Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаФактологічні аргументи з життя науки

Скачати 296.75 Kb.

Фактологічні аргументи з життя науки
Скачати 296.75 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації11.05.2017
Розмір296.75 Kb.
  1   2   3

Фактологічні аргументи з життя наукиНа черговому засіданні президії НАН України 30 листопада 2005 року члени президії та запрошені заслухали доповідь директора Інституту чорної металургії ім. З. І.
Чо́рна металургі́я - одна з найважливіших галузей важкої промисловості, яка охоплює виробництво чорних металів та спорідненої сировини і напівфабрикатів.
Некрасова НАН України члена-кореспондента НАН України В. І. Большакова про наукову та науково-організаційну діяльність інституту.

У доповіді та виступах академіків НАН України Б. Є. Патона, В. Л. Найдека, І. К. Походні, члена-кореспондента НАН України Г. М. Григоренка; О. В. Ноговіцина, Ю. С. Кривченка, С. Т. Пліскановського відзначалось, що сьогодні інститут є одним з провідних науково-дослідних центрів чорної металургії України.

За звітний період ним виконано ряд важливих фундаментальних досліджень, які дали змогу поглибити теорію металургійних процесів, удосконалити та розробити нові технології виробництва чавуну, сталі та прокату, створити високоміцні конструкційні сталі для будівництва, машинобудування та транспорту.

Конструкці́йна сталь (англ. structural steel) - це сталь, яка застосовується для виготовлення різних деталей, механізмів і конструкцій в машинобудуванні та будівництві й характеризується певними механічними, фізичними і хімічними властивостями.
Звітний (податковий) період - період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету.
Фундамента́льні науко́ві дослі́дження - наукова теоретична та (або) експериментальна діяльність, спрямована на одержання нових знань про закономірності розвитку природи, суспільства, людини, їх взаємозв'язку.
Техноло́гія (від грец. τεχνολογια, що походить від грец. τεχνολογος; грец. τεχνη - майстерність, техніка; грец. λογος - (тут) передавати) - наука («корпус знань») про способи (набір і послідовність операцій, їх режими) забезпечення потреб людства за допомогою (шляхом застосування) технічних засобів (знарядь праці).

Особливо було зазначено, що розробки інституту спрямовані й на вирішення проблем енергозбереження. Але роботу щодо енергозбереження в галузі чорної металургії не можна визнати достатньою.

За участю інституту розроблено Державну програму розвитку гірничо-металургійного комплексу України до 2011 року, і нині інститут здійснює науково-технічне супроводження та моніторинг цієї програми. Це дуже важливо, бо програма має велике значення для економіки України.

Президія НАН України відзначила, що в цілому розробки інституту дали можливість отримати нові наукові знання в теорії металургійних процесів, результати яких досить ефективно використовуються у виробництві.

Наукове знання - система знань про закони природи, суспільства, мислення. Наукове знання є основою наукової картини світу, оскільки описує закони його розвитку.
Є всі підстави схвалити його діяльність та доручити дирекції усунути недоліки, які були зазначені в акті комісії.

Президія НАН України ухвалила рішення, спрямоване на оптимізацію діяльності Інституту чорної металургії ім. З. І. Некрасова НАН України (Засідання президії НАН України // НАН України (www.nas.gov.ua). – 2005. – 30.11).
***

В Україні побував президент Бразильського космічного агентства (БКА) С. Гаудензі. У нашій країні його цікавило все, пов'язане зі співпрацею двох держав у космічній галузі.

Україна Украї́на (МФА: [ukrɑˈjinɑ]опис файлу) - держава у Східній Європі та частково в Центральній Європі, у південно-західній частині Східноєвропейської рівнини. Площа становить 603 628 км². Найбільша за площею країна з тих, чия територія повністю лежить у Європі, друга на європейському континенті, якщо враховувати Росію.
Насамперед – комплекс питань реалізації спільного проекту, відповідно до якого нині в Україні створюється нова перспективна ракета-носій «Циклон–4», а в пусковому центрі Алкантара, що на північному сході Бразилії, має постати комплекс, призначений для виведення в космос – за допомогою саме «Циклонів–4» – супутників різного призначення.

У Києві президент БКА вів перемови з керівництвом Національного космічного агентства України, у Дніпропетровську відвідав державне конструкторське бюро «Південне» імені М.

