Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Літописця Сільвестра, етнографа Лазаря, церковного і громадського діяча Єфрема

Скачати 38.56 Kb.

Літописця Сільвестра, етнографа Лазаря, церковного і громадського діяча Єфрема




Скачати 38.56 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір38.56 Kb.

Запитання

з історії та культури Бориспільщини



для учасниць конкурсу «Міс Осінь»

 1. Назвіть імена видатних особистостей, які пов’язані з нашим містом.

Відповідь: Відомі імена першого світського письменника Київської Русі Володимира Мономаха, літописця Сільвестра, етнографа Лазаря, церковного і громадського діяча Єфрема. Петро Верна - заслужений майстер народної творчості, скульптор. П.П.Чубинський (27.01.183926.01.1884) - вчений-етнограф, який присвятив своє життя вивченню культури рідного краю, автор гімну України «Ще не вмерла Україна». Микола Віталійович Лисенко – основоположник української класичної музики, композитор і музикант, співпрацював з Павлом Чубинським.
Павло́ Плато́нович Чуби́нський (15 (27) січня 1839(18390127), хутір Чубинський, нині в межах м. Бориспіль, Київська область - 17 (29) січня 1884, Київ) - український етнолог, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.
Грома́дський дія́ч - людина, яка відзначається своєю активністю та енергійністю на громадській роботі, в якійсь галузі життя. Як правило, член (лідер) громадської організації.
Держа́вний Гі́мн Украї́ни - один із головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Державним гімном є пісня «Ще не вмерла України і Слава, і Воля»: слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.
Фольклор Фолькло́р (англ. folk-lore, букв. - народна мудрість; народне знання), або усна наро́дна тво́рчість - художня колективна літературна і музична творча діяльність народу, яка засобами мови зберегла знання про життя і природу, давні культи і вірування, а також відбиток світу думок, уявлень, почуттів і переживань, народнопоетичної фантазії.
Мико́ла Віта́лійович Ли́сенко (10 (22) березня 1842(18420322), с. Гриньки, нині Глобинський район - 24 жовтня (6 листопада) 1912, Київ, нині Україна) - український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч.
Допомагав Лисенку збирати фольклорний матеріал і уродженець Борисполя Антон Калита (1874 – 1912), який створив у місті народний хор (1899 р.). В селі Вороньків, Бориспільського району, де була велика єврейська спільнота, пройшли дитячі та юнацькі-роки класика єврейської і світової літератури Шолом-Алейхема (справжнє прізвище – Шолом Нахумович Рабинович), 1859-1916.
Світова́ літерату́ра- сукупність літератур усіх народів світу від давнини до сьогодення. Зародження літератури в кожній країні пов’язане з виникненням писемності і художньої творчості в царині мистецтва слова, що відбувалося неодночасно в різних регіонах, державах тощо.
Бори́спільський райо́н - район України у Київській області. Примикає до території Києва на південному сході. Районний центр - Бориспіль, до складу Бориспільського району не входить, а є містом обласного підпорядкування Київської області.
Єврéї (також жиди , ізраїльтяни; самоназва - єгу́дим «יְהוּדִים» івритом; їдн «ייִדן» їдишем) - давній народ семітського походження, висхідний до населення стародавнього Ізраїльського та Юдейського царств[джерело?].
Віктор Іванович Йова – засновник міського Державного історичного музею. Наталія Вікторівна Йова, продовжувач трудів батька та директор історичного музею в наш час. Картина «Шевченко на поштовій станції» художника В.Смирнова є ілюстрацією до факту перебування Тараса Шевченка в нашому місті 1845 року. Історик-ентузіаст А. С. Зиль, автор книг про історію та культуру Бориспільщини. Бориспільщина славиться місцевими талантами: поетами М.Карпенком, П.Засенком, М.Шостаком; художниками К.Мироновою, І. Приходьком, І. Землянських; та іншими.

 1. Розкажіть історію заснування Борисполя.

Відповідь: Перша літописна згадка про місцевість відноситься до XІ ст.., коли за Київський престол тут, на річці Альті 1015 року загинув князь Борис ( 1072 року він був канонізований Церквою як один з перших святих на Русі). З іменем Бориса пов’язана сучасна назва міста. Територія сучасної Бориспільщини у древній період адміністративно належала до Переяславського князівства.
Перея́славське князі́вство - давнє руське удільне князівство з центром у місті Переяславі, як один з трьох осередків, друге опісля Чернігова, склалося ще до розподілу між синами Ярослава Мудрого. Згідно його заповіту становило спадщину Всеволода I Ярославича.
В цьому році ми відзначаємо 1000-ліття від першої

 1. Що є цікавого в Борисполі?

Відповідь:

 • Меморіальний парковий комплекс «Книшове кладовище – пантеон пам`яті»» - є одним з найстаріших у м. Борисполі. Розташований він між вулицями Лютневою та Комуністичною і простягається вздовж вулиці Київський шлях.

Свою назву «Книшове кладовище» дістало від назви Книшової церкви, яку в ХІХ ст. спорудив поміщик Книш, вшановуючи пам'ять свого безневинно вбитого сина.

