Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКнига дзеркало життя», стенд «Бережи книгу джерело знань». Епіграф. «Книжка, можливо, найбільш складне І велике чудо з усіх чудес, створених людством на шляху його до щастя»

Книга дзеркало життя», стенд «Бережи книгу джерело знань». Епіграф. «Книжка, можливо, найбільш складне І велике чудо з усіх чудес, створених людством на шляху його до щастя»
Дата конвертації03.04.2017
Розмір159 Kb.
ТипКнигаКнига чи комп’ютер


Обладнання. Роздатковий матеріал, пам’ятки, завдання, виставка «Книга – дзеркало життя», стенд «Бережи книгу – джерело знань».
Епіграф. «Книжка, можливо, найбільш складне і велике чудо з усіх чудес, створених людством на шляху його до щастя» М. Т. Рильський
«Комп’ютер – це своєрідна шафа, в якій лежить наша книга, але не тільки.»

Хід уроку

Бібліотекар. Головними джерелами інформації в ХХІ столітті є книга і комп’ютер. Щоб бути освіченою, сучасною людиною, необхідно багато читати і знати Інтернет. Тому наша розмова сьогодні про роль книги, бібліотеки, комп’ютера та Інтернету у інформаційному суспільстві.

Тема уроку: «Книга чи комп’ютер, »
Наше головне завдання – допомогти вам зрозуміти, що оволодіння вами основами інформаційної культури підготує вас до життя та забезпечить здатність жити в інформаційному суспільстві.
Інформаційна культура (англ. Information culture) - в широкому значенні - це сукупність принципів і реальних механізмів, що забезпечують позитивні взаємодії етнічних і національних культур, а також сполученість у загальному досвіді людства.

Мотивація навчальної діяльності.


Лідер «книгоманів: «Без книги неможливе життя цивілізованої людини».
Переконатися, що у будь-якому вигляді книга не припинить своє існування ніколи».
Лідер «хакерів»: «Навіщо книга, якщо є комп’ютер».
Очікуємо від уроку переконань, що майбутнє все – таки за комп’ютером.
Бібліотекар. Увага, розминка «Мікрофон». Тож, книга чи комп’ютер? Коротко думка кожного з вас.
1. Книга – дивовижний витвір людського розуму. Навіть важко собі уявити, як би розвивалася культура планети Земля, коли б не було винайдено книгу, адже книга – невичерпне джерело знань, надбаних людством протягом століть.
2. Комп’ютер можна назвати проривом у технічному прогресі людства. Чи можна уявити сьогоднішній день без комп’ютерів та засобів комунікації?
3. Читаючи книгу, ми вчимося мислити. Книга не тільки навчає, але й виховує. Але книги теж бувають різні. Я вважаю, що найбільша виховна роль книги належить класичній літературі – то є перевірений роками найкращий вихователь.
Література Літерату́ра (від лат. litterae - буква, літера), іноді книжництво, письменство - сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства. Література відображає та зберігає знання й культуру народу та певного історичного періоду.

