Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаМолитва до Святого Миколая

Скачати 83.85 Kb.

Молитва до Святого Миколая
Скачати 83.85 Kb.
Дата конвертації12.04.2017
Розмір83.85 Kb.
ТипПлан-конспект


Християнська етика в українській культурі
Світлана Дмитрівна Степура,

учитель СЗШ № 218

Деснянського району м.

Українська культура Українська культура - сукупність матеріальних та духовних цінностей, створених українським народом протягом його історії.
Києва.
План-конспект уроку в 2 класі
Тема: Молитва до Святого Миколая

Мета: розкрити образ великої людини – Святого Миколая, який увійшов у народну свідомість як заступник, чудотворець, помічник, ознайомити зі святом Святого Миколая; сприяти розвитку мотивації до добрих вчинків, виховувати віру в силу добра; вчити бути слухняними і добрими.

Обладнання: ікона Святого Миколая, український рушник, музичний супровід, комп’ютерне забезпечення, картки зі словниковими словами, учнівські листи до Святого Миколая, картки із кросвордами, книжки, дитячий малюнок, ескіз ікони.
Музика до фільму (англ. film score), також іноді фонова музика (англ. background music[en], incidental music[en]) - ряд композицій, написаних спеціально для музичного супроводу фільму. Дані композиції є саундтреками і є частиною усієї звукової доріжки фільму.


Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повторення вивченого.

Учитель. Наша подорож дорогою добра і милосердя продовжується. Які правила потрібно завжди пам’ятати і виконувати?

Відповіді дітей:

1. Твори добро, де тільки можеш.

2. Шануй своїх батьків.

3. Люби свою рідну землю.

1. Пригадаємо попередній урок і оповідання «Татове свято», яке ми читали. Що означають слова «Подарунок зігріває душу?»

2. 3а яких умов подарунок «зігріває душу» тому, кому його дарують?


3. Розкажіть, як треба дарувати подарунок. Яких правил етикету слід дотримуватись?
*Бесіда

- Не дарма ми сьогодні згадали про подарунки. Завтра у всіх християн велике свято. Чи знаєте ви, яке ?

- Що ви знаєте про Святого Миколая?

*Читання вчителем вірша.

Маємо чого радіти,

Добре знаєте ви, діти!

Долетіла до нас вість,

Що до нас в дорозі гість.

Хто це? Кожен пам’ятай –

Це святий наш Миколай!

Діточок він всіх згадає,

Їм дарунки посилає.

*Читання учнями віршів про Святого Миколая.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.


 • Сьогодні ми дізнаємося, чому всі християни так шанобливо ставляться до Святого Миколая, чому його називають заступником, чудотворцем і помічником, познайомимося з традиціями українського народу, пов’язаними зі святом Святого Миколая, будемо вчитися брати з нього приклад.
  Українці Украї́нці - східнослов'янський етнос, основне і корінне населення України. Як етнос сформувався на землях сучасної України та частині земель сучасних: Польщі, Білорусі, Молдови, Румунії, Угорщини, Словаччини і Росії.І\/. Вивчення нового матеріалу.

*Розповідь учителя

Миколай–угодник (той, діла якого угодні Богу) – один із найулюбленіших святих нашого народу, з іменем якого пов’язано безліч переказів. Купці, мореплавці та мандрівники бачили у Святому Миколаєві свого охоронця та заступника. Миколая шанували козаки війська Запорізького. Ще за життя його називали батьком сиріт, бідних, знедолених.

Народився Святий Миколай у місті Патар, що в Південній Італії, біля 280 року (1729 років тому).

Святи́й Микола́ Чудотворець; Микола Уго́дник; Святи́тель Миколай(270 /286(бл.275) - 6 грудня 326 /342/351), (грец. Νικόλαος, Hagios Nikólaos, лат. Sanctus Nicolaus) - єпископ Мир (Лікія, сучасне Демре, Анталія, Туреччина), християнський святий.
Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».
Південна Італія (італ. Mezzogiorno - Полудень) - найвідсталіший і один з п'яти економіко-географічних макрорегіонів Італії, який різко відрізняється від Північної Італії нижчим рівнем урбанізації, індустріалізації, економіко-соціального розвитку.

