Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаФормування світового ринку інформатики

Скачати 300.19 Kb.

Формування світового ринку інформатики
Скачати 300.19 Kb.
Сторінка1/6
Дата конвертації13.03.2017
Розмір300.19 Kb.
  1   2   3   4   5   6

Формування світового ринку інформатики


Валерій ЛИСЕНКО

Анотація

Розглядаються обставини створення масових телевізорів, магнітофонів, комп’ютерів, а також компакт-дисків та інших носіїв інформації. Увага акцентується як на драмі ідей, так і на цікавих подробицях ринкової боротьби.

Annotation

This is a short review of history of creating of world market of popular domestic electronic devices and media. These events are full of important dramatic struggles.

Актуальність


У ХХ столітті люди досягли найвіддаленіших, найнеприступніших куточків Землі, почали освоєння повітряного і космічного простору.
Носі́й інформа́ції (data medium) - матеріальний об'єкт , створений природою або ж навмисно людиною, за допомогою якого можна зберігати і передавати інформацію
Ко́смос (від грец. κόσμος - «порядок») - одне з ключових понять давньогрецької історії та культури. Вживалося на позначення встановленого Богом (богами, Божеством) Всесвітнього Ладу, Порядку - на противагу Хаосу - Всесвітньому Безладу.
Але неспокійному духу пошуку всього цього було замало. Все гостріше відчувалась потреба у нових плідних ідеях, у просторі для творчої фантазії і для комерції, у нових враженнях та економічній боротьбі. Таким глобальним проривом стала науково-технічна революція, створення потужної інформаційної індустрії.

Саме завдяки цій галузі накопичено найбільші багатства сучасного світу, виникли найдинамічніші компанії, вийшли з економічного занепаду цілі країни. Розвиток інформатики сповнений творчого драматизму і повчального досвіду. Знати її історію необхідно кожній культурній людині. Спробуймо ж відчути її напружений пульс, повчитись на досвіді досягнення успіхів.


На чому фіксувати знання


Незмірні заслуги паперу перед людством. Що тільки він, бідолашний, не терпить! Втім, не варто обмежувати культурні набутки тим, що на папері. Наприклад, ткацтво, винайдене ще в неоліті, створювало не лише банальну вжиткову продукцію. Здавна тканини і вироби з них несли художню, соціальну, духовну ауру. А найдавніші методи формування зображень на тканинах дуже нагадують сучасну машинну графіку. Близько 1808-го року ліонським механіком Жозефом Жаккаром для керування ткацьким верстатом був застосований принцип програмного управління.
Тка́цький верста́т - верстат, що виробляє з ниток різноманітні види текстильних тканин, основна машина ткацького виробництва.
Ще донедавна на текстильних підприємствах, поряд з комп’ютеризованою вишивальною машинкою, можна було здибати громіздкий жаккардів агрегат, над яким аж під склепіння цеху повз ланцюжок дерев’яних дощечок з отворами – своєрідна перфострічка чи колода перфокарт.

Серед попередників цифрових носіїв інформації можна назвати валики з кілочками чи платівки з отворами для різноманітних музичних автоматів: шкатулок, шарманок, органчиків тощо, відомі ще з глибокої давнини. Наприкінці ХІХ століття набули популярності механічні приставки до фортепіано піаноли, керовані паперовими перфострічками – своєрідним способом запису нот. Та незабаром їх витіснили аналогові методи запису й відтворення звуків на грамплатівках [1, 12]. До створення кінематографу, а також фонографів, тобто механічних диктофонів, доклав рук видатний американський винахідник Томас Едісон.

То́мас А́лва Е́дісон (англ. Thomas Alva Edison; 11 лютого 1847 Мілан, Огайо - 18 жовтня 1931) - американський вчений і винахідник, автор винаходів, на які видано 1093 патенти США та 1239 патентів інших країн.
Не зайве нагадати, що у ті часи, у культурному та економічному відношенні, Америка все ще лишалась периферійною провінцією Старого світу.
Стари́й світ - частини земної суші, відомі європейцям до XV століття.

Фонограф з восковими валиками та патефони (перша половина ХХ ст.)

