Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Основи художньої культури

Основи художньої культури




Сторінка1/3
Дата конвертації25.03.2017
Розмір214 Kb.
  1   2   3

П.Д. Миколюк

учитель музичного мистецтва

та художньої культури

Розсішської загальноосвітньої

школи І – ІІІ ступенів

Христинівської районної ради

Черкаської обасті
Урок художньої культури, 9 клас

ІІ семестр

ІІ розділ

Тема: Основи художньої культури

Урок №21

Тема: Художні напрями і стилі.

Музика Му́зика (від грец. μουσική - мистецтво муз) - мистецтво організації музичних звуків, передусім у часовій (ритмічній), звуковисотній і тембровій шкалі. Музичним може бути практично будь-який звук з певними акустичними характеристиками, які відповідають естетиці тої чи іншої епохи, та може бути відтвореним при виконанні музики.

Періодизація розвитку художньої культури. Поняття «стиль епохи», «національний стиль», «індивідуальний стиль митця». Європейські стилі.

Мета: вчити орієнтуватись в періодах історії культури, дати поняття про історичні епохи, визначити, що таке «стиль», особливості «стилю епохи», «національного» та «індивідуального» стилів.

Історична епоха - термін для позначення єдності якісного стану суспільної системи та історичного часу; категорія, в якій фокусується динамічний аспект соціального простору й часу, пов'язаного з діяльністю людей, їхньою соціальною активністю.

Історія культури - розділ історичної науки та культурології, присвячений вивченню розвитку і взаємодії аспектів людської діяльності, так чи інакше пов’язаних з культурою. Крім того, історія культури є окремою соціально-гуманітарною академічною дисципліною.

Розкрити особливості античного, романського і готичного стилів. Розвивати вміння уважно сприймати твори мистецтва, розпізнавати мистецькі пам’ятники різних стилів. Виховувати інтерес до світової культурної спадщини.

Культу́рна спа́дщина - сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об'єктів культурної спадщини, результат духовної і матеріальної діяльності. 1963 року створена загальноєвропейська федерація Europa Nostra з метою популяризації і захисту культурної спадщини та природного середовища Європи.



Цілі навчання:

  • Розкрити поняття напрям та стиль.

  • Вчити розпізнавати мистецькі та літературні пам’ятки античного, романського та готичного стилів.

  • Розвивати навики розрізняти “стиль епохи”, “національний стиль”, індивідуальний стиль митця.

  • Вдосконалювати навики виконання ескізу розпису вази в традиціях давньогрецьких майстрів.

  • Збагачувати естетичний досвід учнів.

  • Виховувати шанобливе ставлення до творів світової культури та мистецтва.


Тип уроку: урок – дослідження.

Техніка виконання: гуашевий живопис, графічні техніки, аплікація.

Методи навчання: евристичний, частково-пошуковий, дослідницький, інформаційно-рецептивний.

Форма організації: диференційовано-групова, індивідуально-групова робота, виконання творчої роботи в групах, практичне заняття.

Терміни і поняття: стиль - стійка єдність художніх принципів, прийомів і засобів, які використовуються під час створення творів мистецтва;

Мистецтво Мисте́цтво - одна з форм суспільної свідомості; вид людської діяльності, що відбиває дійсність у конкретно-чуттєвих образах, відповідно до певних естетичних ідеалів. У широкому сенсі мистецтвом називають досконале вміння в якійсь справі, галузі; майстерність.

великий стиль — історичний стиль певної епохи;

індивідуальний стиль — стиль окремого митця;

національний стиль – стиль певного народу, нації.



Обладнання:

для вчителя: комп'ютер, мультимедійна дошка

для учнів: папір, гуашеві фарби, пензлі, склянка з водою, кольоровий папір, клей, ножиці, простий олівець, графічні матеріали.

Візуальний ряд: ілюстрації із зображенням таких об'єктів чи творів: античність: фрески Кноссь-кого палацу; храм Гери в Олімпії; храм Артеміди в Ефесі; курос та кора; Фідій («Афіна-Войовни-ця», «Афіна-Парфенос», «Зевс»), Мирон («Дискобол»); Поліклет («Дорифор», «Поранена амазонка»); комплекс споруд Афінського акрополя;

Афінський акрополь - найвідоміший акрополь у світі, розташований у столиці Греції місті Афіни на пагорбі Акрополіс висотою 156 м над рівнем моря. Афінський акрополь був офіційно проголошений провідною пам'яткою загальноєвропейської культурної спадщини 26 березня 2007 року.

