Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКонспект лекцій з дисципліни «Основи ергономіки та дизайну автомобілів»

Скачати 39.87 Kb.

Конспект лекцій з дисципліни «Основи ергономіки та дизайну автомобілів»
Скачати 39.87 Kb.
Дата конвертації02.05.2017
Розмір39.87 Kb.
ТипКонспект

Конспект лекцій

З дисципліни «Основи ергономіки та дизайну автомобілів»
Лекція №1

 1. Вступ

Предмет, задачі та методика вивчення дисципліни. Історія розвитку ергономіки та дизайну. Основні поняття про ергономіку, дизайн, художнє проектування. Роль та значення ергономіки та дизайну в створені автомобілів та тракторів.
Лекція №2

 1. Основи композиції

Види композицій: фронтальна, об’ємна, глибинна. Засоби композиції: ритм, рівновага, симетрія, асиметрія, динаміка, статика, масштаб та масштабність, пропорції, контраст та ін. Поняття системи «системи-людина-машина». Поняття «інженерна психологія».
Лекція №3

 1. Основні знання про антропометричні характеристики

Основні поняття про антропометричні характеристики. Робочий рух людини оператора. Характеристики керуючих рухів. Межі досяжності. Зорове поле. Межі зорового слідкування. Необхідність знання антропометричних характеристик під час компонування робочого місця водія автомобіля (трактора) та міста пасажира.
Робо́че мі́сце - елементарна одиниця виробничої структури, що містить частину простору виробничого підрозділу, яка потрібна для здійснення трудової операції та оснащена матеріально-технічними засобами, що використовуються у процесі праці.
Статичні та динамічні характеристики, методи їх вимірювання. Перцентіль, рівень репрезентативності. Посадочний манекен ГОСТ 20304-85.
Лекція №4

 1. Компонування робочого місця водія

Проектування органів керування. Класифікація та загальні інженерно - психологічні вимоги до окремих органів керування. Фактори робочого середовища. Необхідні дані для компонування робочого місця водія: технічне завдання, загальне компонування автомобіля та трактора. Органи керування легкового автомобіля.
Стільни́ця (англ. desktop metaphor) - це метафора інтерфейсу, яка є таким собі набором уніфікованих понять, що використовуються в графічному інтерфейсі користувача, аби спростити взаємодію користувачів із комп'ютером.
Техні́чне завдання́ (ТЗ) (англ. scope statements та англ. statement of work; SOW) - документ, що встановлює основне призначення, показники якості, техніко- економічні та спеціальні вимоги до виробу, обсягу, стадії розроблення та складу конструкторської документації.
Автомобіль Автомобі́ль, авто́ (від грец. αὐτός - сам і лат. mobilis - той, що рухається) - самохідна колісна машина, яка приводиться в рух встановленим на ній двигуном і призначена для перевезення людей, вантажу, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт та перевезення спеціального устаткування безрейковими дорогами.
ОСТ 37,001,017, ГОСТ 24350-80, ОСТ 37.001.413-86 «Кабина, рабочее место водителя. Расположение органов управления грузовых автомобилей, автобусов и троллейбусов». Ергономічні вимоги щодо зусиль та переміщень органів керування.
Лекція №5

 1. Розробка зовнішніх форм автомобіля

Загальне компонування автомобіля. Послідовність компонування та розміщення основних агрегатів трансмісії, ходової частини з метою виконання вимог ТЗ Забезпечення нормативних вимог огляду через вітрове скло, зони огляду дороги.
Вітрове скло Лобове скло або вітрове скло - переднє вікно у літака, автомобіля, автобуса, мотоцикла або трамвая, яке надає можливість водію дивитись уперед. Раніше вітрове скло виготовляли з безпечного загартованого скла, але сучасне вітрове скло, як правило, зроблене з безпечного ламінованого скла (триплекс), яке складається з двох (як правило) листів скла з ламінованим шаром полікарбонату між ними для забезпечення безпеки і з'єднаних у рамі. Мотоциклетне вітрове скло часто роблять з ударостійкого акрилового пластику.
ГОСТ 28070-89. Типи автомобільних кузовів. Методи розробки форм кузова та кабіни. Розробка художніх зразків машини, її стадії. Технічний рисунок. Види макетів, їх значення. Графічна розробка поверхонь, поняття про плазові роботи.
Лекція №6

 1. Аеродинаміка автомобіля

Аеродинамічна властивості автомобіля. Компоненти аеродинамічного опору: опір форми, індуктивний, поверховий, інтерфераційний опори, опір внутрішніх потоків. Зв'язок дизайну та аеродинаміки автомобіля. Методи аеродинамічних випробувань. Вплив форми кузова та його елементів на експлуатаційні властивості автомобіля: економічність, шум, стійкість.
Лекція № 7