 • Курган Слави на території спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 5 було створено у 1967 році. Цей Курган має велике історичне значення. Спочатку він знаходився на аеродромі, де були розстріляні мирні жителі Борисполя, а згодом перевезений до школи. Курган створений руками вчителів, батьків та дітей школи.

- У міському парку розміщено: пам’ятник Невідому солдату, вічний вогонь, пам’ятні плити зі списками бориспільців, які загинули в роки Другої Світової війни.

 • Бориспільський державний історичний музей, в якому містяться зібрання матеріалів і предметів з історії, побуту та культури Бориспільщини, про відомих земляків і персоналій, пов'язаних із містом та краєм.
  Дру́га світова́ війна́ - наймасштабніша світова війна в історії людства. Почалася 1 вересня 1939 і тривала 2 194 дні до 2 вересня 1945, коли на борту лінкора «Міссурі» підписано капітуляцію Японської імперії перед союзними державами.
  Бориспільський державний історичний музей - історичний музей у районному центрі Київської області місті Борисполі, зібрання матеріалів і предметів з історії, побуту та культури Бориспільщини, про відомих земляків і персоналій, пов'язаних із містом та краєм.


 • Цікавою історичною пам’яткою є збережене приміщення колишньої школи №2, збудованої на початку ХХ століття часів і є однією з найстаріших у місті. Пізніше - будівля міжшкільного навчально-виробничого комбінату.

Бориспільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 імені Юрія Головатого. Школа була відкрита 1.09.1936 року. А в 1965 році їй було присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу Юрія Головатого.
Герой Радянського Союзу Геро́й Радя́нського Сою́зу - державна нагорода часів Радянського союзу (1934-1991). Встановлена постановою Центрального Виконавчого Комітету СРСР від 16 квітня 1934 року як відзнака за особисті або колективні заслуги перед радянською державою, пов'язані зі здійсненням «героїчного подвигу».


 • Військовий аеродром «Бориспіль» в роки Другої Світової війни, а нині Міжнародний аеропорт міста Києва (Україна), найбільший за обсягами перевезень аеропорт на території України.
  Світова́ війна́ - глобальне протиборство коаліцій держав із застосуванням засобів збройного насильства, що охоплює велику частину країн світу.
  Територія України Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.
  Офіційна назва Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль».
  Державне підприємство (ДП) - підприємство, засноване на державній власності, в тому числі казенне підприємство.
  Сучасний аеропорт заснований постановою Ради Міністрів УРСР 22 червня 1959 року.

 • Музей «Сучасний Бориспіль», філіал Державного історичного музею.

 1. Хто такий Павло Чубинський?

Відповідь: П.П.Чубинський (27.01.183926.01.1884) є уродженцем бориспільської землі, вчений-етнограф, який присвятив своє життя вивченню культури рідного краю, автор гімну України «Ще не вмерла Україна».

 1. Які пам’ятники знаходяться в місті Борисполі?

Відповідь:

 • Алея Героїв, меморіальна галерея бюстів - Меморіал пам'яті Героїв Радянського Союзу — бориспільців в центральному парку,

 • Меморіал слави - в центральному парку, солдатам, які загинули в Радянсько-німецькій війні,

 • Жертвам Голодомору 1932—1933 рр.
  Німе́цько-радя́нська війна́ (також наци́стсько-радя́нська війна́; в радянській історіографії - Велика Вітчизняна війна) - збройний конфлікт між Німеччиною та СРСР, що тривав від 22 червня 1941 року до 8 травня 1945 року.
  , що розташований на Книшовому меморіально-парковому комплексі,

 • Жертв Голодомору 1932—1933 рр., меморіал - на трасі «Київ-Харків», біля повороту на Міжнародний аеропорт «Бориспіль»,

 • Воїнам-інтернаціоналістам, меморіальний пам'ятний знак,

 • Бюст Павла Чубинського, недалеко від Державного музею,

 • Памятник Павла Чубинського, що на Книшовому меморіально-парковому комплексі,

 • Меморіал Ліквідаторам аварії на ЧАЕС, що на Книшовому меморіально-парковому комплексі,

 • Меморіал на честь захисників Вітчизни, страчених у 1941 році німецькими окупантами, що на Книшовому меморіально-парковому комплексі,

 • Пам'ятний знак Шевченку Тарасу, що біля Свято-Покровського собору на трасі «Київ-Харків» на розвилці з дорогою на Переяслав-Хмельницький,

 • Камінь під пам'ятний знак Шолому-Алейхему, що у Міському парку,

 • Пам’ятник різьбяру по дереву Петру Верні, на території Державного музею,

 • Меморіал Героям Небесної Сотні, на площі Героїв Небесної Сотні.

 1. Який пам’ятник був демонтований в 2014 році, а знаходився перед будівлею Бориспільської міськради ?

Відповідь:

Пам'ятник російському і радянському державному діячеві, одному з творців тоталітарної комуністичної системи Володимиру Іллічу Леніну.


Скачати 38.56 Kb.

 • Бориспільського району
 • Переяславського князівства
 • Другої Світової
 • Героя Радянського Союзу
 • Світової війни
 • Державне підприємство
 • Радянсько-німецькій війні