Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаФізика як природнича наука. Пізнання природи

Фізика як природнича наука. Пізнання природи
Сторінка1/8
Дата конвертації08.05.2017
Розмір1.09 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8Я БАЧУ ФІЗИКУ

НАВКОЛО

2015р.

Розділ І. Фізика ЯК ПРИРОДНИЧА НАУКА. ПІЗНАННЯ ПРИРОДИ. 1. Фізичні явища

Про які явища йдеться?

  1. Відомо, що в сонячний спекотний день не можна поливати дерева та інші рослини. Краплі води залишають на листі коричневі плями. Це відбувається тому, що крапля має сферичну форму і концентрує сонячне проміння подібно до звичайної лінзи.
   Інсол́яція (рос. инсоляция, англ. insolation, нім. Insolation f, Sonneneinstrahlung f, Einstrahlung f, Bestrahlung f) - притік сонячної радіації (в калоріях) на одиницю площі горизонтальної поверхні (1 см²) за одиницю часу (1 хвилина).
   Природни́чі нау́ки - галузі науки, що вивчають явища навколишнього світу в живій та неживій природі. До природничих наук не належать дослідження людського суспільства, мов і мистецтв, які заведено об'єднувати під назвою гуманітарні науки.
   Сфе́ра (від грец. σφαῖρα - куля) - замкнута поверхня, геометричне місце точок рівновіддалених від даної точки, що є центром сфери. Сфера є окремим випадком еліпсоїда, у якого всі три півосі однакові.


Відповідь: оптичне

  1. Гірські річки з швидкою течією та каменистим дном – неабияка перешкода. Таку річку переходять, не знімаючи взуття з палею, якою сканують дно. Щоб протистояти течії річку переходять не прямо, а навскоси Саме там розташовані мілководдя та пороги, по яким можна йти.

Відповідь: механічне

  1. В пустелі не можна знімати одяг, незважаючи на спеку. Одяг захищає не тільки від сонця, але й від гарячого повітря. При температурі 400С вітер не охолоджує тіло, а обпікає. Одяг не повинен прилягати до тіла. Потрібно розстібнути комір, манжети, та не затягувати туго ремінець.

Відповідь: теплове

  1. Всім відомо, що при сильній грозі, якщо ви опинились на відкритій місцевості, потрібно знайти лощинку або присісти, а не тікати під високе, розкидисте дерево, адже блискавка вдаряє в найвищі предмети. Якщо ж трапилось так, що вітром зірвало електричний дріт, то ні в якому разі не можна торкатись його руками. Потрібно відходити якомога далі, роблячи малесенькі кроки так, щоб відстань між ногами залишалась мінімальною.

Відповідь: електричне

  1. Пересування в горах – це постійне долання нескінчених підйомів та спусків. По схилу, що складає більше, ніж 350С, людина не може підійматись, не допомагаючи собі руками. Потрібно йти по схилу навскоси по ламаній лінії. Не випадково гірські тропи прокладають «серпантином».

Відповідь: механічне

  1. Де б не опинилась людина в результаті аварійної ситуації (на суходолі, в океані, джунглях чи пустелі), в першу чергу потрібно визначити своє місцеположення та зорієнтуватись. Напрямок на північ в північній півкулі визначають, ставши опівдні спиною до сонця.
   Аварійна ситуація - стан потенційно небезпечного об'єкта, що характеризується порушенням меж та (чи) умов безпечної експлуатації, але не перейшов у аварію, і за якого всі несприятливі впливи джерел небезпеки на персонал, населення та довкілля утримуються у прийнятних межах за допомогою відповідних технічних засобів, передбачених проектом.
   Півні́чна півку́ля - частина Землі, розташована на північ від екватору. У Північній півкулі розташовуються Північна Америка, Євразія та частини Південної Америки, Африки та Океанії.
   Тінь, відкинута тілом людини, вкаже на північ.

Відповідь: оптичне

  1. Компас – надійний помічник людини. Але інколи цей прилад веде себе дуже незрозуміло. Стрілка починає коливатись, крутитись та безладно змінювати свій напрямок. Це відбувається в місцях залягання деяких видів руд. В цих місцях потрібно використовувати додаткові методи орієнтування.

Відповідь: магнітне

  1. Улюблена розвага дітей та дорослих – пірнання та плавання під водою з трубочкою. Виявляється, що глибина такого пірнання обмежена самою природою. Чим глибше під водою ви знаходитесь, тим більший тиск на ваші легені та грудну клітину з боку води. Вже на глибині 1м тиск настільки великий, що дихати стає неможливо. Для тренованих пловців ця глибина – 2м.

