Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаНавчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності вінницької області методичний кабінет Н. О. Вовченко Навчально-методичний посібник м. Вінниця

Скачати 205.18 Kb.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності вінницької області методичний кабінет Н. О. Вовченко Навчально-методичний посібник м. Вінниця
Скачати 205.18 Kb.
Дата конвертації18.04.2017
Розмір205.18 Kb.
ТипНавчально-методичний посібник

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ

ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Методичний кабінет
Н.О. Вовченко

Навчально-методичний посібник
м. Вінниця
Рекомендовано Головним управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Вінницької облдержадміністрації

( лист від 24.02.1010 р. № 04-02-2-149 ).

Ві́нницька о́бласть - область у Центральній Україні. Населення становить 1,6 млн осіб (2016 р.).
Вінницька обласна державна адміністрація - місцева державна адміністрація Вінницької області.
Катастро́фа - велика за масштабами аварія чи інша подія, що призводить до тяжких (або неповоротних) наслідків. В давній Греції слово катастрофа означало головну подію, що передує розв'язці або зумовлює її, у класичних драматичних творах.
Рецензенти:

Вовченко С.Д. – начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Вінницької облдержадміністрації;
Глобальні проблеми людства


полковник сл. ЦЗ Степанов С.М. – начальник Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області.
Вовченко Н.О.

Енергозберігаючі лампи. Усі «за» і «проти».

Навчально-методичний посібник – Вінниця, 2009. – 19 с.
Посібник містить відповіді на найбільш актуальні питання стосовно енергозберігаючих ламп, а саме: чи є економія електроенергії єдиним показником, що відрізняє енергозберігаючі лампи від традиційних ламп накалювання, і на що варто звертати увагу при купівлі енергозберігаючих ламп.

Посібник призначений для широкого кола читачів, може використовуватись педагогічними працівниками закладів освіти в навчальному процесі а також стане у нагоді керівникам підприємств, установ та організацій області.


Навчально-методичний посібник розглянутий на методичній

нараді НМЦ ЦЗ та БЖД Вінницької області

(протокол № 12 від 30.11.2009 р. ) та науково-методичній раді

ЦЗ та БЖД населення Вінницької області

(протокол №2 від 17.12.09 р.).Вступ
Відповідно до плану переходу на енергозберігаючі технології й боротьби із глобальним потеплінням, звичні для всіх лампи накалювання почали зникати з прилавків магазинів Європи з 1 вересня 2009 року.
Глоба́льне потеплі́ння (англ. Global warming) - прогресуюче поступове підвищення температури поверхні Землі, що пов'язується з парниковим ефектом і призводить до зміни клімату у глобальних масштабах.
Заборона на виробництво найпопулярніших в усьому світі ламп накалювання потужністю від 100 Ватт
і більше набула чинності.

Це перший етап витіснення ламп розжарювання з європейського ринку. А вже за рік мають зникнути лампочки на 75 Ватт.

Що ж пропонується взамін? Освітлення буде довірено енергозберігаючим технологіям: люмінесцентним лампам, лінійним люмінесцентним лампам, а також галогенним лампам.

За підрахунками Європейської комісії, відмова від ламп розжарювання дозволить зменшити викиди вуглекислого газу, який спричиняє глобальне потепління, на 15 мільйонів тонн за рік.

Ла́мпа розжа́рення (жарíвка) - освітлювальний прилад, в якому світло випромінюється тугоплавким провідником, нагрітим електричним струмом до розжарення.
Діокси́д вуглецю́, оксид карбону (IV), вуглекислий газ, CO2 - тривка хімічна сполука, поширена в природних газах, що містять його в кількості від декількох відсотків до практично чистого вуглекислого газу.
Європе́йська комі́сія (або скорочено Єврокомі́сія) - вищий орган виконавчої влади Європейського Союзу, який приблизно відповідає ролі і функціям уряду у системах національних держав. На відміну від національних урядів, Єврокомісія може також користуватися функцією законодавчої ініціативи, але тільки у рамках ЄС та відповідно до Законодавства Європейського Союзу.
Заощадження електроенергії в країнах ЄС дорівнюватиме його річному споживанню цілою Румунією. Кожна родина в середньому зможе заощаджувати від 10 до 15 відсотків електроенергії, що за німецькими розцінками становить близько 50 євро. Вся програма переходу на енергозберігаючі технології, в самій популярній галузі освітлення, розрахована до 2012 року.