Держа́вне космі́чне аге́нтство Украї́ни (ДКА) - спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади України, який забезпечує реалізацію державної політики в галузі космічної діяльності та несе відповідальність за стан розвитку галузі.
Янгеля, яке є розробником «Циклона-4», і виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод» імені О.Макарова, де серійно виготовлятимуться такі ракетоносії, побував у Національному центрі космічної освіти молоді України.

Нагадаємо, що метою реалізації українсько-бразильської програми «Циклон–4» у пусковому центрі Алкантара, розміщеному на узбережжі Атлантичного океану неподалік від столиці штату Мараньян – міста Сан-Луїс і призначеного для вирішення цих завдань спільного підприємства «Алкантара циклон спейс», яке нині перебуває в стадії формування, є створення такого космічного ракетного комплексу, який дав би змогу за допомогою триступеневих ракет-носіїв виводити на низькі навколоземні орбіти корисний вантаж масою до 5,3 т, а на орбіту, перехідну до геостаціонарної, – до 1,6 т.

Ракетний комплекс (скор. - РК) - сукупність функціонально і технологічно взаємопов'язаних ракет конкретного типу, технічних засобів і споруд, призначених для підтримки їх в готовності до застосування, пуску ракет, yправління їх польотом і виконання інших завдань (наприклад, захисту ракети від впливу вражаючих факторів зброї противника).
Спільні підприємства - підприємства, що базуються на спільному капіталі суб'єктів господарської діяльності України або іноземних суб'єктів господарської діяльності, на спільному управлінні та на спільному розподілі результатів та ризиків.
Орбі́та (від лат. orbita - колія, дорога, шлях) - рух матеріальної точки в полі сил, що на неї діють. У найпростішому випадку орбіта двох тіл це коло або еліпс, фокус якого розташовано в центрі мас системи.
Атлантичний океан Атланти́чний океа́н, раніше Атланті́йський океа́н - другий за величиною, після Тихого океану, океан на Землі. Назва походить від імені міфічної країни Атлантиди.[Джерело?]

«Циклон–4» являє собою найновішу й найпотужнішу ракету з-поміж носіїв сімейства «Циклонів». Вона базується на найкращих технічних рішеннях, що добре зарекомендували себе під час експлуатації створених раніше високонадійних космічних ракетних комплексів «Циклон–2» і «Циклон–3», і водночас має чимало переваг порівняно з попередниками. Зокрема від «Циклона–3» носій «Циклон–4» відрізняється тим, що матиме нову, третю ступінь із збільшеним запасом компонентів рідкого ракетного палива для маршового двигуна.

Діяльність СП «Алкантара Циклон Спейс», фінансування якого обидві держави домовилися забезпечувати в однакових пропорціях, буде спрямована не лише на задоволення потреб національних космічних програм України й Бразилії, а й значною мірою на надання різним замовникам пускових послуг на комерційних засадах. Як наголосив С. Гаудензі, географічне положення пускового центру Алкантара – на широті лише трохи більш як два градуси на південь від екватора – дуже вигідне.

Ракетне паливо - речовина, використовується в ракетних двигунах різних конструкцій для отримання тяги і прискорення ракети.
Географі́чне поло́ження - геопросторове відношення певного об'єкта до зовнішнього середовища, елементи якого мають або можуть мати на нього істотний вплив.
Адже сили, пов'язані з обертанням нашої планети навколо своєї осі, у приекваторіальній зоні найбільші. Завдяки цьому вони там є відчутним додатком до зусиль ракетних двигунів, що дає змогу виводити в космос корисний вантаж приблизно на 30% більшої маси, аніж з космодромів, розміщених далеко від екватора, отже, й знизити собівартість запусків.

Про те, як просувається в Україні створення ракети-носія «Циклон–4», на якій стадії перебувають нині ці роботи, розповів генеральний директор НКАУ Ю.

Генеральний директор (ГД) - термін для деяких корпоративних службовців в бізнес операціях. Крім того може бути офіційною назвою деяких керівників підприємств, найчастіше в закладах громадського харчування.
Алексєєв:

«Проблем з фінансовим забезпеченням виконуваної українськими підприємствами розробки «Циклона–4» нині немає: ще 2004 року ДКБ «Південне» отримало під гарантії уряду нашої держави відповідний кредит. І тепер за отримані кошти реалізується те, що передбачено угодою з українською стороною. Виконано всі проектні роботи, й креслення нової ракети передано у виробничі підрозділи, де нині здійснюється відпрацювання окремих вузлів та систем створюваного космічного носія – передусім, якими «Циклон–4» відрізняється від «Циклона–3». Наприклад, велика увага приділяється двигуну третьої ступені нової ракети – й можна очікувати, що десь у першому кварталі 2006 року ми отримаємо перший штатний повномасштабний зразок цього двигуна для його вогневих випробувань. Уже виготовлено низку вузлів ракети-носія «Циклон–4», нині проходять їх статичні й динамічні випробування. Хоч поки ми трохи відстаємо від графіка робіт, проте сподіваємося, що 2006-го надолужимо згаяне.

