Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаБібліотека як феномен суспільства й культури

Скачати 123.29 Kb.

Бібліотека як феномен суспільства й культури
Скачати 123.29 Kb.
Дата конвертації13.04.2017
Розмір123.29 Kb.

Бібліотека як феномен суспільства й культури

(усний журнал)

Мета:Познайомити учнів з історією виникнення та розвитку бібліотек, від найдавніших часів до сьогодення, дати загальне уявлення про бібліотеку як скарбницю людського знання, невичерпного джерела інформації, інформаційних систем нашої країни та найбільших країн світу, познайомити з правилами їх використання, дати знання про можливості бібліотек різних типів.
Інформацíйна систéма (англ. Information system) - сукупність організаційних і технічних засобів для збереження та обробки інформації з метою забезпечення інформаційних потреб користувачів.
Краї́на - це територія з визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р.


Обладнання: Плакати з висловами про книгу,бібліотеку. Комп’ютер, монітор для демонстрації презентації.

Гортаючи книгу – спинись на хвилинку,

Не просто папір то, не просто слова,

Уважно вдивляйся у кожну сторінку,

Й тобі розповість вона справжні дива!

В ній мудрість, порада, знання і натхнення,

Що в давній Русі літописець вкладав.

В ній розум й повага – підкреслює вчення,

Яке залишив по собі Ярослав.
Вступ. Книга – джерело знань. Люди завжди цінували книги і берегли їх як найдорогоцінніші скарби. Без книг життя неможливе. Значить, неможливе воно і без бібліотек. Значення бібліотек в історії світової культури величезне. «Притулки розуму», «аптеки для душі», «будинки мудрості», «книгозберігаючі палати», «храми літератури» - так називали бібліотеки в різні часи і в різних країнах. Сьогодні ми з вами поговоримо про історію виникнення бібліотек, ознайомимося із стародавніми бібліотеками, з найбільшими бібліотеками світу та України. Проведемо ми наш урок у вигляді усного журналу.

І сторінка. Історія виникнення бібліотек.

Стародавні бібліотеки.

Бібліотеки як сховища писемних пам'яток та рукописних книг були відомі ще в стародавньому світі.
Рукописна книга - кодекс, що містить твір (або збірку творів) художнього, релігійного, юридичного чи іншого змісту, написаний вручну.
Стародавній світ - термін, що описує історію людства з початку писаної історії до Середньовіччя. Частково цю тему покривають статті Стародавній Єгипет, Стародавня Індія, Стародавній Китай, Стародавня Греція, Стародавній Рим та Межиріччя.
(Ассирія, Єгипет, Китай, Греція, Рим).
Усередині 19 століття під час розкопок, на лівому березі річки Тигр, знайшли поховану столицю Ассирії - Ніневію. І серед цих руїн були рештки палацу одного з останніх ассірійських царів - Ашшурбаніпала. Було відкрито кілька кімнат, в яких, здавалося, хтось навмисне позвалював тисячі плиток з глини. Це і була стародавня бібліотека. Плиточки розмірами трохи більші за аркуш з зошита, завтовшки в палець покривалися записами, на них стояв номер (як номер сторінки в сучасній книзі). На кожній плитці було написано назву твору. У куточку був зроблений отвір для шнура, яким було зв’язано плитки між собою. Кожна книга складалася з кількох десятків або сотень таких плиток (табличок). Зберігалися вони у великих скринях. Знайдені таблички були дбайливо та вміло відібраною бібліотекою. За розпорядженням царя п
ереписувачі знімали копії з книг, що зберігались у бібліотеках давніх міст. Завдяки давнім бібліотекам та архівам до нас дійшли сотні тисяч текстів.

У бібліотеці Ашшурбаніпала зберігалося понад 30 000 глиняних книжок.
Бібліотека Ашшурбаніпала - найдавніша з відомих бібліотек, заснована у 668-627 роках до н. е. Розташовувалася у місті Ніневія. У фондах бібліотеки було від 5 000 до 25 000 глиняних табличок з клинописними текстами.
На більшості з них написано: «Палац Ашшурбаніпала, Царя царів Ассирії» Ця бібліотека зберігала на глиняних сторінках своїх книжок усе, чим була багата культура Вавилона та багатьох інших країн і народів.
Цар Царів (Шахиншах) - титул, який використовувався в кількох монархіях та імперіях в античні часи, та, згодом, за часів середньовічча використовувався у тюркських об'єднаннях (каган - хан ханів, який у тогочасному світі дорівнював титулу імператор).

