Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаГорлач Мар’яна аспірант кафедри світової літератури Літературна археологія в романній дилогій Доріс Лессінг «П’ята дитина»

Скачати 28.44 Kb.

Горлач Мар’яна аспірант кафедри світової літератури Літературна археологія в романній дилогій Доріс Лессінг «П’ята дитина»
Скачати 28.44 Kb.
Дата конвертації18.05.2017
Розмір28.44 Kb.

Горлач Мар’яна

аспірант кафедри світової літератури
Літературна археологія в романній дилогій Доріс Лессінг

«П’ята дитина» та «Бен серед людей»
80-ті роки в історії світової та зокрема європейської культури були періодом великих змін та розчарувань, а з іншого боку часом нового становлення та культурного розквіту. 80-ті в Англії – це час ґрунтовних змін у політичній сфері країни, адже в 1979 році пост прем’єр-міністра Великобританії зайняла Маргарет Тетчер, яка розпочала нову еру в історії країни.

Світова́ літерату́ра- сукупність літератур усіх народів світу від давнини до сьогодення. Зародження літератури в кожній країні пов’язане з виникненням писемності і художньої творчості в царині мистецтва слова, що відбувалося неодночасно в різних регіонах, державах тощо.

До́ріс Мей Ле́ссінґ (англ. Doris May Lessing, уроджена Тейлор, англ. Taylor) (22 жовтня 1919, Керманшах, Персія - 17 листопада 2013, Лондон) - англійська письменниця, лауреат Нобелівської премії з літератури.

Баронеса Ма́ргарет Гільда Те́тчер (англ. Margaret Hilda Thatcher, 13 жовтня 1925 - 8 квітня 2013) - 71-й прем'єр-міністр Великої Британії (Консервативна партія Великої Британії) у 1979–1990 роках, баронеса з 1992 року.

В житті держави почали відбуватися фундаментальні зміни та трансформації, починаючи від політичного життя та завершуючи потужним технологічним вибухом, а також світоглядною кризою.

На початку ери мобільних телефонів, персональних комп’ютерів, інтернету, хмарочосів та гігантських торгових центрів, стрімкого розвитку кіно та телебачення, так званої доби яппі загалом англійський роман отримує нове дихання. Художня література окреслює новий вектор свого розвитку, центром зацікавлень письменників цього періоду постає історія – історія національна, історія світу, древня та новітня.

Торго́вий центр (ТЦ) інколи торгово-розважальний центр (ТРЦ), галерея, пасаж, торговельний комплекс, торговельно-розважальний комплекс (англ. shopping mall, mall, shopping center) - універсальний магазин або комплекс магазинів, що зазвичай включає підприємства побутового обслуговування, громадського харчування та розважальні заклади.

Мобільний телефон Стільниковий телефон - автономний мобільний телефон, призначений для роботи в мережах стільникового зв'язку; використовує приймач радіодіапазону і традиційну телефонну комутацію для здійснення телефонного зв'язку на території зони покриття мережі.

Політика Полі́тика (від грец. πολιτική діяльність самоуправління у полісі (місто, держава), а подалі - «мистецтво управління» державою і суспільством) - діяльність з управління та керівництва суспільством на основі публічної влади.

Література Літерату́ра (від лат. litterae - буква, літера), іноді книжництво, письменство - сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства. Література відображає та зберігає знання й культуру народу та певного історичного періоду.

Мотив історії обіграється та артикулюється у більшості романів, написаних протягом десятиліття 80-х.

У своїй книзі «Британський роман нового часу» англійський літературознавець Малкольм Бредбері коментує цей період так: «Культура, якою вона з’являлася в літературі та знаходила вираження в мові літератури, здавалася фрагментарною, плюралістичною, мультикультурною і поверховою, а ще вона була розщепленою, несамовитою і самовбивчою.

Сер Малкольм Стенлі Бредбері (7.9.1932–27.11.2000) - англійський письменник та академік. Кавалер ордена Британської імперії (1991), лицар-бакалавр (2000).

