Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Оздоблення виробів мережками

Скачати 118.65 Kb.

Оздоблення виробів мережками




Скачати 118.65 Kb.
Дата конвертації12.05.2017
Розмір118.65 Kb.

ТНВК “Школа — ліцей №6 ім. Н.Яремчука”
План – конспект уроку

з обслуговуючої праці

на тему:

Оздоблення виробів мережками



у 7 класі

Підготувала: вчитель Яремчук Г.С.

Тема: Оздоблення виробів мережками.

Мета: Ознайомити учнів із видами оздоблення виробів із різних конструкційних матеріалів, з особливостями технологічних процесів оздоблення виробів із текстильних матеріалів наскрізними техніками вишивання;
Вишивка (вишивання) - загальновідоме і поширене рукодільне мистецтво прикрашати різноманітними візерунками тканини і матеріали, від самих грубих і щільних, як, наприклад: сукно, шкіра, до найтонших матерій - батиста, серпанку, газу та інших.
Техноло́гія (від грец. τεχνολογια, що походить від грец. τεχνολογος; грец. τεχνη - майстерність, техніка; грец. λογος - (тут) передавати) - наука («корпус знань») про способи (набір і послідовність операцій, їх режими) забезпечення потреб людства за допомогою (шляхом застосування) технічних засобів (знарядь праці).
Конструкці́йні матеріа́ли (англ. constructional materials, engineering materials, structural materials) - це матеріали, з яких виготовляють деталі конструкцій (машин та споруд), що зазнають силових впливів (навантажень).
Технологі́чний проце́с - це впорядкована послідовність взаємопов'язаних дій та операцій, що виконуються над початковими даними до отримання необхідного результату.
Тексти́ль (від лат. textere - «плести»), також текстильні матеріали - м'який матеріал, що являє собою щільну мережу природних або штучних волокон (ниток або пряжі). Пряжа виготовляється в процесі прядіння сировини з волокон вовни, льону, бавовнику або іншого матеріалу на ткацькому верстаті, виготовляючи довгі нитки.
навчити розрізняти наскрізні лічильні шви, готувати тканину для їхнього виконання; виховувати шанобливе ставлення до національних традицій української вишивки, розвивати вміння з організації робочого місця, дотримання санітарногігієнічних вимог і правил безпечної роботи під час вишивання.
Саніта́р (в жіночому роді саніта́рка) - молодший медичний працівник, що виконує допоміжні функції в медичній практиці. Робота санітаром (санітаркою) не вимагає медичної освіти, але залежно від виконуваної роботи може знадобитися попередня підготовка у вигляді курсів, навчання на навчально-виробничому комбінаті й іншого.
Гігіє́на - наука, що вивчає закономірності впливу на організм людини та суспільне здоров'я комплексу чинників довкілля з метою розробки гігієнічних норм, санітарних правил, запобіжних і оздоровчих заходів.
Робо́че мі́сце - елементарна одиниця виробничої структури, що містить частину простору виробничого підрозділу, яка потрібна для здійснення трудової операції та оснащена матеріально-технічними засобами, що використовуються у процесі праці.
Вишивка - один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат.


Обладнання та матеріали: зразки вишиванок, нитки, тканина, плакат з малюнками залізниці, літери з яких складається слово МЕРЕЖКА, таблички з написом станцій, інструкційні картки з технологією виконання мережок, карти оцінювання.
Оцінювання - (фр. evaluation від value ціна, вартість) оцінка, визначення ціни, вартості, визначення кількості, якості продукції, якості ресурсів, придатності тощо; аналіз даних, обстановки.


Тип уроку: комбіноване заняття.

Форма уроку: урок - подорож

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

«Чарівна квіточка»

Дітям слід відповісти на запитання,які записані на зворотному боці кожної пелюстки квітки.

Актуалізація (лат. actualis - діяльний, діяльнісний, фактичний) - переведення в дію, стан активності того, що існувало лише потенційно чи латентно.
Питання - форма думки, виражена в мові пропозицією, яку виголошують або пишуть, коли хочуть що-небудь запитати, тобто отримати інформацію, що цікавить. В українській мові, якщо питання виголошують, то використовують питальну інтонацію, а якщо пишуть, то в кінці ставлять знак питання і використовують питальні частки: чи, не… чи, що, як, чи що, то хіба, невже, що якщо, а, так, правда, чи не так, так, але ж, чи не так, вірно; питальні займенникові слова: хто, що, який, який, чий, який, скільки, як, де, куди, звідки, коли, чому, навіщо, наскільки. За допомогою цих засобів будь-яка непитальна пропозиція може стати питанням або перезапитом. Задаючи питання зазвичай чекаємо відповіді. Виняток становить лише риторичне питання, на яке відповідь не потрібна.
Для цього треба відірвати будь-яку пелюстку квітки,яка висить на дошці,прочитати запитання і відповісти на них.



