Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаБібліотека на допомогу людям похилого віку Руслана Артемчук Завідуюча відділом

Скачати 33.22 Kb.

Бібліотека на допомогу людям похилого віку Руслана Артемчук Завідуюча відділом
Скачати 33.22 Kb.
Дата конвертації12.04.2017
Розмір33.22 Kb.

Бібліотека на допомогу людям похилого віку
Руслана Артемчук

Завідуюча відділом

інформаційних технологій

та електронних ресурсів

Сарненської ЦРБ

Лютий, 2016 рік
Значна частина жителів Сарненського району (людей старшого віку) досі має неясне уявлення про те, що таке інформаційні технології і що саме являють собою комп’ютер, Інтернет, електронна пошта, комунікаційні програми.
Інформаці́йні техноло́гії, ІТ (використовується також загальніший / вищий за ієрархією термін інформаційно-комунікаційні технології (Information and Communication Technologies, ICT) - сукупність методів, виробничих процесів і програмно-технічних засобів, інтегрованих з метою збирання, опрацювання, зберігання, розповсюдження, показу і використання інформації в інтересах її користувачів.
Са́рненський райо́н - район, розташований у північній частині Рівненської області, площею 2 тис. км², що становить 10 % території області. Районний центр - Сарни.
Електронний ресурс - це інформаційні ресурси, які керуються комп'ютером, у тому числі ті, які потребують використання периферійного пристрою, підключеного до комп'ютера. Електронними ресурсами є електронні дані (інформація у вигляді чисел, букв, символів, зображень, включаючи графічну інформацію, відеоінформацію тощо, або їхні комбінації), електронні програми або об'єднання цих видів в одному ресурсі.
Електронна пошта Електро́нна по́шта (англ. e-mail, або email, скорочення від electronic mail) - популярний сервіс в інтернеті, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-, відеофайли, архіви, програми).
Низька комп'ютерна грамотність частини громадян не дає їм можливості користуватися послугами та сервісами, що надаються в електронному вигляді, одержувати необхідну інформацію. Для зміни ситуації районна бібліотека взяла на себе місію - підвищувати рівень знань громадян похилого віку у галузі інформаційно-комунікаційних технологій.
Інформац́ійно-комун́ікаційні технол́огії (ІКТ, від англ. Information and communications technology, ICT) - часто використовується як синонім до інформаційних технологій (ІТ), хоча ІКТ це загальніший термін, який підкреслює роль уніфікованих технологій та інтеграцію телекомунікацій (телефонних ліній та бездротових з'єднань), комп'ютерів, підпрограмного забезпечення, програмного забезпечення, накопичувальних та аудіовізуальних систем, які дозволяють користувачам створювати, одержувати доступ, зберігати, передавати та змінювати інформацію. Іншими словами, ІКТ складається з ІТ, а також телекомунікацій, медіа-трансляцій, усіх видів аудіо і відеообробки, передачі, мережевих функцій управління та моніторингу. Вираз вперше було використано в 1997 році у доповіді Денніса Стівенсона для уряду Великої Британії, який посприяв створенню нового Національного навчального плану Великої Британії в 2000 році.
Використання сучасних технологій, таких як безкоштовні курси комп'ютерної грамотності дозволили вчити жителів місцевої громади базовим навичкам роботи з комп'ютерною технікою та використовувати інформаційно-комунікаційні технології в своєму повсякденному житті

З листопада 2013 року Сарненська районна бібліотека пропонує своїм відвідувачам нову безкоштовну послугу – навчання основам комп’ютерної грамотності. Специфіка сервісу полягає у тому, що спрямований він на освіту людей пенсійного віку. Ми, як креативні бібліотекарі, назвали свій курс «Школою для тих, кому за...».

Пенсіонерам безкоштовно запропоновано навчання основам комп'ютерної грамотності, пошук інформації в мережі Інтернет, спілкування в соцмережах, користування електронною поштою, скайп-технологіями.

Інформаці́йний по́шук (ІП) (англ. Information retrieval) - наука про пошук неструктурованої документальної інформації. Особливо це відноситься до пошуку інформації в документах, пошук самих документів, добуття метаданих з документів, пошуку тексту, зображень, відео та звуку у локальних реляційних базах даних, у гіпертекстових базах даних таких, як Інтернет та локальні інтранет.
Пенсі́йний вік - встановлений законодавством вік, по настанні якого, людина може претендувати на виплату - пенсії за віком.
Інтернет Інтерне́т (від англ. Internet), міжмере́жжя - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій.