Відповідь: механічне

  1. Одна з найкращих розваг взимку – гра в сніжки. Всім відомо, що в холодну погоду сніг не ліпиться. Фактично для ліпки сніжки ми стискаємо грудку снігу, від чого верхній шар плавиться, потім знов замерзає і цементує поверхню сніжки. Якщо ж дуже холодно, нашого зусилля не хватає для розплавлення поверхні.

Відповідь: теплове

  1. В спекотний день можна дещо охолодити себе, приклавши до чола лист рослини (можна навіть не зриваючи). Ми відчуємо прохолоду, тому що лист випаровує в оточуючий простір воду, охолоджуючись при цьому. Аналогічний механізм є й в людини. Це – потовиділення.

Відповідь: теплове

1.11. Лісові дороги завжди брудніші, ніж польові. Це відбувається тому, що тінь від дерев зменшує кількість сонячної енергії,яка припадає на доріжку.

Сонячна енергія - енергія від Сонця в формі радіації та світла. Ця енергія значною мірою керує кліматом та погодою, та є основою життя. Технологія, що контролює сонячну енергію називається сонячною енергетикою.
Тому вода з калюж випаровується у лісі повільніше.Відповідь: теплове, оптичне

1.12. При накачуванні велосипедних шин насосом нагрівається насос, шина та руки. Це відбувається тому, що поршень треться об стінки насоса, але саме головне - стискає газ. Відстань між молекулами газу стає меншою, вони починають частіше стикатись, швидше рухатись, в результаті чого збільшується його температура.Відповідь: механічне, теплове

  1. Забруднення атмосфери відходами промисловості призводить до зменшення льодовиків в горах, тому що брудний, чорний сніг тане швидше, ніж чистий, білий.

Відповідь: теплове, оптичне

1.14. У колісних тракторів та вантажівок шини роблять широкими тому, що інакше вони будуть застрягати в грунті. Чим менша площа опори, тим більший тиск буде спричиняти машина на землю. Якщо машина все ж застрягла, потрібно підкласти під колеса розкидисті вітки, збільшивши тим самим площу опори.Відповідь: механічне

1.15. Якщо взимку гумовий м’яч винести на подвір’я, то через деякий час він втратить пружність та «здується». Це відбувається тому, що молекули повітря всередині м’яча починають рухатись повільніше, а відстані між ними стануть меншими. Отже, зменшиться об’єм повітря всередині м’яча.Відповідь: теплове

1.16. Якщо довго ходити у войлочних тапках по ковдрі, між тобою і оточуючими предметами починають проскакувати іскри і відчуваються невеличкі поколювання. Це відбувається тому, що від тертя тапок о ковдру на тілі накопичується заряд і між людиною та предметом проходить невеличкий струм. Подібне явище спостерігається, коли знімаєш з тіла синтетичний одяг.Відповідь: електричне

1.17. Плисти на спині легше, ніж на животі, тому що так більша частина тіла людини занурена у воду. В воді на тіло діє виштовхувальна сила, яка носить назву сили Архімеда.

Закон Архімеда (англ. Archimed's law; нім. Archimedisches Prinzip n) - основний закон гідростатики та аеростатики, згідно з яким на будь-яке тіло, занурене в рідину або газ, діє виштовхувальна сила, яка дорівнює вазі витисненої даним тілом рідини (газу) і за напрямом протилежна їй і прикладена у центрі мас витісненого об'єму рідини (газу).
(Хто не піднімав у воді власну маму?) Чим більша частина тіла знаходиться під водою, тим легшим стає тіло.Відповідь: механічне

1.18. Жіночі голоси тонші за голоси чоловіків. Пов’язано це явище з тим, що звук народжується у гортані внаслідок коливань голосових зв'язок. Це подібно до звучання струн гітари. Тонкі струни дають високі звуки, а товсті – низькі. Жіночі голосові зв’язки тонші за чоловічі, отже і звуки вони видають вищі. До речі, підліткові голосові мутації у хлопчиків та дівчат пов’язані з потовщенням голосових зв’язок внаслідок гормональної перебудови організму дитини.Відповідь: механічне

1.19. Сонце – наша зоря. Часто на Сонці відбуваються викиди речовини, одним з наслідків яких є полярні сяйва поблизу полюсів Землі. Це подібно до свічення лампи денного світла. Частинки прилітають в верхній шар атмосфери – іоносферу і заставляють світитися повітря. Оскільки повітря – суміш газів, а кожен газ має свій колір свічення, то ці сяйва – різнокольорові. До речі, магнітне поле Землі відхиляє частинки до полюсів, тому сяйва спостерігаються саме там.

