Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКонспект уроку інформатика 9 клас

Скачати 76.02 Kb.

Конспект уроку інформатика 9 клас
Скачати 76.02 Kb.
Дата конвертації22.03.2017
Розмір76.02 Kb.
ТипКонспект

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

Інформатика

9 клас


ТЕМА

Типова архітектура персонального комп’ютера. Класифікація та призначення апаратних засобів. Класифікація та основні характеристики процесорів.


МЕТА

сформувати поняття про типову архітектуру персонального ПК;

пояснити призначення структурних компонентів персонального комп’ютера, призначення та принцип дії мікропроцесорів, призначення пристроїв, що входять до складу мультимедійного обладнання;

розглянути класифікацію апаратних засобів, класифікацію та основні характеристики процесорів;

виховувати бережне ставлення до комп’ютерної техніки.
ОБЛАДНАННЯ ТА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

навчальна презентація «Архітектура ПК», операційна система WINDOWS, клавіатурний тренажер, таблиці, схеми, тестуюча програма TEST-W2


ТИП УРОКУ

комбінований


БАЗОВІ ПОНЯТТЯ ТА ТЕРМІНИ


процесор, запам’ятовуючі пристрої, пристрої введення та виведення інформації

ПЛАН УРОКУ

 1. Організаційний етап.

 2. Перевірка домашнього завдання.

 3. Актуалізація опорних знань.

 4. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

 5. Сприймання і усвідомлення нового навчального матеріалу.

 6. Робота учнів над вправами по застосуванню знань.

  1. Практична робота.

  2. Релаксація.

 7. Підсумок уроку.

 8. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ


 1. Організаційний етап.


Привітання.

Фіксація відсутніх учнів.

Перевірка готовності учнів до уроку.

Перевірка готовності до уроку кабінету.

Перевірка наявності обладнання до уроку.


 1. Перевірка домашнього завдання


Індивідуальний контроль.

Учні виконують завдання в тестуючій програмі TEST-W2.
Фронтальний усний контроль.

 • Що інформаційна система? Як класифікують автоматичні інформаційні системи?

 • Які ви знаєте інформаційні технології?

 • Що таке апаратне забезпечення інформаційних систем?

 • Що таке програмне забезпечення інформаційних систем? Як класифікують програмне забезпечення інформаційних систем?

 • Для чого призначене системне програмне забезпечення?

 • Для чого призначене прикладне програмне забезпечення?

  Апара́тне забезпе́чення (англ. hardware; сленг. залі́зо) - комплекс технічних засобів, який включає електронний пристрій і, зокрема, ЕОМ: зовнішні пристрої, термінали, абонентські пункти тощо, які необхідні для функціонування тієї чи іншої системи; фізична частина ЕОМ.

  Інформацíйна систéма (англ. Information system) - сукупність організаційних і технічних засобів для збереження та обробки інформації з метою забезпечення інформаційних потреб користувачів.

  Інформаційні технології Інформаці́йні техноло́гії, ІТ (використовується також загальніший / вищий за ієрархією термін інформаційно-комунікаційні технології (Information and Communication Technologies, ICT) - сукупність методів, виробничих процесів і програмно-технічних засобів, інтегрованих з метою збирання, опрацювання, зберігання, розповсюдження, показу і використання інформації в інтересах її користувачів.

  Системні програми (англ. system software) - це програми, що забезпечують інфраструктуру, на якій можуть працювати прикладні програми, тобто вони керують і контролюють комп'ютерним обладнанням, для можливості виконання прикладних програм.

  Застосунок, застосовна програма, прикладна програма (англ. application, application software; пол. aplikacja; рос. приложение, прикладная программа) - користувацька комп'ютерна програма, що дає змогу вирішувати конкретні прикладні задачі користувача. • Для чого призначене середовище програмування?

 • Що таке інформаційна культура?

