Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЛегка промисловість. Художні промисли. Виготовлення вишитого чохла для мобільного телефону

Скачати 82.46 Kb.

Легка промисловість. Художні промисли. Виготовлення вишитого чохла для мобільного телефону
Скачати 82.46 Kb.
Дата конвертації28.04.2017
Розмір82.46 Kb.

Комплексний урок

(географія, трудове навчання, народознавство)

Підготували:

Солоненко Марія Степанівна – вчитель географії;

Трудове́ навча́ння - предмет технічного та профільного напряму у середніх загальноосвітніх школах. Трудове навчання - загальноосвітній предмет, який становить основу предметного наповнення освітньої галузі «Технологія».

Грабова Світлана Орестівна – вчитель трудового навчання;

Кривицька Зоряна Володимирівна – вчитель народознавства

Тема: Легка промисловість. Художні промисли. Виготовлення вишитого чохла для мобільного телефону

Мета: Ознайомити учнів з галузями легкої промисловості і їхніми найбільшими центрами, поглибити знання учнів про художні промисли і ремесла України; продовжувати розвивати вміння користуватися атласом, картами, таблицями; виховувати любов до традицій українського народу.

Стільниковий телефон - автономний мобільний телефон, призначений для роботи в мережах стільникового зв'язку; використовує приймач радіодіапазону і традиційну телефонну комутацію для здійснення телефонного зв'язку на території зони покриття мережі.

Украї́нці - східнослов'янський етнос, основне і корінне населення України. Як етнос сформувався на землях сучасної України та частині земель сучасних: Польщі, Білорусі, Молдови, Румунії, Угорщини, Словаччини і Росії.Тип уроку : комплексний.

Обладнання: атласи,підручники,карта,тканина,голки і нитки для вишивання.

Хід уроку

 1. Організаційний момент.

 • Добрий день. Рада вас бачити. Сьогодні нас чекає незвичайний урок. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і уважними.

 1. Актуалізація опорних знань учнів.

1.З якої сировини виробляють тканину?

2.Які властивості мають тканини вироблені з натуральної сировини?

3.Який склад тканини вашого одягу?

4.Які види одягу і взуття ви знаєте? 1. Мотивація навчальної діяльності.

Попри те, що товари легкої промисловості належать до непродовольчих , без них не може прожити жодна людина. Її речі потрібні щодня, щогодини, щохвилини,тому їх часто називають товарами першої необхідності. Текстильна галузь легкої промисловості виробляє тканини, з них швейна промисловість шиє одяг,який ми звикли одягати щодня і змінювати за сезонами року.

Шве́йна промисло́вість - галузь легкої промисловості, що виробляє одяг. Основну сировину для швейної промисловості дає текстильна промисловість.

Шкіряно-взуттєва промисловість забезпечує нас зручним взуттям. Цей перелік можна ще продовжувати. Вивчивши дану тему ви розширите свої знання про легку промисловість і дізнаєтеся більше про художні промисли, які український народ зберіг з давніх часів аж до наших днів.

 1. Вивчення нового матеріалу .

Зараз ми розглянемо схему галузевої структури легкої промисловості


Легка промисловість
Виробництво шкіри,галантерейних виробів зі шкіри та дорожніх виробів і взуття

Виробництво взуття;

шкіряна промисловість;

Виробництво готового одягу і хутра

Швейна промисловість;

хутряна промисловість;

Текстильна промисловість

Бавовняне виробництво;

лляне виробництво;

вовняне виробництво;

шовкове виробництво;

виробництво нетканих матеріалів;

виробництво текстильної галантереї;

трикотажна промисловість;Чинники розміщення виробництва:

1) сировинний;

2) трудовий;

3) споживчий;

Учні отримують зразки різних видів тканин і розглядають їх.Робота в групах (клас ділиться на 6 груп, кожна група одержує завдання).

1)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку бавовняної і хутряної промисловості.

2)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку вовняної промисловості.

3)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку шовкової промисловості.

4)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку лляної промисловості.

5) За картою (мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку швейної промисловості.

6)За картою(мал.82) і атласом визначте основні центри розвитку шкіряної, взуттєвої і трикотажної промисловості.

Після того як учні підготовилися, кожна група виходить по черзі до карти і відповідає на запитання. • Зараз ми з вами розглянемо другу частину нашої теми-художні промисли.

Художні промисли – це домашні способи виробництва предметів потрібних для щоденного вжитку і для оздоблення оселі. В Україні нині відомо 16 різних видів народних художніх промислів.

Виробни́цтво - процес створення матеріальних і суспільних благ, необхідних для існування і розвитку. Створюючи певні блага люди вступають у зв'язки і взаємодію – виробничі відносини. Тому виробництво є завжди суспільним.

