Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКожне завдання оцінюється в 1бал і вимагає однієї відповіді

Скачати 282.71 Kb.

Кожне завдання оцінюється в 1бал і вимагає однієї відповіді
Скачати 282.71 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації25.04.2017
Розмір282.71 Kb.
  1   2   3   4

Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії

2014/2015 н. р.

8 клас

Тестові завдання

(кожне завдання оцінюється в 1бал і вимагає однієї відповіді)


1. Визначте, яка течія проходить біля західного узбережжя Африки:

а) Мозамбіцька; б) Бенгальська; в) Сомалійська; г) Агульяс.2. Укажіть головний чинник, що впливає на зональне розміщення кліматичних поясів:

а) сонячна радіація;

Со́нячна радіа́ція - електромагнітне і корпускулярне випромінювання Сонця, яке поширюється у вигляді електромагнітних хвиль.
Клімати́чні пояси́ - великі смуги земної поверхні, які виділяють за кліматичними умовами і які мають характер широтних поясів (виділяють за особливостями режиму температури і опадів).
б) атмосферна циркуляція;

в) підстилаюча поверхня;

Підстила́юча пове́рхня, підст́ильна пов́ерхня - сукупність природних і перетворених (змінених та створених людиною) ландшафтів на земній поверхні, що знаходяться у взаємодії з атмосферою в процесі обміну теплом і вологою.
г) напрям океанічних течій.

3. Визначте місцевий час крайньої західної точки України (220 сх. д.), якщо Сонце зійшло над її крайньою східною точкою (400 сх. д.) о 5-й годині 12 хвилин:

а) 4 год.; б) 4 год. 12 хв.; в) 4 год. 48 хв.; г) 6 год. 24 хв.4. Укажіть назву частини Євразії, де найбільш помітні сліди діяльності давнього льодовика:

а) Середньосибірське плоскогір’я; б) Туранська низовина;

в) Східно-Європейська рівнина;

Морські течії - поступальні рухи водних мас в певному напрямку на великі відстані в океанах і морях, обумовлені вітром, гравітаційними причинами, різною щільністю води.
Туранська низовина, Туранська рівнина, рівнинна частина Середньої Азії і Південного Казахстану, зайнята переважно пустелями (Каракуми, Кизилкум тощо). На півдні обмежена Копетдагом і передгір'ям Паропаміза, на заході - східним берегом Каспійського моря, на північному заході - південними відрогами і східним підніжжям Мугоджар, на півночі - Тургайським плато, на північному сході - Казахським дрібносопковиком, на південному сході - горами Тянь-Шаня і Паміро-Алая; на сході підведено-східною околицею пустелі Бетпак-Дала і Чу-Ілійськимі горами відокремлена від пустель Балхаш-Алакольського басейну.
Східноєвропейська рівнина (Руська рівнина) - одна з найбільших рівнин земної кулі, розташована в більшій, східній частині Європи. На півночі омивається водами Білого і Баренцового, а на півдні - Чорного, Азовського і Каспійського морів.
г) Західно-Сибірська рівнина.
За́хідносибі́рська рівн́ина, Західносиб́ірська низовина́, - одна з найбільших низовинних акумулятивних рівнин земної кулі. Розташована на північ від Казахського дрібносопковика і гір Алтаю, між Уралом на заході і Середньосибірським плоскогір'ям на сході.


5. Назвіть країни, з якими Україна має морські кордони:

а) Росія та Румунія; б) Росія та Туреччина;

в) Росія, Румунія та Болгарія; г) Туреччина та Грузія.

6. Укажіть годинний пояс, який називається київським:

а) західноєвропейський; б) східноєвропейський;

в) центральноєвропейський; г) середньоєвропейський.

7. Визначить, чим зумовлене меридіональне простягання деяких природних зон у центральній частині материка Євразія:

а) наростанням віддаленості материка від екватора;

б) особливостями розташування гірських систем;

Гора, гірська споруда - форма рельєфу, різке локальне ізольоване піднесення земної поверхні над сусідніми відносно вирівняними ділянками, що характеризується чіткою лінією підошви (границею переходу від рівнини до власне гори), різкими коливаннями відносних висот.

в) наростанням віддаленості від Атлантичного та Тихого океанів;

г) рівнинним характером території цієї частини материка.