4. Персональний комп’ютер – це не просто пристрій, за допомогою якого можна грати в ігри чи слухати музику. Це – багатоопераційна система, яка дозволяє нам працювати з інформацією: знаходити її, аналізувати, створювати або переробляти, одержувати й відправляти.
5. Наше око може вдосталь намилуватись природою, симфонію не набридне слухати годину – дві. Твори живопису можемо розглядати ще менше. А книгу? Книгу, яка ввібрала в себе світло і тіні природи, злети музики, мазки і кольори полотна, можна читати , не відриваючись, годинами. І в цьому є емоційний вплив книги.
6. Книга доступна в будь – якому місці і в будь – який час.
7. Комп’ютер фінансово менш доступний. Але ж багато бібліотек нашої країни мають комп’ютери і вільний доступ до Інтернету.
Вчитель інформатики. Більш поглиблено і широко свої думки ви висвітлили в своїх домашніх рефератах, для підготовки яких ви користувались і книгами, і Інтернетом і ЗМІ.
При оформленні необхідно було обов’язково використати наступні вимоги до реферату (зачитує учень):
- рамку на титульному листі;
- різний розмір та гарнітуру шрифтів;
- вставити малюнок;
- використати об’єкти Word Art;
- проставити номери сторінок;
- роздрукувати набраний текст.
Виконання кожної вимоги оцінюється 1,5 б. Тож, кожний учень може оцінити своє домашнє завдання.
Бібліотекар. У мене в руках Книга з книг – Біблія. В ній записано: «Бо немає нічого захованого, що не виявиться. Тому все, що казали пошепки, – при світлі почується, що ж шептали на вухо в коморах – на дахах проповіддю буде». (Євангеліє від Святого Луки). Ось так, мудріше і не скажеш, бо книга – символ Всесвіту, знань, мудрості, Бога, істини. У стародавньому Китаї книжка вважалася однією із восьми святих речей, силою, здатною захистити від злих духів. У Християнстві книги – це апостоли, які несуть світло знань. То й Ісус Христос часто зображувався саме із книгою в руках.
Китай - одна з найстаріших цивілізацій у світі, безперервна історична традиція якої налічує майже 5000 років.
Ісу́с Христо́с (грец. Ἰησοῦς Χριστός, буквально Ісус Месі́я, тобто Помазаник), також Ісус з Назарету (лат. Iesus Nazareus) - центральна фігура у Біблії, згідно із християнським вченням, месія, спаситель та відкупитель людства з ярма гріха.
Книгами Книг у світовій культурі вважаються Біблія, Коран, Тора, Кабала. У літературі книга символізує джерело знань, мудрості. Наші предки дуже любили і цінували книги, адже книга – це великий дар людини, вдосконалений за тисячоліття.
Проект «Історія виникнення книги»
1. Людина – книга (сказателі).
2. Вузликове письмо.
3. Книги – стрічки.
4.Книги з паперу.
Вчитель. Ми прослухали захоплюючу історію виникнення книги. А як же з’явився комп’ютер?
Проект «Історія виникнення комп’ютера?»
Чи знаєте ви, що означає слово “ абак ”?(Від грец. Авах – дошка, поділена на смуги, де пересувалися камінці з метою арифметичних розрахунків. Щось на зразок рахівниці).
Саме від цього примітивного приладу для розрахунків бере початок історія обчислювальної техніки, історія комп`ютера.
Вузликове письмо - різновид писемності, яка використовувала як носій інформації нитки (шнури), а для її кодування - вузли, а також колір ниток.
Історія обчислювальної техніки Обчи́слювальна те́хніка - найважливіший компонент процесу обчислень і обробки даних. Першими пристосуваннями для обчислень були, ймовірно, лічильні палички, які й сьогодні використовуються в початкових класах багатьох шкіл для навчання лічбі.
Справжнім предком комп’ютера були всім відомі механічні годинники. Це дійсно інструмент, який може рахувати без участі людини. Правда, годинник відраховує не числа, а час, але з точки зору механіки ніякої різниці не має. Уже всередині ХХ ст. були годинники, здатні не тільки рахувати хвилини і години, а й володіли можливістю програмування, щоб у потрібну хвилину розбудити господаря мелодійним передзвоном дзвінків.
Найпершу механічну рахівницю, яка мала практичне застосування (вона складалася з набору ричажків і коліщат), винайшов у 1642 р. французький математик Блез Паскаль.
