Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Голосовий апарат І мова

Голосовий апарат І мова




Дата конвертації31.03.2017
Розмір68.7 Kb.
ТипУрок


Управління освіти Ніжинської міської ради

ЗОШ І-ІІІ ступенів № 10

Відкритий урок на тему
«ГОЛОСОВИЙ АПАРАТ І МОВА»
з досвіду роботи

вчителя біології

Осипенко

Ірини Володимирівни

Мета: Розглянути механізм формування голосу; з’ясувати гігієнічні вимоги щодо його збереження; розвивати вміння логічно мислити, продовжувати розвивати навички роботи у групах, у парах, з різними джерелами інформації; сприяти гігієнічному та естетичному вихованню учнів.

Тип уроку : комбінований

Міжпредметні зв’язки: з музикою

Обладнання : підручник, таблиця « Органи дихання» , роздатковий матеріал, проектор, комп’ютер.

I. Організаційний момент.

Важлива річ цінується найбільше

Лише тоді, коли немає вже її,

І гірше втрати ти не знаєш іншої –

здоров’я, що найцінніше на землі.
Саме тому на уроках біології ми з вами (слова учнів ):


  1. Доводимо, що здоров’я – це найбільша цінність.

  2. Розвиваємо власні здібності, інтелект, пам’ять.

  3. Збагачуємо себе новими вміннями.

  4. Розвиваємо свій організм фізичними вправами.
    Фізичні вправи Фізи́чні впра́ви - елементарні рухи, складені з них рухові дії та їх комплекси, систематизовані у цілях фізичного розвитку.


  5. Пам’ятаємо, що знання – це сила.

Розуміння особливостей свого організму, постійне поповнення знань та їх застосування вбереже вас від багатьох проблем, пов’язаних зі здоров’ям. Тому епіграфом нашого уроку будуть слова : «Знаннянастільки дорогоцінна річ, що іх не ганебно добувати з будь - якого джерела».


II. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні на нас чекає цікава робота, але перш ніж ми почнемо знайомство з новою темою, давайте пригадаємо те, що нам уже відомо. На минулому уроці ми вивчали тему «Будова і функції органів дихання».

Ди́хальна систе́ма - відкрита система організму, яка забезпечує газообмін, формування гомеостазу в трахеобронхіальних шляхах, очищення повітря, яке вдихається, від чужорідних часток і мікроорганізмів, а також аналіз пахучих речовин в атмосферному середовищі.
«Мозкова атака»



  1. Що таке дихання?

  2. Яка суть зовнішнього і внутрішнього дихання?

  3. Назвіть та покажіть органи дихання ( робота з таблицею )


Об’єднайтесь у шість груп відповідно до кількості органів дихання. Кожна група отримає перелік ознак, серед яких потрібно обрати ті, що притаманні: носовій порожнині, глотці, гортані, трахеї, бронхам, легеням.

1. Складається з 16-20 хрящових півкілець, з’єднаних між собою зв’язками.

2. Складаються з 6-12 хрящових кілець, які запобігають закриттю їх просвіту.

3. Слизова оболонка пронизана кровоносними судинами та залозами і густо вкрита війками.

Кровоносні судини Кровоно́сні суди́ни - складові серцево-судинної системи, які забезпечують швидкий транспорт крові до усіх органів тіла людини, забезпечуючи обмін речовин між кров'ю та навколишніми тканинами. Вивченням кровоносних судин, нарівні з лімфатичними, займається розділ медицини - ангіологія.
Слизова́ оболо́нка (лат. tunica mucosa, часто говорять просто слизова) - внутрішня оболонка порожнистих органів, яка контактує з зовнішнім середовищем (тобто органами дихання, сечової, статевої та травної систем).

4. Має вигляд лійки, стінки якої утворені кількома хрящами.

5. В цьому органі перетинаються дихальні та травні шляхи.

6. Парний орган, що займає майже всю грудну порожнину.

Грудна́ порожни́на (лат. Cavum thoracis) - анатомічний простір, обмежений внутрішньою поверхнею грудної клітки і верхньою поверхнею діафрагми. Стінки грудної порожнини вистилає внутрішньогруднна фасція (лат. fascia endothoracica)

7. Зовні вкриті сполучнотканинною оболонкою, яка складається з двох листків.

8. Найтонші з них закінчуються альвеолярними ходами, на стінках яких розміщені альвеоли.

9. Розділяється кістково-хрящовою перегородкою на праву і ліву половину.

10. Задня стінка відділена від передньої поверхні хребта прошарком пухкої сполучної тканини, тому цей орган рухливий.

Сполучна́ ткани́на - тканина живого організму, яка виконує опорну, захисну і трофічну функції. Складається з декількох видів клітин; переважно з фібробластів, волокон і основної тканинної речовини. Міжклітинна речовина добре виражена.

