Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаАсканія-Нова (біосферний заповідник, Херсонщина)

Скачати 115.54 Kb.

Асканія-Нова (біосферний заповідник, Херсонщина)
Скачати 115.54 Kb.
Дата конвертації13.06.2017
Розмір115.54 Kb.Асканія-Нова (біосферний заповідник, Херсонщина)


e:\малюнки\заповідні тер (фото)\jpg.askaniya-47198.jpg

Цілинний степ цього заповідника - єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, якого ніколи не торкався плуг. Завдяки цілині зберігається реліктовий фауністичний комплекс.

Фа́уна (новолат. fauna, від лат. Fauna - богиня лісів і полів, заступниця стад тварин) - історично сформована сукупність видів тварин, що живуть у певній області та входять до всіх її біогеоценозів.


Тут надійне місце помешкання видів, котрі стали рідкісними або опинилися на грані зникнення та потрапили на сторінки "Червоної книги України" (6 видів комах, 3-плазунів, 6-птахів, 5-ссавців).

Шість видів квіткових асканійської автохтонної флори занесені до

міжнародних червоних списків.

Базальтові стовпи (геологічний заказник, Рівненщина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\bazstovp-7f98d.jpg

Цей заказник знаходиться на Івано-Долинському родовище базальтів, що в с.Берестовець Костопільського району Рівненської області.

Косто́пільський райо́н - адміністративно-територіальна одиниця Рівненської області України. Площа - 1 496 км². Районний центр - місто Костопіль.
Рі́вненська о́бласть (до 1991 року - Ровенська область) - область в Україні. Розташована на північному заході країни. Площа області становить 20,1 тис. км² (3,3 % площі території України). Населення 1 154,2 тис.


Базальтові стовпи - різновид базальтів, що має в поперечному перерізі - форму від чотирьохгранних до семигранних. Товщина стовпів коливається в межах від 0,6 до 1,2м. Переважають із товщиною 0,8-1,0м. Висота - від 3-х до 30м.

Мають властивість давати прямий рівний розкіл.


Загальна протяжність відслонень базальтів у межах заказнику 180-230м.

Також на території заказнику є мінерали: адуляр, хлорит, яніт, кварц, халцедон, кальцит, барит, гематит, пірит, марказит, псиломелан, борніт, азурит, мідь самородна.

Мідь саморо́дна - мінерал класу самородних елементів, Cu. Самородна мідь містить 97 – 99 % Cu. Крім того, вона може містити домішки Fe, Ag, Au, Zn, Pb, Hg, Bi, Sb, V, Ge.Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент (АР Крим)
e:\малюнки\заповідні тер (фото)\buhta-84cf2.jpg

Один з мандрівників по Криму, французький учений Дюбуа де Монпере, відвідавши ці місця в 30-х рр. 19 сторіччя, першим припустив, що легендарний Одісей відвідав тоді ще невідому грекам країну варварів-людожерів, що жили у Тавриці.


У своїй книзі вчений записав: "Якби я робив опис Балаклавської бухти, навряд чи я зміг би створити картину більш вірну й більш ясну, ніж та, що я запозичив у старця Гомера... Ця бухта - цікавий геологічний феномен: глибоко затиснута меж скель із мармурового вапняку й конгломерату, вона зменшується серед чорного сланцю й виходить до крейдяного басейну".
Як з'ясували дослідження, в V ст. до н.е. на берегах цієї дивної бухти греки заснували населений пункт, що послужив початком сучасній Балаклаві.
Балаклавська бухта - одна з бухт, розташованих в межах «Великого Севастополя». На берегах бухти - давнє місто Балаклава, яке сьогодні є районом Севастополя.
Населений пункт - населене місце (оселище, селище, поселення), первинна одиниця розселення людей у межах однієї забудованої земельної межі (городище (град), місто, містечко, селище міського типу, село, хутір, станиця та ін.).

У середні століття назва міста погоджувалася з тюркськими словами "балик"-риба й "юве"-гніздо, що у вільному перекладі можна прийняти як "рибний кіш", тобто - багате рибою місце. З тих пір "риб'ячий дух" міцно закріпився за Балаклавою, що не раз підкреслювали письменники.
Через багатство природи і загадки мис Айя називають "загубленим світом". У підніжжя схилів мису Фіолент розташована смуга пляжів зі своєрідною трав'янистою рідкісною рослинністю. Тут єдине в Криму місцеперебування такого рідкого виду, що є третинним реліктом, занесеним у Червону книгу України - меч-трава звичайна.
Середньові́ччя - період європейської історії від V століття (падіння Римської імперії і Велике переселення народів) до епохи Відродження та Реформації, кінець XV століття - початок XVI століття. За усталеною періодизацією раннє середньовіччя швидше відбулося у Західній Європі, аніж у Східній (близько IX-XI ст.).
Червона книга України - анотований та ілюстрований перелік рідкісних видів та підвидів, що знаходяться під загрозою зникнення на території України, і підлягають охороні; основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних, і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.
Прибережна акваторія моря мису характеризується великими глибинами.