Орієнтовні запитання для гри

  • Які техніки вишивання вам вже відомі?

  • Як ви вважаєте , чи існують переваги в вже вивчених вами техніках вишивання(наприклад,ручних стібків порівняно з хрестиковими швами,або ж гладьових та хрестикових швів)?

  • Які кольори найчастіше застосовують в українських вишиванках?

  • Як правильно підібрати голку для вишивання?

  • Назвіть правила безпечної праці,яких необхідно дотримувати під час вишивання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Т.Г.Шевченко,видатний український діяч,завжди цікавився народним мистецтвом,збирав зразки вишивок,виконував замальовки українських костюмів.

Замальовка - найбільш компактний жанр художньої публіцистики, у якому висловлені враження автора від події, поєднані інформаційність і образність, ескіз з натури. Часто замальовка розповідає про незначну одиничну подію, наділяючи її визначною семантикою, підносячи суб'єктивно її значення.
Мотива́ція (з лат. movere) - спонукання до дії; динамічний процес фізіологічного та психологічного плану, керуючий поведінкою людини, який визначає її організованість, активність і стійкість; здатність людини діяльно задовольняти свої потреби.
Мисте́цтво - одна з форм суспільної свідомості; вид людської діяльності, що відбиває дійсність у конкретно-чуттєвих образах, відповідно до певних естетичних ідеалів. У широкому сенсі мистецтвом називають досконале вміння в якійсь справі, галузі; майстерність.



Легенда

Існує навіть легенда про те,що кріпаки в селі Качанова вишили за малюнками Т.Г.Шевченка сорочку та хусточку. Сорочка була з тонкої легкої тканини,розшита яблуневими квітками.Вона – ніби розповідь–символ про чисті сподівання юності,дівочої краси , народження кохання.

Окрім того,у народному побуті хусточка завжди була символом вірності та пам`яті про кохану.Цей пам`ятний подарунок завжди супроводжував козака в походах,чумака в далекій подорожі,бідняка на чужині(на заробітках).

У кожному регіоні хусточку вишивали по різному: були різноманітні орнаменти та кольори .

Орна́мент (від лат. ornamentum - прикраса) - візерунок або узор, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів, стилізованих тваринних чи рослинних мотивів. Орнамент, як прикраса, відіграє функцію естетичного оздоблення тіла (ювелірні прикраси), приміщення, споруди (архітектурні прикраси), чи будь-якого іншого простору.
Згадуються вірші Т.Г.Шевченка про таку хусточку.

У неділю не гуляла,

Та на шовки заробляла,

Та хустину вишивала,

Вишиваючи співала:

Хустиночко мережна,вишиваная!

Вигатую,подарую,

І він мене поцілує…

Хустино моя мальованая.

Учетель заздалегідь закріплює на дошці макети жіночого одягу,як то: спідниця , сарафан,блузка,і пропонує охочим учням оздобити простими мережками,виконаному на паперових стрічках з наліпками,одяг так,щоб він став привабливим та сучасним.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

(Дівчина “провідниця” відкриває табличку з написом станції та прикріплює картонний вагончик.

Карто́н (фр. carton, від італ. cartone або тектура, бібула) - листовий, переважно рослинного походження матеріал, маса квадратного метра якого становить понад 200 грам.
)

1.Станція Довідкова.

Вчитель. З давніх – давен наші предки оволоділи різними ремеслами. Вони будували житло, майстрували меблі, виготовляли речі домашнього вжитку. Щоб ці вироби тішили око, їх оздоблювали різьбленням, розписом випалюванням, вирізуванням а також вишивкою.

(Вчитель демонструє вироби оздоблені різьбленням, розписом мережками.)

У наш час ручна праця замінюється на машинну.

