Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаМобільний телефон – друг чи ворог

Скачати 101.43 Kb.

Мобільний телефон – друг чи ворог
Скачати 101.43 Kb.
Дата конвертації16.06.2017
Розмір101.43 Kb.

Тема: Мобільний телефон – друг чи ворог.

Актуалізація: Останнім часом мережа мобільного зв’язку почала стрімко розвиватися. Розповсюдження мобільних телефонів швидко пішло вгору. В Україні мобільний зв’язок перейшов в категорію товарів народного споживання, а число абонентів майже в 2 рази перевищує кількість населення.
Стільниковий телефон - автономний мобільний телефон, призначений для роботи в мережах стільникового зв'язку; використовує приймач радіодіапазону і традиційну телефонну комутацію для здійснення телефонного зв'язку на території зони покриття мережі.
Спожи́вчі това́ри - це товари, які купуються для особистого (сімейного) споживання, для задоволення власних потреб. Залежно від споживацьких звичок ці товари підрозділяють на товари повсякденного попиту, товари попереднього вибору, товари особливого попиту, товари пасивного попиту.
В Європі кількість користувачів мобільного зв’язку за останній рік збільшилась вдвічі. Число мобільних телефонів більше, ніж домашніх.
Мобільна телефонія (англ. mobile telephony) - Впровадження переносних телефонних пристроїв у сучасний побут. Дослідження вказують, що мобільна телефонія суттєво впливає на зміни у способі життя і мисленні сучасних людей.
А ось еволюційно сформованих механізмів нейтралізації електромагнітних полів, що мають характеристики, відмінні від природніх, у людини немає.
Електромагні́тне по́ле - це поле, яке описує електромагнітну взаємодію між фізичними тілами. Розділ фізики, який вивчає електромагнітне поле, називається електродинамікою. Постійні електричні поля вивчаються електростатикою, а галузь фізики, яка досліджує постійні магнітні поля називається магнетизмом.
Будучи відкритою системою, живий організм інформаційно взаємодіє із зовнішніми по відношенню до біологічної системи електромагнітними полями і випромінюванням.

Мета: а) засвоєння умов випромінювання й поширення

електро – магнітних хвиль.

б) дослідження впливу електро – магнітних хвиль на

живі організми.

в) розвиток творчого потенціалу учнів, інтересу до

досліджувального матеріалу.Тип. Дослідницько – пошуковий.

Девіз: «Просто знати – це не все

Знання потрібно використовувати»

Й. Гете

Учасники проекту: старшокласники.

Шлях реалізації: пошукова робота

Партнери: ТОПНЛ природничий факультет ТДНУ ім. В. Гнатюка.

Кінцевий результат: правила користування мобільним

телефономКерівники проекту: Мультан В.С. – вчитель біології

Сусла Н.Б. – вчитель фізикиТермін виконання 09.09 – 01.10

Тема на якою працює наша група: «Електромагнітне поле. Електромагнітні хвилі».

Метою нашої роботи є: узагальнення і поглиблення знань і уявлень учнів про єдність і взаємоперетворення електричних і магнітних полів, засвоєння умов випромінювання і поширення електромагнітних хвиль, встановлення їх властивостей.
Електромагн́ітне випром́інювання (англ. electromagnetic radiation) - взаємопов'язані коливання електричного (Е) i магнітного (B) полів, що утворюють електромагнітне поле а також, процес утворення вільного електро-магнітного поля при нерівномірному русі та взаємодії електричних зарядів.


Завдання, над якими працювали наші учні:

 • виявити вплив електромагнітного випромінювання на живі організми на прикладі мобільного телефону, який зараз посідає чільне місце серед засобів спілкування і зв’язку.
  Електромагні́тна хви́ля - процес розповсюдження електромагнітної взаємодії в просторі у вигляді змінних зв'язаних між собою електричного та магнітного полів. Прикладами електромагнітних хвиль є світло, радіохвилі, рентгенівські промені, гамма-промені.


