Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаБудівництво використання технології пасивних будинків будівельниками

Скачати 59.82 Kb.

Будівництво використання технології пасивних будинків будівельниками
Скачати 59.82 Kb.
Дата конвертації06.04.2017
Розмір59.82 Kb.

БУДІВНИЦТВО Використання технології пасивних будинків будівельниками

До 2030 року в Європі планують будувати будинки, які дають більше енергії, ніж споживають. Обмеженість традиційних енергоресурсів (нафти, газу і вугілля) ставить питання перед главами багатьох урядів про використання альтернативних джерел енергопостачання. Одним із заходів вирішення даної проблеми є енергозберігаючі технології.

Зокрема, в Європі в сфері будівництва усе більш популярними стають так звані пасивні будинки, які можуть опалюватися людським теплом, особливої ​​циркуляцією повітря й споживають мінімум енергії. Більше того, вчені впевнені, що через 20 років широке поширення одержать будинки, які самі будуть виробляти енергію.

Пасивний або енергоефективний будинок - це будинок з низьким енергоспоживанням - близько 10% від звичайного енергоспоживання. В ідеалі він представляє собою незалежну енергосистему, що не вимагає витрат на підтримку комфортної температури. Так, опалення пасивного будинку повинне відбуватися завдяки теплу, що його виділяє живуть в ньому людьми, побутовими приладами та альтернативними джерелами енергії. Гаряче водопостачання здійснюється за рахунок установок поновлюваної енергії - наприклад, теплових насосів або сонячних колекторів.

Пасивний будинок (нім. Passivhaus, англ. passive house) - енергоефективний будівельний стандарт, який створює комфортні умови проживання, одночасно є економічним і надає мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище.
Со́нячний коле́ктор - пристрій для збору енергії випромінювання Сонця у видимому та інфрачервоному спектрі.

З історії

Перша згадка про пасивних будинках з'явилося напередодні енергетичної кризи 74-75 роки минулого століття. Експериментальне енергоефективне будівля була побудована в 1972 році в Манчестері (США). Воно мало кубічну форму, що забезпечувало мінімальну поверхню зовнішніх стін при даному обсязі, а площа скління не перевищувала 10%, що дозволяло зменшити втрати тепла за рахунок об'ємно-планувального рішення.

У математиці мінімальна поверхня - це поверхня з нульовою середньою кривизною. Вони включають, але не обмежуються, поверхнями мінімальної площі при заданих різних обмеженнях.
Покриття плоскої покрівлі було виконано в світлих тонах, що зменшувало її нагрівання й відповідно знижувало вимоги до вентиляції в теплу пору року. На покрівлі будівлі були встановлені сонячні колектори.

Трохи пізніше, в 1973-1979 роках, у фінському місті Отаніємі був побудований комплекс Econo-house, де крім об'ємно-планувального рішення, що враховує особливості місця розташування і клімату, була застосована особлива система вентиляції: повітря нагрівався за рахунок сонячної радіації, тепло якої акумулювалося спеціальними склопакетами і жалюзі.

Со́нячна радіа́ція - електромагнітне і корпускулярне випромінювання Сонця, яке поширюється у вигляді електромагнітних хвиль.
Також в загальну схему теплообміну будівлі, що забезпечує енергоефективність, були включені сонячні колектори та геотермальна установка. Форма скатів покрівлі будівлі враховувала широту місця будівництва і кути падіння сонячних променів у різні пори року.

Проте вперше повноцінну схему обладнання пасивного будинку розробили в травні 1988 року доктор Вольфганг Файст, засновник Інституту пасивного будинку в Дармштадті (Німеччина), і професор Бо Адамсон з Лундського університету в Швеції. Концепція розроблялася в численних дослідницьких проектах, фінансованих німецькою землею Гессен. З тих пір технологія пасивного будинку удосконалювалася, і сьогодні на її основі побудовано більше 2 тис. споруд у Західній Європі.

Лундський університет (швед. Lunds universitet, Universitas Lundensis або Universitas Gothorum Carolina латиною) - університет в місті Лунд на півдні Швеції, заснований 1666 року, другий найстаріший університет у Швеції.
Європа Євро́па (іноді Евро́па) - частина світу в Північній півкулі.
Найбільш яскраві приклади - особняки в місті Ульмі, побудовані в 2000 році, переобладнане в пасивний будинок звичайне студентське гуртожиток у Вупперталі і перше в світі будівлю, в якому виробляється більше енергії, ніж витрачається, зведена в 2001 році в Вайце.