8. Поясніть, чому у різних географічних поясах виділяються такі самі чи подібні природні зони:

а) повторюється однакове співвідношення тепла і вологи на різних материках;

б) спостерігається однаковий режим зволоження на різних материках;

в) різна ступінь континентальності клімату в межах географічних поясів;

г) проявляється закон широтної зональності на всіх материках.

9. Оберіть варіант, в якому вказані внутрішні моря, що омивають Євразію та належать до басейну Атлантичного океану:

а) Балтійське море, Середземне море, Азовське море;

Вну́трішнє мо́ре - в океанографії термін вживається до морів, що здебільшого закриті від від сполучення з океаном, яким притаманні обмежений порівняно з окраїнними морями водообмін із Світовим океаном.
Азо́вське або Озі́вське мо́ре (рос. Азовское море, крим. Azaq deñizi) - внутрішнє море басейну Атлантичного океану, розташоване між 45°16' і 47°17' пн. ш. та 33°36' і 39°21' сх. д. сполучене з Чорним морем Керченською протокою (Босфор Кіммерійський в давнину, завширшки 4,2 км), між Україною та Росією.
Континентальний клімат - клімат, характерний для внутрішніх районів материків та узбережжя океанів, в яких панують континентальні повітряні маси. Характеризується високою амплітудою температури повітря, малою сумою опадів і слабкими вітрами.
Балті́йське мо́ре (давньоруська назва - Варязьке море, у часи Клавдія Птоломея - Венедська затока) - солонувате внутрішнє море розташоване в північній Європі, між 53°N to 66°N і від 20°E to 26°E. Обмежено Скандинавським півостровом, континентальною частиною Європи, і данськими островами.
Атланти́чний океа́н, раніше Атланті́йський океа́н - другий за величиною, після Тихого океану, океан на Землі. Назва походить від імені міфічної країни Атлантиди.[Джерело?]

б) Берингове море, Японське море, Жовте море;

в) Аравійське море, Червоне море, Південно-Китайське море;

Південнокитайське море (малай. Laut China Selatan, в'єт. Biển Đông, кит. 南海, тагал. Dagat Luzon, інд. Laut Cina Selatan) - напівзамкнуте море в західній частині Тихого океану між Індокитаєм, Малаккою, Південним Китаєм і островами Тайвань, Лусон, Міндоро, Палаван, Калімантан, Суматра, Банка, Белітунг.
Жовте море (Гуангай) - частина Тихого океану, між Китаєм і Кореєю; охоплює Західно-Корейську затоку; високі припливи; рибальство.
Берингове море - окраїнне море змішаного материково-океанічного типу (глибини менше 500 м займають половину площі) на півночі Тихого океану, розташоване між північно-східними берегами Азії і північно-західними берегами Північної Америки.
Аравійське море (англ. Arabian Sea) - напівзамкнене окраїнне море Індійського океану, між півостровами Сомалі, Аравійським та Індостан. Омиває береги Ємену, Оману, ОАЕ, Ірану, Пакистану, Індії, Джибуті, Сомалі.

г) Карське море, Східно-Сибірське море, Баренцове море.

Східносибірське море - окраїнне море Північного Льодовитого океану, біля північно-східних берегів Азії, між Новосибірськими островами і островом Врангеля; площа 913 тис. км², об'єм 49 тис. км³, середня глибина 54 м, найбільша глибина 915 м.
Карське море - окраїнне море Північного Льодовитого океану, біля берегів Азії, між Новою Землею і Північною Землею; 883 тис. км² глибина до 620 м; найважча ділянка Північного морського шляху.
Ба́ренцове мо́ре (рос. Баренцево море; норв. Barentshavet) - окраїнне море Північного Льодовитого океану, що лежить між архіпелагами Шпіцберґен (Норвегія), Нова Земля, Земля Франца-Йосифа (Росія) і Скандинавським півостровом.


10. Віднайдіть причину зміни зональних природних комплексів (від арктичних пустель до екваторіальних лісів) на материку Євразія:

а) значна протяжність території з півночі на південь;

Приро́дний ко́мплекс (лат. complexus - зв'язок) - система окремих природних об'єктів у їх екологічних взаємозв'язках. Природними комплексами є природа в цілому (навколишнє природне середовище), урочища, ландшафти, екосистеми, біогеоценози тощо.
Аркти́чна пусте́ля - природна зона, частина арктичного географічного поясу, басейну Північного Льодовитого океану. Це найпівнічніша із природних зон, характеризується арктичним кліматом. Простори покриті льодовиками, щебенем й уламками каменів.