Кожен з учнів досліджував вплив мобільного телефону, зокрема, на рослинні організми, на тваринні організми і на людину.

Суть нашої проблеми полягає не в тому, щоб позбутися мобільних телефонів, а щоб максимально захиститися від їхнього негативного впливу.

Поєднавши теоретичний матеріал з проведеними дослідами, спостереженнями, анкетуванням, опрацювавши додаткову літературу, кожен учень групи поділиться своїми результатами, на основі яких ми сформулюємо основні правила користуванням мобільним телефоном з врахуванням життєзберігаючих технологій.

Дослідницька група

1 підгрупа
Вплив електромагнітного випромінювання ми розглядали на прикладі кукурудзи для поп-корну. Розмістивши 10 мобільних телефонів в режимі «виклику» у вигляді кола в центрі поклали зерна кукурудзи. Через 15 хв. Вони почали розтріскуватись. Видно, як реагує жива клітина рослини на цей вплив.

На досліді перевірено, що їх збільшенням відстані від індикатора на 30-40 см, інтенсивність випромінювання зменшується в 150 раз.Електромагнітне коло складається з електричної лампи, провідників і пристрою , що перетворює електромагнітне випромінювання в електричне.

Електрична лампа - це пристрій, який генерує видиме світло із потоку електричного струму. Це є найбільш поширений спосіб формування штучного світла і є дуже важливим для сучасного суспільства, забезпечуючи його світлом в середині будинків і зовнішнім освітленням для вечірньої і нічної діяльності.

Телефон знаходиться коло пристрою. Під час дзвінка і в режимі «виклику», коли електромагнітна хвиля найінтенсивніша, світлодіот засвічується, при віддалені телефону на 70-80 см, світлодіот гасне, тобто інтенсивність електромагнітного випромінювання різко зменшується. У режимі «розмови» по телефону світлодіот навіть не засвічується, тобто електромагнітне випромінювання значно меншої інтенсивності, коли ми розмовляємо, ніж тоді, коли йде виклик абонента. Тому, одним із правил користування мобільним телефоном назвали б: під час виклику телефон не слід тримати біля голови.

2 підгрупа
.
Професор Генрі Лей з Вашингтонського університету встановив зв'язок між мікрохвильовим випромінюванням і погіршенням пам’яті у пацюків.

Мікрохвильове випромінювання, надвисокочастотне випромінювання (НВЧ-випромінювання) - електромагнітне випромінювання, що включає в себе сантиметровий і міліметровий діапазон радіохвиль (від 30 см - частота 1 ГГц до 1 мм - 300 ГГц).
Університет Вашингтону (англ. University of Washington) - університет, заснований у місті Сіетлі 1861 року за підтримки адміністрації штату Вашингтон. За кількістю студентів (бл. 43 тисяч) та бюджету (3100 млн доларів, 2005) є найбільшим на північному заході США.

Відповідно до результатів експериментів, проведених у московському Інституті біофізики, при опроміненні серця жаби високочастотним електромагнітним полем протягом 5-10 хв. навіть при дуже низькій інтенсивності сигналу вдалося зупинити кожне друге серце, а в зразків, що залишилися, знижувалася частота скорочень.

При впливі мікрохвильового випромінювання на дощових черв’яків була виявлена зміна в структурі їхнього білка. Це було схоже на тепловий удар, начебто черв’ячків злегка «підсмажили».

Теплови́й уда́р - патологічний стан, що виникає раптово і зумовлений розладами терморегуляції організму при тривалому впливові на нього високої температури повітря або інфрачервоного (теплового) випромінювання.

Аналогічний дослід ми проводили з курячим яйцем. Через 10 хв. ми помітили порушення структури білка під дією 11 мобільних телефонів, що перебували в режимі виклику.

