Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЛабораторна робота Тема: Відновлення працездатності операційної системи

Скачати 120.18 Kb.

Лабораторна робота Тема: Відновлення працездатності операційної системи
Скачати 120.18 Kb.
Дата конвертації28.05.2017
Розмір120.18 Kb.
ТипЛабораторна робота

Лабораторна робота

Тема: Відновлення працездатності операційної системи.

Мета: вивчити методику відновлення працездатності операційної системи Windows.

Обладнання: комп'ютер, інсталяційний диск системи Windows, будь-який несумісний драйвер пристрою, інсталяційний файл будь-якого додатка, програма Acronis True Image (безкоштовні аналоги GParted, CloneZilla).

Операційна система Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.

Acronis True Image - комп'ютерне програмне забезпечення для резервного копіювання, відновлення і перенесення даних операційних систем Microsoft Windows, OSX, iOS і Android. Дозволяє створювати завантажувальні носії, що дають змогу користуватися програмою до запуску операційної системи.

Теоретичні відомості

Причини збоїв загрузки Windows:

 пошкодження або видалення важливих файлів, наприклад, файлів системного реєстру,

ntoskrnl.exe, ntdetect.com, hal.dll, boot.ini;

 установка несумісних або несправних служб або драйверів;

 пошкодження або вилучення необхідних для системи служб або драйверів;

 фізичне пошкодження або руйнування диска;

пошкодження файлової системи, у тому числі порушення структури каталогів, головною

завантажувального запису (MBR) і завантажувального сектора;

Се́ктор заванта́ження, завантажувальний сектор, бут-сектор (від англ. boot sector) або блок завантаження, завантажувальний блок (від англ. boot block) - ділянка на твердому диску, дискеті, оптичному диску або іншому пристрої зберігання даних, де міститься машинний код, що завантажується в ОЗП вбудованою в комп'ютерну систему прошивкою.

Фа́йлова систе́ма - спосіб організації даних, який використовується операційною системою для збереження інформації у вигляді файлів на носіях інформації. Також цим поняттям позначають сукупність файлів та директорій, які розміщуються на логічному або фізичному пристрої.

 поява невірних даних в системному реєстрі (при фізично непошкодженому реєстрі

записи містять логічно невірні дані, наприклад, що виходять за межі допустимих значень для служб або драйверів);

 неправильно встановлені або надто обмежені права доступу до папки%systemroot% (Windows).

Право доступу (англ. access right) - дозвіл або заборона здійснення певного типу доступу до інформаційної системи.

Простіше відновити працездатність ОС з резервної копії, ніж проводити відновлення, копаючись в файлах або реєстрі!

Резе́рвне копіюва́ння або бека́п (англ. backup) - процес створення копії даних з носія (жорсткого диска, дискети тощо), призначений для відновлення цих даних у разі їх пошкодження або видалення.

Тобто відразу після установки і налаштування ОС, слід зробити їх резервну копію. Для цього в самій системі Windows вже закладені практично все потрібні засоби.

Засоби відновлення ОС:

 штатні, що входять в дистрибутив Windows;

 програми сторонніх виробників.

Штатні засоби відновлення системи

1. Диск аварійного відновлення

В Windows XP застосована система Automated System Recovery(ASR), яка дозволяє створити резервну копію всієї системи, використовуючи сучасні і поширені носії великої місткості, такі как DVD-R/RW або жорсткі диски(стрічки при наявності стримера).

Створення набора ASR

Щоб скористатися можливістю механизму ASR, необхідно створити набір ASR, що складається з 2-х частин:

1. архів з даними, який може бути розміщений на CD/DVD, магнітній стрічці, несиситемному розділі жорсткого диску або іншому жорсткого диску;

На даний час як магнітні носії систем і пристроїв ЦМЗ найчастіше використовуються магнітні стрічки і диски. В системах ЦМЗ, що застосовуються в інформаційно-вимірювальній техніці, в основному використовуються магнітні стрічки.

Тверди́й диск або Тверди́й магні́тний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу - «вінчестер» (від англ. winchester), - магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу.

2. диск, на який записуються дані, необхідні для відновлення системи.

Створювати набори ASR можуть користувачі з правами адміністратора.

Щоб створити наір ASR, запустіть програму Архивация даннях (Пуск–Все программы– Стандартные– Служебные– Архивация данных или выполните ntbackup.exe). За замовчуванням не всі файли включаються в створюваний архів. Тому перед створенням набору ASR варто подивитися

список виключених файлів. Для цього перейдіть на вкладку Сервис–Параметры–Исключение файлов.

