Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаОрієнтовне календарно-тематичне планування уроків мистецтва 8-й клас. Мистецтво в культурі минулого

Скачати 248.48 Kb.

Орієнтовне календарно-тематичне планування уроків мистецтва 8-й клас. Мистецтво в культурі минулого
Скачати 248.48 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації03.06.2017
Розмір248.48 Kb.
  1   2

Орієнтовне календарно-тематичне планування уроків мистецтва

8-й клас. Мистецтво в культурі минулого

Орієнтовні скорочення: СММ, СОМ – сприймання творів музичного, образотворчого мистецтва; ПЗ – практичне завдання; ХТД - художньо-творча діяльність; РІ-ДЛ − робота з Інтернет-джерелами та літературою П − поняття№ п/п

Зміст уроку образотворчого мистецтва

Зміст уроку музичного мистецтва

І розділ. Стилі та напрями мистецтва стародавніх епох і цивілізацій: античний, візантійський, романський, готика, Ренесанс

Тема I. Мистецтво найдавніших цивілізацій світу

1.-2.

Єгипетські піраміди, величні храми і загадкові скульптури. Рельєфи, розписи палаців, храмів, гробниць, папірусів. Роль канону в мистецтві давніх єгиптян. Архітектурні споруди Месопотамії. Рельєфи фантастичних тварин: Вавилонський дракон, лев, Шеду.

СОМ: фоторепродукції: піраміди, храми Карнака та Луксора, Сфінкс, портрет Ніфертіті, маска Тутанхамона, фрески «Музикантки», «Полювання у хащах лотосу»; Зіккурати Месопотамії, Вавілонська вежа, ворота богині Іштар, Висячі сади Семіраміди;

Вавилонська вежа (або зикурат Етеменанкі) - одна з найграндіозніших споруд стародавнього Вавилону, символ сум'яття і безладу. Згадується у Книзі Буття в 11 главі.
Єгиптяни, єгипетські араби (єгипет. rmṯnkm.t; копт.: ⲛⲓⲣⲉⲙⲛⲭⲏⲙⲓ ni.ramenkīmi; араб. مِصريّون‎, miṣriyūn; єгипетське арабське مَصريين, maṣreyyīn) - основне населення Єгипту. Загальна чисельність - приблизно 79 мільйонів осіб (2007, оцінка).
Сади Семіраміди Висячі Сади Семіраміди - одне з семи чудес світу, що було розташоване у легендарному Вавилоні.
скульптури «Дама з Урука», «Гільгамеш з левеням».

ХТД: створити мотив декоративно-графічної композиції на теми давнього Єгипту чи Месопотамії для оздоблення закладки для книги, календаря, обкладинки зошита тощо.

РІ-ДЛ: за бажанням дослідіть: У чому полягає унікальність та оригінальність художньої культури Древнього Єгипту?

2. Поцікавтесь яким було мистецтво найдавнішої цивілізації на території України, порівняйте культурні досягнення трипільців з давньоєгипетськими та країн дворіччя.

Старода́вній Єги́пет - одна з найдавніших держав на Землі і колиска цивілізацій Середземномор'я. Країна-стрічка займала територію в нижній течії річки Ніл в північно-східній Африці
Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.

П: піраміда, зіккурат, папірус, канон.Музика і танці в культових обрядах давніх Єгиптян. Гімни на честь богів, містерії. Виникнення музичних інструментів (флейта, арфа).
Музи́чний інструме́нт - інструмент, призначений для виконання музики. В принципі будь-який інструмент, що здатний відтворювати звуки за певних умов і в певних музичних традиціях може бути використаним, як музичний.

СОМ: фоторепродукції: фрески «Танцівниці на бенкеті», «Музиканти із Фів», рельєф «Арфіст Хенові і співак Іті», богиня Баст із ситром у руці.

СММ: Дж. Верді опери «Аіда», «Навуходоносор»; Ц.Франк ораторія «Вавилонська вежа».

ПЗ: роздивіться єгипетські фрески та рельєфи із зображенням музикантів і танцівниць, поміркуйте які особливості мали мистецтва музики і танцю Давнього Єгипту, висловіть свої уявлення?