Зібрана Ашшурбаніпалом бібліотека - найбільша коштовність перед світовою культурою.


У Ніневійській бібліотеці зберігався і своєрідний державний архів. Зіставляючи ці документи, дослідники знаходять багато відомостей про життя країн стародавнього світу, легенди, тексти молитов, словники, закони.
Особливо цікаві записи літературних творів - пісні, гімни, оповідання, приказки та прислів'я.
Літерату́ра (від лат. litterae - буква, літера), іноді книжництво, письменство - сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства. Література відображає та зберігає знання й культуру народу та певного історичного періоду.

Як поповнювалось це книгосховище?
Частину книжок було привезено з переможених Ассирією країн. Частину купували в храмах інших міст або у приватних осіб. Переважну більшість книжок заповнювали релігійні тексти.
Серед знахідок був своєрідний словник ассірійсько-шумерської мови. Ці таблички допомогли вивчити цю давню мертву мову.
Завдяки бібліотеці Ашшурбаніпала нам відомі історії, легенди, міфи та оповідки шумерів, вавілонян та ассірійців, а також їхні наукові доробки.

На початку З століття до н. е. культурним центром усього світу стала Александрія. ЇЇ бібліотека була оточена колонадою, поміж колонами скульптури - погруддя філософів, поетів, тих, чиї імена тісно пов'язані з «Храмом муз». Це був своєрідний інститут.
В Александрійській бібліотеці зібрана була більшість книг, древніх та нових рукописів.
Александрійська бібліотека - найбільша і найвідоміша бібліотека в період еллінізму, була заснована та діяла при Александрійському музеї, або музеумі (музейоні) (Єгипет). Заснована, як вважається, Птолемеєм II на початку 3 століття до н. е.
Недарма англійській письменник Бернард Шоу, один з видатних драматургів і публіцистів нашого, 20 сторіччя, назвав цю бібліотеку «пам'яттю людства».
Цінували свою бібліотеку й викладачі. Вони казали своїм учням: «У цих сувоях захована мудрість. Щедро посіяні в них зерна знань. Не лінуйтеся, читайте й перечитуйте, і ви пригорщами збиратимете плоди мудрості... Ніхто стільки не розкаже, як ці книги.»


В Александрійській бібліотеці було зібрано близько 400 тис. книг. Бібліотека постійно поповнювалася. Був час, коли її сховища налічували 700 тис. сувоїв. Головного охоронця бібліотеки призначав цар.
415 року з наказу й благословення архієпископа Кирила натовп спалив частину книг Александрійської бібліотеки.


Пергамська бібліотека була заснована Евменом II і розташована в північній частині Акрополя. Вона стала другою за значенням (після Александрійської) бібліотекою античності. За свідченням Плутарха, в ній зберігалося близько 200 тис. книг.

Пергам був медичним центром свого часу, тому бібліотека спеціалізувалася переважно на медичній літературі. Історія Пергамскої бібліотеки завершилася в 43 році до н.е., коли Пергам вже був провінцією Риму (це трапилося в у 133 до н.е.), і Марк Антоній подарував велику частину бібліотеки цариці Клеопатрі. Так була відновлена і поповнена загибла після пожежі в 47 році до н.е. частина фонду Александрійської бібліотеки


Прийняття християнства на Русі відіграло провідну роль у розвитку культури і насамперед у поширенні писемності. Князь Володимир Святославович створює в країні школи, книгописні майстерні, привозить багато книг з Візантії, Болгарії. А Київський князь Ярослав Мудрий заснував першу на Русі бібліотеку.
Володи́мир Святосла́вич (більш відомий як Володимир Великий, давньорус. Володимѣръ Свѧтославичъ; у сагах конунг Вольдемар; також Володимир Святий; 960±3 - 15 липня 1015) - Новгородський князь (970–988), Великий князь Київський (979–1015), правитель і хреститель Київської Русі.
Князь Київський - титул володаря та правителя міста Києва та Київського князівства.
Це було в 1037 році. Бібліотека бу­ла відкрита при Софіївському соборі.