За замовчуванням у цьому списку знаходяться: файл подкачки (pagefile.sys), файл, створюваний при використанні сплячого режиму (hiberfil.sys), контрольні точки відновлення, тимчасові файли і файли журналів.

Уважно перевірте весь список, при необхідності внесіть в нього зміни. Після цього можна запустити майстер підготовки аварійного відновлення для створення набору ASR - виберіть Сервис–Мастер аварийного восстановления системы.

Вкажіть шлях для створюваного архіву. Не вказуйте в якості шляху системний розділ жорсткого диска. Після збору необхідної інформації почнеться процес архівації. Після цього знову запустіть майстер підготовки аварійного відновлення. Після створення архіву вам буде запропоновано вставити диск для запису на нього параметрів відновлення. На цьому створення набору ASR закінчено.

Відновлення системи за допомогою набору ASR

Для відновлення системи буде потрібно набір ASR (архів диск) і завантажувальний диск Windows XP. Завантажитеся за допомогою завантажувального диска, виберіть установку Windows XP. При появі в рядку стану запрошення натисніть клавішу F2. З'явиться повідомлення Вставте диск під назвою Диск автоматического восстановления системы Windows. Після зчитування з диску необхідних для відновлення даних і завантаження основних драйверів буде виконано форматування системного розділу і початкова установка Windows XP.

Відно́влення да́них (англ. Data recovery) - процес порятунку або відновлення доступу до даних, що зберігаються на будь-якому носії пристрою запам'ятовування, коли вони не можуть бути доступні в звичайному режимі.

Далі буде запущено майстер аварійного відновлення системи і виконано відновлення файлів з архіву набору ASR. Після відновлення файлів буде проведено перезавантаження і ви отримаєте Windows XP з усіма встановленими програмами, документами і системними налаштуваннями на момент створення набору ASR.

В операційній системі Windows 7 диск аварійного відновлення виконується за допомогою утиліти «Архивация и восстановление».

2. Консоль відновлення (Emergency Recovery Console)

Інший інструмент відновлення системи - Emergency Recovery Console (ERC), що входить в дистрибутив Windows XP.

Встановити ERC на комп'ютер можна тільки після установки Windows XP, для чого необхідно виконати команду:

Х:\i386\winnt32.exe /cmdcons, де Х - буква диска, відповідна приводу CD-ROM.

Дотримуйтесь інструкцій, які з'являтимуться на екрані. При завершенні установки перезавантажити ПК. Установка потребує близько 6 Мбайт у системному розділі. Тепер в меню вибору ОС, що з'являється при старті системи новий пункт - «Windows XP Recovery Console».

Вибравши цей пункт, ви почнете завантаження ERC. Після запуску консолі відновлення потрібно буде вибрати встановлену операційну систему і увійти в неї, використовуючи пароль адміністратора. Якщо введений пароль виявиться правильним, ви зможете завантажитися в інтерфейс командного рядка.

Інтерфейс командного рядка Інтерфейс командного рядка (англ. command-line interface, CLI) - різновид текстового інтерфейсу користувача й комп'ютера, в якому інструкції комп'ютеру можна дати тільки введенням із клавіатури текстових рядків (команд).

З нього шляхом набору певних команд можна спробувати відновити систему. За допомогою основних команд, що надаються консоллю, можна здійснювати прості дії (зміна поточної папки), а також наприклад, відновлення завантажувального сектора.

Для отримання довідки з команд консолі відновлення потрібно ввести слово help.

Найбільш важливі команди ERC:

 виведення на екран списку системних служб і драйверів - listsvc

 відключення певної служби - disable (включення - enable)

 відновлення завантажувальних файлів - fixboot

 відновлення Master Boot Record - fixmbr

3.

Головни́й заванта́жувальний за́пис (англ. master boot record, MBR) - це перший фізичний сектор на жорсткому диску або іншому носії інформації, якщо цей пристрій розподіляється на логічні диски (розділи).

