Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКрок Стоматологія-2012 (український буклет) 1

Крок Стоматологія-2012 (український буклет) 1
Сторінка1/5
Дата конвертації16.04.2017
Розмір1.03 Mb.
  1   2   3   4   5

Крок 3. Стоматологія-2012 (український буклет)

1 Пацієнт 32-х років скаржиться на стирання передніх зубів.

Пацієнт (лат. patiens) - людина, яка отримує медичну допомогу, лікування чи медичне спостереження.

Об'єктивно: на піднебінній поверхні 12, 11, 21, 22 зубів та губній поверхні 42, 41, 31, 32 зубів ділянки стирання емалі до дентино-емалевої межі, висота коронок не змінена. В ділянці молярів і премолярів відмічається стирання жувальних горбків наполовину.

Премоля́ри, малі корінні зуби (лат. premolar, dentes premolares) - два зуби, які розташовані в зубному ряду дорослої людини з обох сторін щелеп за іклами перед молярами.

Висота прикусу не змінена. Яка форма патологічного стирання у даного пацієнта?

A. Змішана, генералізована, субкомпенсована

B. Вертикальна, генералізована, компенсована

C. Змішана, локалізована, компенсована

D. Вертикальна, локалізована, компенсована

E. Горизонтальна, локалізована, компенсована
2 Хворому 68-ми років виготовляється повний знімний протез на нижню щелепу.

Протези (від фр. prothèses, що походить від грецького слова додаток, приєднання) - механічні пристрої і апарати, які замінюють втрачені сегменти кінцівок або інших частин тіла, що служать для якнайбільшої компенсації функції ушкодженого органа або виправлення косметичного дефекту.

Горизо́нт, або о́брій, виднокра́й, небокра́й, видноко́ло (від дав.-гр. ὁρίζων - «те, що обмежує») - уявна лінія торкання небосхилу і земної поверхні. Розрізняють видимий горизонт та істинний горизонт. Кут між площиною істинного горизонту і напрямком на видимий горизонт називають нахилом горизонту (синоніми: пониження горизонту, депресія горизонту).

Патоло́гія (грец. παθός - страждання; та грец. λόγος - вчення) - наука про структурні, біохімічні та функціональні зміни в клітинах, тканинах та органах, спричинені хворобою. В основі патологічної науки закладені чотири основні аспекти патологічного процесу: його причина (етіологія) біохімічні та молекулярні механізми розвитку (патогенез) структурні зміни в клітинах і органах організму (морфологічні зміни) функціональна послідовність морфологічних змін (клінічний прояв[en]).

Нижньощеле́пна кі́стка (лат. mandibula) - кістка лицевого черепа. Єдина рухлива кістка черепа. Утворена з двох зубних кісток в амніотів, у анамній розділена.

Об'єктивно: коміркова частина помірно атрофована. Припасування індивідуальної ложки проводиться за допомогою проб Гербста. У разі проведення кінчиком язика по червоній облямівці нижньої губи ложка скидається. У якій ділянці необхідно вкоротити край ложки?

A. Від позаду слизового горбка до щелепно-під'язикової лінії

B. Від ікла до ікла з язикового боку

C. Уздовж щелепно-під'язикової лінії

D. Від слизового горбка до першого моляра

E. Від ікла до ікла з присінкового боку
3 Хворий 49-ти років скаржиться на часткову відсутність зубів на верхній щелепі.

Театральна лабораторія «ВідСутність» - зразковий художній колектив заснований в 2010 році за ініціативи Юрія Паскара в місті Рівне. Діє на базі Рівненського міського Палацу дітей та молоді.

Верхньощелепна́ кі́стка (лат. maxilla) - кістка верхньої щелепи в кісткових риб, включно з чотириногими. В анатомії людини maxilla означає всю верхню щелепу.

Зуби втрачені внаслідок травми 3 місяці тому. Об'єктивно: 11, 12 відсутні, прикус ортогнатичний. 13, 21, 22 інтактні, стійкі. Яку конструкцію протеза краще запропонувати пацієнту?