Механічний годинник - годинник, для роботи якого використовується маятник, гирьове або пружинне джерело енергії. Як коливальна система використовується маятниковий або балансовий регулятор.
Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядається
Практика (грец. πράξις «діяльність») - доцільна і цілеспрямована діяльність, яку суб'єкт здійснює для досягнення певної мети. Практика має суспільно-історичний характер і залежить від рівня розвитку суспільства, його структури.
Блез Паска́ль (Блез - ім'я, Паскаль - прізвище, фр. Blaise Pascal; 19 червня 1623(16230619), Клермон-Ферран - 19 серпня 1662, Париж) - французький філософ, письменник, фізик, математик.
Щоб скористуватися таким приладом потрібно було набрати два числа на лицевій панелі, повернути ручку і тоді машина проводила обчислення введених у неї чисел, але множити або ділити вона ще не могла.
Перша програмуюча машина у 1805 р. була створена інженером Жозефом – Марі Жаккаром, ткацький станок, який міг створювати на тканині різноманітні візерунки із шовкових ниток різного кольору. Саме прекрасне у винаході було те, що станок створював візерунки на тканині по інструкції, яка представляла собою карточку з дірочками, розміщеними у визначеному порядку. Ці карточки – інструкції і були першими програмами. Для кожного малюнка своя перфокарта.
В 1832 р. англійський вчений Чарлз Бебідж розробив аналітичну машину, яка повина була мати пам’ять. Але технічний рівень того часу не дозволяв побудувати таку машину.
У кінці 30–хроків ХХ ст. в американському Гарварді був створений “ Марк – 1 ” – це комп’ютер з великою кількістю реле, здатний складати, віднімати, множити і ділити дуже великі числа для виконання кожної обчислювальної операції. Йому потрібно було близько 4 секунд.
Одна з перших ЕОМ– ЕНІАК– була створена в 1946 р. вона займала в довжину більше 30 м, важила 30 тонн, її обслуговувала ціла інженерно – технічна команда. У перших ЕОМ основними робочими елементами були електричні лампи або вакуумні електричні трубки.
До початку 60–хх р. у світі вже робили тисячі ЕОМ, але комп’ютерами в сучасному розумінні цього слова вони так і не були. Ці машини працювали за програмами, закладеними програмістами і по закінченні роботи не давали результатів. Ні про яке оперативне управління і тим більше спілкування з такою машиною іще не могло бути й мови.
Наступним кроком уперед в обчислювальній техніці стало створення у
1948 р.
Електро́нна обчи́слювальна маши́на (скорочено ЕОМ) - загальна назва для обчислювальних машин, що є електронними (починаючи з перших лампових машин, включаючи напівпровідникові тощо) на відміну від електромеханічних (на електричних реле тощо) та механічних обчислювальних машин.
напівпровідникових транзисторів. Вони виконували такі ж функції, що і електронні лампи, але вони значно менші по розміру (трохи більші за горошину), надійніші в експлуатації і більш стійкі. До того ж вони використовували набагато менше електроенергії і були дешевші у виробництві. Таким чином стало можливим створення ЕОМ менших розмірів і з більшими швидкодіями. В 60–ті м.. їх вже використовували в приватних компаніях і державних установах. З’явилися ЕОМ різних типів, деякі з них розмірами як кімната. Дістали назву “ Велике ЕОМ”, інші ті, що менші і могли поміститися на столі і дістали назву міні –ЕОМ.
Поява інтегральних схем, або кремнієвих чіпів, в 70–ті р.
Електрова́куумна ла́мпа або електро́нна ла́мпа (ЕЛ) - електровакуумний прилад, що призначений для різноманітних перетворень електричних величин шляхом утворення потоку електронів та його керуванням.
Мікросхе́ма, інтегральна мікросхема (англ. integrated circuit) - електронна схема, що реалізована у вигляді напівпровідникового кристалу (чипу) та виконує певну функцію. Винайдена у 1958 році американськими винахідниками Джеком Кілбі та Робертом Нойсом.
ХХ ст. означало ще один великий етап в розвитку ОТ. ЕОМ стали ще більш компактними і дешевими. Оскільки інтегральна схема здатна замінити тисячі інтегральних транзисторів і зменшується вона на поверхність кремнієвого стану площею близько 10 кв. мм. Однією із перших вдалих розробок, придатних для рішення щоденних завдань у домашніх умовах, стали “Епл ” (“Apple”), з’явившись на ринку у 1977 р.
