Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаДніпропетровщина – регіон-лідер у розвитку мистецтва Література краю

Скачати 83.64 Kb.

Дніпропетровщина – регіон-лідер у розвитку мистецтва Література краю
Скачати 83.64 Kb.
Дата конвертації18.05.2017
Розмір83.64 Kb.

Дніпропетровщина – регіон-лідер у розвитку мистецтва


Література краю. Культурне життя м. Дніпропетровська й області скеровується діяльністю регіональних національних спілок письменників, художників, композиторів, журналістів України. Зокрема у справі популяризації літератури нашого краю чимало зроблено Дніпропетровською спілкою письменників (голова В. Савченко), вищими навчальними закладами, де твориться справжня філологічна наука.
Вищий навчальний заклад (ВНЗ,, виш, вуз) - окремий вид установи, яка є юридичною особою приватного або публічного права, діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності на певних рівнях вищої освіти, проводить наукову, науково-технічну, інноваційну та/або методичну діяльність, забезпечує організацію освітнього процесу і здобуття особами вищої освіти, післядипломної освіти з урахуванням їхніх покликань, інтересів і здібностей.

Вагомими у пізнанні культури, духовного світу дніпропетровчан є книги придніпровських письменників, як класиків (В. Підмогильного, О. Гончара), так і сучасників (С.Бурлакова, Олеся Завгороднього, Олесі Омельченко, М. Селезньова, Л.Степовички, В. Савченка та ряду інших), “Антології поезії Придніпров’я” (загальна редакція В. Коржа), “Словника синонімів української мови О. Вусика, посмертних видань поетичної спадщини О. Зайвого та Наталки Нікуліної.

Літературно-художні видання нашого краю – “Літературне Придніпров’я”, “Борисфен”, “Кур’єр Кривбасу” послідовно пропагують гуманістичні принципи співдружності з усіма, хто до цього прагне; а можливі спільні видавничі органи (з відповідними виданнями європейських країн), які б краще розкривали світ українців європейцям, а українцям – європейців.

Але діяльність наявних на Дніпропетровщині осередків, центрів, організацій гуманітарного порядку, гуманітарних центрів у вузах (наприклад, у Дніпропетровському національному університеті, Гірничій національній академії), як і інформація про неї, як правило, не виходить за межі регіону, України.

Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара (до 25 червня 2008 - Дніпропетровський ордена Трудового Червоного Прапора державний університет ім. 300-річчя возз'єднання України з Росією; до 16 листопада 2016 - Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара) - один із провідних вищих навчальних закладів в Україні четвертого рівня акредитації з правом підготовки іноземців за акредитованими напрямами й спеціальностями.
Тому вважаємо, що важливим завданням інтеграції науки, культури, мистецтва Дніпропетровщини є поширення інформації про них у Європі. Його реалізація можлива через публікації у періодичній пресі, участь у зарубіжних виставках книг, внесення пам’яток історії і мистецтва до реєстру туристських маршрутів для іноземців, ознайомлення з ними іноземних гостей, підтримку й використання на користь держави існуючих у Європі українських освітніх центрів (як наприклад, УВУ – Український вільний університет у Мюнхені), обмін делегаціями діячів літератури і мистецтва.
Украї́нський ві́льний університе́т (УВУ) (нім. Ukrainische Freie Universität) - приватний український університет, розташований у Мюнхені, Німеччина.
Звичайно, у виконанні програми інтеграції потрібна допомога держави і спонсорів.Театральне життя

З багатогранною творчістю драматичних, музичних, лялькових, молодіжних театрів Дніпропетровщини, з їх участю в різних міжнародних фестивалях безпосередньо пов'язані зростання авторитету українського мистецтва та інтеграція його в європейський та світовий культурний процес.

Успіх Дніпропетровського академічного театру опери та балету розпочався з участі солістки балету Ганни Дорош у міжнародних конкурсах артистів балету: Москва (1988), Париж (1989), Будапешт (1989), Осака (1990), Люксембург (1991), гастролей театру по містах Франції з оперою “Кармен” Ж.Бізе у 1993 році, гастролі у Німеччині, Італії, на Філіппінах, в Іспанії.

