Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаОснови техніки спортивного орієнтування

Скачати 40.12 Kb.

Основи техніки спортивного орієнтування
Скачати 40.12 Kb.
Дата конвертації09.04.2017
Розмір40.12 Kb.


Основи техніки спортивного орієнтування.
Спортивне орієнтування Спортивне орієнтування - вид спорту, суть якого полягає в орієнтуванні на місцевості за допомогою карти та компаса та найшвидшого знаходження заданих контрольних пунктів.

    

     Щоб добре орієнтуватися на незнайомій місцевості, знать, де перебуваєш, уміти вибрати кращий шлях і пройти до наміченої мети, потрібно регулярно вправлятися з картою і компасом, тренувати зорову пам'ять і спостережливість. Розглянемо основні "секрети", що допомагають швидко і впевнено пересуватися по незнайомій місцевості.

     Компас. Навчитися користуватися компасом неважко.

Користува́ння - добування з речей їхніх корисних властивостей (наприклад, збирати врожай, вживати продукти харчування, носити одяг і взуття). Одна з трьох класичних правомочностей власника (нарівні з володінням і розпорядженням).
Але компас, як правило, найкращим помічником в орієнтуванні стає разом з картою. У спортивному орієнтуванні користуються спеціальними рідинними компасами. Вони дозволяють швидко і просто взяти з карти потрібний напрямок і рухатися по місцевості по обраному азимуту.
Азимут Азимут (англ. Azimuth) - кутовий вимір у сферичній системі координат. Нехай є вектор, що бере початок від спостерігача (початок координат) до деякої точки, і спроектований перпендикулярно на площину відліку; кут між проекцією вектора і опорного вектора на площину відліку називається азимутом.
Рідина в ампулі компаса забезпечує необхідну стійкість стрілки компаса навіть при бігу. Пластина компаса має лупу для читання насичених ділянок карт і шкали для кутових і лінійних вимірювань на картах, а також лічильник із цифрами від 0 до 9

Орієнтування карти. Опинившись в незнайомій місцевості, перш за все потрібно зорієнтувати карту: її встановлюють так, щоб лінії північ-південь на мапі мали однаковий напрямок зі стрілкою компаса. Верх карти повинен знаходитися в тому ж напрямку, куди вказує північний кінець стрілки компаса. Після орієнтування карти всі об'єкти, зображені на ній, будуть в повній відповідності з об'єктами місцевості. Після цього приступимо до "читання" карти - зіставимо місцевість з картою і карту з місцевістю.

     "Читання" карти. Вміння швидко читати і правильно розуміти карту – складна технічна навичка. Читають карту тільки в зорієнтованому положенні і тільки в напрямку руху. Особливість спортивних карт – читання з будь-якого напрямку і навіть "вгору ногами". Вчитися читати карту найкраще на місцевості з доброю оглядовістю, в русі по дорогах або просіках.Рух "по великому пальцю" - великий палець лівої руки, що тримає карту, спрямований по лінії руху, а ніготь фіксує місце розташування орієнтувальника в даний момент - істотно полегшує процес читання карти, особливо новачкам.
Особливість, або сингулярність в математиці - це точка, в якій математичний об'єкт (зазвичай функція) не визначений або має нерегулярну поведінку (наприклад, точка, в якій функція недиференційована).
Спортивна карта - спеціальна крупномасштабна схема місцевості, призначена для використання в змаганнях зi спортивного орієнтування.
Великий палець (палюх, пучак, бецман, лат. pollex) - перший, тобто внутрішній палець кисті. Термін зазвичай використовується для приматів, у тому числі людини, та деяких інших тварин, у яких цей палець протистоїть решті фаланги, для решти тварин використовується термін полекс (лат. pollex)

     При читанні карти все орієнтири підрозділяють на точкові, лінійні і площадні. До точкових належать об'єкти, зображувані поза масштабними умовними знаками (каміння, ями, джерела, групи дерев і т.п.). У лінійних орієнтирів - дороги, стежки, просіки, канави, межі лісу і вирубок, яри, вимоїни - протяжність перевищує їх ширину.

Протяжність - одна з характеристик простору, яка виражає його розміри. В понятті протяжність зафіксовано відносну постійність певних типів зв'язку, що зумовлює можливість порівняння розмірів фізичних тіл.
Площадні орієнтири - ставок, озеро, галявини, вирубки, ліс, великі пагорби, доли, схили. Точкові та лінійні орієнтири сприймаються простіше, так як в більшості своїй вимагають сприйняття на площині. Рельєф місцевості неможливо сприймати без розвитку об'ємно-просторового мислення, він найбільш складний при читанні карти.

     Важливу роль при читанні карти грає "пам'ять карти", тобто здатність швидко запам'ятовувати і зберігати образ карти або місцевості. "Пам'ять карти" дозволяє рідше звертатися до карти, менше витрачати часу на звірення її з місцевістю при визначенні свого стояння, виборі шляху.

     Рух по азимуту. Будь-який напрямок може бути виражено як кут по відношенню до напрямку на північ. Це напрям під заданим кутом і називається "азимутом". Тримати азимут просто, якщо використовувати орієнтовний компас з платформою.Кілька простих порад:

встановіть компас на карті таким чином, щоб поздовжня сторона платформи з'єднувала початкову та кінцеву точки маршруту;

обертайте колбу компаса, поки червоні лінії на колбі не стануть паралельні напрямку меридіана на карті.