A. Металокерамічний мостоподібний протез

B. Частковий знімний протез на верхню щелепу

C. Пластмасовий мостоподібний протез

D.

Пласти́чна ма́са (пластмаса) - штучно створені матеріали на основі синтетичних або природних полімерів.

Бюгельний протез з фіксацією на атачменах

E. Фарфорові коронки, зафіксовані на імплантатах
4 Пацієнту 25-ти років був встановлений діагноз: пришийковий гострий середній карієс 12 зуба. Було прийнято рішення відновити дефект за допомогою компомеру Dyrect AP. У пацієнта значне слиновиділення, підвищений блювотний рефлекс.

Імпланта́ти - клас виробів медичного призначення, які використовуються для імплантації в організм як протез (замінник відсутнього органу людини) або як ідентифікатор (наприклад, імплантований під шкіру чип з інформацією про домашню тварину).

Слинови́ділення - процес виділення слини в ротову порожнину. Слиновиділення є рефлекторним (див. Рефлекси) процесом, який виникає внаслідок подразнення рецептор порожнини рота (особливо смакових рецепторів язика) їжею або нехарчовими подразниками.

Яку адгезивну систему найбільш доцільно використати в даному випадку?

A. Дентино-емалеву адгезивну систему 6-го покоління

B. Дентино-емалеву адгезивну систему 5-го покоління

C. Дентино-емалеву адгезивну систему 3-го покоління

D. Дентино-емалеву адгезивну систему 4-го покоління

E. Емалеву адгезивну систему
5 Хворий 28-ми років в осінній період звернувся зі скаргами на набряк слизової оболонки рота, різкий біль, навіть у спокої, що підсилюється при русі язика, губ, головний біль.

Слизова́ оболо́нка (лат. tunica mucosa, часто говорять просто слизова) - внутрішня оболонка порожнистих органів, яка контактує з зовнішнім середовищем (тобто органами дихання, сечової, статевої та травної систем).

О́сінь - одна з чотирьох пір року між літом та зимою. Осінь - перехідний сезон, коли помітно зменшення світлового дня та поступово знижується середньодобова температура повітря. Складається із трьох місяців: в північній півкулі - вересня, жовтня та листопада, в південній - березня, квітня та травня.

Головний біль Головни́й біль (або цефалгія) - частий симптом різноманітних захворювань і патологічних станів, відчуття болю в області мозкового черепа.

Біль у м'язах і суглобах, біль у горлі, поява синюшних червоних плям на тілі. Об'єктивно: набряк слизової. Наявність субепітеліальних міхурів різних розмірів. Ерозії вкриті фіброзним нальотом. На червоній облямівці губ ерозії вкриті кров'янистими кірками. На шкірі кистей, передпліччя, обличчя і шиї синюшно-червоні плями, що піднімаються над навколишньою шкірою.

Фібро́з (лат. fibrosis) - ущільнення сполучної тканини з появою рубцевих змін у різних органах, що виникає, як правило, в результаті хронічного запалення.

Передпліччя (лат. anterbrachium) - частина руки від кисті до ліктя яка складається з променевої та ліктьової кісток. Розташоване між ліктьовим суглобом і кистю. Виконує рухи супінації і пронації.

Який найбільш імовірний діагноз?

A. Вторинний сифіліс

B. Багатоформна ексудативна еритема

C. Неакантолітична пухирчатка

D. Акантолітична пухирчатка

E. Гострий герпетичний стоматит
6 У хворого на Ro-грамі 37 виявлено наявність тіні округлої форми, яка за щільністю наближається до щільності зуба, оточена смужкою просвітлення. Встановлений діагноз: тверда одонтома. Визначте тактику лікаря:

A. Видалення пухлини з резекцією прилеглої кістки

B. Видалення пухлини при появі функціональних або косметичних порушень

C.

Лікар (англ. Medical Doctor (M.D.) - фахівець із повною вищою медичною освітою, який в установленому законом порядку постійно займається підтримкою або відновленням людського здоров'я, через запобігання (профілактика), розпізнавання (діагностика) та лікування захворювань і травм.