б) вплив холодних та теплих течій;

в) чергування територій з рівнинним і гірським рельєфом;

г) велика протяжність території із заходу на схід.

11. Укажіть найвищу частину Подільської височини серед вказаних складових рельєфу:

а) Мізоцький кряж;

Поді́льська височина́ - височина на південному заході України, у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Вінницькій та частково Чернівецькій і Одеській областях. Подільська височина входить до складу Східноєвропейської рівнини.
б) Гологори; в) Кременецькі гори; г) Товтри.12. Яка риса є спільною у геологічній будові Східноєвропейської та Західноєвропейської платформ?:

а) розміри платформ; б) належність до однієї літосферної плити;

в) вік платформ; г) вихід на поверхню кристалічного фундаменту.

13. При обчисленні різниці у місцевому часі між двома населеними пунктами необхідно, насамперед, враховувати:

а) різницю в географічній довготі;

Літосфе́рні пли́ти - великі жорсткі блоки літосфери Землі, відокремлені одна від одної тектонічними розривами (швами) по осьових лініях сейсмічних поясів Землі. Згідно з уявленнями нової глобальної тектоніки літосферні плити перебувають у постійному русі, пересуваючись по шару астеносфери від зон розтягу (серединно-океанічні хребти) до зон стиску (зони Беньофа, зони всмоктування).
Населений пункт - населене місце (оселище, селище, поселення), первинна одиниця розселення людей у межах однієї забудованої земельної межі (городище (град), місто, містечко, селище міського типу, село, хутір, станиця та ін.).
б) положення відносно нульового меридіану;

в) положення відносно один одного; г) різницю в географічній широті.

14. Укажіть першочергову причину, яка обумовлює необхідність у рекультивації земель:

а) розробка корисних копалин;

Рекультива́ція (рос. рекультивация; англ. land reclamation, англ. recultivation, restoration, нім. Bodenrekultivierung f, Bodenwiederurbarmachung f) - штучне відновлення родючості ґрунтів і рослинного покриву після техногенного порушення природи.
Ко́рисні копáлини - мінеральні утворення земної кори, хімічний склад і фізичні властивості яких дають змогу ефективно використовувати їх у сфері матеріального виробництва. За В .С .Білецьким та В. О. Смирновим, корисними копалинами називають природні мінеральні речовини, які за сучасного рівня розвитку техніки можна з достатньою ефективністю використовувати у господарстві безпосередньо або після попередньої обробки.
б) розвиток сільського господарства;

в) рекреаційна діяльність у регіоні; г) промисловий розвиток території.

15. Визначте, до якого типу рельєфу належать поди та степові блюдця:

а) денудаційного;

Рекреаці́йна дія́льність - управлінські та економічні заходи, що спрямовані на використанні вільного часу для оздоровчої, лікувальної та культурної діяльності.
Степові блюдця (поди) - пологі западини округлої або овальної форми, днища яких від центральної, найбільш пониженої частини поступово підвищуються до країв і непомітно зливаються з навколишньою поверхнею.
б) суфозійного; в) водно-ерозійного; г) алювіального.16. Визначте, що зумовило обернений зв'язок між формами рельєфу й тектонічними структурами в Галицько-Волинській западині та Передкарпатському прогині:

а) внутрішній магматизм;

Передкарпа́тський проги́н - геотектонічна структура, що простягається вздовж смуги зчленування гірської споруди Карпат із Східно-Європейською та Скіфською платформами і Мезійським масивом. Протяжність близько 1700 км (у межах України - 300 км), ширина від 5 до 75 км.
б) вулканічна діяльність;

в) неотектонічні висхідні рухи; г) неотектонічні низхідні рухи.