11. Між хрящами є слизові складки, голосові зв’язки, між ними утворюється голосова щілина.

12. Задня стінка утворена сполучною тканиною і прилягає до стравоходу.

13. Основна функція – забезпечення газообміну між зовнішнім середовищем та організмом.

14. Кров’ю, яка тече по густій сітці кровоносних капілярів слизової оболонки, повітря зігрівається.

15. Завдяки руху війок залозистого епітелію зі слиною із слизом виділяються частинки пилу і бактерій.

16. Зверху цей орган вкритий хрящем, який запобігає потраплянню їжі.

17. Завдовжки 9-11 см, діаметр 15-18 мм.

18. Діаметр повітроносних трубочок поступово зменшується.
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учні, оголошення теми і мети уроку.

Колись давно в древній Греції знаменитий Байкар Езоп був рабом філософа Ксанфа.

Старода́вня Гре́ція - цивілізація в історії Греції, яка існувала на Балканському півострові від III тис. до н. е. до початку Середньовіччя бл. 600 р. нашої ери. Найбільший її розквіт припав на класичний період V-IV ст.
Якось Ксанф захотів запросити гостей і наказав Езопу приготувати найкраще. Езоп купив язики і приготував із них три страви. Ксанф запитав, чому Езоп подає тільки язики. Езоп відповів: «Ты велел купить самое лучшее. А что может быть лучше языка? При помощи языка строятся города, развивается культура народов. При помощи языка мы изучаем науки, получаем знания, при помощи языка люди могут объясняться друг с другом, решать различные вопросы, просить, давать, получать, выполнять просьбы, объясняться в любви. Поэтому нужно думать, что нет ничего лучше языка!»

Наступного разу Ксанф розпорядився, щоб Езоп придбав до обіду найгірше. Тоді Езоп знову приготував язики. Всі здивувались, а Езоп пояснив: «Ты велел мне сыскать самое худшее. А что может быть хуже языка? Посредством языка люди огорчают и разочаровывают друг друга, посредством языка можно лицемерить, лгать, хитрить, ссориться. Язык может предавать, оскорблять. Может ли быть что-нибудь хуже языка?»

Мова – це унікальне явище, головне призначення якого – дарувати радість спілкування. Голос з повним правом називають музичним інструментом.

Музи́чний інструме́нт - інструмент, призначений для виконання музики. В принципі будь-який інструмент, що здатний відтворювати звуки за певних умов і в певних музичних традиціях може бути використаним, як музичний.
Я думаю, вам буде цікаво дізнатись, як він влаштований. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо механізм формування голосу, з’ясуємо, яких гігієнічних вимог необхідно дотримуватися для його збереження. Тема уроку «Голосовий апарат і мова».



IV. Засвоєння нових знань.

Голос – сукупність різних щодо висоти, сили і тембру звуків, які видає людина за допомогою голосового апарату.

Відповідно, основними характеристиками голосу є висота тону, сила и тембр. Що означають ці поняття? (Робота з підручником, с. 92, 1-ий абзац).

Перший ряд – Що означає висота тону?

Другий рядЩо таке сила звуку?

Третій ряд – Дайте визначення поняттю «тембр голосу».
Які органи приймають участь в утворенні звуку?

Всі органи дихання, які ви назвали, в тій чи іншій мірі приймають участь у голосоутворенні. Їх умовно поділяють на три основні частини:



  1. Нижній резонатор (легені, бронхи, трахея).

  2. Голосовий апарат (гортань).

  3. Верхній резонатор (глотка, порожнина рота, носа і придаткові пазухи носа).
    Рот (лат. stoma, -atis) - тілесний отвір у тварин, через який приймається їжа і, у багатьох випадках, здійснюється дихання. У багатьох хребетних у роті розміщені зуби і язик. Зовнішньо рот може мати різну форму.
    Си́ла зву́ку (чи інтенсивність) - кількість звукової енергії, що проходить за одиницю часу через одиницю площі; вимірюється у ватах на квадратний метр (Вт/м²).
    Навколоносові пазухи (придаткові пазухи носа) (лат. sinus paranasales) - повітроносні порожнини в кістках черепа, які сполучені з порожниною носа.


Також у мовленні беруть участь губи, язик, нижня щелепа, м’яке піднебіння, мімічні м’язи.
Нижньощеле́пна кі́стка (лат. mandibula) - кістка лицевого черепа. Єдина рухлива кістка черепа. Утворена з двох зубних кісток в амніотів, у анамній розділена.

Гортань – місце, де народжується звук, а резонатори надають голосу відповідну силу звуку, тембр, повноту звучання, а також стимулюють роботу гортані.