Поля́рне ся́йво (лат. Aurora borealis) - оптичне явище у верхніх шарах атмосфери, світіння окремих ділянок нічного неба, що швидко змінюється.
Св́ітло - електромагнітні хвилі видимого спектру. До видимого діапазону належать електромагнітні хвилі в інтервалі частот, що сприймаються людським оком (7.5×1014 - 4×1014 Гц), тобто з довжиною хвилі від 390 до 750 нанометрів.
Со́нце (лат. Sol) - зоря, що є центром Сонячної системи.
Магнітне поле Землі, геомагнітне поле (англ. geomagnetic field, Earth’s magnetism, terrestrial magnetic field, нім. Magnetfeld der Erde, geomagnetisches Feld n) - силове поле, виникнення якого зумовлене джерелами, що знаходяться в земній кулі та навколоземному просторі (магнітосфері та іоносфері).Відповідь: оптичне, магнітне

1.20. У 2014 році світ з замиранням серця спостерігав за посадкою космічного модуля «Філи» на комету Чурюмова – Герасименко. Метою експерименту була перевірка гіпотези занесення на Землю первинних форм життя внаслідок бомбардування кометним льодом. В ході посадки тонкі потужні бури не змогли проникнути на достатню глибину і абсолютно надійно закріпити модуль на поверхні. Крім того, комета повернулась і сонячні батареї попали в тінь, через що їм забракувало енергії. Це призвело до майже піврічної перерви в дослідженнях, адже сонячна енергія є єдиним джерелом для роботи електричних батарей, а отже і всіх систем модуля.

Фотоелектрична комірка, також сонячна комірка, со́нячний елеме́нт, фотогальванічний елемент, фотоелемент, фотоелектричний перетворювач (ФЕП) - електричний пристрій, який діє як перетворювач, і служить для перетворення частини світлової енергії (як правило, видимих і інфрачервоних електромагнітних хвиль) у електричну за допомогою фотоелектричного ефекту.
Батаре́я, Електри́чна батаре́я (для невеликих компонентів частіше Батаре́йка, також Елеме́нт жи́влення) - електричний або електронний компонент, джерело живлення, яке містить запас енергії і робить доступною її в електричній формі для пристроїв, підключених до нього.Відповідь: механічне, оптичне, електричне


 1. Фізичні величини

  1. Одна з найближчих до Землі зірок є найяскравіша зірка всього неба – Сиріус. Відстань до Сиріуса – 83000000000000км. Це в 500000 разів більше відстані до Сонця. Промінь світла пробігає за секунду 300000км.
   Світловий промінь - крива, дотична до якої в будь-якій точці збігається із напрямком розповсюдження світла.
   Скільки часу світло буде йти до нас від Сонця? На скільки затримує зображення зірки Сиріус така машина часу?

А. 17 хв., 15років Б. 500с, 9 років В.8хв., 100 років

ПОМІРКУЙ!!! Чи всі зорі знаходяться на однаковій відстані від Землі, і чи є найяскравіші зорі найбільшими?

2.2. В 1мм3 крові людини міститься 6 млн. червоних кров’яних тілець(еритроцитів). Довжина кожного 7 мкм. Скільки разів можна обгорнути Земну кулю стрічкою, яка вийшла б, якби склали всі еритроцити в один ланцюжок? Радіус Землі 6400 км.

А. від 8 до 10 Б. від 23 до31 В. від 4 до 5

ПОМІРКУЙ!!! Еритроцити призначені для транспортування молекул кисню до всіх органів нашого тіла. Чому вони - такі маленькі – можуть виконувати цю функцію?

2.3. Туалетне мило має прямокутну форму.

Прямоку́тник - це чотирикутник, усі кути якого прямі. Протилежні сторони прямокутника рівні. Є окремим випадком паралелограма.
Після 7 днів використання всі його розміри зменшились вдвічі. На скільки днів ще хватить цього шматочка при тій же швидкості використання?

А. 2 Б.1 В.5

ПОМІРКУЙ!!! Чи на довше вистачить цього шматочка, якщо форма його буде овальною?

2.4. Людина протягом дня приблизно 5 годин ходить по вулиці, кімнаті, кабінету. Розраховано, що щодня ми робимо 30000 кроків, що складає 20 км. Скільки людина проходить протягом року? Скільки років знадобиться, щоб пішки обігнути Земну кулю? Яка довжина одного кроку?

