Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаНаселення І політична карта Північної Америки

Скачати 124.96 Kb.

Населення І політична карта Північної Америки
Скачати 124.96 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації28.05.2017
Розмір124.96 Kb.
  1   2

Розробка уроку географії 7 клас

Тема Населення і політична карта Північної Америки”

Мета уроку:
Навчальна: актуалізувати поняття «людська раса», «нація», «густота (щільність) населення». Познайомити школярів з расовим та етнічним складом населення Північної Америки, з її заселенням людьми, колоніальним минулим та сучасною політичною картою материка.
Півні́чна Аме́рика - материк (континент) у Західній півкулі, північна частина частини світу Америки. Повністю розташований у північній півкулі та майже повністю - у західній.
З’ясувати причини нерівномірності заселення материка. Звернути увагу на зв’язки держав Північної Америки з Україною.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Сприяти вихованню шанобливого ставлення учнів до представників різних рас та націй, поваги до їх мови та культури.
Розвиваюча:  Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.
Тип уроку: комбінований засвоєння нового матеріалу
Обладнання:
•    політична карта Північної Америки;
•    карта густоти населення Північної Америки (слайди ppt);
Міркування - зіставлення думок, пов’язання їх задля відповідних висновків, логічне мислення. Можна розглядати міркування як аналіз і синтез даних, та їхню оцінку. Хоча знання фактів і є точкою відліку у вивченні суспільних наук, людина також повинна мати здатність до логічного мислення-міркування, адже саме міркування наповнює факти, проблеми і поняття змістом: міркуючи над засвоєним знанням, людина приходить до повнішого розуміння предмета. Міркування є також предметом логіки, яка вказує нам правила, закони або норми, яким повинне підкорятися наше мислення для того, щоб бути істинним.
Густота населення Густота́ насе́лення - рівень заселеності певної території; кількість постійного населення, що проживає на одиниці площі (як правило, в розрахунку на один квадратний кілометр). При обчисленні щільності населення інколи виключається незаселена територія, а також великі внутрішні водні простори.

•    атласи школярів;
•    авторська презентація ppt «Населення та політична карта Північної Америки»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.

Опорні та базові поняття: населення, народність, нація, етнічний склад населення, аборигени, господарство, площа території, південь і схід материка — райони, що в першу чергу заселялись європейцями, найбільші міста, густота населення, корінні жителі — індіанці, столиці держав.

Корінні народи - народи, які проживають у багатоетнічних суспільствах незалежних країн і є нащадками тих, хто населяв країну або географічну область, частиною якої є дана країна, споконвіку, у період її завоювання або колонізації або в період встановлення наявних державних кордонів.

Географічна номенклатура: країни: Канада, Мексика, США, Панама, Коста-Ріка, Нікараґуа, Гондурас, Куба, Ґватемала; столиці країн: Оттава, Вашинґтон, Мехіко, Панама, Сан-Хосе, Манаґуа, Теґусіґальпа, Гавана, Ґватемала.

 


Хід уроку
І. Організація класу(2 хвилини)
ІІ. Перевірка засвоєння попереднього матеріалу:(5 хвилин)

Тестові завдання у вигляді слайдів. Фронтальна бесіда
1. Країна, з якої вивозять продукти гірничодобувної промисловості, ліс, папір і пшеницю:

а) США;

Гірни́ча (гірничодобувна́) промисло́вість (рос.горная (горнодобывающая) промышленность, англ. mining industry, нім. Bergbau n, Bergbauindustrie f, Montanindustrie f) - комплекс галузей важкої промисловості з розвідування родовищ корисних копалин, видобування їх з надр Землі та збагачення корисних копалин.
б) Канада;в) Мексика;г) Куба.

2. Культура цієї країни включає елементи негритянської музики і пісень:

а) Мексики;б) Канади;в) США;г) Кубу.

3. Багато пам’ятників індіанської культури збереглося в:

а) США;б) Мексиці;в) Кубі;г) Канаді.

4. Виверження вулканів спостерігаються в:

а) Мексиці і Канаді;

Ви́верження вулка́на (ерупція - від англ. Vulcanian eruption) - активна діяльність вулкана, небезпечна для будь-яких форм життя.
б) США;в) США і Мексиці;г) Канаді.

5. Країни на території яких на рівнинах спостерігаються часті торнадо (смерчі):

а) США і Канада;б) Канада;в) Мексика і Канада;г) США.

6. Степи і перемінно-вологі ліси займають великі площі в:

а) США і Канаді;б) Канаді;в) США; IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів(3 хвилини)

«Здивую всіх»

Учитель. Уявімо собі: прокинулися ми вранці, виглянули у вікно, а за вікном місцевість незнайома і годинник, ніби зламався, показує час не вірно. Вийшли на вулицю — мова не українська, а все здебільшого англійська та французька, і вулиці мають не назву, а номер. Корінних жителів не часто зустрінеш, і вони — індіанці, ескімоси.

Індіа́нці(індуси) - загальна назва корінного населення Америки (за винятком ескімосів і алеутів), назву яким дав мореплавець Христофор Колумб, оскільки вважав, що відкритий ним континент - Індія.
Як ви думаєте, діти, в яку країну Північної Америки ми потрапили?

IV. Вивчення нового матеріалу(25 хвилин)

Розповідь учителя про чисельність населення, особливості його розташування по території материка, найбільші країни.Показ презентації

Перші люди прийшли в Північну Америку, як вважають вчені, з Азії по сухопутному мосту, що тисячі років тому існував на місці Берингової протоки.

Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».
Бе́рингова прото́ка - протока між материками Євразія та Північна Америка, що сполучає Чукотське море Північного Льодовитого океану з Беринговим морем Тихого океану.
  Тому корінні народи – індіанці та ескімоси – належать до монголоїдної раси.
Монголо́їдна раса (азіатсько-американська раса) - одна з великих рас людства. Охоплює корінне населення Північної, Центральної, Східної, Південно-Східної Азії, Північної та Південної Америки. Відповідно представники монголоїдної раси називаються монголоїдами.
Доказом того, що прабатьківщиною індіанців була Азія є численні зовнішні ознаки: темна шкіра з червонуватим відтінком, жорстке пряме волосся на голові, темний колір очей, широке обличчя. Численні індіанські племена розмовляли сотнями різних мов. Вони займалися різною господарською діяльністю: ескімоси на півночі – полюванням на морського звіра, риболовлею, розведенням оленів, заготівлею пушини;
Ко́лір оче́й - характеристика, що визначається пігментацією райдужної оболонки.
Госпо́дарська дія́льність - будь-яка діяльність, в тому числі підприємницька, пов'язана з виробництвом та обміном матеріальних і нематеріальних благ, що виступають у формі товару.
індіанці у лісах – полюванням і риболовлею, а на півдні – землеробством, скотарством, ремеслами (ткацтвом, плетінням, керамікою). Основна частина індіанських племен була зосереджена в Мексиці (ацтеки, майя), де утворилися великі держави з порівняно розвинутими господарством і культурою.

З ХV ст., після відкриття Америки Х. Колумбом, на материк почали прибувати переселенці. Відтоді почалася колонізація материка іспанцями, англійцями, французами – представниками європеоїдної раси. Їх облаштування на нових землях супроводжувалося, як і на інших материках, знищенням і витісненням на малопридатні для життя землі корінного населення. Представники негроїдної раси – африканці – як і в Південній Америці, були завезені у ХVІ–ХVІІІ ст.

Представники негроїдної раси мають темно-коричневий колір шкіри, карі очі, чорне кучеряве волосся, великі губи і широкий ніс. Проживання в екваторіальному і тропічному поясах пристосувало їх організм до сильного опромінення сонцем.
Вели́ка держа́ва - неофіційна назва держави, яка завдяки своєму військово-політичному потенціалу справляє великий вплив на систему міжнародних та міжнародно-правових відносин.
Украї́нці - східнослов'янський етнос, основне і корінне населення України. Як етнос сформувався на землях сучасної України та частині земель сучасних: Польщі, Білорусі, Молдови, Румунії, Угорщини, Словаччини і Росії.
Півде́нна Аме́рика (ісп. América del Sur, Sudamérica, Suramérica, порт. América do Sul, англ. South America, нід. Zuid-Amerika, фр. Amérique du Sud, гуар. Ñembyamérika, кеч. Urin Awya Yala, Urin Amerika) - материк, розташований в Західній, Південній і частково в Північній півкулях планети Земля.
у якості рабів для роботи на плантаціях.

Сучасний склад населення материка

Нині в Північній Америці проживають 460 млн осіб. З різних народів і рас склалися нові нації зі своїми традиціями – американці США, англо-канадці та ін. Серед них переважають нащадки переселенців з Європи: в США – вихідців переважно з Великої Британії, Канаді – з Великої Британії і Франції, на півдні материка – з Іспанії. Тому державними мовами в країнах континенту є англійська, французька, іспанська. Протягом останнього століття у пошуках нових земель і кращої долі в Північній Америці оселилося багато українців. І до цього часу на материк щорічно приїжджають близько півмільйона осіб з усіх куточків світу.

Корінні ж жителі складають лише близько 1 % населення материка. Більша частина індіанців живе в Мексиці і країнах Центральної Америки, а ескімоси – на узбережжі Північного Льодовитого океану і півдні Гренландії.

Центра́льна Аме́рика - географічний регіон у центральній частині Америки. Його часто розглядають або як самостійну частину Америки, або як південну частину Північної Америки.
Північний Льодовитий океан Півні́чний Льодови́тий океа́н, Півні́чно-Льодови́тий океа́н - найменший океан на Землі, розташований навколо Північного полюса, між Північною Америкою і Євразією. Найзначніші порти - Нарвік (Норвегія) і Мурманськ (Росія).
Корінне населення розмовляє багатьма мовами. Крім них в Північній Америці проживають мільйони нащадків різних народів Африки – афроамериканці.
Наро́ди А́фрики - В Африці налічують від 500 до 7000 народів і етнічних груп. Такий різнобій пояснюється неясністю розмежування народів та їх підрозділів. Найімовірніше число народів і великих етнічних спільнот, що об'єднують кілька близькоспоріднених народів, коливається від 1 до 2 тисяч.
Внаслідок змішаних шлюбів з'явилися метиси і мулати. Отже, населення Північної Америки формувалося з представників усіх трьох основних рас людства.
Розміщується населення на материку вкрай нерівномірно. На це вплинули історія заселення материка і його природні умови. Найвища густота населення на півдні материка і сході, де осідали перші переселенці з Європи. Найменша густота – в Гренландії, північних і західних пустельних районах, мало придатних для життя. Північну Америку називають „материком міст”, оскільки в них проживає ¾ її населення. Там знаходяться найбільші міста світу – Мехіко, Нью-Йорк, Вашингтон, Чикаго, Монреаль та ін.

  1   2


Скачати 124.96 Kb.

  • Тип уроку
  • Хід уроку І. Організація класу(2 хвилини) ІІ. Перевірка засвоєння попереднього матеріалу:(5 хвилин)
  • IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів(3 хвилини)
  • IV. Вивчення нового матеріалу(25 хвилин) Розповідь учителя про чисельність населення, особливості його розташування по території материка, найбільші країни.Показ презентації
  • Сучасний склад населення материка
  • Центральної Америки