РІ-ДЛ: за бажанням дослідіть:


 1. Поцікавтесь як відображені образи Єгипту і Месопотамії у творах митців світу;

 2. З’ясуйте які є варіації на теми Єгипту і Месопотамії у сучасному мистецтві.
Тема 2. Мистецтво Античності

ГАРМОНІЯ І ДОСКОНАЛІСТЬ ЕЛЛАДИ

3.-4.

Греція − колиска європейської цивілізації. Міфологічна основа давньогрецького мистецтва. «Людина − міра всіх речей». Простота і лаконічність давньогрецької архітектури: храм, ордер, споруди Афінського Акрополю. Досконалість скульптури. Керамічний вазопис.

СОМ: фоторепродукції: Парфенон, Ерехтийон, Афінський Акрополь, храм Артеміди в Ефесі, храм Ніки Аптерос (екстер’єр);

Суча́сне мисте́цтво (англ. Contemporary art) - необтяжене термінологічною точністю поняття, що може означати мистецтво, що твориться в теперішній момент, або посилатись на сукупність мистецьких напрямків і течій, що виникли у другій половині XX століття.
Давньогрецьке мистецтво - мистецтво Стародавньої Греції від мінойської доби (2500-1500 роки до н. е.) до елліністичного періоду (початку 1 століття н. е.).
Афінський акрополь - найвідоміший акрополь у світі, розташований у столиці Греції місті Афіни на пагорбі Акрополіс висотою 156 м над рівнем моря. Афінський акрополь був офіційно проголошений провідною пам'яткою загальноєвропейської культурної спадщини 26 березня 2007 року.
Храм Ніки Аптерос - давньогрецький храм ансамблю Афінського акрополя, який примикав до південно-західного крила Пропілей.
скульптури: Мирон «Дискобол», Фідій. Статуї Афіни, Зевса Олімпійського, Херес «Колосс Родоський», Агесандр «Афродіта (Венера) Мілоська», «Лаокон»; Леохар «Аполон Бельведерський»; «Ніка Самофракійська».

ХТД: варіант 1. Створіть ескіз трафарету в давньогрецькому стилі для декорування речей, стін тощо;

варіант 2. Створіть трафарет за грецькими мотивами в техніці витинанки.

ПЗ: На території України існували міста-поліси, засновані давньогрецькими переселенцями – Ольвія, Херсонес, Пантикопей, Тіра, Феодосія, Фанагорія, Танаїс, Керкінітида. Поцікавтеся їх долею та поділіться своїми відкриттями зі своїми однокласниками.

РІ-ДЛ: за бажанням дослідіть: 1. Твори кінематографа, присвячені Давній Греції;

Старода́вня Гре́ція - цивілізація в історії Греції, яка існувала на Балканському півострові від III тис. до н. е. до початку Середньовіччя бл. 600 р. нашої ери. Найбільший її розквіт припав на класичний період V-IV ст.

2. Сюжети давньогрецького вазопису – героїв яких міфів вони втілюють;

3. Втілення одного сюжету давньогрецького міфу (або героя міфу) у творах різних видів мистецтва.

П: Акрополь, ордер, канелюри, гімназій.


Роль музики в суспільному та особистому житті давніх греків. Музичні інструменти. Великі Панафінеї. Зародження жанру гімну.

Мистецтво мандрівних співаків – аедів, рапсодів і кіфаредів. Театр - «школа» громадян!

ПЗ: 1. Дослідіть у вільний час, які мистецькі змагання відбувалися в Афінах, Дельфах, Спарті та інших полісах Стародавньої Греції. Яке значення у давній Спарті надавалося музиці?

2. Дізнайтеся, де збереглися залишки споруд давньогрецьких театрів. Охарактеризуйте їх архітектурні особливості. Поміркуйте, чому вони мають саме таку будову. Поцікавтеся, у театрах яких країн застосовуються маски.

П: скена, орхестра, аеди, рапсоди.і кіфареди


ВЕЛИЧ І МОГУТНІСТЬ ДАВНЬОГО РИМУ

5.-6.

Практичність римської архітектури (римський форум, тріумфальні арки, мости, терми акведуки). Винаходи та нові конструктивні елементи в будівництві (бетон, цегла, купол, арка), тосканський і композитний ордери. Реалістичні портрети (скульптура, живопис). Подорож Помпеями.

СОМ: фоторепродукції: «Капітолійська вовчиця», Колізей, Пантеон, реконструкції імператорських форумів, фаюмські портрети, кінна статуя Марка Аврелія.

