Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЛюби та знай свій рідний край

Скачати 61.37 Kb.

Люби та знай свій рідний край
Скачати 61.37 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір61.37 Kb.

Тема: Люби та знай свій рідний край

Мета:Формувати різнобічні уявлення про Україну, інтерес до навколишнього світу та пізнавальної діяльності, викликати позитивні емоції, виховувати почуття любові та поваги до своєї Батьківщини, прищеплювати бережливе ставлення до природи.

Світ - назва планети Земля з людської точки зору, як місце заселене людськими істотами. Термін часто вживається для означення суми людського досвіду та історії, людського стану взагалі. На земній кулі проживає понад 7 мільярдів людей.Обладнання:Енциклопедії, світлини.

Бібліотекар:

1. Столиця нашої держави .

Київ – це найстаріше та найкрасивіше місто. Переказ про заснування Києва вміщений на перших сторінках ”Повісті минулих літ” . Він був найдавнішою спробою минулих літ, пояснити походження цього міста.c:\users\ася\desktop\images\загруженное (6).jpg

І було три брати: ім’я одного Кий, другого – Щек, а третього Хорив, і сестра їх Либідь. Сидів Кий на горі, де нині узвіз Боричів, а Щек сидів на горі, яка тепер називається Щекавицею, а Хорив - на третій горі, що прозвали по ньому Хоривицею. І збудували вони город на честь старшого свого брата й назвали його Київ. На честь легендарних засновників Києва – братів Кия, Щека, Хорива та їхньої сестри Либідь, на набережній стоїть пам’ятний знак у вигляді човна, який ніби пливе по Дніпру. Вік Києва – понад 1500р.

Кий, Щек, Хорив були першими літописними князями подніпровського племені стоян.

Протягом всієї своєї історії Київ був політичним, релігійним, культурним, торгівельним центром.

Сучасний Київ велике і красиве місто. Уздовж його тротуарів висаджено багато різних дерев. Особливо, місто Київ славиться каштанами.

Ки́їв (МФА: [ˈkɪjiw]опис файлу) - столиця України, місто-герой, одне з найбільших і найстаріших міст Європи. Розташований у середній течії Дніпра, у північній Наддніпрянщині. Політичний, соціально-економічний, транспортний та освітньо-науковий центр країни.

Для цього навіть була написана пісня.

Недаремно його називають одним з найземніших міст нашої країни. Головна вулиця столиці – Хрещатик. На Хрещатику знаходиться Майдан Незалежності, на якому відзначаються усі столичні свята. Святковості і урочистості йому надають фонтани. Тут встановлено пам’ятний знак охоронцеві покровителю Києва – архангелу Михаілу. Саме він зображений на гербу міста; в короткому одязі, з німбом навколо непокритої голови, з піднятим мечем у правій руці і зі щитом у лівій руці. c:\users\ася\desktop\images\загруженное (7).jpg

Київ називають містом садом. У ньому нараховується понад 60 парків і 200 скверів. У парку створені всі умови для відпочинку дорослих і дітей.

Особливою любов’ю у киян користується Зоологічний парк, Ботанічний сад, Гідропарк.

Справжньою окрасою міста є мости. Їх у Києві багато. Лише через Дніпро прокладено 6 мостів: Південний, Залізничний, ім. Є.Патона, Пішохідний, Гаванський, Московський.

У столиці є багато вищих навчальних закладів.

Вищий навчальний заклад (ВНЗ,, виш, вуз) - окремий вид установи, яка є юридичною особою приватного або публічного права, діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності на певних рівнях вищої освіти, проводить наукову, науково-технічну, інноваційну та/або методичну діяльність, забезпечує організацію освітнього процесу і здобуття особами вищої освіти, післядипломної освіти з урахуванням їхніх покликань, інтересів і здібностей.

Одним з найстаріших вузів є Державний університет ім. Т. Шевченка на вулиці Володимирській.