В кінці ХХ ст. створюються комп`ютери, які можна розмістити на долоні і які дуже прості в експлуатації.
Сьогоднішні машини видаються чудом техніки. І прогрес у даній області все прискорюється. Тому витягуючи із коробки тільки що куплений комп’ютер, можете вважати, що він уже майже застарілий.
Бібліотекар. Книга не тільки навчає, виховує але й лікує. Є таке поняття – бібліотерапія. Це наука на стику бібліотекознавства, медицини та психології.
Бібліотерапія – це перспективний напрям діяльності бібліотек, що займається вивченням впливу спеціально підібраної літератури на стан здоров’я хворої людини. Бібліотерапія – це наука, націлена на формування у людини навичок протистояти неординарним ситуаціям – хворобам, стресам, депресіям, зміцнювати силу волі, підвищувати інтелектуальний і освітній рівень.
Бібліотерапія бере початок з сивої давнини. Наприклад, над дверима бібліотеки у Фівах було написано: «Місце – де лікують душу». Грецькі легенди, п’єси і поеми викликали почуття радості, жалю, страху і т. д., що справляло лікувальну дію на людину. Стародавні греки асоціювали поняття «книга» з поняттям «душевне здоров’я» і вважали бібліотеки «ліками для душі».
Осві́тній рівень середньої осві́ти - рівень середньої освіти, який учень здобуває після успішного завершення 4-ьох, 9-ти чи 11-ти класів у загальній середній школі в Україні.
Старода́вня Гре́ція - цивілізація в історії Греції, яка існувала на Балканському півострові від III тис. до н. е. до початку Середньовіччя бл. 600 р. нашої ери. Найбільший її розквіт припав на класичний період V-IV ст.
З часів Платона люди стикались з проблемами формування «умів дітей». Дорослі побачили могутній інструмент, яким можна впливати на їх мислення, характер, формувати поведінку і пізніше допомогти їм у вирішенні проблем. Авіценна – учений, філософ, лікар – в «Книзі зцілення» писав про три засоби в руках лікаря , і першим із них було слово. Англійський лікар
Т.Сайденгем, що практикував у 18 столітті , «виписував своїм хворим» популярну в той час книгу Сервантеса «Дон Кіхот».
В наш час ніхто не заперечує необхідності використання в терапевтичних цілях літератури та інших видів мистецтва.
Мисте́цтво - одна з форм суспільної свідомості; вид людської діяльності, що відбиває дійсність у конкретно-чуттєвих образах, відповідно до певних естетичних ідеалів. У широкому сенсі мистецтвом називають досконале вміння в якійсь справі, галузі; майстерність.
Будь – якому пацієнтові необхідні книги, наповнені глибокою вірою в життя, які пробуджують оптимізм, відволікають від сумних думок, важких переживань, повсякденного лікарняного оточення, що позбавляють від депресії, слабкості, бездіяльності. Правильно підібрана література, що викликає позитивні емоції не менш важлива, ніж правильно підібрані ліки.
Як область діяльності за кордоном бібліотерапія розвивається не одне століття. Родоначальником бібліотерапії вважається шведський невропатолог Яроб Біллстрем. В наш час бібліотерапія як засіб допоміжного лікування використовується в багатьох країнах світу, а також в Україні. Наприклад, зараз в Італії в книжкових магазинах продаються збірки поезій оформлені у вигляді лікарських упаковок.
Вчитель інформатики. А комп’ютери використовують теж не лише у навчанні, а практично в усіх галузях науки, промисловості, медицини.
Проект «Застосування комп’ютера»
1. З допомогою комп’ютера моделюють процеси, які відбуваються на Землі.
2. Купівля – продаж за допомогою електронних засобів не виходячи з домівки.
3. Домашні кішки - комп’ютери.
Кіт сві́йський, або кі́шка сві́йська (лат. Felis silvestris catus), як і його родич кіт дикий (лісовий) - невеликий ссавець ряду хижих (Carnivora) родини котових (Felidae). Сучасна назва походить від латинської назви catus, що використовується для позначення дикого кота, на відміну від свійського, який латиною називається felis.

