Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаІнформація про стан розвитку фізичної культури та спорту в місті Чернівцях

Інформація про стан розвитку фізичної культури та спорту в місті Чернівцях
Дата конвертації30.03.2019
Розмір94.6 Kb.
ІНФОРМАЦІЯ про стан розвитку фізичної культури та спорту в місті Чернівцях Управлінням з фізичної культури та спорту, спільно з виконавчими органами міської ради, за активної участі спортивних громадських організацій, здійснюється цілеспрямована робота щодо реалізації Державної і регіональної програм розвитку фізичної культури та спорту на 2007-2011 роки та забезпечується виконання Законів України «Про фізичну культуру і спорт», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту».
Грома́дська організа́ція - об'єднання громадян, яке створюється для спільної реалізації спільних інтересів (культурних, економічних, вікових, гендерних, регіональних, релігійних, професійних, соціальних тощо).
Закон України - нормативно-правовий акт, який приймається Верховною Радою України більшістю голосів (для законів, що стосуються внесення змін до конституції, - конституційною більшістю голосів).
Фізи́чна культу́ра, фізкультура - складова частина культури, пов'язана з системою фізичного виховання, організації спорту, спеціальних наукових дослідів, технічних засобів, потрібних для фізичного виховання і спорту, суспільної та особистої гігієни, раціональної організації активного відпочинку тощо.
Ця діяльність ведеться відповідно до затверджених заходів за трьома напрямками: фізкультурно-оздоровча та спортивно-масова робота; розвиток олімпійського, параолімпійського, неолімпійського спорту; система забезпечення розвитку фізичної культури і спорту. У продовж останніх років зроблено суттєві кроки для вирішення найбільш гострих проблем, що стосуються вдосконалення форм залучення різних груп населення до занять фізичною культурою і спортом, формування системи дитячого і юнацького спорту. Набувають подальшого розвитку прогресивні тенденції з окремих напрямків фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності. Зокрема, збережена ефективна система проведення спортивних заходів, передусім комплексних та багатоступеневих змагань. Зростає кількість громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості, створюються приватні структури для активного відпочинку, спортивні клуби різних форм власності, ведеться будівництво та ремонт спортивних споруд. Створюються сприятливі умови для фізичного виховання і спорту в дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах різного рівня акредитації.
Форма власності - це стійка система економічних відносин і господарських зв'язків, що зумовлює відповідний спосіб та механізм поєднання працівника і засобів виробництва.
Активний відпочинок (англ. Active leisure) - спосіб проведення вільного часу, різновид хобі, в процесі якого відпочиваючий займається активними видами діяльності, що потребують активної фізичної роботи організму, роботи м'язів, всього тіла.
Фізи́чне вихова́ння, фізвихова́ння, фізви́х - педагогічний процес спрямований на фізичний розвиток, функціональне удосконалення організму, навчання основним життєво важливим руховим навичкам, вмінням і зв'язаних із ними знаннями для успішної наступної професійної діяльності.
Спортивне товариство - організація фізкультурно-спортивної спрямованості, завданням якої є сприяння розвитку фізичної культури та спорту.
Вищий навчальний заклад (ВНЗ,, виш, вуз) - окремий вид установи, яка є юридичною особою приватного або публічного права, діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності на певних рівнях вищої освіти, проводить наукову, науково-технічну, інноваційну та/або методичну діяльність, забезпечує організацію освітнього процесу і здобуття особами вищої освіти, післядипломної освіти з урахуванням їхніх покликань, інтересів і здібностей.
Фізична культура забезпечується 30 інструкторами в дошкільних навчальних закладах, 104 вчителями в загальноосвітніх школах, 21 викладачем в професійно-технічних училищах, 139 викладачами в навчальних закладах I-IV рівня акредитації.
Навча́льний заклад (осві́тній заклад) - організація, що на постійній і безперервній основі здійснює освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення особистості.
Загальноосві́тня шко́ла - масовий тип навчально-виховних закладів, які дають загальну освіту.
