Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаОсновні компоненти сучасного комп’ютера

Основні компоненти сучасного комп’ютера
Дата конвертації24.05.2017
Розмір82.5 Kb.
ТипЛабораторна робота

Лабораторна робота №2

Тема: “Основні компоненти сучасного комп’ютера”.

Мета роботи: “Ознайомитись з основними компонентами сучасного комп’ютера.”

Завдання:

 1. Вивчити теоретичний матеріал, представлений в лекціях.

 2. Підготувати відповіді на питання:

 1. Історія створення IBM PC.

 2. Означення ПК.

 3. Основні терміни: плата; чіп; чіпсет; контролер; порт; шина; інтерфейс.

 4. Складові частини ПК.

 5. Системна плата (охарактеризувати всі компоненти).

 6. Характеристика шин для підключення плат розширення.

 7. Порівняльна характеристика накопичувачів для збереження даних.


Теми реферативних доповідей (3 бали за доповідь не менше 2 сторінок 12 шрифтом):

 1. Історія розвитку ЕОМ (в період до створення IBM PC).

 2. Платформа Apple Macintosh.

 3. Сучасні суперкомп’ютери.В індустріальну епоху світові держави пишалися промисловими районами, на видноколах яких височіли шахтні терикони та гігантські домни. Зрештою, у Радянському Союзі кількість тонн чавуну на душу населення була якщо й не основним показником промислового розвитку, то принаймні безвідмовним пропагандистським аргументом.

Macintosh або Mac - це низка персональних комп'ютерів, які розробляє та продає компанія Apple Inc.

Сою́з Радя́нських Соціалісти́чних Респу́блік (скорочено - СРСР або Радянський Союз) - формально союз соціалістичних держав, утворених на уламках Російської імперії після революції 1917 року, наддержавне утворення, яке існувало в 1922–1991 роках у Центральній та Північній Азії, Східній Європі.

Навіть тепер в Україні подекуди лунають голоси, що «тільки у шахті, біля верстата чи в полі робиться реальна робота».

Проте вже у другій половині минулого століття все змінилося. І якщо в індустріальну добу кількість і «якість» отих самих індустріальних регіонів визначала, скільки гармат, гвинтівок чи броненосців зможе протиставити своїм сусідам держава, то сьогодні кількість і потужність обчислювальної техніки визначає, окрім усього, наскільки точно ракети й бомби конкретно взятої держави зможуть опуститися на голови її супротивників.

Електро́нна обчи́слювальна маши́на (ЕОМ) - загальна назва для обчислювальних машин, що є електронними (починаючи з перших лампових машин, включаючи напівпровідникові тощо) на відміну від електромеханічних (на електричних реле тощо) та механічних обчислювальних машин.

Сучасні суперкомп’ютери у переважній своїй більшості — це зовсім не велетенські миготливі панелі з малобюджетних бойовиків. З суто споглядального погляду, це зазвичай просто великі машинні зали, заповнені майже «звичайними» комп’ютерами серверної конфігурації, що з’єднані між собою надшвидкісною внутрішньою мережею. Такі багатопроцесорні системи називаються кластерами і становлять відсотків 70—80 із сучасних суперкомп’ютерних систем.

Потужність суперкомп’ютерів виміряють у флопсах (від англ. FLOating Point operations per Second). Флопс — це одна арифметична операція з числами у форматі «рухомої коми», який найчастіше використовується для наукових розрахунків.

Арифметичні дії є двомісними операціями на множині чисел - на вході беруть два числа (операнда), і повертають одне число як результат.

Точніше, потужність впродовж останнього десятка років виміряють у гігафлопсах, себто мільярдах операцій на секунду, а показники машин, створених впродовж останніх трьох-чотирьох років, вводять в обіг термін терафлопс.