Буковинські водоспади (ландшафтний заказник, Буковина)
e:\малюнки\заповідні тер (фото)\buk-vod-3fc5d.jpg

Гірська заліснена ущелина долини потоку Смугарів - правого притока Черемошу. В руслі потоку та його приток на відстані 2 км - сім водоспадів різної потужності і висоти (3-18 м), що є унікальним явищем для Українських Карпат.

Карпа́ти - гірська система на сході Центральної Європи, на території України, Угорщини, Чехії, Польщі, Словаччини, Румунії, Сербії та Австрії. Простягається від околиць Братислави до Залізних Воріт на 1 500 км, утворюючи опуклу дугу, що замикає Середньодунайську рівнину.Говерла (гора, Івано-Франківщина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\goverlajpg-55f50.jpg
Найвища точка України має правильну пірамідальну форму. Висота Говерли - 2061 метр над рівнем моря.
У перекладі з мадярського "Говерла" означає "сніжна гора". Вершина її насправді сніжна. Та й погода тут часто змінюється: сніг на Говерлі серед літа - не дивина.


Гранітно-степове Побужжя (регіонально-ландшафтний парк, Миколаївщина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\pob-da6aa.jpg
Унікальність даної території з поміж іншого полягає в тому, що вона знаходиться на межі двох структурних мегаблоків Українського Щита - Інгульського та Дністрово-Бузького, і в відслоненнях на денній поверхні можна спостерігати контакти між ними.
Украї́нський щит, також Украї́нський кристалі́чний маси́в - брилове підняття кристалічного фундаменту Східноєвропейської платформи, що простягається в межах України вздовж середньої течії Дніпра смугою довжиною понад 1000 км і шириною близько 250 км.

Відслонення кристалічних порід на денній поверхні дають змогу фахівцям розуміти та уявляти процеси створення планети, суходолу, континентів, структурних блоків та взаємодію між ними.


Деснянська оболонь (біля м. Новгород-Сіверський, Чернігівщина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\desna-dbbd5.jpg
Десна - типова рівнинна ріка з високим весняним водопіллям і низькими рівнями влітку й узимку.
Рівни́нна рі́чка - річка, що тече по рівнинній місцевості у відносно неглибокій, добре розробленій, широкій долині із значними заплавами.
Особливо мальовничі краєвиди - у районі міста Новгород-Сіверський.

Дністровський каньйон (Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька обл.)


Сучасна назва Дністра веде свій початок з Київської Русі і означає "бистра вода".


Найцікавішою, наймальовничішою ділянкою Дністра є його відрізок у 250 км від гирла Золотої Липи до гирла Збруча - Дністровський каньйон. Дністер тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних звивів - меандрів.


Дунайський біосферний заповідник (Одещина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\dun-eaf1a.jpg
На території України пониззя Дунаю відзначається своїм біологічним різноманіттям та багатством природи.
Дністро́вський каньйо́н - каньйон, утворений річкою Дністер і розташований на межі 4 областей: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької.
Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.
Його унікальність і своєрідність пов'язані з розташованими тут Кілійською дельтою, наймолодшою і найдинамічнішою ділянкою однієї з найбільших у світі дельт, дунайської, а також великими прісноводними водоймами - лиманами.
Внаслідок цього тут переважють величезні водно-болотні угіддя, представлені очеретяними плавнями, вкритими мережею проток, каналів, з численними озерами. Окрім того, в регіоні різноманітні й наземні екосистеми. На відносно невеликій за площею територією є ділянки заплавних лісів, луків, солончаків, пісків, залишки степів.

Кам'яні могили (заповідник, Донеччина)


Розташований неподалік від с. Назарівка Володарського району Донецької області.
Урочище "Кам'яні Могили" - це гірська країна в мініатюрі.
Во́дно-болотяні угі́ддя, або вологі землі (англ. Wetlands) - ділянки місцевості, ґрунт яких є аквіфером з постійною або сезонною вологістю. Такі ділянки місцевості можуть бути частково або повністю зайняті водоймищами.
Гора, гірська споруда - форма рельєфу, різке локальне ізольоване піднесення земної поверхні над сусідніми відносно вирівняними ділянками, що характеризується чіткою лінією підошви (границею переходу від рівнини до власне гори), різкими коливаннями відносних висот.
Про територію заповідника існує декілька дуже цікавих легенд. Одна з них говорить про те, що колись на місці цієї "гірської країни" було розташоване велике місто зі своїм королівством. Але за якихось обставин злий чаклун зачарував його. Існує деякий спосіб, як розчарувати це місто, але й досі ніхто з людей так і не зміг цього зробити.