Косме́тика (від грец. κοσμητική - «мистецтво прикрашати», споріднене з «космос») - загальна назва засобів і речовин, що використовують для поліпшення зовнішнього вигляду або запаху людського тіла. До косметики входять: креми для тіла, лосьйони, порошки, парфуми, помади, лаки для нігтів, тіні для повік, туш для вій, хімічна завивка, кольорові контактні лінзи, фарби для волосся, лак і гелі для волосся, дезодоранти, дитячі продукти, олії, солі для ванн та багато інших видів продукції. Їхнє використання має широке поширення, особливо серед жінок в західних країнах. Багато виробників розрізняють декоративну косметику та косметику для догляду за шкірою тіла. Більший попит має саме декоративна косметика.

Екстрене видалення пухлини

D. Спостереження у динаміці

E. Видалення пухлини у плановому порядку


7 Хвора 35-ти років госпіталізована у щелепно-лицеве відділення з гострим гнійним одонтогенним гайморитом. У чому полягає лікувальна тактика лікаря?

A. Призначення судинозвужувальних фізіотерапевтичних засобів

B. Видалення причинного зуба, гайморотомія, комплексне лікування

C.

Гаймори́т - це один з видів синуситу, що найчастіше зустрічаються, запалення слизової оболонки гайморової порожнини.

Терап́ія (синонім: лікування) - процес, бажаною (але не завжди досяжною) метою якого є полегшення, зняття чи усунення симптомів (компенсація, купірування) і проявів того чи іншого захворювання, патологічного стану чи іншого порушення життєдіяльності, нормалізація порушених процесів життєдіяльності і одужання, відновлення здоров'я (санація).

Гайморотомія

D. Пункція верхньощелепного синусу

E. Видалення причинного зуба
8 В комплексному лікуванні абсцедуючого парадонтиту після проведеного хірургічного втручання хірург-стоматолог пацієнтці призначив вітамін С. Хвора з'явилась через тиждень зі скаргами на свербіж у ділянці губ і петехіальні висипання в порожнині рота. Було з'ясовано, що хвора порушила режим прийому вітаміну С. Які рекомендації повинен надати лікар у зв'язку із таким станом хворої?

A. Відмінити прийом препарату

B. Соле-содові полоскання порожнини рота

C.

Ви́сип, висипа́ння - патологічні елементи на шкіри і слизових оболонках, які відрізняються від нормальної шкіри або слизової оболонки забарвленням, текстурою, зовнішнім виглядом. Висип може існувати у вигляді первинних елементів, які з'являються безпосередньо на здоровій шкірі чи слизовій оболонці, у вигляді вторинних, які з'являються на місці виникнення первинних.

Хірургі́я (грец. χειρουργική, від грец. χειρ - рука і грец. ουργική - робити) - галузь медицини, яка вивчає хвороби, що лікуються за допомогою оперативного (хірургічного) методу.

Рот (лат. stoma, -atis) - тілесний отвір у тварин, через який приймається їжа і, у багатьох випадках, здійснюється дихання. У багатьох хребетних у роті розміщені зуби і язик. Зовнішньо рот може мати різну форму.

Содові полоскання порожнини рота

D. УФО порожнини рота

E. Полоскання порожнини рота відварами трав
9 Пацієнт 60-ти років звернувся зі скаргами на утруднення при жуванні їжі знімними протезами, які були виготовлені близько 8-ми років тому. Об'єктивно: знімний протез нижньої щелепи погано фіксується і стабілізується у порожнині рота.

Відва́р, декокт (лат. decoctum) - рідка лікарська форма, що являє собою водну витяжку з лікарської рослинної сировини, який отримується нагріванням на водяній бані; відрізняється від настою режимом екстракції (тривалішою термічною дією та менш тривалим охолодженням).

Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».

Ще́лепи (лат. maxilla, mandibula) - у тварин - органи різного походження, переважно тверді (скелетні) структури, розташовані в області ротового отвору, що слугують для захоплення і подрібнення їжі. Щелепний апарат включає скелетні і м'язові утворення, пов'язані з цими функціями.

Яка тактика лікаря?