Тріумфальна арка - монументальне оформлення проїзду або урочиста споруда у формі арки з одним або декількома склепінчастими проходами на честь військових перемог і знаменних подій. Брама з одним або трьома арочними отворами, прикрашена скульптурами і написами.
Фаюмські портрети - створені в техніці енкаустики поховальні портрети в Елліністичному Єгипті I–III століть. Свою назву отримали за місцем першої великої знахідки в Фаюмській оазі в 1887 році британською експедицією на чолі з Фліндерсом Пітрі.
Кінна статуя - скульптура (статуя або пам’ятник), що зображує коня, людину на коні або вшановувану особу як вершника. Кінні статуї (кінні монументи) вважаються вершиною скульптурного мистецтва. Подібні статуї є досить дорого вартісними об’єктами монументальної пластики, і, як правило, присвячуються правителям або полководцям (воєначальникам).
Компози́тний о́рдер (італ. - мішаний) - один із ордерів класичної архітектури. Поєднує елементи іонічного і коринфського ордерів; відзначається особливою пишнотою і помпезністю.
Марк Авре́лій Антоні́н (лат. Marcus Aurelius Antoninus Augustus; 26 квітня 121, Рим - 17 березня 180, Віндобона тепер Відень) - римський імператор з 161 року, належав до династії Антонінів. Був сином Анія Вера і Доміції Луцілли.

ПЗ: Поцікавтеся міфами давніх римлян.

Старода́вній Рим (лат. Roma antiqua, також Древній Рим, старожитній, античний Рим) - одна з цивілізацій Давнього світу та античності, отримала свою назву від головного міста - Риму (лат. Roma), яке в свою чергу назване на честь легендарного засновника - Ромула.
Порівняйте пантеон богів давніх греків і римлян. Чи є спільні образи?

ХТД: Створіть оригінал-макет рекламної брошури про пам’ятки мистецтва Давнього Риму.

варіант 1. Виконайте замальовки відомих пам’яток архітектури, скульптури періоду античності. Скомпонуйте роботи у брошуру;

варіант 2. Створіть оригінал-макет буклету про мистецтво Давнього Риму, використовуючи програми Microsoft Publisher або Word.

Microsoft Office Publisher - настільна видавнича система, розроблена корпорацією «Microsoft». Ця програма початкового рівня, що відрізняється від «Microsoft Office Word» тим, що акцент у ньому робиться на проектування розмітки сторінки, а не на оформлення та перевірку тексту.

РІ-ДЛ: за бажанням дослідіть: Які здобутки мистецтва давніх римлян використовуються у сучасній художній практиці.

2. Поцікавтеся творами різних видів мистецтва (кінематографу, музичного, образотворчого, театрального), присвяченими Давньому Риму. 1. Створіть віртуальну екскурсію. Орієнтовні теми: «Стежками Давнього Риму», «Стародавні Помпеї», «Шедеври римської скульптури у світових музеях» тощо

П: енкаустика, ротонда, терми, форум

Театри, одіони, амфітеатри і цирки. Міми – самобутній римський театральний жанр, праобраз оперети. Всезагальне захоплення музикою в побуті (водяні органи-гідравлоси, приватні оркестри рабів). Віртуозність і помпезність музичної культури імператорського Риму. Виникнення камерних акторських труп. Капітоличні концерти-змагання. Значення військової музики. Інструменти духових оркестрів (прямі і вигнуті роги, букцини)

СОМ: фоторепродукції: «Багата римлянка грає на кіфарі».

Військова музика - музичні твори та система виконавчих засобів, що служать цілям стройового навчання та патріотичного й естетичного виховання військ. Віддавна сприяла відпрацюванню та підтриманню бойового настрою.
Духовий орке́стр - оркестр, складається з духових і ударних інструментів.
(фреска з вілли Боскореале, I ст. н.е.) Музей «Метрополітен», Нью-Йорк;

«Урок музики в стародавньому Римі» (фреска з Помпей, I ст. н.е.). Національний археологічний музей, Неаполь.

ПЗ: Порівняйте особливості музичного мистецтва Давнього Риму з музичним мистецтвом Давньої Греції.

П: одіон, міми.


Тема 3. Мистецтво Середньовіччя

ВЕЛИЧ І КРАСА МИСТЕЦТВА ВІЗАНТІЇ ТА КИЇВСЬКОЇ РУСІ.