До систематичних занять залучено 29 513 дітей дошкільного та шкільного віку, 23890 студентів. В спортивних секціях при навчальних закладах займаються 10 відсотків учнів та студентів. 2114 осіб займаються в спеціальних медичних групах. У початкових класах всіх загальноосвітніх шкіл введений третій урок з фізичної культури. В школах № 3, 38 відкрито спортивні профільні класи. У 12 загальноосвітніх, 3 професійно-технічних, 7 навчальних закладах I-IV рівня акредитації працюють спортивні клуби на громадських засадах. Серед дітей та студентів щорічно організовуються спартакіада з 10-12 видів спорту, змагання «Перші кроки», «Старти надії», «Шкіряний м’яч». Цілеспрямовано ведеться робота за місцем проживання населення. З цією метою управлінням укладено угоди з 16 федераціями з різних видів спорту. Активно ведуть спортивно-оздоровчу роботу дитячо-юнацькі ліги з футболу та баскетболу, молодіжний спортивно-туристичний екстремальний центр, 46 клубів спортивної спрямованості, серед яких: спортивно-туристичний клуб «Весло», спортивно-розважальний комплекс «Панорама», центр «Титан», «Льодовий майданчик», 4 приватних тенісних корти, 8 бально-спортивних, 7 атлетичних і аеробіки, 14 більярдних клубів. Щорічно до роботи з дітьми на спортивних майданчиках залучаються студенти факультету фізичної культури та здоров’я людини Чернівецького національного університету ім..Ю.
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича - державний вищий заклад освіти 4-го рівня акредитації у місті Чернівці.
Федьковича. В літній період на спортив-них спорудах «Буковина», «Олімпія», «Мальва» та в парках відпочинку встановлюються столи настільного тенісу, проводяться змагання на відкритих майданчиках з волейболу, баскетболу, міні-футболу, шахів та ін.
Настільний теніс (пінг-понг) - один із найпопулярніших[джерело?] видів спорту у світі. Гра полягає в перекиданні м'яча ракетками так, щоб він ударявся певним чином об ігровий стіл на стороні суперника.
У лікувально-оздоровчому комплексі «Лагуна» організовано навчання дітей плаванню. Впродовж опалювального сезону працює плавальний басейн загальноосвітньої школи №27.
Плавальний басейн - споруда для спортивного плавання і стрибків у воду, для гри у водне поло та купання; буває закритий (зимовий) і відкритий (літній).
Спостерігається ріст показників по рівню фізкультурно-оздоровчої роботи з населенням. Збільшено кількість осіб, що займаються фізкультурно-оздоровчою роботою в порівнянні з 2007 роком, на 2,9 тис. осіб і в 2010 році цей показник складає біля 60 тисяч осіб. Щорічно в місті організовуються більше 200 спортивних змагань. Так, в 2009 році проведено 209 загальноміських спортивних змагань, 32 змагання державного і 7 міжнародного рівнів, серед яких: чемпіонати України з велоспорту, панкратіону, боксу, мото та автоспорту, волейболу, карате, Кубки України з пішохідного туризму у закритих приміщеннях, мото та автоспорту; командний чемпіонат Європи з мотокросу, Всеукраїнські юнацькі ігри з настільного тенісу, стрільби із луку, міжнародні турніри з карате та боротьби дзю-до, футболу і настільному тенісу.
Пішохідний туризм (англ. Hiking, спортивний туризм, легка хода) - один з найпоширеніших видів спортивного туризму, основною метою якого є подолання групою туристів маршруту по місцевості з місця відправлення до місця прибуття за вказаний проміжок часу.
Командний чемпіонат Європи з шахів - турнір серед найкращих шахових збірних країн Європи, який проводиться ФІДЕ з 1957 року. Спочатку передбачалося, що турнір буде проводитися раз на 4 роки, але терміни його проведення неодноразово зсувалися.
Відновлено проведення чемпіонатів міста з футболу серед дорослих аматорських команд. Вперше в 2009 році проведено відкритий чемпіонат міста по хокею з шайбою та відкриті тренувальні групи з фігурного катання.
Фігу́рне ката́ння- зимовий вид спорту, в якому спортсмени переміщуються на ковзанах по льоду з виконанням додаткових елементів, найчастіше під музику. У офіційних змаганнях, як правило розігруються чотири комплекти медалей: у жіночому одиночному катанні, у чоловічому одиночному катанні, у парному фігурному катанню, а також у спортивних танцях на льоду.
З початку поточного року проведено 136 міських змагань з різних видів спорту та 4 комплексні заходи, серед яких новорічні спортивні заходи біля міської ялинки «Морозко 2010», «Веселі старти» для дітей загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів, новорічний фестиваль «Буковинська зима 2010» з 11 видів спорту. Організовано 14 змагань державного та 9 міжнародного рівнів, серед яких слід відзначити проведення етапу Чемпіонату Світу з мотокросу, матчевих зустрічей з боксу збірних команд України і Франції, з футзалу збірних команд України та Румунії, міжнародні турніри з карате за участю 7 країн світу, з волейболу,спортивних танців та настільного тенісу.
