену, до якого він належить. Щоб мати можливість посилатися на хост з будь-якої довільної точки мережі, необхідно використовувати повне доменне ім'я (Fully Qualified Domain Name, FQDN) цього хоста. Повне доменне ім'я хоста утворюється з імені хоста та імен всіх доменів, що знаходяться між хостом і кореневим доменом (в термінології DNS цю частину повного доменного імені прийнято називати суфіксом DNS). Для хоста supervisor повне доменне ім'я записується у вигляді: supervisor.khsu.khakassia.ru. Таке ім'я унікальне в межах всього простору імен DNS. Слід зауважити, що при створенні самостійного простору імен DNS, яка не є частиною простору імен DNS Інтернету, немає необхідності в дотриманні описаної вище методики.

5. Тенденції розвитку доменних імен в Україні

Існуюча система доменних назв, як коренева, так і доменів загального призначення, технічно не забезпечена на рівні існуючих вимог. Система адміністрування здійснюється із порушеннями викладених принципів GAC ICANN, ICANN, WIPO, Директив Ради ЄС. Не підтверджено гарантії та не зумовлено участь держави та існуючих асоціацій, використовуючи існуючу перевагу (наслідувальне право адміністрування)  та громадський ресурс у приватних інтересах. Порушуються права користувачів щодо рівності прав у порівнянні із володарями прав товарних знаків, порушуються права окремих підприємств, порушуються інтереси та права інших учасників ринку Інтернет в Україні через недопущення до процесу управління та прийняття Правил реєстрацій та використання доменів.

Україна, як самостійна держава, яка має національний домен верхнього рівня, на сьогодні не має угоди із ICANN (дивись відкритий лист – звернення Урядового консультаційного Комітету ICANN (Додаток №6 та проект Угоди з ICANN – Додаток №24 – актуальність яких підтверджено в Комюніке GAC ICANN 9-10 березня 2001 року та Рапортом IANA/ICANN щодо переделегування домену .AU), не є членом GAC ICANN,  та не входить до складу CENTR (Європейської Ради Адміністраторів Реєстру національних доменів верхнього рівня - Council of European National Top level domain Registries) національних доменів вищого рівня CENTR), не приймає участі у відповідних консультаційних комітетах Комісій Ради ЄС. Це спричиняє відношення до України у всесвітньому інформаційному просторі та у відповідних профільних міжнародних організаціях  як до нерозвинутих країн третього світу.

Інформаці́йний про́стір (англ. Information space) - сукупність результатів семантичної діяльності людства.
Краї́ни «тре́тього сві́ту» - колишні колонії та напівколонії, які здобули політичну незалежність і посідають особливе місце у світовій політиці і світовому господарстві.[джерело?]

В Україні поки що не було великих скандалів (як у сусідній Росії) із приводу захоплень доменних імен. Це не говорить про досконалість законодавчої бази нашої країни, а скоріше є наслідком "молодості" українського сегмента мережі. Однак, як відомо з афоризмів народної мудрості, краще учитися на чужих помилках. Тому, одним з головних завдань є створення законів, які могли б запобігти шквалу кіберсквоттинга. Першим кроком України в цьому напрямку стала розробка умов реєстрації доменних імен різних рівнів. Порядок реєстрації доменних імен у домені .uа регламентують "Правила домена UA", що набули чинності 27.07.2001 і змінені 15.09.2002.

Законодавча база України не встигає за рівнем розвитку технологій і реаліями життя, що робить необхідним розробку відповідних нормативних актів для визначення правил присвоєння доменних імен у Інтернеті.

Нормативна документація - документи, які встановлюють правила, загальні принципи чи характеристики різних видів діяльності або їхніх результатів.


Статистика реєстрації доменів в Україні за жовтень цього року:

Загальна кількість доменів другого і третього рівня у доменній зоні .UA збільшилася до 597 457 (на 5 979) у порівнянні з вереснем

Кількість доменів другого рівня у зоні .UA збільшилася на 169, і тепер їх зареєстровано 12 504.

 Найбільше зростання кількості українських доменних імен відбулося у зонах .com.ua ( 3201), .org.ua ( 602), .in.ua ( 393), .kiev.ua ( 396), .net.ua ( 319). 

У деяких регіональних доменних зонах, втім, спостерігається негативний приріст: .сherkasy.ua (-3), .cv.ua (-33), .kharkiv.ua (-133), .sm.ua (-328) і .sumy.ua (-282).

6. Висновок:

Домен - такий же предмет купівлі-продажу, як автомобілі, яхти або нерухомість. У США купівля-продаж доменних імен існувала ще в 90-х роках 20-го століття.