На згадку про славних захисників і визволителів Києва в місті споруджені пам’ятники і монументи. У 80-ті рр. на схилах Дніпра відкрито меморіальний комплекс присвячений ВВВ. В нього входять чаша ”Вогонь слави”, в якій горить вічний вогонь. Алея міст героїв, майданчик військової техніки, сім скульптурних композицій, що символізують героїчну боротьбу людей на фронтах і в тилу, і монумент Батьківщини Матері, у п’єдесталі якого розташований Музей Великої Вітчизняної Війни.

Вітчизняна війна - патріотичний термін для позначення оборонної війни.

Те́хніка (від грец. techne - мистецтво, майстерність) - сукупність засобів, створених людством для обслуговування своїх потреб виробничого і невиробничого характеру. У техніці матеріалізовані знання і виробничий досвід, накопичені людством у процесі розвитку суспільного виробництва.2. Річки України.

На території України налічується понад 71000 річок та водотоків.

Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.

Загальна довжина складає понад 248000км. Найбільшою річкою є Дніпро. Вона має понад 1350 притоків, серед яких найбільші – Рось, Прип’ять, Ірпінь, Десна, Псел. Із загальної довжини Дніпра 3201 км., припадає 981 км. на Україну. Це третя за довжиною річка в Європі(після Волги, Дунаю).Через спорудження каскаду гідроелектростанцій, на Дніпрі виник ряд великих водосховищ (Каховське, Дніпровське, Дніпродзержинське, Кременчуцьке, Канівське, Київське).

Крім цього, Дніпро – є символом України. Його пов’язують зі скіфським словом “дана”, тобто річка. Давня назва цієї річки – Борисфен. Її історія пов’язана з історією Київської Русі, це шлях “із варяг у греки” – це розквіт, торгівля, багатство.

А найповноводнішою річкою країни є Дунай. Його басейн знаходиться на території багатьох країн Європи.

Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.

На Україні він протікає невеликий шлях – 174 км. Ця річка має тут повільну течію, низькі заболочені береги. Притоки Дунаю, які беруть початок на території нашої країни, належать їй лише верхніми течіями, і здебільшого стрімкими гірськими річками.

Гірська́ рі́чка - річка, що протікає переважно в горах, в вузькій, глибокій долині з крутими берегами і кам'янистим руслом, загромадженим уламками гірських порід.

Найбільшими серед них є Тиса, яка утворила від злиття Білої та Чорної Тиси, які беруть початок у Карпатах.

Другою великою притокою є Прут, що починається на північних схилах Говерли.

Річка Дністер, що протікає територією України і Молдови, довжина її в межах України 1001км. Річка бере початок у Карпатах і має тут дуже велику течію. Дністер має 550 приток.3.Гори України.

Дуже красива і приваблива природа України.

Географія України - частина регіональної географії, яка вивчає природне середовище і територіальну організацію суспільства в межах України. Основними її розділами є фізична і соціально-економічна географія України.

І щоб помилуватися нею, ми вирушаємо в похід до Карпат і найвищої гори України – Говерли.

Українські Карпати – це частина гірської системи Карпат на заході України.

Довжина їхня становить 280км., ширина понад 100км. Вони займають територію площею більше 2400км.кв. Карпати середньовисокі гори, які мають плавні контури хребтів, округлі вершини. Пересічна висота їх становить 1000м.

Найвища вершина України – Говерла, яка знаходиться на межі закарпатської та Івано-Франківської областей. Її висота 2061м. На схилах ростуть хвойні ліси, вище чагарникове криволісся і гірські луки.

Го́ри Украї́ни займають бл. 5% території країни. Вони розташовані в Західній Україні - Українські Карпати, та на крайньому півдні - Кримські гори. Найвища вершина України, гора Говерла, належить до Карпатських гір; її висота 2061 м над р. м.

Гірська́ систе́ма - сукупність гірських пасм, плоскогір'їв, міжгірських западин і долин. Як правило, це гори, що сформувалися протягом однієї геотектонічної епохи і мають просторову і морфологічну єдність..