7.-8.

Християнські храми Візантії, особливості будови та розкіш внутрішнього оздоблення. Мозаїка храмів. Візантійський іконографічний канон. Вплив візантійських традицій на мистецтво Київської Русі.
Му́зика (від грец. μουσική - мистецтво муз) - мистецтво організації музичних звуків, передусім у часовій (ритмічній), звуковисотній і тембровій шкалі. Музичним може бути практично будь-який звук з певними акустичними характеристиками, які відповідають естетиці тої чи іншої епохи, та може бути відтвореним при виконанні музики.
Мистецтво Київської Русі Мистецтво Київської Русі - це складова частина світової культурної спадщини країни. Руські митці за короткий проміжок часу не тільки опанували найкращі світові мистецькі традиції, а й внесли чимало нового, власного у світову художню культуру, стали не лише її учнями, а й творцями.
Архітектура Києва (Софієвський собор), Чернігова. Рукописна книга.
Рукописна книга - кодекс, що містить твір (або збірку творів) художнього, релігійного, юридичного чи іншого змісту, написаний вручну.

СОМ: фоторепродукції: Собор св. Софії та церква св. Ірини в Константинополі, церкви св. Аполлінарія в Равенні (мозаїки, інтер’єр); ікони Григорія Чудотворця (ХІІ ст.) та Володимирської Богоматері; фото Софія Київська, Києво-Печерська лавра (Київ), собори Чернігова: Спасо-Преображенський, Борисо-Глібський; (фрески, мозаїки, інтер’єр); ілюстрації до Остромирова Єванглія; А. Рубльов «Трійця» Ікони Феофана Грека, Ікона Волинської Божої Матері.

Феофан Грек (близько 1337 - після 1405) - візантійський художник, один з найвизначніших митців середньовічного іконопису. На Русі майстерність його високо цінували і називали філософом. Феофан Грек заснував у Москві свою школу, серед учнів якої був Андрій Рубльов.
Ді́ва Марі́я, Богоро́диця, Ма́тір Бо́жа, Марія (дав-євр. מרים Miryam) - мати Ісуса Христа (Лк. 1:26-56, Лк. 2:1-7, Мт. 1:16-25). Із Нового Заповіту відомо, що жила в Назареті (Мр. 1:9) у Галілеї із своїм чоловіком Йосипом.

ХТД: створення ескізу мозаїки в техніці «штампування».

РІ-ДЛ: за бажанням дослідіть: 1. «Візантійський іконографічний канон» і на прикладах творів мистецтва поділіться своїми відкриттями з однокласниками.

2. Створіть мультимедійну екскурсію. Орієнтовні теми: «Подорож до двох Великих Софій – Константинопольської та Київської»; «Шедеври книжкової мініатюри»; «Мозаїки – вражаючий кам’яний живопис» тощо

П: вівтар, ікона, іконопис, іконостасМузика в храмі. Синтез мистецтв у християнському храмі. Літургія – основна форма православної служби. Хоровий спів a capella. Жанри церковної музики.
Хорова музика - музичні твори, призначені для хорового виконання.
Церковна музика - вокальна та інструментальна музика християнської церкви.
Давньоруський культовий спів, знаменні розспіви. Крюкова нотація. Народний театр.

СММ: К.Стеценко «Всенощна», стародавні візантійські розпіви (стихира, канон), церковні жанри (стихира, тропар, кондак);

В.Степурко. М.Шух. Духовні хорові твори; І.Карабіць. опера-ораторія «Київські фрески».

ПЗ: 1. Які почуття ви пережили, слухаючи музику? Порівняйте емоційні враження від сприймання творів різних видів мистецтва.

2. Охарактеризуйте колорит – музичний і візуальний. Поміркуйте, чи могла би сучасна естрадна (поп, рок) музика гармонійно вплітатися у єдність мистецтв, створюючи атмосферу єдиного цілісного художнього образу у храмі?

РІ-ДЛ: За бажанням поцікавтеся основами богослужінь східного і західного християнських обрядів. Порівняйте їх.

П: a capella, літургія, стихира, тропар, кондак


«ВАЖКЕ МОВЧАННЯ» АРХІТЕКТУРИ ТА ЛИЦАРСЬКИЙ КОДЕКС ЧЕСТІ

9.-10.

