Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаДень народження еом

Скачати 138.55 Kb.

День народження еом
Скачати 138.55 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації16.03.2017
Розмір138.55 Kb.
  1   2

Наука і суспільство. №1, 1978.

День народження ЕОМ

Леонід Іваненко, кандидат фізико-математичних наук.
25 РОКІВ минуло відтоді, як у Києві почала працювати перша радянська електронна обчислювальна машина, яку назвали «Малою», скорочено — МЕОМ.
Кандидат наук Кандида́т нау́к - науковий ступінь в Україні до 31 грудня 2019 року. Прирівнюється до ступеню доктора філософії. Найвищим науковим ступенем в Україні є доктор наук.
Електро́нна обчи́слювальна маши́на (скорочено ЕОМ) - загальна назва для обчислювальних машин, що є електронними (починаючи з перших лампових машин, включаючи напівпровідникові тощо) на відміну від електромеханічних (на електричних реле тощо) та механічних обчислювальних машин.
На той час тільки США та Англія мали певні здобутки в галузі, як тепер кажуть, кібернетичної техніки.


Фундатором нового напряму науки і техніки став молодий тоді академік АН УРСР Сергій Олексійович Лебедєв. 45 років, чимало праць у галузі стійкості й автоматизації керування енергосистемами, учні, шана. Живи собі на здобутий науковий капітал і авторитет. Але жага пошуків, творчий неспокій, вдача дослідника кидають Сергія Олексійовича у вир незнаного.

Зважте, що кібернетика (сам термін з'явився 1948 року, хоч перші пристрої для обчислень були сконструйовані наприкінці війни) загальновизнаним науковим напрямом тоді ще не стала. Поява «розумних» машин спантеличила і їх творців, і соціологів, філософів, письменників, журналістів. Запанували якесь запаморочення, містичні настрої, апокаліптичні пророцтва. За цих обставин нелегко було розгледіти майбутнє кібернетики. Доводилося працювати далеко не під оплески.

А почалося все із створення у 1947 році лабораторії моделювання і обчислювальної техніки Інституту електротехніки АН УРСР. У 1948—1949 роках тут активно діяв науковий семінар, який об'єднав десяток учених. Серед них, і це не випадково, були такі видатні радянські вчені, як академіки М.О.Лаврентьєв та О.Ю.Ішлінський. Колискою радянської теоретичної кібернетики став будинок № 55-б по вулиці Чкалова у Києві, де по війні тіснилося чимало установ АН УРСР.
Кіберне́тика (англ. cybernetics, нім. Kybernetik) - наука про загальні принципи управління в різних системах: технічних, біологічних, соціальних та ін.
Зараз ви можете побачити на ньому меморіальну дошку на честь академіка С.
О.Лебедєва.

Ніякої інформації, окрім газетних повідомлень, дослідники не мали. Отже, треба було самим визначити основні принципи, технічні засади, конструкції, технологію, методи й галузі застосування обчислювальних пристроїв. Зараз перші машини відносять до «фон-нейманівських». Джон фон Нейман (1903—1957) — видатний американський учений, європеєць з походження, багато зробив, зокрема, в галузі кібернетики, але на той момент його праці, що стосувалися принципів побудови обчислювальних пристроїв, були засекречені.

С.О.Лебедеву та його однодумцям довелося фактично все винаходити і формулювати заново. Взагалі, значення наукового подвигу С.О.Лебедєва ми усвідомлюємо лише тепер. Він був надто скромною людиною, в'язнем наукової ідеї, уваги до своєї роботи не привертав. На відкритті пам'ятника С.О.Лебедєву в Москві, біля інституту, який названо його ім'ям, промовці вперше зіставили три імені — І.В.Курчатов, С.П.Корольов, С.О.Лебедєв. Це не помилка, не данина хвилині чи конкретній події. Минуть десятиріччя і, вертаючись до XX століття, людство зафіксує видатні винаходи, які увінчали останні сто років другого тисячоліття: ядерна енергія, кібернетика, ракетна техніка...
Я́дерна ене́ргія (атомна енергія) - внутрішня енергія атомних ядер, що виділяється при деяких ядерних перетвореннях.


У ті роки, що вже стали історією, керівництво АН УРСР усіляко — морально і матеріально — підтримувало роботи лабораторії Лебедєва. Запал, темп, обсяг досліджень зростали. 1950 року в розпорядження лабораторії передали напівзруйнований будинок монастирського готелю у Феофанії. Про цей чарівний куточок під Києвом (тепер він у межах міста) дореволюційний путівник писав: «Феофаниева пустынь расположена в лесу, верстах 12-ти от Києва. Основана в 1800 г.»

