Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаДодаток 2 Історія розвитку відеокарт для настільних пк. Частина 1: Еволюція двомірної графіки. Вступ

Скачати 114.13 Kb.

Додаток 2 Історія розвитку відеокарт для настільних пк. Частина 1: Еволюція двомірної графіки. Вступ
Скачати 114.13 Kb.
Сторінка1/5
Дата конвертації28.03.2019
Розмір114.13 Kb.
  1   2   3   4   5
Додаток 2 Історія розвитку відеокарт для настільних ПК. Частина 1: Еволюція двомірної графіки. Вступ Настільний компютер складається з декількох основних компонентів, серед яких: процесор, системна плата, модулі оперативної памяті, жорсткий диск та інші.

Застосунок, застосовна програма або прикладна програма (англ. application, application software, app) - користувацька комп'ютерна програма, що дає змогу вирішувати конкретні прикладні задачі користувача.

Відеока́рта (англ. video card, також графічна карта, графічний адаптер, графічний прискорювач) - електронний пристрій, частина комп'ютера, призначена для обробки і генерації зображень з подальшим їхнім виведенням на екран периферійного пристрою.

Компонент (англ. component, нім. Komponente f) - різновид, складова частина чогось.

Матери́нська пла́та, систе́мна пла́та, ба́зова пла́та (англ. motherboard), відома також як головна плата (англ. mainboard) - плата, на якій містяться основні компоненти комп'ютера, що забезпечують логіку.

Тверди́й диск або Тверди́й магні́тний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу - «вінчестер» (від англ. winchester), - магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу.

Всі вони є важливими і невідємними частинами будь-якого ПК, без яких його робота була б неможливою. Але, не дивлячись на значимість кожної деталі компютера, найбільшу увагу користувачів, мабуть, привертає саме відеокарта. І це цілком зрозумілий факт. Адже графічний адаптер відповідає за дуже значиму для нас, візуальну складову - виведення зображення на екран, а значить, є важливою сполучною ланкою між людиною і машиною. На сьогоднішній день, завдяки сучасним відеокартам, ми маємо можливість управляти компютером за допомогою операційних систем і програм, що мають гарний графічний інтерфейс.

Ада́птер (англ. adapter) - пристрій, який з'єднує між собою інші пристрої з різними способами подання даних, узгоджуючи ці способи шляхом використання відповідних програмних і технічних засобів.

Кре́слення - дисципліна зі створення стандартизованих технічних рисунків, що виконуються фахівцями інженерами, архітекторами тощо.

Кори́стува́ч - той, хто користується чим-небудь - майном, землею, комп'ютером тощо.

Можливість - це дія, що може відбутися або ні (можливо, приїду, а, можливо, і ні). Можливість можна забезпечити чи покладатись на «авось» та якось буде. Альтернатива дає шанс, але не гарантує без відповідних дій забезпечення результату і адекватності та конструктиву діяльності.

Графі́чний інтерфе́йс кори́стувача́ (ГІК, англ. GUI, Graphical user interface) - тип інтерфейсу, який дозволяє користувачам взаємодіяти з електронними пристроями через графічні зображення та візуальні вказівки, на відміну від текстових інтерфейсів, заснованих на використанні тексту, текстовому наборі команд та текстовій навігації.

Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.

Так само не секрет, що багато людей з великим задоволенням використовують ПК для розваг.

Задово́лення - позитивно забарвлена емоція, що супроводжує вдоволення однієї або кількох потреб. Антонімом задоволення є страждання й біль. Поняття задоволення в філософії Епікура ототожнене зі щастям.

Перегляд фільмів, включаючи відео високої чіткості (HD), інтерактивний інтернет, робота з барвистими мультимедійними додатками, можливість створювати і редагувати зображення - все це стало можливим завдяки видеоадаптерам.

Мультиме́діа (лат. Multum + Medium) - комбінування різних форм представлення інформації на одному носієві, наприклад текстової, звукової і графічної, або, останнім часом все частіше - анімації і відео.

