Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаПерлини природи України

Скачати 82.23 Kb.

Перлини природи України
Скачати 82.23 Kb.
Дата конвертації31.05.2017
Розмір82.23 Kb.

Берегівський професійний ліцей сфери послуг

Виховна година на тему:

Перлини природи України
http://thecity.com.ua/wp-content/uploads/2013/12/karpatskij-biosfernij-zapovidnik-raxiv.jpg

Підготувала:

класний керівник

групи 24-КБоднар Г.Г.

Ліцей - навчальний заклад середньої базової освіти. Назва походить від грец. Λύκειον - район на околиці Стародавніх Афін, де був зведений давній храм Аполлона Лікейського. В афінському лікеї викладав своїм учням Аристотель.

Трети́нний се́ктор еконо́міки або сфера послуг - один із трьох секторів економіки в рамках гіпотези трьох секторів, який включає економічну діяльність, пов'язану з послугами.Берегово-2015 р.

Виховна година

Тема: Перлини природи України

Мета:

ознайомити учнів із розмаїттям природних ландшафтів України, зокрема перлинами українських Карпат, сформувати поняття про значення природоохоронних територій.

розвивати в учнів патріотичні почуття, гордість за свою Батьківщину

виховувати бережливе ставлення до природиОбладнання і матеріали: фізична карта України, мультимедійне обладнання, презентація «Перлини природи України», Червона книга України.

Приро́дний ландша́фт (від нім. Landschaft, вигляд простору, краєвид) - цілісна частина ландшафтної оболонки Землі, що утворилася в результаті складної й тривалої взаємодії основних геокомпонентів планети (гірських порід, води, повітря, біоти) в певних (щоразу специфічних) умовах середовища, і як наслідок - набула характерного вигляду в просторі.

Карпа́ти - гірська система на сході Центральної Європи, на території України, Угорщини, Чехії, Польщі, Словаччини, Румунії, Сербії та Австрії. Простягається від околиць Братислави до Залізних Воріт на 1 500 км, утворюючи опуклу дугу, що замикає Середньодунайську рівнину.

Червона книга України - анотований та ілюстрований перелік рідкісних видів та підвидів, що знаходяться під загрозою зникнення на території України, і підлягають охороні; основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних, і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.Хід уроку

І.Вступне слово вчителя. Повідомлення теми і мети уроку

«Для того,щоб побачити щось прекрасне, непотрібно їхати в далекі екзотичні країни, ми це все можемо знайти у своїй рідній Україні. Велика і прекрасна наша Батьківщина. Це - безмежні степи, високі гори, повноводні ріки , синьоокі озера, величні моря. Сьогодні ми зробимо подорож чудовими ландшафтами нашої країни, які є справжніми перлинами природи»

(Демонстрація слайду №2)

ІІ. Бесіда з учнями.

Перед тим , як приступити до теми виховної години, учні продемонстрували знання про свою Батьківщину , у рамках бесіди.

Орієнтовні питання до бесіди:

1.Назвіть найвищу вершину України

2.Назвіть найбільше озеро України

3.Назвіть найглибше озеро України

4.Яка річка є найбільшою в Україні?

5.Яка річка протікає від витоку до впадіння в море виключно на території Украіни?

6.Які моря омивають береги України?

ІІІ. Розкриття теми уроку

Розповідь вчителя

Внаслідок посилення антропогенного впливу, на сьогодні більшість природних територій охороняється законами України. Для цього створено чимало природоохоронних територій різного рангу: ( слайду №3):

 • 17 природних та 4 біосферних заповідника;

 • 19 національних природних парків;

 • 45 регіональних ландшафтних парків;

  Закон України - нормативно-правовий акт, який приймається Верховною Радою України більшістю голосів (для законів, що стосуються внесення змін до конституції, - конституційною більшістю голосів).

  Антропогене́з (грец. ανθρωπος - людина, γενεσις - виникнення) - процес походження і розвиток усіх видів роду Люди (Homo), розглянуті в біологічному (біологічна еволюція людини), психічному і соціокультурному плані.

