Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаКультурне життя м. Миколаєва

Скачати 109.87 Kb.

Культурне життя м. Миколаєва
Скачати 109.87 Kb.
Дата конвертації28.04.2017
Розмір109.87 Kb.

Смекаліна О.В.,

вчитель історії ЗОШ №54Тема: Культурне життя м. Миколаєва
Мета: ознайомити учнів з культурним життям сучасного Миколаєва; формувати загальнокультурну, соціальну та просторову компетентність; виховувати в учнів почуття патріотизму та естетичний смак.

Очікувані результати:

 • знаходити на карті міста історико - культурні пам’ятки.

 • наводити приклади історико - культурних пам’яток рідного міста.

 • називати, розпізнавати та описувати пам’ятки на основі додаткової інформації.

 • висловлювати міркування про значення історико - культурних пам’яток у дослідженнях минулого рідного краю та потребу їх збереження.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: візуальні джерела; пам’ятки характеристики історико - культурної пам’ятки; інформаційні тексти ; презентація; карта міста.
Підготовчий етап
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань:

Використовуючи методичний прийом «Мозковий штурм» з’ясовуємо значення поняття «культура».


Мотивація навчальних досягнень:

Як ви розумієте вислів « культура рідного краю»?

Культура рідного краю – складова не тільки культури України, але й всього світового загальнокультурного простору.

Українська культура - сукупність матеріальних та духовних цінностей, створених українським народом протягом його історії.

Для того, щоб розуміти тенденції та особливості розвитку сучасної культури , потрібно мати естетичний смак, цікавитися подіями культурного життя рідного краю.
План

 1. Музеї міста.

 2. Театри.

 3. Бібліотеки Миколаєва.

 4. Храми Миколаєва.

Вчитель оголошує тему уроку, мету та очікувані результати; проводить мотивацію пізнавальної діяльності учнів.


Основний етап

Для проведення цього уроку клас було об’єднано в 3 групи :

«Музеєзнавці», «Театрали», «Бібліографи». Які обрали спікера та отримали завдання, рекомендовану літературу і до початку уроку опрацювали своє завдання.
1. - Які види історичних джерел зберігають в музеях?

- Назвіть музеї нашого міста. В яких з них ви побували?

Група «Музеєзнавці» проведе екскурсію музеями нашого міста.

Паралельно з виступами учнів на мультимедіа з’являються слайди з інформацією про музеї міста.Миколаївський музей суднобудування та флоту

З 1794 років Миколаїв став базою Чорноморського флоту. Резиденція головного командувача флоту розмістилася в будинку, побудованому в стилі російського класицизму за проектом архітектора П. В.

Історичне джерело - це певна кількість артефактів минулого (старожитностей). Тому зміст цього поняття цілком залежить від комплексу уявлень епохи про залишки минулого.

Класици́зм (англ. classicism, від лат. classicus - зразковий) - напрям в європейському мистецтві, який уперше заявив про себе в італійській культурі XVI-го ст. Найбільшого розквіту досягає у Франції (XVII ст.).

Нейолова.


Відкриття музею відбулося 30 липня 1978 , в День Військово-морського флоту. Більше 3 000 експонатів розташовується в 12 залах музею.

Моделі суден , від перших кораблів до сучасних , фрагменти перших відомих човнів , підняті з вод Чорного моря і річок півдня України , рідкісні карти, фотографії , газети , численні документи , що розповідають про розвиток суднобудування і флоту в гирлі Південного Бугу та Інгулу .


У музеї збереглася унікальна колекція старої зброї - XVIII-XIX століть: пістолі , алебарди , мортири та інше. Досі надходять різні експонати від жителів міста , серед них не мало унікальних. У залах музею часто експонуються привізні виставки.

Музей “Старофлотські казарми”

Старофлотські казарми в Миколаєві - частина комплексу будівель Адміралтейства , який був побудований в середині XIX в . для морського відомства. Будівлі казарм споруджені в 1850 р. за проектом архітектора К. Акройда в стилі класицизму. Приміщення призначалися для матросів флотських екіпажів. У кожному з трьох будівель Старофлотських казарм розміщувалося від 1200 до 2000 чоловік.