Поки лагодили дах, склили вікна, йшла робота над машиною «в металі».

На початку 70-х років Герой Соціалістичної праці, лауреат Ленінської премії академік С.О.
Ле́нінська пре́мія - в СРСР одна з найвищих форм заохочення громадян за найвидатніші досягнення в науці, техніці, літературі, мистецтві та архітектурі.
Геро́й Соціалісти́чної Пра́ці - почесне звання в СРСР у 1938–1991 роках, вища ступінь відзнаки за працю. За видатні заслуги воно могло присуджуватися неодноразово.
Лебедєв приїхав до Києва. Життя великого вченого хилилося до смерку, 1974 року його не стало. Зустрічі з давніми друзями, спогади. Він попросив: «Повезіть мене до Феофанії». Постояли біля історичного будинку лабораторії, де тепер розмістився чийсь гуртожиток, прийшли до пошарпаного війною собору, який також прислужився прогресові кібернетики, спустилися косогором до лісу, дісталися грузькою стежкою до ставка. Академік постояв замислено і сказав: «Ось тут це все починалося...» Що йому ввижалося тоді — грім стартів Байконура; карта поверхні Марса, штучний інтелект, роботи, заводські цехи, чистіші за операційні хірургічних клінік?..
Штучний інтелект Шту́чний інтеле́кт (англ. Artificial intelligence, AI) - розділ комп'ютерної лінгвістики та інформатики, що займається формалізацією проблем та завдань, які нагадують завдання, виконувані людиною.
Він не був ані сентиментальною людиною, ані мрійником, але у той момент в його очах стояли сльози...


Бракувало не тільки службових приміщень, а й житла. Тому неодружена молодь тулилася на другому поверсі, а на першому монтували МЕОМ. Поруч, під сходами, вуркотів титан. Не можна було відділити не тільки житло від місця роботи, але й робочий час від відпочинку. Працювали до знемоги. Десь опівночі Сергій Олексійович проганяв молодих спати, а сам казав, що ще трохи посидить біля осцилографа.

Вранці його заставали на тому ж місці. Він усе вдивлявся у химерні спалахи кривих на екрані. Це може здатися неймовірним, але в старому будиночку розміщувалася вся на той момент радянська кібернетика. Зараз, коли існує могутня індустрія з радіоелектроніки, з деталей, які продаються у магазині «Юний технік», можна збудувати не тільки телевізор, а й комп'ютер. Тоді ж практично не було нічого. Залишки довоєнного устаткування, випадкові радіодеталі, телеграфно-телефонна апаратура — ото і все. Тому все доводилося винаходити і конструювати, виготовляти власноруч у майстернях, тут-таки у підвалі. Висока працездатність, ентузіазм найвищого гатунку. Що тут причини, а що — наслідки? Саме цим жив тоді невеликий колектив.
Коли святкували ювілей, то довго згадували: коли саме народилася МЕОМ? Низку дат зберегли нам записи у робочому зошиті С.О.Лебедєва. Що тут перший поштовх дитини у материному лоні, а що власне поява на світ?

«10-ХІІ. 1950 р. — збільшення блоків пам'яті, обробка алгоритмів операцій додавання, множення... завершення наладки макета ЕОМ.

4.І. 1951 р. — прийом макета комісією (Н.П.Доброхотов, О.Ю.Ішлінський, С.Г.Крейн, С.О.Лебедєв, Ф.Д.Овчаренко, I.Т.Швець).

10. ІІІ. 1951 р. — демонстрування роботи машини комісії у складі: М.В.Келдиш, Ю.3.Базилевський, К.А.Семендяєв, М.М.Боголюбов, А.М.Тихонов та ін.

VIII—IX. 1951 р. — переробка блоків оперативної пам'яті для підвищення надійності. Завершення нової компоновки ЕОМ та її випробування.

25.ХІІ. 1951 р. — 12.І. 1952 р. — складено акт про здачу МЕОМ в експлуатацію.»

Такою була передісторія, яку, реконструювали на підставі спогадів та документів. Від 1951 до 1956 року, коли мені разом із групою випускників Київського університету припало стати до пульта МЕОМ, минуло чимало часу. Якою ж ми побачили прабабку наших ЕОМ?