Домен (від англ. Domain - область, територія) - це web-адреса сайту, який може бути представлений у вигляді словосполучення з певної кількості букв, цифр або / і дефіса і певної доменної зони. Наприклад, "toha.name", "vkontakte.ru" - це домени. Виявляється, що "домен" - це всього-на-всього слово, ніякої складної технічної або математичної основи під ним немає. Таким чином, домен - це всього лише адреса, а не який-небудь сервер, комп'ютер в Мережі, місце на жорсткому диску і т.д.
Тверди́й диск або Тверди́й магні́тний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу - «вінчестер» (від англ. winchester), - магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу.
Адресація у вигляді доменів в Інтернет з'явилася в 1985 році, тобто на зорі Інтернету. Мета доменів - замінити введення цифрових IP-адрес, простими і зрозумілими людині літерами, які можна складати в слова. Так, щоб зайти на який-небудь сайт, до 1985 року припадало б набрати IP-адресу, тобто рядок, візуально складається з чотирьох цифр, розділених крапками. Крім естетичного сприйняття IP-адресація має багато інших мінусів, які усуває доменна адресація. Загалом, домени - краще рішення в плані адресації для Інтернет. Домени також можна називати доменними іменами, що одне і те ж.
У визначенні було сказано, що домен складається зі словосполучення і доменної зони. Дійсно, будь-який домен можна розбити на дві частини - все, що до крапки і після крапки. До крапки - називається іменем домену і є словом або словосполученням з певної кількості символів. Після крапки - доменна зона. Якщо імена доменів можуть бути будь-які, які заманеться його реєстратору, то зони строго певні, такі, як. Ru,. Com,. Net,. Org і багато інших, всім відомі. А імена доменів - це vkontakte., Yandex., Toha. і т.д.
Для роботи доменів в Інтернет створена складна і найважливіша система в Мережі під назвою Domain Names System [Система Доменних Імен] (абревіатура DNS). Система була організована ще в 1985 році. У Мережі існує безліч серверів, які задіяні в цій системі DNS. Кожен такий сервер називається Name Server [Сервер Імен] (абревіатура NS), іноді такі сервера називають Domain Name Server [Сервер Доменних Імен]. Всі сервери повідомляються між собою через Інтернет за кошти того, що для них встановлено певний порт для передачі, і встановлені певні стандарти. У всій цій системі існують найголовніші сервери, які називаються кореневими. Оскільки систему можна уявити у вигляді дерева, то ці сервера є корінням цього дерева. В Інтернет існує лише 13 кореневих серверів, які знаходяться на п'яти контенетах. Це найпотужніші машини, які стоять в НДІ або дата-центрах. Їх завдання забезпечувати працездатність доменної зони. Тобто це вони «знають», що існує така зона, як, наприклад,. com або. net.

Крім того, існує механізм кешування - коли вже про запитаних будь-ким адресах локальний сервер провайдера пам'ятає потрібний IP. Кеш є у більшості серверів, тому механізм часто спрощується. Кеш не постійний, він перекешуется постійно, так як IP-адреси серверів можуть змінюватися.


Домени - це не просто засіб адресації, а й бізнес. Доменні імена можна перепродувати дорожче і купувати дешевше. Домени - це нематеріальні речі, які коштують грошей, щоб їх зареєструвати. Домен потрібно щороку продовжувати, знову ж оплачуючи їх. Ціна продовження та реєстрації, як правило рівні, і коливаються в межах від 2 до 200 доларів на рік - залежить від зони. Зон з безкоштовним продовженням або / і реєстрацією одиниці. Зараз вторинний ринок доменних імен досить невеликий, але вже сьогодні операції в мільйони перевершують витрати. Не в одному бізнесі не може бути таких космічних прибутків. Наприклад, найдорожчий домен - sex.com - кілька років тому був проданий за 14 мільйонів доларів, при ціні реєстрації і продовження в районі 7 доларів на рік. Звичайно, такий домен був не раз перепроданий, щоб його ціна досягла 14 млн. дол.
У доменному світі ще існує багато технічних, юридичних, економічних аспектів. Все це дуже цікаво і пізнавально. Доменний бізнес по праву такий же бізнес, як нафтовий, такий же важливий і впливовий, тільки от про його вплив та значущість здогадуються не всі.Скачати 266.77 Kb.

 • Сполучених Штатах Америки
 • Міжнародна організація з торгових марок
 • Інтернет сервіс провайдер
 • Антимонопольним Комітетом
 • Загальні принципи та положення
 • Статистика реєстрації доменів в Україні з а жовтень цього року : З