 1. Інтер’єр кузова та кабіни

Загальне компонування внутрішнього простору кабіни вантажного автомобіля, кузова легкового автомобіля.
Ванта́жний автомобі́ль, вантажі́вка, вагові́з - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.
В 1895 році відбулися автомобільні перегони за маршрутом Париж-Бордо-Париж на відстань 1150 кілометрів. З-поміж учасників першим прибув на фініш через 48 годин і 47 хвилин двомісний «Папар-Лавассор» (3,5 к.с.). За кермом сидів його конструктор Еміль Лавассор. Коли він виліз із машини, то вигукнув: «Яке то було божевілля! Я летів із швидкістю 30 кілометрів за годину!».
Деякі легкі ваговози достатньо маленькі, близькі за розміром до легкових авто.
Стандарти та правила. Вплив класа машини на компонування внутрішнього простору, її призначення, особливостей зовнішнього середовища. Загальні вимоги до матеріалу покриття інтер’єру автомобілів та тракторів, матеріали, які використовуються, їх технологічні особливості. Розробка салону легкового автомобіля. Освітлення приладів, способи боротьби з паразитними відображенням та світловими відблисками.
Більшість автомобілів ділиться на правокермові і лівокермові.

Лекція №8

 1. Комфортність

Фактори комфортності. Поняття про кліматичну комфортність, характеристики мікроклімату та запиленості повітря у кабіні автомобіля та трактора. Термоізоляція кабіни, вплив факторів зовнішнього середовища. Опалення та вентиляція, організація регулювання мікроклімату. Забезпечення повітрям, види фільтрів. Поняття про вібраційну та акустичну комфортність. Вплив на людину вібрації, шуму у автомобілі та тракторі, віброізоляція та шумоізоляція.
Лекція №9

 1. Користування безпека автомобіля та трактора

Активна та пасивна безпека.
Паси́вна безпе́ка (англ. passive safety) - сукупність конструктивних особливостей транспортного засобу та дорожніх споруд, що забезпечують виключення чи зниження тяжкості наслідків дорожньо-транспортної пригоди без активних дій учасників дорожнього руху.
Правила ЕЄК ООН щодо виконання вимог активної та пасивної безпеки. Випробування автомобілів на пасивну безпеку. Елементи пасивної безпеки. Сертифікація автомобілів за правилами ЕЄК ООН. Правила ЕЄК ООН, що впливають на зовнішню форму, активну та пасивну безпеку автомобіля (№1,3,6,7,11,12,13,14,17,23,25,26,29,32,33,35,42,46,58,73,79).

Лекція №10

 1. Загальні відомості про колір

Загальні відомості про колір: світло, колір, яскравість. Характеристика кольору. Зір та кольорове сприйняття. Основні принципи використання кольору в художньому конструюванні.

Перелік навчально - методичної літератури

Основна


 1. Штробель В. Современный автомобильный кузов. Пер. с нем. Н.А.Юниковой. –М. :Машиностроение, 1984.-264 с.

 2. Шпара П.Е. Техническая эстетика - К, Вища школа, 1989

 3. ОСТ 37.001.413-86. Кабина. Рабочее место водителя. Расположение органов управления грузовых автомобилей, автобусов, троллейбусов.

 4. Барталевич А.А. Основы художественного конструирования. Минск, 1984.

Додаткова

 1. Шнур Г.Ф., Краузе Л. Автоматизированное проектирование в машиностроении. Пер. с нем. Г.Д. Волковой. М.: Машиностроение, 1988.- 548с.

 2. Гухо В.Г. Аэродинамика автомобиля (пр. с нем. Н.А. Юниковой). М.: Машиностроение, 1987.424 с.

 3. ГОСТ 18070-89. Автомобили легковые и грузовые , автобусы. Обзорность с места водителя. Общие технические требования. Методы испытаний.

 4. ГОСТ 20304-85. Трёхмерный и двухмерный манекены. Типы. Основные параметры и технические требования.

 5. ОСТ 37.001.017-76 Органы управления легковых автомобилей. Безопасность конструкции и расположения . Технические требования

 6. Павловський Я. Автомобильные кузова Пер. С польського Г.В. Корнушова – М.: Машиностроение, 1977.-544 с.

 7. Методические указания по выполнению контрольной работы по курсу «Основы эргономики и дизайна автомобіля» студентами заочной формы обучения. Полтава.: Крыныця. 1993, 8с.


Скачати 39.87 Kb.

 • Лекція №2 Основи композиції
 • Лекція №3 Основні знання про антропометричні характеристики
 • Лекція №4 Компонування робочого місця водія
 • Лекція №5 Розробка зовнішніх форм автомобіля
 • Лекція №6 Аеродинаміка автомобіля
 • Лекція № 7 Інтер’єр кузова та кабіни Загальне компонування внутрішнього простору кабіни вантажного автомобіля
 • Лекція №8 Комфортність
 • Лекція №9 Користування безпека автомобіля та трактора Активна та пасивна безпека
 • Лекція №10 Загальні відомості про колір
 • Перелік навчально - методичної літератури