Краї́на - це територія з визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р.
Щорічно проводиться Олімпійський тиждень та Олімпійський урок, показові виступи спортсменів, зустрічі з провідними спортсменами та тренерами. Особливу увагу управління надає фізкультурно-оздоровчій роботі серед населення з обмеженими фізичними можливостями, яка ведеться в тісній співпраці з обласним центром фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» та зацікавленими організаціями. Для цієї категорії населення безкоштовно надаються спортивні бази міста, незалежно від відомчої підпорядкованості. Стали традиційними міські спартакіади по видах спорту для осіб з вадами зору, вадами слуху, вадами опорно-рухової системи. Працює обласна дитячо-юнацька спортивна школа інвалідів, в якій культивується 7 видів спорту і займаються більше 300 дітей.
Опорно-рухова система (синоніми: опорно-руховий апарат, кістково-м'язова система, локомоторна система, скелетно-м'язова система) - комплекс структур, який утворює каркас, надає форму організму, дає йому опору та забезпечує захист внутрішніх органів і можливість пересування у просторі.
Дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ) - позашкільний навчальний заклад спортивного профілю.
У місті розвиваються 40 видів спорту, 20 олімпійських, 12 неолімпійських та 8 спортивно-технічних. Працюють 11 дитячо-юнацьких спортивних шкіл, школа вищої спортивної майстерності, спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву, центр олімпійської підготовки, навчально-тренувальну роботу в яких проводять 226 тренерів-викладачів, 146 з яких штатні. Спортивні школи утримуються за рахунок коштів бюджетів: 3 – державного, 4 – обласного, 4 – міського, 3 - за рахунок коштів фонду соціального страхування. В спортивних школах міста культивується 28 видів спорту, займаються 6141 особа, серед них: 2 Заслужені майстри спорту України, 46 майстрів спорту України, більше 300 кандидатів у майстри спорту. У 2009 році 5 спортсменів виконали норматив майстра спорту міжнародного класу, 37 майстрів спорту України, 377 кандидатів в майстри спорту та І розряду.
Соціа́льне страхува́ння - фундаментальна основа державної системи соціального захисту населення, що уможливлює матеріальне забезпечення і підтримку непрацездатних громадян за рахунок фондів, сформованих працездатними членами суспільства.
Майстер спорту України - почесне спортивне звання, встановлене у 1993 році. Присуджується спортсменам, які зробили вагомий внесок у досягнення українського спорту і виконали відповідний норматив, який дає право на присвоєння звання "Майстер спорту України" у своєму виді спорту.
Заслужений майстер спорту - почесне спортивне звання. Стандартне скорочення у спортивній довідковій літературі - ЗМС.
Майстер спорту - довічне почесне спортивне звання. Стандартне скорочення у спортивній довідковій літературі - мс.
До складу збірних команд України з олімпійських видів спорту в 2010 році зараховано 30 спортсменів (основний склад – 6 чоловік, кандидати – 7 чоловік, резерв – 17 чоловік), з неолімпійських видів спорту до складу збірних команд держави зараховано 45 спортсменів (основний склад – 16 чоловік, кандидати – 11 чоловік, резерв - 18 чоловік).
Олімпі́йські ви́ди спо́рту - види спорту, які входять до програми Олімпійських ігор.
Збірні команди області на 87,7 укомплектовані спортсменами міста. Спортсмени міста мають певні здобутки. Так, вже в поточному році на чемпіонатах світу здобуто 2, на чемпіонатах Європи 6 золотих медалей. Переможцями та призерами різноманітних Всеукраїнських змагань стало більше 108 спортсменів. В суперлізі вітчизняного волейболу виступає чоловіча команда «Будівельник», у вищій лізі - команди з хокею на траві, бейсболу та баскетболу. В першій лізі футбольна команда «Буковина» і футзальна команда «Меркурій». В дитячих лігах України виступають по 2 баскетбольних та футбольних команди міста. До занять в спортивних школах та спортивних секціях залучено 102 дітей та підлітків схильних до правопорушень. З метою профілактики правопорушень та дитячої злочинності, проводяться регулярні зустрічі з працівниками правоохоронних органів.
Правоохоро́нні о́ргани - державні органи, що на підставі законодавства держави здійснюють правоохоронну (правозастосовну та правозахисну) діяльність.
