Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКалендар знаменних дат Додаток 4 День Організації Об’єднаних Націй, також

Скачати 77.52 Kb.

Календар знаменних дат Додаток 4 День Організації Об’єднаних Націй, також
Скачати 77.52 Kb.
Дата конвертації07.06.2017
Розмір77.52 Kb.

Календар знаменних дат Додаток 4

День Організації Об’єднаних Наційhttp://beyond.ua/files/10/24.10/oon/oun.jpg

День Організації Об’єднаних Націй, також День ООН — це день народження цієї організації.

24 жовтня 1945 року, після того, як більшість держав-засновників ратифікували договір про створення всесвітнього органу, була офіційно створена Організація Об’єднаних Націй. У 1971 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію, в якій вона рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято.

Генера́льна Асамбле́я ООН - головний дорадчий, директивний та представницький орган Організації Об'єднаних Націй, створений у 1945 р. згідно зі статутом ООН. Генеральна асамблея складається з 193 членів ООН і є форумом для багатостороннього обговорення всього спектру міжнародних питань, викладених у Статуті.
Національне свято (державне свято) - різновид свята, що має відношення до відзначання дати набуття незалежності певною нацією, дати заснування національної держави тощо. В Україні припадає на 24 серпня.
Традиційно в цей день у всьому світі проводяться зустрічі, дискусії та виставки, присвячені цілям ООН та її досягненням.

Традиційно в День Організації Об’єднаних Націй у залі Генеральної Асамблеї проводиться міжнародний концерт. Іноді влаштовуються спеціальні заходи, на яких Організація Об’єднаних Націй за допомогою електронних засобів комунікації зв’язується з різними містами світу.

Створення й початок діяльності Організації Об’єднаних Націй

Ідея створення системи колективної безпеки, ефективнішої, ніж Ліга Націй, виникла ще під час війни.

Ліга Націй Лі́га Націй - перша міжнародна міждержавна організація, створена з метою розвитку співробітництва, досягнення миру і безпеки між народами. На практиці основними завданнями були дотримання прав національних меншин і вирішення територіальних конфліктів у світі після Першої світової війни.
26 серпня 1941 року у відомому документі, укладеному Черчиллем та Рузвельтом і названому Атлантичною хартією, передбачалося «запровадження загальної безпеки, створюваної на ширших засадах».Ініціатива Сполучених Штатів

Згідно з твердженням Едварда Стеттініуса, державного секретаря США, ініціатива більшою мірою йшла з боку Сполучених Штатів, ніж з боку Великої Британії та радянської Росії. 1 січня 1942 року, під час візиту Черчилля до Вашингтона, держави, що перебували в стані війни з Німеччиною та Японією, підписали Декларацію Об’єднаних Націй, перший проект якої був підготовлений Державним департаментом США.

Едвард Рейлі Стеттіниус-молодший (англ. Edward Reilly Stettinius, Jr.; нар. 9 липня 1900(19000709), Чикаго, Іллінойс - пом. 31 жовтня 1949, Ґрінвіч, Коннектикут) - американський політик, був Держсекретарем США з 1944 по 1945 і першим послом Америки в ООН.
Державний секретар (Держсекретар) - найменування вищих державних посад у низці країн Європи й Америки.
Атланти́чна ха́ртія - спільна декларація президента США Рузвельта і прем'єр-міністра Великобританії Черчілля від 14 серпня 1941, підписана на борту англійського лінкора «Принц Вельський» в бухті Арджентія (о. Ньюфаундленд)
Війна́ - складне суспільно-політичне явище, пов'язане з розв'язанням суперечностей між державами, народами, національними й соціальними групами з переходом до вжитку засобів збройної боротьби, що відбувається у формі бойових дій між їхніми збройними силами.
Країни, які приєдналися до декларації, зобов’язувалися після закінчення війни заснувати систему миру та безпеки. Під час перебування в Москві, у жовтні 1943 року, державний секретар Кодел Гал домігся від Радянського Союзу схвалення цього проекту, а саме: проекту створення міжнародної організації, заснованої на принципі рівності всіх миролюбних держав, і зобов’язання з боку держав, які вели війну проти Осі, не припиняти своєї співпраці після перемоги.
Рівність перед законом - одна з фундаментальних конституційних вимог, важлива умова існування правової держави. Принцип рівності є логічним продовженням принципу справедливості. Зміст 1 Загальна характеристика 2 Генезис ідеї рівності 3 Формальна рівність 4 Фактична рівність 5 Див.
Ці ідеї були знову підтверджені в листопаді 1943 року на конференції в Тегерані, де зустрілися Сталін, Рузвельт і Черчилль. 9 грудня у Вашингтоні створено групу з вивчення проблем, пов’язаних із майбутньою міжнародною організацією.
Міжнародні міжурядові організації (англ. International Intergovernmental Organization (IIGO's)), найчастіше асоціюються із терміном Міжнародні організації - об'єднання трьох або більше незалежних держав, їхніх урядів, інших міжурядових організацій, спрямоване на вирішення певних спільних питань чи організації проектів.Конференція в Думбартон-Оксі (вересень – жовтень 1944 року)

