Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКрок Загальна лікарська підготовка Хірургічний профіль (2 частина) 1

Крок Загальна лікарська підготовка Хірургічний профіль (2 частина) 1
Сторінка1/6
Дата конвертації13.04.2017
Розмір1.53 Mb.
  1   2   3   4   5   6

Крок 3. Загальна лікарська підготовка

Хірургічний профіль (2 частина)

1

Жінка, 29 років, після падіння з висоти 2-х метрів скаржиться на біль в верхній половині

живота, більше зліва. Об-но: положення хворої напівсидяче.

Поло́ження - нормативно-правовий або локально-правовий акт, що визначає основні правила організації та діяльності державних органів, структурних підрозділів органу, а також установ, організацій і підприємств (філій), що їм підпорядковуються, тимчасово створюваних комісій, груп, бюро і т. ін.
Шкірні покриви бліді. Р- 112/хв, АТ- 90/60 мм.рт.ст. Живіт не приймає участі в акті дихання, при пальпації напружений, болючий на всьому протязі. По лівому фланку скорочення перкуторного звуку. Позитивні симптоми подразнення очеревини.
Симпто́м (від грец. σύμπτομα - випадок, ознака) - будь-яка відчутна зміна в організмі або його функціях, яку виявили на підставі скарг хворого (суб'єктивний симптом) або при дослідженні лікарем (об'єктивний симптом).
Пальпація (від лат. palpatio «обмацування») - метод медичного обстеження хворого. Як спосіб вивчення властивостей пульсу, пальпація згадується ще в працях Гіппократа. Як метод дослідження внутрішніх органів пальпація набула поширення в Європі лише у другій половині XIX століття, після робіт Р.
Абревіатура (лат. abbrevio - скорочую) - складноскорочені слова, похідне слово, що виникає внаслідок абревіації - утворення з перших літер або з інших частин слів, що входять до складу назви чи поняття.
Очере́вина (лат. peritoneum) - серозна оболонка, що вистеляє стінки черевної порожнини й огортає органи, що розміщені в ній.
Подра́знення - у біології та фізіології, стан, що супроводжується запальною або болісною реакцією організму на дію зовнішнього або внутрішнього подразника. Подразники можуть бути хімічними, механічними, термальними, променевими.
Ваш попередній діагноз?

A * Розрив селезінки

B Розрив печінки

C Розрив діафрагми

D Розрив сечового міхура

E Розрив кишки

2

Хворий 48 років скаржиться на часту блювоту з домішками їжі, шлункового соку, жовчі,

оперізуючий біль у верхній половині живота, підвищену температуру тіла.

Діа́гноз (грец. διάγνωσις - розпізнавання) - результат постановки діагнозу, який містить оцінку стану об'єкта на момент діагностування
До́мішка (англ. impurity) - хімічна сполука або елемент, що знаходяться у певних кількостях в однорідній речовині та відрізняються від її хімічного складу.
Блюва́ння (лат. vomitum) - мимовільні поштовхові викиди вмісту шлунка через рот. Цей акт регулює спеціальний блювотний центр, який координує злагоджене скорочення мускулатури шлунку, а також рухи дихальних м'язів та черевного преса.
Селезі́нка (лат. lien, грец. splen) - непарний, видовженої форми периферійний орган лімфоїдного кровотворення та імунного захисту, розміщений глибоко в задній частині лівого підребер'я. Довжина селезінки становить 10-12 см, ширина 8-9 см, товщина 4-5 см, маса 150-200 г.
Печі́нка (др.грец. ἧπαρ, ‎hepar) - велика залоза зовнішньої та внутрішньої секреції у хребетних та деяких інших тварин і людини. Є життєвонеобхідним органом.
Шлу́нок (лат. gaster < дав.-гр. γαστήρ) - це непарний порожнистий орган, зазвичай з товстими м'язовими стінками, в середній частині шлунково-кишкового тракту. У ссавців та інших хребетних розташований між стравоходом та 12-палою кишкою.
Сечови́й міху́р (лат. vesica urinaria) - непарний порожнистий м'язовий орган видільної системи, який лежить у передній частині порожнини малого тазу і служить для накопичення витікаючої з нирок сечі і періодичного її виведення через сечовипускний канал.
Температура тіла - комплексний показник теплового стану організму людини, тварин.
Зловживав

алкоголем. Стан хворого важкий, зорові галюцинації, Рs-110/хв.