Далеко за межами Дніпропетровщини відомі успіхи російського драматичного театру імені М.

Балет (італ. ballare - танцювати) - 1.) вид сценічного мистецтва, танцювальна театральна вистава, у якій музика поряд з танцем відіграє важливу роль у розвитку сюжету і створенні відповідного настрою; 2.
Драматичний театр - один з основних видів театру, поряд з оперним і балетним, театром ляльок і пантомімою.
Горького. Театр намагається бути не тільки дзеркалом свого часу, а ще й кафедрою, з якої “можна сказати багато доброго” своїм глядачам. На це благородне завдання націлені всі зусилля директора Л.Фурсенка та художнього керівника Ж.
Арт-дире́ктор - це загальний термін для безлічі видів занять у рекламі, видавничій справі, кіноіндустрії, телебаченні, Інтернеті, та в відеоіграх.
Мельникова.

Справедливо пишається художня громадськість Дніпропетровщини здобутками Михайла Мельника – керівника монотеатру “Крик”, виставами “Гайдамаки” за однойменною поемою Т.Г.Шевченка, “Лоліта” В.Набокова, “Парфумер” П.Зюскінда.

Не менш цікавою і насиченою є криворізька сторінка літопису нашого краю. Майже 10 років працює у місті театр пластичних мистецтв “Академія руху” (художній керівник Володимир Бельський). “Академія руху”, яка з успіхом виступала на міжнародних фестивалях у Франції та Голландії, наявні зображально-виражальні засоби сцени уміє спроектувати на ідею твору, для того, щоб висвітлити потрібні йому аспекти.

Директор Криворізького театру драми та музичної комедії імені Т.Г.Шевченка Ганна Мусатова здійснила як режисер постановки “Наталки Полтавки” М.Лисенка, “Енеїди” І.Котляревського, “Сорочинського ярмарку” за М.Гоголем. Створивши музичний ансамбль “Журавка”, директор і режисер пропагувала фольклор Дніпропетровщини. Її “Журавка” об'їздила багато міст Великобританії, привезла позитивні рецензії.

Своєю високою творчістю внесли великий вклад у розвиток професійного мистецтва на Дніпропетровщині близько двох тисяч майстрів сцени. 70 з них мають почесні звання і нагороди.

Музичний ансамбль (від фр. ensemble; «Разом, безліч») - спільне виконання музичного твору кількома учасниками і самий музичний твір для невеликого складу виконавців.
Почесне звання - є державна нагорода країни, яка присвоюється за особисті заслуги перед нею громадянам, що працюють у відповідній галузі економічної, соціально-культурної або військової (правоохоронної) сфери, як правило, не менше певної кількості років, мають високі трудові досягнення та професійну майстерність.
Серед них - народні артисти України Лідія Кушкова (український театр ім. Т.Г.
Наро́дний арти́ст - почесні звання, встановлене в СРСР і союзних республіках.
Шевченка), Людмила Вершиніна, Жан Мельников, Віктор Баєнко, Володимир Саранчук, Андрій Рудяков (російський драматичний театр ім. М.Горького), Юрій Чайка, Нонна Суржина (академічний театр опери та балету), Георгій Клоков (обласний фольклорно-хореографічний ансамбль "Славутич") та інші.

Піднесенню творчого рівня, професійної майстерності сприяє проведення регіонального театрального огляду-конкурсу "Січеславна", який був започаткований 11 років тому.

Но́нна Андрі́ївна Суржина́ (*17 жовтня 1937, Дніпропетровськ) - українська оперна співачка (мецо-сопрано).
Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».

На початку третього тисячоліття митці, всі творчі люди Дніпропетровщини з оптимізмом дивляться в майбутнє. Бо саме наша земля випестувала таких видатних співаків, майстрів сцени високого рівня як Йосип Кобзон, Віктор Лицкж, Микола Полуденний, Віктор Шпортько, Людмила Артеменко, Тетяна та Андрій Бабичі, Ганна Дорош, Максим Чепик.