колона імператора Траяна;

Марк У́льпій Не́рва Трая́н, відоміший як Трая́н (лат. Marcus Ulpius Nerva Traianus); 18 вересня 53 р., Італіка, Бетика - 8/9 серпня 117 р., Селінунт, Кілікія) - римський імператор з династії Антонінів (лат. Caesar Nerva Traianus Augustus, з 28 січня 98 р.)

Пантеон у Римі; амфітеатр Флавіїв; скульптура «Оратор»; бюсти Цицерона, Цезаря; романський стиль: церква Св. Трохима в Арлі, собор Нотр-Дам у Пуатьє, церква Св. Марії в Лаахе, «Золотий портал» Фрейбурзького собору; готичний стиль: собор Паризької Богоматері, Рейнський собор; Сен-Шапель; собор у Шартрі, Бове, Палац юстиції в Руані; торговельні ряди в Брюгге; зразки вітражів, скульптурного оздоблення фасадів соборів;

музичний ряд: епоха Відродження: фрагмент меси Папи Марчело (Дж. П. да Палестрина);

літературний ряд: виставка книг Гомера «Іліада», «Одіссея», Вергілій «Енеїда», лірика вагантів.

Міжпредметні зв’язки: історія, світова література.

Декорати́вне оздо́блення фаса́дів - складова комплексу фасадних робіт, один із способів надати індивідуальність оселі та покращити її експлуатаційні характеристики. Поряд з чисто зовнішньою, декоративною функцією, оздоблення виконує ряд найважливіших завдань по захисту систем будинку від негативних впливів навколишнього середовища.

Світова́ літерату́ра- сукупність літератур усіх народів світу від давнини до сьогодення. Зародження літератури в кожній країні пов’язане з виникненням писемності і художньої творчості в царині мистецтва слова, що відбувалося неодночасно в різних регіонах, державах тощо.



План уроку

І. Організація класу. Емоційне введення до уроку. (4хв.)

ІІ. Актуалізація опорних знань.(3хв.)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.(1хв.)

ІV. Вивчення нового матеріалу.(18хв.)

V. Практичне заняття. (10хв.)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу. (5хв.)

VІІ. Підсумок уроку. (3хв.)

VІІІ. Домашнє завдання. (1хв.)

Хід уроку

  1. Організація класу. Емоційне введення до уроку.

Перегляд відео кліпу Gregorian «Nothing Else Matters».

  1. Актуалізація опорних знань

Вчитель. Ви переглянули фільм. Чим він вам запам’ятався? Культура виникла разом з появою людини, розвивалася разом із нею та передавала основні етапи і події життя людства. Способи розробити періодизацію розвитку культури спостерігалася здавна. Повсякчас поділ на період був пов'язаний із періодами розвитку людства. Вашим домашнім завданням було ознайомитися із статтею підручника.

«Мозковий штурм»

  • Давайте проведемо спостереження, які ж періоди розвитку людства виділяв Гесіод? (Золотий, срібний, мідний, героїчний, залізний)

Вчитель: з його точки зору еволюція відбувалась у зворотному порядку. Римський поет Лукрецій Кар висунув здогадки про найважливіші прояви людської культури:

  1. Використання металу і каменю для виготовлення знарядь праці.

    Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядається

    Орудия труда☃☃- понятие марксистской политэкономии, которое означает «все вещи, с помощью которых человек действует на предмет своего труда и преобразовывает его».



  2. Походження мови.

  3. Поява права і релігії.

  • На які періоди ділив розвиток людства Християн Томсен? (кам’яний вік, бронзовий, залізний)

  • Які періоди виділяв Адам Фергюсон? (дикість, варварство, цивілізація)

Вчитель: геологічна періодизація розбиває існування життя на 4 ери: архейську, палеозойську, мезозойську, кайнозойську – час виникнення людини.

  • На які періоди поділив цей розвиток Арнольд Тойнбі? (5 цивілізацій: західна, ісламська, китайська, індійська, православна)

  • Чи існує сьогодні цей поділ у розвитку культури?

  • Які культурні періоди розвитку людства ви знаєте?

  1. Період первісного суспільства.

  2. Період ранньокласового суспільства (з нього починається людська цивілізація).