Завдяки роботі, що ведеться, за останні 4 роки учнями спортивних шкіл не здійснено жодного правопорушення. Збільшується фінансування спортивної галузі. Так в 2010 році на фізичну культуру і спорт з міського бюджету виділено 4,8 млн. грн., що на 0,9 млн. грн. більше попереднього року. До послуг жителів міста - 8 стадіонів, 70 спортивних залів, 91 приміщення для фізкультурно-оздоровчих занять, 16 футбольних полів, 291 площинних спортивних споруд, міжнародна мотоциклетна траса, лукодром, круглий і траншейний стенд, 3 плавальних басейни, 16 тенісних кортів, 2 велосипедні бази.
Траншейний стенд (або трап) - майданчик для проведення змагань зі стендової стрільби. Траншейний стенд відрізняється від круглого тим, що стрілецькі номери розташовуються по прямій лінії. Змагання у траншейному стенді входять до програми Олімпійських ігор з 1900 року.
Спорти́вна за́ла - спеціально обладнане приміщення, у тому числі спортінвентарем, і призначене для проведення спортивних ігор, зайняття спортом або фізичною культурою.
Вирішуються питання розвитку матеріально-технічної спортивної бази. За останні роки збудовано фізкультурно-оздоровчий комплекс «Олімпія», спортивний зал «Будівельник». Введені в експлуатацію: футбольне поле з синтетичним покриттям, 5 відкритих спортивних майданчиків з синтетичним покриттям, велосипедна траса БМХ, спортивний зал для стрільби із лука, 4 тренажерні зали, зал вільної боротьби, 3 спеціалізовані зали силових єдиноборств, 6 більярдних залів, 3 відкриті тенісні корти з синтетичним покриттям, зал для занять важкою атлетикою, льодовий майданчик стадіону «Буковина», спортивно-розважальний комплекс «Панорама» (льодовий майданчик, зали більярду, боулінгу і скелелазіння).
Важка атлетика - силовий вид спорту, в основі якого лежить виконання вправ зі штангою - піднімання ваги. Змагання з важкої атлетики сьогодні включають в себе дві вправи - ривок та поштовх.
Вільна боротьба - спортивне єдиноборство, вид боротьби, в основі якого лежить позиційне маневрування двох спортсменів, кожен з яких за допомогою різних технічних прийомів (захоплень, кидків, переворотів, підніжок, підсічок тощо) намагається покласти суперника на лопатки, чи набрати більшу кількість очок в процесі боротьби.
Обладнані 4 дитячих спортивних майданчика. Завершено реконструкцію: спорткомплексу «Локомотив», тенісних кортів на вул. О.Кобилянської,47, стадіону «Мальва» (побудовані нові трибуни для глядачів, встановлені пластикові сидіння та проведено газифікацію і водопостачання, збудовані запасне поле та майданчик для скейтборду). Проведені капітальні ремонтні роботи в 16 та поточні в 19 спортивних залах загальноосвітніх шкіл, залів: боксу (вул. А.
Спорти́вний майда́нчик - це спеціалізований майданчик, що має спеціальне покриття (синтетичне, асфальто-бетонне, трав'яне, ґрунтове), розмітку для різних ігрових видів спорту та, необхідне обладнання. Розмітка майданчика повинна відповідати правилам затвердженим відповідними спортивними федераціями.
Ремонт - процес зміни, відновлення, покращення будь-чого, доведення об'єкта до початкових характеристик (не слід плутати з реставрацією).
Міцкевича, 8), боротьби дзю-до (вул. І.Франка, 25), стрільби із лука (вул. Б.Хмельницького,47), легкоатлетичного манежу (вул. Головна,69). Відновлено роботу спортивно-оздоровчого комплексу «Цецино», де функціонує школа верхової їзди та гірськолижна траса з підйомником. Триває будівництво «Аква-Парку» та реконструкція міжнародної мотоциклетної траси «Суперкрос». Завершується облаштування роледрому в торговельно-розважальному центрі «ДЕПОt». Для забезпечення галузі спеціалістами управлінням з фізичної культури та спорту міської ради укладені угоди з Чернівецьким національним університетом ім. Ю.Федьковича та педагогічним коледжем щодо проходження практики студентами та працевлаштуванням випускників. Спортивні організації міста в повній мірі забезпечені кадрами. У місті працює обласний лікарсько-фізкультурний диспансер, на обліку в якому перебувають 100 спортсменів, що беруть участь в змаганнях міського, обласного і державного рівнів та учні дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Фахівцями диспансеру здійснюється систематичне обстеження функціонального стану, складаються індивідуальні програми навантаження і відновлення спортсменів, проводиться санітарно-просвітницька робота. Розроблені і виконуються рекомендації щодо організації та проведення спортивних заходів з обовязковим використанням державної символіки (державної мови, прапора, гімну). Для популяризації здорового способу життя та подолання стану соціальної байдужості до свого здоров’я, через засоби масової інформації (газети, радіо, телебачення) здійснюється постійна робота.