Галюцина́ція - несправжні сприйняття та уявлення, коли реального об'єкта в цей час немає. Так само, як ілюзії, вони пов'язані з аналізаторами кори головного мозку і бувають зоровими, слуховими, нюховими, смаковими тощо.
, ритмічний. слабкого наповнення, АТ- 85/60 мм.рт.ст., тони серця ослаблені, ЧД- 24/хв., живіт з м’язевим дефансом в епігастрії, с-ми Мейо-Робсона, Вознесенського. Ваш діагноз ?A * Гострий панкреатит

B Гострий холецистит

C Гострий гастрит

D Виразкова хвороба шлунка

E Виразкова хвороба ДПК

3

Хворий 56 р.

Причинами виникнення холециститу та холангіту (запалення загальної жовчної протоки - холедоха) є ураження різними інфекційними хворобами, аутолітичне враження слизової оболонки жовчного міхура при проникненні в нього соку підшлункової залози, глистяна інвазія.
Панкреатит - запалення підшлункової залози. Цей орган є залозою змішаної секреції (внутрішньої і зовнішньої) і таким чином належить до ендокринної та травної систем людини. Порушення функції підшлункової залози є причиною багатьох захворювань, серед найрозповсюдженіших: панкреатит, інсулінозалежний цукровий діабет.
Гострий гастрит - це захворювання шлунка, один із двох видів гастриту. Гострий гастрит - гостре запалення шлунка, спричинене внутрішніми подразниками.
Пептична виразка - це доброякісний дефект слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, що виходить за її межі та виникає внаслідок невідповідності чинників «агресії» і «захисту» у слизовій оболонці гастродуоденальної зони.
скаржиться на переймоподібні болі в животі, закрепи, рідше рідкі

випорожнення з кров’ю протягом року. Схуд на 15 кг. Шкіра бліда. Живіт м’який, у лівому

підребер’ї пальпується помірно болюче, щільне утворення. Аналіз крови: Ер.-3,0х1012/л,

Нв- 98 г/л. Які методи дослідження найбільш інформативні для визначення діагнозу?

Пере́йми - під час вагітності мимовільні регулярні скорочення матки, поряд з потугами пов'язані з пологовими, виштовхуючими плід силами.
Дефекація (лат. defecatio; синоніми: спорожнення прямої кишки, випорожнення) - процес виділення організмом калу з травного тракту (у людини - з прямої кишки) через анальний отвір.
Озна́чення, ви́значення чи дефіні́ція (від лат. definitio) - роз'яснення чи витлумачення значення (сенсу) терміну чи поняття. Слід зауважити, що означення завжди стосується символів, оскільки тільки символи мають сенс що його покликане роз'яснити означення.


A *Фіброколонофіброскопія (з біопсією)

B УЗД,

C Комп’ютерна томографія

D Іригографія

E Ядерно-магнітно резонансна томографія

4

У пацієнта, який на протязі 5 років лікується з приводу виразки ДПК, 2 дні назад з’явились

болі в епігастрії, які розповсюдились по животу, приєдналась блювота.

Пацієнт (лат. patiens) - людина, яка отримує медичну допомогу, лікування чи медичне спостереження.
Томографія (від двох грецьких слів які окремо в перекладі означають перше - розріз і друге - пишу або зображаю) - метод дослідження, який полягає в отриманні зображень окремих перерізів досліджуваного об'єкта.
Об’єктивно: шкіра

бліда, пульс – 110/хв., АТ- 90/60 мм.рт.ст. Язик сухий. Живіт надутий, болючий у всіх відділах, позитивний симптом Блюмберга, перистальтика відсутня.