При бібліотеці були зібрані перекладачі та переписувачі, які перекладали книги з грецької мови на слов'янську та переписували їх. Праця була тяжка і повільна. Ці рукописи разом з придбаними зберігалися у бібліотеці для загального користування. Бібліотека Софіївського собору налічувала 950 томів. З «Повісті минулих літ» — ми дізнаємося про таке: «Любив Ярослав книги, читав їх часто і в день, і вночі. І зібрав скорописців багато, і перекладали вони з грецького на слов'янське письмо. Написали книг вони велику силу. Ними повчаються віруючі люди і тішаться плодами глибокої мудрості. Начебто один хтось зорав землю, а другий посіяв. А інші жнуть і споживають багату поживу.
Велика бо користь від навчання книжного. Книги, мов ріки, які наповнюють собою весь світ; це джерело мудрості, в книгах - бездонна глибина. Ми ними втішаємося в печалі, вони світило мудрості, і якщо старанно пошукати в книгах мудрості, то знайдеш велику втіху і користь для своєї душі.»

Отже, Київська Софія стала першою книгозбірнею на Русі. Тому й було зібрано тут як церковні твори, так і літературу із світової історії, географії, астрономії, філософські та юридичні трактати.
Всесві́тня істо́рія - розділ історичної науки, який займається вивченням історії людського світу.

Та чи не найбільша заслуга Ярославової книгозбірні й переписувальної майстерні при ній полягає в тому, що книги, які вийшли звідти, стали основою інших бібліотек, послужили справі поширення писемності на Русі. Подібні бібліотеки створюються і в інших куточках давньоруської держави, де пишуться літописні ізводи, літературні твори.
Але в літописах нема жодної згадки про бібліотеку після 1037 року. Яка ж її доля, що з нею сталося? Ряд дослідників вважає, що вони збереглися і до нашого часу. На їх думку, під час татаро-монгольської навали 1240 року бібліотека була схована в підземних лабіринтах, яких у Києві вдосталь і про які виникли легенди.
Ки́ївська Русь (Русь; стцерк.-слов. Роусь) - середньовічна держава на території Східної Європи з центром у Києві. Існувала з кінця IX до середини XIII століть і являла собою об'єднання руських князівств під владою династії Рюриковичів.
Татарська нава́ла на Русь - вторгнення військ на території руських князівств у 13-14 ст., внаслідок якого останні втратили політичну самостійність і були включені до складу золотоординської імперії, найбільшої держави світу тих часів.
Особливо поширена думка, що бібліотека знаходиться в підземних галереях Софіївського собору.

У 1916 році поряд із Софійським собором утворилося глибоке провалля, у якому дослідники виявили стародавній підземний хід. Головна і, можна сказати, сенсаційна знахідка чекала дослідників в кінці другого коридору. Вчені виявили березову дощечку з написом: «Хто знайде цей хід, той знайде скарб Ярослава». Літери були надряпані на дереві і залиті чорнилом. Однак дослідникам не вдалося встановити, коли був зроблений цей напис. Тим не менш вони з подвоєною енергією почали просуватися далі. Але,нажаль більше нічого вони так і не знайшли. Напевно є лабіринти, про існування яких знало лише обмежене коло людей. Саме вони могли приховати там найцінніше - наприклад, бібліотеку Ярослава.

Може, комусь із наших читачів поталанить: виросте, вивчиться і знайде книгозбірню, свідчення віків про давню культуру наших предків.
Вдячні нащадки у червні 1969 року на території Державного архітектурно-історичного заповідника «Софійський музей» встановили меморіальний знак на честь заснування першої згаданої у літописі бібліотеки. На гранітному камені викарбовано портрет Ярослава з книгою в руках. А під ним напис: «Року 1037, Ярослав цей, син Володимира, засіяв книжними словами серця вірних людей. Велика ж бо користь людині від учення книжного». 


З появою книгодрукування в середині XV ст. відбуваються значні зміни у всьому європейському книговиданні і, звичайно, у бібліотечній справі.

Бібліотечна справа - галузь інформаційної, культурної, освітньої діяльності суспільства, що включає створення і розвиток мережі бібліотек, формування та обробку бібліотечних фондів, організацію бібліотечного, інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування користувачів бібліотек, підготовку бібліотечних кадрів, наукове та методичне забезпечення розвитку бібліотек.
В  XVI столітті великі книгосховища з'явилися при школах в Острозі і  Львові. У XVII столітті було створено бібліотеку  Києво-Могилянської  академії. У XVIII столітті починають з’являтись  власні бібліотеки заможної української шляхти.  У другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. в Західній Україні, яка входила на той час до складу Австро-Угорщини, діяла мережа культурно-освітніх осередків «Просвіта» при яких діяли бібліотечні заклади.
За́хідна Украї́на (також 'західноукраїнські землі - ЗУЗ) - термін, що вживається для означення ряду історичних українських земель, а саме: Буковини, Волині, Галичини, Поділля, Закарпаття, а також Західного Полісся.