Ми досліджували активність дафній – гіллястовусих рачків – в залежності від тривалості опромінення та від того, голодні чи ситі піддослідні особини. Із збільшенням часу опромінення (до 1 год.) активність рачків зменшується, збільшується кількість летальних випадків, смертність серед голодних особин набагато більша.
3 підгрупа
Особливо небезпечною ситуація склалася в сучасних містах, де часто можна побачити не тільки густу мережу проводів, а ще й потужні підстанції для харчування прилеглих районів.
У США є державний стандарт, в якому написано, що дроти, по яких протікають високі потужності і напруги-повинні знаходитися мінімум в 1 кілометрі від житлових споруд.

А точно відомо, що, наприклад, в Україні і в тій же Росії - норми свідчать, що відстань повинна бути не 1 кілометр, а всього 50 метрів.


В певних випадках електромагнітне випромінювання має більш пагубний вплив на живий організм, ніж радіаційне випромінювання. Справа у тому, що радіаційний фон був на нашій планеті завжди і в певні часи.
Державний стандарт (рос. Государственный стандарт, ГОСТ; можливий український переклад абревіатури: ДЕСТ) - одна з основних категорій стандартів в СРСР, сьогодні міждержавного стандарту в СНД. Приймається Міждержавною радою зі стандартизації, метрології і сертифікації (МГС).
Радіоакти́вність (від лат. radio - «випромінюю» radius - «промінь» і activus - «дієвий») - явище мимовільного перетворення нестійкого ізотопа хімічного елементу в інший ізотоп (зазвичай іншого елемента) (радіоактивний розпад) шляхом випромінювання гамма-квантів, елементарних частинок або ядерних фрагментів.
Земля́ - третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на якій відоме життя, домівка людства. Земля належить до планет земної групи і є найбільшою з цих планет у Сонячній системі. Землю іноді називають світом, латинською назвою Терра або грецькою - Гея.
Його рівень був вище ніж в Чорнобильській зоні відчуження. Рівень же електромагнітного поля землі з кожним роком тільки зростає, що пов’язано з людською діяльністю. На території СНД загальна протяжність тільки ЛЕП – 500 кВ перевищує 20 000 км (окрім ЛЕП – 150, ЛЕП – 300, ЛЕП – 750).
4 підгрупа
Ми досліджували вплив електромагнітного випромінювання базових станцій мобільного зв’язку на здоров’я людини.
В радіозв'язку ба́зова ста́нція - це системний комплекс приймально-передавальної апаратури, що здійснює централізоване обслуговування групи кінцевих абонентських пристроїв.

Робота мобільного зв’язку забезпечується розвинутою мережею базових станцій (фіксованих антен), які передають інформацію на комутаційні центри за допомогою радіочастотних сигналів (РЧ - сигнали).

У світі на сьогодні експлуатується близько 1,4 мільйони базових станцій, більш ніж 20 000 з них розташовані в Україні. З метою забезпечення підвищення якості мобільного зв’язку оператори збільшують кількість базових станцій та здійснюють їх постійне переоснащення відповідно до найновітніших технологічних розробок галузі.

Єдиний вплив, який може створювати базова станція мобільного зв’язку – психологічний, викликаний побоюванням нового та невідомого». Зі збільшенням кількості базових станцій і локальних бездротових мереж вплив радіочастотних сигналів на населення зростає.

Бездротова мережа - тип комп'ютерної мережі, яка використовує бездротове з'єднання для передачі даних й підключення до мережевих вузлів.

Однак його рівень залежно від багатьох чинників, як, зокрема, близькість антени чи особливості довкілля, становить від 0,002 до 2% гранично припустимих значень, вказаних у міжнародних керівних принципах щодо припустимих рівнів впливу.


Статистична група
Ми провели анкетування серед учнів нашої школи і досліджували елементарні правила щодо мобільних телефонів.

Анкета

1. Чи користуєтесь ви мобільним телефоном?