У 1863 р. комплекс був переданий Олександрівської чоловічої гімназії , яка розміщувалася тут до революції . Після Другої світової війни в західному будівлі розмістився будівельний технікум , а два інших перейшли у відання військових. У 2012 р. на території Старофлотських казарм почалося створення музейного містечка. В головну будівлю переїхав Миколаївський краєзнавчий музей, який раніше розміщувався на території костелу

Св.

Старофлотські казарми в Миколаєві (Україна) - частина комплексу будівель Миколаївського адміралтейства, які були побудовані в стилі класицизму в середині XIX століття за проектом архітектора Карла (Чарльза) Акройда для морського відомства.

Дру́га світова́ війна́ - наймасштабніша світова війна в історії людства. Почалася 1 вересня 1939 і тривала 2 194 дні до 2 вересня 1945, коли на борту лінкора «Міссурі» підписано капітуляцію Японської імперії перед союзними державами.

Миколаївський краєзнавчий музей - обласний краєзнавчий музей у місті Миколаєві, найбільше зібрання матеріалів і документів з історії та культури, уродженців і персоналій Південного Прибужжя і міста Миколаїв.

Йосифа. Музей був створений в 1913 р. на основі кабінету рідкостей при штабі Чорноморського флоту , де були зібрані різні знахідки з території Причорномор'я. Вони склали основу колекції , яка зараз налічує вже понад 160 тис. експонатів.

В експозиції , зокрема , представлені предмети , знайдені під час археологічних досліджень Ольвії , інструменти Київської Русі , зброя козацтва.

Музей “Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни. 1941-1944 рр.”

Музей відкрив свої двері для відвідувачів 29 квітня 1975.


Меморіальна дошка, яка встановлена ​​на фасаді будівлі, свідчить про те, що тут у 1941-1943 роках проживав Герой Радянського Союзу, розвідник

В.А.

Вітчизняна війна - патріотичний термін для позначення оборонної війни.

Археоло́гія (грец. αρχαιος - стародавній, λογος - слово) - наука, що висвітлює історію людського суспільства на основі вивчення пам'яток кам'яної, мідної (бронзової), залізної доби і пізніших часів. До цих пам'яток, що називаються археологічними, належать: стоянки, поселення, поховання, різні типи знарядь праці, зброї, посуду, прикрас, предмети побуту, мистецтво тощо.

Геро́й Радя́нського Сою́зу - державна нагорода часів Радянського союзу (1934-1991). Встановлена постановою Центрального Виконавчого Комітету СРСР від 16 квітня 1934 року як відзнака за особисті або колективні заслуги перед радянською державою, пов'язані зі здійсненням «героїчного подвигу».

Лягін (Корнев).


Старовинна будівля кінця 19 ст., у якій розташований музей, є пам'яткою історії та архітектури. Експозиція музею розміщена в одному залі і розкриває основні періоди Великої Вітчизняної війни на Миколаївщині в 1941-1944 роках.

Миколаївський обласний художній музей ім. В.В.Верещагіна

Музей був відкритий 6 червня 1914 в будівлі колишньої гауптвахти морського відомства. Ініціаторами його створення виступили члени товариства образотворчих мистецтв ім.

Образотво́рче мисте́цтво - мистецтво відображення сущого у вигляді різних образів, зокрема таких як художні образи на площині (графіка, малярство тощо) та в просторі (скульптура).

Василя Васильовича Верещагіна, яке очолював пристрасний популяризатор мистецтва, художник, князь Микола Антонович Гедройц.

Представлено більше 9 тис. творів образотворчого мистецтва. Основу колекції склали 148 картин видатного художника-баталіста В. Верещагіна. Найяскравіші його роботи відображають хід бойових дій різних воєн. Найбільшу популярність здобула картина " Апофеоз війни " - протест Верещагіна проти всіх воєн.
-Що нового ви дізнались про музеї нашого міста?

-Який з них ви б хотіли відвідати найближчим часом?


2.- Яку країну вважають батьківщиною театру?

- Скільки театрів діє в нашому місті?

- Назвіть останню виставу, яку ви подивились в театрі м.Миколаєва?

Група «Театрали» ознайомить вас з театрами міста.Миколаївський художній російський драматичний театр

Володар готелю «Золотий Якір» Карл Іванович Монте 1881 року збудував на розі вулиць Різдвяна і Адміральська театр за проектом архітектора Брусницького.

Драматичний театр - один з основних видів театру, поряд з оперним і балетним, театром ляльок і пантомімою.

Будівля театру є пам'яткою архітектури.