Завдяки давнім бібліотекам та архівам до нас дійшли сотні тисяч текстів.


З кожним роком підвищується інтерес до творів стародавніх учених і

поетів. У сучасному світі все більше і більше таких рукописів переводяться на різні мови світу, видаються і перевидаються. Такі твори потрапляють в сучасні бібліотеки. Величезна кількість книг існує в електронному варіанті в електронних бібліотеках - а такі книги вже не зникнуть.ІІ сторінка. Найбільші бібліотеки світу

Так само, як і раніше, сьогодні є бібліотеки, якими можна пишатися, в такій же мірі, як найбільшими бібліотеками давнини. Зараз, майже кожне місто має свою власну бібліотеку і в кожній країні є Національна бібліотека. Національні бібліотеки великих держав - це унікальні сховища колосальної кількості книг, газет, журналів та інших джерел інформації.

Вели́ка держа́ва - неофіційна назва держави, яка завдяки своєму військово-політичному потенціалу справляє великий вплив на систему міжнародних та міжнародно-правових відносин.
Все, що може бути корисним читачеві і що може бути затребуване в майбутньому, зберігається в запасниках цих бібліотек.

Пропонуємо вам познайомитися з великими бібліотеками світу, більшість з яких знаходиться в США. Але приємно знати, що й Україні є чим пишатися.
Бібліотека Конгресу США (Вашингтон)

Найбільша бібліотека у світі. На сьогоднішній день вона містить сотні мільйонів одиниць зберігання, серед яких - безліч унікальних матеріалів: 132 млн примірників книг 470 мовами світу, 29 млн. одиниць рукописного матеріалу, близько 5 млн. карт, сотні тисяч мікрофільмів, ноти, гравюри, фотографії.

Щорічно бібліотеку відвідує близько 1,7 млн читачів, яких обслуговує 3600 співробітників. Бібліотека має 18 залів, у кожному з яких - по 1460 читацьких місць. Будівля складається з трьох величезних частин і нагадує замок.

Бібліотека є великою культурниою спадщиною та національним надбанням. Вона обслуговує уряд США, приватні та промислові компанії, різні дослідницькі фонди, школи, університети та інші навчальні заклади. Бібліотеку щомісяця відвідують тисячі туристів.

Бібліотека Гарвардського університету (Кембридж, США)

Одна з найбільших академічних бібліотек у країні, що складається з понад 80 унікальних окремих бібліотек, наприклад, Бібліотеки орхідеї Оака Еймза або Музичної бібліотеки Лоеба.

Навча́льний заклад (осві́тній заклад) - організація, що на постійній і безперервній основі здійснює освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення особистості.
Га́рвардський університет (або просто Га́рвард) - приватний університет в американському місті Кембридж, штат Массачусетс. Заснований в 1636 році, Гарвард - найдавніший чинний вищий навчальний заклад в США.
Загальний фонд бібліотеки – 16 млн друкованих видань. Кожен бажаючий має право доступу до фондів бібліотеки через Інтернет.Бостонська громадська бібліотека (США)

Одна з найбільших загальнодоступних бібліотек в США з фондом більш 22 млн документів. Є третьою за величиною бібліотекою у країні, після Бібліотеки Конгресу і Нью-Йоркської публічної бібліотеки.

Бібліоте́чний фонд - упорядковане зібрання документів, що зберігається в бібліотеці. Бібліотечний фонд - це твори друку (книги, періодичні видання), а також інші документи (діафільми, мікрофільми, цифрові документи).
Право доступу (англ. access right) - дозвіл або заборона здійснення певного типу доступу до інформаційної системи.
Друко́вані за́соби ма́сової інформа́ції (пре́са) - періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один та більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію. Д. з. м. і.
Бібліотека Конгресу (англ. Library of Congress, LOC) - національна бібліотека Сполучених Штатів Америки та дослідницький підрозділ Конгресу США. Є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу.
Нью-Йо́ркська публі́чна бібліоте́ка (англ. New York Public Library) - американська книгозбірня, в якій зберігається одна з найкращих колекцій книг у світі та яку відкрито в 1895 році в місті Нью-Йорк.

Бібліотека володіє великим фондом з історії мистецтв та американської історії, підтримує сховище державних документів.

