Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка«Майбутнє окупованих територій Донбасу: можливі варіанти» 16 лютого 2017 р

Скачати 206.41 Kb.

«Майбутнє окупованих територій Донбасу: можливі варіанти» 16 лютого 2017 р
Скачати 206.41 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації05.05.2017
Розмір206.41 Kb.
  1   2

описание: lion ssd:users:savinov:desktop:бланк2 ді.jpg

Дискусія


«Майбутнє окупованих територій Донбасу:

можливі варіанти»
16 лютого 2017 р.

Український кризовий медіа-центрм. Київ, вул. Хрещатик, 2.
Запрошені до участі


 • Юрій Гримчак радник Міністра з питань тимчасово окупованих територій

 • Ірина Бекешкіна – директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва

 • Сергій Гармаш – головний редактор порталу «Остров»

 • Богдан Яременко голова правління Благодійного Фонду «Майдан Закордонних Справ»

 • Анатолій Октисюкстарший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень

 • Олексій Мацука голова правління ГО «Донецький інститут інформації»

 • Валентин Краснопьоров – координатор проекту «Сильні громади» Центру UA

 • Марія Золкіна – політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва


Питання до розгляду: • Мінські домовленості – глухий кут чи шлях до вирішення конфлікту? Як населення оцінює результати Мінських домовленостей? Що думають експерти?

 • Визнавати чи не визнавати: чи потрібно офіційно закріпити за непідконтрольними районами статус окупованих? Чи відрізняються думки експертів та громадськості?

 • Люди по інший бік лінії розмежування: яке ставлення формується до них у суспільстві?
  Лі́нія зі́ткнення, також Лінія розмежування - демаркаційна лінія на території Донецької та Луганської областей, фактично буферні зони із підконтрольними Україні населеними пунктами та територіями, в яких органи державної влади України не здійснюють або здійснюють не у повному обсязі свої повноваження, тобто із територіями самопроголошених ДНР та ЛНР.
  Чого більше у відчуттях щодо жителів непідконтрольної території: співчуття чи агресії?

 • На які компроміси українці згодні заради припинення війни? Що прийнятно, а що – ні? Як має діяти держава в цій ситуації? Чи збігаються настрої у суспільстві із офіційною чи фактичною лінією керівництва держави?


Прес-реліз
Дослідження проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно соціологічною службою Центру Разумкова з 16 по 20 грудня 2016 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Центр Разумко́ва (повна назва - «Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова») - провідний недержавний аналітичний центр України, що здійснює дослідження державної політики.
Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
 • Міжнародна допомога Україні у боротьбі з російською агресією є недостатньою – таку думку поділяють 53,5% населення, суттєвою цю допомогу вважають значно менше – 15% громадян, 14,5% взагалі про неї нічого не чули, а ще для 17% оцінити масштаби та значущість міжнародної допомоги було складно. Думка про те, що допомога не є достатньою, превалює в усіх регіонах України.

 • Позитивно результати Мінських домовленостей щодо ситуації на Донбасі оцінюють тільки 12% громадян: від 5% на Півдні України – до 15,5% на Донбасі. Негативно поточні результати Мінських угод оцінюють 38% населення, нейтрально – 28%.
  Мінський протокол (також Мінська тристороння угода, Мінське перемир'я, Мінськ-1) - угода про тимчасове перемир'я у війні на сході України, досягнута на переговорах у Мінську 5 вересня 2014 року. В розробці та підписанні мирної угоди брали участь представник ОБСЄ Посол Гайді Тальявіні, Другий Президент України Леонід Кучма, посол Росії в Україні Михайло Зурабов, представники самопроголошених ДНР Олександр Захарченко та ЛНР Ігор Плотницький. Дія перемир'я розпочалась о 18.00 5 вересня.
  Найбільше незадоволених станом виконання цих угод на Заході (45%) та Сході (43%), нейтральні оцінки переважають у громадській думці Донбасу (38%), а на Півдні суспільні оцінки рівнозначно діляться між негативним (33%) та нейтральним (31%) сприйняттям реалізації Мінських угод. Тих, хто взагалі нічого не знає про результати мінських домовленостей – 10%, а ще 11% певної думки не мають.