2. Звідки у вас мобільний телефон?

3. Для яких цілей ви використовуєте мобільний телефон?

Результати опитування подаємо у вигляді діаграми.

4. Чи знаєте ви, скільки часу на добу, можна розмовляти по телефону?5. В яких місцях не слід користуватися мобільним телефоном?

6. Де ви тримаєте телефон в режимі виклику?

7. Де ви носите мобільний телефон?8. Якого оператора зв'язку ви б обрали?9. Для яких цілей ви використовуєте мобільний телефон?

10. Чи змогли б ви відмовитись від мобільного телефону?Діагностична група
Виявляла різноманітні порушення в людському організмі, викликані ЕМП.

Людське тіло - фізична структура людини, людський організм. Тіло людини утворено клітинами різних типів, характерним чином організується в тканини, які формують органи, заповнюють простір між ними або покривають зовні.

Серед усіх технічних пристроїв, якими людина користується в повсякденному житті, саме мобільний телефон має найбільший системний вплив. Адже ми тримаємо його безпосередньо біля голови, і випромінювання безперешкодно пронизує наш

мозок - 217 електромагнітних імпульсів щохвилини. До речі, найбільшу дозу ми дістаємо під час зв'язку з абонентом.

Найрозповсюдженіші частоти 217 та 35 герців, а деякі види стільникових, що працюють в енергоощадному режимі, можуть генерувати частоту 2 герци. Ось у цьому наборі хвиль і криється небезпека. Оскільки згадані частоти збігаються з біоелектричними частотами головного мозку, вони створюють резонанс та порушують функції мозку.

Такі зміни непомітні для людини, проте їх можна побачити на електроенцефалограмі, зробивши її під час розмови. А ще помічено, що під час користування мобілкою артеріальний тиск може підвищуватися на 5-10 міліметрів ртутного стовпчика.

Артеріальний тиск - кров'яний тиск, який заміряється на артеріях і визначає силу тиску крові на стінках артерій під час систоли та діастоли серцевого м'язу. Завжди вимірюється два значення: систолічний (верхній) і діастолічний (нижній).
Міліме́тр рту́тного стовпа́ (мм рт. ст., mm Hg) - позасистемна одиниця вимірювання тиску, рівна 101 325 / 760 ≈ 133,322 368 4 Па; іноді називається «торр» (українське позначення - торр, міжнародне - Torr) на честь Еванджеліста Торрічеллі.
Заключення ЕЕГ: Помірні зміни регуляторного характеру у зв’язку із посиленням активуючих впливів на кору із сторони ретикулярної формації стовбура мозку.
Сто́вбур головно́го мо́зку (лат. truncus encephali) - відділ головного мозку, що включає довгастий мозок, міст та середній мозок, і безпосередньо переходить у спинний мозок у нижній частині. В людини становить близько 2,5% від загальної маси мозку.
Ретикулярна формація або сітчастий утвір (лат. formatio reticularis) - структура головного мозку, що знаходиться у стовбурі і пролягає від довгастого мозку через міст до середнього мозку. Складається переважно із білої речовини, в якій нещільно розкидані групи тіл нейронів.
Ознаки дифузного подразнення головного мозку з акцентом на стовбурові структури.Заключення ЕЕГ: в межах вікової норми


Заключення ЕЕГ: Назначні загально мозкові зміни, при функціональному навантаженні з'являються ознаки судомної готовності головного мозку, високий поріг збудливості нейронів.
Разом з кардіологічним відділенням Тернопільської обласної лікарні дослідили вплив мобільного телефона на роботу серця.
Терно́пільська о́бласть (до 1944 року - Тарнопольська область) - адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Тернопіль. Розташована на Подільській височині, південна межа області проходить по річці Дністер, східна - по Збручу.
Ми порівняли кардіограму людини в спокійному стані і під час розмови по мобільному телефоні. Кардіологи відділення зафіксували синусну тахікардію при розмові по мобільному телефоні.