Тенденція до енергозбереження, що захопила увагу всього світу, не обійшла стороною й Україну. Саме цим можна пояснити зростаючу популярність енергозберігаючих ламп у нашій країні.

Украї́на (МФА: [ukrɑˈjinɑ]опис файлу) - держава у Східній Європі та частково в Центральній Європі, у південно-західній частині Східноєвропейської рівнини. Площа становить 603 628 км². Найбільша за площею країна з тих, чия територія повністю лежить у Європі, друга на європейському континенті, якщо враховувати Росію.

Розрахунки й прогнози показують, що такий перехід за десять років підвищить ефективність економіки на 20 відсотків. Прямою економією є не тільки збереження електроенергії, але й термін використання енергозберігаючих ламп. Хоча багато фахівців вважають, що економія корисна лише для бюджету, а не для загального здоров’я користувачів (наявність парів ртуті, спеціальна утилізація й спектр випромінювання).


То чи є економія електроенергії єдиним показником, що відрізняє енергозберігаючі лампи від традиційних ламп накалювання, і на що варто звертати увагу при купівлі енергозберігаючих ламп?

Що це таке – лампа розжарювання?
Просте питання й складна відповідь, але не дуже… З дитинства кожен житель нашої країни не тільки бачив лампи розжарювання, а й вивчав їх принцип роботи в школі.

Тож давайте згадаємо.


Принцип дії ламп розжарювання заснований на перетворенні електричної енергії, що проходить через спіраль розжарювання (вольфрамова нитка), у світлову енергію.
Св́ітло - електромагнітні хвилі видимого спектру. До видимого діапазону належать електромагнітні хвилі в інтервалі частот, що сприймаються людським оком (7.5×1014 - 4×1014 Гц), тобто з довжиною хвилі від 390 до 750 нанометрів.
Електрична ене́ргія, або електроенергія - вид енергії, що існує у вигляді потенціальної енергії електричного й магнітного полів та енергії електричного струму. Завдяки зручній технології виробництва, розподілу й споживання, електрична енергія займає чільне місце серед інших видів енергії, що їх споживає людство.
Під дією електричного струму вольфрамова нитка розжарюється до світіння, з температурою 2600-3000оС.
Електри́чний струм (англ. electric current) - упорядкований, спрямований рух електрично заряджених частинок у просторі.
Для збільшення терміну використання та яскравості світла колбу лампи наповнюють інертним газом (аргон, суміш азоту, криптон й ін.) або навпаки, залишають спіраль накалювання у вакуумі – метал спіралі служить довше. При цьому у світлову енергію перетворюється не більше трьох відсотків електроенергії. А інша – інша «обігріває» навколишнє середовище. Максимальна чутливість ока при денному світлі сягає на довжині хвилі 555 нм, а при сутінках – на довжині хвилі 510 нм.
Бла́горо́дні га́зи (також іне́ртні або рі́дкісні гази) (англ. noble gases; нім. іnertgase) - хімічні елементи VIII групи головної підгрупи періодичної системи елементів, або за новою номенклатурою IUPAC групи 18 періодичної таблиці, які мають схожі властивості та за нормальних умов є одноатомними газами без кольору, запаху та смаку з дуже низькою хімічною реактивністю, котра зумовлена наявністю у атомів стійкої зовнішньої електронної оболонки, де у He знаходиться 2 електрони та у решти інертних газів по 8. До благородних газів відносяться гелій (Не), неон (Ne), аргон (Ar), криптон (Kr), ксенон (Хе) та радіоактивний радон (Rn). Останнім часом до цієї групи також зараховують унуноктій.
Довжина́ хви́лі - характеристика періодичної хвилі, що позначає найменшу відстань між точками простору, в яких хвиля має однакову фазу. Крива на представленому малюнку може розглядатися, наприклад, як миттєвий знімок збурень в струні, коли відхилення точок струни від положнення рівноваги задається виразом
ККД джерела світла називають відношення потужності випромінювання у видимому спектрі, до споживчої потужності, що витрачається на повний діапазон випромінювання у тому числі й тепловий.
Джере́ла сві́тла - природні тіла або технічні пристрої різної конструкції і різними способами перетворення енергії, основним призначенням яких є отримання світлового випромінювання з різною довжиною хвилі, - як видимої частини спектру, так і невидимі для людського ока промені (наприклад, інфрачервоні).


