Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКрок стоматологія Патологічна анатомія (частина 1) 1

Скачати 0.69 Mb.

Крок стоматологія Патологічна анатомія (частина 1) 1
Скачати 0.69 Mb.
Сторінка 1/4
Дата конвертації 16.04.2017
Розмір 0.69 Mb.
  1   2   3   4

Крок 1 Стоматологія

7.0 Патологічна анатомія (частина 1)

1

Хворий 18 років звернувся із скаргами на кровотечу з ясен протягом декількох днів .

Стоматолóгія (від грец. στοματος - «рот», и λογος - «слово»; англ. dentistry) - розділ медицини, що стосується зубів, ротової порожнини і суміжних структур. Включає діагностику та лікування їх захворювань і відновлення втрачених чи уражених тканин.
Патологічна анатомія - клінічний розділ медицини, що вивчає основи патологічних процесів в організмі людини з метою встановлення діагнозу або причини смерті. Підрозділом патологічної анатомії є патоморфологія, яка вивчає як загальні патологічні зміни органів і тканин під дією загальних факторів (запалення, травма, тощо), так і їх особливості при окремих хворобах.

Об'єктивно: ясна в ділянці верхніх і нижніх фронтальних зубів збільшені в об’ємі,

гіперемовані, кровоточать при механічному подразненні, пародонтальних кишень немає,

патологічна рухомість зубів відсутня. Поставте діагноз.

Подра́знення - у біології та фізіології, стан, що супроводжується запальною або болісною реакцією організму на дію зовнішнього або внутрішнього подразника. Подразники можуть бути хімічними, механічними, термальними, променевими.
Діа́гноз (грец. διάγνωσις - розпізнавання) - результат постановки діагнозу, який містить оцінку стану об'єкта на момент діагностування


A *Гострий гінгівіт

B Пародонтит

C парадонтоз

D Періодонтит

E Епуліс

2

Хворий протягом багатьох років страждав на хронічний остеомієліт нижньої щелепи.

Останнім часом в аналізі крові - гіпопротеїнемія, диспротеїнемія; у сечі - протеїнурія,

білкові циліндри . Помер від хронічної ниркової недостатності.

Гінгівіт - запальне захворювання тканини ясен, що протікає в гострій або хронічній формі. Зазвичай захворювання викликається мікробною флорою порожнини рота. При недостатньому догляді за порожниною рота на зубах накопичується наліт, в якому розвиваються колонії мікроорганізмів, утворюється мікробна плівка.
Гіпопротеїнемія (англ. Hypoproteinaemia) - патологічно низький вміст загального білка в крові. Гіпопротеїнемія може розвиватися у людини через недостатнє харчування, порушення утворення білка (наприклад, при захворюваннях печінки) або при посиленому виведенні білків з організму (наприклад, при нефротичному синдромі).
Остеомієліт - інфекційне захворювання кісткової тканини або кісткового мозку з ураженням елементів кістки , яке зазвичай викликається піогенними (такими, що виробляють гній) бактеріями або мікобактеріями.
Періодонтит - це запалення періодонту, що характеризується порушенням цілісності зв'язок, що утримують зуб в альвеолі, кортикальної пластинки кістки, що оточує зуб та резорбції кісткової тканини від незначних розмірів до утворення кіст великих розмірів.
Протеїнурія (від протеїни і грецького слова сеча) - виділення білка з сечею. Коли нирки здорові, білок кров'яної плазми надходить у сечу в дуже невеликій кількості і звичайними методами не визначається.
Щелепи Ще́лепи (лат. maxilla, mandibula) - у тварин - органи різного походження, переважно тверді (скелетні) структури, розташовані в області ротового отвору, що слугують для захоплення і подрібнення їжі. Щелепний апарат включає скелетні і м'язові утворення, пов'язані з цими функціями.
Ниркова недостатність (уремія) - патологічний синдром, що викликається різними причинами та проявляється раптовими та прогресуючими порушеннями функцій нирок з явищами олігоанурії, азотемії, розладів водно-електролітного балансу.
На розтині нирки збільшені,

щільні, воскоподібні. Який патологічний процес у нирках був виявлений на розтині?

