Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКонкурс для школярів «Зелене споживання» життя після смерті

Скачати 63.74 Kb.

Конкурс для школярів «Зелене споживання» життя після смерті
Скачати 63.74 Kb.
Дата конвертації18.05.2017
Розмір63.74 Kb.
ТипКонкурс

Міністерство освіти і науки України

Всеукраїнський конкурс для школярів

«Зелене споживання»


ЖИТТЯ ПІСЛЯ СМЕРТІ

(що робити з відпрацьованими телефонними батареями)
Виконали:

Коцюруба Остап Васильович

21 лютого 1995 р.н.

Життя після смерті (англ. Afterlife) - релігійне і філософське уявлення про продовження свідомого життя людини після смерті її фізичної оболонки. У більшості випадків подібні уявлення обумовлені вірою в безсмертя душі, характерною для деяких релігійних і релігійно-філософських світоглядів.
;Коцюруба Олесь Васильович 21 лютого 1995 р.н.;

79034 м. Львів

вул.Тернопільська 7 кв.77

НВК «Школа-садок «Софія» м. Львова

учні 9 А клас

керівник:Коцюруба Оксана Степанівна,

вч. української мови та

літератури НВК «Школа-садок

«Софія» м. Львова

Сьогодні мобільні телефони не сприймаються уже як розкіш. Вони стали повноцінними засобами для спілкування, які можуть виконувати, крім основної, ще багато інших функцій. Однак у зв’язку з цим виникло й багато проблем .Мобільний телефон не вічний, а його акумулятор має визначений термін придатності.

Стільниковий телефон - автономний мобільний телефон, призначений для роботи в мережах стільникового зв'язку; використовує приймач радіодіапазону і традиційну телефонну комутацію для здійснення телефонного зв'язку на території зони покриття мережі.
Термін придатності - термін, установлений виробником товару, протягом якого органолептичні, фізико-хімічні, медико-біологічні та інші показники товару в разі дотримання відповідних умов зберігання повинні відповідати вимогам нормативних документів.
Окрім того, вкоротити віку батареї мобільного телефону може і неправильне користування. Щоб пересвідчитися у актуальності обраної теми, ми провели анкетування серед учнів 9 класів, у якому попросили відповісти на запитання:

 • Чи користуєтесь ви мобільним телефоном?

 • Якому виробнику мобільних телефонів віддаєте перевагу?
  Мобільна телефонія (англ. mobile telephony) - Впровадження переносних телефонних пристроїв у сучасний побут. Дослідження вказують, що мобільна телефонія суттєво впливає на зміни у способі життя і мисленні сучасних людей.


 • Скільки мобільних телефонів ви уже змінили?

 • Чи проводили ви заміну відпрацьованих батарей мобільних телефонів?

 • Чи є у вашій родині мобільні телефони, якими уже ніхто не користується? Якщо так, то скільки?

 • Чи знаєте ви, що слід робити з відпрацьованими телефонними батареями ?

 • Що ви робите з батареєю, у якої закінчився термін дії?

У результаті опитування з’ясували, скільки «мертвих» телефонів або телефонних батарей є у родинах школярів. Із 75 опитаних 73 учнів є власниками мобільних телефонів. Із них 62% змінили уже по 2 телефони, а 17% - 3 і більше. Заміну відпрацьованих батарей мобільних телефонів проводило 37% школярів.

У цьому ж опитуванні ми з’ясували, що роблять із цим «мертвим вантажем» діти. 70% учнів знає, що викидати у смітник батарею мобільного телефону не можна, однак, як повестися з нею – відповісти однозначно школярі не змогли.

Саме для того, щоб знайти шляхи розв’язання цієї серйозної проблеми, ми вирішили дослідити дане питання. Цікаво, що батьки опитуваних нами учнів (серед них ми теж провели анкетування) долю відпрацьованих батарей вирішили більш однозначно – аж 65% з них сказали, що батарею, термін дії якої закінчився, треба викинути у смітник.

Той, хто позбувається батарей мобільних телефонів, викинувши їх у сміттєву урну, не читав інструкції до телефону. Вона додається до телефонів усіх провідних фірм. Найпопулярнішими серед наших однокласників є Nokia, Samsung, Sony Ericsson.

Sony Mobile Communications Inc. (раніше відома як Sony Ericsson Mobile Communications AB) - міжнародна телекомунікаційна компанія, заснована в 2001 році як спільне підприємство шведського телекомунікаційного виробника Ericsson та японського виробника електронної техніки Sony.
Порівняємо інструкцію до них (зокрема інформацію про долю відпрацьованих батарей).

Sony Ericsson Ознайомтесь із місцевими правилами щодо утилізації акумуляторів або зателефонуйте до сервісного центру Sony Ericsson за докладною інформацією.