Таким чином світловий коефіцієнт корисної дії електричних ламп накалювання не перевищує трьох відсотків.

Причина виходу з ладу ламп розжарювання

перегорання нитки розжарювання й у першу чергу в момент ввімкнення , при різкому розігріві спіралі.


Історія
Люмінесцентні лампи вперше були представлені в 1939 році на виставці у Нью-Йорку. Вони швидко стали популярними в магазинах, офісах й інших адміністративних будинках, оскільки використовували менше електроенергії, забезпечуючи необхідне освітлення. Однак, їх не часто можна було зустріти в домівках – мерехтіння, час вмикання, шум та розмір тих ламп не влаштовували господарів. У 80 роках знайшли спосіб зменшити розмір трубок й люмінесцентні лампи стали вже більш схожими до ламп розжарювання за своїм зовнішнім виглядом. Зараз же виробникам вдалося позбутися більшості недоліків, й енергозберігаючі лампи стають дедалі більш популярними, а звичайні лампи розжарювання планують заборонити у найближчі роки в багатьох країнах світу.

Історія світлодіодів сягає середини 50-х років, коли було відкрито інфрачервоне випромінювання напівпровідників.

Люмінесце́нтна (флуоресцентна) ла́мпа, лампа денного світла - газорозрядне джерело світла, світловий потік якого визначається в основному світінням люмінофорів під впливом ультрафіолетового випромінювання розряду: широко застосовується для загального освітлення, оскільки світлова віддача і термін служби в кілька разів більший, ніж у ламп з ниткою розжарювання того ж призначення.
Інфрачерво́не випромі́нювання (від лат. infra - нижче, скорочено ІЧ) - оптичне випромінювання з довжиною хвилі більшою, ніж у видимого випромінювання, що відповідає довжині хвилі, більшій від приблизно 750 нм.
Однак, тоді ще було далеко до їх використання в якості освітлювальних приладів - занадто мала яскравість. В 1993 році професор Накамура (Shuji Nakamura) представив світу перший яскравий світлодіод. Дуже скоро після цього вченому вдалося створити ще зелений та білий світлодіоди. В 2001 році через суд професор Накамура отримав від компанії, в якій працював, сім мільйонів доларів, як винагороду за використання свого винаходу. А в 2006 році - “Премію тисячоліття” від Національного технологічного агентства Фінляндії. Така премія вручається за винаходи, які зробили вагомий внесок у розвиток людства (першим її лауреатом був винахідник Інтернету - Тімоті Джонс Бернерс Лі).Принцип роботи
Принцип роботи оснований на ефекті електролюмінісценції: випромінюванні світла певними речовинами під дією електричного струму.
Електроліз - розклад речовин (наприклад, води, розчинів кислот, лугів, розчинених або розплавлених солей тощо) постійним електричним струмом.

Люмінесцентні лампи містять всередині суміш парів ртуті та інертного газу. Внаслідок електричного розряду між електродами створюється електричне поле, яке викликає виділення парами ртуті ультрафіолетового світла.

Ультрафіолетове випромінювання (від лат. ultra - «за межами»), скорочено УФ-випромінювання або ультрафіолет - невидиме оком людини електромагнітне випромінювання, що посідає спектральну область між видимим і рентгенівським випромінюваннями в межах довжин хвиль 400-10 нм.
Електричне поле (англ. Electric field) - одна зі складових електромагнітного поля, що існує навколо тіл або частинок, що мають електричний заряд, а також у вільному вигляді при зміні магнітного поля (наприклад, в електромагнітних хвилях).
Аби ультрафіолетове світло перетворювалось на видиме, на внутрішні стінки лампи наноситься люмінофор (речовина, яка активно випромінює світло під дією електромагнітного, ультрафіолетового чи іншого виду випромінювання).Якість світла

Для характеристики світла використовують індекс передачі кольорів Ra, який визначає ступінь спотворення кольору предметів. Значення індексу Ra 80-89 свідчить про гарну передачу кольорів, а 90-100 – про дуже хорошу.