У математиці, орієнтовність - це властивість поверхні у евклідовому просторі, що визначає чи можливо зробити цілісний вибір вектора нормалі поверхні у кожній точці. Вибір нормалі поверхні дає можливість використовувати правило правої руки для визначення орієнтації за годинниковою стрілкою для петлі на поверхні, як це вимагається, наприклад, теоремою Стокса.
Меридіа́н, півде́нник або полуде́нник (лат. meridies - по́лудень) - уявна лінія перерізу поверхні земної кулі площиною, проведеною через будь-яку точку земної поверхні і вісь обертання Землі. Кожен меридіан перетинається з усіма іншими в двох точках: на північному і південному полюсі.
Черво́ні лі́нії - визначені в містобудівній документації відносно пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які відмежовують території мікрорайонів, кварталів та території іншого призначення.
Подвійна риска на колбі повинна дивитися в бік півночі !;

• зніміть компас з карти і тримайте його перед собою так, щоб поздовжня грань платформи дивилася від вас;

• повертайтеся навколо своєї осі доти, поки північний кінець стрілки не виявиться між подвійною рискою на колбі компаса; виберете далеко попереду якийсь орієнтир і рухайтеся до нього, потім повторіть всі операції спочатку.

     Щоб витримати на місцевості Азимутальний рух, з певним компасом, необхідно періодично робити "перевірку" - зарубку орієнтирів у напрямку руху.

Пері́од (грец. περίοδος - кружний шлях, обертання, чергування) може означати: Проміжок часу, протягом якого повторюється якийсь циклічний процес: Період коливання Період обертання Горизонтальний ряд хімічних елементів, розміщених у порядку зростання їх атомних мас, що розпочинається лужним металічним елементом, та закінчується інертним газом.
Для цього потрібно навчитися фіксувати поглядом можливо більш далекий орієнтир і намагатися не випускати його з поля зору при русі. Це точний Азимутальний рух . Але буває і приблизний, грубий азимутальний рух по крупним площадним або лінійним орієнтирам, при русі в "мішок" (до перетину двох лінійних орієнтирів).

     Говорячи про азимутальний рух, не можна не сказати про рух з попередженням. Сенс його полягає в тому, що рух планується не в точку, а з завідомим відхиленням в той чи інший бік. Зазвичай, це робиться для виходу на лінійний орієнтир, щоб потім продовжити по ньому рух до мети. При азимутальному русі на відстань більше 200 м не треба забувати про карту.

Відстань Ві́дстань або ві́ддаль між двома точками простору - довжина уявного відрізка прямої, що сполучає ці точки.
Необхідно ретельно стежити за місцевістю, пройденим відстанню; періодично, бажано по пам'яті, зіставляти місцевість з картою, щоб завжди знати своє місцезнаходження. "Азимутальне чуття" приходить після численних тренувань протягом декількох років.
Тре́нінг (англ. training) - це запланований процес модифікації (зміни) відношення, знання чи поведінкових навичок того, хто навчається, через набуття навчального досвіду з тим, щоб досягти ефективного виконання в одному виді діяльності або в певній галузі.

     Вимірювання відстаней. Відстані вимірюються по карті і на місцевості: на карті - на око або за шкалою планки компаса, на місцевості - на око, по часу руху і підрахунком пар кроків. Найточніші вимірювання на карті - лінійкою компаса, на місцевості - парами кроків. Пройдену відстань можна контролювати за основними орієнтирами, які трапляються на шляху руху. Контроль відстаней рахунком пар кроків вимагає попередньої підготовки, при якій оцінюється довжина пар кроків в різних умовах пересування; по дорозі, лісі, в гору, під гору, по пересіченій місцевості, бігом, кроком і т.д. Для визначення довжини пари кроків відмірюються і проходяться ділянки в сто метрів або між орієнтирами відповідно до карти.

Контроль (фр. contrôle, от contrerôle - подвійний список): Перевірка, облік, спостереження за чим-небудь. Установи, особи, що перевіряють діяльність будь-якої іншої організації або відповідальної особи, звітність тощо.
Озна́чення, ви́значення чи дефіні́ція (від лат. definitio) - роз'яснення чи витлумачення значення (сенсу) терміну чи поняття. Слід зауважити, що означення завжди стосується символів, оскільки тільки символи мають сенс що його покликане роз'яснити означення.     Рух по ланцюжку орієнтирів. Дотримуючись надійних і легко впізнаваних на місцевості орієнтирів, можна пройти до наміченої цілі. При такому способі пересування потрібна техніка орієнтування: звірення карти з місцевістю, володіння компасом і вимір відстаней. Основна вимога такого руху - зв'язок карти з місцевістю. Втрата орієнтиру (точки свого місцезнаходження) може причинити багато неприємних хвилин: доведеться знайти новий надійний орієнтир і "прив'язатися" до карти. Щоб цього не сталося, реалізуючи шлях по ланцюгу орієнтирів, необхідно постійно стежити за компасом, за напрямком лінійних орієнтирів і за азимутом при перетині площадних орієнтирів. У цьому випадку не буде помилок і "відхилення" на невірний шлях, який може бути відмічений на місцевості орієнтирами, подібними обраними для руху.


Скачати 40.12 Kb.

  • Компас.
  • Читання" карти.
  • Рух "по великому пальцю" - великий палець
  • Рух по ланцюжку орієнтирів.