Хвойний ліс - ліс, складений майже винятково з дерев хвойних порід. Значна частина хвойних лісів розташована в холодному кліматі північних широт як тайга, але хвойні ліси зустрічаються й в інших частинах планети.4. Найбільший звір

Найбільшим звіром на Україні є зубр, c:\users\ася\desktop\images\images (4).jpg численні стада якого є на Волині. Маса зубра може перевищувати 1т. Масивна передня частина тулуба, велика голова, завжди нахилена. Гострі короткі роги. Тіло вкрите густою темно-бурою шерстю. На грудях і шиї шерсть видовжена у вигляді гриви, на підборідді є борода. Хвіст закінчується волосяною китицею.

На перший погляд – це незграбні тварини, рухаються дуже швидко і легко. Вони можуть скакати галопом і долати перешкоди до 2 м. заввишки, 3м. завширшки.

Внаслідок хижацького переслідування людиною заради смачного м’яса і шкіри, чисельність тварин зменшувалася. А в 80-ті рр. XXст., зубр в природних умовах взагалі перестав існувати. Але, невелика кількість їх збереглася у зоопарках. Розпочалася робота з урятуванням зубрів. В державних заповідниках почали їх охороняти і розводити. Цей вид тварин занесено до Червоної Книги та Європейського Червоного Списку.5. Найвищий птах.

Найвищим птахом є журавель сірий.

Журавель сірий (Grus grus) - великий птах, що мешкає в Європі і Азії, третій за чисельністю вид родини журавлиних. Один з 10 видів роду, один з 2 видів роду у фауні України, представлений номінативним підвидом.

c:\users\ася\desktop\images\загруженное (8).jpgПрилітають вони до нас навесні, коли ще не повністю зійшов сніг. Впізнавши рідні місця, вони збираються зграями і танцюють. Самці утворюють одне, або два-три кола. В центр вискакують рідні ”танцюристи”, присідають, плигають, махають крилами. Танок триває 2 год., після чого птахи розлітаються і починають ремонтувати старі гнізда, або споруджувати нові. Гнізда мостять на сухих місцях, відкладають лише 2 зелено-бурих яйця з темними цятками. Молоді птахи довго залишаються в гнізді і тільки в липні починають літати. Живляться птахи комахами, молюсками, жабами, ящірками, а також зеленю. Параметри цього птаха солідні: висота його сягає 120 см. маса – 7 кг., розмах крил близько 2 м.

Розмах крила - параметр крилатих літальних апаратів та літаючих тварин, найбільша можлива відстань відстань між двома точками крила. Наприклад, для літака Boeing 777 розмах крила становить 60 м. Термін може використовуватися не тільки для апаратів з нерухомими (фіксованими) крилами, але й для птахів, птерозаврів, кажанів, комах та збудованих за їх прикладом штучних літальних апаратів - орнітоптерів. Із сучасних тварин найбільший розмах крила у мандрівного альбатроса, що у рекордного птаха, упійманого в 1965 році, досягав 3,63 м.

Має довгу шию, прямий міцний дзьоб. У вересні – журавлі збираються у зграї і відлітають до Африки.6. Озера України.

На території України налічується близько 20 тис. озер. Але справжній край озер – це північ Волині. У Волинському Поліссі – налічується понад 200 озер. У цьому намисті найкоштовнішими перлинами є шацькі озера: 27 великих і малих плес загальною площею 70км.кв.

Справжньою окрасою цього намиста є – озеро Світязь, з його унікальною і прозорою водою. Площа озера 24,2 км.кв., максимальна глибина – 58,4м. Світязь у 4 рази глибший від Азовського моря. Це найглибше озеро в Україні, воно живиться атмосферними опадами і підземними водами.

Шацькі озера - група з понад 30 озер у північно-західній частині Шацького району Волинської області, у межиріччі Прип'яті й Західного Бугу , поблизу смт Шацьк. Шацькі озера розташовані серед лісових масивів, де побудовано багато санаторіїв і таборів відпочинку.