Технологія

Технологія пасивного будинку, за словами Янне Юрмалайнен, голови правління компанії SPU Systems (виготовляє теплоізоляційні матеріали), включає в себе три аспекти: теплоізоляція стін і покрівлі, герметизація вікон і дверей, і енергоефективне кондиціонування.

Правлі́ння - колегіальний виконавчий орган акціонерного товариства або іншої колективної особи.
Теплоізоляці́йні матеріа́ли - матеріали, що відрізняються невеликою теплопровідністю. Використовуються для теплової ізоляції огороджувальних конструкцій будівель та інших споруд, промислового устаткування і трубопроводів.

У пасивному будинку формується кілька шарів теплоізоляції - внутрішня і зовнішня. Це дозволяє одночасно не випускати тепло з будинку і не впускати холод усередину нього. Також проводиться усунення "містків холоду" в огороджувальних конструкціях. У результаті в пасивних будинках тепловтрати через огороджувальні поверхні не перевищують 15 кВт / год з квадратного метра опалювальної площі на рік - практично в 20 разів нижче, ніж у звичайних будинках. Що стосується вікон, то використовуються дво-або трикамерні склопакети, заповнені нізкотеплопроводним аргоном або криптоном. Застосовується більш герметична конструкція примикання вікон до стін, утеплюються віконні прорізи. Стекла мають спеціальний склад, обробляються особливим чином, покриваються плівками, що відбивають теплове випромінювання. Найбільші вікна направлені на південь (у північній півкулі) і приносять у середньому більше тепла, ніж втрачають.

Теплове випромінювання - це електромагнітне випромінювання, що створюється тепловим рухом заряджених частинок в речовині. Вся матерія з температурою вище абсолютного нуля випромінює теплове випромінювання.
Ві́кна - спеціально створювані прорізи у зовнішніх стінах будинків, призначені для освітлення, інсоляції та провітрювання приміщення. Вікна є головною (до 51 %) причиною тепловтрат у будівлях. Вони забезпечують надходження в приміщення світла і повітря, зв'язують внутрішній простір будівлі з навколишнім світом.
Квадра́тний ме́тр - одиниця площі, площа квадрату зі стороною в один метр. Квадратний метр складається з 10 тисяч квадратних сантиметрів.
Півні́чна півку́ля - частина Землі, розташована на північ від екватору. У Північній півкулі розташовуються Північна Америка, Євразія та частини Південної Америки, Африки та Океанії.

Третій аспект - вентиляція, яка повинна бути влаштована таким чином, що повітря виходить з дому і надходить у нього через підземний повітропровід, забезпечений теплообмінником. Там нагріте повітря віддає тепло холодного. У зимову пору року холодне повітря входить в підземний повітропровід, нагріваючись там за рахунок тепла землі, і потім надходить у теплообмінник. У ньому відпрацьований домашнє повітря нагріває надійшов свіжий і викидається на вулицю. Нагрітий свіже повітря, що надходить у будинок, має в результаті температуру близько 17 ° C. Влітку гаряче повітря, надходячи в підземний повітропровід, охолоджується там від контакту з землею приблизно до цієї ж температури. При можливе відключення електроенергії пасивний будинок остигає на 1 ° С на добу при температурі зовнішнього повітря -15 ° С. Багато в чому цьому сприяють акумулятори тепла, роль яких виконують масивні несучі стіни, залізобетонні плити підлоги першого поверху і міжповерхові перекриття. Крім того, для теплоізоляції використовуються спеціальні будівельні матеріали, ринок яких останнім часом помітно виріс.

Будіве́льні матеріа́ли - це різні за складом, структурою, формою та властивостями речовини, застосовувані безпосередньо для будівництва споруд або для виготовлення з них збірних елементів на спеціалізованих підприємствах.

"Наприклад, наша компанія здійснює значні інвестиції в розробку енергозберігаючих технологій, у яких вартість будівництва незначно перевищить звичайне будівництво", - говорить Янне Юрмалайнен з SPU Systems. Так, товщина ізоляційної плити SPU - 24 см, що на 16 см менше, ніж ізоляційний шар з мінеральної вати (товщина - 40 см). "Якщо ви збільшуєте товщину стіни (звичайної), витрати на будівництво зростають (за рахунок скорочення площі об'єкта)", - пояснює він. При цьому експерт визнається, що собівартість такого будівництва на 5-10% вище, ніж при використанні традиційних матеріалів. Юрі Ніємінен, менеджер по роботі з клієнтами державного технічного науково-дослідного центру Фінляндії VTT, також зазначив, що середня вартість реконструкції житлових будинків з використанням ізоляційних матеріалів (модернізація теплоізоляційної вентиляції) становить € 250-450 за квадратний метр (залежить від складності об'єкта).