Канівські гори (р. Дніпро, Черкащина)


Крім цікавої та незвичайної геологічної будови, ця територія багата на історичні пам'ятки.
Тут знаходиться городище, обмежене насипними оборонними валами ХІ-ХVст.
У ХV-XVIст. тут знаходився Трахтемирівський православний чоловічий монастир, який у 1578 р. був переданий реєстровому козацькому війську під госпіталь.
Реєстро́ві козаки́ - частина українського козацтва, прийнята на військову службу владою Речі Посполитої і записана в окремий список - реєстр, звідки й назва - реєстрові козаки.
В 1665 році його зруйнували польські війська. Пізніше на цьому місці була збудована церква. Зараз тут стоять два хрести, на місці старого кладовища зберігся ще один кам'яний хрест. За переказами, це могила реєстрового козака Василя Мухи.
На найпівнічнішій частині Зарубинецького мису знаходиться відокремлена гора Батура, яка отримала свою назву на честь похованого тут козака Батури. На вершині збереглася його могила з великим кам'яним хрестом.

На території Канівських гір знаходиться музей та могила Тараса Шевченка.

Координати: 49°59′14″ пн. ш. 31°25′09″ сх. д. / 49.98722° пн. ш. 31.41917° сх. д. / 49.98722; 31.41917 Зарубине́цький мис - мис в Канівських горах, що вдається в води Канівського водосховища. Знаходиться на півночі Канівського району Черкаської області України.
Козак Василь - головний герой однойменних мультфільму (1945) і фільму (1972), знятих за мотивами повісті «Пропала грамота» Гоголівського циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки». Втілений на екрані актором Іваном Миколайчуком.
Моги́ла Тара́са Шевче́нка - поховання визначного українського поета Тараса Шевченка в місті Канів (Черкаська область) на Чернечій горі, над яким із 1939 року височіє бронзовий пам'ятник роботи скульптора Матвія Манізера.
Карадазький природний заповідник (АР Крим)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\karadag-21965.jpg

Заповідник Карадаг (в перекладі з тюркського - "Чорна гора") - це гірський масив в Кримських горах, стародавній згаслий вулкан, який діяв 120-160 млн.

Гірськи́й маси́в (англ. massif, block, mountain mass, rock mass, solid mass, solid strata; нім. Gesteinskörper m, Gebirgsstock m) -
років тому.
Кочубеївські дуби (Полтавщина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\duby-5d15d.jpg

Ці дуби були свідками страти генерального судді Василя Кочубея та полковника Івана Іскри


За народними переказами біля Кочубеївських дубів Мотря зустрічалась з гетьманом Мазепою.
Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».
Васи́ль Лео́нтійович Кочубе́й (нар. бл. 1640 - пом. 25 липня 1708) - український державний і політичний діяч. Представник козацького роду Кочубеїв. Старшина промосковської орієнтації. Генеральний писар Війська Запорозького (1687–1699), генеральний суддя (1699–1708).
Генеральний суддя в різний час - службова особа державної адміністрації України.
Це досить заплутана історія кохання знатного шановного гетьмана Мазепи та його хрещениці Матрони Василівни Кочубей, двох людей різниця у віці яких сягала 50 років, не зрозумів ніхто.
Заплутана історія (англ. Tangled) - американський 3D мультфільм створений Walt Disney Animation Studios за казкою Братів Грімм Рапунцель за участі акторів Менді Мур і Захарі Лівай у головних ролях. 50-тий мультфільм у серії Walt Disney Animated Classics.

Молода Кочубеївна захоплювалась талантом та розумом хрещеного батька. Після загадкових зустрічей та таємного листування, дівчина вирішила втекти від батька, що був категорично проти таких стосунків.
Старий Кочубей ладний на все аби повернути доньку та помститися Мазепі, тому у серпні 1707 року він та Іскра надіслали листа Петру І, в якому повідомили про переговори гетьмана Івана Мазепи зі шведським королем про відрив України від Росії.
Хрести́ни - народний обряд, пов'язаний з християнським хрещенням.
Іва́н Мазе́па-Калединський (20 березня 1639, хутір Мазепинці - 21 вересня 1709, Варниця) - український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній (1687–1704) і всій Наддніпрянській Україні (1704-1709).