А. від 5 до 8 тис. км, від 5 до 6 років, від 0,6 до 0,7м.

Б. від 10 до 12,5 тис.км, від 7 до 9 років, від 0,5 до 0,6м

В. від 3 до 4 тис км, від 12 до 13 років, від 0,5 до 0,7 м.

ПОМІРКУЙ!!! Які наслідки в організмі людини може викликати сидячий спосіб життя?

Людське тіло - фізична структура людини, людський організм. Тіло людини утворено клітинами різних типів, характерним чином організується в тканини, які формують органи, заповнюють простір між ними або покривають зовні.  1. Один соняшник за літо «випиває» 200 – 250 л води. Скільки цистерн води потрібно для вирощування в теплиці площею 5*5 м урожаю соняшників, якщо кожному з них потрібна площа не менш, ніж 500 см2, а об’єм цистерни 50 м3?

А. 5 Б.12 В.2

ПОМІРКУЙ!!! Звідки рослини одержують вологу в природніх умовах?  1. Якщо поставити один на інший всі кубічні сантиметри, що містяться в 1м3, то стовпчик буде високий. Чи вищий за найвищу вершину Землі, але глибший за найглибшу океанську западину? (Найвища точка Земної кулі – гора Джомолунгма – 8882м, найглибше місце – Марсіанська западина – 11км.)

А. так, ні Б. Так, так В. Ні,ні

ПОМІРКУЙ!!! Чи відрізняються фізичні умови в цих місцях порівняно з умовами на рівні моря? Чим?  1. За добу людина пропускає через легені 12 тис. л повітря. Альвеоли – пухирці, опутані мережею капілярів. Через стінки альвеол (у легенях людини  їх понад 700 млн) відбувається газообмін. Площа всіх альвеол 100м2. Знайти площу однієї альвеоли та об’єм повітря, що пропускається через одну альвеолу за одну секунду.

А. 2*10-10л, 1,4*10-5м2 Б.2*10-12л, 1,4*10-7м2 В.2*10-8л, 1,4*10-5м2

ПОМІРКУЙ!!! Чому тяжко дихати людині, коли вона хвора? Яке фізичне явище відбувається при пропусканні повітря через оболонку альвеол?

Фі́зика (від грец. φυσικός природний, φύσις природа) - природнича наука, яка досліджує загальні властивості матерії та явищ у ній, а також виявляє загальні закони, які керують цими явищами. Це наука про закономірності Природи в широкому сенсі цього слова.  1. Вчені підрахували, що в 1 см3 будь - якого газу за нормальних умовах міститься близько 2,7*1019 молекул.
   Норма́льні умо́ви (скорочено н. у.) - значення тиску й температури, для яких заведено приводити результати фізичних і хімічних експериментів з метою спрощення порівняння між ними. IUPAC визначає нормальний тиск у 100,0 кПа і температуру 0 °C (273,15 К).
   Визначити масу однієї молекули, коли відомо, що маса всіх молекул газу в цьому об’ємі дорівнює 0,00009 г.

А. 3,3*10-24кг Б. 3,3*10-14кг В. 3*1013кг

ПОМІРКУЙ!!! Скільки молекул повітря міститься в твоїй кімнаті?

2.9. Скільки рулонів шпалер необхідно для оклеювання кімнати довжиною 4,7 м, шириною 3,2 м, висотою 2,45 м. Відомо, що довжина рулону 10 м, ширина 0,5 м.

А. 4 Б. 5 В. 6

ПОМІРКУЙ!!! Чи залежить кількість рулонів від наявності малюнку на шпалерах?  1. Скільки потрібно фарби на фарбування кубічної коробки об’ємом 1000 см3, якщо на 1 м2 поверхні йде 200 мл фарби?

А. 12 л Б. 12 мл В. 1200 мл

ПОМІРКУЙ!!! Як зміниться результат, якщо фарбувати доведеться двічі.


РІЗНІ НАРОДИ - РІЗНІ ВЕЛИЧИНИ

2.11. Для переведення температури, що виміряна за шкалою Фаренгейта, яка прийнята в США, в шкалу Цельсія використовують формули: 0F=(0C*9/5) 320;

Шкала́ Фаренге́йта - температурна шкала, що використовують для ненаукових цілей у США та кількох інших країнах. Градус Фаренгейта дорівнює 5/9 градуса Цельсія. Температура в градусах Фаренгейта позначається °F.
0C=(0F-32)*5/9. Яку одежу ви будете надягати, якщо термометр показав 820F, 120F?  1. Переведіть в одиниці: а) (в км) морську милю (1852 м), (в м) фут (30, 48 см), дюйм(25,4 мм); б) (в км2) акр (4047 м2); в) (в см3, м3) барель (159 л), кварту (0, 946 л), галон (4, 546 л).

