Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаГоловна астрономічна обсерваторія нан україни між двома ювілеями: 2004 — 2014 роки Вступ 2004 року до ювілею гао було видано книгу-літопис «60 років Головній астрономічній обсерваторії нан україни»

Головна астрономічна обсерваторія нан україни між двома ювілеями: 2004 — 2014 роки Вступ 2004 року до ювілею гао було видано книгу-літопис «60 років Головній астрономічній обсерваторії нан україни»
Сторінка1/5
Дата конвертації09.04.2017
Розмір0.91 Mb.
  1   2   3   4   5

Звернення до читача!
Шановні колеги. Вашій увазі пропонуємо рукопис продовження Літопису ГАО 2004-2014 рр. Просимо уважно ознайомитися з текстом і висловити до 15 грудня 2015 р. зауваження та побажання за адресою akorsun@mao.kiev.ua.

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

між двома ювілеями: 2004 — 2014 роки
Вступ
2004 року до ювілею ГАО було видано книгу-літопис «60 років Головній астрономічній обсерваторії НАН України». Швидко проминули ці 10 років. До нового 70-літнього ювілею було вирішено підготувати продовження Літопису за останні 10 років. Ці роки — роки змін у країні, роки від Майдану до Майдану — були нелегкими як для ГАО, так і для всієї Національної академії наук України в цілому, насамперед, через суттєве обмеження фінансування.

Обсервато́рія (від лат. observo - спостерігаю, уважно стежу) - наукова установа, в якій за допомогою особливих інструментів виконують астрономічні (астрономічна обсерваторія), магнітні (магнітна обсерваторія), сейсмологічні, метеорологічні та інші спостереження, а також обробляють одержані результати.

Нан Нан (фр. Nans) - муніципалітет у Франції, у регіоні Франш-Конте, департамент Ду. Населення - 90 осіб (2011).

Та все ж, незважаючи на всі негаразди, майже всупереч їм, ГАО працювала стабільно й досить успішно виконувала всі заплановані заходи, не скорочувала кількість працівників, сприяла поповненню колективу молоддю та їхньому професійному росту. А сталося це завдяки й міжнародній співпраці з астрономічними установами таких країн, як Велика Британія, Росія, Іспанія, Греція, Німеччина, США, Словаччина, Франція, Болгарія, Китай, і отриманню грантів на виконання актуальних завдань, і участі в міжнародних проектах, і стажуванню молоді в найкращих обсерваторіях світу тощо. Діяльність ГАО також опиралась в деякій мірі на інвестиції іноземних країн та фінансову підтримку від НАН України, МОН, ДФФД, НКАУ. Треба зауважити, що значна заслуга у стабільній й успішній діяльності ГАО в ці непрості роки належить дружньому і працьовитому колективу Обсерваторії.

Зазначимо, насамперед, що ГАО, як і раніше, виконувала комплексні астрономічні дослідження з таких наукових напрямів: позиційна астрономія; гео- та плането-динаміка; фізика Сонця та Сонячної системи; фізика зір, галактик і космічного середовища; астрономічне і космічне приладобудування.

За цей час співробітники ГАО досягли значних успіхів. Зокрема, було захищено 5 докторських і 18 кандидатських дисертацій, видано 13 монографій, серед них 3 англійською мовою, отримано дві Державні премії України в галузі науки і техніки (2010, 2014 рр.

Англі́йська мо́ва (English, the English language) - мова, що належить до германської групи індоєвропейської сім'ї мов. Одна з найпоширеніших мов у світі, особливо як друга мова та мова міжнародного спілкування.

Со́нячна систе́ма - планетна система, що включає в себе центральну зорю - Сонце, і всі природні космічні об'єкти, що обертаються навколо нього.

Астроно́мія (грец. αστρον - зірка і νομος - закон) - одна з найдавніших наук, що включає спостереження і пояснення подій, які відбуваються за межами Землі та її атмосфери. Вона вивчає походження, розвиток, властивості об'єктів, що спостерігаються на небі (і перебувають поза межами Землі), а також процеси, пов'язані з ними.

Дисерта́ція (лат. dissertatio - твір, обговорення, розсуд, доповідь) - спеціально підготовлена наукова праця на правах рукопису, яку виконують для прилюдного захисту на здобуття наукового ступеня. В Україні розрізняють дисертацію для здобуття наукового ступеня кандидата наук (кандидатська дисертація) та доктора наук (докторська дисертація).

), 5 наукових іменних премій НАН України, 2 іноземні наукові премії, багато урядових та академічних відзнак.

Рейтинг наукових публікацій співробітників ГАО, згідно з результатами бази даних ADS, є одним із найвищих серед науковців НАН України.

Наукова публікація - це опублікований опис наукового дослідження, що містить аналіз сутності певної наукової проблеми, методи і результати її дослідження, науково обґрунтовані висновки. Завданням наукових публікацій є знайомити науковий світ з результатами досліджень окремих вчених та груп науковців.

