Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Будова І функції органів дихання

Скачати 72.38 Kb.

Будова І функції органів дихання




Скачати 72.38 Kb.
Дата конвертації31.03.2017
Розмір72.38 Kb.
ТипУрок

Тема уроку: Будова і функції органів дихання.
Леге́ні (лат. púlmo, pulmónes; грец. pneumon) - органи повітряного дихання у деяких риб (наприклад, дводишні), наземних хребетних і у людини. Легені розташовуються в передньому відділі порожнини тіла, а у ссавців і людини - в грудній порожнині, відокремленій від черевної порожнини діафрагмою.


Мета уроку: Продовжити знайомити учнів із особливостями будови дихальної системи людини; розкрити основні функції повітроносних шляхів та легень. Розвивати уміння виділяти головне у вивченні будови та функцій органів дихання; розвивати увагу, пам’ять, уяву, логічне мислення.
Міркування - зіставлення думок, пов’язання їх задля відповідних висновків, логічне мислення. Можна розглядати міркування як аналіз і синтез даних, та їхню оцінку. Хоча знання фактів і є точкою відліку у вивченні суспільних наук, людина також повинна мати здатність до логічного мислення-міркування, адже саме міркування наповнює факти, проблеми і поняття змістом: міркуючи над засвоєним знанням, людина приходить до повнішого розуміння предмета. Міркування є також предметом логіки, яка вказує нам правила, закони або норми, яким повинне підкорятися наше мислення для того, щоб бути істинним.
 Виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей. 

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Методом групової та індивідуальних бесід повторення знань про дихання різноманітних тварин та людини.

1. Які органи дихання ви знаєте у вивчених тварин?
2. Чим вони відрізняються?
3. Чи знаєте ви, що людина може дихати не в повітрі?
4. З якою із вивчених систем органів нерозривно пов’язана дихальна система?
Систе́ма о́рганів - сукупність органів одного походження, які мають спільні риси будови, пов'язані анатомічно і топографічно, а також виконують однакову функцію.


ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Проблемні запитання: 
- чи однакові поняття “ніс” і “носова порожнина”?
- як утворюється голос?
- чому лікарі радять вдихати повітря лише носом?
- що буде із організмом, коли вдихати ротом?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Робота з електронними носіями – дисками “Будова і функції органів дихання людини”. Робота у групах. Учні демонструють презентації, заздалегідь опрацьовані та підготовлені вдома.

Теми пошукової роботи:

  1. Які будова і функції органів верхніх дихальних шляхів?
    Ди́хальна систе́ма - відкрита система організму, яка забезпечує газообмін, формування гомеостазу в трахеобронхіальних шляхах, очищення повітря, яке вдихається, від чужорідних часток і мікроорганізмів, а також аналіз пахучих речовин в атмосферному середовищі.
     Атмосферне повітря містить багато домішок (пил, шкідливі речовини, мікроорганізми тощо), які можуть зашкодити організму людини.
    Людське тіло - фізична структура людини, людський організм. Тіло людини утворено клітинами різних типів, характерним чином організується в тканини, які формують органи, заповнюють простір між ними або покривають зовні.
    Тому перед тим, як потрапити до легенів, повітря долає один із неспецифічних імунних бар'єрів - верхні дихальні (повітроносні) шляхи. Тут повітря зігрівається, зволожується, очищається, знешкоджується.