Петро І не тільки не повірив цьому, а й страшенно розгнівався на Кочубея, тому Кочубей і Іскра були видані царським урядом Мазепі і незабаром страчені. Поховані у Києво-Печерській лаврі.
Мармурова печера (АР Крим)
e:\малюнки\заповідні тер (фото)\mar-d1248.jpg
За оцінкою відомих спелеологів, ця печера належить до п'ятірки найкрасивіших обладнаних печер планети. Одну з самих відвідуваних печер Європи, Мармурову, в 1992 році було прийнято до Міжнародної асоціації обладнаних печер (м. Генга, Італія).

Олешківські піски (Херсонщина)
e:\малюнки\заповідні тер (фото)\pus-8c99a.jpg

Олешківські піски є найбільшим піщаним масивом у Європі. Складаються із безмежних барханів (тутешні мешканці називають їх "кучугурами"), висотою близько 5 м, і негустою рослинністю...Оптимістична печера (Тернопільщина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\optym-354f3.jpg

Одним з найбільш унікальних природних пам'яток України є найбільша печера Євразії - Оптимістична, яка знаходиться поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільської області.

Борщі́вський райо́н - адміністративно-територіальна одиниця, один із сімнадцяти районів Тернопільської області, розташований в її південно-східній частині. Територія - 1006 км² (7.2% території Тернопільщини) - це третій за площею район в області після Теребовлянського і Гусятинського.Подільські Товтри (національний природний парк, Хмельниччина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\tovtry-55497.jpg

Товтри - це залишки узбережних рифів, витягнених паралельно давній береговій лінії.

Національний природний парк - категорія природно-заповідного фонду в Україні та світі, територія, звичайно визначена у законі та у державній власності, що охороняється від більшості типів людської діяльності та забруднення.
Узбере́жжя - смуга землі, місцевість уздовж берега моря, озера, великої річки; розташована по обидва боки берегової лінії. Пролягає між сушею та водоймою, і характеризується їхнім безпосереднім взаємним впливом.
Аналогів у світі немає, але подібні за геологічними структурами скелясті гряди є у Великобританії та США.
Геологі́чна структу́ра, Тектоні́чна структу́ра (рос. геологическая (тектоническая) структура, англ. geological stucture; нім. geologische Struktur f) - Геологічна будова ділянки земної кори. Форма залягання гірських порід.


Ідеальним аналогом може бути Великий Бар'єрний риф, який знаходиться на пiвнiчному та східному узбережжi Австралiї. Проте, ця геологічна споруда перебуває у стадії свого постійного формування і змін, більшою мірою представлена аквальними екосистемами.
Товтри є меншими за своєю протяжнiстю, нiж Великий Бар'єрний риф Австралiї, але унiкальнiсть його полягає у тому, що вiн знаходиться на суходолі, хоч і сформувався в узбережній зоні епіконтинентальних морів, але був похований у первозданному вигляді під молодшими відкладами і відкопаний згодом денудаційними процесами плейстоцену та голоцену.
Денудація (лат. denudatio, від лат. denudo - оголюю, розкриваю; рос. денудация, англ. denudation, washout, нім. Denudation f, Abtragen n) - сукупність процесів руйнування гірських порід водою, вітром, льодовиками тощо і перенесення продуктів руйнування до нижчих ділянок (рівнів) земної поверхні.Світязь (Озеро, Волинь)
e:\малюнки\заповідні тер (фото)\svit-cdc14.jpg

Найбільше і найглибше озеро природного походження в Україні. Світязь чимось схожий на море, у вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти.Синевир (Озеро, Закарпаття)
e:\малюнки\заповідні тер (фото)\synev-d2d5e.jpg

Найбільше озеро Закарпаття. Воно утворилося 10 тисяч років тому на висоті 989 метрів над рівнем моря. Існує легенда, згідно якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місце, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною глибою за наказом підступного графа.


Насправді ж озеро утворилося в результаті потужного зсуву, викликаного землетрусом, близько 10 тисяч років тому. На висоті 989м гірські кам'янисті породи виросли на шляху швидкого струмка, утворивши греблю і повністю перегородивши вузьку долину. Улоговина, що при цьому виникла, заповнилася водою трьох гірських струмків. У прозорій воді озера добре почуваються форель озерна, райдужна та струмкова.