І що вже говорити про шанувальників сучасних тривимірних відеоігор, для яких графічний адаптер є найголовнішим компонентом в системі. Примітно, що в той час компанія вважала за краще використовувати в своїх розробках лише комплектуючі власного виробництва, але, незважаючи на це, новий компютер був укомплектований практично повністю компонентами сторонніх виробників.

Апара́тне забезпе́чення (англ. hardware; сленг. залі́зо) - комплекс технічних засобів, який включає електронний пристрій і, зокрема, ЕОМ: зовнішні пристрої, термінали, абонентські пункти тощо, які необхідні для функціонування тієї чи іншої системи; фізична частина ЕОМ.

Зокрема в системі був використаний центральний процесор Intel 8088, що тактова частота якого склала 4,77 МГц, а так само встановлена ​​оперативна память, обємом від 16 до 256 Кб. У базовій комплектації ви придбали компютер без жорсткого диска, флоппі-дисковода і монітора. Їх потрібно було купувати окремо. Також, окремо доводилося купувати і різні плати розширення, включаючи і графічні адаптери. На той момент покупець міг вибрати один з двох адаптерів - або Monochrome Display Adapter (MDA) або Color Graphics Adapter (CGA).

Виробни́цтво - процес створення матеріальних і суспільних благ, необхідних для існування і розвитку. Створюючи певні блага люди вступають у зв'язки і взаємодію – виробничі відносини. Тому виробництво є завжди суспільним.

Та́ктова частота́ - основна одиниця виміру частоти тактів у синхронних колах, що визначає кількість елементарних операцій (тактів), що виконуються системою за 1 секунду.(За підручником І.Л. Володіна, В.В. Володін 9 клас)

Центральний процесор, ЦП (англ. Central processing unit, CPU) - функціональна частина комп'ютера, що призначена для інтерпретації команд.

CGA (англ. Color Graphics Adapter) - відеоадаптер, випущений IBM в 1981 році, і перший стандарт кольорових моніторів для IBM PC.

MDA (англ. Monochrome Display Adapter) - перший відеоадаптер комп'ютерів IBM PC.

Надалі відеоадаптер MDA виявився більш популярним, ніж інший представник - CGA. Сьогодні, потужний прискорювач графіки, являє собою складне обчислювальний пристрій, по суті, є невеликим компютером з власним графічним процесором, памяттю і системою харчування.

При́стрій (англ. device, appliance, нім. Vorrichtung f, Einrichtung f) - обладнання, конструктивно завершена технічна система, що має певне функціональне призначення і за допомогою якої виконується яка-небудь робота або спрощується, полегшується певний процес.

Популярність (від лат. populares, від populus - народ) - висока ступінь популярності чогось або когось у певній галузі. На виникнення популярності в деяких випадках впливає мода, і навпаки. Так само, як і мода, популярність прив'язана до певного і, як правило, невеликого відрізку часу.

Представни́цтво 1 - правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана, або має право, вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів.

Графічний процесор (англ. Graphics Proccesing Unit, GPU) - окремий пристрій персонального комп'ютера або ігрової приставки, виконує графічний рендеринг. Сучасні графічні процесори дуже ефективно обробляють і зображують комп'ютерну графіку, завдяки спеціалізованій конвеєрній архітектурі вони набагато ефективніші в обробці графічної інформації, ніж типовий центральний процесор.

Але так було не завжди і на зорі 90-х про нинішніх можливостях відеокарт можна було тільки мріяти. Ми вирішили розповісти вам, як же відбувалася еволюція дискретних графічних адаптерів, простеживши за їх ключовими етапами розвитку протягом останніх десятиліть.

Десятилі́ття, також - десятиріччя, декада - під десятиліттям найчастіше розуміють календарне десятиліття, період часу, що включає десять років. Слово декада пішло через латинську мову, яка в свою чергу його запозичила від грецького слова дав.-гр.

Ера IBM PC. Відеоадаптери CGA і MDA У 70-ті роки минулого століття компютери не можна було назвати розкішшю, тому що вони просто були недоступні масовому споживачеві.

Спожива́ч - фізична особа, яка купує, замовляє, використовує, або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, або виконанням обов'язків найманого працівника.