Пульс (з лат. pulsus - удар, поштовх) - це періодичне, синхронне з діяльністю серця коливання стінок артерій, яке спричинює скорочення серця, вигнання крові в артеріальну систему і зміну в ній тиску впродовж періоду систоли та діастоли.
Перистальтика (від грец peristaltikós - обхоплювання, стискання), хвилеподібне скорочення стінок порожнистих трубчастих органів (кишок, шлунка, сечоводів та ін), сприяє пересуванню їх вмісту в каудальному напрямі (у тварин) або зверху вниз (у людини).
Оберіть правильну тактику.A *Термінова госпіталізація в хірургічний стаціонар

B Госпіталізація після амбулаторного обстеження

C Призначення потрійної противиразкової терапії

D Призначення четвертної противиразкової терапії

E Спостереження, госпіталізація при погіршенні стану

5

хворий 35 років скаржиться на переймоподібний біль в животі, який виник раптово 4

години тому, багато разове блювання.

Амбулато́рія (лат. ambulatorium - те, що робиться на ходу) - лікувально-профілактичний заклад, який подає основні види мед. допомоги як в самій амбулаторії, так і вдома.
Об’єктивно визначається симетричне здуття

живота. На оглядовій рентгенограмі черевної порожнини, в ділянці мезогастрію

виявляються множинні горизонтальні рівні рідини зі скопиченням над ними газу (ширина

горизонтальних рівнів рідини більша, ніж висота стовбурів газу).

Рентгенограма (рос. рентгенограмма (пулюеграмма), англ. X-ray photograph, roentgenogram; нім. Röntgenaufnahme f (Pulujiaufnahme f)), також відома як Ro-грама або пулюєграма - зображення на рентгенівській плівці чи іншому детекторі (наприклад Image Plate, чи CCD) , утворене внаслідок дії на них рентгенівського (пулюєвого) проміння, що пройшло чи дифрагувало через досліджуваний об’єкт.
Горизонталь, ізогіпса (англ. contour lines, horizontal, isohyps, нім. Höhenkurve f, Horizontale f; рос. горизонталь, изогипса; від дав.-гр. ισος - равний і дав.-гр. ὕψος - висота) - лінія на плані (карті), яка з'єднує точки земної поверхні з однаковою абсолютною висотою.
Черевна порожнина або порожнина живота (лат. cavitas abdominis) - найбільша з порожнин тіла людини, вона обмежена внутрішньочеревною та внутрішньотазовою фасціями, які вкривають зсередини такі утвори: вгорі - діафрагму, спереду і з боків - м'язи стінки живота, ззаду - поперекові хребці, Квадратний м’яз попереку та клубово-поперекові м'язи, знизу - стінки великого і малого таза.
Ваш попередній діагноз?A *Гостра обтураційна тонкокишкова непрохідність.

B Гостра обтураційна товстокишкова непрохідність.

C Гостра паралітична тонкокишкова непрохідність.

D Гостра паралітична товстокишкова непрохідність.

E Тромбозмезантеріальних судин

6

Хворий 30 років, поступив зі скаргами на наявність різано-рваної рани н/з правого стегна,

після 8 годин з моменту надання травми. Назвіть оптимальну першочергову тактику

ведення цього хворогоA * хірургічна обробка рани.

B Призначення антибіотиків.

C Введення протигангренозної сиворотки.

D Імуностимулююча терапія.

E Дезінтоксикаційна терапія

7

У хворого 44-х років, що лікується з приводу гострого абсцесу середньої частки правої

легені виник біль в правій половині грудної клітки, задишка, стан різко погіршився.

