Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЕкологічна сфера

Екологічна сфера
Дата конвертації07.06.2017
Розмір63.2 Kb.

Інна Сандюк

Екологічна сфера

Серед країн, що розвивається побутує думка, що лише розвинені багаті країни можуть собі дозволити ретельно піклуватися про екологічний стан і дбати про навколишнє середовище.

Довкілля, або бюрократично навко́лишнє приро́дне середо́вище - всі живі та неживі об'єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині (наприклад, навколишнє середовище країни). Сукупність абіотичних та біотичних факторів, природних та змінених у результаті діяльності людини, які впливають на живий світ планети.
Хибне ставлення аргументують тим, що витрачені кошти на цю галузь, можна розподілити набагато ефективніше, тим паче, що стільки сфер потребують належного фінансування. Таким чином, в списку пріоритетів розвитку країни, екологія не займає ключове стратегічне місце. Втім, раціональний підхід показує, що сталий розвиток може бути прибутковим, і досвід Швеції яскраво ілюструє це ствердження.
Сталий розвиток Ста́лий ро́звиток (англ. Sustainable development) - загальна концепція стосовно необхідності встановлення балансу між задоволенням сучасних потреб людства і захистом інтересів майбутніх поколінь, включаючи їх потребу в безпечному і здоровому довкіллі.

В це складно повірити, але у 80-тих води Стокгольма були брудні і купатися в річці не спадало нікому на думку. Сьогодні ситуація виглядає протилежно, і навіть воду з крану можна спокійно пити (замість звичних українцям знаків «з крана пити воду заборонену» у вбиральнях шведи розміщують паперові скляночки, отож небезпека вже усунена). Крім того, столиця Швеції знає напевно, що означає «озеленення», і які переваги воно надає. Що суттєво, як нам пояснили в компанії “Stockholm Business Region”, високі екологічні стандарти і їх систематичне дотримання мають надважливий ефект – вони притягують інвесторів. Швеція – країна інновацій і бізнесу, а мудре використання їхнього іміджу як eco-friendly нації, приносить також і економічні результати.

Іншим свідченням того, що для шведів означає навколишнє середовище, є те, що навіть за недостатньої кількості на сьогодні квартир, забудовник не зможе займатися їх будівництвом, якщо надійдуть скарги від мешканців околиць, котрі на місці скажімо парку, де вони люблять прогулюватися, має повстати багатоповерхівка. Судова тяганина може подекуди тривати до 5 років, аж поки забудовник не відступить або не буде знайдена інша ділянка під будівництво, оскільки думка громадян враховується і в масштабних проектуваннях. На відміну від українських реалій, де будівництво розгорнеться там, де і треба, хоч би там що.

На вулицях міст Швеції вражає кількість велосипедистів, особливо у вечірні години. І справа не в тому, що у них, як і в багатьох країнах Європи, розвинена інфраструктура і створені належні умови для велосипедистів. Хоча цей фактор складно недооцінити. Проте, важливу роль тут відіграє і екологічна свідомість шведів, яка не виникла рік-два тому, і економічна завбачливість – муніципальний транспорт в Швеції задоволення не з дешевих.

Екологічна свідомість - вищий рівень психічного відображення природного і штучного середовища, свого внутрішнього світу, рефлексія щодо місця і ролі людини в біологічному, фізичному та хімічному світі, а також саморегуляція даного відображення.
Використання біопалива в поєднанні з якістю обслуговування формують вартість квитка, за яку і не шкода заплатити відповідну ціну, але розуміючи переваги альтернативного шляху пересування, виникає також практичне бажання і зекономити (ствердження «і про природу подбати» тут не входить у гру, тому що біопаливо використовується).

Щодо усвідомлення значимості екологічної стабільності і формування екологічно спрямованих навичок, то варто зазначити освітню складову, притаманну Швеції. Отже, в місті Уппсала, що розташоване на півночі від Стокгольма, успішно функціонує The Baltic University Programme. Започаткована ще в 1991 р., програма сьогодні – це мережа університетів-партнерів із країн Балтійського регіону, які спільно проводять тренінги, конференції, курси для студентів, викладачів та науковців, присвячені сталому розвитку. При цьому напрямки підготовки охоплюють навчання сталому менеджменту водних ресурсів, сталого урбаністичного менеджменту, сталому сільському господарству (є цікавий предмет екологія та здоров’я тварин), створенню сталих громад тощо.