  2. Англійська міра довжини ярд ( 91,44 см) була визначена як відстань від носу короля Генріха І до кінця середнього пальця його руки, фут( 30,48см) – середня довжина ступні людини, дюйм ( 2,54 см) – довжина суглоба середнього пальця або пізніше – довжина трьох ячмінних зерен. Визначте висоту Дюймовочки в ярдах та футах.

  3. Переведіть старі одиниці вимірювання в сучасні: а) (в м) версту (1,066 км) та аршин (71,12 см);
   Одини́ця вимі́рювання (англ. measuring unit, unit of measure) - певний умовний розмір фізичної величини, прийнятий для кількісного відображення однорідних з нею величин.
   б) (в км2) десятину (10925 м2); в) (в см3) шкалік (61,49 мл)
 1. Задачі – дослідження

  1. За допомогою рулетки виміряйте довжину власного кроку. Потім кроками виміряйте довжину та ширину класу, шкільного коридору, власної кімнати. Виразіть ці величини в м. Знайдіть площу приміщень в м2.Заповніть таблицю.

Назва приміщення

Довжина (кроки)

Довжина (м)

Ширина (кроки)

Ширина (м)

Площа

2)Класна кімната
Шкільний коридор
Власна кімната  1. В сучасному спорті світові рекорди вимірюють з високою точністю. Знайдіть в Інтернеті або довідниках інформацію та заповніть таблицю

Вид спорту

Рекорд

Рекорд з урахуванням похибки вимірювання

Біг на 100 м (с)Плавання брасом на 100 м (с)Стрибок в довжину (см)Стрибок у висоту (см)


  1. Розгляньте та схарактеризуйте вимірювальні прилади

Прилад

Вимірювальна величина

Ціна поділки

Межі вимірювання

Похибки вимірювання

Лінійка

Довжина

1 мм

0 – 30 см

0,5 мм

Годинник

Термометр

Терези

Мензурка
  1. За допомогою вимірювальної лінійки знайдіть товщину листа паперу в вашому зошиті з фізики, довжину та ширину листка, а також обчисліть площу та об’єм витраченого на зошит паперу(без обкладинки). Всі обчислення робіть в см.

Товщина усіх листків (см)

Кількість

листків


Товщина одного листка (см)

Довжина (см)

Ширина (см)

Площа

(см2)Об’єм одного листка

(см3)Об’єм витраченого паперу

(см3)


  1. Розрахуйте товщину швацької нитки, вимірявши кількість витків та довжину намотки.

  2. За допомогою мензурки виміряйте повну місткість своєї чашки та об’єм картоплини.

  3. Помістіть краплю олії на поверхню води. Спостерігайте, чи може крапля безмежно розтікатися по поверхні, чи може товщина плівки стати нескінченно малою? Як за результатами досліду визначити діаметр молекули олії?

3.8. В мензурку або мірний циліндр налийте води до середини посудини.
Мі́рний цилі́ндр, мензу́рка (англ. measuring glass, нім. Mensur f, Messglas n, Strichglas n) - лабораторна посудина з позначеними на ній поділками, якою вимірюють невеликі об'єми рідини.
Виміряйте її об’єм. Насипте ложку солі, розчинить її та знов виміряйте об’єм рідини. Поясніть результат досліду.

3.9. Остудіть термометр, зануривши його у холодну воду. Висота стовпчика спирту в домашньому термометрі зменшилась. Чи зменшилась кількість молекул спирту в термометрі? Чи став об’єм кожної молекули меншим?

3.10. В маленьку дощечку вбийте два гвіздки на відстані п’ятдесяти копійочної монети. Вона має вільно проходити між гвіздками. Нагрійте монету і спробуйте знов. Поясніть результат експерименту на основі молекулярної будови речовини.

3.11. Покладіть 2 пакетики з чайною заваркою в дві прозорі склянки. В одну налийте холодну воду, а в іншу – гарячу. Спостерігайте та фотографуйте процеси в склянках кожні півхвилини. Поясніть явище та зробіть комп’ютерну презентацію з фотографій.

3.12. Візьміть тарілку, налийте в неї води та відразу вилийте. При цьому тарілка лишиться вологою. Візьміть шматочок мила, сильно притисніть до тарілки та проверніть декілька разів. Підніміть мило. Що ви спостерігаєте? Поясніть результат досліду на молекулярному рівні.

