Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаХ20 Homo Deus. За лаштунками майбутнього / Ювал Ной Харарі; пер з англ. О. Дем’янчука. Київ, Форс Україна, 2018. 512 с

Х20 Homo Deus. За лаштунками майбутнього / Ювал Ной Харарі; пер з англ. О. Дем’янчука. Київ, Форс Україна, 2018. 512 с
Сторінка1/24
Дата конвертації30.03.2019
Розмір4.83 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24


Харарі, Ю. Н.

Х20 Homo Deus. За лаштунками майбутнього / Ювал Ной Харарі; пер. з англ. О. Дем’янчука. — Київ, Форс Україна, 2018. — 512 с.


ISBN 978-617-7559-13-8

ISBN 978-617-7559-40-4
Ювал Ной Харарі, професор історичного факультету Єврейського університету в Єрусалимі, у книжці «Ноmо Deus» піднімає філософські питання, аналізує досвід, який людство здобуло за час свого розвитку, заглиблюється в наші емоції і свідомість. Автор пропонує ескіз майбутнього людства, цілком реальний і не обов’язково райдужний.

Скажімо, люди завжди хотіли подолати старість і злидні й дорівнятися до богів. Але для цього вони мають отримати контроль над власного біологічною основою. Якщо колись смерть і біль зникнуть із нашого життя, а підстави сподіватися на це не такі вже й нереальні, ми зможемо подвоїти тривалість життя або й жити скільки заманеться... На допомогу нам уже зараз приходять різноманітні пристрої зі штучним інтелектом. Та чи впевнені ми, що комп’ютери не мають жодних відчуттів чи бажань? А якщо вони не мають їх нині, то, може, коли стануть значно складнішими, зможуть розвивати власну свідомість? Якщо так станеться, як ми про це дізнаємося? І головне питання — якими будуть суспільні відносини? Чи не стане пересічна людина рабом штучно створених і вічно живих істот із незбагненною свідомістю?

Ювал Харарі в цій книзі не дає відповідей, а пропонує читачеві самому їх шукати. Відчуйте подих нової епохи вже зараз!
© 2015 by Yuval Noah Наrаrі Ukrainian translation copyright

© 2018 by FORS UKRAINE Publishing house Co, LTD. ALL RIGHTS RESERVED.

© Дем’янчук О., переклад українською, 2018 ISBN 978-617-7559-13-8

© TOB «Форс Україна», виключна ліцензія на видання, оригінал-макет, 2018

HOMO DEUS

ЛЮДИНА БОЖЕСТВЕННА


Зміст


Розділ 1. ЛЮДСТВО: НОВИЙ ПОРЯДОК ДЕННИЙ 6

ЧАСТИНА І. Homo sapiens завойовує світ 38

Розділ 2. АНТРОПОЦЕН 39

Розділ 3. ЛЮДСЬКА ІСКРА 52

ЧАСТИНА II. Homo sapiens надає сенсу світові 77

Розділ 4. ОПОВІДАЧІ ІСТОРІЇ 78

Розділ 5. НЕПАРНА ПАРА 88

Розділ 6. СУЧАСНА УГОДА 98

Розділ 7. ГУМАНІСТИЧНА РЕВОЛЮЦІЯ 108

ЧАСТИНА III. Homo sapiens втрачає контроль 135

Розділ 8. БОМБА СПОВІЛЬНЕНОЇ ДІЇ В ЛАБОРАТОРІЇ 136

Розділ 9. ВЕЛИКЕ РОЗДІЛЕННЯ 147

Розділ 10. ОКЕАН СВІДОМОСТІ 170

Розділ 11. РЕЛІГІЯ ДАНИХ 177

Подяки 192
Моєму вчителеві С.Н.Ґоєнці (1924–2013), який з любов’ю вчив мене важливих речей

Розділ 1. ЛЮДСТВО: НОВИЙ ПОРЯДОК ДЕННИЙ

На світанку третього тисячоліття людство прокидається, розминає м’язи й протирає очі. Рештки страшної мари все ще тривожать його мозок. «То було щось обтягнуте колючим дротом і з величезними ядерними грибами. Що ж, це був страшний сон». Людство вмиває своє обличчя, розглядає себе в дзеркалі, готує чашку кави й розгортає щоденник: «Погляньмо, що в нас сьогодні?».