Головна робота була виконана в Думбартон-Оксі (Сполучені Штати). Там відбулися дві конференції: перша з 21 по 28 вересня за участю англосаксів та росіян; друга — менш важлива — з 29 вересня по 7 жовтня за участю англосаксів та китайців. Франція, Тимчасовий уряд якої мав бути визнаний де-юре лише 23 жовтня, запрошена не була.

У Думбартон-Оксі було досягнуто домовленості з багатьох питань: ООН складатиметься з Генеральної Асамблеї, Ради Безпеки, Міжнародного суду і Ради з економічних та соціальних питань.

Міжнародний суд (англ. International Court of Justice, фр. Cour internationale de Justice) - головний судовий орган ООН, до юрисдикції якого входять усі питання, що передаються йому державами, і всі питання, передбачені Статутом ООН і чинними договорами і конвенціями.
Вирішено, що четверо учасників конференції в Думбартон-Оксі та Франція стануть постійними членами Ради Безпеки.

Проблема вето

Про цю проблему йшлося наприкінці 1944 року. Вирішено, що постійні члени Ради Безпеки матимуть право вето.

Ве́то - заборона, яка накладається головою держави на рішення іншого державного органу. В сучасних державах право вето, як правило, надається главі держави щодо законів, які приймає парламент.Ухвали Ялтинської конференції

Ялтинська конференція відбулася в лютому 1945 року. На неї не були запрошені представники Франції.

Ялтинська конференція розглянула пропозиції, висунуті в Думбартон-Оксі. Було досягнуто домовленості в питанні про радянські республіки: окрім СРСР як такого, членами ООН ставали Україна та Білорусія, які номінально мали свої власні міністерства закордонних справ.

Сою́з Радя́нських Соціалісти́чних Респу́блік (скорочено - СРСР або Радянський Союз) - формально союз соціалістичних держав, утворених на уламках Російської імперії після революції 1917 року, наддержавне утворення, яке існувало в 1922–1991 роках у Центральній та Північній Азії, Східній Європі.
Щодо голосування у Раді Безпеки було вирішено, що постійні члени користуватимуться правом вето в усіх питаннях, крім процедурних. Під кінець конференції «велика трійка» опублікувала декларацію про майбутню ООН. Було погоджено, щоб 25 квітня 1945 року скликати у Сан-Франциско, США, конференцію Об’єднаних Націй із метою опрацювання статуту цієї організації. У конференції мали брати участь ті держави, котрі підписали Декларацію Об’єднаних Націй, і всі країни, що оголосили війну державам Думбартон-Осі до 1 травня 1945 року.

Конференція у Сан-Франциско

Основні дискусії в Сан-Франциско велися навколо пропозицій, висунутих у Думбартон-Оксі і згодом доповнених у Ялті.

Конференція в Сан-Франциско проходила з 25 квітня по 25 червня 1945 року. Вона підготувала конституцію нової організації, або Статут ООН.

Статут ООН

Статут складається з 19-ти розділів і 111-ти статей. Він починається з визначення принципів і цілей організації, потім подається опис різних органів ООН та їхніх функцій.

Головна мета ООН полягає в «підтриманні миру та міжнародної безпеки» шляхом ефективних спільних заходів. Треба «вберегти майбутні покоління від напасті війни, яка двічі протягом одного людського життя завдала людству неймовірних страждань». Аби досягти цієї мети, члени організації, маючи рівні права, беруться виконувати обов’язки, які покладаються на них статутом, «урегульовувати міжнародні суперечки мирними способами», «не вдаючись до погроз чи застосування сили».

Членами ООН є:

1. Усі держави, які брали участь у конференції в Сан-Франциско, підписали та ратифікували Статут, тобто практично всі держави, які оголосили війну Німеччині чи Японії. З приводу членства Аргентини на конференції у Сан-Франциско виникли труднощі. Врешті-решт, 1 травня 1945 року, Аргентина була прийнята до ООН 31-им голосом проти 4-х (серед них СРСР).

2. Усі інші мирні держави, що приймають зобов’язання, викладені у Статуті. 10 січня 1946 року після свого першого засідання Асамблея Об’єднаних Націй налічувала 51-го члена.Робочі органи ООН

1. Генеральна Асамблея і Рада Безпеки, роль яких, в основному, політична.