Але саме в цей час, відома нині компанія IBM, яка успішно розвивалася в даному напрямку, прийняла рішення створити «масовий» компютер. І вже в серпні 1981 року вона змогла похвалитися своїм першим персональним компютером - IBM PC з модельним номером 5150. Відеоадаптер Monochrome Display Adapter (MDA) Особливістю першого прискорювача була підтримка монохромних (одноколірних) моніторів. Він міг підтримувати тільки текстовий режим (80х25 символів) і не підтримував ні один з графічних режимів, так як просто не вмів працювати з окремими пікселями. Як ядро ​​відеоадаптера використовувався чіп Motorola MC6845, а обсяг відеопамяті становив всього 4 Кб. Максимальна роздільна здатність, яке міг видати прискорювач, становило 720x350 пікселів, або що більш правильно для даного випадку - 80x25 символів.

Монохромія (від грец. μόνος «один, єдиний» і χρωμά «колір, фарба») - у широкому сенсі «однобарв'я».

Пі́ксель (іноді пі́ксел, англ. pixel, скорочено від англ. PICture'S ELement - елемент зображення) - найдрібніша одиниця цифрового зображення в растровій графіці. Він являє собою неподільний об'єкт прямокутної (зазвичай квадратної) форми, що має певний колір.

Пра́ця - цілеспрямована діяльність людей зі створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб кожного індивіда і суспільства в цілому.

Текстовий режим - режим комп'ютерного відеоадаптера, в якому екран представлений у вигляді решітки знакомісць (а не пікселів, на відміну від графічного режиму). У кожному зі знакомісць може перебувати лише один символ з обмеженого набору.

Ві́део (від лат. video - дивлюся, бачу) - під цим терміном розуміють широкий спектр технологій запису, обробки, передачі, зберігання й відтворення візуального і аудіовізуального матеріалу на моніторах.

Як вже було сказано, MDA працював тільки в текстовому режимі, принцип роботи якого полягав в тому, що відеоприскорювач просто поміщав в певне місце один з 256 символів, кожен з яких міг мати деякі певні атрибути. Наприклад, це міг бути невидимий, підкреслений, звичайний, жирний, миготливий або інвертований символ. Також пристрій міг комбінувати атрибути. Колір так званих пікселів-символів залежав від монітора. Залежно від типу екрану символи були білого, бурштинового або смарагдового кольорів. До речі, відеоадаптер MDA володів цікавою архітектурною особливістю - крім відеоядра, плата мала контролер паралельного порту, що відповідає за роботу з принтером.

Контро́лер (controller) - спеціалізований компонент системи, що призначений для управління зовнішніми пристроями комп'ютера: накопичувачами, відеосистемою та дисплеєм, принтерами тощо.

Атрибу́т (attribute) - невід'ємна, необхідна для забезпечення цілісності об'єкта (предмета) або суб'єкта (людини) властивість, його частина, додаток.

Комп'ютерний принтер (англ. printer - друкар) - периферійний друкувальний пристрій, що підключається до комп'ютера і має змогу друкувати текстову та іншу графічну інформацію на папері.

Смара́гд (від лат. smaragdus, грец. σμάραγδος, smáragdos) - дорогоціний камінь 1-го класу. Крупні бездефектні смарагди густого забарвлення вагою більше 5 каратів цінуються дорожче алмазів.

Архітекту́ра (грец. αρχιτεκτονικη - будівництво) - це одночасно наука і мистецтво проектування будівель, а також власне система будівель та споруд, які формують просторове середовище для життя і діяльності людей відповідно до законів краси.

Відеоадаптер Color Graphics Adapter (CGA) Відеоприскорювач CGA можна назвати свого роду протилежністю прискорювача MDA. Крім текстового режиму роботи він міг підтримувати і графічний режим, причому як чорно-білий, так і кольоровий.

Ко́лір (також ба́рва у контексті теми) - суб'єктивна характеристика сприйняття світлової хвилі, яка ґрунтується на здатності людського зору розрізняти електромагнітне випромінювання з довжиною хвиль в області видимого діапазону (видимий діапазон - довжини хвиль від 380 до 760 нм).