Rollback Driver

Дуже часто збій системи настає після оновлення драйвера будь-якого пристрою. Оскільки драйвер за своєї суті та ж програма, він іноді містить помилки, що призводять при деяких конфігураціях до некоректної роботи і, як наслідок, до збою системи. Windows при оновленні драйвера пристрою не видаляє старий, а зберігає його на випадок, якщо виникнуть проблеми. І коли новий драйвер породжує проблеми, засіб Rollback Driver дозволяє повернути старий, тобто, як би відкотити зміни системи. Більш того, вбудований механізм перевірки драйвера на сумісність може не дозволити встановити драйвер, який, на думку Windows, для неї не підходить.

4. System Restore

System Restore, дозволяє повернути ОС в працездатний стан, ґрунтуючись на концепції точок відновлення (Restore Points).

Працезда́нтість або працезда́тний стан - стан виробу (машини, деталі), при якому він спроможний виконувати певні функції при збереженні значень параметрів в межах, заданих нормативно-технічною документацією та/або конструкторською документацією.

Ідея проста: змусити систему саму відстежувати і фіксувати всі зміни, що відбуваються з системними файлами. Такий механізм дає можливість відкату до працездатної версії системи при пошкодженні системних файлів безграмотними діями користувача або установці драйверів або некоректних програм. Механізм System Restore автоматично зберігає набір системних файлів перед установкою драйверів або програм, а також раз на добу створюється точка відновлення системи. При запуску цієї служби вам запропонують вибрати - відновити систему у відповідності із збереженою раніше точкою відновлення або ж створити нову точку відновлення.

Вибирайте те, що потрібно, і далі просто дотримуйтесь інструкцій, які з'являтимуться на екрані. Якщо ж комп'ютер не завантажується, спробуйте відкрити Последняя удачная конфигурация. Windows відновить систему,використовуючи останню точку відновлення.

5. Засоби резервування реєстру системи

Реєстр являє собою величезну базу даних налаштувань, що зберігаються в папках за адресою %SystemRoot%\System32\Config і папці користувацьких профілів Ntuser.dat.

Необдумана зміна параметрів або, того гірше, видалення цілих гілок може призвести до непрацездатності системи в цілому.

Для резервного копіювання реєстру можна використовувати один із способів:

1. Для того щоб створити резервну копію реєстру, можна скористатися майстром архівації відновлення ASR просто виконавши ntbackup. Програма резервного копіювання дозволяє створювати резервні копії важливих системних компонентів - реєстр, завантажувальні файли Ntldr і Ntdetect.com) і база даних служби каталогів Active Directory.

Служба каталогів (Directory Service) - це засіб ієрархічного представлення ресурсів, що належать певній організації, а також інформації про ці ресурси. Під ресурсами можна розуміти матеріальні ресурси, персонал, мережеві ресурси і т. д.

Active Directory Active Directory - LDAP-сумісна реалізація інтелектуальної служби каталогів корпорації Microsoft для операційних систем родини Windows NT. Active Directory дозволяє адміністраторам використовувати групові політики (GPO) для забезпечення подібного налаштування користувацького робочого середовища, розгортати ПЗ на великій кількості комп'ютерів (через групові політики або за допомогою Microsoft Systems Management Server 2003 (або System Center Configuration Manager)), встановлювати оновлення ОС, прикладного та серверного ПЗ на всіх комп'ютерах в мережі (із використанням Windows Server Update Services (WSUS); Software Update Services (SUS) раніше). Active Directory зберігає дані і налаштування середовища в централізованій базі данних. Мережі Active Directory можуть бути різного розміру: від кількох сотень до кількох мільйонів об'єктів.

2. Експорт reg-файлу. Спосіб особливо ефективний (займає небагато часу і дозволяє робити копії окремих підрозділів) і актуальний при експериментуванні з реєстром.

Порядок створення резервної копії реєстру:

1. Виконати команду regedit.

2. Вибирати потрібний розділ/підрозділ.

3. ПКМ - експорт, вказати шлях збереження копії та ім'я файлу.

4. При архівації частини реєстру експортуються в reg-файл.

Щоб відновити первісний стан реєстру, необхідно:

1. Виконати команду regedit.

2. Вибрати в головному меню Файл/Імпорт із зазначенням шляху до імпортованого файлу або просто запустити reg-файл, підтвердивши імпорт в реєстр.

Програми сторонніх виробників

Програма Acronis True Image створює резервні копії даних. З її допомогою можна проводити резервне копіювання окремих файлів та каталогів, цілих дисків або їх розділів. Технологія дає можливість створювати посекторный образ диска, включаючи файли операційної системи і встановлених додатків разом з їх оновленнями, файли конфігурації, призначені для користувача дані і настройки і т. д.