Ще однією характеристикою енергозберігаючих ламп є їх кольорова температура, яка визначає колір світла:


 • 2700К – теплий білий колір, найбільш близький до

світла традиційної лампи розжарювання;
Колірна температура - характеристика розподілу інтенсивності випромінення джерела світла як функція довжини хвилі в оптичному діапазоні, температура абсолютно чорного тіла, при якій воно випускає випромінювання з тією ж хроматичністю, що і дане випромінення.
Бі́лий ко́лір - це ахроматичний колір, точніше зорова рівноважна сукупність усіх кольорів видимого спектру сонячного світла, сприймана людиною. Має найвищу яскравість, відтінок - 0. Білий колір може бути створений шляхом поєднання трьох основних кольорів - червоного, зеленого і синього (RGB-модель), або жовтого, пурпурного і блакитного (CMYK-модель) - у рівних концентраціях при найвищій яскравості. • 4200К – денне світло;
 • 6400К – холодне біле світло.

Загалом, світло дещо відрізняється від звичного, але більшість людей дуже швидко до нього звикає.

Одним з недоліків енергозберігаючих ламп часто називають мерехтіння. В сучасних лампах частота мерехтіння досягає 20 000 герц, тому воно не помітне для людини.
Читайте уважно інформацію на упаковці та обирайте

світло, при якому ви будете відчувати себе комфортно!
Економія електроенергії та грошей

Звичайні лампи велику частину енергії, яку вони використовують, перетворюють на тепло, а не на світло. Сучасні високоефективні компактні люмінесцентні лампи використовують до 80% електроенергії менше, ніж лампи розжарювання. Економія електроенергії досягається завдяки більшій ефективності та більшій тривалості її використання. Звичайні лампи продукують 12-15 люменів (одиниця виміру світлового потоку) на Ватт спожитої електроенергії, тоді як компактні люмінесцентні лампи – 50-80.

Люмінесцентні лампи економлять не лише електроенергію, але й кошти. За розрахунками, економія коштів на одній лампі сягає близько 190 грн. й починається швидше, ніж за рік. За іншими відгуками енергоефективні лампи повертають свою вартість вже за 4 місяці.

На великих площах (адміністративні будинки, організації) додаткова економія коштів відбуваються завдяки меншим витратам на заміну ламп та на охолодження приміщень кондиціонерами.Розрахунок економії електроенергії й грошових

витрат при використанні енергозберігаючих ламп
Розрахунок ведеться виходячи з того, що лампа увімкнена протягом 6 годин на день. Також вважається, що одна енергозберігаюча лампа в 20 Ватт за світловіддачею прирівнюється до лампи розжарювання на 100 Ватт.
Енергозберігальна (енергоощадна) лампа або Енергоефективна лампа - електрична лампа, що має значно більшу світловіддачу (співвідношення між світловим потоком і споживаною потужністю), наприклад, у порівнянні з найбільш поширеними в побуті лампами розжарювання (жарівки).


Лампа розжарювання (100 Ватт), термін служби 1000 годин. Використовуючи таку лампу 6 годин на добу, її вистачить приблизно на півроку:

0,1 кВатт х 12000 годин х 0,2436 грн./кВатт год. = 292,32 грн.

Лампа енергозберігаюча (20 Ватт), термін служби 12000 годин, вистачає на 5,5 років:
0,02 кВатт х 12000 годин х 0,2436 грн./кВатт год. = 58,464 грн.
Таким чином, виходить, що енергозберігаюча

лампа, незважаючи на її високу вартість, економніша

в 5 разів, ніж дешева лампа розжарювання.
Тривалість використання
Енергозберігаючі лампи слугують набагато довше за звичайні.

Час роботи енергоефективної лампи досягає 10 000 – 13 000 годин, тоді як звичайної лампи розжарювання – близько 750 - 1 000 годин. Чи справді вони працюють так довго?

Якісні лампи – безперечно так. Експерименти волонтерів показують, що компактна флуоресцентна лампа, що постійно ввімкнена, працює більше 10 000 годин.

Діодні лампи розраховані (принаймні так стверджують виробники) на 50-100 тисяч годин безперервної роботи!!!


Де придбати енергозберігаючу лампу?

Купувати енергозберігаючі лампи радять у спеціалізованих магазинах освітлювальної техніки, будівельних супермаркетах та офіційних магазинах виробників. В будь-якому разі, запитуйте гарантію та зберігайте чек і гарантійний талон протягом усього терміну експлуатації. лампи.