Після смерті батьків 17-річний Миколай роздав усе своє майно бідним людям і вирушив до Палестини вклонитися святим місцям. Повернувшись, він став священиком. Відтоді Миколай допомагав усім, хто потребував його допомоги: зцілював хворих, рятував рибалок, запобігав стихійному лихові. Водночас Миколай був людиною скромною, носив простий одяг, їв один раз на день, недосипав, віддаючи нічний час молитвам.

19 грудня 343 року Миколай помер і був похований у соборному храмі міста Міри. З того часу 19 грудня є днем Святого Миколая і великим святом для всіх християн.

День святого Миколая (також Свято святого Миколая, у народі - День Миколи, Зимовий Миколай) - це день святкування та вшанування пам'яті Святого Миколая у католиків та православних. Ті церкви, які дотримуються юліанського календаря, відзначають свято 19 грудня за новим стилем (у 20-21 століттях), а ті, що дотримуються григоріанського календаря - 6 грудня.

До святого з різними проханнями звертаються як діти, так і дорослі. Він і зараз допомагає бідним, знедоленим, подорожнім, береже від стихійних лих на морі, застерігає від небезпеки.


*Робота з підручником (стор.60-62)

«Молитва до Святого Миколая»

- Давайте прочитаємо історію, яка трапилась з хлопчиком Микиткою в день Святого Миколая.

(Текст читає вчитель та підготовлені заздалегідь учні)

Робота над текстом

- Чи допомогла Микитці молитва до Святого Миколая?

- Що розказала мама хлопчикові про Святого Миколая?

- Як у вірші названо Святого Миколая? Прочитайте виділені слова.

- Як ви їх розумієте?

Читання вірша з тексту мовчки та хором.


*Фізкультхвилинка

- Якщо ти знаєш, що треба бути чемним, вихованим, ввічливим, встань.- Якщо ти стараєшся бути щедрим, надаєш допомогу іншим, охоче ділишся з товаришем чим-небудь своїм, сплесни в долоні.

- Якщо ти намагаєшся бути чесним, правдивим, тупни ногою.

- Якщо ти знаєш, що до людей потрібно ставитися доброзичливо, сплесни в долоні над головою.

- Якщо ти вважаєш, що кожен повинен піклуватися про інших, любити ближнього, простягни руки сусіду.

- Посміхніться один одному. Ми всі разом можемо дарувати людям добро.
Робота з ілюстрацією підручника (стор. 63).

(репродукцією ікони Святителя Чудотворця Миколая «Мокрого» зі Свято-Макаріївської церкви роботи народного художника України Івана Їжакевича, 1947 р.

Іва́н Си́дорович Їжаке́вич (6 (18) січня 1864(18640118), Вишнопіль, Київська губернія, Російська імперія - 19 січня 1962, Київ, Українська РСР, СРСР) - український живописець, письменник і графік, народний художник УРСР.
)

- Хто зображений на іконі?

- Чому ікона має таку назву? (Миколай «Мокрий»)Оповідь «Чудо з немовлям»

Поверталася родина з немовлям додому. Пливли вони на човні по Дніпру. У дорозі жінка задрімала і випустила з рук у воду немовля. Батьки дитини у відчаї звернулися до Святого Миколая з проханням по допомогу, «велику віру до нього маючи».

Наступного ранку дитина була знайдена мокрою та неушкодженою в Софійському соборі під іконою Святого Миколая. Тому ця ікона одержала назву «Миколая Мокрого».

У Києві на Подолі, навпроти того місця, де дитина потонула і була врятована Святим Миколаєм, стоїть храм Миколая Набережного, побудований у 18 ст.

Про ці події видатний український поет Іван Франко написав вірш «Чудо з утопленим хлопцем ».
*Читання вчителем вірша.
*Демонстрація ілюстрацій ікон із зображенням Святого Миколая.

а) Ескіз для ікони Миколая «Мокрого» з церкви ікони Матері Божої «Цілительки» художника Олександра Гибала.

б) «Спаситель Миколай Чудотворець» - ікона початку 14 ст., Державний Російський музей.

Росі́йський музе́й (музей Олександра III) - найбільший музей російського мистецтва в світі, розташований у Санкт-Петербурзі.

в) Грецький образ Святителя Миколая

г) Фрагмент ікони, на якій зображено диво врятування моряків, які потопали під час бурі, за молитвами Святого Миколая.