  Регіона́льні ландша́фтні (пейзажні) па́рки (РЛП) - окрема категорія територій і об'єктів природно-заповідного фонду. • 3078 пам'яток природи;

 • 2729 заказників;

 • 616 ботанічних, зоологічних садів, дендропарків та парків-пам'яток садово-паркового мистецтва;

 • 793 заповідних урочища

Звичайно таку велику кількість різноманітних об’єктів не осягнути за урок.

Садо́во-па́ркове мисте́цтво (або садо́во-па́ркова архітекту́ра) - мистецтво створення декоративних садів, парків та інше. Ділянок зелених насаджень, призначених для естетичного поліпшення краєвиду і для відпочинку населення.

Заповідне урочище - один з природних об'єктів та територій природно-заповідного фонду України.

Тому в першу чергу були розглянуті заповідні місця Карпат, в яких охороняються наймальовничіші місця України.


Доповіді учнів про природоохоронні території українських Карпат. Демонструвалися відповідні слайди .(Слайди 4 – 25)

Доповідь учениці Кепепенач Б. :

Карпатський біосферний заповідник створено у 1968 році, а з 1992 року входить до мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

В долині ріки Прут в околицях села Ворохта було знайдено скам'яніле яйце орла бородача. Яйцю близько 15 мільйонів років.

Предметом діяльності є охорона природних комплексів, організація і проведення наукових досліджень і моніторингу, екологічне виховання населення та розвиток екотуризму.


На території Карпатського біосферного заповідника представлені недоторкані лісові та високогірні лучні екосистеми. В межах заповідника знаходиться географічний Центр Європи, найбільші в Європі ділянки букових та буково-ялицево-смерекових пралісів, долина нарцисів, найбільші карстові печери Українських Карпат.

Приро́дний ко́мплекс (лат.

Знайдено відбитки листків міоценової флори ліквідамбра європейського лат. Liquidambar styraciflua (амбрового дерева) та рододендрона броксерського.

complexus - зв'язок) - система окремих природних об'єктів у їх екологічних взаємозв'язках. Природними комплексами є природа в цілому (навколишнє природне середовище), урочища, ландшафти, екосистеми, біогеоценози тощо.

Пече́ра - природна підземна порожнина, що з'єднуються з поверхнею землі одним або декількома отворами. Печери можуть бути заповнені повітрям або іншим газом (здебільшого, радоном або метаном), водою, частково твердими відкладами.

Дослі́дження, до́сліди - (широко розуміючи) пошук нових знань або систематичне розслідування з метою встановлення фактів; (вузько розуміючи) науковий метод (процес) вивчення чого-небудь.

Карпа́тський біосфе́рний запові́дник - природоохоронна територія в Україні, біосферний заповідник міжнародного значення. Розташований у межах Рахівського, Тячівського, Хустського та Виноградівського районів Закарпатської області.

Географічний центр Європи - гіпотетична точка, відмічає географічний центр Європи. Розміщення центру залежить від визначення кордонів Європи і головним чином визначається обраною методикою підрахунку, а також тим, чи включаються віддалені острови до переліку крайніх точок Європи, чи ні.

Тут зростають едельвейс та «червона рута», охороняються великі популяції карпатського бурого ведмедя, рисі, лісового кота, беркута та багатьох інших рідкісних і зникаючих видів.


 В заповіднику відмічено 64 види рослин і 72 види тварин, занесених до Червоної книги України, а також до Європейського Червоного списку.

Доповідь Машіки Ю. :

Національний природний парк «Карпатський» – перший і один з найбільших в Україні природних парків, який успадкував свою назву від Карпатської гірської ландшафтної країни. Він був створений у 1980 р. з метою збереження типових для Чорногори та Горган гірських і долинно-річкових природних комплексів, цінних історичних, архітектурних та етнографічних пам'яток, для проведення наукових досліджень в галузі охорони довкілля, створення умов для відпочинку й оздоровлення населення, пропаганди природоохоронних знань і екологічного виховання.