  Інформаційна культура (англ. Information culture) - в широкому значенні - це сукупність принципів і реальних механізмів, що забезпечують позитивні взаємодії етнічних і національних культур, а також сполученість у загальному досвіді людства. • Що таке інформаційна компетентність?
 1. Актуалізація опорних знань
 • Що таке апаратне забезпечення інформаційних систем?
 1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Сьогодні ми починаємо вивчати тему: «Типова архітектура персонального комп’ютера. Класифікація та призначення апаратних засобів. Класифікація та основні характеристики процесорів».
 1. Сприймання і усвідомлення нового навчального матеріалу.


Архітектура ПК

При розгляді комп’ютерних пристроїв прийнято розрізняти їх архітектуру і структуру.Архітектурою ПК називають його опис на деякому загальному рівні, що включає опис системи команд, системи адресації, організації пам’яті і тд. Архітектура визначає принципи дії, інформаційні зв’язки і взаємодію головних пристроїв ПК: процесора, внутрішньої та зовнішньої пам’яті та периферійних пристроїв.

Перифері́йний при́стрій - частина технічного забезпечення, конструктивно відокремлена від головного блоку обчислювальної системи.

Уніфікація архітектури ПК забезпечує їх сумісність з точки зору користувача.

Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядаєтьсяСтруктура персонального компютера – це сукупність його функціональних елементів і зв’язків між ними.

Класична архітектура (за Джон фон Нейманом) – пристрій управління, арифметично-логічний пристрій, пам’ять, пристрої вводу-виводу інформації – обєднані за допомогою каналів звязку.

Структура ПК

Апаратне забезпечення

Сьогодні ви ознайомитеся з апаратними компонентами, з яких складається інформаційна система. Зрозуміло, що набір компонентів визначатиметься конкретною системою та завданнями, які вона покликана виконувати.

До апаратної складової (hardware) відносять:


 • комп'ютер (системний блок):

- корпус;

- процесор;- материнська плата;

- внутрішня пам'ять;- зовнішня пам'ять;

- блок електричного живлення;

- відеокарти;

- звукові карти;

Материнська плата Матери́нська пла́та, систе́мна пла́та, ба́зова пла́та (англ. motherboard), відома також як головна плата (mainboard) - плата, на якій містяться основні компоненти комп'ютера, що забезпечують логіку. Плата є основою не лише персонального комп'ютера, а також смартфонів, гральних консолей.

Звукова́ пла́та (також звукова карта, аудіоплата, аудіокарта, звуковий контролер, аудіоконтролер) (англ. sound card) - електротехнічний пристрій, що дозволяє працювати зі звуком на комп'ютері (виводити на акустичні системи та записувати в комп'ютер).- порти;

 • пристрої введення інформації;

 • пристрої виведення інформації;

 • комунікаційне обладнання;

Системний блок (корпус)

Системний блок стаціонарного ПК — прямокутний каркас, в якому розміщено всі основні вузли комп'ютера: материнська плата, адаптери, блок живлення, один-два накопичувачів на гнучких магнітних дисках (НГМД), один (іноді більше) накопичувач на жорсткому магнітному диску (НЖМД), динамік, дисковод для компакт-дисків або інші накопичувачі, органи керування.

Запис магнітний - спосіб запису електричних сигналів на шарі оксиду заліза чи іншому магнітному матеріалі, нанесеному на немагнітну основу: тонку пластикову стрічку, алюміній, скло та ін..

Блок живлення Блок жи́влення - вторинне джерело живлення, призначене для забезпечення живлення електроприладу електричною енергією, при відповідності вимогам її параметрів: напруги, струму, і т. д. шляхом перетворення енергії інших джерел живлення.