Антибіотики (грец. αντι - проти, грец. βιοτικος - життєвий), органічні речовини, що синтезуються мікроорганізмами в природі для захисту від інтервенції інших видів мікроорганізмів, та володіють здатністю пригнічувати розвиток, або вбивати цих мікробів.
Грудна клітка, груди (лат. Thorax) - утворюється грудиною, ребрами, грудним відділом хребта. Грудна клітка має форму конусу, широка частина якого знаходиться знизу, а вужча зверху.

Об”єктивно: ЧДД- 28/хв., ціаноз, , асиметрія грудної клітки.

Ціано́з - синюшний колір шкіри або слизових оболонок, пов'язаний з присутністю гемоглобіну еритроцитів, який недостатньо насичений киснем, у поверхневих судинах шкіри та слизової оболонки. Існують 2 принципові форми ціанозу: Центральний ціаноз - характеризується зниженим насиченням кисню артеріальної крові внаслідок право-лівого шунтування крові або погіршення функції легень.
Пневмоторакс - скупчення повітря або газу в плевральній порожнині і підвищення тиску в ній. Повітря може потрапити в порожнину плеври при пораненнях, що проникають у грудну клітку, при розриванні емфізематозних альвеол на поверхні легені, розпаді легеневої тканини (туберкульоз, пухлина, абсцес).
Над правою легенею

визначається притуплення перкуторного звуку в нижніх відділах та тимпаніт в верхніх

відділах. Аускультативно різко ослаблене везикулярне дихання.

Аускульта́ція (лат. ausculto - вислухую) - метод дослідження, що полягає у вислухуванні звукових явищ, які виникають в організмі людини і тварин.
Яке найбільш вірогідне

ускладнення виникло у хворого?

A *Правобічний тотальний піопневмоторакс.

B Правобічний обмежений піопневмоторакс.

C Правобічна емпієма плеври

D Правобічний ексудативний плеврит.

E Правобічний гемопневмоторакс.

8

У Хворого 54 років через 30 хв післе правобічної пульмонектомїз,явилась тахікардію

140/хв.

Ви́піт, або ексуда́т (лат. exudatus < exudare/exsudare - «виходити назовні», «виділятися у вигляді поту») - каламутна, багата білком і клітинами гематогенної та гістогенної природи рідина, що утворюється в місці ураження.
Тахікарді́я (дав.-гр. ταχύς швидкий та καρδιά серце) - прискорене серцебиття.
Пульс слабкого наповнення. АТ зменшився до 60/20 мм рт.ст. При перкусії

правої половини грудної клітки визначалось притуплення в пологих місцях грудної клітки

справа. Яке найбільш вірогідне ускладнення виникло у хворого?

A *Правобічний гемоторакс.

B Правобічний гемопневмоторакс.

C Правобічна гідроторакс

D Кардіопульмональний шок

E Інфаркт міокарду

9

У хворого 38 років ранком раптово на фоні повного здоров”я виник сильний біль в лівій

половині грудної клітки, задишка.

Гідроторакс (від гідро- та грец. thorax - груди) - накопичення рідини у плевральній порожнині, зумовлене серцевою недостатністю або нирковою патологією.
Об”єктивно: ЧДД- 30/хв., ціаноз, участь допоміжних

м”язів в акті дихання, асиметрія грудної клітки. Над лівою легенею визначається

коробковий звук, відсутність дихальних шумів, ослаблення голосового тремтіння. Який

найбільш імовірний діагноз?A *Спонтанний пневмоторакс

B Піопневмоторакс

C Ателектаз легені.
Театральна лабораторія «ВідСутність» - зразковий художній колектив заснований в 2010 році за ініціативи Юрія Паскара в місті Рівне. Діє на базі Рівненського міського Палацу дітей та молоді.
Го́лос - звук, який відтворює людина, використовуючи голосові зв'язки. Людина використовує голос для розмови, співу, крику, сміху, плачу. Голосоутворення відбувається шляхом видихання повітря з легень через рот та ніс, при чому голосові зв'язки вібрують і створюють у повітрі звукові хвилі.
Ателекта́з (від грец. ατελης - незакінчений, неповний та грец. εχτασις - розтягнення) легені - патологічний стан, при якому внаслідок закриття просвіту бронхів та наступного розсмоктування повітря нижче місця закриття відбувається спадання легеневої тканини, частіше частки або сегменту легені та її ущільнення.