 • Відносна більшість українців (42%) не підтримують винесення питання про статус тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей на всеукраїнський референдум, тоді як «за» таку ініціативу виступають 35%, а 23% не визначилися. Ідея такого референдуму не знаходить переважної підтримки у жодному з регіонів України.
  Україна - унітарна держава, регіонами якої є 24 області, 1 автономна республіка (АР Крим) і 2 міста зі спеціальним статусом: Київ і Севастополь.
  Так, на Заході та в Центрі громадська думка ділиться майже навпіл на тих, хто «за» і тих, хто «проти» проведення референдуму з цього приводу. На Півдні, Сході та Донбасі переважають противники винесення такого питання на всеукраїнський референдум.

 • Підтримка ідеї референдуму з приводу статусу тимчасово окупованих районів Донеччини та Луганщини зменшилася протягом другої половини 2016 р. Так, якщо у травні 2016 р. 43% виступали за винесення цього питання на всеукраїнський референдум і 37% були проти, то вже у грудні 2016 р. переважати почала думка про його недоцільність (35% – за і 42% – проти).

 • Щодо напряму державної політики, який Україна має обрати для вирішення конфлікту на Донбасі, то у громадській думки немає явного переважання певного варіанту. Відносно більшу підтримку дістала орієнтація на повне і безумовне відновлення довоєнного статус-кво (ведення самоврядування та місцевих справ відповідно до Конституції та законів України, покарання зрадників та воєнних злочинців, економічна відбудова) – це підтримують 29% населення країни.
  Закон України - нормативно-правовий акт, який приймається Верховною Радою України більшістю голосів (для законів, що стосуються внесення змін до конституції, - конституційною більшістю голосів).
  Воєнний злочин (англ. war crime) - свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни.
  В регіональному розрізі найбільше прихильників відновлення довоєнного статус-кво – на Донбасі (35%).

 • Інші варіанти державної політики, які передбачають відмову від безумовного повернення до колишнього стану справ, дістають практично рівноцінну підтримку в суспільстві. Так, громадська думка фактично ділиться на прихильників «жорсткого» варіанту – визнати території окупованими, ізолювати та практично відокремити їх таким чином (17,5%); прихильників реінтеграції за рахунок надання цим територіям «особливого статусу» і згоди на перетворення бойовиків у «народну міліцію», самостійне формування органів прокуратури, судів, окреме бюджетне фінансування (14%);
  Фінансування бізнесу - забезпечення наявним грошовим капіталом для використання в комерційних цілях. Потреби компанії в капіталі можуть бути короткостроковими і довгостроковими. Основні джерела короткострокового і довгострокового капіталу можуть бути підрозділені на внутрішні і зовнішні.
  а також прибічників продовження фактично нинішньої політики (режим обмежених зв’язків, наявність бойових дій, обмеження ряду прав і свобод в зоні АТО, відсутність соціальних виплати для жителів непідконтрольної території тощо), яку підтримують теж 14% населення. Таким чином, підтримка як радикально «жорсткої», так і протилежної до неї «надм’якої» політики («особливий статус») щодо непідконтрольних територій є практично однаковими. Втім, варто мати на увазі, що чверть населення взагалі не може визначитися із тим, який саме варіант державної політики вони могли б підтримати.
 • Важливим питанням є прийнятність чи неприйнятність громадянами України певних компромісів, які пропонуються заради встановлення миру на Донбасі. Фактично жодний із цих компромісів не був підтриманий більшістю населення України.
  Населення України За оцінкою Державної служби статистики України, станом на 1 лютого 2017 року чисельність наявного населення України становила 42 558 328 осіб(без врахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя)
  Найнеприйнятнішими виявилися пропозиції проведення місцевих виборів на умовах, що їх вимагають бойовики на Донбасі (71% вважають такий компроміс неприйнятним і тільки 10% – прийнятним) та повна амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ (68% вважають це неприйнятним і 12% згодні на такий компроміс). Згода на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією не знаходить суспільної підтримки: 60% проти, а 13% за.
  Економічні відносини - відносини, що об'єктивно складаються між людьми, що беруть участь у суспільному виробництві, щодо виробництва, розподілу, обміну і споживанню засобів
  Переважно неприйнятними виглядають і такі варіанти домовленостей, як формування місцевої поліції, судів та прокуратури в ОРДЛО винятково з місцевих представників (59% та 13%), внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови (56% та 24%), надання і закріплення у Конституції «особливого статусу» окремих територій Донецької та Луганської областей (55% та 24%), а також ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України (45% називають неприйнятним компромісом, але 30% були б із цим згодні).
  Позаблоковість - це особливий міжнародно-правовий статус, що не потребує міжнародно-правового закріплення і може бути змінений в односторонньому порядку. Він передбачає неучасть у військових союзах, але не зобов'язує дотримуватися норм гуманітарного права під час конфліктів третіх країн.
  Росі́йська мова (рос. русский язык) - слов'янська мова, належить до групи східнослов'янських мов разом з українською та білоруською мовами; одна з шести офіційних мов ООН.