Оборонний характер романської архітектури, собор, замок, вежа донжон.
Худо́жній о́браз - особлива форма естетичного освоєння світу, за якої зберігається його предметно-чуттєвий характер, його цілісність, життєвість, конкретність.
Романське мистецтво також Романіка - період розвитку мистецтва Західної Європи, що охопив хронологічно 11-13 ст. (у декотрих місцевостях дещо довше) і був поступово витіснений сформованою готикою. На території України романське мистецтво розвивається від початку ХІІ ст.
Синтез мистецтв у архітектурі: монументальний живопис, скульптурне оздоблення. Лицарський кодекс честі. Символіка середньовічного герба.

СОМ: фоторепродукції: Вормсский собор Святого Петра, Комплекс у Пізі, Камянець-Подільський замок, Хотинська Фортеця, Білгород-Дністровська фортеця (фасад, інтер’єр).

Білгород-Дністровська фортеця або Аккерма́нська фортеця - історико-архітектурна пам'ятка XIII–XV століть. Знаходиться в м. Білгород-Дністровський Одеської області.
Стіно́пис або му́рал (англ. mural - «фреска»; ісп. muro - «стіна», «мур») - різновид монументального і декоративного малярства, що виконувалося безпосередньо на стіні або на штукатурці, закріпленій на стіні, в якому фігуративні образи й декоративні орнаменти підпорядковуються архітектурним формам.
Апо́стол Петро́ (грец. Απόστολος Πέτρος; помер близько 67 року в Римі) у християнстві - один з 12 апостолів (учнів) Ісуса Христа. Перший єпископ Римський та Антіохійський.

ПЗ: 1. Охарактеризуйте будівлі романського стилю.

Рома́нський стиль (від лат. romanus - римський) - художній стиль в архітектурі, що панував у Європі (переважно західній) в X-XII ст. (у деяких місцях - і в XIII ст.), один із найважливіших етапів розвитку середньовічної архітектури.
Що спільного, а що відмінного у цих спорудах? Подискутуйте з однокласниками, чому саме такі риси притаманні архітектурі цього стилю.

2.Розгляньте ілюстрації і визначте особливості костюмів персонажів.

3. Розгляньте зразки гербів. Зверніть увагу на їхню форму. Спробуйте «розшифрувати» зміст зображень.

ХТД: Організуйте «костюмерну майстерню» (робота в групах). «Жіноче ательє» розробляє колекцію одягу за середньовічними мотивами для Прекрасної Дами, «чоловіче ательє» – моделі одягу для лицаря.

РІ-ДЛ: за бажанням дослідіть: 1. Історію одного з українських замків.

2. Дізнайтеся про зниклі міста-фортеці: Тустань, Чуфут-Кале та ін.

3. Поцікавтеся творами кіномистецтва про епоху лицарства.


 1. Поцікавтеся, зйомки яких кінотворів відбувалися на території українських замків і фортець.

П: донжон, герб.

Григоріанський хорал. Г.Аретинський і лінійна нотація музики. Діяльність мандрівних акторів-музикантів трубадурів, труверів, меннезінгерів, менестрелів, скоморохів. Музичні твори створені за мотивами легенд про долю (опера Р. Вагнер «Тангейзер», опера П.Чайковського «Іоланта»).

СММ: Р. Вагнер Увертюра до опери «Тангейзер» Музичне змагання лицарів (фрагмент).

ПЗ: 1. Пригадайте відомі вам романси. Які основні ознаки цього вокального жанру? Поміркуйте, яка мелодія може бути до поезії відомого міннезінгера Вальтера фон дер Фогельвейде: «Я твій в дні щастя й дні біди…»

2. Пригадайте, що таке увертюра? Увертюри до яких опер ви слухали?

3. Як ви гадаєте, про що розповіла музика Р. Вагнера? Якого вона характеру? Як у музиці відтворено змагання?

4. Порівняйте характер музики Інтродукції та Аріозо. Які відтінки почуттів характеризують кожен із фрагментів (музика сувора, збентежена, схвильована, стримана, ніжна, лірична, тендітна)? Яка музика звучить у фіналі? Розкажіть за характером музики, як завершується сумна історія Іоланти.

РІ-ДЛ: За бажанням ознайомтеся з операми «Тангейзер» та «Іоланта», поділіться своїми враженнями і міркуваннями з однокласниками.


