Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаНаписання програм мовою Ассемблер

Скачати 39.98 Kb.

Написання програм мовою Ассемблер
Скачати 39.98 Kb.
Дата конвертації02.05.2017
Розмір39.98 Kb.
ТипЛабораторна робота

” ЗАТВЕРДЖЕНО ” Розглянуто на засіданні ЦК

Заступник директора з НР електротехнічних дисциплін

_____________ Т.М.Бондарець ”___” ___________ 20__р.

”___” ___________ 20__р. Голова ЦК _____


Завдання лабораторної роботи з предмету

Архітектура ЕОМ


Лабораторна робота №2


ТЕМА: Написання програм мовою Ассемблер

МЕТА РОБОТИ: Знайомство з технологією програмування в системі Visual Assambler

МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: ПК з встановленою системою Visual Assambler

ЛІТЕРАТУРА: Гук М. Энцеклопедия. Аппаратные средства ІBM PC

.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ: 1. Що таке регістри?

 2. Для чого використовується Assembler?

 3. Які прапори стану ви знаєте?

 4. Що таке системні прапори?

 5. Що ви знаєте про регістри загального призначення?

 6. Які ви знаєте команди в мові Assembler?


ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ:
Асемблювання вашої першої програми

Після того, як ви зберегли файл HELLO.ASM, ви захочете запустити програму. Проте, перед тим, як ви зможете її запустити, потрібно буде перетворити програму у виконувчий вигляд. Як показано на Рис. 1.2, де представлений повний цикл створення програми (редагування, асемблювання, компоновка і виконання), це потребує двох додаткових кроків –асемблювання ті компоновки.

На етапі асемблювання ваш вихідний код (текст програми) перетворюється на проміжну форму, яка називається об’єктним модулем, а на етапі компоновки один або декілька модулів комбінуються у виконувану програму. Асемблювання і компоновку ви можете виконувати за допомогою командного рядка. Для асемблювання файлу HELLO.ASM запустіть програму Far та виберіть каталог “D” за допомогою комбінації клавіш ALT F1, потомім знайдіть папку “TASM” та виберіть її, скопіюйте свій файл у цю папку, потом натисніть CTRL O та наберіть:

TASM hello.asm

та натиснете клавішу Enter. Якщо ви не задали інше ім'я, файл

HELLO.ASM буде асемблюватиме у файл HELLO.OBJ. (Відмітимо, що розширення імені файлу вводити не потрібно.

Інтерфейс командного рядка (англ. command-line interface, CLI) - різновид текстового інтерфейсу користувача й комп'ютера, в якому інструкції комп'ютеру можна дати тільки введенням із клавіатури текстових рядків (команд).
Розширення назви файлу (англ. filename extension; також розширення імені файлу або просто розширення файлу) - послідовність символів, що додаються до назви файлу і призначені для ідентифікації типу (формату) файлу.
Visual Асемблер має на увазі в цьому випадку, що файл має розширення .ASM.) На екрані ви побачите наступне:1 -Турбо Асемблер, версія 3.0; авторські права фірми Borland, 1991 г.; 2 -асемблює файл HELLO.ASM; 3 -повідомлення про помилки: немає; 4 -застережливі повідомлення: немає; 5 -число проходів: 1; 6 - залишається пам'яті: 266К.

Якщо ви введете файл HELLO.ASM у точності так, як показано, то ви не отримаєте жодних застережливих повідомлень або повідомлень про помилки. Якщо ви отримуєте такі повідомлення, вони з'являються на екрані поряд з номерами рядків, вказуючими рядки, де містяться помилки. При отриманні повідомлень про помилки перевірте вихідний код (текст) програми і переконаєтеся, що він виглядає точно так, як вихідний код в нашому прикладі, а потім знову асемблюйте програму.