 • В регіональному розрізі надання окупованим територіям «особливого статусу» виглядає найбільш неприйнятно для жителів Донбасу (61% мешканців регіону), Заходу (61%) та Центру (60%), а от на Сході розрив між тими, хто згодився б на такий компроміс, і тими, для кого він неприпустимий, мінімальний: 38% та 41%, відповідно.

 • Ухвалення закону про нейтральний чи позаблоковий статус України як компроміс неприйнятно для Західного (57%), Центрального (48%) регіонів та підконтрольної частини Донбасу (47%), а от на Півдні та Сході переважає думка про те, що на такий компроміс погодитися можна. На Півдні «за» 44% і «проти» – 37% , на Сході – 43% та 27,5%, відповідно.

 • Вносити зміни до Конституції України задля надання російській мові статусу другої державної вважають неприйнятним 77% жителів Заходу, 66% – Центру, 48% – Донбасу і 44% – Півдня.
  Конститу́ція Украї́ни - Основний закон держави України. Ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття. На пам'ять про прийняття Конституції в Україні щорічно святкується державне свято - День Конституції України.
  На Сході переважна більшість вважає такий компроміс доцільним: 53% за і 28% проти.

 • На повну амністію для всіх учасників бойових дій проти українських військ не згодні у жодному регіоні України, щоправда, кількість прихильників такого компромісу варіюється від 5% у Центрі до 21% на Сході та Півдні. Так само не знаходить суспільної підтримки у жодному з регіонів й ідея виборів на окупованій території на умовах, що висуваються самопроголошеними формуваннями. Тих, хто згоден був би з таким компромісом, найменше на Донбасі – 6%, а найбільше – на Сході (17%) та Півдні (15%). Так само в усіх регіонах більшість громадян не згодні на формування місцевої поліції, судів і прокуратури у самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» винятково з місцевих представників.

 • В громадській думці України переважає ставлення до жителів тимчасово непідконтрольної частини Донеччини та Луганщини як до заручників. Так, 31% вважають, що більшість мешканців окупованої частини Донбасу є заручниками певних обставин (сімейних, матеріальних тощо), 24% вважають, що ці громадяни стали заручниками дій незаконних збройних формувань, а ще 14,5% називають їх заручниками провальної політики центральної української влади щодо звільнення цих територій від російських військ та сепаратистів.
  Збро́йні си́ли Росі́йської Федерації - Російська армія (рос. Вооружённые Силы Российской Федерации) створені за наказом Бориса Єльцина від 7 травня 1992 року, яким він створив Міністерство оборони РФ й підпорядкував йому радянські збройні формування на території РФ.
  Ті, хто вважає переважну частину жителів окупованої території Донбасу зрадниками, які свідомо підтримують сторону агресора, в абсолютній меншості – таку позицію поділяють 6% населення. Ще 11% думають, що ті, хто залишився на непідконтрольній території, є байдужими до власного майбутнього та майбутнього своєї країни, а 14% не можуть чітко визначитися із своїм сприйняттям людей, що продовжують жити на окупованій частині Донбасу. Таким чином, в українському суспільстві у ставленні до громадян «по той бік лінії розмежування» переважає співчуття та розуміння обставин, що можуть впливати на вибір людей лишатися на окупованій території.
  Українське суспільство - це таке суспільство, яке самовизначається як кровно-духовна спільнота українського походження і будує своє життя за українським стилем.
Результати опитування
Як Ви вважаєте, чи є міжнародна допомога Україні у боротьбі з російською агресією суттєвою?


Суттєвою

15,1

Недостатньою

53,5

Нічого не чув (-ла) про таку допомогу

14,5

Важко відповісти

16,9


Як Ви оцінюєте поточні результати Мінських домовленостей щодо ситуації на Донбасі?


Позитивно

11,6

Негативно

38,4

Нейтрально

28,4

Нічого про них не знаю

10,2

Важко відповісти

11,4


Чи необхідно питання про статус тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей виносити на всеукраїнський референдум?