Випа́лювання (випалабо випалення) (рос. обжиг, англ. roasting, нім. Rösten n) - технологічна операція, яку проводять з метою надати матеріалам (руда, концентрати тощо) необхідних властивостей (фізичних, хімічного кладу) для подальшого перероблення нагріванням з витримкою без розплавлення хоча б одного твердого компонента матеріалу.
Ремесло́ (або ремество́)- у середньовічному місті дрібне промислове виробництво, що базувалося на ручній праці.
Вирі́зування - техніка прозорого білого шитва, що творить геометричні орнаменти, які складаються із вирізаних (порожніх та заповнених заплутками) квадратиків. Характерна для Полтавщини, Сарненського району Рівненщини, Закарпаття.
Розумова та фізична праця - два історичні види суспільної праці, що склалися на основі відокремлення нематеріального виробництва від виробництва матеріального. Суспільний поділ праці, що виник на певному ступені розвитку суспільства, виявляється у відокремленні Р.
У промисловості використовують напівавтоматичні та автоматичні в’язальні й вишивальні машини з комп’ютерним керуванням. (Додаток 1,2)

Вчитель ставить запитання:


  • Як ви вважаєте, у чому перевага автоматичних машин над ручними?

  • Що їх поєднує?

(Учні відповідають.)

Вчитель. Молодці. Ви правильно відповіли на запитання і тепер “провідниці” відкриває нам одну букву свого імені – літеру Е.

2.Стація Історична.

Вчитель. Наша подорож триває. Ми наближаємось до станції історична.

(Провідниця перегортає табличку з написом станції та прикріплює картонний вагончик.)

В Україні відомо понад 100 технік вишивання,які можна поділити на лічильні та вільні. Пригадайте, які лічильні шви ви виконували в 6 класі (хрестик, штапівка.)

Лічильні шви, які використовуються на тканині полотняного переплетення з підрізаними та витягнутими нитками, називаються ажурними. До таких технік належать мережки. Давайте з вами запишемо, що означає слово “мережка”.

Мережкою називають ажурну або прозору техніку вишивання, виконану на місці витягнутих із тканини ниток основи або утоку.

Дівчата підготували невеличкі повідомлення про мережки, давайте їх послухаємо.



Учениця 1. Здавна мережки були відомі у вишивці багатьох народів. В Україні ними прикрашали різноманітні вироби: серветки, скатертини, рушники, занавіски, покривала тощо. (Демонструє вироби, ілюстрації.
Ілюстра́ція - зображення, що супроводжує текст літературного твору, газетної статті тощо з метою полегшення для читача візуалізації змісту.
)


Учениця 2. Прикрашати вироби мережкою було завжди популярно. Дуже нарядним та красивим вважався одягом, який був оздоблений мережками: жіночі сорочки, костюми, чоловічі сорочки, дитячий одяг, хустки тощо. Подивіться, як гарно вбрана дівчина. (Демонструє манекен, одягнений в український жіночий костюм, з елементами мережок.)

Учениця 3. Візерунки мережок виконують переважно нитками світлих відтінків: білими, голубими, рожевими на білій тканині.

Білими нитками по білому полотні виконують переважно на Полтавщині та Чернігівщині. У південних та східних областях України використовують різнокольорові нитки, з допомогою яких утворюють яскраві візерунки на ажурному полотні.

Відтінок або тон кольору - відносна темність або світлість кольору, незалежно від його локального кольору.
Елеме́нт (лат. elementum - стихія, первинна речовина) - нерозкладний (у даній системі) компонент складних тіл, матеріальних систем, теоретичних побудов; будь-який об'єкт, пов'язаний певними відношеннями з іншими об'єктами в єдиний комплекс.
Область - назва однієї з 24 адміністративних одиниць України. Області поділяються на райони (від 11 до 27 районів в області)/
(Демонструє ілюстрації.)



Вчитель. Дякуємо дівчата за історичну інформацію.
Істо́рія (від дав.-гр. ἱστορία - оповідь, переказ про відоме, досліджене минуле) або діє́пис - наука, яка вивчає минуле людства, покладаючись при цьому на письмові та матеріальні свідчення минулих подій.
А наша “провідниця” відкриє нам ще одну букву свого імені – літеру Р.

3.Станція Матеріально – інструментальна.

Вчитель. Продовжуємо подорож. Наступна станція - “Матеріально – інструментальна”.

Серед різноманітних видів мережок чітко розглядаються прості мережки, на основі яких виконують складні.



Тканину частіше беруть полотняного переплетення, щоб легше було висмикувати нитки. Для тих, хто тільки починає вишивати мережку, Пропоную брати густу канву Аіду. ЇЇ структура складається з чітко окреслених квадратів, які полегшують підрахунок ниток.

Нитки можна використовувати котушкові №60, 80, муліне, шовкові та інші.