Що ж до наземного комплексу, який потрібен для космічних стартів ракет «Циклон–4» з бразильського космодрому Алкантара і який угодою між двома державами також записано за українською стороною, то здійснюється погодження між ДКБ «Південне» і російським КБТМ – Конструкторським бюро транспортного машинобудування (у Москві), з яким ми співпрацюємо над наземним стартовим комплексом (у цьому якраз спеціалізується КБТМ) і яке проектуватиме такий комплекс для запусків «Циклонів–4» з Алкантари.

Стартовий майданчик - район і об'єкти, з якого стартують ракети-носії або космічні апарати. Є невід'ємною складовою частиною космодрому
Чимало вихідних даних стосовно цього комплексу передаються бразильській стороні, яка має здійснювати розбудову інфраструктури на пусковому центрі Алкантара, – з огляду на потреби майбутнього космічного ракетного комплексу «Циклон–4».

Крім того, за українсько-бразильською програмою ми співпрацюємо з російськими колегами і у створенні гіроскопів для ракети-носія «Циклон–4». З української сторони до виконання програми, крім згадуваних дніпропетровських підприємств, залучені й харків'яни з «Хартрона», які опрацьовуватимуть систему управління для «Циклона–4».

Система керування, також Система управління (англ. control system) - систематизований набір засобів впливу на підконтрольний об'єкт для досягнення цим об'єктом певної мети. Об'єктом системи керування можуть бути як технічні об'єкти так і люди.

С. Гаудензі зазначив, що відвідання КБ «Південне» та виробничого об'єднання «Південмашзавод» переконало його в тому, що космічна галузь України має потужний потенціал і величезні реальні можливості. Використання їх за програмою «Циклон–4» на пусковому центрі Алкантара має неабияке значення для Бразилії, яка розглядає Україну як дуже важливого партнера в цій сфері. За словами С. Гаудензі, вже визначено частину території Алкантари, яка незабаром перейде від військових під контроль БКА й використовуватиметься для реалізації цивільних космічних програм. Намічено земельну ділянку, призначену для розміщення космічного ракетного комплексу «Циклон–4». Щодо інфраструктури, то там є аеродром з бетонною злітно-посадковою смугою завдовжки 2,6 кілометра й завширшки 45 метрів.

Земе́льна діля́нка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (Земельний кодекс України. Стаття 79).
Злі́тно-посадко́ва сму́га (аббр. ЗПС) - визначена прямокутна ділянка сухопутного аеродрому, підготовлена для посадки і зльоту повітряних суден.
Попереду – вирішення одного з важливих завдань розвитку інфраструктури комплексу: спорудження морського порту, призначеного для того, щоб океанськими суднами доставляти до бразильського космодрому українські ракети, а також різноманітні матеріали і обладнання для комплексу «Циклон–4». Що ж до земельних ділянок, потрібних для цього комплексу, то бразильське законодавство дозволяє оренду їх терміном на 25 років – із можливістю подальшого подовження строку ще на два десятки років і більше.

«Свого часу, – говорить С. Гаудензі, – ми у Бразилії мали певні труднощі, які гальмували процес створення спільного українсько-бразильського підприємства. Адже Україна стала першою державою, з якою ми співпрацюємо на пусковому центрі Алкантара, і СП «Алкантара циклон спейс» – це не звичайне спільне підприємство, а, по суті, бінаціональна корпорація – перша такого типу на території Бразилії. Тож після того, як парламенти обох країн уже ратифікували угоду про двосторонню космічну співпрацю своїх країн, виникла потреба в тому, щоб статут СП «Алкантара циклон спейс», погоджений між НКАУ та БКА, було розглянуто в бразильському парламенті, аби він затвердив деякі юридичні та фінансові аспекти, пов'язані з наданням пільг для реалізації програми «Циклон-4» і фінансування її бразильської частини з державного бюджету».