Віск - органічна речовина рослинного або тваринного походження, утворена з естерів - вищих жирних кислот і вищих, переважно одноатомних, спиртів.
Патологічний процес - це послідовність закономірно виникаючих в організмі реакцій у відповідь на ушкоджуючий вплив патогенного фактора.


A *Амілоїдоз

B Хронічний гломерулонефрит

C Гідронефроз

D Хронічний піелонефрит

E Інтерстиційний нефрит

3

При осмотре больного, врач-стоматолог отметил, что края зубной ячейки, лишенной

зуба , значительно сближены, диаметр ее уменьшен.

Гідронефроз (від грец. hydor - вода і грец. nephros - нирка) – захворювання,яке характеризується підвищенням розмірів нирки, її щільності, пов'язане з ускладненням відтоку сечі з нирки. Без належного лікування це може викликати її прогресуючу атрофію.
Гломе́рулонефри́т (також клубочковий нефрит чи хвороба Брайта) - збірна назва захворювань нирок (зазвичай обох), що характеризуються ураженням ниркових клубочків (glomerula). Багато хвороб з цієї групи (однак не всі) викликані запальними процесами ниркових клубочків або дрібних ниркових судин.
Інтерстиційний нефрит - це патологічний процес, що характеризується неспецифічним гострим або хронічним запальним процесом неінфекційної природи (абактеріальним), при якому до патологічного процесу залучається інтерстиційна тканина нирок, яка розміщена навколо клубочків нирок, та канальці нирок із пізнішим залученням до патологічного процесу кровоносних і лімфатичних судин і інших тканин нирок.
О каком общепатологическом

процессе идет речь в данном случае?A *атрофии дисфункциональной

B гипоплазии

C атрофии вызванной недостаточностью кровообращения

D атрофия нейротическая (при денервации)

E атрофия от давления

4

У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлене “тигрове

серце”. З боку ендокарду помітне жовтувато-біле покреслення , міокард тьмяний,

глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?A * Жирова паренхіматозна дистрофія.
Ендокард (лат. Endocardium; від endon - всередині і kardia - серце) - внутрішній шар оболонки стінки серця хребетних; представляється у вигляді довільно тонкої з'єднувальної оболонки, яка вистилає порожнину серця (його передсердя й шлуночки).
Дистрофія - (грец. dystrophe від dys … - приставка, що означає утруднення, порушення, і trophe - харчування) - це морфологічне вираження порушень метаболізму тканин (клітин), що призводить до їх структурної зміни, тому дистрофію розглядають як один з видів пошкоджень (альтерацій).
Паренхі́ма (дав.-гр. παρέγχυμα, буквально - налите поруч) - тканина внутрішнього середовища багатоклітинних організмів, що складається з приблизно однакових неполяризованих клітин. Також використовується для опори.


B Вуглеводна дистрофія

C Гіаліново-краплинна дистрофія.

D Жирова судинно-стромальна дистрофія.

E Амілоїдоз

5

На вскрытии больного 42-х лет, страдавшего хроническим диффузным бронхитом и

умершего от легочно-сердечной недостаточности, обнаружены большие, повышенной

воздушности легкие, которые своими краями прикрывают средостение, не спадаются,

бледно-серого цвета, режутся с хрустом, при надавливании пальцем на поверхности

легких остается ямка.

Амілоїдоз (амілоїдна дистрофія) - порушення білкового обміну, що супроводжуються утворенням та відкладанням у тканинах специфічного глікопротеїну - амілоїда.
Из просвета бронхов выделяется слизисто-гнойный эксудат.

Установите диагноз.

A *Хроническая диффузная обструктивная эмфизема легких

B Хроническая очаговая эмфизема

C Интерстициальная, межуточная эмфизема

D Первичная идиопатическая эмфизема

E Викарная компенсаторная эмфизема

6

У хворого висока температура, задуха, біль у правій половині грудної клітини.

Грудна клітка Грудна клітка, груди (лат. Thorax) - утворюється грудиною, ребрами, грудним відділом хребта. Грудна клітка має форму конусу, широка частина якого знаходиться знизу, а вужча зверху.
Під час

плевральної пункціїї видалено 700 мл вершкоподібної рідини жовтувато-зеленого

кольору.