Творчий колектив було створено 1922 року в Луганську російським актором і режисером Григорієм Свободіним. 12 років трупа мала статус пересувного театру під назвою «Шахтарка Донбасу». Діяльність театру мала широкий резонанс, у 1927 році московський журнал «Современный театр» відзначав «Шахтарку Донбасу» як «найсерйозніший з російських драматичних театрів України». У 1934–1935 роках театр стає стаціонарним і розташовується в Миколаєві. У 1939 році «за численними побажаннями трудящих» театру було надане ім'я льотчика В. П. Чкалова (цю назву театр носив до 1994 року).

Миколаївський обласний театр ляльок

Був заснований в 1970 році. Очолили творчий процес у період становлення театру - Борис Львович Оселедчик , заслe;tybq артист України - перший головний режисер, і Анатолій Прокопович Цуканов - головний художник .

Перший театральний сезон був відкритий в листопаді 1971 року спектаклем за п'єсою С.Когана та С. Єфремова « Повсталі джунглі» . Тематика перших вистав була виховної , військової , історичної .
 З кінця 90 -х років у Миколаївському державному театрі ляльок з'явилася чудова традиція - спілкуватися з маленькими глядачами перед виставами . І сьогодні ця традиція зберігається в театрі.

Це бесіди на теми «Що таке Театр ляльок » , «Який він - театральний глядач » , «Про що будемо дивитися спектакль? .. » тощо. Проходять розважальні та пізнавальні програми , творчі зустрічі , педагогічні бесіди на морально-етичні темиМиколаївський академічний український театр драми і музичної комедії

1 листопада 1927 р. було створено Театр юного глядача.


У серпні 1959 р. трупи Миколаївського державного театру юного глядача та Миколаївського пересувного українського театру імені Т. Г. Шевченка об'єднані в Миколаївський обласний український музично -драматичний театр .
У 1980 році театру присвоєно новий статус - Миколаївський український театр драми та музичної комедії.У 1988 році Олега Ігнатьєва на посаді директора змінив Микола Берсон .
З 1999 року колектив театру щорічно бере участь у міжнародному театральному фестивалі « Мельпомена Таврії».
28 вересня 2001 театру присвоєно статус академічного.

-Після прослуханої інформації про театри нашого міста, куди б ви хотіли запросити друзів для перегляду вистави ?


3. – Що означає слово «бібліотека» ?

- Як часто ви відвідуєте бібліотеку?


Група «Бібліографи» ознайомить вас з найбільшими бібліотечними установами нашого міста.
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.Гмирьова

Є першою публічною бібліотекою в м.Миколаєві. Заснована у 1881 р.

1882 р. – бібліотека переїхала на вул. Нікольська 47. Фінансові надходження формувались з членських внесків, субсидій і пожертвувань

1894 р. для бібліотеки було побудовано спеціальне приміщення по вул. Різдвяній, 6 (нині вул. Лягіна)

Із 19 травня 1968 р., згідно з постановою Ради Міністрів УРСР, Миколаївська обласна бібліотека носить ім'я Олексія Гмирьова.

У 1981 р. за багаторічну плідну роботу та з нагоди 100-річчя Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова колектив був нагороджений Грамотою Президії Верховної Ради УРСР.

Микола́ївська о́бласть - область в Україні. Утворена 22 вересня 1937 року. Розташована на півдні країни в межах Причорноморської низовини в басейні нижньої течії ріки Південний Буг. На заході межує з Одеською, на півночі з Кіровоградською, на сході та північному сході з Дніпропетровською та на південному сході з Херсонською областями.

Прези́дія Верхо́вної ра́ди УРСР - найвищий колегіальний орган державної влади в УРСР, який був підзвітний Верховній раді УРСР.

На сьогодні  Універсальний бібліотечний фонд нараховує понад 1 млн патентів, близько 1,1 млн книг, періодичних видань, аудіовізуальних і образотворчих матеріалів, електронних ресурсів, карт, нот та інших документів з усіх галузей знань 44 мовами народів світу.

Електронний ресурс - це інформаційні ресурси, які керуються комп'ютером, у тому числі ті, які потребують використання периферійного пристрою, підключеного до комп'ютера. Електронними ресурсами є електронні дані (інформація у вигляді чисел, букв, символів, зображень, включаючи графічну інформацію, відеоінформацію тощо, або їхні комбінації), електронні програми або об'єднання цих видів в одному ресурсі.