Тисячоліттями відповідь на це запитання залишалася незмінною. Ті ж три проблеми тривожили людей у Китаї XX століття, середньовічній Індії й Стародавньому Єгипті. Голод, чума1 й війна завжди були на перших позиціях порядку денного. Покоління за поколінням люди молилися різноманітним богам, ангелам і святим і винаходили незліченні способи, інститути й соціальні системи, однак мільйонами і далі вмирали від голоду, епідемій та насилля. Численні мислителі й пророки доходили висновку, що голод, чума й війна повинні бути невід’ємною частиною космічною плану Бога чи нашої недосконалої природи, і ніщо в кінці всіх часів не звільнить нас від них.

І все ж на світанку третього тисячоліття людство прокидається для повної реалізації своїх можливостей. Більшість людей не часто думають про це, однак за останніх кілька десятиліть ми змогли взяти під контроль голод, чуму й війну. Звичайно, ці проблеми ще не подолано повністю, однак із безмежних і неконтрольованих сил природи вони трансформувалися у виклики, з якими реально впоратися. Нам уже не треба молитися про наше спасіння від них якомусь богові чи святому. Ми досить добре знаємо, що треба зробити, аби запобігти голодові, чумі та війні, і зазвичай досягаємо в цьому успіху.

Правда й те, що й досі залишилися значні проблеми, однак коли ми стикаємося з ними, то вже не стенаємо плечима й не кажемо: «Що ж, так влаштовано наш недосконалий світ» або «На все воля Божа». Радше, коли голод, чума чи війна виходять з-під нашого контролю, ми відчуваємо, що хтось наробив дурниць, створюємо слідчі комісії та обіцяємо собі, що наступного разу все піде краще. І це дійсно працює. Такі збурення справді трапляються дедалі рідше. Уперше в історії більше людей помирає від переїдання, аніж від недоїдання, дедалі більше помирає від старості, аніж від інфекційних хвороб, і дедалі більше — через самогубства, аніж від дій солдатів, терористів і злочинців разом узятих. На початку XXI століття пересічний індивід із більшою ймовірністю помре від страв «Мак-Дональдса», аніж від засухи, вірусу Ебола чи нападу Аль-Каїди.

Тож попри те, що порядок денний президентів, голів корпорацій і генералів заповнено економічними кризами й воєнними конфліктами, у космічному масштабі історії людство може підвести очі й почати вдивлятися в нові горизонти. Якщо ми дійсно беремо голод, чуму й війну під контроль, то що замінить їх у перших пунктах порядку денного? Так само як пожежники, ще до того, як спалахне пожежа, у XXI столітті людство має поставити собі безпрецедентне запитання: чого ми хочемо домогтися? У здоровому, процвітаючому і гармонійному світі що вимагатиме нашої уваги й винахідливості? Це запитання набуває подвійного значення, враховуючи нові можливості, які дають нам досягнення інформаційних і біотехнологій. Що ми робитимемо з усією цією потугою?

Перш ніж відповісти на це запитання, варто сказати кілька слів про голод, чуму й війну. Заява, що ми беремо їх під контроль, може здаватися багатьом скандальною, надто наївною чи, можливо, бездумною. Як бути з тим, що мільярди людей намагаються вижити за менше ніж два долари на день? А як щодо тривалої кризи зі СНІД в Африці чи війн, які точаться в Сирії та Іраку? Щоб відповісти на ці тривожні виклики, погляньмо ближче на світ початку XXI століття, аби потім обговорити порядок денний людства на наступні десятиліття.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24  • Зміст
  • Розділ 1. ЛЮДСТВО: НОВИЙ ПОРЯДОК ДЕННИЙ