д) Малюнок із зображенням Святого Миколая учениці 5-В класу Ліманцевої Ангеліни.


* Бесіда про свято Святого Миколая в українській родині.

- Як святкують свято Святого Миколая в українській родині?

Насамперед прибирають у хаті, прикрашають ікону святителя, готують приємні несподіванки ближнім, подарунки. Наші предки розпочинали день спільною молитвою у храмі Божому.

Увечері майже в кожній оселі діти з нетерпінням чекають, коли завітає в гості Святий Миколай. Він неодмінно має принести подарунки.Музичний супровід - пісня про Святого Миколая.

Святий Миколай знає про дітей усе. Упродовж року він стежить за їхніми вчинками. Якщо діти гарно вчаться, слухають батьків, не ображають менших, чемні зі старшими, Миколай дарує їм найкращі подарунки. Коли ж діти неслухняні, він дарує різку їм, щоб знали, як поводитися. Але Святий Миколай усе-таки вибачає дітям провини. Він дає їм змогу виправитися і навчає, як це зробити.

Трапляється, що Святий Миколай не встигає провідати родину ввечері, тоді він обов'язково завітає вночі.

Ось чому дітвора з таким нетерпінням щороку чекає доброго Миколая. Адже святий завжди на боці менших, скривджених, беззахисних. Він не тільки обдаровує гостинцями, допомагає в біді, але й навчає , як бути добрим, чемним і розумним.
 1. Практична робота

Учитель. Традиційно до свята Святого Миколая господині пекли «миколайчики» і пригощали ними дітей, родичів, знайомих. Ми теж сьогодні виготовимо «миколайчики».

( Учні виготовляють «миколайчики» ).Музичний супровід:

звучить українська народна пісня «Ой , хто-хто Миколая любить»
*Розгадування кросворда.
Украї́нські наро́дні пісні́ - це фольклорні твори, які створені в усі епохи розвитку нації, зберігаються в народній пам'яті й передаються з вуст в уста.

Робота в парі. Три слова заховалися.Підказка: Як християни називають Святого Миколая?

Ч

У

Д

О

Т

В

О

Р

Е

Ц

Ь

А

Х

М

Т

Д

Е

Д

Р

Х

Щ

А

М

Ф

Ф

І

Е

Ч

Щ

А

Б

А

Х

П

О

К

Р

О

В

И

Т

Е

Л

Ь

Д

Ф

А

П

Е

В

Т

С

Ч

Й

М

П

Р

Т

А

Є

А

Т

Є

Ф

Е

Є

Х

Р

Х

І

С

Б

П

Д

Т

Р

С

У

Г

О

Д

Н

И

К

Т

Р

М

А


Ознайомлення з виставкою учнівських листів до Святого Миколая.

Кілька листів учитель читає.\/. Підбиття підсумків уроку.

- Що нового ви дізналися сьогодні про Святого Миколая ?

- Чи можемо ми брати з нього приклад? У чому?

- Як ми повинні брати приклад зі Святого Миколая?

(Бути добрими, милосердними, чуйними, вчитися прощати та допомагати усім, кому потрібна наша допомога )

- Чи є у вашій родині або серед знайомих вам людей Миколи?Не забудьте їх завтра поздоровити.

Домашнє завдання: прочитати батькам оповідання, вирізати «миколайчики» та подарувати їх друзям, знайомим, родичам, поздоровити Миколаїв зі святом.Скачати 83.85 Kb.

 • План-конспект уроку в 2 класі Тема: Молитва до Святого Миколая Мета
 • Обладнання
 • Хід уроку І. Організація класу. ІІ. Повторення вивченого. Учитель.
 • *Читання вчителем вірша.
 • *Читання учнями віршів про Святого Миколая. ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
 • І\/. Вивчення нового матеріалу. *Розповідь учителя
 • Південній Італії
 • *Фізкультхвилинка
 • Святителя Чудотворця
 • Оповідь «Чудо з немовлям»
 • Іван Франко
 • Державний Російський музей
 • * Бесіда про свято Святого Миколая в українській родині.
 • Музичний супровід - пісня про Святого Миколая.
 • Практична робота Учитель.
 • Музичний супровід: звучить українська народна пісня
 • Ознайомлення з виставкою учнівських листів до Святого Миколая.