Державна символіка - офіційні емблеми держави, що зображуються на печатках, бланках державних органів, грошових знаках тощо; встановлюються конституцією держави.
Здоровий спосіб життя означає дотримання науково обґрунтованих рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я та інших медичних організацій. Його необхідність виходить із того, що багато причин пошкодження стану здоров'я можна уникнути.
Засоби масової інформації (ЗМІ), мас медіа (Mass media) - преса (газети, журнали, книги), радіо, телебачення, інтернет, кінематограф, звукозаписи та відеозаписи, відеотекст, телетекст, рекламні щити та панелі, домашні відеоцентри, що поєднують телевізійні, телефонні, комп'ютерні та інші лінії зв'язку.
На правах соціальної реклами на телеканалах транслюються ролики з пропагандою фізичної культури і спорту.
Соціа́льна рекла́ма - інформація будь-якого виду, розповсюджена в будь-якій формі, яка спрямована на досягнення суспільно корисних цілей, популяризацію загальнолюдських цінностей і розповсюдження якої не має на меті отримання матеріального прибутку.
У громадських місцях, навчальних закладах розміщені листівки з координатами всіх спортивних шкіл міста та переліком видів спорту, які в них культивуються. З інформаційно-пропагандистською метою організовуються покази на телеканалах «Чернівці» та «ТВА» спортивно-розважального шоу «Зірки естради-зіркам спорту, матчів чемпіонату України з волейболу серед чоловічих команд за участю ВК «Будівельник», матчів першості України з футзалу серед команд І ліги за участю ФК «Меркурій» та І ліги за участю футбольного клубу «Буковина».
Грома́дське мі́сце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Футбольний клуб - спортивний клуб, який бере участь у футбольних змаганнях.
Проте, в місті є ряд невирішених проблем, які стримують подальший розвиток фізичної культури та спорту і потребують вирішення. Не відповідають нормативам спортивні зали в загальноосвітніх школах № 4, 13, 17, 19, 37, 41, гімназії №6, ліцеях №1,3. Тільки 2 спортивні зали забезпечені гарячим водопостачанням, 20 відсотків мають холодну воду, в 10 залах відсутні роздягальні, більше 10 уроків фізичної культури проводяться одночасно з двома класами в одному залі. Повністю відсутня спортивна база в Буковинському університеті, Чернівецькому торговельно-економічному інституті, а в Буковинському Державному медичному університеті заняття з фізичної культури проводяться тільки на перших двох курсах. Не надається належна увага фізичному здоров’ю працюючих в колективах виробничої сфери. Тільки на 5 підприємствах з 53 введені посади інструкторів з фізичної культури, на одному підприємстві створено спортивний клуб, лише 10 перераховують кошти профспілковим комітетам на спортивно-масову та фізкультурно-оздоровчу роботу. Відсутність належних санітарно-гігієнічних умов на діючих спортивних спорудах не дає можливості масово залучати до занять фізичною культурою і спортом населення міста, а відсутність плавальних басейнів з річним циклом роботи призвела до того, що 85 дітей шкільного віку не вміють плавати. У місті не розвиваються два з трьох базових видів спорту: спортивна гімнастика та плавання. Найважливішою проблемою залишається фінансування галузі. Повністю відсутня фінансова підтримка з підготовки провідних спортсменів до державних та міжнародних змагань. Щорічне збільшення обсягу фінансування з міського бюджету відстає від збільшення заробітної плати та комунальних платежів.
Заробі́тна пла́та, скорочено зарплата (також заробітна платня, зарплатня) - винагорода, обчислена, зазвичай, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно зменшуються витрати на проведення спортивно-масових заходів, навчально-тренувальної роботи, участі збірних команд міста та окремих спортсменів в державних і міжнародних змаганнях. В 2010 році міським бюджетом на фізичну культуру і спорт виділено 4,8 млн. грн. З цих коштів на спортивно-оздоровчу роботу передбачено 325,0 тис. грн., що складає 1,3 грн. на одного мешканця міста. Зазначені питання та багато інших знаходяться на постійному контролі в управліннях та відділах міської ради, що забезпечують виконання Закону України «Про фізичну культуру і спорт» і Державної та регіональної програм розвитку фізичної культури та спорту. Начальник управління по фізичній культурі та спорту міської ради С.Дяконюк Голова постійної комісії міської ради з питань освіти, науки, культури, спорту та молодіжної політики С.Мельничук  • Чернівецького національного університету