4. Електронні книги.
5. Комп’ютерні ігри.
Бібліотекар. Ніхто не буде заперечувати значення навчальної книги. Кожен із нас користувався, користується або буде користуватися підручниками. І перший з них «Буквар» – запам’ятовується на все життя. Восени минулого року в центральному залі Педагогічного музею України проходила виставка «Сучасному українському букварю 30 років», яка була присвячена 30 – річчю виходу у світ українського букваря, авторами якого стали Н.Ф. Скрипченко та М.С. Вашуленко. Буквар вийшов у 1978 році, але ще і сьогодні по ньому навчаються наші першокласники.
Проект «Історія українського підручника»
Люди завжди хотіли зібрати важливі і потрібні знання і розмістити їх у підручнику. Першими підручниками були глиняні таблички, а намальовані на них рисочки і крапочки першим письмом.
Педагогічний музей - музей у Києві, підпорядкований Національній академії педагогічних наук України. Розміщується у споруді Київського міського будинку вчителя по вул. Володимирській, 57. Створений 1901 року.
Глиня́ні табли́чки (іноді - глиня́ні кни́ги) - археологічні знахідки, записи (тексти, малюнки, схеми, карти), зроблені на глиняних табличках.

В Україні використання навчальних книг в школах має давню історію. Ще в кінці 15 століття в навчальних закладах учні вивчали буквар і часослов – «Часописець» , який найбільше відповідав вимогам тогочасної української школи, тим що мав багато елементів живої української мови. Ця основна ознака друкованого шкільного підручника відігравала важливу роль у справі соціального та освітнього руху в Україні.
Найдавнішими пам’ятками українського книгодрукування навчального характеру є друковані книги першого у східній Європі книгодрукаря Івана Федорова. З усіх шкіл найбільшу славу і довголіття здобула Київська братська школа.
Східна Європа - політичний та історико-географічний регіон Європи.
Навча́льний заклад (осві́тній заклад) - організація, що на постійній і безперервній основі здійснює освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення особистості.
Ки́ївська бра́тська шко́ла - одна з братських шкіл в Україні у 17 столітті, заснована у 1615 році Київським братством за зразком єзуїтських освітніх закладів (на деревориті Ковдена 1869 р. зображено Київський Братський монастир, в якому свого часу містилось Київське братство).
В її програмі головне місце займала слов’янська мова, а друкарня Печерської Лаври друкувала шкільні підручники .
Цікавим виявився підручник з історії, написаний Лесею Українкою. Коли їй було 19 років, вона створила для своїх молодших сестер рукописний підручник «Стародавня історія східних народів».
Шкільний підручник – це явище нашої культури. Пишеться підручник на підготовленому науковими дослідженнями грунті, інтегрує раніше накопичені цінні знахідки та позитивний досвід.
Наукове дослідження - процес дослідження певного об'єкта (предмета або явища) за допомогою наукових методів, яке має на меті встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей.
Зараз підручники змінюються швидко, бо швидко розвивається наука. Доведено, що об’єм людських знань за 10 років подвоюється.
Підручник дуже важлива і необхідна річ. В1977 році була прийнята державна постанова – всім школярам видавати підручники безкоштовно. І тому ми повинні їх шанувати, поважати і берегти – і учні нашої школи це добре розуміють і виконують.
Вчитель інформатики. Що є сховищем інформації та засобом спілкування?
Проект «Інтернет»
Однією з головних причин, чому сучасне суспільство називається інформаційним, є всесвітнє поширення комп’ютерної мережі Інтернет.
Інтерне́т (від англ. Internet), міжмере́жжя - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій.
Вона дозволяє швидко одержати будь – яку інформацію з будь – якої точки світу.
З технічної точки зору Інтернет є об’єднанням комп’ютерів, розташованих у різних країнах світу в одну комп’ютерну мережу. Кожна мережа складається з десятків і сотень серверів. Сервери сполучені між собою різноманітними лініями зв’язку: кабельними, наземним радіозв’язком. До кожного серверу підключається велика кількість комп’ютерів і локальних комп’ютерних мереж, що є клієнтами мережі. Клієнти можуть з’єднуватися із сервером не тільки прямими лініями, але і завдяки звичайним телефонним каналам.
Зараз до мережі Інтернет підключені десятки мільйонів комп’ютерів, користувачами яких є сотні мільйонів людей, і число їх постійно зростає. Число користувачів Інтернету в Україні щомісячно збільшується на 200 тис. Адже Інтернет – це оперативність. Дані тут оновлюються кожні 5–15 хвилин ,що неможливо ні в яких інших засобах інформації.
В Інтернеті накопичені великі обсяги інформації в галузі науки, освіти, мистецтва, бізнесу, політики тощо. За допомогою комп’ютера, підключеного до Інтернету, можна побувати на екскурсії в Луврі чи Британському музеї, прослухати прогноз погоди, зробити покупки, замовлення на квиток, одержати консультацію безпосередньо у корпорації Місrosoft, поздоровити друга з днем народження, поспілкуватися з ровесником, у якого таке ж хобі, але живе він в Австралії, здобути останню версію антивірусної програми та багато іншого.
Прогнóз погóди (англ. Weather forecasting, нім. Wettervorhersage) - складання науково-обґрунтованих передбачень про майбутнє стану погоди. Прогноз погоди синоптичним методом ділиться на прогноз синоптичного розташування і, на його основі, власне сам прогноз погоди, тобто, значень або ходу метереологічних елементів або втілення тих чи інших атмосферних процесів (випадання дощу, утворення туману, гроза тощо).
Британський музей - головний музей Великої Британії в Лондоні, один з найбільших музеїв у світі. Музей розташований на Great Russell Street, відвідування музею безкоштовне.
Усе це називається інформаційними ресурсами Інтернету.
Унікальна можливість Інтернету -- оперативно доносити інформацію до аудиторії в будь якому кутку світу, використовуючи властивості різних традиційних засобів масової інформації, спричинили виникнення нового ЗМІ – Інтернет – журналістики.
Інформаці́йні ресу́рси (Information resources) - документи і масиви документів в інформаційних системах (бібліотеках, архівах, фондах, банках даних, депозитаріях, музейних сховищах і т.і.). Розрізняють інформаційні ресурси державні та недержавні.
Засоби масової інформації Засоби масової інформації (ЗМІ), мас медіа (Mass media) - преса (газети, журнали, книги), радіо, телебачення, інтернет, кінематограф, звукозаписи та відеозаписи, відеотекст, телетекст, рекламні щити та панелі, домашні відеоцентри, що поєднують телевізійні, телефонні, комп'ютерні та інші лінії зв'язку.