Трикота́жна промисло́вість - галузь текстильної промисловості, яка виробляє з вовняної та бавовняної пряжі і з штучних волокон різноманітні плетені вироби: трикотажне полотно, панчохи, шкарпетки, рукавички, верхній трикотаж і білизну.

Народні художні промисли, народні ремесла - різноманітні культурні техніки виготовленням сувенірних або господарських виробів із звичайних підручних матеріалів з використанням нескладних побутових інструментів.

Серед них: ткацтво, вишивання, килимарство ,в’язання, художня обробка деревини, кераміка, художнє ковальство, художня обробка каменю та шкіри ,художнє плетіння ,гутне скло,вироби з бісеру, ювелірні вироби тощо.

Худо́жня обро́бка деревини́ - найдавніший вид декоративно-прикладного мистецтва, виготовлення оригінальних виробів з дерева різноманітного функціонального призначення. • Зараз про художні промисли ви докладно поговорите з вчителем народознавства.

Вчитель народознавства.

Учні одержали випереджувальні завдання і підготували короткі повідомлення про різні види художніх промислів.Перший учень .

Гончарство – це один із найдавніших видів народного ремесла. Уже трипільські гончарні вироби свідчать про тонкий естетичний смак давніх гончарів, їхню високу майстерність.

Гонча́рство - виготовлення керамічних виробів з гончарної глини: посуду, кахлів, іграшок, прикрас, сувенірів тощо. Давнє ремесло багатьох народів світу, в тому числі українське ремесло, господарська діяльність та мистецька культура українців.

Гончарство несе в собі цінну інформацію про етнографічні особливості побуту найдавніших племен і народів, які заселяли нашу землю в минулому. Зникли давні міста, зітліли вироби з полотна, шкіри, вкрилися іржею вироби з металу, зате горщик відкопаний археологами промовляє до нас від імені безіменного гончаря, який жив тисячі років тому.

Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».Другий учень

Килимарство – це стародавній художній промисел, широко поширений в Україні. Ручне килимарство існує з тих часів, коли люди навчилися виробляти пряжу і тканини з волокнистих матеріалів. Килими продовжують виготовляти в домашніх умовах в багатьох традиційних осередках килимарства. Значна частина їх виробляється у західних областях України(на Гуцульщині, Поділлі, Буковині тощо). Їх тчуть для власних потреб на замовлення і на збут. Паралельно з домашнім виготовленням килимів діють підприємства народних художних промислів у Решетилівці, Коломиї, Косові, Богуславі та інших традиційних осередках килимарства.Третій учень.

Ковальство – це обробка металів способом гарячого кування. На території України сформувалися ще у давньоруський період.

Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.

Ковалі здавна виготовляли зброю та різноманітні речі господарського призначення (сокири, ножі, молотки, лопати, залізні ворота й огорожі,) селяни з великою пошаною і водночас з певною упередженістю ставилися до ковалів як до чарівників-добродіїв, що володіють складним і таємничим мистецтвом перетворення металу на ті чи інші речі.Четвертий учень.

Гутництво – це виготовлення виробів зі скла,було відомим в Україні протягом тисячу років. Точний час його виготовлення не встановлено,але в Скіфських похованнях вже знаходять намисто із скла із вкраплюванням різнокольорових барвників. Вироби зі скла були небуденними речами,вони використовувалися як святкові мистецькі прикраси. Це був не тільки посуд, а й декоративні іграшки. Нині гутницькі промисли – рідкісне явище в Україні. Відомі тільки три його осередки: один в Івано-Франківській області й два на Львівщині.П’ятий учень.

Ткацтво – це найдавніше ремесло ,яким займалися українські жінки. Тканини виготовляли спочатку для власного вжитку, але вже з 9-10 ст. відбувалося відокремлення цього домашнього ремесла як промислу,що задовольняв потреби міського населення. Дуже довго існували паралельно народне домашнє ткацтво і цехове ремісниче. Із виникненням промислового виготовлення тканин домашні ткацькі ремесла поступово почали занепадати. Проте художні тканини і нині відіграють значну роль у оформленні інтер’єру житла та виготовленні народних костюмів.

Вчитель з народознавства розповідає про історію української вишивки

Цікаво, що перші вишивки на території України з’явилися ще за скіфів Археологічні розкопки підтверджують, що знайдені на Черкащині фігурки чоловіків, створені ще у 6 ст.

Вишивка - один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат.

Археоло́гія (грец. αρχαιος - стародавній, λογος - слово) - наука, що висвітлює історію людського суспільства на основі вивчення пам'яток кам'яної, мідної (бронзової), залізної доби і пізніших часів. До цих пам'яток, що називаються археологічними, належать: стоянки, поселення, поховання, різні типи знарядь праці, зброї, посуду, прикрас, предмети побуту, мистецтво тощо.

