Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаНейрогенна ортостатична гіпотензія інформація для загальних лікарів

Скачати 213.17 Kb.

Нейрогенна ортостатична гіпотензія інформація для загальних лікарів
Скачати 213.17 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації24.05.2017
Розмір213.17 Kb.
  1   2


Ю.О. МАТВІЄНКО

НЕЙРОГЕННА ОРТОСТАТИЧНА ГІПОТЕНЗІЯ – ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ЗАГАЛЬНИХ ЛІКАРІВ

Ця стаття присвячена діагностиці та лікуванню поширеного синдрому у практиці лікарів різних спеціальностей – нейрогенної ортостатичної гіпотензії.

Ключові слова: нейрогенна ортостатична гіпотензія, етіологія, патогенез, фармакотерапія, адреноміметики, мінералокортикоїди

Эта статья посвящена диагностике и лечению распространенного синдрома в практике разных врачей – нейрогенной ортостатической гипотензии.

Ключевые слова: нейрогенная ортостатическая гипотензия, этиология, патогенез, фармакотерапия, адреномиметики, минералокортикоиды

The review is dedicated to diagnostics and treatment of the prevalent syndrome in the practice of different physicians named neurogenic orthostatic hypotension.

Key words: neurogenic orthostatic hypotension, causes, pathogenesis, drug therapy, sympathomimetics, mineralocorticoids
Ортостатична гіпотензія – це зниження систолічного артеріального тиску (АТ) принаймні на 20 мм рт. ст. чи діастолічного АТ принаймні на 10 мм рт. ст. протягом перших 3 хвилин перебування у вертикальному положенні; це класичний прояв недостатності симпатичної нервової системи.
Артеріальний тиск - кров'яний тиск, який заміряється на артеріях і визначає силу тиску крові на стінках артерій під час систоли та діастоли серцевого м'язу. Завжди вимірюється два значення: систолічний (верхній) і діастолічний (нижній).
Симпатична нервова система Симпати́чна нерво́ва систе́ма разом з парасимпатичною і Центеральною нервовою системою є частиною автономної нервової системи. Перші дві нервові системи можуть тонко регулювати роботу більшості внутрішніх органів і обмін речовин в залежності від дії зовнішніх факторів.
У багатьох (але не всіх) випадках не відбувається компенсаторного зростання частоти серцевих скорочень (ЧСС), незважаючи на гіпотензію;
Пульс (з лат. pulsus - удар, поштовх) - це періодичне, синхронне з діяльністю серця коливання стінок артерій, яке спричинює скорочення серця, вигнання крові в артеріальну систему і зміну в ній тиску впродовж періоду систоли та діастоли.
при легших ступенях автономної дисфункції ЧСС може зростати, але цього зростання недостатньо для підтримання АТ. Одним із варіантів ортостатичної гіпотензії є відтермінована ортостатична гіпотензія, яка виникає після 3 хвилин перебування у вертикальному положенні; цей стан може бути легкою або ранньою формою дисфункції симпатичної нервової системи. У деяких випадках ортостатична гіпотензія може виникати в межах перших 15 секунд перебування у вертикальному положенні; це може представляти транзиторну невідповідність між серцевим викидом і периферичною судинною резистентністю, а не недостатність автономної нервової системи.
Серце́вий ви́кид, або Хвили́нний об'є́м кр́ові, також ХОК - кількість крові, що викидають шлуночки серця за 1 хвилину.
Автоно́мна (вегетативна) нерво́ва систе́ма - у ссавців частина нервової системи, яка керує мимовільними діями гладеньких м'язів (стравоходу, кровоносних судин), серця і залоз. Функцією автономної нервової системи є підтримка гомеостазу - сталості внутрішнього середовища організму.

Поширеність ортостатичної гіпотензії зростає з віком; вік асоціюється зі зниженням здатності барорецепторів до реагування, зниженням піддатливості серця до розтягування в діастолу й ослабленням вестибулосимпатичного рефлексу.Фізіологічні і клінічні ознаки

Перехід у вертикальне положення приводить до того, що 500–1000 мл крові накопичується у нижніх кінцівках і циркуляторному руслі внутрішніх органів. Унаслідок цього зменшується венозне повернення до серця, знижується наповнення шлуночків, що приводить до зменшення серцевого викиду і зниження АТ. Ці гемодинамічні зміни провокують компенсаторну рефлекторну відповідь, яка ініціюється барорецепторами в каротидному синусі та дузі аорти, наслідком чого є активація симпатичної нервової системи і зниження активності блукаючого нерва.