Во́дні ресу́рси (англ. water resources, water supply; нім. Wasserreserven f pl) - всі води гідросфери, тобто води рік, озер, каналів, водосховищ, морів й океанів, підземні води, ґрунтова волога, вода (льоди) гірських і полярних льодовиків, водяна пара атмосфери.
Сільське господарство Сільське́ господа́рство (с.-г.) - галузь економіки, що призначена для забезпечення населення продовольством і отримання сировини для промисловості. Галузь представлена практично у всіх країнах. У світовому сільському господарстві зайнято близько 1,1 млрд економічно активного населення.
Також, програма розробляє матеріали, які знаходяться у вільному доступі. Як вид діяльності, було впроваджено e-learning курс, який складається з найрізноманітніших завдань, а наприкінці найкращих учасників запрошують до участі у вирішенні реальної проблеми, зідентифікованої в тій чи іншій країні. Відтак, виявилося, що саме в цьому курсі я брала участь два роки тому, не підозрюючи, що про організаторів я дізнаюся з перших вуст пізніше. Загалом, в діяльності освітньої програми, українські університети беруть участь (статистичні дані за 2013 рік вказують, що 10 партнерських українських університетів були залучені).
Програ́ма з ви́щої осві́ти (осві́тня програ́ма) - це курс (цикл) навчання, який реалізується за допомогою навчального процесу, і після закінчення якого слухачу присвоюється кваліфікація з вищої освіти.
У порівнянні із Польщею (61) та Білорусією (26), показники України не надто блискучі, але принаймні робота все одно проводиться, що не може не тішити.

Найцікавіший досвід Швеції, який Україні слід було б перейняти, стосується сортування сміття та процес переробки. Спершу про побачене в Швеції, далі – про прогрес України в цій галузі. Отже, енергетичної проблеми із закупівлею газу чи цінами на цей природній ресурс в них нема. Шведи – економні, до чого українцям також радять вдаватися. До того ж, інвестиції в альтернативні джерела енергії розповсюджена в них практика.

Альтернативні джерела енергії Альтернати́вні джере́ла ене́ргії - будь-яке джерело енергії, яке є альтернативою викопному паливу.
До прикладу, в тому ж місті Уппсала, є підприємство, яке на основі органічних відходів і їхньої переробки, виробляє енергію і біогаз, яким опалюють місто. Прекрасне вирішення питання. Хоча, ясна річ, повноцінно Україну в такий спосіб забезпечити не вдасться ще багато років, адже побудова такого підприємства – це об’ємні фінансові та часові затрати. Досвід Швеції та інших країн, де аналогічна практика застосовується, показує, що сміття – це гроші (хай би як це парадоксально не звучало). До речі, шведам свого сміття для цих цілей вже бракує і вони купують його від сусідів! В Україні сміття вдосталь, а подібних переробних станцій – обмаль. Нещодавно вдалося потрапити на одну із них у рідному місті Вінниці. Відкриття сміттєпереробної станції було довгоочікуваним. Чи ж її ефективність буде вражаючою? Чи Вінниця врешті стане на прогресивний шлях щодо переробки сміття?

Почнімо з того, що нам всім бракує культури сортування сміття.

Сортування сміття (відходів) - процес, при якому відходи поділяються на різні елементи. Сортування відходів може відбуватися вручну в побуті за допомогою схеми роздільного збору, або автоматично розділятись в місцях відновлення матеріалів або системах механічного біологічного очищення.
Ми не маємо поняття, що таке сухі та вологі відходи, а тим більше, що сміття необхідно сортувати вдома, а не перед смітником на вулиці безпосередньо. У Вінниці в деяких спальних районах були поставлені по два контейнери – для сухих та вологих відходів. Складно оцінити, наскільки проінформовані були мешканці про нововведення, оскільки і далі люди підходять із сміттєвими пакетами до смітників, ніби вирішуючи, в який смітник сьогодні викинути – правий чи лівий? Отже, ґрунтовну роботу слід було проводити заздалегідь, але так чи інакше, звичка сортувати сміття і так з’явиться згодом. А от чи збирають з контейнерів сміття окремо – перевірено – приїздить справді дві різні машини, отже розділене сміття не змішують.Сміттєсортувальна станція працює всього лише два тижні. За допомогою когенераційної установи вироблятиметься електроенергія. Щодо забезпечення опалення міста на основі виробленого біогазу, то як зазначив директор підприємства, станція знаходиться поза містом і відстань у 18 км немала, щоби в разі чого його туди транспортувати. Натомість електроенергію можна буде продавати, що свідчить про позитивні зміни. На запитання до директора, за яких обставин можна сподіватися на опалення вінницьких наприклад помешкань на основі органічних відходів, відповів, що українці не будуть готові платити за собівартість таких послуг…

Інший цікавий екологічний аспект у Швеції – це наявність спеціально відведених досить великих територій, куди шведи привозять ті речі, котрі вони не викидають на смітникпобутову техніку, матраци, шини, навіть гілки від дерев, не кажучи вже про батарейки і лампочки.