Для зберігання образу можна використовувати локальні і мережні диски, пристрої IDE, SCSI, SATA, FireWire, USB, PCMCIA, а також CD-R/RW, DVD-RW, DVD R/RW, магнітооптичні диски, пристрої Iomega Zip і Jaz.

О́браз ди́ска - файл, що містить у собі повну копію вмісту та структури файлової системи та даних, що містяться на диску (наприклад, на компакт-диску, дискеті чи розділі жорсткого диска). Термін описує будь-який такий файл, незалежно від того, чи був образ отриманий із реального фізичного диска, чи ні.

Магнітооптичний диск - носій інформації, що поєднує властивості оптичних і магнітних накопичувачів. Вперше магнітнооптичний диск з'явився на початку 80-х років. Магнітооптичний диск взаємодіє з операційною системою як жорсткий диск, тому він може бути відформатований в стандартну файлову систему (NTFS, HPFS, ext тощо)

Acronis True Image може виконувати повне, інкрементне і диференціальне резервне копіювання.

При повному резервному копіюванні в архів включаються всі дані, наявні на диску на час створення архіву. Повний архів завжди є основою подальшого інкрементного або диференціального копіювання; можна також використовувати його як самостійний архів. Час відновлення повного архіву мінімальний.

Інкрементний архів містить тільки дані, які змінилися з моменту створення останнього повного або інкрементного архіву. Тому такий архів має менший розмір і створюється швидше.

Але, оскільки він містить не всі дані, для їх відновлення необхідно мати всі попередні інкрементні архіви і створений спочатку повний архів. Ефективний якщо зміни відбуваються в одних і тих же файлах (наприклад, при роботі з БД 1С:Бухгалтерія).

На відміну від інкрементного резервного копіювання, що додає ще один файл до наявного ланцюжку, при диференціальному копіюванні створюється незалежний файл, що містить всі зміни даних по відношенню до базового повного архіву. Як правило, диференціальний архів відновлюється швидше, ніж інкрементний, оскільки не потрібна послідовна обробка довгого ланцюжка попередніх архівів. Ефективний коли в вихідних даних часто відбуваються невеликі зміни зачіпають різні файли (наприклад, робоча папка де одні документи додаються, інші редагуються, треті - видаляються).

Режими резервного копіювання

Порядок виконання роботи

1. Ознайомиться з роботою System Restore для цього:

 Запустивши програму «System Restore», створити точку відновлення (Пуск – Все программы – Стандартные – Служебные – Восстановление системы).

 Вийти з програми.

 Виконати установку будь-якого додатка.

 Запустивши програм «System Restore», використовуючи створену точку відновлення, відновити систему.

Переконатися, що система відновлена до попереднього стану.

 Перевірити роботу системи, якщо комп'ютер не завантажується, то перезавантажити його і в початку завантаження натиснути клавішу F8 і вибрати пункт «Последнюю удачную конфигурацию» (Last Known Good Configuration).

2. Ознайомиться з роботою системи Rollback Driver для цього:

 Виконати установку будь-якого несумісного драйвера пристрою, виконавши наступні дії:

 Мой компьютер – Свойства – Оборудование – Диспетчер устройств – Выбранное устройство.

 Відкрити закладку властивостей вибраного пристрою.

 Вибрати закладку Драйвер - Обновить.

 При запуску майстра оновлення обладнання вибрати пункт установка з зазначеного місця - вказати «Не выполнять поиск. Я сам выберу нужный драйвер».

 Зняти прапорець з пункту «Отображать только совместимые устройства».

 У вікні вибрати будь-який пристрій і встановити некоректний драйвер.

 Перезавантажити систему. Переконатися в непрацездатність пристрою.

 Відновити початковий драйвер, вибравши пункт «Откатить» на вкладці властивостей пристрою.

 Перезавантажити систему, переконатися в працездатності пристрою.

3. Вивчити засоби архівації системи.

 Створити архів системного розділу, виконавши наступні дії:

 Пуск – Все программы – Стандартные – Служебные – Архивация данных.

 Здійснити вибір місця розміщення архіву.

 Виконати архівацію.

 Відновити систему з резервної копії.

 виконати завантаження системи в захищеному режимі;

Заванта́ження операці́йної систе́ми (англ. booting) - це багатокроковий процес запуску комп'ютера. Заванта́жувач операційної системи (англ. bootloader) - це програма, що виконує завантаження операційної системи.