Орган (від др.-грец. ὄργανον - знаряддя, інструмент) - частина тіла певної форми, що складається з однакових груп тканин і виконує певні функції.
Блукаючий нерв Блука́ючий (блудни́й) нерв (лат. nervus vagus) - X пара черепних нервів. Названий так за велику ділянку поширення і складне розгалуження волокон. За функцією нерв змішаний, бо містить парасимпатичні, рухові та волокна загальної й специфічної (смакової) чутливості.
Цей рефлекс приводить до зростання периферичної резистентності, венозного повернення до серця і серцевого викиду, лімітуючи таким чином зниження АТ. При недостатності такої рефлекторної реакції виникає ортостатична гіпотензія і церебральна гіпоперфузія.

Характерні симптоми ортостатичної гіпотензії включають запаморочення, пресинкопе і синкопе у відповідь на раптову постуральну зміну. Однак симптоми можуть бути відсутніми або неспецифічними, наприклад, ортостатична гіпотензія може проявлятись загальною слабістю, втомою, нудотою, когнітивним сповільненням, слабістю в ногах («ноги самі підгинаються») або болем у голові. Може виникати розмитість зору, імовірно, внаслідок ішемії сітківки чи потиличної частки.

Потилична частка - одна з чотирьох великих часток кори головного мозку, осередок центру зору, містить більшу частину анатомічної області зорової кори.
Може виникати біль у ділянці шиї (у типових випадках субокципітальна, задня шийна і плечова ділянки), що, найімовірніше, є наслідком ішемії трапецієподібного м’яза і м’язів шиї. Пацієнти можуть повідомляти про появу ортостатичної задишки (вважають, що це може відображати невідповідність вентиляції-перфузії внаслідок неадекватної перфузії вентильованих верхівок легень) чи стенокардії (пояснюють порушенням міокардіальної перфузії навіть у пацієнтів з нормальними коронарними артеріями). Один або кілька з цих неспецифічних симптомів можуть бути причиною звертання до лікаря або єдиним симптомом ортостатичної гіпотензії. Симптоми можуть посилюватися при навантаженні, тривалому стоянні, підвищенні температури навколишнього середовища чи прийомі їжі. Переважно виникненню синкопе передують симптоми-передвісники, але воно може виникати і раптово, що спонукає до диференціальної діагностики з епілептичним нападом чи серцевою причиною втрати свідомості.
Неприто́мність або обморок або вазовагальне синкопе - це короткочасна втрата свідомості через гостру недостатність кровообігу в головному мозку. За різноманіття причин, механізм цього стану один - порушення регуляції судинного тонусу.

У пацієнтів з ортостатичною гіпотензією досить часто трапляється гіпертензія у горизонтальному положенні. Ортостатична гіпотензія виникає після призначення гіпотензивної терапії, а гіпертензія в горизонтальному положенні може бути наслідком терапії власне ортостатичної гіпотензії. Однак в інших випадках асоціація між цими двома станами не має залежності від терапії і її можна пояснити частково барорефлекторною дисфункцією при наявності залишкової симпатичної активності, особливо в пацієнтів з дегенерацією центральної вегетативної нервової системи.Причини нейрогенної ортостатичної гіпотензії

Причини нейрогенної ортостатичної гіпотензії включають захворювання як центральної, так і периферичної автономної нервової системи. Ортостатична гіпотензія при таких розладах часто супроводжується автономною дисфункцією різного ступеня важкості в інших системах органів (включаючи сечовий міхур, кишки чи статеві органи).

Статеві органи Стате́ві о́ргани, також Геніталії - органи статевого розмноження тварин і людини. До статевих органів належать статеві залози (гонади), статеві протоки (сім'явипорскувальна протока, фаллопієві труби тощо), додаткові утвори (різні залози, сім'яні сумки, сім'яноприймачі і всі пристосування для виношування зародків) та копулятивні органи.

  1   2


Скачати 213.17 Kb.

  • Ключові слова: нейрогенна ортостатична гіпотензія, етіологія, патогенез, фармакотерапія, адреноміметики, мінералокортикоїди
  • Ключевые слова: нейрогенная ортостатическая гипотензия, этиология, патогенез, фармакотерапия, адреномиметики, минералокортикоиды
  • Key words: neurogenic orthostatic hypotension, causes, pathogenesis, drug therapy, sympathomimetics, mineralocorticoids
  • Фізіологічні і клінічні ознаки
  • Причини нейрогенної ортостатичної гіпотензії