 1. Дослідіть історію популярності лютні та створіть мультімедійну презентацію «Лютня: від середньовіччя до сучасності».

П: аріозо, інтерлюдія, інтродукція, постлюдія.


КОЛОРИТ ГОТИЧНОГО МІСТА

11.-12.

Готичний стиль в архітектурі середньовічного міста. Синтез архітектури, скульптури, монументального живопису (вітражі). Готичний стиль у книжковій мініатюрі.
Середньові́чне мі́сто - центр ремесел та торгівлі на відміну від села, мешканці якого займалися сільським господарством.
Го́тика (італ. gotico, від назви германського племені готів), готичний стиль - художній стиль, середньовічної культури країн Західної Європи (між серединами XII і XVI століть). Термін «Готика» введений в епоху Відродження як зневажливе позначення всього середньовічного мистецтва, що вважалося «варварським».

СОМ: фоторепродукції: Собор Нотр-Дам у Парижі, собор у Шартрі, собору Уельсі (фасад, інтер’єр).

ПЗ: 1. Висловіть свої враження від архітектури в готичному стилі. Поміркуйте над словами Фоми Аквінського, філософа й богослова XIII ст., який вважав красу сумою, поєднанням трьох властивостей: цілісності, пропорційності та сяйва.


 1. Порівняйте зразки буквиць готичного та романського стилів, чи відображають вини характер свого часу?

ХТД: варіант 1. Виконайте замальовки екстер’єрів чи інтер’єрів готичних споруд;

варіант 2. Створіть ескіз буквиці в готичному стилі.

РІ-ДЛ: Здійсніть віртуальну екскурсію до собору Паризької Богоматері, Шартрського або інших соборів, створених у готичному стилі.

Собо́р Пари́зької Богома́тері (Нотр-Дам де Парі) (фр. Notre Dame de Paris) - собор у Парижі (Франція), присвячений Діві Марії, матері Ісуса Христа, кафедральний храм Паризької архідієцезії. Один з найпрекрасніших витворів готичного мистецтва.
Як утілено синтез мистецтв у храмі? У чому магія світла в соборі? Яку атмосферу створюють вітражні вікна?
Вітра́ж (фр. vitrage, від лат. vitrum - скло), орнаментальна або сюжетна декоративна композиція зі скла та інших матеріалів, що пропускають світло.


 1. Проведіть дослідження «Створення книги»: історія розвитку. Поміркуйте, які здобутки майстрів середньовічної книги застосовують і в сучасних книгах.

3. Поцікавтесь можливостями виготовлення вітражів у домашніх умовах. Запропонуйте варіанти оздоблення вітражами приміщень (однієї з кімнат вдома, класної кімнати, актової чи спортивної зали тощо)

П.:аркбутан, вітраж.Музика в готичному соборі. Григоріанський хорал, Меса, реквієм. Балади. Середньовічний театр (мікрель, мораліте, містерія). Музичні інструменти (лютня, ребек, орган-партатив).

СММ: О.Регіспі «церковні вітражі», Б.Годар «Готична симфонія»

РІ-ДЛ: У вільний час ознайомтеся із всесвітньовідомим мюзиклом «Собор Паризької Богоматері» (композитор Риккардо Коччанте). Проведіть з однокласниками його обговорення

П.: меса, реквієм.  1   2


Скачати 248.48 Kb.

 • І розділ. Стилі та напрями мистецтва стародавніх епох і цивілізацій: античний, візантійський, романський, готика, Ренесанс Тема I. Мистецтво найдавніших цивілізацій світу
 • Вавілонська вежа
 • Афінський Акрополь
 • ВЕЛИЧ І МОГУТНІСТЬ ДАВНЬОГО РИМУ
 • Тема 3. Мистецтво Середньовіччя ВЕЛИЧ І КРАСА МИСТЕЦТВА ВІЗАНТІЇ ТА КИЇВСЬКОЇ РУСІ.
 • Феофана Грека
 • Хоровий спів
 • «ВАЖКЕ МОВЧАННЯ» АРХІТЕКТУРИ ТА ЛИЦАРСЬКИЙ КОДЕКС ЧЕСТІ 9.-10. Оборонний характер романської архітектури
 • Білгород-Дністровська фортеця
 • КОЛОРИТ ГОТИЧНОГО МІСТА 11.-12. Готичний стиль в архітектурі середньовічного міста