Серед органів керування, що, як правило, встановлюють на передній панелі можуть бути: вимикач електроживлення; кнопка загального скидання RESET; кнопка "сну", яка дає змогу знизити енергоспоживання, коли комп'ютер не використовується; індикатори живлення та режимів роботи.Із тильного боку системного блока розташовано штепсельні рознімні з'єднання — порти для підключення шнурів живлення і кабелів зв'язку із зовнішніми (встановленими поза системним блоком) пристроями. В середині системного блока розміщено плати сполучення пристроїв із центральним процесором (ЦП) та іншими пристроями на материнській платі (адаптери, або контролери, і плати розширення).

Блок живлення

Цей блок перетворює змінний струм стандартної мережі електроживлення (220 В, 50 Гц) на постійний струм низької напруги.

Центральний процесор, ЦП (англ. Central processing unit, CPU) - функціональна частина комп'ютера, що призначена для інтерпретації команд.

Змі́нний струм - електричний струм, сила якого періодично змінюється з часом.

Він має кілька виходів на різні напруги (12 і 5 В), які забезпечують живленням відповідні пристрої комп'ютера. Електронні схеми блока живлення підтримують ці напруги стабільними незалежно від коливань мережної напруги в досить широких межах (від 180 до 250 В). Звичайна потужність блоків живлення ПК становить 150—230 Вт, для мережного сервера вона може бути значно більшою. Більшість блоків живлення має вентилятор для відведення із системного блока надмірного тепла, що виділяється під час роботи електронних пристроїв.

Електро́ніка (від грец. Ηλεκτρόνιο - електрон) - наука про взаємодію електронів з електромагнітними полями і про методи створення електронних приладів і пристроїв, в яких ця взаємодія використовується для перетворення електромагнітної енергії, в основному для передачі, обробки і зберігання інформації.Системна (материнська) плата

Так називають велику друковану плату одного із стандартних форматів, яка несе на собі головні компоненти комп'ютерної системи: ЦП;

Друко́вана пла́та, ДП (англ. Printed circuit board, PCB) - пластина, виконана з діелектрика (склотекстоліт, текстоліт, гетинакс, ситал тощо), на якій або/і всередині якої сформований хоча б один шар з провідними доріжками.

оперативну пам'ять; кеш-пам'ять; комплект мікросхем логіки, що підтримують роботу плати, — чіпсет (chipset); центральну магістраль, або шину; контролер шини і кілька рознімних з'єднань-гнізд (слотів, від англ. slot — щина), які служать для підключення до материнської плати інших плат (контролерів, плат розширення та ін.). Частина слотів у початковій комплектації ПК залишається вільною. В рознімні з'єднання іншої конфігурації встановлюють модулі оперативної пам'яті. Кількість і тип рознімних з'єднань є однією з важливих характеристик системної плати, оскільки при доукомплектовуванні або модернізації комп'ютера вільних слотів може не вистачити.

Крім того, на материнській платі є мініатюрні перемички (jumpers) або перемикачі (switches), за допомогою яких відбувається настроювання плати. На системній платі розташовано також з'єднувачі, до яких за допомогою спеціальних кабелів (шлейфів) підключають додаткові пристрої.

Ще один важливий елемент, який встановлюють на системній платі — мікросхема BIOS (Basic Input-Output System, базова система введення-виведення). Вона є енергонезалежним постійним запам’ятовуючим пристроєм (ПЗП), в який записано програми, що реалізують функції введення- виведення, а також програму тестування комп'ютера в момент вмикання живлення (POST, Power On Self Test), програму настроювання параметрів BIOS і системної плати та інші спеціальні програми. У роботі BIOS використовують відомості про апаратну конфігурацію комп'ютера, які зберігає ще одна мікросхема — CMOS RAM. Це енергозалежна пам'ять, що постійно підживлюється від батарейки, яка також знаходиться на системній платі. Вона живить і схему кварцового годинника — годинника реального часу, що безперервно відлічує час і поточну дату.

Реальний час - режим роботи автоматизованої системи обробки інформації і керування, при якому враховуються обмеження на часові характеристики функціювання.Мікропроцесор

Мікропроцесор (МП) — це, по суті, мініатюрна обчислювальна машина.