3.13. Візьміть пензлик для фарби та опустіть її у воду. Вийміть та поспостерігайте за поведінкою волосків. Поясніть причини такої поведінки.

3.14. Дослідіть, скільки води за добу може вилитись з несправного крану. Проведіть два дослідження. Перше – коли з крана тече максимальний струмінь води. Другий – крапають краплі.

3.15. Перерахуйте фізичні явища, які зустрілися вам на шляху до школи.

Я́вище - філософська категорія, що відображає зовнішні властивості, процеси, зв'язки предмета, які даються пізнанню безпосередньо в формах живого споглядання. Явище може змінюватися, розвиватися відповідно до загальних законів розвитку матеріального світу.
Опишіть три з них детально. Класифікуйте їх за допомогою таблиці.Вид явища

Механічні

Теплові

Світлові

Електричні

Магнітні

Фізичні явища


 1. ТВОРЧІ ПРОЕКТИ

  1. Розрахуй вартість обшивки дерев’яною «вагонкою» коридору власної квартири, або однієї з кімнат.

  2. Розроби проект поля для міні футболу з штучним покриттям на шкільній спортивній площадці. Розрахуй вартість матеріалів.

  3. Розроби проект дерев’яної дачної альтанки. Розрахуй вартість матеріалів.

  4. Розрахуй витрату та ціну води (за цінами міськводоканалу), яку необхідно витратити на полив грядок на дачі.

  5. Розроби проект шкільної дитячої площадки для гри молодших школярів. Розрахуй вартість матеріалів.

Розділ ІІ. МЕханічний рух.

Частина І. Рівномірний та нерівномірний рух.

 1. СИСТЕМА ВІДЛІКУ, ВІДНОСНІСТЬ РУХУ. ТРАЄКТОРІЯ. ШЛЯХ. ПЕРЕМІЩЕННЯ.

  1. Потяг їде на схід. В якому напрямку летить гвинтокрил, якщо пілоту здається, що потяг: а)знаходиться в спокої , б) рухається на захід?

  2. Чому кажуть, що кожен день Сонце сходить та заходить? Відносно яких тіл це відбувається?

  3. Під час сильного снігопаду важко зрозуміти, чи рухається потяг, в якому ви їдете, чи ні. Поясніть це явище.

  4. Що ми оплачуємо в таксі – шлях чи переміщення? А в літаку?

  5. Зупинившись, мотоцикліст помітив, що вітер дме йому в спину. Під час руху вітер дув йому в обличчя. Як це можна пояснити?

  6. Учень може йти до школи різними шляхами (див. мал..) Який з них буде найкоротший? Порівняйте переміщення в усіх випадках.  1. Спостерігаючи рух велосипеда,можна помітити, що поблизу верхньої точки ободу спиці ніби зливаються, а поблизу нижньої їх видно чітко. Чому?

  2. Яку траєкторію руху описують педалі велосипеда відносно: а) рами велосипеда, б) землі, в) підошви велосипедиста?

  3. Чи однакові шляхи проходять праве та ліве колесо автомобіля при повороті?

  4. Вітер несе повітряну кулю на північ.
   Повітряна куля (англ. Balloon, нім. Ballon, рос. Воздушный шар) - літальний апарат типу "легше-за-повітря" (аеростат), в якому для польоту використовується підйомна сила повітроплавательного газу, або нагрітого повітря.
   В якому напрямку відхиляється прапор, закріплений на ній?

  5. Суддя стоїть на лінії фінішу. Чи повинен він увімкнути секундомір, коли побачить вогонь стартового пістолета, або коли почує звук пострілу?

 1. РІВНОМІРНИЙ ТА НЕРІВНОМІРНИЙ РУХ

  1. В результаті систематичних спостережень вчені встановили, що швидкість руху перелітних зграй від 18 до 93 км/год. Навесні пташки летять з середньою швидкістю - 50 км/год, а восени – 43 км/год. У сірої ворони швидкість – до 48 км/год, у шпаків - 74 км/год, у горобців – 50 - 60 км/год, в уток - 72 км/год, а в гусей – 90 км/год. Переведіть ці швидкості в м/c.

Відповідь: У сірої ворони швидкість – до 13,9м/с, у шпаків – 21,6 м/с, у горобців – 13,8 -16,6 м/с, в уток – 20 м/с, а в гусей – 25 м/с.