Найпотужнішим на планеті суперкомп’ютером на даний момент є «Блакитний ген» (Рочестер, США), швидкодія якого становить 71 000 гігафлопс. Хоча наприкінці березня, після запуску додаткового процесорного блоку, вдалося досягти продуктивності у 135 000 гігафлопс. «Блакитний ген» було збудовано компанією IBM на замовлення Департаменту енергетики США. Формально на цій комп’ютерній системі здійснюються розрахунки для досліджень, пов’язаних з питаннями ядерної безпеки, зокрема при експлуатації ядерних станцій, та зберігання ядерного палива. Але при тому не слід забувати, що Національна Лабораторія Лоуренса Лівермора, яка брала участь у розробці системи, була заснована в 1952 році, крім іншого, і для вдосконалення ядерного арсеналу Сполучених Штатів Америки.

Ядерна безпека - дотримання норм, правил, стандартів та умов використання ядерних матеріалів, що забезпечують радіаційну безпеку.

Я́дерне па́ливо - речовина, яка використовується в ядерних реакторах для здійснення ланцюгової ядерної реакції поділу.

Сполучені Штати Америки Сполу́чені Шта́ти Аме́рики, також США, Сполу́чені Шта́ти, Шта́ти, Аме́рика (англ. United States of America, USA, U.S., the USA, the States, America) - конституційна федеративна республіка в Північній Америці, що складається з 50 штатів: Аляски, Гаваїв, 48 штатів на території між Атлантичним і Тихим океанами і між Канадою і Мексикою та федерального (столичного) округу Колумбія.

Тому, хоча холодна війна й закінчилась, не можна виключати, що колосальна обчислювальна потужність «Блакитного гена» спрямована і на дослідження речей, із ядерною безпекою діаметрально протилежних.

Холо́дна війна́ - глобальна геополітична, економічна та ідеологічна конфронтація між Радянським Союзом і його союзниками, з одного боку, та США, країнами Західної Європи і їх союзниками - з іншого, що тривала з середини 1940-х до початку 1990-х років, призвела до розпаду СРСР та переросла в сучасне протистояння між Росією та Заходом.

Другим (чи другою?) у списку найпотужніших суперкомп’ютерів планети на сьогодні є система «Колумбія», розміщена в обчислювальному центрі NASA у Колумбії.

Обчи́слювальний центр (ОЦ) - організація, підрозділ, або, в більш вузькому сенсі, комплекс приміщень, призначених для розміщення комп'ютерних систем і допоміжного обладнання.

З потужністю у 51 870 гігафлопс цей суперкомп’ютер істотно відстає від лідера, особливо якщо врахувати перспективи подальшого нарощування продуктивності «Блакитного гена». Основне призначення «Колумбії» —обчислювальна підтримка аерокосмічних місій НАСА. Хоча, крім цього, на «Колумбії» виконуються розрахунки, пов’язані з нанотехнологіями, конструюванням аерокосмічних апаратів та термічним захистом.

Третій щабель займає японський «Імітатор Землі» — 35 800 гігафлопс. Упродовж двох років «Імітатор Землі» залишався найпотужнішим комп’ютером світу і навіть тепер, більш ніж за три роки після свого запуску, посідає третє місце з істотним відривом від найближчого конкурента. На «Імітаторі Землі», як нескладно здогадатися з назви, здійснюється моделювання атмосферних та океанічних процесів у планетарному масштабі. Японські вчені мають на меті створення реалістичних гідродинамічних моделей, що дозволять з істотною часткою вірогідності передбачати циклічні зміни погоди, вплив антропогенного фактора на клімат та довколишнє середовище загалом.

Четверте місце посідає Mare Nostrum (лат. «Наше море»), потужність якого становить 20 500 гігафлопс (до речі, цей комп’ютер найпотужніший у Європі). Барселонський Суперкомп’ютерний Центр, де розміщений Mare Nostrum, вочевидь, є організацією демократичною, оскільки потужності комп’ютера використовують як багато іспанських дослідників, так і іноземці. Головні напрями досліджень, які здійснюються з використанням цього комп’ютера, — квантова хімія, біоінформатика, матеріалознавство та оптика.

П’ятий у списку найпотужніших комп’ютерів планети — система «Грім», потужність якої становить 19 900 гігафлопс. Розміщена вона у Національній Лабораторії Лоуренса Лівермора. Основним завданням цього дослідницького центру, окрім вдосконалення ядерної зброї, є «передові високотехнологічні дослідження в інтересах національної безпеки США».