Комп'ютер (від англ. computer; лат. computator - обчислювач, лат. computatrum - рахувати, МФА: [kəmpjuː.Tə(ɹ)]) - програмно-керований пристрій для обробки інформації. Конструктивно це може бути механічний або немеханічний (електронний) пристрій, призначений для проведення обчислень, які можуть відбуватися дискретно або безперервно у часі.

Основними параметрами МП є: набір команд, розрядність, тактова частота.

Та́ктова частота́ - основна одиниця виміру частоти тактів у синхронних колах, що визначає кількість елементарних операцій (тактів), що виконуються системою за 1 секунду.(За підручником І.Л. Володіна, В.В. Володін 9 клас)Набір або система команд постійно вдосконалюється, з'являються нові команди, що замінюють серії найпримітивніших команд, — мікропрограми. На виконання нової команди потрібна менша кількість тактів, ніж на мікропрограму. Сучасні МП можуть виконувати до кількох сотень команд (інструкцій).

Характеристики:

 • розрядність (біт);

 • тактова частота (Гц);

 • кількість ядер;

 • розмір кешу (Мб).

Розрядність показує, скільки двійкових розрядів (бітів) інформації обробляється (або передається) за один такт, а також скільки двійкових розрядів може бути використано у МП для адресації оперативної пам'яті, передачі даних та ін. Кількість пам'яті, що адресується, або адресний простір, залежить від числа ліній шини адреси МП. Якщо Цих ліній 20, то адресний простір становитиме 220 = 1 Мбайт; якщо ліній 24, то — 224 = 16 Мбайт, і т. д.

Тактова частота вказує, скільки елементарних операцій (тактів) МП виконує за секунду, вимірюється в мегагерцах (1 МГц = 1 000 000 Гц). Вона є лише відносним показником продуктивності МП. Через архітектурні відмінності МП у деяких з них за один такт виконується робота, на яку інші витрачають кілька тактів.Важливими характеристиками сучасних МП, що впливають на їхню продуктивність, є ємність і швидкість функціонування вмонтованої кеш-пам'яті. Річ у тім, що сучасні МП "обганяють" за тактовою частотою інші елементи комп'ютера. Найпринциповіше, що тактова частота МП в кілька разів вища, ніж частота синхронізації системної шини, по якій відбувається обмін інформацією з відносно повільним оперативним запам’ятовуючим пристроєм (ОЗП).

Комуніка́ція (від лат. communicatio - єдність, передача, з'єднання, повідомлення, пов'язаного з дієсловом лат. communico - роблю спільним, повідомляю, з'єдную, похідним від лат. communis - спільний) - це процес обміну інформацією (фактами, ідеями, поглядами, емоціями тощо) між двома або більше особами, спілкування за допомогою вербальних і невербальних засобів із метою передавання та одержання інформації.

Без внутрішньої кеш-пам'яті (що має особливо високу швидкодію) МП часто працював би вхолосту, чекаючи чергової інструкції з ОЗП або закінчення операції запису у пам'ять.

Джерело безперебійного живлення – пристрій, призначений для захисту комп'ютера від стрибків напруги або відключення електроенергії. Для надійної роботи комп'ютера йому необхідно стійке енергоживлення.

 1. Робота учнів над вправами по застосуванню знань.

Інструктаж з техніки безпеки.

  1. Практична робота.

Робота з клавіатурним тренажером.

  1. Релаксація.

 1. Підсумок уроку.

Узагальнення навчального матеріалу та результатів роботи.

 1. Домашнє завдання.

Вивчити тему «Типова архітектура персонального комп’ютера. Класифікація та призначення апаратних засобів. Класифікація та основні характеристики процесорів».Скачати 76.02 Kb.

 • Робота учнів над вправами по застосуванню знань.
 • Релаксація.