Сві́тязь (Сви́тязь, Світязьке озеро) - найглибше озеро в Україні. Розташоване в межах Шацького району Волинської області. Належить до групи Шацьких озер, що у межиріччі Прип'яті й Західного Бугу, поблизу смт Шацьк, на території Шацького національного природного парку (Волинське Полісся).

Полісся - історико-етнографічна область, природно-географічний край, частина колишньої прабатьківщини слов'ян, давня етноконтактна зона. Полісся розташоване на території чотирьох держав: Білорусі, України, Польщі та Росії.

Атмосфе́рні о́пади - вода в рідкому чи твердому стані, що випадає з хмар чи безпосередньо з повітря на земну поверхню та предмети. З хмар випадають: дощ, мряка, сніг, мокрий сніг, крупа, град, льодяний дощ.

Жодна річка не впадає в це озеро, а вода з нього витікає по штучному каналу. Береги Світязя – невисокі. Тільки на західному узбережжі височіє піщана татарська гора і посеред озера є мальовничий острів, вкритий яворами.

7. Найвище дерево.

В місті Рахові, Закарпатської обл., росте найвище дерево – модрина, заввишки 54 м. c:\users\ася\desktop\images\загруженное (9).jpg Модрина – це струнке, гарне дерево. Воно належить до родини соснових.

Сосно́ві (Pinaceae, Соснува́ті) - родина рослин класу і порядку хвойних. До родини належать такі добре відомі роди дерев як сосни, ялини, кедри, модрини, ялиці тощо.

Модрина сягає у висоту 40 м., має конусовидну крону. Хвоя м’яка, ніжна, світло-зелена весною, а влітку й восени темно-зелена. Не пристосована до перенесення несприятливих умов зими і тому восени опадає. Шишки дрібні – 1,5-2см. Тримаються на дереві кілька років.

Модрина – лікарська рослина. З неї добувають терпентин, що має важливе значення у медицині. Рослина ретельно охороняється і занесена до ”Червоної Книги” України.

8. Місто на берегах Дніпра.

Дніпропетровськ розміщений на обох берегах Дніпра. Місто засноване 1776р. і назване в честь цариці Катерини II – Катеринославом.

У 1926р. перейменоване на – Дніпропетровськ на честь Г. Петровського. Діє аеропорт, залізничний вузол, річковий порт.

Ліка́рська росли́на(лат. Plantae medicinales) - рослина, органи або частини якої є сировиною для отримання засобів, що використовуються в народній, медичній або ветеринарній практиці з лікувальною або профілактичною метою.

Порт (від лат. portus - сховище, притулок, гавань, гирло) - ділянка берега моря, річки або озера з прилеглою акваторією, захищена від негоди захисними гідротехнічними спорудами, на якій розміщується комплекс будівель та пристроїв для завантаження і розвантаження суден та їх обслуговування.

У місті є Діївський лісопарк і ботанічний сад. 4 парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва.

Дніпропетровськ значний індустріальний центр.

Діївський лісопарк (Сухачівський дендропарк) - переважно листяний лісовий масив біля житлових масивів Сухачівка, Діївка - 2, Діївка - 1, Парус - 2, Парус -1, Покровський та Червоний Камінь Новокодацького району міста Дніпро та на островах ріки Дніпро та її заток: Обухівський, Дівочий, Мировий, Діївський, Діївська Дача, Намистанка.

Садо́во-па́ркове мисте́цтво (або садо́во-па́ркова архітекту́ра) - мистецтво створення декоративних садів, парків та інше. Ділянок зелених насаджень, призначених для естетичного поліпшення краєвиду і для відпочинку населення.

Промисло́вий це́нтр - низка промислових підприємств, котрі об'єднані наявністю спільних допоміжних виробництв, а у деяких випадками - єдиним технологічним процесом. Така група підприємств, як правило, має єдину систему розселення та об'єднану інфраструктуру.

Скачати 61.37 Kb.

  • Обладнання
  • 2. Річки України.
  • 3.Гори України.
  • 5. Найвищий птах.
  • 6. Озера України.
  • 8. Місто на берегах Дніпра.
  • Діївський лісопарк