,в своєму оздобленні мають не тільки структурні особливості Українського одягу 18-19 ст, а й елементи давнього орнаменту. Про той же орнамент розповідав і арабський мандрівник у своїх описах. Вишивка – це і оздоблення одягу, і весільні рушники, і елементи, покликані прикрасити оселю: скатертини, фіранки, покривала. Перш за все варто зазначити, що більшість мотивів для орнаменту українцям подарувала сама матінка-природа, але так як всю природу зобразити за допомогою голки й нитки неможливо, тому визначають основні інтерпретації візерунків, які містять той чи інший елемент з широким смисловим навантаженням. Перш за все, це геометричний (Гуцульщина, Поділля, Полтава)та рослинний (Буковина, Волинь, Поділля, Побужжя) орнаменти. У зразках, створених переважно майстринями Північної Буковини, зустрічаються зображення людей і тварин.

Півні́чна Букови́на - історична назва північної частини регіону Буковина, що охоплює Буковинське Прикарпаття та Хотинську височину, між середньою течією Дністра та витоками Сучави, у долинах верхньої течії Прут та Сірету.

Найпоширеніші та найбільш шановані давніми українцями кольори червоний та чорний. Вони вважалися магічними. Червоний – свідчив про життєдайну енергію сонця, кохання, радість землі. Чорний – в жодному разі не колір смерті чи жалоби, як ми звикли вважати, швидше навпаки: пращури наділяли його магією життєвої сили рідної землі, він уособлював безліч таємних знаків і закликів до родючого ґрунту, що забезпечував урожай і достаток. Відповідно, дослідники вважають, що білий колір символізує світло і високу духовність, синій – воду, жовтий – свободу і щастя, зелений – ріст і розвиток.

Сонячна енергія - енергія від Сонця в формі радіації та світла. Ця енергія значною мірою керує кліматом та погодою, та є основою життя. Технологія, що контролює сонячну енергію називається сонячною енергетикою.

Бі́лий ко́лір - це ахроматичний колір, точніше зорова рівноважна сукупність усіх кольорів видимого спектру сонячного світла, сприймана людиною. Має найвищу яскравість, відтінок - 0. Білий колір може бути створений шляхом поєднання трьох основних кольорів - червоного, зеленого і синього (RGB-модель), або жовтого, пурпурного і блакитного (CMYK-модель) - у рівних концентраціях при найвищій яскравості. • А зараз з вчителем трудового навчання ви будете працювати над виготовленням вишитого виробу.

- Давайте пригадаємо:

1.Що таке орнамент у вишивці?

2.Які види орнаментів зустрічаються?

3.Що таке ритм?- Отже, пригадавши деякі теоретичні відомості, ви можете приступати до завершення своєї роботи .

 1. Узагальнення та систематизація знань.

 • На сьогоднішньому уроці ми ознайомилися з вами з легкою промисловістю, її галузевою структурою, чинниками розміщення, а також з художніми промислами, які здавна поширені в Україні і передаються з покоління в покоління. 1. Закріплення засвоєних знань.

 • Зараз ви попробуєте розгадати кросворд.


1.2.
3.


4.
5.

1)Обробка металу способом кування (ковальство)

2)Ця галузь промисловості виробляє готовий одяг і посідає провідне місце в сучасному галузевому складі легкої промисловості (швейна)

3)Виготовлення керамічних виробів з глини: посуду, іграшок, прикрас, сувенірів (гончарство)

4)Традиційна і найбільш поширена в усіх місцевостях України галузь народного ткацтва (килимарство)5)Загальновідоме і поширене рукодільне мистецтво прикрашене різноманітними візерунками на тканині (вишивання)

 1. Домашнє завдання.

  Галузь промисловості - сукупність споріднених підприємств, продукція яких має однакове економічне призначення, характеризується однотипністю використовуваної сировини, технологічних процесів, технічної бази, професійного складу кадрів і умов праці (електроенергетична, паливна, чорна та кольорова металургія, хімічна і нафтохімічна, машинобудівна, металообробна, лісова, деревообробна, легка, харчова та інші).

  Кера́міка - неорганічні, неметалічні тверді вироби, підготовлені дією тепла з наступним охолодженням. Керамічними називають вироби і матеріали, що одержуються внаслідок спікання глин й їхніх сумішей з мінеральними додатками, а також оксидів і їхніх сполук.Опрацювати параграф 25

Завершити виготовлення чохла для мобільного телефону.


Скачати 82.46 Kb.

 • Тема : Легка промисловість. Художні промисли. Виготовлення вишитого чохла для мобільного телефону Мета
 • Тип уроку
 • Актуалізація опорних знань учнів.
 • Мотивація навчальної діяльності.
 • Вивчення нового матеріалу . Зараз ми розглянемо схему галузевої структури легкої промисловості Легка промисловість
 • Виробництво шкіри , галантерейних виробів зі шкіри та дорожніх виробів і взуття
 • Перший учень .
 • Третій учень.
 • Узагальнення та систематизація знань.
 • Закріплення засвоєних знань.