Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка


Архітектура та монументальний живопис. Писемність та освіта. Українська мова

Скачати 183.96 Kb.

Архітектура та монументальний живопис. Писемність та освіта. Українська мова




Скачати 183.96 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації03.06.2017
Розмір183.96 Kb.
  1   2

7 клас.

Розділ II. Київська держава (Русь-Україна) наприкінці X– у першій половині XI століття.

Тема уроку:Архітектура та монументальний живопис. Писемність та освіта. Українська мова.
Стіно́пис або му́рал (англ. mural - «фреска»; ісп. muro - «стіна», «мур») - різновид монументального і декоративного малярства, що виконувалося безпосередньо на стіні або на штукатурці, закріпленій на стіні, в якому фігуративні образи й декоративні орнаменти підпорядковуються архітектурним формам.
Украї́нська мо́ва (МФА: [ukrɑˈjɪnʲsʲkɑ ˈmɔwɑ], історичні назви - ру́ська, руси́нська[* 2]) - національна мова українців. Належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї[* 3]. Число мовців - близько 45 млн, більшість яких живе в Україні.


Тип уроку:комбінований(з використанням ІКТ та інтерактивних технологій).

Форма уроку: урок-дослідження.

Дати та події:

989–996 рр. –спорудження Десятинної церкви в Києві.

1017–1037 рр. спорудження Софійського собору, будівництво укріплень навколо

«міста Ярослава», Золотих воріт у Києві.



1036 рр. – будівництво Спасо-Преображенськогособору в Чернігові.

1056–1057 рр. – створення Остромирового Євангелія.
Це́рква Різдва́ Пресвято́ї Богоро́диці Десяти́нна (Десятинна церква) - сакральна споруда, зведена у Києві наприкінці X століття, що вважається першою кам'яною церквою Київської Русі. Залишки фундаменту Десятинної церкви разом із містом Володимира є пам'яткою національного значення.
Остромирове євангеліє Остроми́рове Єва́нгеліє - одна з найвидатніших пам'яток старослов'янського письменства в давньоруській редакції, до виявлення у 2000 році Новгородського кодексу вважалася найдавнішою книгою, яка була створена на Русі.


Компетенції учнів:

інформаційна, мовленнєва, логічна, просторова.



Очікувані результати:

після уроку учні зможуть:



  • здобувати та використовувати знання про розвиток культури Київської держави(Русь-Україна) наприкінці X– упершій половині XI століття;

  • пояснювати поняття «архітектура», «фреска», «мозаїка», «смальта», «кирилиця»;

  • розпізнавати найвідоміші пам’ятки архітектури та мистецтва;

  • давати характеристику пам’яткам культури зазначеної доби.

Мета уроку:

  • сформувати уявлення про рівень культурних досягнень Київської держави, розуміння процесу формування системи освіти, з’ясувати рівень розвитку науки, ознайомити з найвизначнішими пам’ятками освіти, архітектури, мистецтва;
    Систе́ма осві́ти - реальна сукупністьфакторів, спеціально створених для реалізації соціальних функцій освіти.
    Русь Русь - назва історичного регіону в Східній Європі з центром у середньому Подніпров'ї. У XI - XIII століттях позначала так звану Руську землю довкола Києва, Чернігова і Переяслава, що була осердям середньовічної держави Київська Русь.
    визначити, яке значення мають історичні культурні пам’ятки для розуміння минулого народу;

  • розвивати вміння учнів отримувати знання з різних джерел, продовжувати формувати понятійний апарат, загальнонавчальні уміння спостереження, слухання, класифікації та узагальнення, розвивати уміння роботи з ІКТ;

  • виховувати почуття патріотизму, поваги до культурних надбань українського народу, сприяти розвитку історичної свідомості, формуванню естетичних почуттів учнів.
    Украї́нці - східнослов'янський етнос, основне і корінне населення України. Як етнос сформувався на землях сучасної України та частині земель сучасних: Польщі, Білорусі, Молдови, Румунії, Угорщини, Словаччини і Росії.


Обладнання уроку:

Комп'ютер, екран, проектор, учнівські презентації, «ІсторіяУкраїни» підручник для 7 класу О. В. Гісем, О. О. Мартинюк. – Х.: «Ранок», 2015, карта-плакат «Київська Русь за часів князювання Володимира Великого та Ярослава Мудрого ( 980 – 1054рр.)», атлас «Історія України 7 клас».



Попереднє завдання: учні готують презентації з тем: «Архітектура Київської держави (Русь-Україна) наприкінці X– у першій половині XI століття», «Монументальний живопис Київської держави (Русь-Україна) наприкінці X– у першій половині XI століття»,«Виникнення східнослов’янської писемності та розвиток української мови.
Володи́мир Святосла́вич (давньорус. Володимѣръ Свѧтославичъ), також відомий як Володимир Великий, Володимир Святий; у сагах - Вольдемар, конунг Хольмгарду (960 - 15 липня 1015) - руський князь із династії Рюриковичів.
Ки́ївська Русь (Русь; стцерк.-слов. Роусь) - середньовічна держава на території Східної Європи з центром у Києві. Існувала з кінця IX до середини XIII століть і являла собою об'єднання руських князівств під владою династії Рюриковичів.
Школи.Наприкінці X– у першій половині XI століття»»

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань:

Вчитель: На попередньому уроці ми з вами вивчили тему «Суспільний устрій. Влада князя. Повсякденне життя. Господарство. Міста. Ремесла. Торгівля.»З розділу «КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА (РУСЬ–Україна)наприкінці Х – у першій половині ХІ ст.»