       Так, за нормального дихання повітря обов'язково проходить через ніс. який складається з двох носових порожнин: правої і лівої, що з'єднані між собою кістково-хрящовою перегородкою. Стінки носових порожнин вистелені слизовою оболонкою, яка містить численні залози, та миготливим епітелієм.
    Слизова́ оболо́нка (лат. tunica mucosa, часто говорять просто слизова) - внутрішня оболонка порожнистих органів, яка контактує з зовнішнім середовищем (тобто органами дихання, сечової, статевої та травної систем).
    Залози виділяють слиз, який зволожує повітря, затримує порошинки. Слиз також містить речовини, зокрема
     лізоцим, що знешкоджують хвороботворні мікроорганізми. Цей слиз разом із частинками пилу, мікроорганізмами, що до нього прилипли, безперервно видаляється з носової порожнини за допомогою війок епітелію, які постійно рухаються.
    Порожнина носа (лат. cavum nasi) - порожнина тіла, в якій у тварин та людини розміщуються органи нюху та через яку відбувається дихання. Порожнина носа розпочинається ніздрями, які ведуть до пристінка носової порожнини.

       У носовій порожнині розташована густа сітка кровоносних капілярів. Тому повітря, яке людина вдихає, зігрівається кров'ю, що тече по капілярах, до температури тіла.
    Температура тіла Температура тіла - комплексний показник теплового стану організму людини, тварин.
    Під час фізичних навантажень людина часто починає дихати ротом і через це може застудитися, адже в легені потрапляє холодне повітря.

       У слизовій оболонці носової порожнини містяться чутливі клітини (рецептори), які сприймають запах речовин. Якщо до носової порожнини потрапляють пил або речовини з різким запахом, а при застудних хворобах - мікроорганізми, вони подразнюють рецептори і виникає захисний рефлекс - чхання. Це сильний рефлекторний видих через ніздрі. Завдяки чханню з носової порожнини сильним потоком повітря видаляється надлишок слизу з речовинами-подразниками і виводяться мікроорганізми. 
       У носову порожнину відкривається носослізний канал.
       Повітря, пройшовши через носову порожнину, потрапляє до носоглотки, де є скупчення лімфатичних вузлів (мигдалики), які слугують захисним бар'єром дихальних шляхів.
    Нососльозовий канал (лат. canalis nasolacrimalis) - кістковий канал, що сполучає очницю з носовою порожниною. Через нього проходить носослізна протока, що служить для відведення слізної рідини від ока в передню частину нижнього носового ходу (meatus nasalis inferior).
    Лімфатичний вузол - це орган імунної системи, що формується в місцях злиття декількох лімфатичних судин в різних областях організму (на шиї, потилиці, в паховій області (всього налічується 15 груп лімфовузлів).

       З носоглотки повітря потрапляє в глотку, в якій перетинаються дихальні й травні шляхи. Від глотки починаються дві трубки: дихальна - гортань (дихальне горло) - та травна - стравохід, розміщений позаду гортані. Вхід до гортані під час ковтання їжі закривається надгортанним хрящем. Завдяки цьому повітря потрапляє в гортань, а їжа - у стравохід.

  2. Яка будова і функції нижніх дихальних шляхів? Пройшовши глотку, повітря потрапляє в гортань. Відповідно до своїх функціональних можливостей вона має лійкоподібну форму і складається з дев'яти напіврухомо сполучених хрящів, найбільшими з яких є щитоподібний, надгортанний (надгортанник), перснеподібний. Щитоподібний хрящ легко прощупується на передній поверхні шиї. Над ним розташований надгортанник. Вони з'єднані між собою за допомогою суглобів і зв'язок. Така будова гортані дає змогу легко зміщуватися хрящам під час ковтання, розмови, кашлю тощо. Хрящові пластинки перснеподібного хряща в чоловіків сполучені майже під прямим кутом і утворюють кадик (адамове яблуко).
    Прямий кут Прямий кут - кут величиною 90° (π/2) (що відповідає чверті повного оберту). Його можна визначити як кут, добуток якого на два дорівнює половині повного оберту, тобто 180°. Синус прямого кута дорівнює 1, косинус - 0.