Ядром адаптера був все той же чіп Motorola MC6845. А розмір памяті вже був не 4 КБ, а 16 Кб. У кольоровому режимі максимальний дозвіл вихідного зображення становило 320x200 пікселів, а монохромного - 640x200. При цьому підтримувалося звернення до окремого пікселя. Колірна глибина прискорювача була дуже невеликою і становила 4 біт. Виходячи з цього в формуванні зображення могло бути використано тільки 16 кольорів. Також відеоадаптер CGA міг підтримувати ще й стандартні текстові режими: 40x25 і 80x25 символів, в яких не було можливості звернення до окремого пікселя.

Станда́рт - нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.

Тут напрошується цілком логічне запитання: навіщо тоді взагалі був потрібен відеоприскорювач MDA, якщо CGA може підтримувати обидва режими і при цьому має більший функціонал Справа в тому, що спочатку адаптер MDA був орієнтований на бізнес-споживачів, «розроблявся» для роботи з текстом і працював з нестандартними горизонтальними і вертикальними частотами, що забезпечувало більш чітке зображення.

Питання - форма думки, виражена в мові пропозицією, яку виголошують або пишуть, коли хочуть що-небудь запитати, тобто отримати інформацію, що цікавить. В українській мові, якщо питання виголошують, то використовують питальну інтонацію, а якщо пишуть, то в кінці ставлять знак питання і використовують питальні частки: чи, не… чи, що, як, чи що, то хіба, невже, що якщо, а, так, правда, чи не так, так, але ж, чи не так, вірно; питальні займенникові слова: хто, що, який, який, чий, який, скільки, як, де, куди, звідки, коли, чому, навіщо, наскільки. За допомогою цих засобів будь-яка непитальна пропозиція може стати питанням або перезапитом. Задаючи питання зазвичай чекаємо відповіді. Виняток становить лише риторичне питання, на яке відповідь не потрібна.

Функціонал - відображення векторного простору на базову множину для цього простору, здебільшого на множину дійсних чисел. Прикладом функціоналу є норма.

Горизонталь, ізогіпса (англ. contour lines, horizontal, isohyps, нім. Höhenkurve f, Horizontale f; рос. горизонталь, изогипса; від дав.-гр. ισος - равний і дав.-гр. ὕψος - висота) - лінія на плані (карті), яка з'єднує точки земної поверхні з однаковою абсолютною висотою.

Орієнти́р - у військовій справі - характерний, добре видимий на місцевості нерухомий предмет (природний або штучний) або елемент рельєфу, який, як правило, нанесений на топографічні та спеціальні карти з точно визначеними географічними координатами, за допомогою якого легко орієнтуватися на місцевості, визначати напрям при маневруванні та управлінні військами або організації стрільби і знаходження цілей.

А ось адаптер CGA міг працювати тільки на стандартних частотах і тому помітно поступався MDA як виведеного тексту. Більш того, особливих нарікань до стабільності роботи MDA не було, в той час як за CGA були помічені деякі «глюки». Наприклад, іноді на екрані можна було бачити довільні короткі горизонтальні лінії, відомі як «сніг». Їх поява зумовлювалося тим, що в CGA не підтримує одночасне читання і запис в память. Так само є інформація, що кольоровий графічний прискорювач використовував відеопамять в повному обсязі, що негативно позначалося на швидкодії. Ера IBM PC AT. відеоадаптер EGA На зміну адаптерів MDA і CGA прийшло рішення Enhanced Graphics Adapter (EGA).

Швидкодія (рос. быстродействие, англ. speed of response, нім. Schnelligkeit f, Reaktionsfähigkeit f, Ansprechgeschwindigkeit f) - швидкість реакції системи на зовнішні дії або кількість операцій, які здійснює система за одиницю часу.

EGA (англ. Enhanced Graphics Adapter) - стандарт моніторів і відеоадаптерів для IBM PC. Випущений IBM в 1984 році для нової моделі персонального комп'ютера IBM PC AT. Відеоадаптер EGA дозволяє використовувати 16 кольорів за роздільності 640×350 пікселів.