Є «Червона книга» природи, куди вчені світу занотовують види тварин і рослин, яким загрожує зникнення з лиця Землі. Книга попереджає: треба діяти, ще можна врятувати. Часом у пресі лунають заклики створити «Червону книгу» техніки. Вже важко побачити паровози, перші автомобілі та літаки, верстати ДИП та трактори ХТЗ 30-х років. А колись цим жили, пишалися, за це боролися, до цього прагнули. Трохи краще стоять справи з побутовими речами — годинниками, гасовими лампами, патефонами тощо. Є ентузіасти-колекціонери, музеї, реквізитні цехи театрів, кіностудій. Найгірше — з великогабаритною технікою. Так і ми не зберегли свого первістка — МЕОМ, а їй виповнилося тільки 25 років! Лишилися фотознімки. Ми бачимо на них вертикальні панелі, що сягають стелі, ряди радіоламп. Було їх там кілька тисяч. Приміщення — з невеликий шкільний клас.
Га́сова лампа (біл. газавая лямпа, рос. керосиновая лампа, пол. lampa naftowa, англ. kerosene lamp, нім. Petroleumlampe) - світильник, у якому світло утворюється внаслідок згоряння гасу. Гасова лампа була винайдена 1853 року у Бориславі, що на Львівщині місцевими аптекарями Яном Зегом та Ігнатієм Лукасевичем.
Шко́ла (від грец. σχολή - «відпочинок», пізніше «ті, кого повчають») - навчальний заклад, зазвичай початкової або середньої освіти, але також іноді й вищої (наприклад, Вища школа бізнесу) або спеціальної (наприклад, Київська школа економіки) освіти.
У полі зору об'єктива — пульт, «клацалка», де на смужці паперу в стовпчик відбивалися п'ятизначні мантиси результатів обчислень. МЕОМ оперувала числами «з фіксованою комою», тобто всі вихідні, проміжні дані й результати мали вкладатися в інтервал (—1 1). А був ще магнітний барабан для запам'ятовування чисел. Був закапелок, де містилися панелі пристроїв пасивної пам'яті на 31 число і 63 команди. Як бачимо, в МЕОМ пам'ять розрізнялася наперед — під число, під команди — певний недолік конструкції. У наступних ЕОМ цього не було. Операційна пам'ять мала обсяг у 31 комірчину для чисел і 44 — для команд. Власне, МЕОМ була створена як макет для перевірки засад і технічних рішень основної, великої обчислювальної машини, яку й збудували згодом у Москві, куди переїхав С.О.Лебедєв у 1951—1952 році. Так було започато серію радянських машин «ВЕОМ».


Оскільки макет працював досить успішно, а тим паче, нічого іншого на той момент у країні не було, МЕОМ активно експлуатували. Зараз міні- й мікромашини — не дивина. Мине кілька років, і кожен школяр носитиме у своєму ранці калькулятор на кільканадцять операцій. Тому цікаво пригадати параметри МЕОМ. 50 операцій на секунду проти сучасних мільйонів, до мільярда. А вже про кіловати, які вона споживала, годі й говорити... Тільки-но починало пригрівати сонечко — МЕОМ зупинялась через перегрів аж до осінньої сльоти.

Тим, хто звик до сервісу сучасних комп'ютерів (а все ж ремствує, стикаючись з тими чи іншими недоліками), цікаво послухати, як працювали на МЕОМ. Двійкові розряди чисел, або команд, набиралися тумблерами на пульті. Ті нулики та одинички — темна неонка чи горить, заповнювали регістр на пульті, звідки зчитувалися для контролю. Помилився в котромусь із 21 розрядів, починай спочатку. Тоді ударом телеграфного ключа код засилався до пам'яті.
Телеграфний ключ - узагальнюючий термін для будь-якого перемикаючого пристрою, використовуваного в основному для передачі знаків абетки Морзе. Подібні ключі використовуються для усіх видів ручної телеграфії, наприклад - в електричному телеграфі і радіотелеграфії.
Обертаєшся на табуретці й шукаєш під стелею ту саму комірку пам'яті, яку щойно начиняв. Там теж ланцюжок неонок. Знову перебираєш вогники, перевіряючи як код «дошкандибав» до схованки. Півоберт табурету — рушаймо далі.

  1   2


Скачати 138.55 Kb.

  • О.Лебедеву та його однодумцям довелося фактично все винаходити і формулювати заново. Взагалі, значення наукового подвигу С.О.Лебед є ва
  • С.О.Лебед є ва. Що тут перший поштовх дитини у материному лоні, а що власне поява на світ
  • , починай спочатку. Тоді ударом телеграфного ключа