D ексудативний плеврит.

E Позагоспітальна пневмонія

10

У хворої 28 років на виразкову хворобу 12-палої кишки серед повного благополуччя

раптово виник сильний біль в пілородуоденальній ділянці.

Пневмоні́я - це хвороба, для якої характерне запалення легень, яке відбувається перш за все у повітряних міхурцях, що мають назву альвеоли. Зазвичай причиною є інфікування бактеріями, значно рідше - вірусами та іншими мікроорганізмами, ураження деякими медичними препаратами, ураження легень при автоімунних захворюваннях тощо.
Прийом 2-х таб. но-шпи біль не

зняв. Об-но: пульс – 90/хв., АТ- 125/70 мм.рт.ст. Пальпація живота різко болюча в

пілородуоденальній ділянці, симптоми подразнення очеревини позитивні Ан. крові – Hb –

124 г/л, лейкоцити –16,8х109/л, ШОЕ- 12 мм/год.

Лейкоци́ти (грец. leuko - білий), білокрівці, білі (безбарвні) кров'яні клітини - складаються із цитоплазми і ядра; утворюються в червоному кістковому мозку, селезінці, лімфатичних вузлах. На відміну від еритроцитів, що рухаються завдяки току крові, лейкоцити здатні самі активно рухатись подібно до амеби, проникати крізь стінку капілярів і виходити у міжклітинний простір.
Який найбільш ймовірний діагноз?A Перфорація виразки.
Перфорація (англ. perforation, лат. perforo - пробиваю) - результат перфорування, тобто передбаченого виготовлення значного числа правильно розташованих отворів правильної форми в листовому і іншому матеріалі.


B Гострий холецистит.

C Панкреатит.

D Солярит.

E Загострення виразкової хвороби 12-палої кишки.
В математичній теорії сингулярностей касп (англ. cusp - загострення) є одним з видів особливих точок кривої. А саме: точка x алгебраїчної кривої X над алгебраїчно замкненим полем k називається каспом, якщо поповнення її локального кільця ізоморфно поповненню локального кільця плоскої алгебраїчної кривої y 2 + x 3 = 0 +x^=0} на початку координат.


11

Хворий 53-х років потрапив до лікарні з шлунково- кишковою кровотечею виразкового

генезу тяжкого ступеню. Проведена пункція і катетерізація верхньої порожнинної вени,

через праву підключичну вену, по Сельдінгеру. Через годину хворий скаржиться на задих,

дихання праворуч непрослуховується. Яка причина розвитку даного стану?

A *Пневмоторакс.

B Повітряна емболія.

C Тромбоемболія легеневої артерії.

Леге́ні (лат. púlmo, pulmónes; грец. pneumon) - органи повітряного дихання у деяких риб (наприклад, дводишні), наземних хребетних і у людини. Легені розташовуються в передньому відділі порожнини тіла, а у ссавців і людини - в грудній порожнині, відокремленій від черевної порожнини діафрагмою.
Тромбоемболія легеневої артерії Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) - це закриття просвіту великих, середніх або малих гілок легеневої артерії тромбом, які утворюються найчастіше у великих венах нижніх кінцівок або тазу, що приводить до розвитку гіпертензії в малому колі кровообігу та компенсованого або декомпенсованого легеневого серця.


D Набряк легень.

E Гостра емфізема.