[…] Коли письменники оглядалися на історію, то найчастіше не в пошуках якоїсь стабільно еволюціонуючої культурної неперервності, а черепків і уламків, які часто перебували в якомусь дивовижному, зміщеному, «археологічному» зв’язку з сьогоденням»1.

У межах цієї загальної тенденції розвитку англійської літератури художня творчість Д. Лессінг не стала винятком. Авторка звернулась до переосмислення історії через зображення художнього персонажа, що не належить сучасному світу. Художній експеримент письменниці полягає у зображенні співіснування минулого і сучасності, коли минуле уособлює персонаж Бена Ловата, людини, яку оточуючі ідентифікують як представника первісного суспільства та відтак сприймають його як чужого та Іншого.

Худо́жній твір - термін, яким позначають твір, що має передусім естетичну або розважальну цінність. Здебільшого цей термін використовується, коли мова йде про твори літератури й кіно, тоді як картини, статуї тощо частіше називають витворами мистецтва.

Англі́йська літерату́ра - сукупність літературних творів, написаних англійською мовою включно з творчістю письменників, які не обов'язково були англійцями: Джозеф Конрад був поляком, Роберт Бернс - шотландцем, Джеймс Джойс - ірландцем, Дайлен Томас - валійцем, Едгар Аллан По - американцем, Салман Рушді - індійцем, Відьядхар Сураджпрасад Найпол - тринідадцем, Володимир Набоков - росіянином.

Пе́рвісне суспі́льство - тривалий період в історії людства: від початкового етапу становлення людини та суспільства і до виникнення перших цивілізацій. Період в історії людства до винаходу писемності, після чого з'являється можливість історичних досліджень.

Бен є головним персонажем дилогії Д. Лессінг, до якої входять романи «П’ята дитина» (1988) та «Бен серед людей» (2000). Якщо перший роман із дилогії розповідає про дитинство Бена та його життя з сім’єю, то в другому творі авторка розповідає історію його життя після того, як він покинув батьківський дім і опинився сам у великому та незрозумілому йому світі.

У численних інтерв’ю Д. Лессінг говорить про те, що історія Бена – це всього-на-всього витвір її уяви, адже їй неймовірно цікаво було уявити, що ж станеться з такою дитиною, якщо вона таки народиться у сучасному світі. У своїй дилогії письменниця створила персонажа, який не належить ні до кого та ні до чого. Це людина – чужа цьому світу, він – Інший абсолютно для всіх людей на Землі. Бен від самого народження приречений на самотність, на відторгнення та на пошук самого себе тривалістю у власне життя.

Д. Лессінг трактує свого художнього персонажа як своєрідний місток, який з’єднує, мабуть, цілі тисячоліття, демонструючи сучасному світу не лише представника далекої давнини, але й можливо давно забутої цивілізації. «Їй здавалось, що вона дивиться крізь нього на расу, яка існувала тисячі років тому ще до того, як людство, що б не означало це слово, зайняло своє місце в історії.

Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».

Чи жив народ Бена в печерах під землею тоді, коли на поверхні панував льодовиковий період, виловлюючи рибу з темних підземних річок чи прокрадаючись між сніговими заметами, полюючи на ведмедів, або ж птахів, чи навіть людей, її пращурів?»2.Акцентуючи увагу на тому, що Бен найбільш схожий фізіологічно та психічно саме на первісних людей, письменниця витворює образ такого літературного персонажа, якого можна назвати антропологічним Іншим. Вона не дає відповіді на питання «чому Бен такий, який він є?», але в той же час робить його все більше схожим на печерну істоту, яка не пристосована до життя в сучасному світі і приречена на швидку загибель.

1 Бредбері М. Британський роман нового часу / Малькольм Бредбері ; [пер. з англ. В. Дмитрука]. – К. : Ксенія Сладкевич, 2011. – 480 с. – с. 386.

2 138. Lessing, Doris. The Fifth Child / Doris Lessing. – New York : Alfred A. Knopf, Inc., 1988. – 151 p. – p. 148.


Скачати 28.44 Kb.

  • Маргарет Тетчер
  • Малкольм Бредбері