Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаАналіз угод злиттів та поглинань в Україні

Скачати 43.77 Kb.

Аналіз угод злиттів та поглинань в Україні
Скачати 43.77 Kb.
Дата конвертації07.06.2017
Розмір43.77 Kb.

Москвін Б.Ю.

ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»Moskvin Borys

Vadym Hetman Kyiv National Economic University, UkraineАналіз угод злиттів та поглинань в Україні

Analysis of mergers and acquisitions in Ukraine

Автором наведено головні угоди злиттів та поглинань за І-ІІ квартали 2012 р. Надано стислу їх характеристику та прогноз зростання ринку корпоративного контролю в Україні на ІІ півріччя 2012 р.

The author provides key mergers and acquisitions for the I-II quarters in 2012. The brief description and forecast of the market for corporate control in Ukraine for the second half of 2012 are showen in this work.

В сучасних умовах інтенсифікації ринку корпоративного контролю та змінення правил гри на ньому, перехід прав корпоративного контролю є важливою складовою угод злиттів та поглинань, яка дозволяє підвищити ефективність управління підприємством та дозволяє новим та більш ефективним власникам та керівництву АТ захистити інтереси стейкхолдерів, пов’язаних з їх правом на отримання інсайдерської інформації та здійснення корегувального впливу на прийняття управлінських рішень акціонерного товариства (АТ). Прикладами здійснення переходу прав власності на актив, а отже і функції корпоративного контролю у І кварталі 2012 року в Україні можуть бути наступні угоди злитів та поглинань: придбання значного пакету акцій Донецькобленерг, Днепробленерго та Західобленерго компанією ДТЕК, Пантелеймонівського огнеупорного заводу та УГМК компанією Магнезит, злиття компаній Alpcot Agro та Landkom International PLC, тощо [1].

Акціонерне товариство (англ. Joint-stock company, нім. Aktiengesellschaft) - один з різновидів господарських товариств. Акціонерним товариством визнається комерційна організація, статутний капітал якої розділений на визначене число акцій, що засвідчують права та обов'язки учасників товариства ( акціонерів ).
Пра́во вла́сності (в об'єктивному розумінні) - це сукупність правових норм, які регулюють відносини, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням власником належним йому майном на свій розсуд і у своїх інтересах, усуненням усіх третіх осіб від протиправного втручання у сферу його володіння цим майном, а також обов'язки власника не порушувати прав та законних інтересів інших осіб.

Враховуючи те, що проблема неефективності управління посадовими особами корпорації може призвести до неможливості захисту АТ від рейдерських атак, корпоративний контроль стає необхідним для впровадження на усіх рівнях управлінських ланок АТ.

Посадо́ва осо́ба - особа, в якої наявні організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції.
Процес переходу корпоративного контролю від менш ефективного до більш ефективного власника у І-ІІ кварталах 2012 р. відбувався на прикладі приватизації групою СКМ, яка придбала 50% акцій ВАТ Дніпрообленерго та 45% акцій ВАТ Крименерго в процесі приватизації на суму 916,2 млн. грн. ($ 114,5 млн.), а також отримали контроль (більше 50% статутного капіталу) над найбільшим в Україні приватним оператором залізничних вантажних вагонів ТОВ Лемтранс, збільшивши свою частку з 19,5%.
Статутний капітал - капітал акціонерного товариства, що утворюється з суми номінальної вартості всіх розміщених акцій товариства.
Ваго́н (рос. вагон, англ. railway car, нім. Wagen, Waggon) - несамохідна одиниця рухомого складу, якою перевозять вантажі та пасажирів рейковими коліями.
Крім того, група СКМ придбала три вугільні шахти і збагачувальну фабрику в Росії [2].
Збагачувальна фабрика Збага́чувальна фа́брика (рос. обогатительная фабрика, англ. concentrating mill, dressing mill, preparation plant; нім. Aufbereitungsanlage f, Aufbereitungsbetrieb m, Aufbereitungsfabrik f) - гірниче підприємство для первинної переробки твердих корисних копалин з метою отримання технічно цінних продуктів, придатних для промислового використання.

Аналізуючи ці угоди, необхідно відмітити, що незважаючи на те, що група СКМ намагається монополізувати енергетичний ринок України, що свідчить про негативне явища такого переходу прав власності на активи, такий перехід корпоративного контролю має позитивну складову, про що свідчить зміна неефективного керівництва підприємств, які були об’єктами поглинання та збільшення рівня інвестицій в галузь.