Голки добирають залежно від товщини нитки та щільності тканини.

Ножиці потрібні маленькі із зігнутими кінчиками (для підрізання ниток) та великі (для розрізання тканини).

Також використовують п’яльця для рівномірного натягу полотна.



  • Скажіть, з якими інструментами треба бути обережними під час вишивання?
    Інструме́нт (лат. instrumentum - знаряддя) - технологічне оснащення (знаряддя або пристрій), які в процесі праці безпосередньо стикаються з предметом праці з метою зміни чи контролю його форми, стану, властивостей тощо.


  • Які правила безпечної роботи з ножицями та голкою ви знаєте? (Учні відповідають).

  • Молодці. “Провідниця” відкриває нам ще одну букву – літеру К.

4.Станція Технологічна.

Вчитель. Наступна станція - “Технологічна”.

Виконувати мережку нескладно. Робота не потребує складних пристроїв.

При́стрій (англ. device, appliance, нім. Vorrichtung f, Einrichtung f) - обладнання, конструктивно завершена технічна система, що має певне функціональне призначення і за допомогою якої виконується яка-небудь робота або спрощується, полегшується певний процес.
Треба мати лише голку, нитки, полотно. Якщо є вміння та бажання, то ви оволодієте цим видом прозорої лічильної техніки швидко. Ажурні візерунки мережок вишивають на основі простої мережки прутик. Існує три варіанти цієї мережки:



  1. “одинарний прутик”;

  2. “подвійний прутик”;

  3. “роздільний прутик”.

Сьогодні під час практичної роботи ми навчимось виконувати мережку одинарний прутик та подвійний прутик”.

Перш ніж почати виконувати мережки, потрібно: визначити місце розташування мережки на тканині (її довжину та ширину) та з обох боків тканини зробити закріпки. (Демонстрування додатку 3.)



Фізкультхвилинка.

Візьміть руки у замок, виправте спину. Поставте руки на талію, поверніть вліво, вправо. Виправте поставу. (Вправи виконуються, сидячи на стільці.)



V. Закріплення нового матеріалу.

Гра Блеф – клуб.

(На запитання відповідати тільки так або ні.)

  1. Мережки – це лічильні шви? (Так)

  2. Мережки вишивають зліва на право? (Ні)

  3. “Качалочка” – лічильний шов? (Так)

  4. Для виконання мережок можна вибирати будь – яку тканину? (Ні)

  5. Для мережки “роздільний прутик” обирають парну кількість ниток?
    Кількість - в Арістотелівській логіці друга з 10 категорій (класів, розрядів, які спрощують процес розумового визначення будь-якої речі), побічна обставина матеріальних речей , за допомогою якої вони поширюються в просторі, вимірюються якоюсь математичною нормою і здатні бути поділеними на окремі частини.
    (Так)

Вчитель. Молодці. “Провідниця” відкриє нам наступну букву – літеру А.

VІ. Практична робота.
Практика (грец. πράξις «діяльність») - доцільна і цілеспрямована діяльність, яку суб'єкт здійснює для досягнення певної мети. Практика має суспільно-історичний характер і залежить від рівня розвитку суспільства, його структури.


5.Станція Рукодільна.

Вчитель. Ми вирушаємо далі. Наступна станція – “Рукодільна”.

Перед вами інструкційні картки 1 і 2. Ваше завдання – на зразку тканини завдовжки 10 см зробити закріпку та виконати мережку “одинарний прутик” та “подвійний прутик”.

Перш ніж розпочати практичну роботу, давайте повторимо правила безпечної праці перед вишиванням. (Учні повторюють правила безпечної праці з колючими та різальними інструментами.)


  • Добре. “Провідниця” відкриє ще одну букву свого імені – літеру Е.

(Учні виконують практичну роботу.)

6.Станція Фізкульт хвилинка.

Вчитель. Ми доїхали до станції “Фізкульт хвилинка”.

  1. Встаньте рівно. Руки на талію. Поверніть голову вліво, вправо, вгору, вниз. (Повторити 4-5 разів.)

  2. Подивіться очима, не повертаючи голову, вліво, вправо, вгору, вниз. (Повторити 4-5 разів.)