Погляньте, будь ласка на слайд. Та дайте відповідь на запитання:

1.Яка держава зображена на карті? (Очікувана відповідь: На карті зображено Київську державу.)

2. Покажіть державу за правління Володимира Великого.

3.Покажіть державу за правління Ярослава Мудрого

4.Назвіть та покажіть найбільші міста Київської держави

Метод «Чиста дошка». На дошці прикріплені картки на яких записані імена історичних осіб, дати подій, поняття. Учні по черзі надають пояснення до інформації поданої на картці. Опрацьована картка знімається з дошки.

Ярослав Мудрий

Віче 

988 р

«Руська правда»

Помістя 

Вотчина 

1051 р

Анна Ярославна

1036 р

Смерди

Міжусобна боротьба 

1019–1054 рр.

Централізована монархія 

Закупи

Вчитель:Молодці, добре впоралися з поставленим завданням, наша дошка пуста, а ви показали як добре ви орієнтуєтеся у поняттях та подіях попередньо вивчених тем.

Тож за якого князя було створено перший письмовий збірник давньоруського права?

Як називалася внутрішня боротьба між братами Ярослава за престол?

Що завадило Ярославу одразу почати правити на київському престолі?

Яку релігію Володимир Святославович запровадив як державну? Коли це сталося?

Отже, всі перелічені події так чи інакше вплинули на розвиток Київської держави і зокрема на її культуру.



III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель: сьогоднішній наш урок – це урок-дослідження. Ми дослідимо феномен української культури Київської держави Русь-Україна кінцяX – початку XI століття.
Українська культура - сукупність матеріальних та духовних цінностей, створених українським народом протягом його історії.
Ми зануримося у чудовий світ культури Київської держави, перенесемося в епоху наших предків, зазирнемо у їх життя.

На фоні слов’янської етнічної музики (сопілка) вчитель читає вірш:

Київська Русь - так називався край,

а пращури вже русичами звались

та, як і скіфи, ідолам вклонялись,

молились сонцю, небу і вітрам.

Етнічна музика, (музика народів світу) - широкий термін, що є аналогом англійського «world music» і відноситься до тієї частини переважно популярної музики, що бере свій початок у музичному фольклорі різних країн.

Князь Ігор, що посаджений на трон

Олегом Віщим, у морських походах

Дніпром спускався у понтійські води,

в Босфор заходив, та не вживсь з хрестом.

Так і загинув на землі древлянській

нехрещеним, по звичаям поганським,

ще й поклялася Ольга відомстить.

Христова віра краю вже зорить

- княгиня охрестилася в Цармісті,

і Святослав князівські лати чисті

вже на могутні плечі приміря,

над Руссю слави сходила зоря.

Там Володимиром «розорані поля»

Для Ярославова зерна були готові

Для письмена, архітектури, фрески й мови

Настала благодатная пора.

IV. Повідомлення теми та мети уроку.

Отже тема нашого сьогоднішнього уроку: «Архітектура та монументальний живопис. Писемність та освіта. Українська мова.»

Запишіть, будь ласка тему уроку у ваші зошити.



V. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: На підготовчому етапі до уроку ви об’єдналися у три групи та отримали завдання для підготовки, дослідження і створення (комп’ютерних) презентацій.

Перша група готувалися презентувати «Архітектуру Київської держави (Русь-Україна) наприкінці X– у першій половині XI століття».

Друга група готували тему: «Монументальний живопис Київської держави (Русь-Україна) наприкінці X– у першій половині XI століття».

Третя група працювали із темою: «Виникнення східнослов’янської писемності та розвиток української мови. Школи. Наприкінці X– у першій половині XI століття»

Кожен з вас поглиблено опрацював вибрану тему, з іншим матеріалом уроку ви познайомитеся з проектів інших груп. Я пропоную вам протягом уроку побути у ролі літописців, тобто занотовувати до ваших зошитів найважливіші, на вашу думку, ідеї з інших презентацій, нові поняття, дати чи події.

  1   2


Скачати 183.96 Kb.

  • Тип уроку
  • Десятинної церкви
  • 1036 рр.
  • Компетенції учнів
  • Мета уроку: сформувати уявлення про рівень культурних досягнень Київської держави
  • Володимира Великого
  • Хід уроку. І. Організаційний момент. II. Актуалізація опорних знань
  • Ярослав Мудрий Віче
  • Закупи Вчитель
  • III. Мотивація навчальної діяльності учнів Учитель
  • IV. Повідомлення теми та мети уроку. Отже тема нашого сьогоднішнього уроку: «Архітектура та монументальний живопис. Писемність та освіта. Українська мова.»
  • V. Вивчення нового матеріалу. Вчитель
  • Перша група