Гортань розташована по середній лінії шиї, у передньому її відділі і має форму трубки. Що ви можете доповнити?
Робота у парах з німим малюнком ( малюнки на кожній парті )

Тож пригадавши будову гортані, вам легше буде зрозуміти механізм звукоутворення.

Коли людина мовчить, голосові зв’язки розходяться і голосова щілина має вигляд рівнобедреного трикутника (іл. 5.5, с.

Трику́тник у евклідовій геометрії - три точки, що не лежать на одній прямій, і три відрізки, що їх сполучають. Трикутник з вершинами A, B, і C позначається ABC. Трикутник є многокутником і 2-симплексом.
93). Під час розмови, співу голосові зв’язки змикаються (іл. 5.5). Видихуване із нижнього резонатору повітря тисне на зв’язки і вони починають коливатись, створюючи звук, що підсилюється у верхньому резонаторі. В ідеалі алфавіт повинен мати стільки літер, скільки в мові звуків. Проте, як установили вчені, жоден алфавіт світу не відповідає цим вимогам, настільки барвистий світ звуків.
Робота в парах (ст. 92-93) ( Запитання на слайді )

Перший ряд – Від чого залежить висота звуку?
Висота́ зву́ку - суб'єктивна оцінка якості звуку. Залежить, головним чином, від частоти звукових коливань. Чим більше частота коливань, тим вище звук. Для звуків з неперіодичними коливаннями (шумів) визначення висоти звуку утруднено.
Як класифікують голоси у співаків за висотою тону?

Другий ряд – Як змінюється голос з віком? Чим обумовлення мутація голосу у хлопчиків-підлітків?

Третій ряд – Яким чином верхні резонатори впливають на тембр голосу? Яка роль голосових м’язів у формуванні звуку?
Повідомлення «Співоча постава», слайди, голоси співаків.

Повідомлення «Гігієна голосу», і схема на основі цієї інформації.
Механізм утворення звуків у тварин і у людей подібний, хоча є, звичайно, певна відмінність у будові голосового апарату. Проте жодний з представників тваринного світу не здатний до членороздільної мови.
Тварини Твари́ни (лат. Animalia або лат. Metazoa) - царство переважно багатоклітинних еукаріотичних (ядерних) організмів, однією з найголовніших ознак якого є гетеротрофність (тобто, споживання готових органічних речовин) та здатність активно рухатись.
Щось на зразок людської мови можна почути від папуг. Відомо такий факт: один папуга умів вимовляти фразу «як ясно світить сонце», але її він вигукував і темної ночі. Тільки у людей у корі великого мозку є центри мови. Вони узгоджують роботу м’язів усього мовленнєвого апарату й пов’язані зі свідомістю і мисленням.

А про що довідались ви? Повідомлення «Брати наші менші та їхні розмови».


V. Закріплення матеріалу.

Графічний диктант ( на слайді )

  1. Голос – сукупність різних щодо висоти, сили і тембру звуків, які створює людина за допомогою голосового апарату.

  2. Основними характеристиками голосу є висота тону і його тембр.

  3. В утворенні звуків беруть участь: нижній резонатор, голосовий апарат і верхній резонатор.

  4. Резонатори надають голосу відповідну силу звуку, тембр повноту звучання, а також стимулюють роботу гортані.

  5. Під час розмови, співу голосові зв’язки розходяться й голосова щілина має вигляд рівнобедреного трикутника.
    Рівнобедрений трикутник - трикутник, в якому дві сторони рівні між собою. Рівні сторони називаються бічними, а остання - основою. За означенням, правильний трикутник також є рівнобедреним, але обернене твердження не є правильним.


  6. Звук виникає під дією видихуваного повітря, що тисне на зв’язки.

  7. Втрата зубів не впливає на звукоутворення.

  8. Висота голосу залежить від довжини голосових зв'язок – чим довші голосові зв’язки, тим вищий голос.

  9. За висотою тону голоси поділяють на:

а) чоловічий (бас, баритон);

б) жіночий (тенор, альт, сопрано).



  1. На специфічне звучання та тембр голосу впливають голосові м’язи, які можуть вкорочувати або видовжувати голосові зв’язки.

  2. Свідома членороздільна мова у людей пов’язана з розвитком вищої нервової діяльності.

Відповіді:
























VI. Підсумки уроку. Домашнє завдання: § 30, розглянути малюнки .




  • Тип уроку
  • I. Організаційний момент.
  • II. Актуалізація опорних знань.
  • Об’єднайтесь у шість груп відповідно до
  • Слизова оболонка
  • III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учні, оголошення теми і мети уроку.
  • IV. Засвоєння нових знань.
  • V. Закріплення матеріалу. Графічний диктант ( на слайді )
  • VI . Підсумки уроку