Періодичне видання - серіальне видання (зазвичай друковане), що виходить через певні проміжки часу, має заздалегідь визначену постійну щорічну кількість і назву нумерованих чи датованих, однотипово оформлених випусків, які не повторюються за змістом, мають однакову назву.

Бібліоте́чний фонд - упорядковане зібрання документів, що зберігається в бібліотеці. Бібліотечний фонд - це твори друку (книги, періодичні видання), а також інші документи (діафільми, мікрофільми, цифрові документи).Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш.Кобера та В.Хоменка

Перша згадка про бібліотеку з'явилася в 1923 р. Це був невеликий список книг дитячої читальні № 1 . У 1926 р. дитяча читальня № 1 вже фігурує як дитяча бібліотека № 1.


Після війни , в 1945 році завідуючою бібліотекою стала Шустова Олена Онуфріївна .У 1952 р. Шустова Е.О. виїхала з міста і завідуючої стала Валентина Василівна Павлюченко . Почалася робота по собору матеріалів про життя та подвиг Шури Кобера і Віті Хоменко. Велику допомогу надали рідні хлопчиків , члени підпільної організації « Миколаївський центр» , вчителі шкіл № 12 та № 5 , однокласники.
Рішенням Сталінського райвиконкому від 15 жовтня 1959 бібліотеці було присвоєно ім'я піонерів -героїв . На мітингу на честь цієї події були присутні мати Віті Юлія Іванівна Хоменко , племінниця Шури Світлана Кобер , поети Михайло Владимов і Еміль Январьов .
У 1973 році бібліотека переїхала на нове місце проживання.

Місце мешкання - юридичний термін, під яким мається на увазі юридично оформлене місце, в якому індивідуум має постійне та довгострокове помешкання.

Для неї виділили просторе приміщення на першому поверсі новобудови на проспекті Леніна , 173 .
2001 -й став роком створення офіційного сайту , за допомогою якого бібліотека заявила про себе всьому світу.

Центральна бібліотека ім. М.Л.Кропивницького

Була заснована 14 серпня 1900 р. як відділення Миколаївської громадської бібліотеки.


З кожним роком бібліотека набувала популярності . Навіть у роки Першої світової війни бібліотеку відвідувало до 100 читачів в день.
Майже півстоліття , з 1916 по 1962 роки , бібліотеку очолювала Марія Федорівна Карклінг . Саме вона зберегла фонди бібліотеки в роки Великої Вітчизняної війни , багато зусиль доклала щодо їх поповнення в післявоєнний період , розширила приміщення бібліотеки.
Уже в 70 -ті роки бібліотека стала однією з найбільших у місті .
У 1990 році за пропозицією Миколаївського відділення Спілки письменників України бібліотеці присвоєно ім'я М.Л.

Світова́ війна́ - глобальне протиборство коаліцій держав із застосуванням засобів збройного насильства, що охоплює велику частину країн світу.

Письме́нник - у широкому розумінні - кожна людина, яка пише твори (не обов'язково художні, наукові, вірші також), висловлює власні думки, досвід і бачення світу у письмовій формі. У вузькому розумінні це автор художніх творів; особа, для якої літературна діяльність є професією.

Кропивницького .
У 1991 р. бібліотека отримала нове , спеціально побудоване приміщення . З цих пір бібліотека стає центром впровадження нових прогресивних технологій обслуговування читачів: з 1992 року - однією з перших розпочала комп'ютеризацію бібліотечних процесів , а з 1996 - стала частиною міжнародного інформаційного простору через мережу Інтернет, з 1999 року входить в Український електронний бібліотечний консорціум " Інформатіо " .

Інформаці́йний про́стір (англ. Information space) - сукупність результатів семантичної діяльності людства.

Інтерне́т (від англ. Internet), міжмере́жжя - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій.

- До якої з провідних бібліотек міста ви хотіли б записатися ?


4. –Як називаються церковні споруди в різних релігійних конфесіях?

За допомогою слайдів ми ознайомимося з деякими храмами міста.

Робота в групах : учні отримують інформаційний матеріал про історію храмів міста ( додаток) . За допомогою пам’ятки для учнів, необхідно скласти план – характеристику історико - культурної пам’ятки .
Пам’ятка для учнів.