ПОМІРКУЙ!!! Від яких особливостей будови пташки залежить її швидкість?  1. Найшвидша тварина на Землі – гепард. Ця кішка здатна змагатися в швидкості з автомобілем. Максимальна його швидкість – 110 км/год. Але біжить він недовго. Відразу якщо не дожене, повертається до засідки. Яку відстань пробігає гепард за 5секунд?

Відповідь:153 м.

ПОМІРКУЙ!!! Уважно роздивись фото гепарда в Інтернеті і зроби висновок, завдяки чому він здатен розвивати таку швидкість.  1. Іноді в селах тяжко хворі пацієнти потребують термінового втручання лікарів. Навіть хвилини можуть врятувати людині життя. Вважаючи, що масштаб наведеної карти 5 км в 1 см, знайдіть, на скільки швидше добереться з центру Хмельницького до с. Копачівка гвинтокрил санавіації, ніж реанімобіль. Швидкість реанімобіля – 80 км/год, а гвинтокрила - 200 км/год.

Відповідь: приблизно 20 хв.

ПОМІРКУЙ!!! Чи тільки швидкість дає можливість виграти у часі?  1. Шлях між Хмельницьким та Кам’янцем – Подільським (100 км) автобус пройшов за 2год 30 хв. За скільки часу він доїде до Чернівців, зберігаючи сталою середню швидкість, якщо відстань від Кам’янця – Подільського до Чернівців 88 км. Не пізніше якого часу потрібно виїхати з Хмельницького, щоб доїхати в Чернівці о 14 годині?

Відповідь: 2год 12 хв., 9год.18 хв.

ПОМІРКУЙ!!! Які фактори можуть призвести до несподіваної затримки автобуса в дорозі.  1. Світло розповсюджується зі швидкістю 300000км/с. Яку відстань пролітаємо ми по орбіті разом з Землею за час, за який світло доходить від Сонця до Землі? Швидкість руху Землі по орбіті приблизно 4600 км/год, а відстань від Землі до Сонця – 150000000км.
   Оберта́ння Землі́ - процес переміщення точок «земної кулі» (геоїда) в просторі. Можна виділити два основні обертальні процеси: обертання навколо Сонця (якщо знехтувати розміром планети порівняно з відстанню до зірки та розглядати Землю як матеріальну точку) та обертання навколо своєї осі.


Відповідь: 38333км.

ПОМІРКУЙ!!! Яку відстань ми пролітаємо за рік відносно Сонця?  1. Автоколона довжиною 300м рухається по мосту довжиною 600м зі швидкістю 36км/год. За який час колона подолає міст? Відповідь виразіть в хвилинах.

Відповідь: приблизно 1,5 хв.

ПОМІРКУЙ!!! Які чинники ви не врахували при розрахунку реального часу?

Реальний час - режим роботи автоматизованої системи обробки інформації і керування, при якому враховуються обмеження на часові характеристики функціювання.  1. Пасажир таксі за годинником та спідометром визначив,що 5 хв. автомобіль рухався зі швидкістю 40 км/год, 2 хв. – зі швидкістю 30 км/год і 3хв.зі швидкістю 20 км/год. Визначте середню швидкість руху таксі та скільки заплатив пасажир, якщо тариф таксі: 22грн. –виклик та 3 грн. за 1 км.

Відповідь: 32 км/год, 38 грн.

ПОМІРКУЙ!!! Чи впливають затримки на світлофорах на загальну ціну поїздки?  1. Відстань до нашої школи учень проїхав з середньою швидкістю 30км/год, а назад – зі швидкістю 20 км/год. Знайти середню швидкість учня.

Відповідь: 24 км/год.

ПОМІРКУЙ!!! Знайди на карті міста, в яких межах знаходиться дім хлопчика.  1. Дивна вірність голубів до місця гніздування ще в древні часи наштовхнула людей на думку використовувати їх для доставки пошти. Велику роль голубина пошта зіграла під час ІІ Світової війни під час битв під Москвою та Ригою.
   Голубина пошта - це використання свійських голубів для доставки повідомлень. Голуби завжди були ефективні як посланці завдяки своїй природній здатності швидко знаходити найкоротший шлях додому (явище хомінгу).
   Світова́ війна́ - глобальне протиборство коаліцій держав із застосуванням засобів збройного насильства, що охоплює велику частину країн світу.
   Сучасні породи поштових голубів розвивають швидкість 140 км/год та пролітають 3000 км. Визначте середню швидкість голуба – поштаря, якщо 1/3 шляху він летів зі швидкістю 100 км/год, а частину, що залишилась – з максимальною швидкістю.