Серед українських виробників світильники із світлодіодами виробляє компанія “Елотек“: світильник із діодною лампою на 3,5 Ватт коштує близько $60. Існує в Києві представництво бельгійської компанії ‘Massive‘: вартість світильників з оригінальним дизайном сягає 700-900 гривень і більше.
На що звернути увагу?
Кілька дрібниць, на які варто звернути увагу при купівлі енергозберігаючих ламп:


 • розмір таких ламп може бути значно більшим, ніж у звичайних. Переконайтесь, що він не завеликий для вашої люстри.
 • не всі лампи можна використовувати в умовах низьких температур (надворі, в неопалюваних приміщеннях в холодну пору року, в підвалах та ін.).
 • у більшості енергозберігаючих ламп цоколь має найпоширеніший розмір Е27, однак часто зустрічаються лампи, зазвичай меншої потужності, із розміром цоколя Е14, який використовується у невеликих світильниках. Іноді зустрічаються компактні люмінесцентні лампи із розміром цоколя Е40.

Чи дійсно вони шкідливі для здоров’я?
Як згадувалося вище, компактні люмінесцентні лампи містять ртуть, тому в декого викликають побоювання за своє здоров’я. Провідні виробники енергозберігаючих ламп вже заявили про плани щодо скорочення вмісту ртуті у своїх товарах. Сучасні енергозберігаючі лампи містять від 2,5 до 3 міліграмів ртуті. Ця кількість не несе прямої загрози для здоров’я людини, однак, акумулюючись у навколишньому природному середовищі, посилює антропогенний тиск на довкілля та призводить до забруднення ґрунту, підземних вод та повітря.
Довкілля, або бюрократично навко́лишнє приро́дне середо́вище - всі живі та неживі об'єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині (наприклад, навколишнє середовище країни). Сукупність абіотичних та біотичних факторів, природних та змінених у результаті діяльності людини, які впливають на живий світ планети.

Інформація про вплив на здоров’я енергозберігаючих ламп досить суперечлива. Але немає жодних доказів, що ці лампи впливають на частоту появи ракових захворювань, оскільки інтенсивність ультрафіолетового випромінювання співрозмірна із сонячним світлом та звичайними лампами.

Приро́дне осві́тлення - це освітлення приміщень світлом неба (природним або денним світлом) та сонячними променями, які проникають крізь світлові отвори в зовнішніх загороджувальних конструкціях. Денне (природне) світло - теплове випромінювання Сонця, що пройшло крізь атмосферу.

Для попередження негативного впливу ламп на здоров’я людини, рекомендовано знаходитися від них на відстані не ближче ніж 30 сантиметрів.

Інформацію про те, що енергозберігаючі лампи негативно впливають на зір, доводилося чути тільки усно. Даних, які спростували б чи підтвердили такі заяви, відшукати не вдалося. Проте, дослідження впливу енергозберігаючих ламп на здоров’я продовжується.


До речі
Кожен споживач має право на інформацію про продукцію, про її безпеку й про умови поводження з нею після того, як вона вийде з ладу. Як виявилось, виробники не надто сумлінно виконують свої обов’язки щодо інформування населення. Більшість виробників енергозберігаючих ламп не дотримуються вимог і не повідомляють споживачів про те, що їхня продукція містить випари токсичного газу. Звісно, ці лампочки рекламують як енергозберігаючі та екологічно сприятливі, на них можна зустріти маркування всіх країн світу — німецьке, польське, американське... крім належного українського. На них нанесені різні позначки, наприклад, про те, що упаковка (картонна коробка) зроблена з переробленого паперу, але фактично жодна з цих красивих упаковок не інформує споживача про те, що робити в разі, якщо, наприклад, лампа розіб’ється в приміщенні і ртуть виллється, а також не інформує, що робити після того, як лампочка вийде з ладу. І тільки декілька виробників із тих кількох десятків, що є зараз на українському ринку, попереджають про те, що таку лампу в смітник викидати не треба. А в деяких виробників значок про заборону викидати в смітник знаходиться під нижньою кришечкою упаковки — там, де його навряд чи хтось колись помітить.
Утилізація енергозберігаючих ламп
Законодавство Європейського Союзу забороняє викидати компактні люмінесцентні лампи у смітник. В США регулювання утилізації енергозберігаючих ламп менш суворе й відрізняється в залежності від штату.

