Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаМетоди та засоби астрономічних досліджень. Сучасні наземні та орбітальні телескопи

Скачати 181.35 Kb.

Методи та засоби астрономічних досліджень. Сучасні наземні та орбітальні телескопи
Скачати 181.35 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації22.03.2017
Розмір181.35 Kb.
  1   2


Відділ освіти Мостиської районної державної адміністрації

Крукеницький ліцей при Національному лісотехнічному університеті України Мостиської РР Львівської обл.Методична розробка уроку

астрономії в 11 класі

(з використанням інформаційних технологій)

розробив вчитель фізики

Лещук Роман Євгенійович


Тема: Методи та засоби астрономічних досліджень.
Мости́ський райо́н - район України на заході Львівської області. Районний та адміністративний центр - місто районного значення Мостиська. Населення становить 57 361 особу (на 1 серпня 2013). Площа району 845 км².
Інформаційні технології Інформаці́йні техноло́гії, ІТ (використовується також загальніший / вищий за ієрархією термін інформаційно-комунікаційні технології (Information and Communication Technologies, ICT) - сукупність методів, виробничих процесів і програмно-технічних засобів, інтегрованих з метою збирання, опрацювання, зберігання, розповсюдження, показу і використання інформації в інтересах її користувачів.
Сучасні наземні та орбітальні телескопи

Мета: ознайомити учні з основними методами досліджень, застосовуваними в астрономії; розповісти про наземні та орбітальні телескопи
Формовані уявлення: про засоби вивчення небесних об’єктів.
Формовані знання: основні типи телескопів, їх будова та призначення.
Наочність і обладнання: Оптичний телескоп, комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація Power Point, підручники Климишин І.А., Крячко І.П. Астрономія: Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.
Microsoft PowerPoint (повна назва - Microsoft Office PowerPoint) - це застосунок для створення та відтворення презентацій, що є частиною Microsoft Office, і доступний в редакціях для операційних систем Microsoft Windows і Mac OS.
Навча́льний заклад (осві́тній заклад) - організація, що на постійній і безперервній основі здійснює освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення особистості.
: Знання України, 2003.-192 с.

Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організацій момент

Привітання

Перевірка присутніх
ІІ. Аналіз контрольної роботи

Оголошення оцінок, аналіз типових помилок.


ІІІ. Презентація теми

На вивчення теми відведено дві години та телескопічні спостереження небесних об’єктів в вечірній час.

Контроль знань – поточне опитування, тестування.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Фронтальна бесіда, з використанням мультимедійної презентації (додаток Telescop.ppt, слайди 1-29) та демонстрацією телескопа, за таким планом: 1. Астрономія – наука всехвильова.

В астрономії, інформація в основному отримується від виявлення та аналізу видимого світла та інших спектрів електромагнітного випромінювання в космосі. Астрономічні спостереження можуть бути розділені відповідно до області електромагнітного спектру, що спостерігається.
Електромагн́ітне випром́інювання (англ. electromagnetic radiation) - взаємопов'язані коливання електричного (Е) i магнітного (B) полів, що утворюють електромагнітне поле а також, процес утворення вільного електро-магнітного поля при нерівномірному русі та взаємодії електричних зарядів.
Світло Св́ітло - електромагнітні хвилі видимого спектру. До видимого діапазону належать електромагнітні хвилі в інтервалі частот, що сприймаються людським оком (7.5×1014 - 4×1014 Гц), тобто з довжиною хвилі від 390 до 750 нанометрів.
Астроно́мія (грец. αστρον - зірка і νομος - закон) - одна з найдавніших наук, що включає спостереження і пояснення подій, які відбуваються за межами Землі та її атмосфери. Вона вивчає походження, розвиток, властивості об'єктів, що спостерігаються на небі (і перебувають поза межами Землі), а також процеси, пов'язані з ними.
Деякі частини спектра можна спостерігати з Землі (тобто її поверхні), а інші спостереження ведуться тільки на великих висотах або в космосі (в космічних апаратах на орбіті Землі).
Орбі́та Землі́ - траєкторія руху Землі навколо Сонця на середній відстані близько 150 мільйонів кілометрів (152 098 232 км у афелії, 147 098 290 км у перигелії). Орбіта є еліпсом, в одному з фокусів якого розташована материнська зоря - Сонце.
Космічний апарат (КА) - технічний пристрій, що використовується для виконання різноманітних завдань у космічному просторі, а також проведення дослідницьких та іншого роду робіт на поверхні різних небесних тіл.


 1. Телескопи, їх призначення

Телескоп — прилад для спостереження віддалених об'єктів. Термін «телескоп» також вживається для позначення астрономічних приладів для спостережень електромагнітних хвиль невидимих для людського ока (інфрачервоні, ультрафіолетові, рентгенівські, гамма- і радіотелескопи), а також для реєстрації відмінного від електромагнітного випромінювання (нейтринні та гравітаційні телескопи).

Телескоп має три основні призначення:  • Збирати випромінювання від небесних світил на приймальний пристрій (око, фотографічну пластинку, спектрограф і ін.);

  • Будувати у своїй фокальній площині зображення об'єкта або певної ділянки неба;
   Зоря́, також зі́рка, у художньому мовленні зоряни́ця, зірни́ця (переважно ранкова чи вечірня, Венера), діал. звізда́ - велетенське розжарене, самосвітне небесне тіло, у надрах якого ефективно відбуваються (або відбувались) термоядерні реакції.
   Електромагні́тна хви́ля - процес розповсюдження електромагнітної взаємодії в просторі у вигляді змінних зв'язаних між собою електричного та магнітного полів. Прикладами електромагнітних хвиль є світло, радіохвилі, рентгенівські промені, гамма-промені.
   Фокальна площина - площина, утворена всіма фокусами оптичної системи.


  • Допомогти розрізняти об'єкти, розташовані на близькій кутовій відстані один від одного, що непомітно неозброєним оком.

Основною оптичною складовою телескопа є об'єктив, який збирає світло і будує зображення об'єкта або ділянки неба. Об'єктив з'єднується з приймальним пристроєм трубою (тубусом). Механічна конструкція, що несе трубу і що забезпечує її наведення на небо, називається монтуванням. Якщо приймачем світла є око (при візуальних спостереженнях), то обов'язково потрібен окуляр, в який розглядається зображення, побудоване об'єктивом. При фотографічних, фотоелектричних, спектральних спостереженнях окуляр не потрібен. Фотографічна пластинка, вхідна діафрагма електрофотометра, щілина спектрографа та ін. встановлюються безпосередно у фокальній площині телескопа.
  1   2


Скачати 181.35 Kb.

 • Методична розробка уроку астрономії в 11 класі (з використанням інформаційних технологій
 • Мета
 • Формовані знання
 • Power Point
 • Тип уроку
 • ІV. Вивчення нового матеріалу
 • Телескопи, їх призначення