Охоро́на довкі́лля (англ. environmental protection / control / conservation, нім. Umweltwissenschaften) - система заходів щодо раціонального використання природних ресурсів, збереження особливо цінних та унікальних природних комплексів і забезпечення екологічної безпеки.

Наукове дослідження - процес дослідження певного об'єкта (предмета або явища) за допомогою наукових методів, яке має на меті встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей.На межі Національного природного парку знаходиться найвища вершина України Говерла(2061 м.

Національний природний парк - категорія природно-заповідного фонду в Україні та світі, територія, звичайно визначена у законі та у державній власності, що охороняється від більшості типів людської діяльності та забруднення.

) на головному Чорногорському хребті українських Карпат.

 На території парку зростає 1260 видів вищих спорових і судинних рослин, з яких 155 видів - мохоподібні.

Мамонт - унікальний екземпляр викопної фауни, знайдений в околицях села Старуні Івано-Франківської області.

До Червоної книги України занесено 80 видів рослин: рододендрон східнокарпатський, арніка гірська, родіола рожева, сон білий, ліннея північна, баранець звичайний, плаун річковий, сосна кедрова, журавлина дрібноплода, значна кількість видів зозулинцевих, що трапляються на післялісових луках і верхових болотах, і ін.

Журавли́на дрібнопло́да (Vaccinium microcarpum, синонім - Oxycoccus microcarpus) - багаторічна рослина родини Вересових. Гляціальний (плейстоценовий) релікт, занесений до Червоної книги України у статусі «Вразливий».

Плаун баранець, Баранець звичайний (Lycopodium selago L. Huperzia selago (L.) Bernh. ех Schrank et Mart.]) - багаторічна трав'яниста вічнозелена спорова рослина родини Баранцеві (Huperziaceae). Вид занесено до Червоної книги України.

Арніка гірська (Arnica montana) - вид багаторічних трав'янистих рослин родини складноцвітих.

Родіола рожева (лат. Rhodiola rosea L.); інша назва золотий корінь. Багаторічна невисока рослина родини товстолистих - Crassulaceae.

Рододе́ндрон карпа́тський, Ко́чі, східнокарпатський, або миртоли́стий (лат. Rhododéndron myrtifólium) - вічнозелений гарноквітучий чагарничок, поширений у горах Східної Європи і зокрема в Україні вид роду Рододендрон (Rhododendron) родини Вересові (Ericaceae).

Лінне́я півні́чна (Linnaea borealis) - багаторічна рослина, названа на честь видатного шведського ботаніка Карла Ліннея, єдиний представник монотипового роду Ліннея. Раніше вид включали до родини Жимолостевих, нині виділяють в особливу родину Ліннеєвих.

Украї́на (МФА: [ukrɑˈjinɑ]опис файлу) - держава у Східній Європі та частково в Центральній Європі, у південно-західній частині Східноєвропейської рівнини. Площа становить 603 628 км². Найбільша за площею країна з тих, чия територія повністю лежить у Європі, друга на європейському континенті, якщо враховувати Росію.

Три види рослин занесено до Європейського червоного списку: борщівник карпатський, медунка Філярського та первоцвіт полонинський. У парку зареєстровано зростання 29 ендемічних видів рослин,


Різноманіття ландшафтів території національного парку зумовлює і різноманіття тваринного світу.

Енде́мік (від грец. ἔνδημος - місцевий) - термін, яким в біології та біогеографії позначають таксон, представники якого мають порівняно обмежений ареал. Таким чином, термін «ендемічний» щодо таксона позначає поняття, за значенням протилежне «космополітичному» та «акліматизованому».

Твари́ни (лат. Animalia або лат. Metazoa) - царство переважно багатоклітинних еукаріотичних (ядерних) організмів, однією з найголовніших ознак якого є гетеротрофність (тобто, споживання готових органічних речовин) та здатність активно рухатись.

Його особливістю є велика частка комахоїдних, рукокрилих і гризунів, дещо менше тут хижаків та парнокопитних. 