12

Реанімаційна бригада виїхала до хворого опіатною наркоманією. При огляді свідомість

відсутня, ціаноз, брадіпное, брадікардія. Що терминово показано хворому?

A *Штучна вентиляція легень.

Вентиля́тор - обертальна лопаткова машина, що збільшує питому енергію повітря або інших газів, викликає безперервний їх потік при відносному максимальному стисненні, що не перевершує 1,3.
Свідо́мість - здатність людини пізнавати оточуючий світ та саму себе за допомогою мислення та розуму, в результаті чого формується інтелект особистості.
Набряк легень - тяжкий, загрозливий для життя стан, що виникає внаслідок виходу рідкої частини крові з судинного русла через альвеолярно-капілярну стінку у повітроносну частину легені при підвищеному тиску крові у легеневих венах та капілярах або в результаті збільшення проникності альвеолярно-капілярної стінки.
Реанімація - комплекс заходів, спрямованих на відновлення різко порушених або втрачених життєво-важливих функцій організму (серцево-легеневі та церебральні функції).


B Оксигенотерапія через маску.

C Призначення налорфіну.

D Форсований діурез.

E Інфузіонна терапія

13

У хворого К, 46 років, через 3 години після гострого виникнення захворювання, має місце

переймоподібний біль, часта блювота, слабкість. 2 роки назад переніс апендектомію.

Стан відносно задовільний, блідий, АТ- 110/60 мм рт.ст, пульс 82/хв. Живіт помірно роздутий в

правій здухвинній ділянці, м”який і неболючий при пальпації. Перкуторно над здуттям

тимпаніт з металевим відтінком. Відчутний шум плюскоту. Перистальтика активна. На

оглядовій рентгенограмі чашкоподібні тіні і кишкові аркади (чаші Клойбера). Яку лікувальну тактику слід обрати?

Астені́я, також астені́чний стан, астені́чний синдро́м, астені́чна реа́кція, нерво́во-психі́чна сла́бкість, астенодепреси́вний синдро́м, астеноневроти́чний синдро́м (від грец. Ἀσθένεια  - безсилля, слабкість) - патологічний стан, що виявляється підвищеною стомлюваністю і виснаженням з вкрай нестійким настроєм, ослабленням самовладання, нетерплячістю, непосидючістю, порушенням сну, втратою здатності до тривалого розумового і фізичного напруження, непереносимістю гучних звуків, яскравого світла, різких запахів. У хворих також спостерігають дратівливу слабкість, що виражається підвищеною збудливістю і швидко наступаючим за нею виснаженням, афективну лабільність із переважанням зниження настрою з рисами примхливості і невдоволення, а також слізливістю. Цей синдром, як правило, є проявом якогось іншого психоневрологічного захворювання чи є наслідком перевтоми.
Апендектомія (лат. appendix + ectomia - хробакоподібний відросток та видалення) - хірургічне втручання, яке виконується при гострому апендициті з метою видалення з тіла людини патологічно зміненого апендикса.
Рентгенографія (англ. projection radiography, plain film radiography, X-ray imaging, roentgenography, X-ray study, X-ray filming) - дослідження внутрішньої структури об'єктів, які відображаються за допомогою рентгенівських променів.
Відтінок або тон кольору - відносна темність або світлість кольору, незалежно від його локального кольору.
Терап́ія (синонім: лікування) - процес, бажаною (але не завжди досяжною) метою якого є полегшення, зняття чи усунення симптомів (компенсація, купірування) і проявів того чи іншого захворювання, патологічного стану чи іншого порушення життєдіяльності, нормалізація порушених процесів життєдіяльності і одужання, відновлення здоров'я (санація).


A * Невідкладне оперативне лікування

B Постійна аспірація шлункового вмісту через зонд

C Перидуральна новокаінова блокада

D Сифонні клізми

E Інфузійна терапія з включенням спазмолітиків і прозерину

  1   2   3   4   5   6