A. Переартикуляція протезу

B. Виготовити новий знімний протез

C. Перебазування протезу

D. Корекція країв протезу

E. Корекція оклюзійних співвідношень
10 Дитині 8-ми років під час огляду встановлено діагноз: гострий початковий карієс 21, 12 зубів. КПУ кп = 3. Був проведений курс ремінералізуючої терапії. Як оцінити ефективність проведених заходів?

A. Рентгенографія

B. -

C. Вітальне забарвлення метиленовим синім

D.

Рентгенографія (англ. projection radiography, plain film radiography, X-ray imaging, roentgenography, X-ray study, X-ray filming) - дослідження внутрішньої структури об'єктів, які відображаються за допомогою рентгенівських променів.

Ко́лір (також ба́рва у контексті теми) - суб'єктивна характеристика сприйняття світлової хвилі, яка ґрунтується на здатності людського зору розрізняти електромагнітне випромінювання з довжиною хвиль в області видимого діапазону (видимий діапазон - довжини хвиль від 380 до 760 нм).

Метиле́новий си́ній (метиле́нова синь, метиле́новий блаки́тний) С16Н18ClN3S·3H2O - органічний барвник, темно-зелені кристали з бронзовим блиском, легкорозчинний у спирті, гарячій воді, гірше - в холодній.

Вітальне забарвлення розчином Люголю

E. Електроодонтодіагностика
11 За одну умовну одиницю працеємності (УОП) прийнято трудовитрати лікаря впродовж:

A.

Рóзчини (рос. раствор, англ. solution, нім. Lösung f) - цілком однорідні суміші з двох (або кількох) речовин, в яких молекули (або іони) одної речовини рівномірно розподілені між молекулами іншої речовини.

Електроодонтодіагностика (ЕОД) - це лабораторний метод обстеження і виявлення патології зубів, який дає можливість дізнатись об'єктивний стан пульпи та прилеглих тканин (періодонту). Суть цього методу полягає в тому, щоб визначити поріг збудливості пульпи електричним струмом, яким подразнюються тактильні та больові рецептори пульпи.

16 хвилин

B. 20 хвилин

C. 12 хвилин

D. 8 хвилин

E. 5 хвилин
12 Хворому 12-ти років проводиться лікування гострого серозного періодонтиту 36 зуба. Який антисептик доцільніше обрати для обробки кореневих каналів у цьому випадку?

A. Перекис водню

B. Гіпохлорид натрію

C. Етоній

D. Йодид калію

E.

Періодонтит - це запалення періодонту, що характеризується порушенням цілісності зв'язок, що утримують зуб в альвеолі, кортикальної пластинки кістки, що оточує зуб та резорбції кісткової тканини від незначних розмірів до утворення кіст великих розмірів.

Гідроге́н перокси́д, пере́кис во́дню - бінарна сполука гідрогену з оксигеном складу Н2О2. В молекулі наявний ковалентний зв'язок між атомами оксигену.

Йоди́д ка́лію, ка́лій йоди́д - неорганічна сполука, калієва сіль йодидної кислоти складу KI. Речовина є безбарвнимим кристалами, які добре розчиняються у воді.

Фурацилін
13 У пацієнтки 57-ми років після видалення 16 зуба виникла коміркова кровотеча. Скаржиться на нудоту, запаморочення, головний біль, відчуття жару, шум у вухах, оніміння пальців правої руки, серцебиття. В анамнезі: гіпертонічна хвороба.

Нітрофура́л (лат. nitrofural, поширений синонім - фурацилі́н, лат. furacilínum) - антисептичний засіб місцевої дії. Має протимікробну дію. Застосовується як рідина для промивання і очищення ран, завдяки своїм антимікробним властивостям уповільняє або зупиняє зростання мікробної флори.

Кровотеча (лат. haemorrhagia) - це витікання крові із кровоносних судин при порушенні їхньої цілісності.

Пульс (з лат. pulsus - удар, поштовх) - це періодичне, синхронне з діяльністю серця коливання стінок артерій, яке спричинює скорочення серця, вигнання крові в артеріальну систему і зміну в ній тиску впродовж періоду систоли та діастоли.