17. Визначте місцевий час у крайній західній точці України, якщо у цей момент місцевий час у Києві становить 17 годин:

а) 16 год.28 хв.; б) 16 год. 32 хв.; в) 17 год.28 хв.; г) 17 год.32 хв.18. Виберіть значення довготи для серединного меридіана другого годинного поясу:

а) 00 д.; б) 150 сх. д.; в) 150 зх. д.; г) 300 сх. д.19. Оберіть тектонічні структури, з якими здебільшого пов’язані родовища нафти та газу в Україні:

а) чохол Українського щита;

б) тектонічні западини Східно-Європейської платформи;

в) давні складчасті споруди Східно-Європейської платформи;

г) тектонічні западини Східно-Європейської платформи та передгірські прогини.

20. Укажіть варіант, в якому у правильній послідовності представлено розміщення одиниць адміністративно-територіального поділу України з півночі на південь:

а) Чернігівська, Черкаська, Дніпропетровська, Запорізька область;

Східноєвропейська платформа (Руська платфо́рма) - одна з найбільших, відносно стійких ділянок континентальної земної кори, що належить до числа давніх (дорифейських) платформ.
Украї́нський щит, також Украї́нський кристалі́чний маси́в - піднята південно-західна частина фундаменту Східноєвропейської платформи.
Запорі́зька о́бласть - адміністративна одиниця на півдні України. Утворена 10 січня 1939 року. Розташована на південному сході України, займає головним чином лівобережну частину басейну нижньої течії Дніпра.

б) Черкаська, Чернігівська, Запорізька, Дніпропетровська область;

в) Чернігівська, Черкаська, Запорізька, Дніпропетровська область;

г) Чернігівська, Дніпропетровська, Черкаська, Запорізька область.
Творчі завдання

1. Які напрямки сучасних географічних досліджень території України ви вважаєте найбільш перспективними? Аргументуйте свою відповідь.12 балів

2.Чи відрізняються межі українських етнічних земель та державні кордони України?

Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.
Держа́вний кордо́н - лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору .
Наведіть конкретні приклади та обґрунтуйте свою думку.12 балів


Практичний тур

1.Назвіть хоча б одну з діагностичних властивостей даного мінералу чи гірської породи, його застосування та родовища в Україні:Назва мінералу чи гірської породи

Властивість за якою можна визначити мінерал чи гірську породу

Приклади районів видобутку в Україні (1-2)

Практичне застосування

1. Антрацит


2. Кам’яна сіль


3. Граніт


4. Топаз


5. Вапняк(15 балів 5 за карту = 20 балів)
2.
Гірські́ поро́ди (англ. rocks, нім. Gesteine) - природні агрегати однорідних або різних мінералів, що виникли за певних геологічних умов у земній корі або на її поверхні, більш чи менш стійкі за складом, які утворюють самостійні геологічні тіла.
Розв’яжіть задачу.

Які координати буде мати точка Землі, що є антиподом м. Львова? ( 49°50' пн.ш. 24 °сх.д.)

Розв'язання


  • Точка буде мати таку ж широту тільки південну

49°50' пд.ш.

  • Довгота буде на тій же відстані від нульового меридіана на захід, що і львів на схід від нульового меридіана

24° сх.д. - 180° = 156°зх.д.
Нульовий меридіан - географічний меридіан, довгота якого дорівнює нулю градусів.

Відповідь: точка- антипод Львова матиме координати 49°50' пд.ш та 156° зх.д

(6 балів)
3. Розв’яжіть задачу.
Атмосферний тиск у місті А на узбережжі моря становив 740 мм. На вершині гори у цьому самому місті через годину тиск встановився на позначці 660 мм . Який атмосферний вихор зайшов на територію, якщо висота гори - 1200м, а атмосферний тиск знижується в середньому на 10 мм через кожні 100м висоти

Розв'язання  • (1200м х10) : 100 =120мм.
    Атмосферний тиск - тиск, з яким атмосфера Землі діє на земну поверхню і всі тіла, що на ній розташовані.
    -різниця атмосферного тиску між рівнем моря і вершиною гори);

  • 660мм 120мм= 780 мм- атмосферний тиск між рівнем моря і вершиною гори.

Відповідь: на територію зайшов антициклон,оскільки тиск підвищився до 780 мм.(6 балів)

Загальна сума - 76 балів

Час написання – 3 години

Завдання ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії

2014/2015 н. р.
9 клас
Тестові завдання
  1   2   3   4


Скачати 282.71 Kb.