Ericsson Division Consumer Products
Sony Digital Telecommunication Network Company (50 %)
Забороняється викидати акумулятор на міські смітники. Якщо можливо використовуйте для утилізації акумуляторів спеціалізовані контейнери

• Nokia Перекреслена корзина з колесищами, зображена на вашому виробі, документації або упаковці, означає, що в межах Європейського Союзу після завершення терміну експлуатації усі електричні та електронні вироби й акумулятори підлягають утилізації окремо від звичайного сміття. Ця вимога застосовується в Європейському Союзі та в інших країнах, де доступні системи окремої утилізації.

Європе́йський Сою́з (Євросою́з, ЄС, англ. European Union, EU) - економічний та політичний союз 28 держав-членів, що розташовані здебільшого у Європі. Веде свій початок від утворення Європейської спільноти з вугілля та сталі і Європейської економічної спільноти, що були засновані шістьма країнами в 1951 та 1958 роках відповідно.
Не викидайте ці вироби з несортованими міськими відходами. Здаючи вироби до спеціального пункту на повторну переробку, Ви допомагаєте перешкодити неконтрольованій утилізації цих виробів і сприяєте повторному використанню матеріальних ресурсів. Детальніші відомості можна отримати у пункті продажу, де було придбано виріб, у місцевої інстанції, що займається переробкою сміття та відходів, в організації Вашої країни, які стежать за належною утилізацією виробів, або у місцевого представника Nokia. Екологічну декларацію до виробу або інструкції щодо утилізації застарілого виробу можна знайти на веб-сайті www.nokia.com у розділі Вашої країни.

• Samsung Перекреслена корзина з колесищами, на вашому виробі, документації або упаковці означає, що після закінчення терміну придатності батареї її не можна викидати разом з іншими господарськими продуктами. При застосуванні такої позначки хімічні символи Hg, Cd, Pb вказують не те, що дана батарея містить ртуть, кадмій чи свинець, які перевищують рівні, вказані у ЄС директиві 2006/66.

Хімі́чний зна́к - хімічний символ, скорочене літерне позначення хімічного елемента. Сучасні хімічні знаки складаються з першої літери або з першої та однієї з наступних літер латинської назви елементів.
Якщо такі батареї не будуть правильно утилізовані, вони можуть завдати шкоди людському здоров’ю або оточуючому середовищу.
Більш точної інформації у книжечках-інструкціях не знайдете. На батареях мобільних телефонів усіх фірм є значок

Те, що споживачі не знають, що робити з відпрацьованою батареєю, де її подіти, як впливає відпрацьована батарея на довколишнє середовище, не робить честі українському суспільству. Нас мусить хвилювати власна безпека й безпека навколишнього середовища. Зрештою, утилізація відпрацьованих батарей мобільних телефонів є однією з умов вступу до ЄС.

Оглянувши батареї використовуваних нашими однокласниками телефонів, ми зробили висновок, що найпопулярніші сьогодні літій-іонні акумулятори.

Літій-іонний акумулятор (англ. Lithium-ion battery, скорочено Li-ion) - один з двох основних типів літієвих електричних акумуляторів з категорії вторинних електричних батарей, який різниться з літій-полімерним акумулятором лише типом електроліту, що використовується при їх виготовленні.


Наш вчитель хімії І.І. Васькович розповіла, у чому може полягати небезпека акумуляторів Li-ion(літій-іонні). «Літій є екологічно безпечнішим, порівняно із своїми попередниками, однак має певні особливості, які треба врахувати, використовуючи такі батареї. Він горить і розплавлюється при досить низькій температурі. Іноді можемо чути інформацію про те, що у когось вибухнув мобільний телефон. Не телефон, а зірвалась батарея, яка просто нагрілась, або вибухнула, якщо комусь із юних дослідників забагнулося з’ясувати, що ж у ній . Оскільки дуже часто наші сміттєзвалища несанкціоновано горять, то викинута на сміття мобільна батарея спричинить вибух. Утилізувати їх треба обережно, дотримуючись певної технології.» «Після порушення цілісності корпусу акумулятор стає джерелом екологічного забруднення» - читаємо у пояснювальній записці до проекту Закону України «Про організацію виробництва та поводження з хімічними джерелами струму».