Ві́ктор Миха́йлович Шпортько́ (*30 жовтня 1944, Дніпро - 29 січня 2015) - український співак (тенор), народний артист України (1994 рік), лауреат і переможець міжнародних конкурсів, професор Київського національного університету культури і мистецтв, завідувач кафедри естрадного співу, кавалер орденів «За заслуги» третього та другого ступенів.Музика на Дніпрі

Дніпропетровськ став тією значною сходинкою, яка подарувала музичному світу видатного українського композитора, лауреата Державних премій, професора Андрія Штогаренка. З 1968 року він був головою правління Спілки композиторів України. Його твори - симфонії, сюїти, поеми, камерно-інструментальні ансамблі, хори, пісні, романси виконували провідні симфонічні оркестри та інструменталісти колишнього Союзу. Він гідно представляв музичне мистецтво України в США, Франції, Італії, Японії.

Андрій Якович Штогаренко (2 (15) жовтня 1902(19021015), Нові Кайдаки - 15 листопада 1992, Київ) - композитор, педагог, музично-громадський діяч. Заслужений діяч мистецтв УРСР (1947), Народний артист УРСР (1970), Народний артист СРСР (1972).
Симфоні́чний орке́стр - великий колектив музикантів (оркестр), що виконують симфонічні музичні твори.
Му́зика (від грец. μουσική - мистецтво муз) - мистецтво організації музичних звуків, передусім у часовій (ритмічній), звуковисотній і тембровій шкалі. Музичним може бути практично будь-який звук з певними акустичними характеристиками, які відповідають естетиці тої чи іншої епохи, та може бути відтвореним при виконанні музики.

Важливою прикметою музичного життя Дніпропетровщини є персона видатного естрадного співака, академіка Російської академії музики Йосипа Кобзона.

Акаде́мія Росі́йська (Російська Академія) - академія російської мови та словесності, заснована 1783 за ініціативою К.Дашковою та імператрицею Катериною ІІ.
Золотими призами відзначена його участь у міжнародних конкурсах естрадної пісні "Золотий Орфей", "Сопот".
Естра́да - різновид сценічного мистецтва, як окремий жанр так і синтез жанрів: спів, танець, оригінальний виступ, клоунада, циркове мистецтво, ілюзії.
Свій внесок у розвиток музичного мистецтва та мистецтва кіно внесла наша землячка, санкт-петербурзька співачка, лауреат міжнародних конкурсів естрадної пісні в Сопоті та Братиславі Людмила Сенчина.
Се́нчина Людми́ла Петрі́вна (нар. 13 грудня 1950, Кудрявці (тепер село Кудрявське), Братський район, Миколаївська область, УРСР) - радянська і російська співачка, сопрано, Заслужена артистка Росії (2002).

Сьогодення музичної Дніпропетровщини - калейдоскоп різних програм проектів, перспектив. Осередком високої естетичної і духовної програм став у Дніпропетровську Будинок органної і камерної музики. У 1985 році тут установили концертний орган, побудований з розрахунком на акустику цього залу спеціалістами німецької фірми "Зауер".На базі Будинку органної і камерної музики проводяться міжнародні фестивалі і конкурси, в яких беруть участь органісти з Італії, Франції, Бельгії, Німеччини.

Колишня солістка Будинку органної і камерної музики, нині - викладач класу вокалу Дніпропетровського музичного училища імені М.

Камерна музика (від італ. camera - кімната, палата, покій) - вид музичного мистецтва: вокальна, інструментальна, вокально-інструментальна музика, створена для виконання малим складом музикантів у невеликих приміщеннях.
Дніпропетровське музичне училище імені Михайла Глінки - вищий навчальний заклад Дніпропетровська I та II рівня акредитації. З 2006 року є структурною одиницею Дніпропетровської консерваторії.
Глінки Галина Кузяєва виборола третє місце на міжнародному конкурсі вокалістів імені В.Белліні (Італія).

Ансамбль "Козацькі шляхи" став "візитною" карткою музичної Дніпропетровщини. Керований диригентом Миколою Шпаком, колектив пропагує кращі зразки фольклору, твори сучасних національних композиторів. У співі й сценічній грі майстерність солістів М.Українського, В.Парубця, М.Герасименка, М.Плискунова шанувальників музичного мистецтва захоплює їх уміння перевтілюватися у характеристично відмінні образи.