У більшості випадків передбачається, що споживачі добровільно відправлятимуть старі лампи виробникам для утилізації. Тобто, умови для утилізації компактних люмінесцентних ламп існують і там. Україна, як і багато інших країн, що розвиваються, нічим подібним похвалитися не може.

У нас використані лампи потрапляють на звичайні смітники.

Немає сумніву, що ртутна лампа має замінити й незабаром замінить звичні для нашого покоління лампи розжарювання. Завдяки її перевагам — економії коштів та енергії, що стають очевидними – розрядні лампи стають все більш популярними. Особливо це актуально для України в даний час, коли через газовий конфлікт з Росією, про енергозбереження заговорили усі — від представників найвищої ланки влади до дрібних підприємців та простих громадян.

Підприє́мець, також ділови́к - особа, яка професійно займається підприємницькою діяльністю - приватним виробництвом, торгівлею, посередництвом, наданням послуг;
Уряд своїм розпорядженням навіть заборонив бюджетним організаціям з 1 січня 2009 року купувати лампи розжарювання, таким чином зобов’язавши використовувати енергозберігаючі освітлювальні прилади. Та в метушні законодавці й ті, хто підписує укази та розпорядження, наче забули чи не помітили невеличкий напис в інструкції до використання енергозберігаючих розрядних ламп: «Лампу не можна викидати в смітник!» — вказують на упаковках. Але й здати її на переробку немає куди.

В Україні, окрім проблем з утилізацією енергозберігаючих ламп, існує ще ряд інших проблем:


 • недостатній контроль за якістю нових ламп, що призводить до наявності неякісної продукції на ринку та нарікань покупців;

 • відсутність заходів державного рівня щодо поширення енергоефективних ламп (інформаційні кампанії, співпраця з торгівельними мережами, виробниками, громадськими організаціями) та інші.


Електроенергія поки що не є дефіцитом у нашій країні, тому здоровому глузду досить важко побороти звичку її марнувати.
Грома́дська організа́ція - об'єднання громадян, яке створюється для спільної реалізації спільних інтересів (культурних, економічних, вікових, гендерних, регіональних, релігійних, професійних, соціальних тощо).
Здоровий глузд - один з провідних початків людського життя, який розгортається не під дією науки, філософії чи якихось загальних принципів, а під вирішальним впливом здорового глузду. Саме тому він необхідний у гуманітарних і соціальних науках, які досліджують моральне та історичне існування людини.

Небезпечне сміття
Кожна розрядна лампа містить токсичний метал — ртуть. Він вважається однією з найтоксичніших речовин, відомих людині. Разом із тим, виробники й медики запевняють, що небезпеки при використанні ртутної лампи, навіть коли вона розіб’ється в приміщенні, немає: досить провітрити приміщення та протерти підлогу розчином марганцівки — адже кількість парів токсичного металу тут незначна. Якщо не обмежувати своє поле зору сміттєвим баком, а подивитись на проблему глобально, картина вимальовується не така вже й приваблива: в кожній лампі міститься від 2,5 до 3-х міліграмів ртуті. Як підрахували експерти, якщо помножити цю кількість на населення України та на кількість ламп, які припадають на кожного українця (вдома та на роботі), то щороку в українські смітники потраплятиме більше 500 кілограмів ртуті(!).
По́ле зо́ру (кут огляду) - це тілесний кут або лінійні розміри площі зображення навколишнього світу видимого приладом чи оком у певний момент часу.
За оцінкою Державної служби статистики України, станом на 1 грудня 2016 року чисельність наявного населення України становила 42 603 854 осіб (без врахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя)
Разом із тим лише один грам ртуті, який потрапив у довкілля, здатний призвести до забруднення (перевищення рівня гранично допустимої концентрації) більше ніж 3 300 000 м3 повітря чи 200 000 м3 води. Навіть його мізерні дози можуть викликати гострі фізичні та психічні розлади..

Точної цифри кількості ртуті, яка сьогодні потрапляє в довкілля, мабуть, ніхто не знає. Збільшення популярності енергозберігаючих ламп наблизить проблему до наших осель. Можна тільки уявити, що буде, коли сотні таких ламп потраплять у контейнери для сміття поруч із нашими будинками та дитячими майданчиками. Лампи, зроблені зі скла, найімовірніше, що до звалища вони не доїдуть, а розіб’ються вже у контейнері.Отже, всі ртутні випари осядуть поряд із нашими помешканнями — і нам доведеться цим дихати.
Куди ж подіти непридатну

для використання лампу?