Побутова техніка - техніка, що використовується в побуті. Призначається для полегшення домашніх робіт, для створення комфорту в повсякденному житті людини. Класифікується за значимістю (необхідна, бажана, можна обійтися), за розміром (мала побутова техніка і велика побутова техніка), цільовим призначенням тощо.
Жодна комісія з них не стягується і навпаки, шведам за це теж не платять. З власної ініціативи вони приїжджають власним авто і залишають у відповідних контейнерах непотрібні їм речі. Гадаю, для українців теж було б корисно мати можливість такої «утилізації» сміття.Також в Швеції існують підприємства, котрі діють спільно з організацією Червоний Хрест, де старі меблі ремонтують і виставляють на повторний продаж. Меблі привозять туди самі ж шведи, щоб не викидати на смітники. В одному із таких закладів побували і ми. Крім меблів, там продавалося ще безліч інших товарів. Що цікаво, працевлаштовують туди представників соціально незахищених верств населення та людей з обмеженими можливостями.

Рекомендації для України на основі досвіду Швеції:

 • Систематичні кроки спрямовані на покращення екологічної ситуації, очевидно, може певною мірою покращити імідж України. Заснування сміттєсортувальних підприємств і розвиток культури сортування серед населення досягнути буде швидше, а результат навіть в короткостроковій перспективі буде більш наочним, ніж очищення вод в Україні, при тому, що водоканали обслуговуються старезним обладнанням і керуються неосучасненими хімічними нормативами.

 • Використання біопалива для громадського транспорту, яке не забруднюватиме середовище, і пасажирів пересадить на велосипеди відповідно до ціни за квиток – здається недосяжним, принаймні в короткостроковій перспективі.
  Грома́дський тра́нспорт - мережа пасажирського транспорту, яка обслуговує широкий загал на противагу приватному транспорту, наприклад, приватним автомобілям або автомобілям на прокат. За рідкісним винятком, послуги громадського транспорту надаються за певну плату через придбання спеціалізованих одноразових (на одну поїздку) квитків або проїзних (проїзних документів, карток) на визначений термін (1 місяць, 3 місяці, 6 місяців, рік).
  Але проштовхування і всебічне рекламування велосипедного руху вже набирає обертів і треба надалі розповсюджувати моду на велосипеди.

 • Щодо екологічної освіти – дуже важливий аспект, який слід акцентувати.
  Екологічна освіта (англ. environmental education) - це організовані зусилля для вивчення особливостей функціонування природних середовищ та, зокрема, здатності людини управляти поведінкою й екосистемами для сталого розвитку та життя.
  Починаючи від інформації, як сортувати сміття, і зацікавленням громад у дотриманні норм, закінчуючи професійними програмами для ефективного управління із акцентуванням на сталий розвиток (як зазначалося вище для працівників сільського господарства – напр. екологія та здоров’я тварин).

 • Заснування підприємств, за допомогою яких можна буде хоча б частково опалювати міста чи містечка – гарна, але дорога рекомендація.

 • Території, куди українці зможуть відвозити «нестандартне» сміття – досяжна рекомендація, за умови, якщо знову ж таки, далі ці одиниці утилізовуватимуться згідно з eco-friendly правилами. На разі не зрозуміло, куди в місті приносити батарейки і що з ними потім стається.

 • Підприємства на кшталт згаданого шведського, що співпрацює з Червоним Хрестом цілком реалістична та корисна для України порада.

 • Економія природніх ресурсів - те про що Прем’єр і Посол Швеції наголошували разом із іншими шведами, з якими у нас відбувалися зустрічі.
  Природні ресурси - це сукупність об'єктів та систем живої та неживої природи, компоненти природного середовища, що оточують людину, які використовуються в процесі суспільного виробництва для задоволення матеріальних і культурних потреб людини та суспільства.
  В звязку з чим, слід запроваджувати також практичні освітні програми, мета яких – познайомити українців із способами як економії ресурсів у побуті, так і охорони середовища. • Рекомендації для України на основі досвіду Швеції