       
    Порожнина гортані вистелена слизовою оболонкою і містить рецептори. У разі випадкового їх подразнення шматочками їжі, різними твердими або рідкими речовинами та газовими сумішами, а також унаслідок запальних процесів виникає захисний дихальний рефлекс - кашель. Це різкий рефлекторний видих через рот. Завдяки кашлю порожнина гортані очищається, що дає змогу захистити інші органи дихання.
       Гортань - не тільки частина дихальної системи, а й орган утворення голосу. В гортані натягнуті дві
    голосові зв'язки, що складаються з еластичних пружних волокон, розташованих паралельно одне до одного. Між голосовими зв'язками є голосова щілина. Натяг голосових зв'язок змінюється завдяки скороченню або розслабленню прикріплених до них м'язів. При цьому голосова щілина може звужуватися або розширюватися.
       Голос утворюється тільки тоді, коли видихуване повітря проходить через голосову щілину, яка при цьому звужується. Натягнуті зв'язки починають коливатися, і виникає звук. Коли людина мовчить, то голосові зв'язки розходяться, голосова щілина набуває вигляду рівностороннього трикутника.
    Рівносторонній трикутник - трикутник, усі сторони якого рівні. В Евклідовій геометрії всі три кути рівностороннього трикутника також рівні. Тому рівносторонні трикутники є правильними многокутниками і мають назву правильних.
    Голосові зв'язки можуть робити від 80 до 10 000 коливань за секунду.

       
    Висота голосу людини залежить від довжини голосових зв'язок. Чим коротші голосові зв'язки, тим більша частота їхніх коливань і тим вищий голос. У жінок голосові зв'язки коротші, ніж у чоловіків, тому жіночий голос вищий. Відтінки голосу залежать від резонаторів, роль яких виконують порожнини рота, носа, носоглотки, глотки.
       У період статевого дозрівання у хлопчиків відбувається «мутація» голосу, коли гортань росте швидко, а нервова регуляція м'язів і зв'язок перебудовується повільніше.
    Нервова регуляція - це складна взаємодія умовних і безумовних рефлексів , в основі якої лежить принцип рефлексу .Інформація передається по аксонах у вигляді електричних імпульсів (хімічна передача - у синапсах).
    Рот (лат. stoma, -atis) - тілесний отвір у тварин, через який приймається їжа і, у багатьох випадках, здійснюється дихання. У багатьох хребетних у роті розміщені зуби і язик. Зовнішньо рот може мати різну форму.
    Стате́ве дозріва́ння - процес досягнення організмом такого анатомічного та фізіологічного розвитку, що робить його здатним до розмноження. Основною біологічною ознакою статевого дозрівання є вироблення дозрілих статевих клітин - яйцеклітин у особин жіночої статі (дівчат) і сперматозоїдів у хлопців.
    Тому підліток розмовляє то басом, то високим голосом. У цей період не можна перенапружувати голосові зв'язки, голосно розмовляти, слід оберігати гортань від застуди.
       Отже, гортань виконує дві важливі функції: повітроносну і голосоутворювальну.
       Пройшовши гортань, повітря потрапляє в 
    трахею. Це дихальна трубка, утворена з хрящових півкілець (мал.1), з'єднаних між собою зв'язками. Задня стінка трахеї (де немає хрящових півкілець) прилягає до стравоходу. Вона утворена непосмугованими (гладенькими) м'язами. Така будова трахеї не заважає проходженню їжі по стравоходу та повітря до легенів. Слизова оболонка трахеї вистелена залозистим та війчастим епітелієм й виконує захисну функцію. Залозистий епітелій виділяє слиз, який зволожує стінки трахеї і виконує захисну функцію. Війчастий епітелій виштовхує слиз назовні.
       
    На рівні п'ятого грудного хребця нижній кінець трахеї поділяється на два бронхи: правий і лівий.
       
    Бронхи складаються з хрящових кілець, які запобігають закриттю їхнього просвіту. Вони входять у праву і ліву легені. Бронх, що входить у праву легеню, поділяється на три гілки (відповідно до кількості часток легені). Бронх, який входить у ліву легеню, поділяється на дві гілки. У кожній легені бронхи розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево легені.
    Бро́нхи (від грец. Βρονχος - «дихальне горло», «трахея» лат bronchia) - розгалуження дихальних шляхів у вищих хребетних амніот, у тому числі у людини.