Бібліотекар. Група соціологів розробила питання анкети по темі нашого уроку і провела опитування серед учнів 7 – 9 класів нашої школи.
Учень. Вивчаючи тему «Робота з таблицями у текстовому процесорі», ми оформили анкету у вигляді таблиці.

Клас
Прізвище


Ім’я
1 Чи любиш ти читати? так/ні
2 Користуєшся підручником, програмовою, науково – пізнавальною, художньою літературою (потрібне підкреслити)
3 Читаєш виключно з навчальною метою чи і для душі?
Худо́жня літерату́ра, також кра́сне письме́нство - складова літератури, сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства; різновид мистецтва слова, який описує дійсність художніми образами.
так ні
4 Чи маєш домашню бібліотеку? так/ні
5 Чи маєш дома комп’ютер? так/ні
6 Користуєшся дома інтернетом? так/ні
7 Інтернет для тебе: джерело інформації, спілкування, розваги (потрібне підкреслити)
8 В процесі навчання віддаєш перевагу книзі чи комп’ютеру (потрібне підкреслити)
9 А може тобі служать і книги і комп’ютер? так/ні

В опитуванні взяло участь 26 осіб. Ми проаналізували результати опитування і роздрукували їх.Результати анкетування
Вчитель інформатики. Біля кожного комп’ютера знаходяться картки з результатами анкетування, за якими ви повинні побудувати діаграми у текстовому редакторі WORD.
Текстовий редактор - комп'ютерна програма-застосунок, призначена для створення й зміни текстових файлів (вставки, видалення та копіювання тексту, заміни змісту, сортування рядків), а також їх перегляду на моніторі, виводу на друк, пошуку фрагментів тексту тощо.
Запрошую вас до комп’ютерів, кожний обирає довільний тип діаграми, на виконання завдання відводиться 5 хв.
Учень із групи статистів підводить підсумок результатів.
Соціолог «книгоманів». В опитуванні взяло участь 26 осіб. З них люблять читати 17 учнів, не люблять – 9. Користуються підручниками, програмовою та науково – пізнавальною літературою 9 осіб. Підручниками та художньою літературою 15, не користуються літературою взагалі 2 особи. Читають лише з навчальною метою 12 осіб, читають також і для душі 14 учнів. Домашню бібліотеку мають 15 осіб, не мають – 11 осіб. За побудованою діаграмою очевидно, що перевагу комп’ютеру віддають 23% опитаних учнів, книзі – 39%, не визначились – 38%. Отже, перевагу книзі надають всього на 16% більше, ніж комп’ютеру.
Соціолог «хакерів». Серед опитаних учнів 8–х, 9–х, 7–х класів комп’ютер дома мають 18 осіб, не має 8 осіб. Користуються дома Інтернетом 19 осіб, не мають доступу до Інтернету в домашніх умовах 7 учнів. Інтернет, тільки як джерело інформації, розглядають 5 осіб; інформації та спілкування – 5; інформації, спілкування, розваги –8; тільки розваги – 2.
Бібліотекар. Мабуть книга колись відімре, як відмирали усі попередні носії інформації.
Носі́й інформа́ції (data medium) - матеріальний об'єкт , створений природою або ж навмисно людиною, за допомогою якого можна зберігати і передавати інформацію
Спочатку камінь, потім глина, папірус, теляча шкіра. Але читання книжкового тексту – це абсолютно особливий вид діяльності, що відноситься до одного з оптимальних засобів формування Людини в людині.
А тому ми повинні всіма силами старатись утримати і закріпити позиції книги в духовному світі людини.
Вчитель інформатики. Ви вже зрозуміли, що сьогоднішній урок є підсумком нашої тритижневої роботи над проектом. Сьогодні ми з вами обговорили лише деякі питання теми «Книга чи комп’ютер», теми невичерпної та складної. Поки що ці два джерела інформації мирно співпрацюють, доповнюють одне одного. А що буде далі – покаже час. Скажіть, будь – ласка, чи реалізувались ваші очікування на цьому уроці? Учні висловлюють свої думки.
Домашнє завдання.
Бібліотекар. Творче завдання «Якою ви бачите шкільну бібліотеку майбутнього».
Вчитель інформатики. Свої міркування оформити у електронному вигляді шкільної стінгазети.