У західних країнах про утилізацію ламп із вмістом руті подбали — в супермаркетах є пункти збору, куди можна здати відпрацьовані ртутні лампи на утилізацію. У нас же про необхідність утилізації токсичних відходів, зазвичай, мовчать.

Звісно, питання про заборону енергозберігаючих ламп ніхто не ставить. Однак, якщо державні органи лобіюють перехід на ці освітлювальні прилади, то необхідно, аби ті самі державні органи подумали й про утилізацію небезпечних відходів.

Органи державної влади - це ланка (елемент) механізму держави, що бере участь у виконанні функцій держави й наділений при цьому владними повноваженнями.
Про їх переробку екологічно безпечним методом, як це роблять у Європі, має подбати виробник чи імпортер. А влада — має прийняти необхідні нормативно-правові акти та організувати контроль за їх виконання.
Нормати́вно-правови́й а́кт - офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженими фізичними особами у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних джерел права що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.

Утилізація однієї лампи коштує від 50 копійок і більше. До цього слід додати ще й транспортні витрати та витрати на організацію збору. В те, що хтось за рахунок власних коштів та вільного часу піде здавати таку лампу на спеціалізоване підприємство — віриться мало.

Напевне, можна порадити споживачам зберігати упаковку від купленої лампочки і відпрацьовану викидати у своїй транспортній тарі, та ще й загорнутою у поліетиленовий пакет. Це дозволить хоча б не допустити викидів парів ртуті на території населених пунктів.

Пластиковий мішок, пакет, або торбинка - це один із типів контейнерів, які виготовляються із поліетиленової плівки, або пластикового текстилю, тонкого та гнучкого матеріалу, який не пропускає повітря і воду.
Відпочи́нок, дозвілля - проведення часу, метою якого є відновлення нормального стану організму.
Населений пункт - населене місце (оселище, селище, поселення), первинна одиниця розселення людей у межах однієї забудованої земельної межі (городище (град), місто, містечко, селище міського типу, село, хутір, станиця та ін.).
Але ситуації це не врятує.

Тож якщо не буде створено умов для безпечної утилізації, сьогоднішнє прагнення до економії може обернутися екологічним лихом.


Утилізація по – вінницькі
Як зазначено вище, люмінесцентні та енергозберігаючі лампи вимагають спеціальної утилізації.

Викидати лампи у сміттєвий контейнер заборонено!Мешканці Вінницької області можуть скористатися послугами трьох фірм, які мають відповідні ліцензії:


 • СПД «Мельник» (тел у Вінниці – 64-00-33) – до травня 2010 року має ліцензію на збирання та зберігання люмінесцентних та ртутних ламп.
 • ТОВ «Добробут Еко-України» (тел у Вінниці – 57-85-34) – до лютого 2011 року має ліцензію на їх збирання, перевезення та зберігання.
 • НВ ТОВ «Вівам» (тел у Житомирі – 47-26-07) – до березня 2010 року має ліцензію на збирання, перевезення та переробку ламп.


Послуга ця не безкоштовна. У середньому вартість прийому
однієї лампи для утилізації коштує 1 грн. 85 коп.

Ось тільки виникає цілком резонне запитання – чи багато знайдеться свідомих громадян на Вінниччині, бажаючих утилізувати використані енергозберігаючі лампи?На що звертати увагу при купівлі лампи ?
Розмір. Хоча останнім часом стали з'являтися енергозберігаючі лампи, за розміром практично однакові зі звичайними лампами накалювання, але основна їх кількість має все-таки більший розмір, ніж лампи накалювання. Тому треба звертати увагу на те, щоб нова лампа помістилася у вашу люстру або світильник.


Форма. Люмінесцентна лампа буває U-подібного виду й у вигляді спіралі. Форма аж ніяк не позначається на роботі лампи, однак спіралевидні лампи в більшості випадків коштують дорожче, тому що вони більш складні у виробництві.