Ко́лір (також ба́рва у контексті теми) - суб'єктивна характеристика сприйняття світлової хвилі, яка ґрунтується на здатності людського зору розрізняти електромагнітне випромінювання з довжиною хвиль в області видимого діапазону (видимий діапазон - довжини хвиль від 380 до 760 нм).
Найвірогідніший діагноз:A *емпієма плеври

B карціноматоз плеври

C серозний плеврит

D фібринозний плеврит

E геморагічний плеврит

7

У больного 38 лет, страдавшего брюшным тифом, на 4-й неделе заболевания развилась

перфорация стенки подвздошной кишки, больной умер от разлитого гнойного

перитонита.

Кровотеча (лат. haemorrhagia) - це витікання крові із кровоносних судин при порушенні їхньої цілісності.
Кише́чник або кишківни́к (лат. Intestinum) - у хребетних тварин - травний тракт від шлунка до відхідника. Тонкий кишечник людини має 5 м завдовжки і 4 см в діаметрі і складається з дванадцятипалої, порожньої і клубової кишок; товстий кишечник має в довжину 2 м, 6 см в діаметрі і складається зі сліпої, ободової, сигмоподібної і прямої кишок.
Фібрин (від лат. fibra - волокно) - високомолекулярний білок, що утворюється з фібриногену плазми крові ссавців під дією ферменту тромбіну; має форму гладких або поперечно-смугастих волокон, згустки яких складають основу тромбу при згортанні крові.
На вскрытии в мышцах передней брюшной стенки обнаружен участок 12х7

см серовато-желтого цвета, плотноватый с тусклой поверхностью. Какой процесс

развился в мышцах передней брюшной стенки?A * Восковидный некроз

B Казеозный некроз

C Колликвационный некроз

D Влажная гангрена

E Инфаркт мышцы

8

6-річну дитину доставлено в стаціонар у стані асфіксії.

Некро́з (грец. Νεκρός - смерть) - передчасна загибель і руйнування клітини в живому організмі під дією факторів критичного ушкодження.
У гортані виявлено сірувато-жовті

плівки, що легко видаляються. Який вид запалення розвинувся?

A *Фібринозне

B Катаральне

C Гнійне

D Геморагічне

E Десквамативно-некротичне

9

Дитина 4-х років захворіла гостро і померла. На розтині виявлено набряк головного

мозку, мозкові оболонки різко повнокровні та просочені густим мутним

жовто-зеленуватим гнійним ексудатом.

Ви́піт, або ексуда́т (лат. exudatus Про який процес в оболонках мозку йде мова?A *Гнійне запалення

B Серозне запалення

C Фібринозне запалення

D Геморагічне запалення

E -

10

При микроскопическом исследовании удаленного зуба обнаруживается уменьшение

количества и размеров одонтобластов и других клеток пульпы зуба, с своеобразным

склерозом соединительнотканной основы пульпы.

Склеро́з - заміна паренхіми органів щільною сполучною тканиною. Склероз не є самостійним захворюванням, а служить патоморфологічним проявом іншого основного захворювання.
О каком общепатологическом

процессе в пульпе зуба можно думать?

A * Сетчатая атрофия пульпы

B Жировая дистрофия

C Амилоидоз

D Гиалиноз

E Гиперплазия пульпы

11

Під час гістологічного дослідження видаленого зуба виявлено, що в пульповій камері

некротичний детрит з кристалами жирних кислот та численними колоніями мікробів.

Криста́л (англ. crystal, нім. Kristall m) - тверде тіло з упорядкованою внутрішньою будовою, що має вигляд багатогранника з природними плоскими гранями: впорядкованість будови полягає у певній повторюваності у просторі елементів кристала (атомів, молекул, йонів), що зумовлює виникнення т.зв.
Гістоло́гія (від грец. ἱστός - тканина + грец. λόγος - знання, слово, наука) - розділ біології, що вивчає будову тканин живих організмів. Гістологія є важливою галуззю медицини, хірургії, вкрай істотною для до- і післяопераційного аналізу, а також біології.
Жи́рні кисло́ти - органічні сполуки, що складаються з вуглецевого ланцюжка, довжиною до 24 атомів вуглецю з карбоксильною групою (-СООН) на одному кінці.

Діагностуйте захворювання.A *Гангрена пульпи

B Хронічний пульпіт

C Хронічний пульпіт з загостренням

D Серозний пульпіт

E Гнійний пульпіт
  1   2   3   4


Скачати 0.69 Mb.

2021