«Книга чи комп'ютер: за чим майбутнє?»


Комп’ютери чи книги? Книги чи комп’ютери? Що ж заслуговує на більшу увагу? Що займає важливіше місце в нашому житті? Мене відверто дивують люди, які все ж намагаються виділити для себе з цих двох незамінних речей щось краще, головніше. Не розумію, як можна обрати щось одне між двома найавторитетнішими джерелами інформації усіх часів. Тому, я вважаю, що і книга, і комп’ютер в найближчому майбутньому не здадуть своїх позицій і займуть однаково важливі місця в житті кожного з нас.

По-перше, книга завжди залишалась вірним супутником інтелігентної, освіченої людини. Цікаво те, що друкований матеріал, поданий у такій формі, часто виконує роль доброго друга, який не тільки розширює твій світогляд, а й може розважити в холодний зимовий вечір чи навіть врятувати від небажаної самотності. Мабуть, хтось зі мною не погодиться, але книга все ж може змінити життя. Звичайно, вона не перевертає його з ніг на голову, але, зазвичай, потрапивши в потрібний момент у руки потрібної людини, сприяє її розвитку та неодмінному швидкому вдосконаленню. Тому і в наші дні популярною залишається стара, невмируща мудрість: «Книга — джерело життя».

Яскравим прикладом, який вдало ілюструє наведений вище аргумент, є події, змальовані в романі Павла Загребельного «Диво», де частково порушено питання ролі книги в житті людини. Маленький хлопчик Ярослав народився кульгавим, а все своє дитинство він сильно хворів. Тому увагою батька був трохи обділений. Князь Володимир не хотів допомагати йому вивчати військову справу, брати з собою в походи.

Загребе́льний Павло́ Архи́пович (25 серпня 1924, с. Солошине - 3 лютого 2009, Київ) - український письменник, Герой України, лауреат Державної премії СРСР, Шевченківської премії. Депутат Верховної Ради СРСР 10–11 скликань (1979–1989), депутат Верховної Ради УРСР 9-го скликання (1975–1980).
Військо́ва спра́ва - складний термін, який може мати такі значення: В широкому розумінні охоплює всі питання військової теорії і практики, пов'язані з військовим будівництвом, підготовкою і діями Збройних сил, у мирний і воєнний час, підготовки населення країни на випадок війни.
Тому єдиною розрадою хлопця залишалось читання книжок. Оця повага та любов до книг змінили Ярослава, довгі години, проведені над книжками, дали свої результати. Отримавши отой колосальний багаж знань, Ярослав став найосвіченішою людиною у своїй сім’ї, а потім і в цілій країні. Адже саме він зумів зайняти Київський престол незадовго після смерті батька.
Після смерті (англ. Postmortem) - американський трилер 1998 року.
А ім’я, яке дав йому народ, говорить саме за себе, бо саме цього чоловіка ми знаємо як Ярослава Мудрого.

По-друге, не можна ігнорувати й інше, не менш важливе джерело інформації — сучасний персональний комп’ютер. Цей пристрій є у кожному домі, офісі, магазині, навіть класній кімнаті. Ця багатоопераційна система дозволяє нам знаходити, поширювати, аналізувати, створювати, редагувати й просто отримувати потрібну інформацію, людям не потрібно навіть виходити з власного будинку. Тому роль цього диво-винаходу неможливо переоцінити на сучасному етапі розвитку суспільства.

Я, наприклад, життя свого без комп’ютера взагалі не уявляю. Я захоплююсь його універсальністю та унікальністю. Завдяки цьому пристрою я можу розвиватись, а не, як дехто думає, деградувати. Вже в одинадцятому класі я зрозуміла, що комп’ютер, а інтернет зокрема, є надійним і незамінним помічником у підготовці до ЗНО. Адже саме завдяки ним моя підготовка стала більш ефективною і результативною.