Останнє десятиліття XX століття довело, що музичний Дніпропетровськ -цікавий та своєрідний художній центр. Мешканці захоплені творчістю нового камерного оркестру імені Гаррі Логвіна "Пори року".

Камерний оркестр - невеликий колектив (зазвичай, 4-12 чоловік), виконуючий камерну музику.
"Пори року" мають свій власний стиль: невимушеність і гнучкість інтонування, легкість у подоланні технічних труднощів, здатність до передачі миттєвих поривів.

Спілка композиторів України (Дніпропетровське міжобласне відділення) плідно працює в системі пропаганди музичного доробку місцевих авторів. На всіх сценах Дніпропетровська та інших міст звучать твори В.Мужчиля, В.Мартинюк, В.Кафарової, В.Сапелкіна.Образотворче мистецтво

Імена майстрів образотворчого мистецтва Дніпропетровщини визнані у багатьох країнах світу.

У галузі монументальної пластики плідно працюють народний художник України В.Небоженко, заслужений художник України Б.Волков, голова Дніпропетровської організації Національної Спілки художників України С.

Націона́льна спі́лка худо́жників Украї́ни (НСХУ) - всеукраїнська громадська творча організація професійних митців і мистецтвознавців. Це добровільне творче об'єднання талановитих особистостей - живописців, графіків, скульпторів, майстрів декоративного мистецтва, мистецтвознавців, що генерують нові художні ідеї та проекти, осмислюють і сприяють творенню нашого життя за законами гармонії і краси.
Жиляк, скульптори О.Невечеря, В.Наконечний, П.Куценко, В.Щедрова, Г.Хачатрян. Нещодавно у Дніпропетровську було відкрито пам'ятник почесному громадянину Катеринослава О.М.Полю. Автор – Володимир Небоженко.

У музейних і приватних колекціях експонуються полотна народного художника України Михайла Кокіна. Французький період творчості живописця, а це останнє десятиріччя, здобув яскравих позитивних відгуків як у вітчизняній так і у французькій пресі.

Талановитими митцями А.Потапенко, Ф.Клименко, М.Анищенко, П.Магро, О.Сопєлкін, В.Данилов, М.Козулін ,Ц.С.Ісаєв, А.Онищенко, О.Вабищевич, Ю.Євдущенко, М.Кублик, Є.Логвиненко, В.Самохвалов, С.Юшков, В.Костенко, О.Нем'ятий, В.Бузмаков, А.Гармаш, В.Городиський, А.Жежер, В.Жуган, С.Лаушкін, В.Фектистов, В.Юрченко опановано різноманітні техніки: акварель, емаль, гуаш, темпера, живопис на склі, різновиди естампу, пастель тощо.

Золота осінь 2002 року стала святом образотворчого мистецтва Дніпропетровщини у Києві. У вересні там експонувалася виставка “Мальовнича земля Придніпров'я” і виставка “Художники Катеринослава-Дніпропетровська”.

У Дніпропетровську проводяться персональні виставки - В.Гречаного у Літературному музеї, І.Копач у Дніпропетровській організації Національної Спілки художників України, В.Сосни, І.Ткач, Л.Кудрявцева у Дніпропетровському художньому музеї.

Дніпропетровський художній музей - музей образотворчого мистецтва в місті Дніпро. Музей має 3 поверхи: на 2-му розміщено постійну експозицію, на 1-му та 3-му поверхах влаштовуються тимчасові виставки творів з фондів ДХМ та інших музеїв України, сучасних художників і фотографів, проходять музичні вечори.Народне мистецтво

Дніпропетровщина - край металургів, хліборобів і талановитих людей з величезним культурним потенціалом, якому, як і козацькому роду, нема переводу.

Дніпропетровщина - колишні козацькі землі, твердині української нації.

Украї́нці - східнослов'янський етнос, основне і корінне населення України. Як етнос сформувався на землях сучасної України та частині земель сучасних: Польщі, Білорусі, Молдови, Румунії, Угорщини, Словаччини і Росії.
Тут формувався і плекався той національний дух, який єднав народ в націю, здатну до державотворення. Із покоління в покоління, як найбільшу коштовність, передавали дніпряни перлини своєї культури, серед яких високохудожні зразки усної народної творчості, мистецтво петриківськоп розпису, пам'ятники історії, архітектури.

