Урок №20
Тема: Призначення й структура мережі Інтернет. Протоколи Інтернету. Адресація в Інтернеті, поняття IP-адреси, доменного імені та URL-адреси. Способи підключення до Інтернету, функції провайдера. Служби Інтернету. Поняття гіпертекстового документа, гіперпосилання, веб-сторінки та веб-сайту. Поняття всесвітньої павутини та навігація нею.Всесві́тня мережа (англ. World Wide Web, скорочено: WWW; також: всемережжя, веб або тене́та) - найбільше всесвітнє багатомовне сховище інформації в електронному вигляді: десятки мільйонів пов'язаних між собою документів, що розташовані на комп'ютерах, розміщених на всій земній кулі.
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
-
Актуалізація опорних знань.
Гра «Дай ім’я»
Назвіть тип ресурсу (папка, диск, принтер тощо)
 
Фронтальне опитування:
-
Що таке глобальна мережа?Глоба́льна мере́жа - англ. Wide Area Network,(WAN)- комп'ютерна мережа, що охоплює величезні території (тобто будь-яка мережа, чиї комунікації поєднують цілі мегаполіси, області або навіть держави і містять у собі десятки, сотні а то і мільйони комп'ютерів).
-
Чим комп’ютер-клієнт відрізняється від сервера?
-
У який спосіб комп’ютери підключають до мережі?
-
Що таке модем?
-
Мотивація навчальної діяльності
Найбільшою та найвідомішою у світі комп’ютерною мережею є Інтернет. Ця мережа не лише впевнено увійшла в наше життя, а й стала явищем загальносвітової культури з власними законами й правилами, незаперечними перевагами й неминучими недоліками.
Сьогодні ми розпочинаємо знайимитись з Інтернетом. Ми дізнаємось про особливості мережі та про те, які можливості вона надає.
-
Вивчення нового матеріалу з використанням презентації.
-
Призначення й структура мережі Інтернет.
Екскурс в історію: 1957 р. – міністерство оборони США створило ARPANET, 1984 р. – національний науковий фонд США заснував міжуніверситетську мережу NSFNet.
Постачальник послуг Інтернету (інтернет-провайдер) – це компанія, яка має постійний вихід у глобальну мережу та надає його за плату іншим.
Інтернет-спільнота – це група людей, які мають однакові інтереси та спілкуються через Інтернет.
Основні функції Інтернет:
-
мовні послуги;
-
інтерактивні послуги;
-
пошукові послуги.
-
Протоколи Інтернету.
-
Адресація в Інтернеті, поняття ІР-адреси, доменного імені та URL-адреси.
Припустимо, вам потрібно відправити листа товаришу. Що для цього необхідно знати?
Звичайно, потрібно знати адресу, за якою відправлятимете листа, і правила запису цієї адреси. Так і в мережі Інтернет, існує адреса і правила її запису.
Правила взаємодії в мережі, звані мережним протоколом ТСР/ІР, визначають, що кожен комп'ютер у мережі повинен мати адресу, так звану ІР-адресу.
ІР-адреса – це адреса, що ідентифікує комп’ютер в Інтернеті.
Вид адреси — 4 числа, записані через крапку в діапазоні від 0 до 255. Наприклад, 130.51.45.2 або 192.168.0.1.
Система доменних імен DNS
Доменне ім’я – це послідовність розділених крапками слів, яка зіставляється з певною ІР-адресою.
В операційну систему Windows Server 2003 включена служба (Domain Naming System — система доменних імен). Доме́нне ім'я (англ. Domain name) або Доме́н (англ. Domain, від лат. dominium - володіння) - частина простору ієрархічних імен мережі Інтернет, що обслуговується групою серверів системи доме́нних імен (DNS-серверів) та централізовано адмініструється. Windows - узагальнююча назва операційних систем для ЕОМ, розроблених корпорацією Microsoft. Перші версії були не повноцінними операційними системами, а лише оболонками до ОС MS-DOS. На 2014 рік, за даними сайтів NetApplications та GoStats, Microsoft Windows встановлена більш як на 90% персональних комп'ютерів світу. Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.
Служба DNS виконує дві основні функції:
-
організація простору імен;
-
забезпечення механізму дозволу, тобто зіставлення «буквеної» адреси і цифрової IР-адреси комп'ютера в мережі.
У кожного web-документа (навіть у кожного об'єкта, вбудованого в такий документ) в Інтернеті є своя унікальна адреса — називається уніфікованим покажчиком ресурсу URL (Uniformed Resource Locator) або скорочено URL-адресою. Звернувшись за цією адресою, можна отримати документ, шо зберігається там.