Ква́нтова хі́мія - міждисциплінарна галузь науки, яка використовує засади квантової механіки для чисельних розрахунків структур та властивостей хімічних молекул.

Державна безпека - стан захищеності державної влади, суверенітету, територіальної цілісності, обороноздатності, спокою людей (народу), громадської злагоди, довкілля, національної і релігійної рівності.

Зброя Збро́я, заст. ору́жжя - сукупність технічних пристроїв та засобів, що застосовується для ураження живої сили противника, його техніки, спорудження та інших цілей під час ведення бойових дій; озброєння.

Переважна більшість сучасних обчислювальних ресурсів працює, як бачимо, у США — це справедливо як для 5, і для наступних 495 найпотужніших комп’ютерів планети. Чим же може похвалитися у цій царині Україна, а заодно і її найближчі сусіди? Хоч як дивно, 98 місце у рейтингу найпотужніших комп’ютерів світу займає розміщений у Мінську кластер «Скіф К-1000». Щоправда, проектування і створення цієї системи — спільна справа білоруських та російських фахівців.

Обчи́слювальні ресу́рси - можливості, забезпечувані компонентами обчислювальної системи, що витрачаються (зайняті) в процесі її роботи.

Громадянський рух «Спільна справа» - за власним визначенням на сторінці Фейсбук є громадянським рухом з припинення повноважень Верховної Ради та Президента України. Добровільне об’єднання громадян України, метою якого є протидія узурпації державної влади в Україні, яке відбулося після скасування Конституційної реформи 2004 року.

У графі «Виробник», де у більшості суперкомп’ютерів зазначено «IBM»,«NEC» чи «HP», у білорусько-російського кластера стоїть горде «self-made». Займатиметься російсько-білоруський кластер, як вказано на сайті Інституту інформатики НАН Білорусі, «проектуванням і моделюванням складних машинобудівних проектів». Іще один російський суперкомп’ютер , МВС-5000М, займає 210 сходинку у списку. Ось, власне, і все.

України в рейтингу не просто немає, нам не світить опинитися навіть у гіпотетичному Top-1000 — якби такий існував. До речі — щодо рейтингів. Нещодавно побачив світ і специфічний рейтинг комп’ютерів СНД. У ньому Україна представлена трохи краще. 13 місце займає суперкомп’ютер, встановлений в Інституті кібернетики ім. Глушкова. Його «крейсерська» потужність — 99 гігафлопс, основне коло виконуваних завдань — фізика, геологія, комплексні системи управління.

Система керування, також Система управління (англ. control system) - систематизований набір засобів впливу на підконтрольний об'єкт для досягнення цим об'єктом певної мети. Об'єктом системи керування можуть бути як технічні об'єкти так і люди.

39 та 49 місця займають іще дві суперкомп’ютерні системи, львівська та київська відповідно.

Зрозуміло, немає сенсу будувати суперпотужні обчислювальні комплекси тільки для того, щоб потрапити у верхній рядок престижного «Рейтингу 500». Просто потреба в таких комп’ютерах є хорошим індикатором існування в країні потужних, стратегічних і наукомістких проектів. А, зважаючи на українські досягнення у галузі побудови й експлуатації суперкомп’ютерів, приводів для ейфорії явно немає.


--
Лабораторні роботи з дисципліни: ”Архітектура ЕОМ”. РДГУ – 2007р.


Каталог: ld
ld -> Програма 5 вересня 2014 року, П’ятниця 09: 00-09: 50
ld -> Методичні рекомендації щодо вивчення інформатики в 9 класах надруковано у Інформаційному збірнику мон, №№19-21, 2009 р
ld -> Перелік дисциплін, з яких проводяться вступні випробування для вступу на навчання за опп підготовки спеціалістів, магістрів
ld -> Брейн ринг
ld -> Основи інформатики І обчислювальної техніки 10-11 класи
ld -> Зміст Основні поняття курсу інформатики та комп’ютерної техніки • Теми реферативних доповідей (3 бали за доповідь не менше 2 сторінок 12 шрифтом)
 • Сполучених Штатів Америки