 На території національного парку є чимало визначних природних об'єктів, що приваблюють відвідувачів. Цікавими є верхове болото Рудяк з журавлиною дрібноплідною та іншими рідкісними видами рослин, урочище Кедрувате на Чорногорі - єдине місце зростання сосни кедрової. Багатьох туристів зачаровують скелі, печери Довбуша. У Яремчі є дивовижний водоспад "Прибій", котрий падає з висоти 12 м на фоні великих кам'яних брил, що створює надзвичайно величний пейзаж незвичної краси.

Територія Карпатського національного парку знаходиться в межах надзвичайно цікавої та своєрідної історико-етнографічної області України - Гуцульщини. Цей край пишається своєю культурно-історичною спадщиною, на її території під охорону держави взято багато пам'яток історії та культури.

Доповідь Росохи Х.

Ужанський національний природний паркМальовниче верхів'я річки Уж, що на Закарпатті. Тут, на прикордонні з Польщею та Словаччиною, розкинувся Ужанський національний природний парк.

Область - назва однієї з 24 адміністративних одиниць України. Області поділяються на райони (від 11 до 27 районів в області)/

Ужа́нський націона́льний приро́дний парк - національний природний парк в Україні. Розташований у межах Українських Карпат, на території Великоберезнянського району Закарпатської області.

Створений у 1999 році на базі регіонального ландшафтного парку «Стужиця», Ужанський національний природний парк є невід'ємною складовою частиною першого в світі трилатерального українсько-польсько-словацького біосферного резервату «Східні Карпати», який включено до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Площа парку становить 39 159,3 га, з яких 14 904,6 надано йому в постійне користування. Парк є членом Європейської федерації природно-заповідних територій «Європарк».


На території парку зростає близько 900 видів вищих судинних рослин, понад 300 лишайників, 143 мохоподібних, 58 видів грибів та 164 види водоростей.

Суди́нні росли́ни - таксон невизначеного рангу між відділом та класом відділу Вищі рослини (Streptophyta) царства Зелені рослини (Viridiplantae). Судинні рослини мають спеціалізовані тканини для проведення води.

До Червоного списку Закарпаття занесено 31 вид судинних рослин. 52 види вищих рослин, 5 видів водоростей та 21 вид лишайників включено до Червоної книги України, чотири види – до Міжнародного Червоного списку. На території парку виявлено 519 видів тварин, з яких 65 занесено до Червоної книги України, 27 видів тварин занесено до Європейського Червоного списку.


У липні 2007 року 6,1 тис. га (з них 2,5 тис. га – заповідне ядро) букових пралісів включено до списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат».

Доповідь Бакош В.:

Національний природний парк «Зачарований край» ще зовсім молодий, але вже займає впевнену позицію серед головних об’єктів природно-заповідного фонду України.

Бук (Fagus) - рід дерев родини букових (Fagaceae) заввишки 20 - 40 м. У цьому роді налічується 9-10 видів.

Організа́ція Об'є́днаних На́цій з пита́нь осві́ти, нау́ки і культу́ри, скорочено ЮНЕСКО (англ. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) - міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охороні пам'яток культури тощо.

Приро́дно-запові́дний фонд Украї́ни - ділянки суходолу і водного простору, природні комплекси та об'єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.

Створений у 2009 році на території Іршавського району Закарпатської області загальною площею 6101 га з метою збереження, відтворення та ефективного використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

Ірша́вський райо́н - адміністративно-територіальна одиниця у центральній частині Закарпатської області. Адміністративний центр - місто Іршава. Площа - 944.47 км². Утворено 22 січня 1946 року, як Іршавська округа.

Схі́дні Карпа́ти - найбільша за протяжністю середня частина Карпат. Розташовані в Румунії, Україні (Українські Карпати), а також Словаччині та Польщі, між перевалами Предял на півдні та Лупківським на північному заході.

Закарпаття (Карпатська Україна, Підкарпатська Русь, Срібна Земля) - історико-географічний край на південному заході України, у Центральній Європі, обіймає південне узбіччя Карпат та прилеглу до них частину низовини, розташовані в басейні р.