Тустань. Урицькі скелі (Львівщина)

Урицькі скелі - не тільки визначна природна, але й археологічна пам'ятка. Тут знайдені рештки стін та будівельних конструкцій, які є залишками давньоруської фортеці Тустань (ХІ - ХІІІ ст).
Ту́стань - середньовічна наскельна фортеця-град і митниця ІХ-ХVІ сторіччя, давньоруський наскельний оборонний комплекс, залишки якого розташовані в Українських Карпатах (Східних Бескидах), у Сколівському районі Львівської області, поблизу с.
Будіве́льні констру́кції (англ. building structure, structural unit) - основні конструктивні елементи будівлі або споруди, що виконують тримальні, загороджувальні або сумісні функції.
Захисники цієї фортеці на протязі довгого часу чинили опір татаро-монгольським завойовникам. У скелях вирубані гроти, підземні ходи, колодязі.

У геоструктурному відношенні Урицькі скелі розташовані у межах Скибових Карпат. Це ерозійні останці відкладів ямненської світи верхнього палеоцену, орієнтовним віком 55 млн.

Ямненська світа - літостратиграфічний підрозділ палеоценових відкладів складчастих Карпат і Передкарпатського прогину.
років. Скелі складені переважно сірими, масивними та грубошаруватими кварцовими пісковиками, шари яких під впливом тектонічних рухів були поставлені майже вертикально, і які утворюють завдяки цьому прямовисні стінки.

До комплексу урицьких пісковиків входять 7 груп скель: Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля, Жолоб, Ґулька, Хрест та одна безіменна скеля. Основною домінантою в ландшафті є скельна група Камінь, розміщена в епіцентрі природного амфітеатру, що формується схилами гір Горбище, Старий Горб, Турків, Товар, Стовба, Діл, Перенизь, Вороновий хребет, Кічерка, Горб. Висота Каменя становить 87 м над рівнем долини.

У процесі денатурації пісковики змінювали свій первісний вигляд, набуваючи дивовижних форм і витворів. В одних місцях вони виступають у формі великих монолітів, в інших – у формі безладно сформованих брил. Тут є багато природних тріщин, печер, в тому числі і рукотворні. У нижній частині скельних виступів внаслідок розширення вертикальних тріщин водними потоками утворилась низка гротів до 2 м заввишки та 3-5 м завдовжки. У міфах та легендах знаходимо назви «Чотири Велетні», «Три пальці», «Чотири списи», «Орел».Яблуня-колонія (Сумщина)

e:\малюнки\заповідні тер (фото)\yabl-7e5b9.jpg
Зовні - це яблуневий кущ, орієнтовний вік якого - понад 200 років. У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура. Сьогодні на одному з міських майданів, за металевою огорожею, на площі близько 1000 квадратних метрів лежать у різних напрямках 15 прирослих до землі стовбурів - її дітей чи онуків, а, може, правнуків та прапра...
Квадра́тний ме́тр - одиниця площі, площа квадрату зі стороною в один метр. Квадратний метр складається з 10 тисяч квадратних сантиметрів.
Загубився початок цього життя десь у сивій давнині.
Неперевершеною, ніде більш незнаною особливістю яблуні є її здатність до самостійного укорінення гілками, а значить - до продовження життя. Коли один з прирослих до землі стовбурів має відмерти, його віти стрімко нахиляються до землі і теж приростають. Набравшись сил, вже не віти, а деревця піднімаються знову догори, рясно вкриваючись цвітом навесні та червоно-білими, приємними на смак яблуками восени.
Завдяки таким своїм особливостям увійшла диво-яблуня до історії садівництва.


Скачати 115.54 Kb.

 • Базальтові стовпи (геологічний заказник, Рівненщина)
 • Костопільського району Рівненської області
 • Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент (АР Крим)
 • Буковинські водоспади (ландшафтний заказник, Буковина)
 • Говерла (гора, Івано-Франківщина)
 • Гранітно-степове Побужжя (регіонально-ландшафтний парк, Миколаївщина)
 • Деснянська оболонь (біля м. Новгород-Сіверський, Чернігівщина)
 • Дністровський каньйон (Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька обл.)
 • Дністровський каньйон
 • Камяні могили (заповідник, Донеччина)
 • Канівські гори (р. Дніпро, Черкащина)
 • Карадазький природний заповідник (АР Крим)
 • Мармурова печера (АР Крим)
 • Олешківські піски (Херсонщина)
 • Оптимістична печера (Тернопільщина)
 • Подільські Товтри (національний природний парк
 • Синевир (Озеро, Закарпаття)
 • Тустань. Урицькі скелі
 • Яблуня-колонія (Сумщина)