  3. Уявіть годинниковий циферблат із цифрами. Робіть кругові рухи очима за годинниковою стрілкою, потім – проти.
    Цифербла́т (нім. Zifferblatt, від Ziffer - цифра + Blatt - лист, аркуш) - панель годинника з цифрами, пластина з розміщеними по колу діленнями, що позначають години, хвилини або інші одиниці вимірювання, і з проставленими під ними цифрами (використовується у годинниках та інших вимірювальних приладах, наприклад, в секундомірах, індикаторах годинникового типу чи курвіметрах).
    Годинник (арх.: дзиґа́р, дзиґарі́) - пристрій для вимірювання часу.
    (Повторити 4-5 разів.)

  4. Намалюйте очима цифру 8. (Повторити 4-5 разів.)

  5. Полічіть очима цифри на уявному циферблаті.(12,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11)

  6. Кінчиками пальців складіть “дах будинку”, міцно потримайте, полічіть до 5-ти на розслабте пальці. (Повторити 4-5 разів.)

- Молодці. Ви добре виконали вправи. “Провідниця” відкриє нам ще одну букву імені – літеру М.

7. Станція Кінцева.

Вчитель. Продовжуємо виконувати практичну роботу. (Вчитель проводить поточний інструктаж: за необхідності допомагає учням, коригує помилки, стежить за дотриманням учнями правил техніки безпеки праці, санітарно – гігієнічних вимог.
Правила техніки безпеки (англ. safety rules, preventive regulations, safety regulations, нім. Sicherheitsregeln f pl, Sicherheitsvorschriften f pl) - правові норми, що передбачають заходи із забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці.
)


VІІ. Оцінювання практичної роботи.

Вчитель. Зараз ви обміняєтесь між собою своїми зразками вишитих мережок і на деякий час уявите себе контролерами у картках оцінювання зразків вишитих мережок.
Контро́лер (controller) - спеціалізований компонент системи, що призначений для управління зовнішніми пристроями комп'ютера: накопичувачами, відеосистемою та дисплеєм, принтерами тощо.
(Додаток). Максимальна оцінка за кожну ознаку 3 бали.

(Вчитель коментує кілька виставлених балів, збирає роботи та оціночні листи.)

  • Молодці. Усі добре виконали завдання.”Провідниця” відкриє нам останню букву свого імені – літеру Ж.

Давайте прочитаємо як звуть нашу провідницю. (Учні читають слово МЕРЕЖКА.)

VІІІ. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія.

  • Чи сподобалась вам наша подорож?

  • Що нового ви дізнались на уроці?

  • Чому навчилися?

  • Про що хотіли б ще дізнатися?

ІХ. Прибирання робочих місць.
Прибира́ння - наведення чистоти, порядку, збір сміття в приміщенні або на певній території. Ля пропрете (фр. La propreté) французькою, клі́нінг (англ. clean, чистота, чищення) - спеціалізована послуга з професійного прибирання приміщень і підтримання чистоти.


Х. Домашнє завдання.

Принести тканину для вишивання, нитки, кольорові олівці, ілюстрації або готові вироби, на яких є мережка.



ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА № 1

Виконання мережки одинарний прутик.

Інструменти та матеріали: тканина, нитки, голки, ножиці, п’яльця.

Послідовність виконання

  1. Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток.

  2. Біля основи правої закріпки закріпити робочу нитку петлею на двох нитках тканини (рис.а).

  3. Справа наліво підхопити голкою чотири вертикальні нитки тканини. (рис.а).

  4. Обкрутити підхоплені нитки тканини робочою ниткою і вивести голку на дві нитки нижче від краю мережки (рис. б).

техніка вишивання одинарним прутиком

  1. Закріпити ряд мережки, повторюючи пп.3-4.

  2. Голку вивести на виворітний бік тканини й закріпити нитку під стібками “качалочки”.

  3. Отримали мережку “одинарний прутик”.

одинарний прутик

ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА № 2

Виконання мережки подвійний прутик.

Інструменти та матеріали: тканина, нитки, голки, ножиці, п’яльця.

Послідовність виконання

  1. Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток.

  2. Виконати нижній ряд мережкою “одинарний прутик”.

  3. Голку з робочою ниткою вивести на виворотній бік, під виворітними стібками лівої “качалочки” перейти до верхнього краю мережки.

  4. Вивести голку на лицьовий бік тканини біля верхнього краю лівої “качалочки”.

декоративные швы ii 21odin_prutik1

  1. Тканину повернути на 180 градусів.

  2. Справа наліво, підхоплюючи стовпчик першого ряду “одинарний прутик”, виконати другий ряд “одинарного прутика”.

  3. Отримали мережку “подвійний прутик”.

подвійний прутик

Додаток 3

уроку. технологія виконання мережок. мережка


Скачати 118.65 Kb.