Цей пристрій було представлено восени 1984 року і призначалася для нового персонального компютера IBM PC AT. Відеоадаптер Enhanced Graphics Adapter (EGA) Новий відеоприскорювач став першим рішенням у своєму роді, за допомогою якого на моніторі можна було бачити нормальне кольорове зображення. В EGA, так само як і в CGA, була закладена продержку текстового і графічного режимів. При цьому дозвіл досягало 640x350 пікселів з 16 квітами з 64 можливих. З точки зору архітектури, EGA не надто відрізнявся від своїх попередників: в ньому використовувався контролер Motorola MC6845, збільшений до 64 Кб обсяг памяті і шина ISA для передачі даних.

Передача даних (обмін даними, цифрова передача, цифровий зв'язок) - фізичне перенесення даних цифрового (бітового) потоку у вигляді сигналів від точки до точки або від точки до множини точок засобами електрозв'язку каналом зв'язку; як правило, для подальшої обробки засобами обчислювальної техніки.

Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядається

Через деякий час память розширилася до 256 Кб, яка поділялася на чотири сегменти (чотири колірні шару). Процесор заповнював сегменти паралельно, тому це значно відбивалося на швидкості заповнення кадру в позитивну сторону.

Географічна паралель або рівнобі́жник (грец. παράλληλος - уздовж одне одного) - лінія перетину поверхні земної кулі площиною, паралельною (рівнобіжною) до площини екватора.

Крім того, у адаптера додатково було присутнє 16 Кб памяті, які сприяли розширенню графічних функцій BIOS. Гра The Catacomb Abyss (EGA) Адаптер EGA міг підтримувати три текстових режиму. Для першого було характерно дозвіл 80x25 символів і 640x350 пікселів (розмір кожного осередку 8x14 пікселів), а для другого - дозвіл 40x25 символів і 320x200 пікселів (розмір осередків 8x8 пікселів). Третій режим був не стандартним. Його дозвіл становило 80x43 символів і 640x350 пікселів. При цьому використовувалися осередки розміром 8x8 пікселів. Слід зазначити, що графічних режимів також було три: 320x200 пікселів, 640x200 пікселів і 640x350 пікселів. Частота розгортки дорівнювала 60 Гц. Текстовий режим на компютері IBM PC AT Конструктивно адаптер EGA ні сумісний з адаптерами MDA і CGA, але міг підтримувати роботу цих стандартів. Наприклад, до EGA можна було підключати MDA-монітор, але в цьому випадку працював тільки один режим з дозволом 640x350 пікселів і монохромного графікою. Цікавим є той факт, що в той час на свої графічні розробки компанія IBM зовсім не реєструвала патенти. Це означало, що на ринку відеоприскорювачів зявлялося безліч «клонів» IBM. Сьогодні це просто неможливо! Клони відеоадаптерів мали поліпшені характеристики і в деяких випадках були позбавлені глюків в роботі, властивих прискорювачів компанії IBM. Наприклад, деякі моделі-клони могли працювати в режимі з більш високою роздільною здатністю - 720x540 пікселів. Випускали клонів багато компаній. Серед них були і такі відомі, як ATI Technologies, Paradise (підрозділ компанії Western Digital) та інші.

Western Digital (скор. WD) - американська компанія, виробник комп'ютерної електроніки. Найбільш відома виробництвом твердих дисків.

Відеоадаптер MCGA 1987 став воістину переломним у долі графічних систем для настільних компютерів. Все почалося з далеко не найвідомішою інженерної розробки IBM - Multi Colour Graphics Array (MCGA). Рішення було представлено в дуже обмеженій кількості ранніх моделей компютера IBM PS 2.

Кількість - в Арістотелівській логіці друга з 10 категорій (класів, розрядів, які спрощують процес розумового визначення будь-якої речі), побічна обставина матеріальних речей , за допомогою якої вони поширюються в просторі, вимірюються якоюсь математичною нормою і здатні бути поділеними на окремі частини.

Головною особливістю відеопідсистеми MCGA став той факт, що вона була інтегрована в материнську плату - дискретних рішень не було зовсім. Що ж стосується
Каталог: Metod razrab -> MR 2
  1   2   3   4   5


Скачати 114.13 Kb.

  • Monochrome Display Adapter