Посол Бразилії в Україні Р.Маркес пояснює, що мова йде про зняття для українсько-бразильської міждержавної космічної програми «Циклон–4» митних та деяких інших платежів на матеріали і обладнання, які ввозитимуться до Бразилії для цього проекту, про певні пільги щодо оподаткування, соціальних відрахувань тощо, а також про спрощення тендерних процедур, які взагалі-то у Бразилії, згідно з її законодавством, досить складні й тривалі. Посол упевнений, що незабаром депутати бразильського парламенту допоможуть у практичному вирішенні цього комплексу правових питань.

Пра́во - це обумовлена природою людини і суспільства система регулювання суспільних відносин, що виражає свободу особистості, та якій притаманні нормативність, формальна визначеність в офіційних джерелах і забезпеченість можливістю державного примусу.

Торкаючись орієнтовного терміну першого запуску ракети «Циклон–4» з космодрому Алкантара, Ю.

Раке́та (італ. rocchetta - «маленьке веретено», нім. rakete) - літальний апарат, що рухається в просторі за рахунок дії реактивного руху, що виникає внаслідок відкидання частини власної маси (робочого тіла) апарату без використання речовини з навколишнього середовища.
Алексєєв сказав про сподівання на те, що це може статися 2007 року. Можливо, що перший пуск «Циклона–4» буде здійснено як льотні випробування нової ракети, аби пересвідчитися в надійності всіх її систем (за прикладом того, як це було зроблено під час реалізації міжнародної програми «Морський старт»). Проте, – наголосив генеральний директор НКАУ, – якщо в період наземного відпрацювання ракети нам вдасться отримати стовідсоткову гарантію надійності кожного агрегата, вузла, системи, то, може, буде вирішено піти на перший пуск «Циклона–4» з корисним навантаженням у вигляді космічного апарата (українського, бразильського чи якогось іншого).
Корисне навантаження космічного апарата (англ. payload) - цільове навантаження ракети-носія - кількість, тип або маса корисного устаткування, заради якого створюється або запускається цей космічний апарат.
Космічний апарат (КА) - технічний пристрій, що використовується для виконання різноманітних завдань у космічному просторі, а також проведення дослідницьких та іншого роду робіт на поверхні різних небесних тіл.

С. Гаудензі зауважив, що керівництво БКА розглядає можливості того, щоб у перспективі виводити з космодрому Алкантара з допомогою ракет «Циклон–4», наприклад, бразильський супутник зв'язку або ж один із серії бразильсько-китайських космічних апаратів.

Не залишився поза увагою факт того, що, поряд з українсько-бразильською програмою «Циклон–4», яка базується на використанні космодрому Алкантара (трохи на південь від екватора), відомо й про аналогічну за призначенням російсько-французьку програму, згідно з якою передбачається виведення космічних апаратів російськими ракетами «Союз–2», які планується запускати із французького космодрому Куру, розташованого в Південній Америці, – у Французькій Гвіані (трохи на північ від екватора).

Французька Гвіана (фр. Guyane française, чи фр. Guyane, МФА: [gɥiˈjan] Ґвія́н) - найбільший заморський департамент Франції, розташований на північному сході Південної Америки. Адміністративний центр - місто Каєнна.
Півде́нна Аме́рика (ісп. América del Sur, Sudamérica, Suramérica, порт. América do Sul, англ. South America, нід. Zuid-Amerika, фр. Amérique du Sud, гуар. Ñembyamérika, кеч. Urin Awya Yala, Urin Amerika) - материк, розташований в Західній, Південній і частково в Північній півкулях планети Земля.
На думку українських експертів, поки важко порівнювати між собою проекти «Циклон–4» та «Союз–2» (ще невідомо, скільки коштуватиме згадана російська ракета й її старт з космодрому Куру). До речі, деякі українські підприємства космічної галузі беруть участь у виконанні робіт для згаданої російсько-французької програми, а певні російські підприємства працюють на українсько-бразильський проект (Фельдман В.
Ко́смос (від грец. κόσμος - «порядок») - одне з ключових понять давньогрецької історії та культури. Вживалося на позначення встановленого Богом (богами, Божеством) Всесвітнього Ладу, Порядку - на противагу Хаосу - Всесвітньому Безладу.
Україна – Бразилія: космічна траса з двостороннім рухом // Демократична Україна. – 2005. – 18.11. – С. 2).

***

  1   2   3


Скачати 296.75 Kb.

  • (Засідання президії НАН України // НАН України (www.nas.gov.ua). – 2005. – 30.11). *** В Україні побував президент Бразильського космічного агентства (БКА) С. Гаудензі.
  • Національного космічного агентства України
  • Атлантичного океану
  • Південній Америці , – у Французькій Гвіані