Приклад URL:
http://www.klyaksa.net/htm/exam/answers/images/a23_1.gif
http://www.klyaksa.net/htm/exam/answers/images/a23_1.htm
URL-адреса документа складається з трьох частин і на відміну від доменних імен читається зліва направо.
-
Способи підключення до Інтернету, функції провайдера.
Сполучними ланками між клієнтами та Інтернетом виступають організації або приватні особи, звані ISP (Internet Servis Provider — постачальник послуг Інтернету), або, простіше кажучи, провайдери.Зліва направо (англ. Left to Right) - науково-фантастичне оповідання Айзека Азімова, опубліковане у січні 1987 році. Оповідання ввійшло в збірку «Золото» 1995. Постачальник послуг Інтернету (англ. Internet Service Provider, ISP), також провайдер послуг Інтернету, надавач послуг Інтернету, Інтернет-провайдер (від англ. to provide - забезпечувати, надавати доступ) - організація, яка надає послуги доступу та передачі (інформації) певними інформаційними каналами. Сервер провайдера має декілька модемних входів, до яких можуть підключатися користувачі для доступу в Інтернет.
Провайдер надає користувачам, як правило, наступні послуги:
-
доступ до інформаційних ресурсів Інтернету;
-
адреси електронної пошти;Інформаці́йні ресу́рси (Information resources) - документи і масиви документів в інформаційних системах (бібліотеках, архівах, фондах, банках даних, депозитаріях, музейних сховищах і т.і.). Розрізняють інформаційні ресурси державні та недержавні. Електро́нна по́шта або е-пошта (англ. e-mail, або email, скорочення від electronic mail) - спосіб обміну цифровими повідомленнями між людьми використовуючи цифрові пристрої, такі як комп'ютери та мобільні телефони, що робить можливим пересилання даних будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-, відеофайли, архіви, програми).
-
виділення необхідного простору на своєму вузлі для ^еЬ-сторінки абонента.
-
Служби Інтернету.
Служба Інтернету – це набір послуг, які надаються клієнтам програмним забезпеченням серверів Інтернету з використанням певних мережних протоколів.
Служби:
-
всесвітня павутина;
-
електронна пошта;
-
служба передавання файлів;
-
служби миттєвих повідомлень;Мережний протоко́л у комп'ютерних мережах - набір правил, що визначає комп'ютери у мережі. Протокол також задає загальні правила взаємодії різноманітних програм, мережевих вузлів чи систем і створює таким чином єдиний простір передачі. Програ́мне забезпе́чення (програ́мні за́соби) (ПЗ; англ. software) - сукупність програм системи обробки інформації і програмних документів, необхідних для експлуатації цих програм. Миттє́ві повідо́млення або повніше систе́ма о́бміну миттє́вими повідо́мленнями (англ. Instant messaging, скорочено IM) - телекомунікаційна служба для обміну текстовими повідомленнями між комп'ютерами або іншими пристроями користувачів через комп'ютерні мережі (як правило через інтернет).
-
групи новин;
-
ІР-телефонія.
-
Поняття гіпертекстового документа, гіперпосилання, веб-сторінки та веб-сайту.
Гіпертекст – це текст, у який вбудовано спеціальні коди (теги), що задають його форматування (заголовки, шрифтові виділення тощо) і розміщення в ньому ілюстрацій та мультимедійних об’єктів.
На веб-серверах розміщено веб-сторінки – документи, розмічені з використанням мови HTML.
Один з основних елементів веб-сторінки – гіпертекстові посилання (гіперпосилання або посилання).
Веб-сторінки в Інтернеті пов’язані між собою довільно.
Веб-сторінка являє собою розміщений на веб-сервері гіпертекстовий документ. Веб-сайт – це сукупність подібних за змістом і оформленням веб-сторінок, які пов’язані між собою гіперпосиланнями та розміщені на одному веб-сервері.
Види веб-сайтів:
-
пошукові системи;
-
Вікі;
-
веб-форуми;
-
блоги;
-
фотографії, музика та відеоінформація в Інтернеті;
-
інтернет-магазин.
-
Поняття всесвітньої павутини та навігація нею.