Робота з пам’ятками архітектури та образотворчого мистецтва . 1. Назва пам’ятки.

 2. В якому столітті була створена? Ким?

 3. З якими подіями була пов’язана? Чим уславилася ?

 4. Головні риси пам’ятки ?

 5. Чому є цінним джерелом для пізнання історії?

Учні зачитують складені плани - характеристики.

Завершальний етап.

1.Покажіть на карті міста театри, музеї, бібліотеки, храми, які ви знаєте.

2.Що нового ви дізнались про культурне життя сучасного Миколаєва?

3.Що для вас стало найбільш несподіваним?

4.Яке значення мають історико - культурні пам’ятки в дослідженні минулого рідного краю?
Рефлексія: Передайте зміст вивченого матеріалу трьома простими реченнями.
Домашнє завдання :

Візьміть інтерв’ю у батьків або друзів з теми «Ваш улюблений театр рідного міста».
Додаток № 1

Римсько-католицький костьол Святого Йосипа

   


    1794 року один з державних будинків був переданий католицькій церкві.

Йо́сип з Назаре́та, або Йо́сип Обру́чник (англ. Joseph the Betrothed) - чоловік Діви Марії, земний батько та опікун Ісуса Христа. Вважається покровителем католицької церкви, покровитель Нового Світу, Америки.

Просте речення - речення, що складається з одного або кількох граматично поєднаних слів, які виражають відносно закінчену думку.

Католици́зм (лат. catholicismus) - найпоширеніший із напрямів християнства (близько 1 мільярда 196 мільйонів вірних у 2012 р.), який отримав свою назву від одного з атрибутів світової спільноти тих, хто вірить у Христа, - її «кафолічність» (універсальність, соборність).

Цей будинок був перебудований в перший католицький храм Святого Йосипа і освячений 20 травня 1796 року Він знаходився на місці двору нинішнього костьолу, виходив фасадом на вулицю Молдавську (в даний час – Декабристів).
    Із 1874 року настоятелем був священик Никодим Черняхович. Черняхович вважав за необхідне будівництво нового храму. Будівельні роботи почалися 1891 року. 1893 року будівля була зведена, а 1895 – остаточно завершена. Нова Миколаївська церква була урочисто освячена у вересні 1896 року.
    Церква була побудована в еклектичному стилі, з характерними елементами неороманських і неоготичних будов, за проектом Одеського архітектора Владислава Домбровського.

Будіве́льні робо́ти - роботи, що виконуються на будівельному майданчику (об'єкті) при зведенні будівель і споруд.

Еклекти́зм, також екле́ктика, вибірковість (грец. εκλεκτός, «вибраний»; від грец. εκλέγω, «обирати») - у найширшому значенні - механічне поєднання в одному вченні різнорідних, органічно несумісних елементів, які запозичуються з протилежних концепцій.

Вона споруджена з червоної цегли в плані хреста, розміром 45х28 метрів. Фасад був прикрашений кам'яними архітектурними деталями. Дві башти, висотою 49 метрів, увінчані конусними дахами, були збудовані в такому ж еклектичному стилі. Вікна, прикрашені вітражами, були виготовлені в Німеччині: три – в Мюнхені, а два – у Фрейбурзі. Бічні каплиці і вівтарну частину прикрашали фрески Антонія Стшалецького.

Це́гла - штучний камінь форми паралелепіпеда, виготовлений з мінеральних матеріалів та підданий термічній обробці, що застосовується як будівельний матеріал. Окрема одиниця цегли називається цегли́ною.

Вівта́р і ві́втар, олта́р і о́лтар (стцерк.-слов. алътарь, олътаръ < лат. alta ara, altare - «високий жертовник») - первісно місце для жертвопринесення або жертовне вогнище (у греків bomos), надалі місце для здійснення літургії в християн.