Так

35,3

Ні

42,0

Важко сказати

22,7Ким, на Вашу думку, є більшість людей, які проживають (залишились) на тимчасово непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей? ОДНА ВІДПОВІДЬ


Заручниками обставин (сімейні, матеріальні питання)

30,9

Заручниками дій незаконних збройних формувань

24,1

Зрадниками, які свідомо перейшли на бік ворога

5,7

Байдужими до власного майбутнього та країни

10,6

Заручниками провальної політики центральної влади щодо звільнення територій від сепаратистів та російських військ

14,5

Важко сказати

14,0


Який напрям державної політики України щодо вирішення конфлікту на Донбасі Ви зараз підтримуєте? ОДНА ВІДПОВІДЬ


Реінтеграція тимчасово непідконтрольних територій з наданням «особливого статусу» (перетворення бойовиків у «народну міліцію», самостійне формування органів прокуратури, судів, окреме бюджетне фінансування)

13,7

Визнання територій окупованими Росією (повна ізоляція та відокремлення)

17,5

Продовження нинішньої політики (ведення бойових дій, часткова ізоляція, в тому числі відсутність соціальних виплат, обмеження прав і свобод у зоні АТО)

13,7

Відновлення довоєнного стану речей (ведення самоврядування та місцевих справ відповідно до Конституції та законів України, покарання зрадників та воєнних злочинців, економічна відбудова)

28,9

Інше

1,5

Важко сказати

24,8

Які компроміси Ви вважаєте прийнятними для припинення війни на Донбасі?

(Одна відповідь у кожному рядку)

Прийнятно

Не прийнятно

Важко відповісти

Надання і закріплення у Конституції «особливого статусу» окремих територій Донецької та Луганської областей

24,3

55,2

20,5

Ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України

29,9

44,8

25,3

Внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови

23,8

56,0

20,1

Повна амністія для всіх учасників бойових дій проти українських військ

12,1

68,2

19,7

Проведення місцевих виборів на умовах, які вимагаються бойовиками

9,6

71,0

19,4

Формування місцевої поліції, судів та прокуратури в ОРДЛО винятково з місцевих представників

13,0

59,4

27,6

Згода на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією

13,4

59,9

26,7


Регіональний розподіл
Як Ви вважаєте, міжнародна допомога Україні у боротьбі з російською агресією є?..


Захід

Центр

Південь

Схід

Донбас

Україна

Суттєвою

15,3

12,9

14,9

5,4

30,9

15,1

Недостатньою

67,2

54,5

40,5

45,4

45,4

53,5

Нічого не чув (-ла) про таку допомогу

7,5

16,2

22,8

4,7

4,7

14,5

Важко відповісти

9,9

16,4

21,9

18,9

18,9

16,9
Як Ви оцінюєте поточні результати Мінських домовленостей щодо ситуації на Донбасі?


Захід

Центр

Південь

Схід

Донбас

Україна

Позитивно

9,9

11,4

5,4

14,2

15,5

11,6

Негативно

44,6

37,8

33,3

42,7

30,0

38,4

Нейтрально

26,2

27,8

30,6

22,3

38,2

28,4

Нічого про них не знаю

8,0

13,0

9,3

11,8

6,0

10,2

Важко відповісти

11,3

9,9

21,8

8,9

10,4

11,4

Чи необхідно питання про статус тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей виносити на всеукраїнський референдум?


Захід

Центр

Південь

Схід

Донбас

Україна

Так

37,5

36,1

31,0

37,9

31,0

35,3

Ні

40,1

36,7

42,1

43,3

54,1

42,0

Важко сказати

22,4

27,2

26,9

18,8

14,9

22,7

  1   2


Скачати 206.41 Kb.

 • Юрій Гримчак
 • Сергій Гармаш
 • Анатолій Октисюк
 • Валентин Краснопьоров
 • Прес-реліз Дослідження проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно соціологічною службою Центру Разумкова
 • Результати опитування Як Ви вважаєте, чи є міжнародна допомога Україні у боротьбі з російською агресією суттєвою
 • Як Ви оцінюєте поточні результати Мінських домовленостей щодо ситуації на Донбасі
 • Чи необхідно питання про статус тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей виносити на всеукраїнський референдум
 • Ким, на Вашу думку, є більшість людей, які проживають (залишились) на тимчасово непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей
 • Який напрям державної політики України щодо вирішення конфлікту на Донбасі Ви зараз підтримуєте
 • Які компроміси Ви вважаєте прийнятними для припинення війни на Донбасі
 • Регіональний розподіл Як Ви вважаєте, міжнародна допомога Україні у боротьбі з російською агресією є..