Пройшовши наші комп'ютерні курси, кожен пенсіонер навчився: зберігати в комп'ютері і переглядати будь-яку інформацію: тексти, фотографії, музику, фільми; спілкуватися з рідними та близькими через листування по електронній пошті, спілкуватися за допомогою комунікаційних програм Skype та Viber; слухати улюблені радіостанції і дивитися телепередачі в будь-який час; шукати корисну інформацію: адреси та телефони необхідних установ, прогноз погоди, телепрограму, афіші театрів і музеїв;

Прогнóз погóди (англ. Weather forecasting, нім. Wettervorhersage) - складання науково-обґрунтованих передбачень про майбутнє стану погоди. Прогноз погоди синоптичним методом ділиться на прогноз синоптичного розташування і, на його основі, власне сам прогноз погоди, тобто, значень або ходу метереологічних елементів або втілення тих чи інших атмосферних процесів (випадання дощу, утворення туману, гроза тощо).
користуватися соціально-побутовими послугами, що надаються через Інтернет: надання показань лічильників та оплата ЖКП, а ще багато інших можливостей, що роблять комп'ютер справжнім другом і помічником!

Півторагодинні заняття проходять два рази на тиждень. Навчати таких «студентів» було непросто, бо кожен з учасників курсу потребував уваги та індивідуального підходу: когось доводилося навчати під час групових занять, з кимось займатися один на один. У програму навчань, для більшої ефективності, довелося включити відеоролики та ілюстративні матеріали.

За два роки навчання у бібліотеці пройшли 70 жителів. По закінченню курсів всі наші учні отримували Диплом за підписом директора бібліотеки, а ми багато гарних слів та подяк в адресу бібліотеки.

Обслуговування соціально незахищених груп населення, інвалідів та людей похилого віку сьогодні є пріоритетним напрямком діяльності бібліотек, вони – одна з найчисельніших категорій користувачів бібліотек, серед них є чимало таких, які все життя відвідували бібліотеку, любили книгу, читання, спілкування з бібліотекарем, а тепер не вистачає здоров’я, сил для відвідування книгозбірні. Значне місце в роботі бібліотек займає виявлення людей з обмеженими можливостями: людей похилого віку, важкохворих, прикутих до ліжка. Дуже часто це люди творчі, які прагнуть уваги, хочуть бути почутими, представити  свої творчі здобутки. Головне для них – спілкування, і саме цю можливість може надати бібліотека. Для людей похилого віку бібліотека є насущною потребою, а відвідування книгозбірні, вибір книги, обговорення прочитаного стає своєрідним ритуалом. Працівники бібліотек Сарненської ЦСПШБ досить тісно працюють з цією категорією читачів. За їх бажанням обслуговування здійснюється вдома. Наприклад послугами книгоношення у 2015 році працівниками ЦСПШБ охоплено 211 користувачів. До цієї роботи були залучені майже 30 волонтерів з числа активістів – читачів. Ця категорія користувачів бібліотеки має право на безкоштовний доступ до мережі Інтернет та ксерокопіювання.

Щирими оплесками та усмішками щоразу мешканці Сарненського Будинку милосердя зустрічають працівників центральної районної бібліотеки та районного Будинку культури. Поряд з книгами та періодикою звучать українські пісні та привітання. Такі зустрічі стали уже доброю традицією для культпрацівників та мешканців Будинку милосердя. Такі моменти є дуже хорошим стимулом і приємною подією для цих людей.Працівники Степанської міської публічної бібліотеки систематично відвідують місцевий Будинок милосердя, де всім бажаючим приносять туди книги та періодичні видання.
Преса - друковані засоби масової інформації (періодичні друковані видання), які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року. Під пресою розуміють газети, журнали, альманахи, збірки, бюлетені, рідше книги, листівки, що мають визначений наклад.


У кожному населеному пункті проживають люди похилого віку, які люблять книгу, читання, мають бажання освоїти нові технології, йти в ногу зі своїми дітьми та онуками , знайти нові мотивації у житті, зруйнувати бар’єри самотності, тому що після 60-ти життя не закінчується, а бібліотека за допомогою своїх засобів та форм роботи має привернути загальну увагу до потреб та проблем людей похилого віку.


Скачати 33.22 Kb.