Гіпертоні́я - застарілий термін, що означає підвищення понад норму кров'яного тиску в судинному руслі. З 90-х років XX-го століття в медичній практиці замість терміну гіпертонія рекомендуть використовувати термін артеріальна гіпертензія.

АТ- 240/120 мм рт.ст. Діагноз: гіпертонічний криз І типу. Який препарат полегшить стан хворої?

A. Платифілін

B.

Платифілін (лат. Platyphyllinum) - лікарський препарат, який за своїм хімічним складом є алкалоїдом жовтозілля широколистого (Senecio rhombofolius (Willd.), синоніми Adenostyles platyphylloides, Senecio platyphylloides), який є ендеміком Кавказу, та відноситься до групи блокаторів мускаринових рецепторів.

Преднізолон

C.

Преднізоло́н - синтетичний препарат з групи глюкокортикоїдних гормонів для парентерального, перорального та місцевого застосування. За хімічною структурою він є модифікованим похідним гідрокортизону із утворенням подвійного зв'язку між 1 та 2 атомами стероїдного кільця, яке дозволило збільшити протизапальну активність та знизило мінералокортикоїдну активність препарату, що призвело до значного збільшення біологічної активності препарату. Преднізолон уперше синтезований у Німеччині у 1957 році в лабораторії компанії «Merck».

Еуфілін

D. Адреналін

E. Пропранолол
14 Пацієнту 36-ти років в стоматологічній клініці було проведено лікування 37 зуба з приводу хронічного глибокого карієсу, ІІ клас за Блеком. В якості постійного пломбувального матеріалу лікар використав срібну амальгаму. З якого матеріалу найдоцільніше зробити прокладку в цьому випадку?

A. Фосфат-цемент

B. Гібридний склоіономерний цемент

C.

Пропранолол - синтетичний антигіпертензивний препарат та антиаритмічний препарат, що відноситься до групи неселективних бета-блокаторів, для перорального та парентерального застосування.

Амальга́ма (англ. amalgam, нім. amalgam) - Сплав ртуті з іншим металом. Більшість металів, крім заліза і платини, можуть бути частиною амальгами.

Гібрид (від лат. hybrida – помісь) - результат природного чи штучного схрещування між двома організмами різних таксонів.

Цинкоксидєвгеноловий цемент

D. Полікарбоксилатний цемент

E. "Класичний" склоіономерний цемент
15 Хворий 35-ти років, мешканець села, скаржиться на підвищення температури до 39,4oC біль у попереку, м'язах, світлобоязнь, сухість і печіння у порожнині рота. Об'єктивно: на язику, твердому і м'якому піднебінні, щоках - яскраво-червоні ерозії з поліциклічними краями, які на губах вкриті кірками.

Світлобоязнь (у медичній термінології - фотофобія) - хвороблива чутливість ока до світла, при якій у людини виникають неприємні відчуття в очах (наприклад, біль і сльозливість), які примушують сильно мружитися.

Підвищення (елевація) - кутова висота об'єкта спостереження (земного предмета, літального апарату, небесного світила тощо) над істинним горизонтом. Підвищення спільно з азимутом служить для визначення напрямку на об'єкт.

Піднебі́ння (лат. palatum) - дах ротової порожнини у хребетних. Скелет піднебіння утворений переважно покривними кістками (піднебінні, крилоподібні, ектоптеригоїди), пов'язаними з піднебінноквадратним хрящем, а також лемішами і парасфеноїдом.

Регіонарні лімфовузли збільшені, болісні під час пальпації. Пухирковий висип в міжпальцевих складках і кінцевих фалангах пальців рук і ніг, що супроводжується свербежем. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Багатоформна ексудативна еритема

B. Вітряна віспа

C. Гострий герпетичний стоматит

D. Ящур

E. Інфекційний мононуклеоз
16 Хвора 60-ти років скаржиться на біль при вживанні їжі.

Пальпація (від лат. palpatio «обмацування») - метод медичного обстеження хворого. Як спосіб вивчення властивостей пульсу, пальпація згадується ще в працях Гіппократа. Як метод дослідження внутрішніх органів пальпація набула поширення в Європі лише у другій половині XIX століття, після робіт Р.