І сьогодні зачаровують, торкаються найпотаємніших струн серця краса та велич безкраїх просторів Придніпров'я, пробуджують потяг до прекрасного, бажання пити із чистих джерел народної духовності. Саме для задоволення естетичних, культурних і духовних потреб мешканців області функціонують 694 клуби й будинки культури, 769 бібліотек (книжковий фонд 20,6 млн. примірників), 6 державних і 165 громадських музеїв.

Багаті традиції має автентичне мистецтво регіону. Справжньою візитною карткою Дніпропетровщини є Петриківський декоративний розпис.

Орнаментальні традиції засновниці петриківської школи декоративного розпису Тетяни Якимівни Пати продовжують сьогодні династії майстрів Панків, Пікушів, Чорнуських, Рибаків та інших. Вироби петриківських майстрів декоративного розпису добре відомі у багатьох країнах світу й гідно були представлені на виставках у Голандії, США, Росії, Білорусії.

Знаходять шлях до сердець дніпропетровців майстри і колективи художньої самодіяльності, понад 200 з яких мають звання “народний” та “зразковий”.

Колективи художньої самодіяльності брали участь у Всеукраїнських конкурсах і фестивалях. Серед них дитячий зразковий хореографічний колектив "Райдуга" ВО "Південний машинобудівний завод", театр сучасної хореографії "Лик" і хореографічний ансамбль "Юність" Центру культури та дозвілля "Гармонія" (м. Павлоград). Кожна танцювальна композиція ансамблів народного танцю "Цвітень" та "Горицвіт" (м.

Худóжня самоді́яльність - масова мистецько-культурна діяльність, що її проводили в УРСР, створені замість «Просвіт» і «Хат-читалень», стимульовані й фінансово утримувані державою установи (понад 600 млн карб. щорічно)
Машинобудівний завод - підприємство, яке спеціалізується на виготовленні (збиранні) машин.
Народний танець - фольклорний танець, який побутуює у своєму природному середовищі і має певні традиційні для даної місцевості рухи, ритми, костюми тощо. Фольклорний танець - це стихійний вияв почуттів, настрою, емоцій і виконується в першу чергу для себе, а потім - для глядача (товариства, гурту, громади).
Дніпропетровськ) це невеличка замальовка з незвичайно яскравими, цікавими танцювальними образами і вільним, казковим злетом творчої думки хореографів. Високохудожня культура виконання, технічність та артистизм притаманні колективам "Гармонія", "Орлятко" (м. Дніпропетровськ), "Микитин Ріг" (м. Нікополь), народному хору "Колос" під керуванням Б.Войтка (Новомосковський район) та іншим.

З метою відродження і збереження традицій, звичаїв та обрядів національних меншин на Дніпропетровщині щорічно проводиться обласний фестиваль мистецтв національно-культурних товариств "Всі ми діти твої, Україно".

Націонáльні менш́ини - групи громадян певної держави, які не є представниками титульного етносу, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Активну участь у фестивалі приймають Єврейський общинний центр, Спілка поляків, товариство корейської культури, центр грузинської культури “Сакартвело”, товариство греків “Елефтерія”, регіональна організація конгресу азербайджанців, обласне товариство вірменської культури ім. Григора Лусаворича, обласне товариство німецької культури.

Каталог: uploads -> editor -> 2020 -> 285258 -> sitepage 85 -> file
editor -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту автономної республіки крим кримський республіканський інститут післядипломної педагогічної освіти
editor -> Лекція Використання сучасних програмних засобів для створення дидактичних відео- та аудіо матеріалів
editor -> Основні принципи мережевого етикету
editor -> Інформаційно-комунікаційний освітній простір позашкільного навчального закладу
editor -> Шановні діти!
editor -> Урок 15. Тактико технічні характеристики автомата Калашникова
editor -> Програма нормативної навчальної дисципліни підготовки бакалавра


Скачати 83.64 Kb.

  • Дніпропетровському національному університеті
  • Український вільний університет
  • Дніпропетровського музичного училища
  • Національної Спілки художників України
  • Дніпропетровському художньому музеї