Захищений режим (режим захищеної віртуальної адреси) - режим роботи процесора. Розроблений фірмою Digital Equipment (DEC) для 32-розрядних комп'ютерів VAX-11, а також фірмою Intel для своїх процесорів, починаючи з 32-розрядних процесорів 80386.

запустити програму архівації;

 здійснити вибір архіву і виконати відновлення системи з резервної копії.

4. Створити резервну копію реєстру засобами програми REGEDIT.

Виконати створення резервної копії однієї з гілок реєстру (HKEY_LOCAL_MACHINE, HKEY_CURRENT_USER, HKEY_CLASSES_ROOT, HKEY_CURRENT_CONFIG, HKEY_USERS), для

цього:

 Запустити програму regedit.

 Вибрати потрібний розділ/підрозділ.

 У меню програми вибрати пункт «Експорт», вказати шлях збереження копії та ім'я файлу.

5. Відновити реєстр з резервної копії засобами програми REGEDIT

Виконати відновлення реєстру з резервної копії, для цього:

 Запустити програму regedit.

 У головному меню вибрати пункт «Імпорт» з зазначенням шляху до імпортованого файлу

або виконавши подвійне клацання по архівному файлу запустити reg-файл, підтвердивши імпорт до реєстру.

6. Вивчити команди консолі відновлення Emergency Recovery Console.

Запустити консоль відновлення для цього:

 Виконати завантаження з дистрибутиву Windows.

 Запустити консоль відновлення.

 Після запуску Консолі відновлення вибрати одну з встановлених ОС.

 Увійти в систему, використовуючи пароль адміністратора.  Дочекатися завантаження інтерфейсу командного рядка.

 Ввести команди у форматі «help <команда>» вивчити наступні команди консолі: «copy», «fixboot», «fixmbr», «format».

 Записати формат використання зазначених вище команд.

7. Створити резервну копію (образ ОС), а потім виконати її відновлення засобами програми типу Acronis True Image.

 Створення резервної копії системного диска

 Змінити порядок завантаження пристроїв в BIOS (1 - CD-ROM, 2 - жорсткий диск).

 Вставити компакт-диск з програмою резервного копіювання.

 Провести завантаження з компакт-диска.

 Слідуючи вказівкам Майстра створити архів системного диска.

 Завершити роботу програми.

 Відновлення системи зі створеної резервної копії диска

 Провести завантаження з жорсткого диска.

 Встановити будь-який додаток.

 Перезавантажити комп'ютер.

 Провести завантаження з компакт-диска.

 Слідуючи вказівкам майстра відновити дані системного диска з образу.

 Завершити роботу програми.

 Провести завантаження з жорсткого диска.

 Переконатися у відсутності встановленої програми.

Зміст звіту

1. Назва роботи.

2. Мета роботи.

3. Перелік обладнання.

4. Результати виконання завдань і висновок за результатами виконання.

5. Висновок по роботі.

Контрольні запитання

1. Які основні причини збоїв ОС, і які існують засоби відновлення ОС?

2. Коли слід створювати і яка послідовність створення диска аварійного відновлення

(ASR)?

3. Яка послідовність встановлення консолі відновлення (ERC)?4. Які існують засоби резервного копіювання реєстру і як ними користуватися? 5. Коли, для яких цілей і який порядок використання основних команд консолі відновлення

copy, fixboot, fixmbr, format?

6. Яка послідовність дій для відновлення системи при неправильному встановленні

драйвера пристрою?

7. Які програми існують для створення резервних копій дисків і їх розділів?

8. Що таке зона безпеки Acronis?

Зона безпеки (англ. Safety Zone) - американський фантастичний бойовик 1996 року.

Перелік посилань

1. Чарльз Брукс. Аттестация А . Техника обслуживания ПК. Организация, обслуживание,

ремонт и модернизация ПК и ОС., 2002. - 816 с.

2. Мюллер, Скотт. Модернизация и ремонт ПК, 16_е издание. : Пер. с англ. - М. Издательский

дом “Вильямс”, 2006. - 1328 с. : ил. - Парал. тит. англ.

3. Гук М. Аппаратные средства IBM PC. Энциклопедия, 2-е изд. - СПб.: Питер, 2002. - 928 с.:ил.

4. Ресурси глобальної мережі Інтернет.


Скачати 120.18 Kb.