Потужність. Енергозберігаючі лампи розрізняються також за своєю потужністю (від 3 до 85 Ватт): чим потужніша лампа, тим яскравіше вона світить, але й більше споживає електроенергії.
Цоколь. Варто мати на увазі, що існує два основних види цоколів: • E 27 - застосовується практично

у всіх стельових люстрах


 • E 14 ( менший за розміром) –

застосовується в невеликих

світильниках, бра.


Вибирайте лампу з тим цоколем, який підходить до патрона вашого світильника чи люстри.
Колір. Ще однією унікальною характеристикою енергозберігаючих ламп є їхня кольорова температура, котра визначає колір лампи: 2700 К — м’яке біле світло, 4200 К — денне світло, 6400 К — холодне біле світло.

Чим нижчою є кольорова температура, тим колір світла ближчий до червоного, з підвищенням кольорової температури - колір світла наближається до синього.

Тож перед вибором певної лампи уявіть, який колір світла влаштує вас найліпше (чи підійде до кольорової гами інтер’єру) й оберіть люмінесцентну лампу з відповідною кольоровою температурою.

При виборі також варто врахувати термін використання лампи. Якщо з якихось причин заміна лампи є проблемною, варто вибрати лампу з максимальним терміном використання, щоб якомога рідше робити процедуру її заміни.

Варто знати, що потужність, тип цоколя та кольорова температура енергозберігаючих ламп зазначаються на їхній упаковці. Наприклад, специфікація енергозберігаючої лампи виробництва DeLux: ESS-02A 15W E14 6400K означає, що перед нами лампа потужністю 15 Вт, з маленьким цоколем (Е14), котра випромінює холодне біле світло (6400К).Таким чином, купуючи

лампу звертайте увагу на:

 • габаритні розміри;

 • форму і потужність;

 • тип цоколя;

 • колірну температуру;

 • термін використання – і ви придбаєте таку лампу, що

максимально задовольнить ваші потреби.
Сподіваємось, що ця інформація буде корисною

й спонукатиме вас до практичних дій – заміни

«лампочок Ілліча» на нові енергозберігаючі лампи

УВАГА!
У разі виникнення надзвичайних або

нестандартних ситуацій телефонуйте:


«101», 35-53-35 - оперативний черговий ГУ МНС

України в Вінницькій області.

«102», 59-33-29 - черговий міського відділу УМВС

України.

«103», 27-66-05 - черговий диспетчер міської

станції швидкої допомоги.
Швидка́ меди́чна допомо́га - спеціалізована медично-санітарна служба, завданням якої є надання першої медичної допомоги при станах, загрозливих для життя, потерпілим від нещасних випадків (поранення, переломи, опіки, отруєння, ураження електричним струмом тощо) або при раптових захворюваннях, а також транспортування потерпілих до лікарень.


«104», 27-25-25 - черговий диспетчер ВАТ

«Вінницягаз».

«1586», 67-28-33 - черговий диспетчер

підприємства «Вінницяліфт».

«1560», 61-17-29 - черговий диспетчер

міськвиконкому.

67-02-60, 67-16-17 - черговий диспетчер

«Вінницяводоканал».

67-11-35 - оперативний черговий ГУ з питань НС

облдержадміністрації.

35-03-32 - черговий диспетчер Вінницьких міських

електричних мереж.

67-01-19 - черговий диспетчер підприємства

«Вінницькі теплові мережі».

61-31-69 - черговий диспетчер

«Вінницяміськтеплоенерго».

Л І Т Е Р А Т У Р А 1. Міфи та найпоширеніші помилки про енергозберігаючі лампи.// Світлотехнічний журнал «Софіт», 2009. – №7.
 1. Енергозберігаючі лампи – джерело потрапляння ртуті в навколишнє середовище // газета «День», 2009. – №30
 1. Енергозберігаючі лампи. – http://shlapak.org.ua
 1. Енергозберігаючі лампи. – http://ukrsprotyv.kiev.ua
 1. Міфи про енергозберігаючі лампи. – http://www.svoya.com.ua
 1. Енергозберігаючі лампи небезпечні для здоров’я. – http://events.ubr.ua
 1. Енергозберігаючі лампи проти традиційних ламп розжарювання. – http://vse1.com.ua
 1. Енергозберігаючі лампи: панацея чи екологічна бомба?. – http://borvisti.com.ua


ДЛЯ НОТАТОК


Скачати 205.18 Kb.