Компоновка програми

Після асемблювання файлу HELLO.ASM ви просунулися лише на один крок в процесі створення програми. Тепер, якщо ви скомпонуєте тільки що отриманий об'єктний код у виконуваний вигляд, ви зможете запустити програму. Для компоновки програми використовується програма TLINK, що представляє собою Поставлений разом з Viasual Асемблером компонувальник. Введіть командний рядок:

TLINK HELLO

Тут знову не потрібно вводити розширення імені файлу. Компонувальник TLINK за умовчанням передбачає, що цим розширенням є розширення .OBJ. Коли компоновка завершиться (саме більше через декілька секунд), компонувальник автоматично привласнить файлу з розширенням .EXE ім'я, співпадаюче з ім'ям вашого об'єктного файлу (якщо ви не визначили інше ім'я). При успішній компоновці на екрані з'являється повідомлення:В процесі компоновки можуть виникнути помилки (у даній програмі це мало вірогідно). Якщо ви отримали повідомлення про помилки компоновки (вони виводяться на екран), зміните вихідний код програми так, щоб він в точності відповідав тексту програми в наведеному вище прикладі, а потім знову виконаєте асемблювання і компоновку.Запуск першої програми

Тепер програму можна запустити на виконання. Для цього у відповідь

на підказку операційної системи DOS введіть hello.

Початковий код (англ. source code; також перекладається українською як вихідний код, програмний код, джерельний код, первинний код, текст програми, у професійному середовищі також сирцевий код, у контексті код або сирці) - будь-який набір інструкцій або оголошень, написаних комп'ютерною мовою програмування у формі, що її може прочитати і модифікувати людина.
Операційна система Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.
exe На екран виведеться повідомлення:

Hello World!

Тепер, коли ви отримали і виконали програму HELLO.ASM, давайте повернемося назад і розглянемо детально, що відбувається з моменту введення тексту програми до її виконання. Коли ви асемблюєте файл HELLO.ASM, Турбо Асемблер перетворює текст інструкцій в цьому файлі в їх двійковий еквівалент в об'єктному файлі HELLO.OBJ. Цей файл є проміжним файлом (проміжною ланкою в процесі переходу від текстового до виконуваного файлу).

Виконуваний файл - це файл який містить зрозумілі комп'ютеру спеціальні інструкції і може бути виконаний (безпосередньо або через командний інтерпретатор операційної системи) як комп'ютерна програма.
Файл HELLO.OBJ містить всю інформацію, необхідну для створення виконуваної коди з інструкцій, що містяться у файлі HELLO.ASM, але вона записана у вигляді, який дозволяє комбінувати її з іншими об'єктними файлами для створення однієї програми.ри компоновці файлу HELLO.OBJ TLINK перетворить його у виконуваний файл HELLO.EXE, який ви запускаєте, ввівши

hello у відповідь на підказку DOS. Тепер введіть:

dir hello.*

При цьому буде виведений список файлів HELLO на диску. Це будуть файли HELLO.ASM, HELLO.OBJ, HELLO.EXE і HELLO.MA


model small
.data

message db "Hello, World!$"
.stack 100h
.code
start:
mov ax, @data

mov ds, ax

lea dx, message

mov ah, 9h

int 21h

mov ah, 4Ch

int 21h
end start

Рис 1.2. Текст програми
ЗВІТ ПОВИНЕН МАТИ:

 1. тему та мету роботи

 2. письмові відповіді на контрольні запитання

 3. текст задач та програм Probl11. Probl12, Probl13Склав викладач ________________ Д.П. Орлов


Скачати 39.98 Kb.

 • Завдання лабораторної роботи з предмету ” Архітектура ЕОМ ” Лабораторна робота №2 ТЕМА
 • МЕТА РОБОТИ
 • Гук М. Энцеклопедия. Аппаратные средства І BM
 • ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ
 • Рис 1.2. Текст програми ЗВІТ ПОВИНЕН МАТИ
 • Склав викладач ________________ Д.П. Орлов