 

Тут розташована більша частина водозбірної території однієї з приток найбільшої річки Закарпаття Тиси – р. Боржава, значні площі займають водно-болотні угіддя, збереглися букові праліси, багате біологічне різноманіття, значна історико-культурна спадщина, сформувалися унікальні скельні ландшафти.

Во́дно-болотяні угі́ддя, або вологі землі (англ. Wetlands) - ділянки місцевості, ґрунт яких є аквіфером з постійною або сезонною вологістю. Такі ділянки місцевості можуть бути частково або повністю зайняті водоймищами.


Зачарований край відповідає своїй назві: дійсно чарівне, сповнене позитивною енергетикою місце, яке викликає лише теплі та чисті відчуття.

Доповідь Запарнюк Н.

Національний природний парк Синевир

Заснування національного природного парку «Синевир» пов'язане з унікальним за своєю красою гірським озером із співзвучною назвою Синевир. Для збереження цього творіння природи у 1974 році було організовано ландшафтний заказник державного значення «Синевирське озеро», а у 1989 році створено НПП «Синевир», який взяв під охорону й ряд інших цінних природних об’єктів верхів’я Тереблянської долини Міжгірського району Закарпатської області.

Теребля́нська доли́на - долина річки Тереблі на Закарпатті, в межах трьох районів: Міжгірського, Хустського і Тячівського.

Заказники́ або зака́зники - природоохоронні об'єкти. На відміну від заповідників можуть бути постійними або тимчасовими; у заказниках можливе часткове взяття під охорону тварин, рослин та інших природних ресурсів.

Міжгі́рський райо́н - адміністративно-територіальна одиниця, яка розташована у північно-східній частині Закарпатської області. Міжгірський район розміщений в центрі Українських Карпат. Площа району 1166 км².

Закарпа́тська о́бласть - область на південному заході України в межах західної частини Українських Карпат та Закарпатської низовини. На півночі межує з Львівською, на сході з Івано-Франківською областями України.Унікальність природи цього куточку Карпат полягає в її неповторності та естетичній цінності ряду об'єктів, зокрема озер Синевир і Озірце, болотних угідь Глуханя і Замшатка, гір Стримба і Негровець. А ще тут мальовничі краєвиди, дзюркотливі потічки, бурхливі водоспади, вічнозелені ліси – усе, що, наче магнетичною силою, притягує мандрівників не лише з України, але й з усього світу.

Площа НПП «Синевир» становить 43 га. На території парку нараховується 53 види рослин і 43 види тварин, занесених до Червоної книги України. Особливим завданням для НПП «Синевир», як природоохоронної структури, стало збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів та створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності у природних умовах з дотриманням режиму охорони природних комплексів.

ІV. Показ відеоролику «Синевірське озеро»VI. Ознайомлення з рослинами і тваринами , занесеними до Червоної книги Украіни.

V.Підведення підсумків уроку.

В кінці уроку учні разом із вчителем дійшли до висновку, що Україна дуже багата на унікальні природні ландшафти, які обов’язково повинні охоронятися не тільки законом,але і кожним громадянином країни.

Берегівський професійний ліцей сфери послугВиховна година

на тему: Перлини природи Українигрупа 24 - К

Підготувала:

класний керівник

Боднар Г.Г.

Берегово-2015


Скачати 82.23 Kb.

 • Підготувала: класний керівник групи 24-К
 • Берегово-2015 р. Виховна година Тема: Перлини природи України Мета
 • Хід уроку І.Вступне слово вчителя. Повідомлення теми і мети уроку
 • ІІ. Бесіда з учнями.
 • ІІІ. Розкриття теми уроку
 • Карпатський біосферний заповідник
 • Карпатського біосферного заповідника
 • Національний природний парк «Карпатський»
 • Національного природного парку
 • Червоної книги України
 • Ужанський національний природний парк
 • Ужанський національний природний парк
 • Іршавського району Закарпатської області
 • Національний природний парк Синевир
 • Міжгірського району Закарпатської області
 • І V . Показ відеоролику «Синевірське озеро»
 • .Підведення підсумків уроку.
 • Виховна година