Отже, не треба намагатися порівняти непорівнюване й обрати з кращого найкраще, бо нікому це ще досі не вдалося. Треба затямити, що книга і комп’ютер завжди залишатимуться основними джерелами інформації, які не просто мирно співіснують, а й вдало доповнюють одне одного.1. «Гонка за лидером»

 

1.Сколько братьев было у поросёнка Наф – Наф? (2)2. Чем заправляли свой автомобиль малыши из цветочного города? (Сиропом.)

3. На каком бобовом  спала нежная принцесса? (На горошине.)

4. Как зовут девушку с рыбьим хвостом? (Русалка.)

5.Кто автор сказки «Сказка о попе и о работнике его Балде» (А.С.Пушкин.)

6.Как звали друга Мальвины? (Пьеро.)

7.Что испекла бабушка и положила на окно? (Колобок.)

8. Кто автор сказки «Приключение Буратино или Золотой ключик?» (Алексей Толстой.)

9.Куда не разрешала Машенька садиться медведю? (На пенёк.)

10. Из чего был построен самый крепкий дом поросят? (Из камня.)

11. Какие слова говорил Али – Баба, чтобы открыть пещеру с сокровищами?

      (Сим- Сим,откройся.)

12. Сколько коротышек было в сказке Н. Носова» Приключения Незнайки и его друзей» (16.)

13. Его профессия – дровосек. Боится воды. Самое заветное желание – получить настоящее сердце. (Железный дровосек из сказки А.М.Волкова «Волшебник Изумрудного города».)

14.Героиня этой сказки побежала за Белым Кроликом, но потом провалилась в глубокий колодец и оказалась в необычной стране. (Алиса.)

15. Он работал врачом на корабле, который однажды потерпел крушение, и оказался в плену у маленьких человечков.(Гулливер.)

17.Какие слова произносила девочка Женя из сказки «Цветик – семицветик», когда отрывала лепесток? (Лети, лети, лепесток, через запад на восток, через север, через юг, возвращайся, сделав круг, лишь коснёшься ты земли, быть по – моему вели.)2. ЗАЗЕРКАЛЬЕ


В названии известных произведений все слова заменили на противоположные им по смыслу. Попробуйте восстановить зашифрованные таким образом истинные названия.

1. “Пёс босиком» («Кот в сапогах») 
2. «Девочка-каланча» («Мальчик с пальчик») 
3. «Синий платочек» («Красная Шапочка») 
4. «Железный замочек» («Золотой ключик») 
5. «Знайка под землёй» («Незнайка на Луне») 
6. «Песочная служанка» (Снежная королева») 
7. «Быль о железной курочке» («Сказка о золотом петушке») 
8. «Великан Рот» («Карлик Нос»)

3 .«Чудеса и Волшебство»

 1.Любимое лакомство старика Хоттабыча. (Мороженое.)

2.Какое «удобрение» в десять раз увеличивает урожайность на Поле чудес?

Капітал-шоу «Поле чудес» - одна з перших розважальних програм незалежної телекомпанії «ВІD», російський аналог американської програми «Колесо Фортуни» . Проект Владислава Лістьєва та Анатолія Лисенка.
(Соль.)

3.  Управляющий графинь Вишен, плакавший из- за Чиполлино? (Синьор Помидор.)

4.  Назовите отчество Федоры из сказки К. Чуковского. (Егоровна.)

5. Имя главной героини русской народной сказки «Царевна –  лягушка».

(Василиса     Прекрасная.)

6. Смерть он свою хранит на конце иглы. (Кощей Бессмертный.)

7.Как звали девочку, растопившую ледяное сердце? (Герда.)

8.  Место, откуда выбежал Мойдодыр. (Спальня.)

9. Как звали последнюю знакомую Колобка? (Лиса.)

10.  Кто такой Акелла из «Книги джунглей»? (Волк.)

 

4. Викторина «Элементы книги».
  1. Как называется первая страница, на которой указан автор и название книги? (Титульный лист)

  2. Перечисление всех произведений, вошедших в книгу, с указанием страниц, где они помещены (Содержание)

  3. Вводный текст, предваряющий изложение основного материала? (Предисловие)

  4. Как иначе называется содержание? (Оглавление)

  5. Как иначе называются рисунки, чертежи, использованные при оформлении книги? (Иллюстрации)

  6. Иллюстрированная покрышка книги, защищающая блок от загрязнения? (Обложка)

  7. Кто такие иллюстраторы? (Художники, рисующие картинки в книге)

      8.  Обложка из твёрдого картона (Переплёт)