Кардіограма людини в спокійному станіКардіограма людини під час розмови по мобільному телефонуЗаключення кардіолога


Анатомічна група
Досліджувала вплив ЕМП на системи людського організму.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, користування мобільним телефоном понад 1 годину на день помітно погіршує зір та слух.

Японські медики висунули припущення, що випромінювання мобільних може пробудити антигени,які спричинюють алергійні реакції.

Алергі́я (грец. αλλος - інший і εργον - дія) - змінена чутливість організму тварин і людини до чужорідних речовин (здебільшого білкової природи), що вводяться повторно. Речовини, які викликають алергію (т. з. алергени)

Проте не всі однаково сприймають випромінювання від мобільних телефонів. Є підвищена, знижена і середня радіочутливість. Більшість людей – до 80% належать до середньої групи. Решта або до підвищеної або до зниженої чутливості

Дослідження, проведені Шведським національним інститутом праці і Норвезьким керуванням по захисту від випромінювання, показало, що навіть люди, що використовують телефон менше двох хвилин у день, відчувають дискомфорт і побічні ефекти. Дослідження проводилося протягом року на 11 тисячах добровольців. Згідно отриманим даним, 84% користувачів затверджували, що в них спостерігаються опіки. У частини користувачів трапляються провали в пам’яті, запаморочення, головний біль і підвищена стомлюваність.

Головни́й біль (або цефалгія) - частий симптом різноманітних захворювань і патологічних станів, відчуття болю в області мозкового черепа.
Майже чверть опитаних мають проблеми з пам’яттю, половина страждає від головних болей, а близько 65% випробують сонливість. У третини абонентів погіршилась концентрація уваги під час чи відразу після розмови, особливо це було помітно серед інтенсивно використовуючих телефон, людей молодших 30 років. Абоненти, що використовують стільникові телефони чотири і більш рази в день, у 3,6 рази частіше скаржилися на головні болі, чим ті, хто робив менш двох дзвінків.

У дослідженнях профессора Ю.А. Холодова було установлено пряму дію ЕМП на мозок, на мембрани нейронів, на пам’ять , на умовно-рефлекторну діяльність. Також можливий вплив слабких ЕМП на процеси синтезу в нервових клітинах.

Ще в 60-ті роки було визначено, що однією з систем, реакції організму на вплив різних факторів навколишнього середовища є система гіпоталамусу-гіпофіз-кора нирок.

Нейрон (від дав.-гр. νεῦρον - волокно, нерв) - електрично збудлива клітина, що обробляє та передає інформацію у вигляді електричного або хімічного сигналу. Передача хімічних сигналів відбувається через синапси - спеціалізовані контакти між нейронами та іншими клітинами.
Екологі́чні фа́ктори, екологічні чинники або фа́ктори середо́вища - сукупність усіх чинників середовища (температура, вологість, світло, гравітація, субстрат, живі організми тощо), що діють на живий організм або надорганізмову систему (моноцен, демоцен, плейоцен, біом, біосфера).
Результати досліджень підтвердили це положення.

У нас час накопичено достатньо даних, які вказують на те, що при впливі ЕМП порушуються процеси імуногенезу. Встановлено, що у тих, хто отримує дозу випромінювання ЕМП є порушення білкового обміну, спостерігається зниження вмісту альбумінів і підвищення гамма-глобулінів у крові.

Ефекти випромінювання, за думкою вчених, включають: зниження функції сперматогенеза, порушення коефіцієнту народжуваності хлопчиків та дівчаток, зміну менструального циклу, сповільнення ембріонального розвитку.

Ембріогенез також Зародковий розвиток, Ембріональний розвиток - розвиток організму, що відбувається в оболонках яйцеклітини поза материнським організмом або усередині нього.
Менструа́ція (лат. menstruus - щомісячний), місячні - частина менструального циклу жіночого організму, відторгнення функціонального шару ендометрію, що супроводжується кровотечею.