    Арнольд Джозеф Тойнбі (англ. Arnold Joseph Toynbee, 14 квітня 1889(18890414)-22 жовтня 1975) - англійський історик, один з розробників цивілізаційної теорії. Його дванадцятитомний аналіз становлення та занепаду цивілізацій - «Дослідження історії» (1934-1961) - це синтез всесвітньої історії і мета-історії, заснованої на універсальних ритмах становлення, розквіту і занепаду; дослідження історії у глобальній перспективі.

    Пе́рвісне суспі́льство - тривалий період в історії людства: від початкового етапу становлення людини та суспільства і до виникнення перших цивілізацій. Період в історії людства до винаходу писемності, після чого з'являється можливість історичних досліджень.

    Цивілізація Цивіліза́ція - людська спільнота, яка впродовж певного періоду часу (процес зародження, розвиток, загибель чи перетворення цивілізації) має стійкі особливі риси в соціально-політичній організації, економіці та культурі (науці, технологіях, мистецтві тощо), спільні духовні цінності та ідеали, ментальність (світогляд).



  3. Античність – перший перехідний період.

  4. Період середньовічного суспільства.

  5. Відродження – другий перехідний період.

  6. Період культури нового часу.

  7. Період культури ХІХ – ХХ століття.

Учитель пропонує учням розв’язати кросворд.

По горизонталі:



  1. Споруда, в якій мегаліти розташовані кільцем? (Стоунхендж)

  2. Мистецтво створення споруд? (Архітектура)

  3. Держава, в якій збудована перша ступінчаста піраміда фараона Джосера? (Єгипет)

  4. Вид архітектури? (Ландшафтна)

  5. Грецький класичний ордер? (Коринфський)


Ключове слово: Стиль




1




























2





































3






















4




























5





































  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Отже, сьогодні ми з вами ознайомимося з художніми напрямами і стилями. Ознайомимося з поняттям «стиль епохи», «національний стиль», «індивідуальний стиль митця» та ознайомимося з європейськими стилями: античним, романським та готичним.

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Учитель запрошує до дошки 3 учнів. Пропонує записати вислів «Культура – це те, що залишається, коли все інше забуте» (Едуард Ерріо).

  • У чому ви вбачаєте різницю?

Кожен із вас має певні особливості письма, тобто ваш особистий стиль. Слово «стиль» походить від грецького «паличка для письма». Гострі палички з кості або металу застосовувались для письма на дерев’яних табличках вкритих воском. Судячи з цього слово «стиль» спочатку означало індивідуальну манеру письма, почерк окремої людини. У повсякденному житті ми вживаємо слова «стиль одягу», «стиль поведінки», «стиль танцю», «стиль роботи». «Стиль» - стійка єдність художніх принципів, прийомів і засобів, які використовуються під час творення творів мистецтва.

У художній культурі визначають «великий стиль» або «стиль епохи» (стиль певного історичного періоду).

Національний стиль – існує на основі традицій певного народу, нації. Він відображає психологічно етнонаціонально особливості країни, або окремих її регіонів.

Кожен митець намагається знайти свій індивідуальний або власний творчий стиль митця.



  1. Експериментальна гра

Три команди отримують репродукції картин К. Білокур, Т. Шевченка, К. Малевича, але у змішаному вигляді.

Завдання: Кожна команда повинна за особливостями зображуваного відібрати твори свого художника.

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ СТИЛЬ МИТЦЯ

Манера виконання

Кольорова гама

  1   2   3



  • ІІ розділ Тема: Основи художньої культури Урок №21 Тема
  • Мета
  • Тип уроку
  • Форма організації
  • Обладнання: для вчителя
  • Міжпредметні зв’язки
  • План уроку І.
  • Організація класу. Емоційне введення до уроку . Перегляд відео кліпу Gregorian «Nothing Else Matters». Актуалізація опорних знань
  • Вчитель
  • Ключове слово: Стиль
  • Повідомлення теми і мети уроку.
  • Вивчення нового матеріалу. Розповідь учителя з елементами бесіди.
  • Експериментальна гра Три команди отримують репродукції картин К. Білокур, Т. Шевченка, К. Мале вича, але у змішаному вигляді. Завдання
  • ІНДИВІДУАЛЬНИЙ СТИЛЬ МИТЦЯ Манера виконання Кольорова гама