Історія мистецтв - розділ мистецтвознавства, який вивчає процес розвитку мистецтв з часів їх появи до наших днів.
У колекції бібліотеки понад 1,7 млн рідкісних книг і рукописів: середньовічні рукописи та стародруки, ранні видання Шекспіра, колекції Даніеля Дефо, звіти про заснування Бостона пуританськими колоністами, основний обсяг особистої бібліотеки Джона Адамса, велике зібрання гравюр, фотографій, листівок і карт.

Щорічно в бібліотеці діє близько 50 різних програм, організовується майже 150 виставок.Британська бібліотека (Лондон, Великобританія)

Національна бібліотека Сполученого Королівства.

Данієль Де́фо (англ. Daniel Defoe; *бл. 1660, Кріплгейт - †26 квітня 1731, Мурфілдс) - англійський письменник і публіцист; один із основоположників європейського реалістичного роману. Відомий, в першу чергу, як автор «Робінзона Крузо».
Сполу́чене Королі́вство Вели́кої Брита́нії та Півні́чної Ірла́ндії (англ. the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), відоме також під такими короткими назвами, як Вели́ка Брита́нія (англ. Great Britain)
Є однією з найбільших науково-технічних бібліотек у світі. Її фонди налічують понад 150 млн прим. майже всіма існуючими мовами і в будь-яких форматах: книги, журнали, звукові і музичні записи, патентні описи, бази даних, карти, марки, стародавні друковані книги, креслення і багато іншого. Бібліотека посідає друге місце після Бібліотеки Конгресу США. Щороку фонди бібліотеки поповнюються майже на 3 млн прим.


Єльська університетська бібліотека (Нью-Хевен, США)

Друга у світі серед університетських бібліотек. У її загальному та спеціалізованих фондах налічується 11 млн документів, серед яких: унікальні колекції, архіви, музичні записи, карти та інші рідкісні експонати. Бібліотека пишається своїм найбільшим зібранням британського мистецтва за межами Великобританії. Єдиний комп'ютеризований каталог об'єднує більше 40 галузевих бібліотек, розташованих у різних частинах кампуса: від незвичайної за красою готичної бібліотеки Стерлінг, де зберігається близько половини єльських книжкових багатств, до сучасного корпусу колекції книг і рукописів Бейнеке з більш ніж 800-тисячним зібранням унікальних документів.

Бібліотека розташована у 22 приміщеннях, штат складає більше 600 співробітників.

Нью-Йоркська публічна бібліотека (США)

Одна з найбільших публічних бібліотек у світі, що включає 4 дослідницькі, 5 центральних і 83 місцевих бібліотеки. Щорічно її послугами користуються 16 млн чол. Фонд бібліотеки - понад 20 млн книг і 31 млн інших документів: аудіозаписів, фільмів, відеокасет, карт, картин, малюнків, газетних вирізок багатьма мовами світу. Бібліотека щотижня додає до свого асортименту більше 10 тис. найменувань.
ІІІ сторінка. Найбільші бібліотеки України:


Національна Бібліотека України ім. В.І. Вернадського (Київ)

Найбільша бібліотека України, головний науково-інформаційний центр, входить до числа десяти найбільших національних бібліотек світу, є членом Європейської бібліотеки.

Європейська бібліотека (англ. The European Library) - веб-портал, точка доступу до бібліографічних та повнотекстових ресурсів 48 національних бібліотек Європи. Федеративний бібліотечний каталог Європейської бібліотеки включає як цифрові, так і нецифрові ресурси (книги, періодичні видання, аудіозаписи та інші матеріали).

Обсяг фондів — близько 15 млн одиниць зберігання. Це унікальне зібрання джерел інформації, що включає книги, журнали, газети, продовжувані видання, карти, ноти, образотворчі матеріали, рукописи, стародруки, документи на нетрадиційних носіях інформації. Бібліотека має найповніше в державі зібрання пам'яток слов'янської писемності та рукописних книг, архіви та книжкові колекції видатних діячів української й світової науки та культури. Серед складових фонду — бібліотечно-архівна колекція "Фонд Президентів України", архівний примірник творів друку України з 1917 р., архівний фонд Національної академії наук України.

Бібліотека комплектується всіма українськими виданнями, отримує примірник дисертацій, що захищаються на території України, веде міжнародний книгообмін з понад 1,5 тис.

Носі́й інформа́ції (data medium) - матеріальний об'єкт , створений природою або ж навмисно людиною, за допомогою якого можна зберігати і передавати інформацію
Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.
наукових закладів і книгозбірень 80 країн світу. До бібліотеки як депозитарію документів і матеріалів ООН в Україні надсилаються публікації цієї організації та її спеціалізованих установ.