1877-го року американець Олександр Белл запатентував винайдений ним телефон і заснував компанію Bell Telephone. Через вісім років фантастичного успіху для забезпечення міжміського зв’язку він створює не менш славетну AT&T (American Telegraph and Telephone Company). А 1925-го року було створено дослідницьку Bell Laboratories, зі стін якої вийшла ціла череда піонерних комерційних розробок, як-от радіолампа, транзистор, фотоелемент, а зрештою навіть супутник зв’язку.

Наприкінці ХІХ століття американська корпорація International Business Machines (IBM – Міжнародні ділові машини) застосувала перфокарти до механізованого обліку результатів перепису населення США.

Лабораторія Белла (англ. Bell Laboratories, скорочено Bell Labs, колишні назви AT&T Bell Laboratories, Bell Telephone Laboratories) - в минулому американська корпорація, створена 1925 р. шляхом злиття та централізації науково-дослідних відділів компаній AT&T і Western Electric.
Перепис населення - єдиний процес збору, узагальнення, аналізу та публікації демографічних, економічних та соціальних даних про населення, що належать проживає на відповідний проміжок у країні чи на виразно відмежованій території..
З тих пір, безперервно вдосконалюючись, її бізнес поширився на весь світ [3].

Отже, у першій половині ХХ століття масову інформатику уособлювали грамофонні платівки, фотографія, кінематограф, радіомовлення та електричний телеграф. Розрахунки велись на арифмометрах. Після Другої світової війни до цих чудес техніки додались масова телефонія та телебачення, з’явились магнітофони і широко розповсюдився звуковий самвидав – записи популярних співаків, які важко було розшукати у крамницях.

Грамофо́нна платівка (грамплатівка, вініл) - аналоговий звуковий носій. Це диск з синтетичних матеріалів, на поверхні якого розміщений спіральний рівчачо́к (доріжка) із записом звуку, що відтворюється за допомогою призначених для цієї мети пристроїв - грамофонів, електропрогравачів тощо.
Дру́га світова́ війна́ - наймасштабніша світова війна в історії людства. Почалася 1 вересня 1939 і тривала 2 194 дні до 2 вересня 1945, коли на борту лінкора «Міссурі» підписано капітуляцію Японської імперії перед союзними державами.

Арифмометр “Фелікс” випускався десятки років першої половини ХХ ст. у майже незмінному вигляді. Ручний привід, вага 4,5 кг.

Перфострічка застосовувалась в телеграфі як проміжний носій текстів, а згодом була широко розповсюджена у кібернетиці. Перфокарти різних видів вживались для обробки великих обсягів даних. Головна особливість “машинної писемності” – що вона читається з допомогою інформаційних машин. Тут криється загроза втрати знань внаслідок втрати засобів доступу до них: прослухати касету неможливо без відповідного магнітофона. Правда, для читання і розуміння звичайних книг також необхідні певні “ключі”: знання алфавіту, знайомство з предметом.

З найдавніших часів вимріювались казки про механічних слуг, працівників, солдатів. І от у ХХ столітті виникли реальні передумови для їх створення. 1920-го року чеський письменник Карел Чапек опублікував п’єсу “Р.У.Р.

Ка́рел Ча́пек (чеськ. Karel Čapek; *9 січня 1890 - †25 грудня 1938) - чеський письменник. Найвідоміші його твори: збірки оповідань та казок, роман «Війна з саламандрами», п'єси «Біла хвороба», «Мати», «З життя комах», «Засіб Макропулоса», «R.U.R.».
(Розумні універсальні роботи)”, і з його легкої руки слово “робот” пішло гуляти світами. Славетний поляк Станіслав Лем, нащадок карпатських лемків, за фахом психіатр, досліджуючи глибини людської душі, перейняв чапекову ідею і написав у 60-ті роки книгу: “Кіберіада. Казки роботів”. Світові війни, прокотившись одна за одною, збурили шалену гонку озброєнь; десятиліттями людство жило під знаком Бомби. Відтак, можна вважати, що початок світової науково-технічної революції було покладено у серпні 1945 року, американськими атомними бомбардуваннями японських міст. Почалась нова, небачена доба історії.

  1   2   3   4   5   6


Скачати 300.19 Kb.

  • Актуальність
  • На чому фіксувати знання