Буди́нок - вид будівлі із внутрішнім наземним простором (приміщеннями), що створена та використовується людьми.


Європейський досвід

Фінські експерти додають, що енергозберігаючі технології використовуються при будівництві не тільки заміських житлових будинків, але при будівництві офісних будівель, висотних будинків. При цьому рішення про використання таких технологій приймається на державному рівні. Так, головним завданням цільових державних програм європейських країн стало приведення всіх об'єктів забудови до умовно-пасивного рівня (будинки ультранизького споживання - до 30 кВт / год на кубометр на рік).

В результаті програми санації житла до теперішнього часу в Німеччині практично не залишилося енергонееффектівних будівель, а з 2002 року всі новобудови повинні бути будинками з низьким споживанням енергії.

Усього на території Європи станом на 2008 рік - 45 незалежних країн та 6 залежних територій.
Теперішній час - в українській мові - форма дієслова, що в основному виражає дію або стан, сучасні з моментом мовлення. Часто, однак, вона набуває значень безвідносних до цього моменту (у приказках, правилах, описах і т. д., наприклад, «Тиха вода греблю рве», «Київ лежить над Дніпром»)
Такий будинок на одну сім'ю витрачає на опалення не більше 90 кВт / год на кубометр на рік, а то й взагалі обходиться без опалення (з урахуванням щодо м'якого клімату).

Аналогічні програми діють і в інших європейських країнах. Так, згідно з законодавством Фінляндії, з 2010 року можна будувати тільки low-energy-будинки (ті ж будинку з ультранизьким споживанням - до 30 кВт / год на кубометр на рік). З 2015 року - пасивні будинки, з 2020 року - zero energy (будинки з нульовим споживанням енергії), з 2030 року - plus energy (з додатковою виробленням енергії).

"Однак якщо ми почнемо зараз реконструювати, будувати будинки з використанням цієї технології, ми побачимо ефект тільки до 2030 року", - відзначає Юрі Ніємінен. За його словами, для тих компаній, хто веде реконструкцію чи будівництво будинків з використанням енергоефективної технології, держава буде виділяти субсидії. "Відповідно до закону, який буде прийнятий в 2012 році, ми будемо зобов'язані будувати тільки пасивні будинки. Може бути, це не буде повністю відповідати визначенню пасивного будинку, але споживання енергії буде дуже, дуже низьким", - додає він.

Серед інших світових прикладів використання пасивних будинків можна привести есо-City в Китаї, де живе близько 30 тис. чоловік, а виробництво енергії досягається шляхом поновлюваних джерел.

У Росії


Сьогодні Росія значно відстає від європейських країн з будівництва об'єктів за технологією енергоефективності. Хоча вже зараз енергоефективні будівлі в Росії не сприймаються як щось фантастичне, як це було раніше. Так, навіть існує ряд документів (постанови, рекомендації, укази, нормативи, територіальні норми), регулюючих енергоспоживання будівель і споруд. Наприклад, ВСН 52-86, що визначає розрахунок і вимоги для системи гарячого водопостачання з використанням сонячної енергії.
Сонячна енергія Сонячна енергія - енергія від Сонця в формі радіації та світла. Ця енергія значною мірою керує кліматом та погодою, та є основою життя. Технологія, що контролює сонячну енергію називається сонячною енергетикою.
Водопостачання Водопостача́ння - постачання води належної якості та кількості населенню, промисловим підприємствам тощо.


Як і в інших країнах, у Росії також є приклади використання технології пасивних будинків. На сьогоднішній день у Москві вже побудовано кілька експериментальних будинків (житловий будинок у Нікуліно-2). У Петербурзі проектуванням і будівництвом будинків займається компанія "Пасив Хаус". За сприяння німецького Інституту пасивного будинку вона вже протягом 8 років будує будинки на Північно-Заході. Одним із прикладів такого будівництва є котеджне селище "Кіссолово", розташований на 15 кілометрі траси Санкт-Петербург - Приозерськ - Сортавала. Проте певним стримуючим фактором у будівництві будинків нового типу стає відносна дорожнеча їх зведення. В даний час вартість споруди квадратного метра енергоефективного будинку у нас на 8-10% більше середніх показників для звичайного будинку.


Скачати 59.82 Kb.

  • Пасивний