За даними нового дослідження, випромінювання, котре йде від мобільних телефонів, заважає заснути й скорочує час сну , а також викликає головний біль і сплутану свідомість.

Як показує наукова робота, проведення якої спонсорували самі виробники мобільних телефонів, використання їх продукції перед сном призводить до подовження стадії переходу до фази глибокого сну і скорочення тривалості цих фраз, що у свою чергу, заважає організму заповнити денні витрати.

Особливо тривожним виглядає це відкриття стосовно дітей і підлітків, які особливо мають потребу у сні, але при цьому в більшості своїй, за даними опитувань, користуються телефонами пізно вночі. Відсутність нормального сну може призвести до коливань настрою, особливих змін, симптомів, характерних для синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю, депресії, неуважності і погіршення успішності.

В результаті нашого дослідження ми переконалися, що довгі і часті розмови по мобільному телефону шкідливі для здоров’я людини.

Працюючи над даним проектом і проаналізувавши отримані результати ми склали правила користування мобільним телефоном які не тільки потрібно знати, але й обов’язково виконувати, тим самим, зберігаючи свій організм в належному стані.Правила користування мобільним

телефоном

 1. Дітям до 8 років забороняється взагалі користуватись мобільним телефоном.

 2. Підліткам час користування – 20 хв., а дорослим – 50 хв. на добу.

 3. Мобільний телефон забороняється носити на поясі, в кишені, на шиї; місце, де він має знаходитись – сумка, портфель.

 4. Час однієї розмови – 3 хв., час перерв між розмовами – 15 хв.

 5. Забороняється користуватись мобільним телефоном в автомобілі, ліфті, та інших закритих металевих приміщеннях.

 6. В режимі виклику телефон не тримати біля голови.

 7. Забороняється користуватися мобільним телефоном, коли індикатор його заряду становить одну риску, або ви попадаєте в зону слабкого сигналу.

 8. Тримати телефон не ближче 2м від ліжка, а на ніч, взагалі, краще вимикати.

 9. Обираючи оператора зв’язку, віддавайте перевагу тому, що має розгалужену мережу.

 10. Віддаляючи телефон на 30–40 см., ви інтенсивність випромінювання зменшуєте в 150 разів.

 11. Звертайте увагу на таку технічну характеристику, як коефіцієнт поглинання випромінювання (SAR).
  Коефіціє́нт поглина́ння - кількісна характеристика зменшення інтенсивності випромінювання при проходженні через середовище. Коефіцієнт поглинання може характеризувати згасання випромінювання будь-якої природи, наприклад, світла чи звуку.
  Відносно безпечними вважаються прилади, які мають SAR не вище 1, краще 0,5-0,6.

 12. При користуванні мобільним телефоном не затуляйте задню кришку його корпуса долонею чи пальцями рук.


Користуйтесь мобільним телефоном тільки при потребі!


Скачати 101.43 Kb.

 • Завдання
 • Дослідницька група 1 підгрупа
 • 2 підгрупа . Професор Генрі Лей з Вашингтонського університету
 • 4 підгрупа Ми досліджували вплив електромагнітного випромінювання базових станцій
 • Статистична група Ми провели анкетування серед учнів нашої школи і досліджували елементарні правила щодо мобільних телефонів. Анкета
 • Діагностична група Виявляла різноманітні порушення в людському організмі
 • Заключення ЕЕГ: Помірні зміни регуляторного характеру у зв’язку із посиленням активуючих впливів на кору із сторони ретикулярної формації стовбура мозку
 • Заключення ЕЕГ: в межах вікової норми
 • Кардіограма людини в спокійному стані
 • Заключення кардіолога Анатомічна група
 • Правила користування мобільним телефоном
 • Користуйтесь мобільним телефоном тільки при потребі!