Пояснювальна записка - документ, в якому: офіційна (юридична) доповідь про певні дії в певний проміжок часу (на яку може даватись позитивна або негативна оцінка, якщо пояснювальна залишилась без відповіді - це адміністративне порушення керівництва); міститься додаток чи доповнення до основного документа, в якому пояснюється зміст окремих його положень (мета, актуальність, структура, зміст призначення та ін. плану, звіту, проекту тощо). Пояснювальні записки можуть бути службовими (відтворюються, як правило, на бланках) й особистими (відтворюються на аркушах паперу за підписом автора). Пояснювальна записка до законопроекту - документ, який подається разом з законопроектом його автором до парламенту і містить (в Україні): обґрунтування необхідності прийняття законопроекту, цілей, завдань і основних його положень та місця в системі законодавства; обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування закону після його прийняття; інші відомості, необхідні для розгляду законопроекту.
Зако́н (англ. law, англ. act, нім. Gesetz n) - нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, що регулює найважливіші суспільні відносини шляхом встановлення загальнообов'язкових правил, прийнятий в особливому порядку (законодавчим), або безпосередньо народом.

Про таку розкіш, як сміттєві урни для використаних батарей ми можемо хіба мріяти чи тішити себе думкою, що світ уже їх має. Наша влада жодних кроків у напрямку утилізації відпрацьованих батарей не робить. Ця проблема в Україні навіть не на початковій стадії вирішення. У країнах Євросоюзу, як знаємо з розповідей знайомих, всіляко заохочується бажання споживача здати відпрацьовану батарею на утилізацію, адже це показує високу свідомість людини, яка хоче жити у екологічно чистому середовищі.

(Додаток 1: Саме такий вигляд має пакет, що додається до мобільного телефону у салонах T-mobile, (Лондон, Велика Британія).

Порядок утилізації відпрацьованих батарей прописаний у чинному сьогодні Законі України « Про відходи»(1998р), зокрема у статті про утилізацію електронних носіїв.

Закон України - нормативно-правовий акт, який приймається Верховною Радою України більшістю голосів (для законів, що стосуються внесення змін до конституції, - конституційною більшістю голосів).
Однак чи є у великих містах хоча б один пункт прийому відпрацьованих батарей? Львів – місто немале, але жодного пункту прийому не має. У більшості мобільних крамниць, куди ми зверталися з питанням, як бути з відпрацьованими батареями, нам радили зазвичай складати їх вдома чи викидати на сміття(!), про їх збір, обмін на нові чи утилізацію продавці-консультанти нічого не чули.

Вирішимо нескладну задачу: у нашій сім’ї четверо чоловік. Всі користуються мобільними телефонами. У мами їх два, обидва діючі, у тата – один, наші уже відслужили своє, тому нам недавно купили нові(тобто виходить, що маємо теж по два телефони). Якщо зберігати «мобільних покійників» удома, то скільки ж їх назбирається за років п’ять? Та й , як уже знаємо, не зовсім безпечною у зберіганні є відпрацьована мобільна батарея.

Щоправда мобільний салон Nokia скерував нас для з’ясування долі відпрацьованих батарей у свій сервісний центр. Конкретної відповіді на досліджуване нами питання не дали ні там, ні у інших центрах обслуговування мобільних телефонів. Нам пояснили, що на сьогоднішній день технології з утилізації відпрацьованих батарей мобільних телефонів в Україні відсутні, цим займаються хіба що у цивілізованих країнах, а отже, найдоступніший спосіб позбутися відпрацьованої батареї – викинути її у смітник. Здавалося б, саме працівники цих закладів мали б читати інструкції до продукції, якою торгують і яку обслуговують найуважніше! Прикро усвідомлювати також, що живемо ми у «нецивілізованій» державі, яка виключно за про людське око(щоб, як обмовилися у одному з відвіданих нами салонів, ЄС дав кошти під якусь із програм) приймає закони, які ніхто не виконує!

У результаті проведених нами спроб здати на утилізацію відпрацьовані батареї у сервісні центри виробників мобільних телефонів можемо зробити висновок: питання утилізації цих елементів телефону в Україні не стоїть . Можливо, через те, що ми прагнемо у ЄС лише на словах? Поінформованість українців у тому, що варто робити з «мертвими» батареями, вкрай низька. Незважаючи на вартість і якість мобільних телефонів рано чи пізно усі їх власники опиняються перед спільною проблемою: куди подіти відпрацьовану батарею? Однозначно можемо відповісти: її не слід зберігати вдома, зважаючи на названі нами вище хімічні властивості її елементів.

Хімічні властивості - властивості речовин, що стосуються хімічних процесів, тобто це такі властивості, які проявляються в ході хімічної реакції. До хімічних властивостей відноситься здатність реагувати з іншими речовинами, а також схильність до розкладу.
Тільки спільними зусиллями споживачів можна змусити виробника зрушити з місця питання збору відпрацьованих батарей на утилізацію.

Звертайтесь до реалізаторів мобільної продукції, вимагаючи надання вам можливості виконати рекомендації інструкцій, доданих до мобільних телефонів!

Додатки.

Додаток 1.Скачати 63.74 Kb.

 • Коцюруба Олесь Васильович
 • Коцюруба Оксана Степанівна
 • Sony Ericsson