Щорічно в бібліотеці діє близько 50 різних програм, організовується майже 150 виставок.

Наукова бібліотека Національного університету «Києво-Могилянська академія» -навчально-допоміжний, інформаційний, науковий, культурно-освітній структурний підрозділ Національного університету "Києво-Могилянська академія". Загальний фонд бібліотеки складає майже мільйон томів, включно з 330 тис. назв електронних ресурсів: (електронних журналів та книг, баз даних тощо). Щодня до бібліотеки звертаються понад 2000 користувачів.

Львівська національна наукова бібліотека України імені В.
Електронний ресурс - це інформаційні ресурси, які керуються комп'ютером, у тому числі ті, які потребують використання периферійного пристрою, підключеного до комп'ютера. Електронними ресурсами є електронні дані (інформація у вигляді чисел, букв, символів, зображень, включаючи графічну інформацію, відеоінформацію тощо, або їхні комбінації), електронні програми або об'єднання цих видів в одному ресурсі.
Оде́ська націона́льна науко́ва бібліоте́ка - перша публічна книгозбірня України, відкриття якої поклало початок заснуванню публічних бібліотек у крайових і губернських містах Росії і України.
Стефаника


— одна з найбільших за обсягом фондів книгозбірня України, потужний науково-інформаційний центр. Вона була організована 2 січня 1940 р. у результаті об’єднання в єдину структуру націоналізованих радянською владою понад сотні громадських, приватних, державних колекцій та бібліотек, які функціонували до 1939 р. на теренах Львова та Західного регіону України.

У Бібліотеці працює 426 фахівців, серед них — 91 науковий співробітник, зокрема 5 докторів наук та 22 кандидати наук.

Вчене звання старшого наукового співробітника присвоюється докторам і кандидатам наук із стажем наукової роботи не менше трьох років, які працюють у вищих навчальних закладах III–IV рівня акредитації або наукових установах та організаціях до них прирівняних і зараховані після обрання за конкурсом чи в порядку атестації, зокрема за сумісництвом, на посади старшого наукового співробітника, провідного наукового співробітника, головного наукового співробітника, доцента, професора, заступника завідувача (начальника) та завідувача (начальника) науково-дослідного відділу (відділення, сектору, лабораторії), завідувача кафедри або призначені на посади ректора, проректора з навчальної та наукової роботи, директора, заступника директора з наукової роботи, вченого секретаря, за умови успішної роботи на зазначених посадах не менше календарного року та опублікування за останні три роки у наукових фахових виданнях України або інших держав не менше п'яти наукових праць за відповідною спеціальністю, з них дві - без співавторів.
Ради (рос. cоветы) - політичні організації та державні органи, в першу чергу, пов'язані з російськими революціями і історією Радянського Союзу, і які дали назву цієї держави.
До́ктор нау́к - вищий науковий ступінь, який присуджують на підставі публічного захисту докторської дисертації.
Кандида́т нау́к - науковий ступінь в Україні до 31 грудня 2019 року. Прирівнюється до ступеню доктора філософії. Найвищим науковим ступенем в Україні є доктор наук.


Одеська національна наукова бібліотека ім. М. Горького

Фонд Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького - універсальний, нараховує близько 5 млн документів українською, російською, англійською, французькою, німецькою, польською, чеською та іншими мовами, в т. ч. понад 200 тисяч рукописів, стародруків, рідкісних та цінних видань. Склад і зміст фондів ОННБ розкривають каталоги та картотеки, створені як в традиційній картковій, так і в електронній формах.

З кожним роком підвищується інтерес до творів стародавніх учених і поетів. У сучасному світі все більше і більше таких рукописів переводяться на різні мови світу, видаються і перевидаються. Такі твори потрапляють в сучасні бібліотеки. Величезна кількість книг існує в електронному варіанті в електронних бібліотеках - а такі книги вже не зникнуть.

Про електронні книги та бібліотеки ми поговоримо наступного разу, анаш урок хочеться закінчити такими словами:

Комп’ютерний настав нестримний час,
Прогрес такий, що годі і встигати.
І щось, звичайно, зміниться для нас,
Але не зможе людство не читати.

Скачати 123.29 Kb.

  • І сторінка. Історія виникнення бібліотек.
  • Завдяки давнім бібліотекам та архівам до нас дійшли сотні тисяч текстів.