Віртуальний інформаційний простір або англійське World Wide Web називають Всесвітньою павутиною, яке часто позначається як WWW.Інформаці́йний про́стір (англ. Information space) - сукупність результатів семантичної діяльності людства. В основу технології WWW покладена технологія гіпертексту, основний зміст якого полягає в тому, що текст певним чином структурується, тобто в ньому виділяються слова — посилання. За активізації посилання відбувається перехщ на заданий у посиланні фрагмент тексту. Посилання в документі зазвичай виділяються кольором і підкресленням.
Від звичайного гіпертексту WWW відрізняється головним чином тим, що дозволяє встановлювати посилання не тільки на сусідній файл, але і на файл, що знаходиться на комп'ютері в іншій півкулі Землі. Від користувача при цьому не потрібно ніяких зусиль. За запитом зв'язок буде встановлений автоматично. У WWW до інформаційних ресурсів можна звертатися не тільки через гіперпосилання, але й безпосередньо за адресою.
Текст WWW може включати малюнки, мультимедійні ролики, таблиці тощо. На сайтах можна знайти наукові статті і тексти художніх книг, фотогалереї й віртуальні музеї, новини суспільно-політичного життя і курси акцій на біржах.
-
Повторення правил техніки безпеки.Віртуа́льний музе́й - музей, що існує у глобальній інформаційно-комунікаційній мережі інтернет завдяки об'єднанню інформаційних і творчих ресурсів для створення принципово нових віртуальних продуктів: віртуальних виставок, колекцій, віртуальних версій неіснуючих об'єктів та ін. Наукова стаття - вид наукової публікації, який описує дослідження чи групу досліджень, пов'язаних однією темою, та виконана її науковими авторами. Наукові статті публікуються в періодичних наукових журналах або в неперіодичних збірниках наукових робіт. Правила техніки безпеки (англ. safety rules, preventive regulations, safety regulations, нім. Sicherheitsregeln f pl, Sicherheitsvorschriften f pl) - правові норми, що передбачають заходи із забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці.
-
Навчальна практична робота.
Вивчення основ навігації у всесвітній павутині можна запропонувати у вигляді індивідуальної роботи з поясненнями вчителя.
-
Запустіть на своєму комп'ютері браузер Internet Explorer.
-
В адресному рядку введіть адресу сайту Музею гетьманства: http://www.Microsoft Internet Explorer - графічний веб-оглядач (браузер), який розробляє корпорація Microsoft. Музе́й гетьма́нства - це державний культурно-освітній та науково-дослідний заклад історичного профілю, зосередження пам'яток матеріальної та духовної культури пов'язаних з історією та традиціями козацько-гетьманської доби. getman-museum.kiev.ua
-
Додайте адресу головної сторінки цього сайту до Вибраного.
-
Збережіть головну сторінку сайту у своїй папці.
-
Використовуючи гіперпосилання Експозиції на головній сторінці музейного сайту, відкрийте в різних вікнах сторінки, які містять інформацію про гетьманів України.
-
Збережіть відкриті сторінки в папках, назви яких збігаються з прізвищами гетьманів.
-
Збережіть у відповідних папках портрети гетьманів.
-
Збережіть у файлі зображення гетьманської печатки зі сторінки, присвяченої гетьманові Скоропадському.
-
Користуючись гіперпосиланням Цікаві події, перегляньте список виставок і новин, пов'язаних з історією України.У списку подані ватажки Війська Запорозького XV–XVII століть, старші реєстрових козаків та гетьмани Війська Запорозького Городового XVI–XVIII століть, кошові отамани Війська Запорозького Низового (січових козаків) XVI-XVIII століття, гетьмани України XX століття. Історія України - процес формування держави Україна. Появі державності передував тривалий процес етногенезу українців. Після появи держави виникла українська нація як сукупність громадян. Якщо в процесі навігації ви знайдете цікаву для вас інформацію, збережіть її у своїй теці.
-
Закрийте всі відкриті вікна браузера.
-
Підсумок уроку.
Гра «Мережа»
Яка інформація може міститися на сторінках сайту школи, що мають такі URL-адреси?
http:/www.school.lviv.ua/index.html
http://www.school.lviv.ua/teachers/director.html
http://www.school. lviv.ua/teachers/zavuch. html
http://www.school.lviv.ua/photo/vypusk09.html
http://www.school. lviv.ua/photo/vypusk08.html
http://www.school.lviv.ua/lesson/math.html
http://www.school.lviv.ua/lesson/english.html
http://www.school.lviv.ua/lesson/ukr.html
Намалюйте структуру цього сайту.
-
Домашнє завдання.
розд.19. |