Інфекція або заражування хворобою (англ. Infection - проникнення в організм хвороботворних мікробів; інфікування, зараження) - стан, коли в організм потрапляє чужорідний агент - патоген (бактерія, паразитичний грибок, найпростіший організм, гельмінти, вірус або пріон), який розмножується і може чинити хвороботворний ефект.

Інфекці́йний мононуклео́з - захворювання з групи герпесвірусних інфекцій, яке найчастіше спричиняє герпесвірус людини 4-го типу - вірусом Епштейна-Барр, рідше - цитомегаловірус. Хвороба характеризується слабкою інтоксикацією, помірною гарячкою, генералізованою лімфаденопатією, тонзилітом, збільшенням печінки і селезінки (гепатоспленомегалія), характерними змінами гемограми.

Об'єктивно: на слизовій оболонці правої щоки та по ясеневому краю верхньої щелепи справа - ерозії яскраво-червоного кольору, по периферії яких уривки пухирів, при потягуванні за них відшаровується епітелій на видимо незміненій слизовій оболонці. Попередній діагноз - акантолітична пухирчатка. Який метод додаткового дослідження необхідно провести, щоб встановити остаточний діагноз?

A. Серологічний

B. Мікроскопія

C. Цитологічний

D. Загальний аналіз крові

E.

Сероло́гія (лат. serum - сироватка) - наукове дослідження властивостей сироватки крові та їх змін під час захворювань.

Мікроскопі́я (англ. microscopy, нім. Mikroskopie f) - сукупність методів застосування мікроскопів різної конструкції та принципів роботи і способи виготовлення мікроскопічних препаратів.

Кліти́нна біоло́гія (раніше відома як цитоло́гія) - розділ біології, що вивчає структурно-функціональну організацію прокаріотичних та еукаріотичних клітин, молекулярні механізми регуляції клітинних функцій, взаємодію ядерного і пластидного геномів, природи та передачі сигналів, які визначають онтогенез клітин і формування міжклітинних зв'язків, репродукцію, диференціювання та старіння клітин in vivo та in vitro у нормі й патогенезі.

Клінічний аналіз крові (загальний) - кількісне та якісне дослідження елементів, формуючих кров (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, ретикулоцитів та ін.). Загальний клінічний аналіз крові включає в себе такі показники: Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) Кількість гемоглобіну Кількість еритроцитів Обчислення кольорового показника (середній вміст гемоглобіну у одному еритроциті) Лейкоцитарну формулу (вміст гранулоцитів - базофіли, еозинофіли, нейтрофіли паличкоядерні та сегментарні; агранулоцитів - лімфоцити, моноцити) Кількість ретикулоцитів Кількість тромбоцитів Опис особливостей морфології клітин периферійної крові Наявність плазматичних клітин.

Люмінесцентний
17 Для лікування хронічного фіброзного пульпіту 16 зуба у пацієнта 20-ти років стоматолог вирішив використати інтралігаментарну анестезію. На блокування яких відділів нервового апарату розрахований цей вид анестезії?

Люмінесце́нція (рос. люминесценция, англ. luminescence, нім. Lumineszenz f) - відмінне від теплового світіння збудженої речовини. Вперше була відкрита Ніколасом Монардесом (1565) завдяки залученню досвіду ацтеків у галузі ботаніки, пояснення ж самого явища вперше зробив Хосе де Акоста (1590).

Стоматолóгія (від грец. στοματος - «рот», и λογος - «слово»; англ. dentistry) - розділ медицини, що стосується зубів, ротової порожнини і суміжних структур. Включає діагностику та лікування їх захворювань і відновлення втрачених чи уражених тканин.

Нерв (лат. nervus) - тонка волокнина в організмі людини, хребетних і більшості безхребетних тварин, що відходить від головного або спинного мозку і є складовою частиною розгалуженої системи, яка керує діяльністю організму.


  1   2   3   4   5