Всі скульптури костьолу були виготовлені в майстерні Шпетковського у Варшаві. У церкві був встановлений новий орган, німецького виробництва, вартістю 100 тисяч рублів. 
 Після революції почалися гоніння і репресії проти католиків, оскільки більшовики нещадно втручалися в справи церкви. У 1935 році храм закрито.
    Тут розташувався історико – археологічний музей, а після Великої Вітчизняної війни – будинок культури обласного управління профтехосвіти.
25 листопада 1991 року облвиконком ухвалив рішення про передачу будівлі храму місцевій католицькій общині. 15 лютого 1992 року храм урочисто освятив єпископ Кам’янець-Подільський, отець Ян Ольшанський. з міста Бохума подарували великий орган. Інструмент вироблений 1950 року фірмою Братів Штокман з м. Верль у Вестфалії, має 28 регістрів, два мануали і ножну клавіатуру. Для того, щоб на Різдво 2008 року орган заграв, було пожертвувано багато коштів і вкладено працю не тільки Миколаївських католиків, але й іноземців. 28 березня 2009 року орган був урочисто освячений єпископом Броніславом Бернацьким. 

Додаток № 2

Євангелістсько-лютеранська церква Христа Спасителя (кірха)

    


    1830 року в Миколаєві утворилася євангелістська лютеранська община, яка придбала земельну ділянку для будівництва молитовного будинку. За клопотанням військового губернатора Миколаєва адмірала М. П. Лазарева імператор Росії Микола І затвердив 18 серпня 1848 року проект споруди храму. Архітектором було призначено англійця Чарльза Акройда.
    У плані церква має прямокутну форму з трохи виступаючим притвором, вирішеним у строгих формах.

Імпера́тор Всеросі́йський - титул правителів Російської імперії з 22 жовтня 1721 року (коли титул було прийнято Петром І) і до 2 березня 1917 року (коли Імператор Микола ІІ відрікся від престолу в ході Лютневої революції[к 1]).

Земе́льна діля́нка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (Земельний кодекс України. Стаття 79).

Прямоку́тник - це чотирикутник, усі кути якого прямі. Протилежні сторони прямокутника рівні. Є окремим випадком паралелограма.

Вхід до притвору і вікна– стрілчасті.
    Церква звертає на себе увагу оригінальністю і витонченістю своєї архітектури .
    Будівля була зведена в стилі англійської псевдоготики: башта-дзвіниця, стрілчасті вікна, короткі шпилі, готичний портал. Будівлі властива строгість і навіть деяка сухість силуету, скупість деталей. Збудована з сірого щільного пиляного каменю, позбавлена штукатурки, і це ще більше підкреслює її «архітектурний аскетизм». Нічого, окрім пілястрів і однакових коротких шпилів, не прикрашає будівлю.
    Лютеранська церква споруджувалася в період з 1849 до 1852 року. Освятив будівлю у жовтні 1852 року пастор Е. Кібер з Феодосії.
    Тяжкі часи для лютеранської общини настали з подіями Першої світової війни і Громадянської війни, що послідували за нею. 1922 року, за розпорядженням пленуму повітової комісії, були вилучені церковні цінності. 21 липня 1931 року кірха була закрита. Її передали клубу «Динамо», де згодом було відкрито спортивний зал. Церковне життя в старовинну будівлю по вулиці Адміральській повернулося 1992 року, коли в незалежній Україні було прийнято закон «Про свободу совісті і релігійні організації».

Свобо́да со́вісті - природне право на умови, за яких можливе вільне самовизначення особистості у світоглядній сфері буття, її духовне становлення, розвиток, самоактуалізація. За своїм змістом поняття «свобода совісті» багатоаспектне, ширше ніж «свобода віросповідання».

Украї́на (МФА: [ukrɑˈjinɑ]опис файлу) - держава у Східній Європі та частково в Центральній Європі, у південно-західній частині Східноєвропейської рівнини. Площа становить 603 628 км². Найбільша за площею країна з тих, чия територія повністю лежить у Європі, друга на європейському континенті, якщо враховувати Росію.

З цього часу у миколаївської кірхи почалася нова історія, історія відродження.


Скачати 109.87 Kb.

 • Тип уроку
 • Підготовчий етап Організаційний момент. Актуалізація опорних знань
 • Мотивація навчальних досягнень
 • Миколаївський музей суднобудування та флоту
 • Музей “Старофлотські казарми”
 • Миколаївський краєзнавчий музей
 • Миколаївський обласний художній музей ім. В.В.Верещагіна
 • Миколаївський художній російський драматичний театр
 • Миколаївський обласний театр ляльок
 • Миколаївський академічний український театр драми і музичної комедії
 • Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.Гмирьова
 • Президії Верховної Ради УРСР
 • Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш.Кобера та В.Хоменка
 • Центральна бібліотека ім. М.Л.Кропивницького
 • Рефлексія
 • Додаток № 1