Відповідь: 123 км/год.

ПОМІРКУЙ!!! В яких випадках може знадобитися голубина пошта при сучасних засобах зв’язку?  1. Ви знаходитесь у вагоні рухомого поїзда і порахували, що за 1 хв. поїзд робить 20 ударів коліс в місцях стиковки рейок. Знаючи, що довжина одного прольоту рейок 25м, визначте середню швидкість поїзда.

Відповідь: 30 км/год.

ПОМІРКУЙ!!! Як визначити середню швидкість поїзда, дивлячись на нього ззовні і маючи лише годинник.  1. Через який час вертоліт МІ – 8, що летить вздовж дороги зі швидкістю 250 км/год, зможе наздогнати автомобіль, що рухається по ній зі швидкістю 120 км/год, якщо початкова відстань між ними 3 км?

Відповідь: 1,38 хв.

ПОМІРКУЙ!!! Як визначити середню швидкість поїзда, дивлячись на нього ззовні і маючи лише годинник?  1. Відстань між двома пунктами на березі ріки моторний човен, рухаючись за течією проходить за 10 хв.
   Моторний човен - маломірне судно, обладнане підвісним мотором. Наявність саме підвісного мотору є єдиною кваліфікаційною ознакою у визначенні та відрізняє «моторний човен» від «катера» (двигун на якому встановлено стаціонарно), незалежно від потужності й зовнішнього вигляду маломірного судна.
   , а проти течії – за 30 хв. За скільки часу відстань між пристанями подолає пліт?

Відповідь: 30 хв.

ПОМІРКУЙ!!! Вважаючи відстань між пристанями 10 км, порівняй, яка мандрівка займе більше часу: туди і назад по річці, або таку ж відстань по озеру.  1. Від автостанції вирушив автобус та попрямував за маршрутом зі швидкістю 75 км/год. Через 40 хв. у тому самому напрямку зі швидкістю 100 км/год виїхав міжміський експрес. Через який час після початку руху експрес буде перебувати в 25 км позаду автобуса? Через який час він дожене автобус?

Відповідь: через 1 год 40хв., через2 год.

ПОМІРКУЙ!!! Виріши цю задачу графічно.  1. На рисунку наведено графік руху потяга метро між двома станціями. Визначте максимальну швидкість, середню швидкість потяга та відстань між станціями.

Відповідь: 100км/ год, 75км/ год.

ПОМІРКУЙ!!! Швидкість зміни швидкості називається прискоренням. Визнач прискорення на кожній ділянці.  1. Оперу слухають глядачі в залі театру і радіослухачі біля приймачів. На якій відстані від оркестру повинні сидіти глядачі, щоб почути перші звуки увертюри одночасно з радіослухачами, які перебувають біля приймачів на відстані 7500 км віл театру? Швидкість звуку в повітрі 340 м/c, а швидкість радіохвиль прийняти рівною швидкості світла.
   Шви́дкість зву́ку - швидкість розповсюдження акустичних (пружних) хвиль у середовищі. Поширення хвиль пов'язане з коливальним рухом частинок середовища. При цьому напрям поширення хвильових збурень та напрям руху частинок середовища можуть не збігатися.


Відповідь: 8,5 м.

ПОМІРКУЙ!!! Чи залежить швидкість звуку від температури середовища?  1. Військова сигнальна ракета, яку запустили вертикально вгору, розірвалась через 5 с після запуску, а ще через 0,4 с почули звук її розриву. Визначте середню швидкість піднімання ракети, якщо температура повітря 00С, а швидкість звуку при цій температурі -330м/с.
   Сигна́льна раке́та - піротехнічний засіб сигнального зорового (іноді звукового) зв'язку, що застосовуються для передачі коротких команд, оповіщення, позначення і взаємного впізнавання своїх військ, літаків, кораблів, а також передачі сигналів виклику, перенесення і припинення вогню і цілевказання.
   Температу́ра (від лат. temperatura - належне змішування, нормальний стан) - фізична величина, яка описує стан термодинамічної системи.


Відповідь: 26,4 м/c.

ПОМІРКУЙ!!! Як залежить швидкість звуку від температури середовища?


  1   2   3   4   5   6   7   8 • ЯК ПРИРОДНИЧА НАУКА
 • РІЗНІ НАРОДИ - РІЗНІ ВЕЛИЧИНИ
 • МЕханічний рух . Частина І. Рівномірний та нерівномірний рух.
 • РІВНОМІРНИЙ ТА НЕРІВНОМІРНИЙ РУХ