Також слід відзначити активне придбання роздрібних кредитних портфелів фінансових установ, зокрема Альфа-банком, який у червні придбав активи Societe Generale Group, Сведбанку і Укрпромбанку. Загальна сума портфелів активів становила 1 млрд. 350 млн. грн.  Смарт-холдинг поглинув Банк Форум. Придбання банку "Форум" добре вписується в загальну стратегію розвитку Смарт-холдингу та його банківського бізнесу та дозволить зайняти лідируючі позиції в банківській сфері України.

Банк Ба́нк (від італ. banco - лавка або стіл) - кредитно-фінансова установа, яка здійснює грошові розрахунки, акумулює грошові кошти та інші цінності, надає кредити та здійснює інші послуги за фінансовими операціями.
Експерти оцінюють суму угоди не вище половини капіталу, а значить, німецький акціонер пішов з українського ринку з втратами [1].

У страховому секторі West Midlands Holding Corp. (Британські Віргінські о-ви) має намір придбати 11,29% акцій НАСК "Оранта" (Київ), що спільно з афілійованими структурами складе більше 50% акцій страховика. Також на страховому ринку було сконцентровано 97,3% акцій ПрАТ "Українська транспортна страхова компанія" Ігорем Власовим.
Страховики́ (страхівники, страхові компанії) - юридичні особи, створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств або товариств з додатковою відповідальністю згідно з Законом України "Про господарські товариства" з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом, а також ті, що одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. *
Максимальна кількість акцій, що підлягають викупу – 70,1 тис. штук., Загальна сума їх вартості не більше 7697000 грн [1].

У нафтогазовій галузі необхідно відмітити наступні угоди: Фонд державного майна України провів аукціон з продажу 26% акцій компанії «Полтавагаз».

Держа́вна вла́сність - привласнення державою (як суб'єктом власності) засобів виробництва, робочої сили, частки національного доходу та інших об'єктів власності у різних сферах суспільного відтворення.
Переможцем аукціону стала компанія «Фінекс-Україна» (Харків, Україна), що запропонувала 20,305 млн. грн. Також було проведено аукціон з продажу 25% акцій компанії «Івано-Франківськгаз» (Івано-Франківськ, Україна), переможцем аукціону стала компанія «Газтек» (Київ, Україна), що запропонувала 33,35 млн. грн. та аукціон з продажу 20,82% акцій компанії «Херсонгаз» (Херсон, Україна). Переможцем аукціону стала група компаній «Співдружність» (Херсон, Україна), що запропонувала 11,9 млн. грн. «Херсонгаз», «Івано-Франківськгаз» і «Полтавагаз» забезпечують транспортування та постачання природного газу споживачам у Херсонській, Івано-Франківській та Полтавській областях, відповідно [2].
Полтавська область Полта́вська о́бласть - адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Полтава. Утворена 22 вересня 1937 року. Розташована у середній частині Лівобережної України. Більша частина області лежить у межах Придніпровської низовини та Полтавської рівнини.

У вагонобудівній галузі головною угодою ІІ півріччя 2012 р. стало поглинання компанією OW Capital Management GmbH (Австрія) 25% акцій підприємства «Крюківський вагонобудівний завод» (Кременчук, Полтавська обл.) [2].

Отже, можна відмітити, що відбувається продовження активізації угод на ринку злиттів та поглинань у 2012 р. в Україні. Але необхідно зауважити, що за прогнозом Ernst & Young не всі фактори, зазначені в глобальному прогнозі, можуть вплинути на український ринок, але варто відзначити, що в країні дійсно склалася цікава ситуація з точки зору можливостей консолідації в багатьох галузях [3].

Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядається
Активність закордонних інвесторів спрямована зараз в основному на ринки, що розвиваються, в тому числі на Україну, і, за умови відсутності будь-яких глобальних потрясінь обсяги ринку M&A цілком можуть бути на рівні попереднього року. Також експерти зазначають, що в 2012 р. 26% компаній з високою капіталізацією планують продаж активів на міжнародному ринку. Активізація очікується в області реструктуризації фінансової і операційної діяльності компаній, у результаті чого на ринку можуть з'явитися високоякісні активи.


Література:
1. Сайт інформаційного порталу fixygen.ua//Календар угод злиттів та поглинань за І півріччя 2012 // http://www.fixygen.ua

2. Сайт інформаційного порталу lb.ua//Огляд угод злиттів та поглинань у ІІ кварталі 2012 р.//http://www.ukr.lb.ua3. Портал новин rbc//Обсяги ринку M&A в Україні в 2012 р. http://www.rbc.ua/


Скачати 43.77 Kb.

  • Аналіз угод злиттів та поглинань в Україні
  • Полтавській областях