2. Економічна й соціальна рада, на яку покладено співпрацю в усіх питаннях, що стосуються матеріального та культурного життя людей; їй підлягають спеціалізовані установи в необмеженій кількості. Головні з них — Міжнародний валютний фонд (липень 1944, конференція у Бретон-Вудсі), Міжнародний банк реконструкції та розвитку (створений 27 грудня 1945), Міжнародна організація цивільної авіації, Продовольча й сільськогосподарська організація ООН (16 жовтня 1945), Європейська організація континентального транспорту (16 грудня 1945), Міжнародна організація торгівлі, Міжнародна організація в справах біженців, ООН з питань освіти, науки й культури, чи ЮНЕСКО (листопад 1945), чия функція — культурна й наукова співпраця, і Міжнародна організація праці, заснована ще в часи Ліги Націй (під назвою Міжнародне бюро праці) й відроджена в жовтні 1944 року (конференція у Філадельфії), ЮНРРА, чи Адміністрація допомоги й відбудови Об’єднаних Націй, ліквідована 1947 року.

Міжнародна організація праці Міжнародна організація праці (МОП) (англ. International Labour Organization) - спеціалізована установа Ліги Націй, а після Другої світової війни - Організації Об'єднаних націй (ООН), що була заснована у 1919 році урядами різних країн для підтримки міжнародного співробітництва у справі забезпечення миру в усьому світі й зменшення соціальної несправедливості за рахунок поліпшення умов праці.
Міжнародна організація цивільної авіації Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО) (англ. International Civil Aviation Organization, ICAO) - заснована відповідно до Чиказької конвенції про цивільну авіацію 1944 року, є спеціалізованою установою ООН, що займається організацією і координацією міжнародного співробітництва держав у всіх аспектах діяльності цивільної авіації.

3. Рада з опіки, створена Генеральною Асамблеєю в грудні 1946 року в Нью-Йорку (друга частина першої сесії), має завдання урядування деяких територій чи нагляду за ними. Ці території — колишні підмандатні території Ліги Націй, які ще не отримали незалежності, і деякі території, відібрані в колишніх супротивників у Другій світовій війні, а також, при нагоді, території, що потребують опіки.

4. Міжнародний суд.

5. Секретаріат.(Дюрозель, Ж.-Б. Створення і початок діяльності Організації Об’єднаних Націй [Текст] // Дюрозель Ж.-Б. Історія дипломатії від 1919 року до наших днів. — К., 1999. — С. 367–372).
Підманда́тна терито́рія - територія, на яку Ліга Націй видала мандат на зовнішнє управління згідно із статтею 22 Версальського договору. Після входження в силу Статуту ООН 24 жовтня 1945, мандатні території Ліги Націй стали іменуватися підопічними територіями ООН (згідно з угодами Ялтинської конференції).
Світова́ війна́ - глобальне протиборство коаліцій держав із застосуванням засобів збройного насильства, що охоплює велику частину країн світу.
Історія дипломатії (рос. История дипломатии) - багатотомна праця радянських історіографів, які провели аналіз міжнародних відносин послідовно змінювальних епох; коротка історія дипломатії від давніх часів до нашого часу.


Цікаві інтернет-ресурси

 • Інформаційна політика Організації Об’єднаних Націй [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://pidruchniki.ws/12800528/politologiya. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Історія створення ООН [Електронний ресурс] // Спеціальний Миротворчий Центр. — Режим доступу: http://www.naiau.kiev.ua/tslc/smc/history_oon.php. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/MU00144.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Крисаченко В. С. Екологічна культура — Екологічна політика Організації Об’єднаних Націй [Електронний ресурс].
  Охоро́на довкі́лля (англ. environmental protection / control / conservation, нім. Umweltwissenschaften) - система заходів щодо раціонального використання природних ресурсів, збереження особливо цінних та унікальних природних комплексів і забезпечення екологічної безпеки.
  — Режим доступу: http://geoknigi.com/book_view.php?id=1212. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Осипенко, О. О. Роль Організації Об’єднаних Націй у забезпеченні міжнародного миру та безпеки [Електронний ресурс] // Вісник університету «Україна». — 2010. — № 1. — Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Visunukr/2010_1/Osypenko.PDF. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Організації Об’єднаних Націй [Електронний ресурс] // You Tube. — Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=A_LVzYLnn44&list=PL677C7B4BF263EFC3. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Організація Об’єднаних Націй в Україні розпочала національну інформаційну кампанію за здоровий спосіб життя [Електронний ресурс].
  Здоровий спосіб життя означає дотримання науково обґрунтованих рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я та інших медичних організацій. Його необхідність виходить із того, що багато причин пошкодження стану здоров'я можна уникнути.
  — Режим доступу: http://obozrevatel.com/press-release/09362-organizatsiya-obednanih-natsij-v-ukraini-rozpochala-natsionalnu-informatsijnu-kampaniyu-za-zdorovij-sposib-zhittya.htm. — Назва з екрана. — (Дата звернення 22.07.2013).

 • Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://kimo.univ.kiev.ua/MOrg/40.htm. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Організації Об’єднаних Націй: напрямки діяльності, органи та структура [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://osvita.ua/vnz/reports/law/9859/. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Програма розвитку ООН в Україні [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.undp.org.ua/ua. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Віднянський, С. В. Україна в Організації Об’єднаних Націй: 60 років участі у розв’язанні найважливіших міжнародних проблем / С. В. Віднянський, А. Ю. Мартинов. — К., 2006. — 240 с. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://elib.ukma.edu.ua/Pratsi_vyklad/K/Kirsenko_Recenziy.pdf. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Статут Організації Об’єднаних Націй [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://unic.un.org/aroundworld/unics/common/documents/publications/uncharter/UN Charter_Ukrainian.pdf. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Створення Організації Об’єднаних Націй та характеристика її робочих органів [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://ua.textreferat.com/referat-11482-1.html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).

 • Управління Організації Об’єднаних Націй з наркотиків та злочинності [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.msmua.org html. — Назва з екрана. — (Дата звернення 12.07.2013).


Рекомендована література

  1. Болгов, О. Нова глобальна геополітична ситуація і реформа ООН [Текст] / О. Болгов // Право України. — 1998. — № 9. — С. 80–85.

  2. Бруз, В. Право вето в ООН: Принцип одноголосності у Раді Безпеки ООН. Його концепція, історичний досвід та перспективи [Текст] / В. Бруз // Політика і час. — 1999. — № 3. — С. 25–30.

  3. Бруз, О. Санкції ООН: їх доцільність та ефективність [Текст] / О. Бруз // Політика і час. — 1997. — № 5/6. — С. 47–52.

  4. Дюрозель, Ж.-Б. Історія дипломатії від 1919 до наших днів [Текст] /

Ж.-Б. Дюрозель. — К., 1995.

  1. Камінський, А. Організація Об’єднаних Націй [Текст] // Камінський, А. Вступ до міжнародних відносин.
   Міжнаро́дні відно́сини - система міждержавних взаємодій, суб’єктами яких є держави і міждержавні та неурядові організації, приватні особи. Наука про міжнародні відносини є комплексною та міждисциплінарною.
   — Львів, 1995. — С. 53–69.

  2. Кур’єр ЮНЕСКО [Текст]. — 1995. — № 12. — 36 с.

  3. Організація Об’єднаних Націй: структура, досягнення, успіхи [Текст] // Відродження. — 1998. — № 5. — С. 2–4.

  4. ООН [Текст] // Краєзнавство. Географія. Туризм. — 1997. — № 41. — С. 4–5.

  5. Организация Объединенных Наций и ее Устав [Текст] // Сборник ООН для старшеклассников. — М., 1995. — С. 1.

  6. Основные сведения об ООН [Текст] : справочник. — М., 1991.

  7. Петринка, Л. Урок на тему «Міжнародні організації ООН: минуле, сучасне, майбутнє»: 10 клас [Текст] / Л. Петринка // Географія та основи економіки в школі. — 2009. — № 10. — С. 21–26.

  8. Путівник по ООН: Хронологія ООН: Генеральні секретарі ООН [Текст] // Пам’ять століть. — 2005. — № 5. — С. 95–158.

  9. Савченко, М. Об’єднані нації — об’єднаний світ: Міжнародні організації системи ООН і участь у них України [Текст] / М. Савченко // Історія України. — 2005. — № 41. — С. 5–8.

  10. Сборник ООН для школьников младших классов. — М., 1995. — 75 с.

  11. Сборник ООН для школьников среднего возраста. — М., 1995. — 77 с.

  12. Удовенко, Г. Під знаком реформування ООН [Текст] / Г. Удовенко // Політика і час. — 1998. — № 2. — С. 3–14.

  13. Федуняк, С. Яка вона — ціна врегулювання? [Текст] / С. Федуняк // Політика і час. — 1996. — № 6. — С. 48–51.


Скачати 77.52 Kb.

 • День Організації Об’єднаних Націй
 • Генеральна Асамблея
 • Створення й початок діяльності Організації Об’єднаних Націй
 • Атлантичною хартією
 • Едварда Стеттініуса , державного секретаря
 • Конференція в Думбартон-Оксі (вересень – жовтень 1944 року)
 • Проблема вето
 • Ухвали Ялтинської конференції
 • Конференція у Сан-Франциско
 • Міжнародний валютний фонд
 • Міжнародна організація праці
 • Рекомендована література