ГАО незмінно була і є провідною науковою установою з координації багатьох напрямів астрономічних досліджень в Україні.

Щодо подальшого викладу історії ГАО за ці 10 років, а саме — у продовження її Літопису за 1944—2003 рр., матеріал подано по роках на підставі інформації щорічних звітів, протоколів Вчених рад та інших матеріалів.
2004 рік

Цей рік був ювілейним для ГАО
21 січня — Я.С. Яцків виступив на засіданні Президії НАН України з доповіддю «Міжнародний проект — дослідження нутації Землі», у зв’язку з присудженням йому у складі колективу європейських вчених Премії ім. Рене Декарта Європейського Союзу.

Рене́ Дека́рт (фр. René Descartes, лат. Renatus Cartesius - Ренат Картезій; 31 березня 1596(15960331), Ла-Е-ан-Турен (фр. La Haye en Touraine) [зараз місто Декарт], департамент Ендр і Луара, Франція - 11 лютого 1650, Стокгольм) - французький філософ, фізик, фізіолог, математик, основоположник аналітичної геометрії.4 березня — Президент України Л.Д. Кучма вручив дипломи та почесні знаки лауреатам Державної премії України в галузі науки і техніки 2003 року за цикл робіт з розробки теоретичних основ та унікальної спостережної бази в Голосіїві й на піці Терскол для дослідження Сонця та тіл Сонячної системи. На урочистостях були присутні Ю.Ю. Балега (САО РАН), М.В. Карпов, Р.Р. Кондратюк, Р.І. Костик, О.В. Мороженко, О.В. Сєргєєв, В.К. Тарадій, Е.Г. Яновицький, Я.С. Яцків.

фото 2 Нагороджені лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки 2003 р.18 березня — Після ремонтних робіт на телескопі МАК (меридіанний аксіальний круг, конструктор К.Ю. Скорик) П.Ф. Лазоренко, В.Л. Карбовський і О.В. Денисюк відновили астрометричні спостереження

15 квітня — На урочистому засіданні, присвяченому Дню космонавтики, (великий конференц-зал НАН України) було представлене науково-енциклопедичне видання, у підготовці якого взяла участь ГАО НАН України, «Імена України в Космосі» під ред. І.Б. Вавилової, В.П. Плачинди (Львів, Видавничий дім «НАУТІЛОС», 2003 р.; Київ, Компанія «ВАІТЕ», 2001, 2003 рр.; Київ, Видавничий дім «Академперіодика» 2003, 730 с). У книзі вперше зібрано оригінальні матеріали, що увічнюють імена видатних діячів науки і культури, події історії нашої країни, назви міст та природних утворень, у назвах об’єктів Усесвіту. Зокрема, у книзі є матеріали про видатних астрономів ГАО — О.Я. Орлова, А.О. Яковкіна, В.П. Цесевича, Є.П. Федорова та І.В.Гаврилова.

(фото 3 Обкладинка книжки „Імена України в Космосі”20 травня — На засіданні дирекції ГАО розглянуто концепцію Музею історії ГАО. Було запропоновано облаштувати музей у приміщені Подвійного довгофокусного астрографа (ПДА) та зберегти музейну кімнату 216 у головному корпусі для демонстрації раритетних книг із зібрання музею і проведення окремих урочистих заходів.

5 липня — Я.С. Яцківа обрано віце-президентом Європейського астрономічного товариства (ЄАТ) на термін у 3 роки.

15—17 липня — Головна астрономічна обсерваторія НАН України святкувала 60-річчя від дня заснування.

З нагоди ювілею ГАО відбулися такі події та заходи:

*Головну астрономічну обсерваторію НАН України нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

Гра́мота - 1) У Київській Русі будь-який письмовий документ, згодом (з 15 ст.) - тільки акт правового значення, тобто документ, що визначав майнові та інші права, привілеї або обов'язки окремих осіб, церков, монастирів тощо.

Кабінет Міністрів України Кабіне́т Міні́стрів Украї́ни - вищий орган у системі органів виконавчої влади України. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених Конституцією України.

*З ініціативи кримських астрономів астероїд № 1567 на честь ГАО НАН України названо «Голосеево» — неофіційною назвою обсерваторії, бо вона розташована в Голосіївському лісі м.

Голосіївський ліс - лісовий масив, розташований у південній частині міста Києва, у Голосіївському районі, у місцевості Голосіїв.

Києва.

Фото 4 Диплом про надання астероїду №1567 назву „Голосеево”

  1   2   3   4   5  • Головна астрономічна обсерваторія НАН України між двома ювілеями: 2004 — 2014 роки Вступ
  • Національної академії наук України
  • 2004 рік Цей рік був ювілейним для ГАО 21 січня
  • 15—17 липня — Головна астрономічна обсерваторія НАН України святкувала 60-річчя від дня заснування
  • Почесною грамотою