       Найменші складові бронхів називають 
    бронхіолами. Вони закінчуються легеневими пухирцями (альвеолами), на тонких стінках яких є вип'ячування, вкриті густою сіткою кровоносних капілярів малого кола кровообігу.

  3. Легені займають майже весь об'єм грудної порожнини і є пружними губчастими органами. Права легеня більше за об'ємом і ділиться борознами на три частки, ліва — на дві. Кожна легеня має верхівку й основу. На внутрішній поверхні легенів знаходяться ворота легенів, через які в них проходять бронхи, нерви і судини. Зовні легені вкриті епітеліальною оболонкою — плеврою, яка складається з двох листків: внутрішнього, покриваючого легеню, і зовнішнього, що вистилає внутрішню порожнину грудної клітини.
    Грудна клітка Грудна клітка, груди (лат. Thorax) - утворюється грудиною, ребрами, грудним відділом хребта. Грудна клітка має форму конусу, широка частина якого знаходиться знизу, а вужча зверху.
    Між цими листками знаходиться замкнута плевральна порожнина з невеликою кількістю рідини. Рідина зменшує тертя листків при дихальних рухах легенів.Основна функція легенів полягає в забезпеченні газообміну між зовнішнім середовищем і організмом.



   


V. Узагальнення та систематизація знань.

Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

   1. Укажіть значення густої сітки капілярів носової порожнини: 


       а) повітря зігрівається;
 
       б) повітря охолоджується;
 
       в) не має жодного значення.

   2. Виберіть функції носової порожнини: 


       а) повітря, яке вдихається, зволожується;
 
       б) повітря, яке вдихається, зігрівається;
 
       в) повітря, яке вдихається, знешкоджується від хвороботворних мікроорганізмів;
 
       г) всі функції разом узяті.

   3. Позначте орган, у якому перетинаються дихальні й травні шляхи: 


       а) носова порожнина;
 
       б) глотка;
 
       в) гортань;
 
       г) бронхи.

   4. Зазначте правильну послідовність проходження повітря по повітроносних шляхах: 


       а) глотка;
 
       б) носова порожнина;
 
       в) трахея;
 
       г) гортань;
 
       д) бронхи.

   5. Позначте спільне між будовою і функцією трахеї і бронхів: 


       а) повітроносні органи;
 
       б) органи утворення голосу;
 
       в) складаються з хрящових півкілець;
 
       г) утворені кількома хрящами;
 
       д) мають війчастий епітелій.

   6. Вкажіть орган, який є голосоутворювальним: 


       а) трахея;
 
       б) бронхи;
 
       в) гортань.

   7. Зазначте правильну послідовність проходження повітря по нижніх повітроносних шляхах: 


       а) трахея;
 
       б) гортань;
 
       в) бронхи.

   8. Сконструюйте відповідь у вигляді схеми «Значення дихання для організму людини».



   9. Охарактеризуйте, як виникають звуки членороздільної мови та які органи беруть участь в їх формуванні. Поясніть, чому порушення гігієнічних правил призводить до захворювання голосових зв'язок.


VІ. Домашнє завдання.

Вивчити параграф 25.

Підготувати додаткову інформацію на тему «Голосовий апарат. Дихальні рухи».


Скачати 72.38 Kb.

  • Хід уроку: І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань.
  • ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
  • ІV. Вивчення нового матеріалу.
  • Теми пошукової роботи: Які будова і функції органів верхніх дихальних шляхів
  • Яка будова і функції нижніх дихальних шляхів
  • Легені
  • V. Узагальнення та систематизація знань.
  • VІ. Домашнє завдання. Вивчити параграф 25. Підготувати додаткову інформацію на тему «Голосовий апарат. Дихальні рухи».